Ψυχολογία

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τί είναι για εσάς η Ψυχολογία;
Ποιά η διαφορά της από τα άλλα επαγγέλματα Ψυ...;
Σχετίζεται η Ψυχολογία με τη Φιλοσοφία;
Ποιό ''ρεύμα'' της ψυχολογίας σας έχει εντυπωσιάσει και γιατί;

Για να κάνω την αρχή....
Για μένα η Ψυχολογία είναι μια σχετικά νέα επιστήμη που χωρίστηκε από τη Φιλοσοφία σχετικά πρόσφατα.
Παρολ'αυτά, θεωρώ πως η Ψυχολογία είναι μια πολυ κοντινή επιστήμη τόσο στην Φιλοσοφία (κυρίως η Ψυχανάλυση και η Ανθρωπιστική και λιγότερο ο Συμπεριφορισμός) όσο και στην Ιατρική(νευροφυσιολογία....). Για μένα εκεί βρίσκεται και η μαγεία της επιστήμης αυτής.
Προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί από την Ψυχανάλυση(Φρόυντ,Γιούνγκ, Άντλερ, Κλάιν, Ράιχ, Φρόμ κ.ά.) και την Ανθρωπιστική Ψυχολογία (κυρίως του Ρότζερς και του Μάσλοου)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Κοιτα η ψυχαναλυση ειναι λαθος απο οποια πλευρα και να τη πιασεις, ειμαι πολυ σιγουρος οτι ο φρουντ θα ηταν πολυ δεκτικος στις αλαγες που θα επρεπε να γινουν σε αυτη, η στις οποιες καινουριες θεωριες προεκυψαν (οι οποιες οσο περναει ο καιρος "βιολογιζουν" ολο και πιο πολυ).

Θελω να πω, η πεποιθηση οτι τα ονειρα ειναι συγκρουσιακα φαινομενα του εγω και του ιντ τα οποια οδηγουν σε καταπιεσμενες επιθυμιες στο υποσυνειδητο που βρισκουν διαφυγη στα ονειρα.

Γιατι αν ειναι ετσι, τα σκυλια και τα νεογνα γιατι ονειρευονται?

Η ψυχαναλυση δε με τα θυλικα δεν τα παει ΚΑΘΟΛΟΥ καλα, βρισκω πολυ δυσκολο να δεχθω το οτι οι γυναικες σχηματιζουν ολοκληρη την ψυχοσυνθεση τους βαση του οτι μισουν τα αγορακια επειδη οι ιδιες δεν εχουν πεος.

Αλλα ο φρουντ με τις γνωσεις που ειχε τοτε εκανε το καλυτερο που μπορουσε. Και ο newton λαθος ηταν με λαμδα κεφαλαιο αλλα αυτο δεν μειωνει την αξια του εργου του.

Προσωποκεντρικη ψυχοθεραπεια εχω κανει ο ιδιος, μου φαινεται καλη υποθεση αρκει να σου ταιριαζει ο ψυχοθεραπευτης, βασιζεται παρα πολυ στην σχεση που θα αναπτυχθει.

Αυτο που εχει δειξει τα περισοτερα ΜΕΤΡΗΣΗΜΑ αποτελεσματα στην πλευρα της κλινικης ψυχολογιας ειναι η γνωσιακη/συμπεριφορικη...

Σε ερμηνευτικο επιπεδο αυτο που λεμε ψυχολογια θεωρω πως ειναι ιδιο με αυτο που λεμε "ογκολογια", μια ταμπελα που δινουμε σε πολλες, πολυπλοκες και αλληλοεξαρτουμενες βιολογικες λειτουργιες του οργανισμου. I like it alot γιατι σου δινει τη δυνατοτητα να γελας με τη βλακεια των αλλων:D

ενα ανεκδοτο στα πλαισια των διαφορων ψυχοθεραπευτικων προσεγγισεων.

