Ψήφος ή Ψόφος;

Ψήφος ή όχι;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Ναι, μάλλον σε μεγάλο κόμμα.

    Ψήφοι: 5 13.2%
  • Ναι, μάλλον σε μικρό κόμμα.

    Ψήφοι: 27 71.1%
  • Ή δεν θα πάω ή θα ρίξω άκυρο.

    Ψήφοι: 2 5.3%
  • Λευκό. Ό,τι θέλουν οι πολλοί. (!)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω τι μου γίνεται.

    Ψήφοι: 4 10.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μεθαδονη, ναι :)
Η κωδεινη ειναι αλλο.
επανερχομαι, εχω αποτελεσματαααααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, αν διαπιστώσετε οτι κάποιο μέλος ξεφεύγει και καταλήγει σε προπαγάνδα, να κάνετε report.
Επίσης, επειδή είναι εύκολο να "ξεφύγεις" όσον αφορά κάτι που υποστηρίζεις, αν κάποιος πιστεύει οτι εγώ σε κάποιο ποστ μου κάνω προπαγάνδα, θα ήθελα να με ενημερώσει με πμ ώστε να το επεξεργαστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Επειδη δεν εχω εκφρασει γνωμη για το θεμα της νομιμοποιησης των ναρκωτικων που αναφερθηκε, να πω οτι ειμαι εναντιον την νομιμοποιησης τους, εκτος απο την Κανναβη που δεν προκαλει παραπανω βλαβες στον οργανισμο απο τα ηδη νομιμα (αλκοολ και τσιγαρο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η νομιμοποίηση των ναρκωτικών θα σημαίνει οτι θα πωλούνται και στα περίπτερα, ή οτι το ίδιο το κράτος θα μπορεί να κάνει το βαποράκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Η νομιμοποίηση των ναρκωτικών θα σημαίνει οτι θα πωλούνται και στα περίπτερα, ή οτι το ίδιο το κράτος θα μπορεί να κάνει το βαποράκι;
Κατά την άποψή μου γύρω από την ηρωΐνη υπάρχουν 5 πρόβληματα:
1. Η αυτοκαταστροφή του ατόμου.
2. Ο αυτοεξευτελισμός του ατόμου (ζητιανιά,πορνεία κλπ)
3. Οι θάνατοι ανθρώπων απο νοθευμένες δόσεις
4. Η εξάπλωσή του για τη δημιουργία νέας πελατείας
5. Το έγκλημα που δημιουργούν για την απόκτησή τους (κλοπές,ληστείες)

Η αυτοκαταστροφή του ατόμου είναι ατομικό του δικαίωμα. Δεν δικαιούμαι να τον φυλακίσω για να μην κάνει αυτό που θέλει με τον εαυτό του αφού δεν βλάπτει κανένα άλλο.
Τα τέσσερα επόμενα λύνονται με την παροχή των ναρκωτικών απο τα νοσοκομεία σε τιμή κόστους φαρμακευτικής αγωγής (όπως πχ η ινσουλίνη).
Μπορούμε βέβαια να συνεχίσουμε να αφήνουμε την υπόθεση στους πλέον έμπειρους να τη χειρίζονται: Στους εμπόρους ναρκωτικών.

ΥΓ Δεν ασχολούμαι καθόλου με τα λεγόμενα "μαλακά" ναρκωτικά..δεν προκαλούν τίποτε απο τα παραπάνω...Πολύ απλά λοιπόν αποποινοικοποίηση της κατοχής και τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η αυτοκαταστροφή του ατόμου είναι ατομικό του δικαίωμα. Δεν δικαιούμαι να τον φυλακίσω για να μην κάνει αυτό που θέλει με τον εαυτό του αφού δεν βλάπτει κανένα άλλο.
Τι βλέπουν τα ωραία και μεγάλα μάτια μου:blink:
Έχεις δει μαστουρωμένο από κοντά? Έχεις δει το βλέμα του? Την ώρα που δεν έχει επίγνωση των πράξεών του? Έχεις δει να περνάει απέναντι πεζός κεντρικό δρόμο την ώρα που περνάνε αυτοκίνητα τρέχοντας και να προκαλεί αυτοκινητιστικό δυστύχημα? Έχεις επίγνωση του τι θα προκαλέσει η χρήση σε μία έγκυο? Θα εμπιστευόσουν τη γυναίκα σου να μεγαλώνει το παιδί σου μαστουρωμένη? Πάμε καλά? Οέο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κατά την άποψή μου γύρω από την ηρωΐνη υπάρχουν 5 πρόβληματα:
1. Η αυτοκαταστροφή του ατόμου.
2. Ο αυτοεξευτελισμός του ατόμου (ζητιανιά,πορνεία κλπ)
3. Οι θάνατοι ανθρώπων απο νοθευμένες δόσεις
4. Η εξάπλωσή του για τη δημιουργία νέας πελατείας
5. Το έγκλημα που δημιουργούν για την απόκτησή τους (κλοπές,ληστείες)

