Ψυχολογία

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, μα εγώ βρίσκω πως το θρεαδ ανταποκρίνεται στον τίτλο του :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
κοιτα μαν, στο ειπα και θα στο ξαναπω, εχεις την αισθηση οτι "κατεχεις" την σουρεαλιστικη εκφραση. You really really dont λες απλα ασυναρτησιες

Αν θες μπορω να σου γνωρισω κανα δυο εκδωτες που πιθανων να ασχολουνταν μαζι σου, η το μειλ κανενος σουρεαλιστη.

διαφορετικα χωνεψε το εξις:

τραβα τα βυζια σου να βγαλεις νοημα

Προσωπικα το βρισκω θλιβερο, αλλοι γραφικο, οι περισοτεροι λενε "ε?" και το εχουν ξεχασει οσο γρηγορα το διαβασαν.

μπα , αυτό συμβαίνει με τα δικά σου ποστ και όχι με του δεσμ - σε όλα τα άλλα έχεις δίκιο (αρκεί να αναφέρεσαι σε μένα:eek:)

και μια και μαζευτήκαμε όλοι οι αψυχολόγητοι όπως ορθώς λέει ο ρεμπ
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, μα εγώ βρίσκω πως το θρεαδ ανταποκρίνεται στον τίτλο του :P:P:P

θα συμφωνήσουμε μαζί σου σε αυτό
Θελω να πω, η πεποιθηση οτι τα ονειρα ειναι συγκρουσιακα φαινομενα του εγω και του ιντ τα οποια οδηγουν σε καταπιεσμενες επιθυμιες στο υποσυνειδητο που βρισκουν διαφυγη στα ονειρα.

εγώ και ο σ ιντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidwros94

Νεοφερμένος

Ο isidwros94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
διαβασα προσφατα στο φοκουσ οτι η ψυχαναληση θεωρειται μια απο τισ μεγαλυτερεσ γκαφεσ του αιωνα .και δεν εξηγουσε ιδιαιτερα αυτη την αποψη οποτε θα ημουν ευγνωμον αν καποιοσ που γνωριζει μου εξηγουσε που ακριβωσ ειναι λαθοσ η ψυχαναλαηση.στισ θεωριεσ ενταξει σιγουρα αλλα ωσ τροποσ σκεψησ ειναι λαθοσ? δηλαδη το να καταλαβαινεισ το χαρακτηρα καποιου απο την παιδικη του ηλικια η να καταλαβαινεισ την παιδικη του ηλικια απο την συμπεριφορα του ειναι λαθοσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
διαβασα προσφατα στο φοκουσ οτι η ψυχαναληση θεωρειται μια απο τισ μεγαλυτερεσ γκαφεσ του αιωνα .και δεν εξηγουσε ιδιαιτερα αυτη την αποψη οποτε θα ημουν ευγνωμον αν καποιοσ που γνωριζει μου εξηγουσε που ακριβωσ ειναι λαθοσ η ψυχαναλαηση.στισ θεωριεσ ενταξει σιγουρα αλλα ωσ τροποσ σκεψησ ειναι λαθοσ? δηλαδη το να καταλαβαινεισ το χαρακτηρα καποιου απο την παιδικη του ηλικια η να καταλαβαινεισ την παιδικη του ηλικια απο την συμπεριφορα του ειναι λαθοσ?