Ειναι τρεις γεροι που εχουν ακρατεια καθε μορφης, τακανουν ολα πανω τους. Οποτε πανε στο νοσοκομειο τους λεει ενας παθολογος οτι ειναι ψυχιατρικο δεν εχουν οργανικο προβλημα, οποτε πανε ο καθενας σε ενα ψυχοθεραπευτη και ξαναβρισκονται μετα απο χρονια.

Λεει ο πρωτος:

-εγω πηγα σε ενα ψυχαναλυτη!
-ελα ρε, θεραπευτικες?
-οχι, ακομα πανω μου τα κανω, αλλα ξερω γιατι, εχει σχεση με τη μανα μου, δεν με αγγαλιαζε αρκετα και οταν περασα το πρωκτικο σταδιο το οιδηποδιο μου κτλ.

Λεει ο δευτερος:

-εγω πηγα σε συμπεριφοριστη!
-ελα ρε, θεραπευτικες?
-οχι ακομα πανω μου τα κανω, αλλα ξερω να φοραω πλαστικο βρακακι!

Λεει ο τριτος:

-εγω πηγα σε προσωποκεντρικο...
-ελα ρε θεραπευτικες?
-οχι ακομα πανω μου τα κανω αλλα στα αρχιδια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κοιτα η ψυχαναλυση ειναι λαθος απο οποια πλευρα και να τη πιασεις, ειμαι πολυ σιγουρος οτι ο φρουντ θα ηταν πολυ δεκτικος στις αλαγες που θα επρεπε να γινουν σε αυτη, η στις οποιες καινουριες θεωριες προεκυψαν (οι οποιες οσο περναει ο καιρος "βιολογιζουν" ολο και πιο πολυ).

Θελω να πω, η πεποιθηση οτι τα ονειρα ειναι συγκρουσιακα φαινομενα του εγω και του ιντ τα οποια οδηγουν σε καταπιεσμενες επιθυμιες στο υποσυνειδητο που βρισκουν διαφυγη στα ονειρα.

Γιατι αν ειναι ετσι, τα σκυλια και τα νεογνα γιατι ονειρευονται?

Η ψυχαναλυση δε με τα θυλικα δεν τα παει ΚΑΘΟΛΟΥ καλα, βρισκω πολυ δυσκολο να δεχθω το οτι οι γυναικες σχηματιζουν ολοκληρη την ψυχοσυνθεση τους βαση του οτι μισουν τα αγορακια επειδη οι ιδιες δεν εχουν πεος.

Αλλα ο φρουντ με τις γνωσεις που ειχε τοτε εκανε το καλυτερο που μπορουσε. Και ο newton λαθος ηταν με λαμδα κεφαλαιο αλλα αυτο δεν μειωνει την αξια του εργου του.

Προσωποκεντρικη ψυχοθεραπεια εχω κανει ο ιδιος, μου φαινεται καλη υποθεση αρκει να σου ταιριαζει ο ψυχοθεραπευτης, βασιζεται παρα πολυ στην σχεση που θα αναπτυχθει.

Αυτο που εχει δειξει τα περισοτερα ΜΕΤΡΗΣΗΜΑ αποτελεσματα στην πλευρα της κλινικης ψυχολογιας ειναι η γνωσιακη/συμπεριφορικη...

Σε ερμηνευτικο επιπεδο αυτο που λεμε ψυχολογια θεωρω πως ειναι ιδιο με αυτο που λεμε "ογκολογια", μια ταμπελα που δινουμε σε πολλες, πολυπλοκες και αλληλοεξαρτουμενες βιολογικες λειτουργιες του οργανισμου. I like it alot γιατι σου δινει τη δυνατοτητα να γελας με τη βλακεια των αλλων:D

ενα ανεκδοτο στα πλαισια των διαφορων ψυχοθεραπευτικων προσεγγισεων.

Ειναι τρεις γεροι που εχουν ακρατεια καθε μορφης, τακανουν ολα πανω τους. Οποτε πανε στο νοσοκομειο τους λεει ενας παθολογος οτι ειναι ψυχιατρικο δεν εχουν οργανικο προβλημα, οποτε πανε ο καθενας σε ενα ψυχοθεραπευτη και ξαναβρισκονται μετα απο χρονια.

