Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Και ετσι ειχαμε εκατομμύρια θυματα. Πολυ περισσότερα θυματα ειχαμε βεβαια στην Κινα του Μαο απο το Great leap forward...
Αλλα συμφωνω οτι ολα αυτα ειναι ειναι ασχετα με την εγκληματικη δραση των μελων ενος σημερινου υφισταμενου κομματος.

Κάτσε όμως. Η Χρυσή Αυγή ( δικαίως ) είχε κατηγορηθεί για την άρνηση του Ολοκαυτώματος. Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να κατηγορηθεί και το ΚΚΕ ότι αρνείται ένα σωρό σοβιετικά εγκλήματα; Για εγκληματική δράση θα μπορούσαμε να πάρουμε σαν παράδειγμα την δράση τους στα συλλαλητήρια και σε πορείες όπου έχουν υπάρξει ξυλοκοπηματα, έφοδος στις αστυνομικές δυνάμεις, βανδαλισμοί κλπ. Μπορεί σε σχέση με τους αναρχικούς να δείχνουν ένα πιο civilized profile αλλά έχουν κάνει πολλά και αυτοί μέσα στα "peaceful" demonstrations τους. Να μην ξεχάσουμε, να και κάτι κοινό που έχουν μεταξύ τους οι δύο αντίπαλες παρατάξεις. Οι μεν πάνε και τιμούν τους νεκρούς του Μελιγαλά ( ταγματασφαλίτες και κάποια γυναικόπαιδα που για το ΕΑΜ ήταν εγκληματίες αλλά το δεύτερο είναι άλλη ιστορία) και οι δε πάνε στα βουνά στο Γράμμο και στο Βίτσι και τιμούν την συμμορία του ΔΣΕ στον εμφύλιο. Και οι δύο κατηγορούνται για εθνοπροδοτικες τάσεις. Και όπως είχα πει και πριν μέσα στις καταγγελίες κατά της ΧΑ είναι και το κάλεσμα για στρατιωτικό πραξικόπημα και οι απειλές για αποκεφαλισμό του Μπαρμπαρούση την ίδια στιγμή που ο ίδιος ο Γενικός Γραμματέας του ΚΚΕ απειλούσε μια ολόκληρη χώρα με μελλοντική επανάληψη του Εμφυλίου.

Τελικά, τι θα κάνουμε; Θα αφήσουμε τον άλλον εχθρό να αλωνιζει;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Δικαστηρια υπαρχουν. Αν μπορείς να στοιχειοθετησεις κατηγοριες εναντιον του ΚΚΕ, κανε το. Κανενας δεν σου το αποτρεπει. Εδω μιλαμε ομως για τα σημερινά εγκληματα των μελων της Χ.Α. Η καλυτερα εγκληματικες ενεργειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δικαστηρια υπαρχουν. Αν μπορείς να στοιχειοθετησεις κατηγοριες εναντιον του ΚΚΕ, κανε το. Κανενας δεν σου το αποτρεπει. Εδω μιλαμε ομως για τα σημερινά εγκληματα των μελων της Χ.Α. Η καλυτερα εγκληματικες ενεργειες.
Γιατί δεν υπάρχουν σημερινά εγκλήματα του ΚΚΕ που το κράτος κάνει τα στραβά μάτια;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ε προφανώς και δεν θα αναγνωριστεί. Θα θίξουν τους αριστερούς; Στο μεταξύ δεν ήταν τόσο θέμα του λιμου όσο της κολλεκτιβοποιησης. Η Σοβιετική Αρχή αφού πρώτα έσφαξε τους Κουλακους ( γαιοκτήμονες ) άρπαξε όλα τα χωράφια και την σοδειά σε μια κρίσιμη περίοδο τόσο για την ίδια όσο και για όλο τον κόσμο ( παγκόσμια ύφεση 1929 ). Με αποτέλεσμα εκατομμύρια ( ή και χιλιάδες αφού σε πειράζουν οι αριθμοί ) να πεθάνουν στο δρόμο από την πείνα. Δεν είναι τυχαίο που οι Ουκρανοί όταν μπήκαν οι Γερμανοί το 1941 τους είδαν σαν απελευθερωτές και πήγαν μαζί τους με ακόμα πιο ολέθριες μεταπολεμικες επιπτώσεις για τους ίδιους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Από εκεί δημιουργήθηκε και ο Εθνικισμός άλλωστε. Με τις δύο έννοιες ( Γαλλικός Διαφωτισμός vs Γερμανικός Ρομαντισμός ).