Η αυτοκαταστροφή του ατόμου είναι ατομικό του δικαίωμα. Δεν δικαιούμαι να τον φυλακίσω για να μην κάνει αυτό που θέλει με τον εαυτό του αφού δεν βλάπτει κανένα άλλο.
Τα τέσσερα επόμενα λύνονται με την παροχή των ναρκωτικών απο τα νοσοκομεία σε τιμή κόστους φαρμακευτικής αγωγής (όπως πχ η ινσουλίνη).
Μπορούμε βέβαια να συνεχίσουμε να αφήνουμε την υπόθεση στους πλέον έμπειρους να τη χειρίζονται: Στους εμπόρους ναρκωτικών.

ΥΓ Δεν ασχολούμαι καθόλου με τα λεγόμενα "μαλακά" ναρκωτικά..δεν προκαλούν τίποτε απο τα παραπάνω...Πολύ απλά λοιπόν αποποινοικοποίηση της κατοχής και τέλος

Η ινσουλίνη παρέχεται από εξειδικευμένους γιατρούς και σε συγκεκριμένες δόσεις. Τι ειδικότητας γιατρός θα συνταγογραφήσει παρόμοιες δόσεις για ναρκωτικά;
Σήμερα, αλλά και στο άμεσο μέλλον, δεν υπάρχουν υποδομές στα νοσοκομεία για να γίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τι βλέπουν τα ωραία και μεγάλα μάτια μου:blink:
Έχεις δει μαστουρωμένο από κοντά? Έχεις δει το βλέμα του? Την ώρα που δεν έχει επίγνωση των πράξεών του? Έχεις δει να περνάει απέναντι πεζός κεντρικό δρόμο την ώρα που περνάνε αυτοκίνητα τρέχοντας και να προκαλεί αυτοκινητιστικό δυστύχημα? Έχεις επίγνωση του τι θα προκαλέσει η χρήση σε μία έγκυο? Θα εμπιστευόσουν τη γυναίκα σου να μεγαλώνει το παιδί σου μαστουρωμένη? Πάμε καλά? Οέο?
χμμ...ωραία και μεγάλα μάτια; κολάζομαι να απαντήσω...Δεν μπορώ να αποκλείσω αυτό που λες αλλά μήπως είναι η υποπερίπτωσης της υποπερίπτωσης μπροστά στους πραγματικούς νεκρούς που έχουμε κάθε χρόνο; και επιπλέον τί να κάνουμε που μαστούρωσε; να τον κλείσουμε φυλακή; δεν ξέρω...
Στο θέμα της εγκύου έχεις δίκιο. Όμως πολλά πράγματα προκαλούν προβλήματα στην έγκυο (πχ τσιγάρο) και φροντίζουν και τα κόβουν. Αλλά αυτά είναι θέματα που μπορούμε να τα δούμε στην πορεία εφαρμογής του μέτρου. Δεν έχουμε καταλήξει ακόμη π.χ. αν θα πρέπει να αφαιρείται η επιμέλεια του παιδιού απο τους γονείς-χρήστες ηρωΐνης αλλά μου φαίνεται σωστο κάτι τέτοιο.
Να διευκρινήσω ακόμη οτι η άποψή μου για τους χρήστες των "σκληρών" είναι πολύ "σκληρή" αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δικαιούμαι να τους φυλακίσω ή οτι δεν με νοιάζει αν πεθαίνουν αβοήθητοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Η ινσουλίνη παρέχεται από εξειδικευμένους γιατρούς και σε συγκεκριμένες δόσεις. Τι ειδικότητας γιατρός θα συνταγογραφήσει παρόμοιες δόσεις για ναρκωτικά;
Σήμερα, αλλά και στο άμεσο μέλλον, δεν υπάρχουν υποδομές στα νοσοκομεία για να γίνει κάτι τέτοιο.
Στο θέμα της χορήγησης μεθαδόνης απο τα νοσοκομεία υπάχει ήδη μεγάλη εμπειρία και στο εξωτερικό και στην Ελλάδα. Προγράματα μεθαδόνης "τρέχουν" στην Ελλάδα αρκετά χρονια τωρα. Αφού υπάρχει η γνώση αν δοθεί το (λίγο) χρήμα το θέμα μπορεί να οργανωθεί σε λιγότερο ίσως απο ένα χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στο θέμα της χορήγησης μεθαδόνης απο τα νοσοκομεία υπάχει ήδη μεγάλη εμπειρία και στο εξωτερικό και στην Ελλάδα. Προγράματα μεθαδόνης "τρέχουν" στην Ελλάδα αρκετά χρονια τωρα. Αφού υπάρχει η γνώση αν δοθεί το (λίγο) χρήμα το θέμα μπορεί να οργανωθεί σε λιγότερο ίσως απο ένα χρόνο.