:hmm: Στο άρθρο που διάβασες δεν αιτιολογούσε αυτή τη δήλωση?
Γιατί δηλαδή θεωρεί την ψυχανάλυση "γκάφα". Εγώ αντίθετα την θεωρώ ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του αιώνα και είναι σημαντικό το ότι έχει βοηθήσει ποικιλοτρόπως πολλούς ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί πάντα μιλώντας για ψυχολογία το θέμα φτάνει σε καβγα;:kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Γιατί ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις και αντιλήψεις πάνω στο θέμα και είναι λογικό να διαφωνούν σε μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί πάντα μιλώντας για ψυχολογία το θέμα φτάνει σε καβγα;:kill:
γιατι εισαι στο συγκεκριμενο φορουμ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Παντως κριμα για οσους δεν θελουν Θεωρητικη να μην μπορουν να πανε Ψυχολογια.. και ενω ειναι επιστημη υγειας, δεν ειναι στο 3ο πεδιο.. καπως παραλογο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
το διαφωνώ από το τσιμπάω.....έχει διαφορά(αναφερόμενη στο θέμα που είναι η ψυχολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Ισχύει. Από την άλλη, ο άντρας δύσκολα θα παραβλέψει την εξωτερική εμφάνιση.
Βρε Ηλία βρε Ηλία είσαι και ψυχολόγος. Αν ίσχυε αυτό που λες όλες οι μέτριες και άσχημες θα ήταν μονίμως μόνες τους, κάτι που δε συμβαίνει. Αν έρθει μια κοπέλα ασχημούλα να της κάνεις ψυχοθεραπεία θα της πεις ότι δεν έχει ελπίδες να βρει γκόμενο γιατί οι άντρες κοιτάνε μόνο τις όμορφες;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε Ηλία βρε Ηλία είσαι και ψυχολόγος. Αν ίσχυε αυτό που λες όλες οι μέτριες και άσχημες θα ήταν μονίμως μόνες τους, κάτι που δε συμβαίνει. Αν έρθει μια κοπέλα ασχημούλα να της κάνεις ψυχοθεραπεία θα της πεις ότι δεν έχει ελπίδες να βρει γκόμενο γιατί οι άντρες κοιτάνε μόνο τις όμορφες;
Βρε Χιμέλα, δεν είμαι ψυχολόγος, το έχω ξαναπεί. Στη ψυχική υγεία δουλεύω και υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα ψυχικής υγείας εκτός από αυτό του ψυχολόγου :)

Και αυτό που λέω το γράφω εμπειρικά, γενικά με όλα όσα έχω βιώσει, ακούσει κλπ. Και ναι, πιστεύω ότι ο άντρας γενικά κοιτάει περισσότερο την εξωτερική εμφάνιση από τη γυναίκα. Σε πολύ γενικά πλαίσια, έτσι όπως σου το γράφω.

edit: η ασχημούλα που λες μπορεί και να βρει κάποιον κούκλο, άλλο λέω εγώ, πιστεύω τώρα να το έγραψα καλύτερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν έρθει μια κοπέλα ασχημούλα να της κάνεις ψυχοθεραπεία θα της πεις ότι δεν έχει ελπίδες να βρει γκόμενο γιατί οι άντρες κοιτάνε μόνο τις όμορφες;
Κι όσο γι'αυτό, όταν ένα άτομο πηγαίνει σε ένα επαγγελματία ψυχικής υγείας, πηγαίνει έχοντας κατά νου ένα συγκεκριμένο πρόβλημα/δυσλειτουργία, πες το όπως θες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η πραγματική αιτία που δεν πηγαίνει η ζωή του όπως την θέλει. Τις περισσότερες φορές δεν είναι. Απλά υπάρχουν βραχύβιες θεραπείες (που επικεντρώνονται στην ανακούφιση των συμπτωμάτων) και θεραπείες που κρατάνε πολύ καιρό και στοχεύουν σε πραγματικές και ουσιαστικές αλλαγές.

Και γενικά η σύγχρονη τάση είναι ο όρος «θεραπεία» να μην πολυχρησιμοποιείται, επειδή παραπέμπει σε ένα ιατρικό μοντέλο που δεν το θέλουμε. Υπάρχουν οι όροι παρέμβαση, συμβουλευτική και αρκετοί άλλοι. Αυτά δεν στα γράφω συγκεκριμένα για το παράδειγμα που αναφέρεις, τα γράφω με αφορμή αυτό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε Χιμέλα, δεν είμαι ψυχολόγος, το έχω ξαναπεί. Στη ψυχική υγεία δουλεύω και υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα ψυχικής υγείας εκτός από αυτό του ψυχολόγου :)

Και αυτό που λέω το γράφω εμπειρικά, γενικά με όλα όσα έχω βιώσει, ακούσει κλπ. Και ναι, πιστεύω ότι ο άντρας γενικά κοιτάει περισσότερο την εξωτερική εμφάνιση από τη γυναίκα. Σε πολύ γενικά πλαίσια, έτσι όπως σου το γράφω.

edit: η ασχημούλα που λες μπορεί και να βρει κάποιον κούκλο, άλλο λέω εγώ, πιστεύω τώρα να το έγραψα καλύτερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κι όσο γι'αυτό, όταν ένα άτομο πηγαίνει σε ένα επαγγελματία ψυχικής υγείας, πηγαίνει έχοντας κατά νου ένα συγκεκριμένο πρόβλημα/δυσλειτουργία, πες το όπως θες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η πραγματική αιτία που δεν πηγαίνει η ζωή του όπως την θέλει. Τις περισσότερες φορές δεν είναι. Απλά υπάρχουν βραχύβιες θεραπείες (που επικεντρώνονται στην ανακούφιση των συμπτωμάτων) και θεραπείες που κρατάνε πολύ καιρό και στοχεύουν σε πραγματικές και ουσιαστικές αλλαγές.