Λεει ο πρωτος:

-εγω πηγα σε ενα ψυχαναλυτη!
-ελα ρε, θεραπευτικες?
-οχι, ακομα πανω μου τα κανω, αλλα ξερω γιατι, εχει σχεση με τη μανα μου, δεν με αγγαλιαζε αρκετα και οταν περασα το πρωκτικο σταδιο το οιδηποδιο μου κτλ.

Λεει ο δευτερος:

-εγω πηγα σε συμπεριφοριστη!
-ελα ρε, θεραπευτικες?
-οχι ακομα πανω μου τα κανω, αλλα ξερω να φοραω πλαστικο βρακακι!

Λεει ο τριτος:

-εγω πηγα σε προσωποκεντρικο...
-ελα ρε θεραπευτικες?
-οχι ακομα πανω μου τα κανω αλλα στα αρχιδια μου
Κοίτα, δεν θεωρώ ότι η ψυχανάλυση είναι λάθος. Ο πατέρας της Ψυχανάλυσης την θεμελίωσε, και από εκεί και πέρα έχουν επακολουθήσει πολλές βελτιώσεις ή διαφορετικές θεωρίες ψυχαναλυτικές.
(Το ότι γίνονται πειράματα στην ψυχολογία από την νευροβιολογική πλευρά μου λέει κάτι, αλλά το γενικότερο πνεύμα του θετικισμού στην ψυχολογία με βρίσκει αντίθετο.)
Ας πούμε ο Άντλερ και ο Γιούνγκ διαφώνησαν και διαγράφτηκαν από την ομήγυρη του Φρόυντ. Εκτός αυτών, υπάρχει και το νεοψυχαναλυτικό ρεύμα που καταθέτει τις δικές του αξιόλογες θεωρίες.
Για τον Φρόυντ όλοι οι άνθρωποι, μωρά ή μεγάλοι, έχουν τη λεγόμενη ''libido'', δηλαδή την ψυχοσεξουαλική ενέργεια.Έτσι στην ερμηνεία των ονείρων ο Φρόυντ έβαλε τον ακρογωνιαίο λίθο, αλλά ασφαλώς έχουμε δρόμο μπροστά....
Τώρα αυτό με τη σχέση της θεωρίας του Φρόυντ με τις γυναίκες νομίζω ότι σε βασικές γραμμές ισχύουν οι φεμινιστικές μομφές. Μην ξεχνάμε όμως την εποχή που έζησε και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα που υπήρχε τότε!! Και το γεγονός πως ο Φρόυντ ασχολήθηκε πολύ με τις γυναίκες σε κλινικό επίπεδο, συγκεκριμένα τις υστερικές!!
Τώρα για τον Νεύτωνα.... Υπήρξε μεγάλος Φιλόσοφος και Επιστήμονας, κάποια από τα πράγματα που είπε ισχύουν και κάποια όχι!! Όπως όλοι άλλωστε....
Προσωπικά θεωρώ τον Φρόυντ από τους μεγαλύτερους Φιλοσόφους-Επιστήμονες!!
Υ.Γ. Η Ψυχανάλυση δεν είναι όμως μόνο ο Φρόυντ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τώρα για τον Νεύτωνα.... Υπήρξε μεγάλος Φιλόσοφος και Επιστήμονας, κάποια από τα πράγματα που είπε ισχύουν και κάποια όχι!! Όπως όλοι άλλωστε...

Βασικα οτιδηποτε ειπε ο νιουτον ηταν λαθος...Εχουν καποια υπολογιστικη αξια αλλα ακομα και σε αυτο το επιπεδο οι φορμαλισμοι του λαγκραντζ και του χαμιλτον ειναι πολυ πιο πλουσιοι σαν φυσικο περιεχομενο...

Έτσι στην ερμηνεία των ονείρων ο Φρόυντ έβαλε τον ακρογωνιαίο λίθο, αλλά ασφαλώς έχουμε δρόμο μπροστά....