Δεν είναι θέμα αριστερών. Βλέπεις με εμπάθεια τα πράγματα και αγνοείς ότι η απόδοση δικαιοσύνης αλλά και η αναζήτηση της ιστορικής αλήθειας, στο μέτρο που αυτό είναι εφικτό, είναι αργές διαδικασίες. Με τον χρόνο θα βγει η αλήθεια στην επιφάνεια, μόνο όταν απομακρυνθεί η κοινότητα συναισθηματικά από την κατάσταση έτσι ώστε να δει πιο καθαρά. Το ότι είναι τραγικό γεγονός και αυτό που έγινε στο Holomodor και αυτό που έγινε στο Κατίν δεν το αμφισβητεί κανείς νοήμων άνθρωπος. Για τα υπόλοιπα χρειάζεται απλά χρόνος.

Και ετσι ειχαμε εκατομμύρια θυματα. Πολυ περισσότερα θυματα ειχαμε βεβαια στην Κινα του Μαο απο το Great leap forward...
Αλλα συμφωνω οτι ολα αυτα ειναι ειναι ασχετα με την εγκληματικη δραση των μελων ενος σημερινου υφισταμενου κομματος.

Στην Κίνα είχαμε πάρα πολλά θύματα και από τις δύο μεριές - άλλωστε, δεν ξέρω αν πολιτικά η Κίνα έχει κάποια ενιαία ταυτότητα μέσα στον 20ο και τον 21ο αιώνα.

Γιατί δεν υπάρχουν σημερινά εγκλήματα του ΚΚΕ που το κράτος κάνει τα στραβά μάτια;

Βρες τα, ετοίμασε το κατηγορητήριο και κινήσου νομικά. Εδώ μιλάμε για τα τωρινά εγκλήματα της ΧΑ.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
δεν ξέρω αν πολιτικά η Κίνα έχει κάποια ενιαία ταυτότητα μέσα στον 20ο και τον 21ο αιώνα
Aπο το 1959 μέχρι το 1961 μάλλον είχε ενιαία ταυτότητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί δεν υπάρχουν σημερινά εγκλήματα του ΚΚΕ που το κράτος κάνει τα στραβά μάτια;
Δεν αντιλεγω, αλλά εγώ δεν μπορω να κινηθω νομικά, δεν έχω το σθενος. Υπαρχουν κόμματα που θα μπορούσαν να το κανουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ή αγνοείς τη διαφορά μεταξύ έθνους και κράτους ή απλά τρολλάρεις. Τέλος πάντων, για να σε βοηθήσω, κάθε κράτος, ανεξάρτητα από την εθνικοφυλετική σύσταση του πληθυσμού του έχει συμφέροντα που εκφράζονται και διεκδικούνται, τυπικά, από την εκάστοτε κυβέρνηση σε διπλωματικό και πολιτικό επίπεδο.

Ότι πλέον δεν έχει άλλο να επωφεληθεί η ανθρωπότητα από τέτοιους διαχωρισμούς. Όσο περνάνε τα χρόνια όλο και περισσότερα προβλήματα εμφανίζονται που έχουν τις αιτίες τους ακριβώς σε αυτούς τους διαχωρισμούς. Δες το σαν την ενηλικίωση του ανθρωπίνου γένους.

Εσυ τα έγραψες. Εγω τρολάρω;

Δεν θα με βοηθήσεις εσύ. Εγω θα βοηθήσω εσένα που θα μου πεις - ακομη καλα καλα δεν εχεις βγει στην αγορά να δεις πως λειτουργει ο κοσμος σε ατομικο επιπεδο και μετά σε επιπεδο κρατών- οτι αγνοώ τη διαφορά έθνους και κράτους και οτι τρολάρω. Να μη γράφεις πολλές φαμφάρες να μην υποπεφτεις και σε αναδιπλώσεις.