Και γενικά η σύγχρονη τάση είναι ο όρος «θεραπεία» να μην πολυχρησιμοποιείται, επειδή παραπέμπει σε ένα ιατρικό μοντέλο που δεν το θέλουμε. Υπάρχουν οι όροι παρέμβαση, συμβουλευτική και αρκετοί άλλοι. Αυτά δεν στα γράφω συγκεκριμένα για το παράδειγμα που αναφέρεις, τα γράφω με αφορμή αυτό.
Μετά συγχωρήσεως, αλλά ακριβώς επειδή δεν μπορείτε να θεράπευσετε κανένα από αυτά τα προβλήματα θεωρώ τον κλάδο σας τέρμα άχρηστο. Όλη η προσπάθεια της ψυχολογίας γύρνα γύρω από το πως θα φέρει το άτομο σε ένα καλούπι το οποίο θεωρείται υγείες, που στην πραγματικότητα σημαίνει πως επιδεικνύει την αποδεκτή κοινωνικά συμπεριφορά. Δεν έχω κανένα άτομο να σταμάτησε να υποφέρει μετά από συμβουλευτικες, παρεμβάσεις και ψυχαναλυσεις. Όλοι απλά άλλαξαν την οδύνη που είχανε όταν μπήκανε, με μια πιο κοινωνικά αποδεκτή μορφή οδύνης.

Βέβαια δεν φταίνε οι ψυχολόγοι για αυτό. Άλλωστε και αυτοί στην ίδια παράνοια με τους ασθενείς τους ζούνε, πως θα μπορούσαν να προσφέρουν κάποια θεραπεία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά συγχωρήσεως, αλλά ακριβώς επειδή δεν μπορείτε να θεράπευσετε κανένα από αυτά τα προβλήματα θεωρώ τον κλάδο σας τέρμα άχρηστο.
Τι εχεις να πεις στους εκατονταδες ανθρωπους που καταφεραν και ξεπερασαν ενα τραυματικο γεγονος οπως βιασμος ,τροχαιο ατυχημα ,αναπηρια και πολλα αλλα και ζουν σημερα πολυ ηρεμα και δημιουργικα την ζωη τους ?
Όλη η προσπάθεια της ψυχολογίας γύρνα γύρω από το πως θα φέρει το άτομο σε ένα καλούπι το οποίο θεωρείται υγείες, που στην πραγματικότητα σημαίνει πως επιδεικνύει την αποδεκτή κοινωνικά συμπεριφορά. Δεν έχω κανένα άτομο να σταμάτησε να υποφέρει μετά από συμβουλευτικες, παρεμβάσεις και ψυχαναλυσεις. Όλοι απλά άλλαξαν την οδύνη που είχανε όταν μπήκανε, με μια πιο κοινωνικά αποδεκτή μορφή οδύνης.
Το οτι στο αμεσο σου κοινωνικο περιβαλλλον δεν υπαρχει τετοιο ατομο δεν παει να πει οτι ειναι και ο κανονας ολο αυτου που το υποστηριζεις μονο εσυ και ισως μια αλλη μεριδα ανθρωπων με διαφορετικη ιδεολογια η οποια μαλιστα δεν μπορει να υλοποιηθει απο κανεναν .
Βέβαια δεν φταίνε οι ψυχολόγοι για αυτό. Άλλωστε και αυτοί στην ίδια παράνοια με τους ασθενείς τους ζούνε, πως θα μπορούσαν να προσφέρουν κάποια θεραπεία.
Ειναι πολυ εγωιστικο να ακυρωνεις μια επιστημη επειδη δεν εισαι υποστηριχτεις αυτης ...:)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εχεις να πεις στους εκατονταδες ανθρωπους που καταφεραν και ξεπερασαν ενα τραυματικο γεγονος οπως βιασμος ,τροχαιο ατυχημα ,αναπηρια και πολλα αλλα και ζουν σημερα πολυ ηρεμα και δημιουργικα την ζωη τους ?