η οποια ερμηνια των ονειρων βεβαια δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα, κατι που ο φρουντ θα αναγνωριζε αν ζουσε για να δεις τις συγχρωνες μελετες στον REM υπνο. Ακομα και οι συγχρωνοι ψυχαναλυτες δεν ασχολουντε με τα ονειρα περα απο την χρησημοτητα τους στην διαδικασια της μεταβιβασης.

παρεπιπτωντος, οσες μελετες εχουν γινει για την αποτελεσματικοτητα της ψυχαναλυσης σε κλινικο επιπεδο την εχουν βγαλει τοσο καλη οσο ο αναλυτης που την κανει. Ητοι η θεωρια δεν εχει αμεση σχεση με το αποτελεσμα...Ενω σε αμεση συγκριση με αλλες ψυχοθεραπευτικες μεθοδους χανει κατα κρατος.

αυτα δεν ειναι εικασιες, ειναι γνωση.

strange thing με την ψυχαναλυση: θελει πολυ συχνες συνεδριες (1-3 φορες τη βδομαδα) για πολλα χρονια (3-5 το λιγοτερο) για να "αποδοσει". Σκεψου τον ψυχαναλυτη λοιπων...Καθολου ασχημα φραγκα ε?

Κοιτα οι προοδοι που εχουν γινει τοσο στην βιοχημεια του εγγεφαλου οσο και στην γνωσιακη ψυχολογια εχουν καταριψει την ψυχαναλυτικη θεωρια.

Ακομα και σε φιλοσοφικο επιπεδο ειναι λαθος οντας μη διαψευσιμη. Ελπιζω να ξερεις την αρχη της διαψευσημοτητας...


Υ.Γ. Η Ψυχανάλυση δεν είναι όμως μόνο ο Φρόυντ....

εξ ορισμου αυτο ειναι...

Τώρα αυτό με τη σχέση της θεωρίας του Φρόυντ με τις γυναίκες νομίζω ότι σε βασικές γραμμές ισχύει.

τωρα μιλας σοβαρα?

Παρεπιπτωντος εκει που η ψυχαναλυση καταστραφικε τελειως ηταν στην ερμηνια της σχιζοφρενιας. Ειμαστε σοβαροι τωρα, οτι η σχιζοφρενια οφειλεται σε διπλα μηνυματα της μητερας? Ποσο βλακωδες ειναι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Βασικα οτιδηποτε ειπε ο νιουτον ηταν λαθος...Εχουν καποια υπολογιστικη αξια αλλα ακομα και σε αυτο το επιπεδο οι φορμαλισμοι του λαγκραντζ και του χαμιλτον ειναι πολυ πιο πλουσιοι σαν φυσικο περιεχομενο...



η οποια ερμηνια των ονειρων βεβαια δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα, κατι που ο φρουντ θα αναγνωριζε αν ζουσε για να δεις τις συγχρωνες μελετες στον REM υπνο. Ακομα και οι συγχρωνοι ψυχαναλυτες δεν ασχολουντε με τα ονειρα περα απο την χρησημοτητα τους στην διαδικασια της μεταβιβασης.

παρεπιπτωντος, οσες μελετες εχουν γινει για την αποτελεσματικοτητα της ψυχαναλυσης σε κλινικο επιπεδο την εχουν βγαλει τοσο καλη οσο ο αναλυτης που την κανει. Ητοι η θεωρια δεν εχει αμεση σχεση με το αποτελεσμα...Ενω σε αμεση συγκριση με αλλες ψυχοθεραπευτικες μεθοδους χανει κατα κρατος.

αυτα δεν ειναι εικασιες, ειναι γνωση.

strange thing με την ψυχαναλυση: θελει πολυ συχνες συνεδριες (1-3 φορες τη βδομαδα) για πολλα χρονια (3-5 το λιγοτερο) για να "αποδοσει". Σκεψου τον ψυχαναλυτη λοιπων...Καθολου ασχημα φραγκα ε?

