Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Οταν ο Κασιδιάρης ριχνει μπάτσες ειναι φασιστας και νεοναζι.... οταν το ΚΚΕ το κάνει....

" αυτά τα περιστατικά δεν μπορούν να χτίσουν προφίλ κόμματος που έχει τη βία ως εργαλείο για να πετυχαίνει τους στόχους του. Μπορεί ένας χυμένος καφές και μια κλωτσιά ενός αγρότη σε έναν μπάτσο το 2015 να καθιστούν ένα κόμμα υπέρ της βίας; Εγώ νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο πολυδιάστατα από μια τόσο αφελή, κατά τη γνώμη μου, συμπερασματολογία "

Να θυμηθουμε και το καφέ που έριξε ο ΚΚΕ-τζης Πρωτουλης στον Τζημερο στο Περιφερειακο συμβουλιο.

Για αυτο και τα δικαστηρια δε βγάζουν αποφάσεις αναλογα με το τι αρέσει στο καθένα. Και εγω το ιδιο κάνω ως ισορροπιστης.

Η βια ειναι βια τέλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ατιθασος κεφτές ο τύπος. Ειδες ανυποχωρητοι τον ρωτάνε κατι απλο και λέει "εσεις θα ρωτησετε εμάς" τραβα σηκω φυγε ρε τοτε τι πηγες και έκατσες εκει πέρα αμα δε γουσταρεις να σου κάνουνε ερωτησεις. Φυγε δρομο απο το στουντιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ναι σε αυτόν τον χυμένο καφέ αναφέρομαι. Εντάξει αν αυτά τα περιστατικά είναι αρκετά για να θεωρήσει κάποιος ότι ένα κόμμα χρησιμοποιεί σταθερά ως εργαλείο τη βία, με γεια σας με χαρά σας, εγώ τα θεωρώ ανίκανα να συνδέσουν την πρακτική ενός κόμματος με τη βία. Εδώ η Χρυσή Αυγή έχει κάνει τα πάνδεινα και πάλι το δικαστήριο θα αποφασίσει για το αν συνιστά ή όχι εγκληματική οργάνωση, δηλαδή αν αυτά τα εκατοντάδες ποινικά αδικήματα έχουν να κάνουν με την πολιτική τους ταυτότητα ή είναι μεμονωμένα περιστατικά. Εσείς πως με τόση ευκολία βγάλατε παρόμοιο συμπέρασμα από έναν χυμένο καφέ και μια κλωτσιά;

Σχετικά με τη Χρυσή Αυγή, μιας και είναι το μόνο κόμμα που η βία είναι μέρος της ιδεολογίας της και της πρακτικής της, λίγοι πέσαμε απ' τα σύννεφα όταν ο Κασιδιάρης χαστούκισε την Κανέλλη. Αφού ξέραμε ήδη ότι οι χρυσαυγίτες αυτό ξέρουν να κάνουν καλά. Για μένα (και πιστεύω για όλους όσους θεωρούμε τη Χρυσή Αυγή ένα κόμμα που έχει άμεση σχέση με τη βία) η επίθεση του Κασιδιάρη δεν ήταν αυτή που μας έκανε να φωνάξουμε "εύρηκα". Δεν μάθαμε ξαφνικά εκείνη τη μέρα ότι είναι τραμπούκοι και μαχαιροβγάλτες.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Είναι, αλλά εγώ άλλο θέλω να πω: το δικαστήριο αποφασίζει σε μερικές εβδομάδες αν η Χρυσή Αυγή είναι ένα κόμμα που η πολιτική του ταυτότητα είναι συνυφασμένη με τη βία ή όχι, μετά από έναν τεράστιο αριθμών τεκμηρίων βίας. Και πάλι το αποτέλεσμα δεν ξέρουμε ποιο θα είναι. Απ' την άλλη το ΚΚΕ δεν έχει τέτοιο ιστορικό, αλλά το θεωρείτε ένα κόμμα που υποθάλπει τη βία. Μου φαίνεται παρατραβηγμένο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Εννοείται ότι οι πρακτικές της Χρυσής Αυγής είναι καταδικαστέες.

ΧΑ - ΚΚΕ τα ιδια σκατά. Άκρα και τα 2.