Το οτι στο αμεσο σου κοινωνικο περιβαλλλον δεν υπαρχει τετοιο ατομο δεν παει να πει οτι ειναι και ο κανονας ολο αυτου που το υποστηριζεις μονο εσυ και ισως μια αλλη μεριδα ανθρωπων με διαφορετικη ιδεολογια η οποια μαλιστα δεν μπορει να υλοποιηθει απο κανεναν .
Άλλαξε ο Μανωλιος και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.
Ειναι πολυ εγωιστικο να ακυρωνεις μια επιστημη επειδη δεν εισαι υποστηριχτεις αυτης ...:)
Είμαι εγωιστής τότες.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι με αυτες τις αποψεις ακυρωνεις και την ιατρικη ..
Δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει, μάλλον όχι, αλλά ένα συκώτι, μια καρδιά, και ένα πόδι, είναι εξαιρετικά απλά πράγματα, τα οποία ξέρουμε ακριβώς πως λειτουργούν και τι κανουν, σε αντίθεση με τον εγκέφαλο. Συνεπώς μπορείς να μιλήσεις για θεραπεία ενός χεριού και ενός πνεύμονα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,940 μηνύματα.
Ο εγκέφαλος δεν είναι σπασμένο πόδι να του βάλεις γύψο. ψυχολόγοι και ψυχίατροι βαδίζουν στα τυφλά σχεδόν, με ό,τι δείγμα τους δίνει ο ασθενής και οι οικείοι του. και όπως σε κάθε τομέα, υπάρχουν καλοί και κακοί. στους κακούς θα βάλω (αρκετές φορές) και κάποιους που ταλαιπωρούν ασθενείς με ατελείωτες ανούσιες συνεδρείες και ψυχαναλύσεις για να πάρουν το 50αρικο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν το ξεπέρασαν.
Έμαθαν να το διαχειρίζονται και να ζουν με αυτό.
Έχει διαφορά.
Ποιος τους εμαθε να το διαχειριζεται ?
Δεν πας σε ενα ψυχολογο για να επουλωσει πληγες ,πας για να σου δειξει τον τροπο που θα διαχειριζεσαι τις σκεψεις σου ωστε αυτες να μην ειναι αιτια να σε κρατανε ειτε κλεισμένο σε τεσσερις τοιχους ειτε ακομα στο να αποφυγεις την χρηση ουσιων που θα σε βγαζουν για λιγο απο το δικο σου σκοταδι ... .

Οποιος βρισκεται σε μια τετοια κατασταση δεν εχει ουτε την διαυγεια ουτε την ικανοτητα να σκεφτει ακομα και το πιο απλο που ειναι για εμας .

Οποιος εχεις αισθανθει πραγματικο φοβο σε σημειο να παραλευει ακομα και το σωμα του και οχι μονο το μυαλο ή οποιος ξυπνα ενα πρωι και αντιλαμβανεται οτι η ζωη του εχει τελειωσει επειδη εχει υποστει ενα ακρωτιριασμο ή ενα ατυχημα που τον καθηλωνει σε ενα κρεβατι δεν μπορει να μιλησει για την πραγματικη διασταση αυτου .

Καλυτερα να μιλησουν αυτα τα ατομα για την αξια της ψυχολογιας και οχι για αυτους που νομιζουν οτι τα εχουν ολα λυμένα και ειναι παντοδύναμου ακομα και μπροστα στην πιο σκληρη πραγματικοτητα .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει, μάλλον όχι, αλλά ένα συκώτι, μια καρδιά, και ένα πόδι, είναι εξαιρετικά απλά πράγματα, τα οποία ξέρουμε ακριβώς πως λειτουργούν και τι κανουν, σε αντίθεση με τον εγκέφαλο. Συνεπώς μπορείς να μιλήσεις για θεραπεία ενός χεριού και ενός πνεύμονα.
Και τι σχεση εχει ολο αυτο με αυτο που συζηταμε ?

Εγω συνειδητοποιω οτι οταν δεν μπορεις να τοποθετηθεις σε ενα διαλογο το πας τελέιως αλλου :)
Οι παντησεις που εδωσες ειναι παντελως ακυρες ...
Αν θες να συνεχισουμε ενα ωραιο διαλογο μπορεις να απαντησεις στο αρχικο μου ποστ,αλλιως ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top