Κοιτα οι προοδοι που εχουν γινει τοσο στην βιοχημεια του εγγεφαλου οσο και στην γνωσιακη ψυχολογια εχουν καταριψει την ψυχαναλυτικη θεωρια.

Ακομα και σε φιλοσοφικο επιπεδο ειναι λαθος οντας μη διαψευσιμη. Ελπιζω να ξερεις την αρχη της διαψευσημοτητας...




εξ ορισμου αυτο ειναι...



τωρα μιλας σοβαρα?

Παρεπιπτωντος εκει που η ψυχαναλυση καταστραφικε τελειως ηταν στην ερμηνια της σχιζοφρενιας. Ειμαστε σοβαροι τωρα, οτι η σχιζοφρενια οφειλεται σε διπλα μηνυματα της μητερας? Ποσο βλακωδες ειναι αυτο?
Τον ολετήριο ισοπεδωτισμό σου για το έργο του Νεύτωνα δεν τον καταλαβαίνω, πραγματικά!!
(Θεωρείται πατέρας της Κλασικής Φυσικής, καθώς ξεκινώντας από τις παρατηρήσεις του Γαλιλαίου αλλά και τους νόμους του Κέπλερ για την κίνηση των πλανητών διατύπωσε τους τρεις μνημειώδεις νόμους της κίνησης και τον περισπούδαστο «νόμο της βαρύτητας» (που ο θρύλος αναφέρει πως αναζήτησε μετά από πτώση μήλου από μια μηλιά). Μεγάλης ιστορικής σημασίας υπήρξαν ακόμη οι μελέτες του σχετικά με τη φύση του φωτός καθώς επίσης και η καθοριστική συμβολή του στη θεμελίωση των σύγχρονων μαθηματικών και συγκεκριμένα του διαφορικού και ολοκληρωτικού λογισμού.) Από τη wiki....
Οι επιστήμες σημειώνουν πρόοδο πράγμα που αφορά τόσο τον Νεύτωνα, όσο και τον Αινστάιν, Χόκιν, ή τους Χάιζενμπεργκ και όσους ανέφερες πρίν...
Ο Φρόυντ υπήρξε καινοτόμος....!!! Μεταγενέστεροι Ψυχαναλυτές του επιπέδου του Φρόμ και άλλων, δεν ξέρω ποιος μπορεί να τους ανασκευάσει με πειράματα και ζυγαριές....
Ο Φρόυντ πάντως, πέρα από τα όποια λάθη της θεωρίας του, έδωσε την πρέπουσα σημασία στο υποσυνείδητο. Πράγμα για το οποίο συμφωνούν,κατά το μάλλον ή ήττον, σχεδόν όλοι οι επιστήμονες του ψυ... χώρου καθώς και οι φιλόσοφοι.Δηλαδή αντιτάχθηκε, κατά κάποιο τρόπο,στο καρτεσιανό ''σκέφτομαι, άρα υπάρχω''.
Τώρα για το τι είναι γνώση, άσε με να έχω τις αντιρρήσεις μου.
''Α-λήθεια είναι η τελευταία πλάνη'' είχε πει ο Φρόυντ.
Για τις συνεδρίες και το οικονομικό του πράγματος είμαι βέβαια σύμφωνος.
Δε νομίζω οτί οι όποιες εξελίξεις της επιστήμης θα παραγκωνίσουν την ψυχαναλυτική παρακαταθήκη. Κύκλος είναι και γυρίζει... Δηλαδή υπάρχουν περίοδοι που υπερισχύει το ένα ρεύμα έναντι των άλλων.Έτσι είχε γίνει και με τον Συμπεριφορισμό, μετά την Ψυχανάλυση, την Ανθρωπιστική και τώρα τελευταία την νευροβιολογία-φυσιολογία.
Σε φιλοσοφικό επίπεδο η ψυχανάλυση έχει σημαντική θέση. Δεν είναι λίγοι όσοι επηρεάστηκαν από τον πατέρα της Ψυχανάλυσης,άνθρωποι της τέχνης (σουρεαλισμός),των γραμμάτων ανάμεσά σε όλους αυτούς και ο δικός μας Νίκος Καζαντζάκης....