Ο Μεν ένας πιστευει στον Φυρερ κ εχει βιβλιοθηκες με βιβλια του Χιτλερ... ο δε άλλος πιστευει στον Λένiν τον Σταλιν κτλπ. πηγαδες ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ κτλπ

τι κουβεντα να κάτσεις να κάνεις με τέτοιους ανθρώπους; επιτηδες τους χωσανε στο κοινοβουλιο για να μη ξαναγινει εμφυλιος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οι τραμπούκοι του ΠΑΜΕ. Παραλιγο να σκοτώσουν εναν αστυνομικο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μάλλον είναι γλυκός ο καναπές και δεν έχετε πάει ποτέ σε πορεία για να ξέρετε τι εστί "περιφρούρηση".
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Για εμένα και μόνο που κάνουν πορείες μνήμης της συμμορίας του ΔΣΕ, γελάνε και μειώνουν γενοκτονίες της ΕΣΣΔ και άλλα πόσα είναι απλά άξιοι για ποινικοποίηση. Δεν είναι τυχαίο που σε όλες τις χώρες που πέρασε κομμουνισμός το Κομμουνιστικό Κόμμα είναι παράνομο. Ακόμα και στην Ρωσία το ΚΚΡ είναι κάτι σαν τον ΣΥΡΙΖΑ παρά σαν το ΚΚΕ. Εννοείται επειδή κατηγορούμε το ΚΚΕ δεν σημαίνει ότι αθωωνουμαι την Χρυσή Αυγή.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.

Σορυ, η ΓΣΕΕ δεν είναι ΚΚΕ
Αλλά...
...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ξέρεις υπάρχουν πολλές οργανώσεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς και κάποιοι φερόμενοι αναρχικοί που όχι μόνο έχουν εμπειρία και ιστορία στη χρήση βίας, αλλά καυχιούνται κιόλας γι' αυτό. Αντιθέτως το ΚΚΕ είναι γνωστό για το ότι στις πορείες του επιλέγει πάντα να είναι απομακρυσμένο από αυτούς ώστε να μην θεωρηθεί ότι οι μπαχαλάκηδες εκπορεύονται από το αυτό. Επίσης είναι γνωστό για τις άριστες περιφρουρήσεις των διαδηλώσεων που οργανώνει. Αν μπορεί να κατηγορηθεί για κάτι το ΚΚΕ είναι για θέματα όπως αυτά που θίγει ο Γιάννης, που είναι ιδεολογικού και ιστορικού χαρακτήρα. Αυτά τα περί βίας είναι ανυπόστατα. Δεν είμαι φίλος του ΚΚΕ, δεν έχω λόγο να το υπερασπιστώ, απλά αυτή είναι η πραγματικότητα έτσι όπως την βλέπω και έτσι όπως την έχω βιώσει σε πορείες και διαδηλώσεις για αρκετά χρόνια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο η παρενοχληση από ΚΝΙΤΕΣ στους πρωτοετεις είναι εκνευριστικη. Και η παρενοχληση είναι μορφή βίας. Σου την πέφτουν και δεν ξεκολλάνε από δίπλα σου σαν βδελλες. Πιο φορτικα άτομα δεν έχω δει ειλικρινά.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Καλά δεν νομίζω ότι είναι μορφή βίας αλλά είναι ανυπόφοροι :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο η παρενοχληση από ΚΝΙΤΕΣ στους πρωτοετεις είναι εκνευριστικη. Και η παρενοχληση είναι μορφή βίας. Σου την πέφτουν και δεν ξεκολλάνε από δίπλα σου σαν βδελλες. Πιο φορτικα άτομα δεν έχω δει ειλικρινά.

Μια φορά οι αθεοφοβοι ειχαν έρθει και στην εργασια μου.

Μπηκανε μέσα να μοιράσουν φυλάδια..... έρχεται στο γραφειο μου δινει το φυλάδιο. Του λέω ... δεν θα το πάρω. Και το επιστρέφω πισω.

Ξαφνιάστηκε :D

Δικαιωμά μου δεν ειναι να μην το πάρω του κάνω;

λέει ναι βεβαιως ... οπως δικαιωμα ειναι και ο εργατης....... αρχισε να λέει τα δικά του φευγοντας... και εγω του έλεγα ναι ναι εντάξει. Πηρε δρομο και δεν ξαναρθε.

Λε πουλέν.

Να πανε ΑΛΛΟΥ να παιξουν την κασέτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Ευτυχώς έχουν μικρά ποσοστά πια. Παλιά ήταν πιο φορτικοι. Η βία τους θα συνεχίζει να πέφτει μαζί με τα ποσοστά τους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Ευτυχώς έχουν μικρά ποσοστά πια. Παλιά ήταν πιο φορτικοι.


Το βατράχι ειχε βγάλει ενα ωραιο..... 2100 .... Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ εχει ξεκληριστει απο πανδημιες - πολεμους κτλπ

ενα 6% εχει απομεινει στο πλανητη.

Το ΚΚΕ αποφασιζει να κάνει εκλογές.....


παιρνει 5.5%
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top