Εχετε γεμισει με οτι θεωρητικουρα γράφει ο καθε αμπελοφιλοσοφος στα βιβλια του απλα για να τα εκδόσει. Μετά βλέπεις οτι δε σου βγαινει και "θα βοηθησεις εμένα που τρολάρω". Τα ιδια έλεγε και ο Αλεξης και μετά εκανε κωλοτουμπες 180 μοιρών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ασικά οι δημοσκοπήσεις ήδη από τώρα τον δείχνουν εντός Βουλής. Ότι θα μπει είναι σίγουρο αλλά πιστεύω με αρκετά χαμηλό ποσοστό, οριακά κάνα 3% για αρχή.
ποιες γιατί η σημερινή δε τον έχει καθόλου
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ένα που βλέπουμε κάθε φορά. Αναίτια επίθεση πολλές φορές σε αστυνομικές δυνάμεις. Βανδαλισμοί μαγαζιών κλπ.

Ότι δηλαδή ευθύνεται το ΚΚΕ για αυτά; Παιδιά τι λέμε τώρα, το ΚΚΕ μπορεί να κατηγορηθεί για πολλά πράγματα αλλά όχι ότι υποθάλπει μπαχαλάκηδες, αυτό είναι τουλάχιστον αστείο.

Για ορισμένους φερόμενους ως αναρχικούς ή ανταρσύτες θα το πίστευα, αλλά όχι για το ΚΚΕ που το θεωρούν οι πάντες στην αριστερά από ρεφορμιστικό έως συντηρητικό κόμμα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εσυ τα έγραψες. Εγω τρολάρω;

Δεν θα με βοηθήσεις εσύ. Εγω θα βοηθήσω εσένα που θα μου πεις - ακομη καλα καλα δεν εχεις βγει στην αγορά να δεις πως λειτουργει ο κοσμος σε ατομικο επιπεδο και μετά σε επιπεδο κρατών- οτι αγνοώ τη διαφορά έθνους και κράτους και οτι τρολάρω. Να μη γράφεις πολλές φαμφάρες να μην υποπεφτεις και σε αναδιπλώσεις.

Εχετε γεμισει με οτι θεωρητικουρα γράφει ο καθε αμπελοφιλοσοφος στα βιβλια του απλα για να τα εκδόσει. Μετά βλέπεις οτι δε σου βγαινει και "θα βοηθησεις εμένα που τρολάρω". Τα ιδια έλεγε και ο Αλεξης και μετά εκανε κωλοτουμπες 180 μοιρών.

Άντε πάλι... Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, είναι ένα πράγμα να λες ότι είναι καιρός να δούμε τα κοινά μας πέρα από τις εθνικές μας ταυτότητες κ.λπ κ.λπ. και είναι ένα άλλο πράγμα να πεις ότι η Γαλλία, στο πλαίσιο που βρισκόμαστε τώρα - που η Γη είναι χωρισμένη σε κράτη - κοιτάζει τα συμφέροντά της - ως κράτος που είναι. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς τα συνέδεσες αυτά τα δύο, πραγματικά...

Τα σχόλια επί προσωπικού τα προσπερνάω, γιατί ούτε ξέρεις ποιος είμαι, ούτε τι κάνω στη ζωή μου (μπορεί να είμαι από αργόσχολος κηφήνας μέχρι ο Βασίλης ο Θύρας).

Ένα που βλέπουμε κάθε φορά. Αναίτια επίθεση πολλές φορές σε αστυνομικές δυνάμεις. Βανδαλισμοί μαγαζιών κλπ.