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Σε ποιο νοσοκομείο στην Ελλάδα αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Δεν είδα πουθενά κανένα νοσοκομείο, αντίθετα το δεύτερο λινκ κάθε άλλο παρά κολακευτικά λόγια γράφει για τη μεθαδόνη στην Ελλάδα.
Στο Ρίο μάλιστα, η συγκεκριμένη μονάδα έχει εγακινιαστεί 2-3 φορές, αλλά όπως είναι αυτονόητο, δεν λειτουργεί και ούτε αναμένεται να λειτουργήσει άμεσα, λόγω μη ύπαρξης εξειδικευμένου προσωπικού.
Πρόσφατα μάλιστα, μεγάλος αριθμός χρηστών και συγγενών τους διαμαρτηρήθηκαν έντονα έξω από την είσοδο του Νοσοκομείου εκφράζοντας την αγανάκτησή τους από τον εμπαιγμό των αρμοδίων αρχών προς τα πρόσωπά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
νομίζω οτι χανόμαστε σε λεπτομέρειες...ακόμη κι άν έχεις δίκιο, είναι αυτό λόγος για να μην κάνουμε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σαν τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
μα ακριβώς να οργανώσουμε αυτον τον μηχανισμό...εμπειρεί υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
μα ακριβώς να οργανώσουμε αυτον τον μηχανισμό...εμπειρεί υπάρχει
Από που υπάρχει;
Από μερικά (όχι όλα) κέντρα του ΟΚΑΝΑ;
Δεν είναι εμπειρία αυτό.
Είμαστε πολύ πίσω ακόμα να οργανώσουμε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αντε πειτε τα μωρε. κι αναρωτιομουν αν θα διαφωνισει κανενας αλλος η μονο εγω μαλλον κατεβηκα απο τον αρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Έστω ότι κάνουμε νόμιμα τα ναρκωτικά. Πηγαίνεις στο νοσοκομείο, αγοράζεις το ναρκωτικό που θες, παίρνεις αποστειρωμένη σύριγγα και κάνεις κανονικά τη δόση σου.

Αν γίνει αυτό, νομίζετε πως θα σταματήσουν οι παραβατικές συμπεριφορές αυτών των ατόμων? Θα πιάσουν κανονικά δουλειά? Θα σταματήσουν να ζητιανεύουν και να κλέβουν? Και γενικότερα θα προσφέρουν κάτι στην κοινωνία επειδή η εξάρτησή τους πλέον θα είναι νόμιμη και φθηνή?

Κατά τη γνώμη μου νομίζω πως τίποτα από αυτά δε θα γίνει και η μέριμνα της πολιτείας, θα πρέπει να είναι η πρόληψη, η απεξάρτηση και η επαναφορά του εξαρτημένου ατόμου στην κοινωνία. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τί θα βοηθάει στο κράτος και στην κοινωνία αν παραμένει κάποιος ναρκομανής, με την βοήθεια της πολιτείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
αντε πειτε τα μωρε. κι αναρωτιομουν αν θα διαφωνισει κανενας αλλος η μονο εγω μαλλον κατεβηκα απο τον αρη..

Και εγω μαλλον διαφωνω, οποτε σιγουρα δεν εισαι απο τον Αρη (...εκτος και αν ειμαστε και οι δυο, οποτε παω πασσο!) Στη συγκεκριμενη συζητηση βεβαια υπαρχουν λογικα επιχειρηματα και απο τις δυο πλευρες, αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ συγκεκριμενη ωστε να διεξαγεται σε αυτο το θεμα, οποτε δεν βρισκω το νοημα να συμμετασχψ, σε αυτο το thread. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top