Έλα, ρε Γιάννη, τώρα, βρήκες και είπες πραγματικά χαζομάρα. Αν κατέβεις σε μία μεγάλη πορεία θα δεις ότι αυτό είναι το μόνο για το οποίο δεν μπορείς να κατηγορήσεις το ΠΑΜΕ. Από τα λίγα που κάνουν καλά είναι ότι δεν τα κάνουν μπάχαλο στις πορείες τους. Να τους πεις ομοφοβικούς - τελείως, όμως - να τους πεις σταλινικούς - τον Κουτσούμπα, ας πούμε - να τους πεις τόσα έχεις, αυτό που κάνουν σωστά βρήκες; :Ρ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Ότι δηλαδή ευθύνεται το ΚΚΕ για αυτά; Παιδιά τι λέμε τώρα, το ΚΚΕ μπορεί να κατηγορηθεί για πολλά πράγματα αλλά όχι ότι υποθάλπει μπαχαλάκηδες, αυτό είναι τουλάχιστον αστείο.

Για ορισμένους φερόμενους ως αναρχικούς ή ανταρσύτες θα το πίστευα, αλλά όχι για το ΚΚΕ που το θεωρούν οι πάντες στην αριστερά από ρεφορμιστικό έως συντηρητικό κόμμα.

Ρεφορμιστικό το ΚΚΕ;;;; "Δεύτερη Βάρκιζα δεν θα ξαναϋπάρξει ", " τους Κουλάκους τους σκοτώσαμε γιατί αρνιόντουσαν να παραδώσουν την περιουσία τους " ( άρνηση της γενοκτονίας του Γολοντομορ ). Άρνηση ή υποβάθμιση της ύπαρξης των στρατοπέδων συγκέντρωσης της Σιβηρίας ( γνωστά ως Γκούλαγκ από την υπηρεσία που τα φύλαγε ). Ύμνος προς τον Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς Τζουγκασβίλι ( Στάλιν ). Το ΚΚΕ έχει δηλώσει ξεκάθαρα τις θέσεις του ότι μόνο με επανάσταση μπορεί να ανατραπεί και να αλλάξει το υπάρχον σύστημα. Ύμνησαν και τα 100 χρόνια από την Οκτωβριανή Επανάσταση άλλωστε. Τους μπαχαλάκηδες προσπαθεί να τους κρατήσει εκτός για να μην χαλάσουν το image. Αλλά έχουν γίνει σκηνικά και με αυτούς.

Έλα, ρε Γιάννη, τώρα, βρήκες και είπες πραγματικά χαζομάρα. Αν κατέβεις σε μία μεγάλη πορεία θα δεις ότι αυτό είναι το μόνο για το οποίο δεν μπορείς να κατηγορήσεις το ΠΑΜΕ. Από τα λίγα που κάνουν καλά είναι ότι δεν τα κάνουν μπάχαλο στις πορείες τους. Να τους πεις ομοφοβικούς - τελείως, όμως - να τους πεις σταλινικούς - τον Κουτσούμπα, ας πούμε - να τους πεις τόσα έχεις, αυτό που κάνουν σωστά βρήκες; :Ρ

Κοίτα σε σχέση με τον υπόλοιπο χώρο της Αριστεράς ναι πλασάρουν καλύτερα το μοντέλο των peaceful demonstrations στυλ Martin Luther King. Αλλά όπως είπα πολλές φορές έχουν γίνει επιθέσεις στην αστυνομία, μέσα στους Ελληνικούς δρόμους πλακώνονταν με Αναρχικούς ( για αυτό τους έλεγαν και ΚΝΑΤ, Κομμουνιστική Νεολαία Αποκατάστασης Τάξης ). Ένα ρεζιλίκι είναι όλο αυτό. Ισχύει ότιέχουν ομοφοβική στάση, με κάτι 2-3 κομμουνιστές από σχολή που μίλησα στην σχολή ήταν στο στυλ " ο καθένας στο κρεβάτι του ό,τι θέλει αλλά..."
Το θέμα είναι και ο χαρακτήρας των συγκεντρώσεων τους. Πάνε και κλαίνε στα μνημεία του ΔΣΕ. Δηλαδή έλεος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Άντε πάλι... Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, είναι ένα πράγμα να λες ότι είναι καιρός να δούμε τα κοινά μας πέρα από τις εθνικές μας ταυτότητες κ.λπ κ.λπ. και είναι ένα άλλο πράγμα να πεις ότι η Γαλλία, στο πλαίσιο που βρισκόμαστε τώρα - που η Γη είναι χωρισμένη σε κράτη - κοιτάζει τα συμφέροντά της - ως κράτος που είναι. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς τα συνέδεσες αυτά τα δύο, πραγματικά...

Τα σχόλια επί προσωπικού τα προσπερνάω, γιατί ούτε ξέρεις ποιος είμαι, ούτε τι κάνω στη ζωή μου (μπορεί να είμαι από αργόσχολος κηφήνας μέχρι ο Βασίλης ο Θύρας).


Φιλε εγω βλέπω οτι ο καθενας εδω μέσα , νομιζει οτι ειναι αυθεντια στα επιχειρηματα και τις αποψεις.

Άσχετοι - σχετικοι - χωρις εμπειρια - έμπειροι - ιδεαλιστες - ρεαλιστες - φοιτητες - πτυχιουχοι ... ή τελειοφοιτοι του "πανεπιστημιου της ζωης" ολοι ΜΑ ολοι έχουν γινει ένα και τα ξέρουν όλα. Και δεν δέχονται και κουβέντα απο τον εγωϊσμο.... αυτος ειναι και ο λογος που οι περισσοτερες κουβέντες βαλτώνουν.

Για αυτο κ βαριεμαι να μπω σε περαιτερω αντιπαράθεση. Ξέρεις τι ειπες και ξέρεις πως ηταν ουτοπική θεωρια γιατι στη πράξη αναμειγνυονται οι άνθρωποι με ολα τα συναισθηματα τα συμφέροντα και τα κινητρα τους. Τη Γαλλια και τη κάθε Γαλλια 3-4 την κυβερνάνε στα παρασκηνια και ένας μπροστάρης που τους κανει τα κέφια για να διατηρει τη θέση του. Τα ιδια γινονται και σε αλλα περιβαλλοντα μικροτερα πχ χωρος εργασιας... αυτα τα χουμε δει , ειμαι ηδη 34 χρονών. Αυτο κ μονο κάνει πολλες καταστασεις απροβλεπες.

Θα ηταν προς το συμφέρον σας να ακούσετε και κάποιον πιθανον μεγαλυτερο σας που έχει δει 2-3 πράγματα παραπάνω κ οχι να προσπαθειτε να τον μειώσετε. Δεν θέλετε , εντάξει δικαιωμα σας.

Μη μου κάνεις ομως εμενα κηρυγμα περι προσωπικων σχολιων οταν ενθαρυνες ένα τέτοιο σχολιο εναντιον μου σε άλλο θρέντ απο άτομο που επισης δεν με γνωριζει ωστε να γράψει "Άτομα σαν τον Φώτη , και τον Ντέβιλ..."

εχουμε κανει και εμεις διαφορικές στη σχολή και έχουμε αναπτυξει μια αντιληψη. Δεν απευθυνεσαι σε αφελεις.

Αν θελετε συζητησεις επιπεδου θα ριξετε λιγο τον εγωισμο και τη ξερολιαση (γενικα αναφέρομαι) και θα ακουσετε και μια αλλη αποψη και ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ... που ειναι δικαιωμα σας... θα κανετε κριτικη στην ΑΠΟΨΗ και οχι επιθεση στο ηθος του συνομιλητη πχ ... "Ατομα σαν τον Ντέβιλ τον Φωτη κτλπ κτλπ" και οποονδηποτε άλλον δεν μας αρεσει η αποψη του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ρεφορμιστικό το ΚΚΕ;;;; "Δεύτερη Βάρκιζα δεν θα ξαναϋπάρξει ", " τους Κουλάκους τους σκοτώσαμε γιατί αρνιόντουσαν να παραδώσουν την περιουσία τους " ( άρνηση της γενοκτονίας του Γολοντομορ ). Άρνηση ή υποβάθμιση της ύπαρξης των στρατοπέδων συγκέντρωσης της Σιβηρίας ( γνωστά ως Γκούλαγκ από την υπηρεσία που τα φύλαγε ). Ύμνος προς τον Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς Τζουγκασβίλι ( Στάλιν ). Το ΚΚΕ έχει δηλώσει ξεκάθαρα τις θέσεις του ότι μόνο με επανάσταση μπορεί να ανατραπεί και να αλλάξει το υπάρχον σύστημα. Ύμνησαν και τα 100 χρόνια από την Οκτωβριανή Επανάσταση άλλωστε. Τους μπαχαλάκηδες προσπαθεί να τους κρατήσει εκτός για να μην χαλάσουν το image. Αλλά έχουν γίνει σκηνικά και με αυτούς.

Ρεφορμιστικό με την έννοια ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί με κανέναν τρόπο επαναστατικό κόμμα κι αυτό νομίζω ότι δεν σηκώνει καν συζήτηση. Προγραμματικά μπορεί το ΚΚΕ να μιλά για μετάβαση στο σοσιαλισμό μέσω επανάστασης, αλλά η πολιτική του σταδιοδρομία από τη μεταπολίτευση και μετά δείχνει ότι έχει πάρει έναν (αδιέξοδο) κοινοβουλευτικό δρόμο. Όσο για το αν το ΚΚΕ έχει μπαχαλάκηδες ή όχι ας μιλήσω προσωπικά. Τόσα χρόνια φοιτητής έχω πάει σε αμέτρητες πορείες κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου στους δρόμους, αλλά μπάχαλα από το ΚΚΕ δεν είδα ποτέ. Εκτός αυτού υπήρξα και κνίτης για ένα τρίμηνο και έχω διαπιστώσει και με αυτό τον τρόπο ότι η βία δεν αφορά με κανέναν τρόπο το ΚΚΕ. Αντιθέτως υπάρχουν πολλές οργανώσεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς που η βία γι' αυτούς είναι σχεδόν αυτοσκοπός.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρεφορμιστικό με την έννοια ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί με κανέναν τρόπο επαναστατικό κόμμα κι αυτό νομίζω ότι δεν σηκώνει καν συζήτηση. Προγραμματικά μπορεί το ΚΚΕ να μιλά για μετάβαση στο σοσιαλισμό μέσω επανάστασης, αλλά η πολιτική του σταδιοδρομία από τη μεταπολίτευση και μετά δείχνει ότι έχει πάρει έναν (αδιέξοδο) κοινοβουλευτικό δρόμο. Όσο για το αν το ΚΚΕ έχει μπαχαλάκηδες ή όχι ας μιλήσω προσωπικά. Τόσα χρόνια φοιτητής έχω πάει σε αμέτρητες πορείες κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου στους δρόμους, αλλά μπάχαλα από το ΚΚΕ δεν είδα ποτέ. Εκτός αυτού υπήρξα και κνίτης για ένα τρίμηνο και έχω διαπιστώσει και με αυτό τον τρόπο ότι η βία δεν αφορά με κανέναν τρόπο το ΚΚΕ. Αντιθέτως υπάρχουν πολλές οργανώσεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς που η βία γι' αυτούς είναι σχεδόν αυτοσκοπός.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αυτό εννοούσες όταν έλεγες για εγκλήματα του ΚΚΕ που η κυβέρνηση κάνει τα στραβά μάτια; :lol:
Οκ ας πάνε σε ένα πρωτοδικείο να λύσουνε τα προσωπικά τους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.

Να είμαστε αντικειμενικοί βέβαια, η Νέα Δημοκρατία είχε διαγράψει πολιτευτή της σε έναν Δήμο που είχε υψώσει την σημαία της 21ης Απρίλη με τον φαντάρο. Το ΚΚΕ προβάλει δικτάτορες κλπ αλλά όλα οκ όλα καλά. Τέλος πάντων. Η παντοδυναμία του 5% με τρελαίνει πάντως.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Απλά αυτά τα περιστατικά δεν μπορούν να χτίσουν προφίλ κόμματος που έχει τη βία ως εργαλείο για να πετυχαίνει τους στόχους του. Μπορεί ένας χυμένος καφές και μια κλωτσιά ενός αγρότη σε έναν μπάτσο το 2015 να καθιστούν ένα κόμμα υπέρ της βίας; Εγώ νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο πολυδιάστατα από μια τόσο αφελή, κατά τη γνώμη μου, συμπερασματολογία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top