Το γεγονός είναι πως δεν λύνονται όλα τα προβλήματα με τη λογική, αυτό απέδειξε ο Φρόυντ.
Για παράδειγμα η ψυχική νόσος είναι, αρκετές φορές πρόβλημα λογικής π.χ. σχιζοφρένεια (όπως ο Τζον Νας).
Για την αρχή της διαψευσιμότητας του Πόππερ δεν έχω να πω κτ, γτ πολύ απλά αυτός υπήρξε θετικός φιλόσοφος (φιλόσοφος της επιστήμης) και ως τέτοιος είχε περίσσια γνώση-σοφία για το χώρο των θετικών επιστημών(λογική,μαθηματικά,φυσική) μάλλον παρά της φιλοσοφίας της προερχόμενης από τις θεωρητικές επιστήμες(φιλολογία-λογοτεχνία,ψυχολογία-ψυχανάλυση,κοινωνιολογία,θεολογία,ανθρωπολογία,παιδαγωγική κ.ά) και ειδικότερα της ψυχανάλυσης.
Πάντως δεν είναι μόνο η λογική που θα μας βγάλει από τα αδιέξοδα, προσωπικά/κοινωνικά, που βιώνουμε.
Ορίστε τι είπαν κάποιοι σοφοί γι'αυτό:
"Με λογισμό και μ' όνειρο" Δ.Σολωμός
''Έχουμε αναπτύξει συστήματα επικοινωνίας που επιτρέπουν στον άνθρωπο πάνω στη γη να μιλάει μ'έναν άνθρωπο πάνω στη σελήνη. Κι όμως, η μητέρα συχνά δεν μπορεί να μιλήσει στην κόρη, ο πατέρας στο γιο, ο μαύρος στο λευκό, οι εργαζόμενοι με τους διευθυντές ή η δημοκρατία με τον κομμουνισμό.''
''Ποτέ άλλοτε οι στέγες των σπιτιών μας δεν ήταν τόσο κοντά η μία στην άλλη όσο είναι σήμερα, κι όμως ποτέ άλλοτε οι καρδιές μας δεν ήταν τόσο μακριά η μία από την άλλη όσο είναι σήμερα.'' Αν.Σαμαράκης
Αυτό έχει καταφέρει η ανισομερής ανάπτυξη των θετικο-τεχνολογικών επιστημών και παράλληλα ο παραγκωνισμός των ανθρωπιστικών επιστημών που οι τελευταίες συνδέονται άμεσα με την πνευματική μας αρματωσιάς( δηλαδή όχι μόνο με τη λογική-γλώσσα- αλλά και με το συναίσθημα-ποίηση- και την φαντασία-τέχνη-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τον ολετήριο ισοπεδωτισμό σου για το έργο του Νεύτωνα δεν τον καταλαβαίνω, πραγματικά!!

ε πως να το κανουμε τωρα ηταν λαθος:P

τελειως.

Η βαρυτητα δεν ειναι GmM/R^2, η ταχυτητες δεν αθροιζονται, ο χρονος δεν ειναι ακαμπτος κτλ κτλ. Ακομα και οι νομοι του προκυπτουν πολυ πιο κομψα απο την αρχη του lagrange.

Επειδη ηταν τεραστιο μυαλο αν ζουσε τωρα θα ηταν ο πρωτος που θα το παραδεχοταν, ειμαι δε πολυ σιγουρος οτι θα εβρισκε αυτο που τωρα θεωρουμε (πιο) σωστο.

Τεσπα στα της ψυχαναλυσης:

Ολο το πας στο θεμα φιλοσοφια, δεν καταλαβαινω που κολαει η φιλοσοφια αλλα τελοσπαντων.

Εχουμε μια θεωρια η οποια:

1) προβλεψεις ΔΕΝ κανει
2) προβληματα ΔΕΝ λυνει (περισοτερο η λιγοτερο απο την τυχη)
3) ειναι σε πολλα σημεια της θεμελιωδος λαθος (ονειρα κτλ)
4) δεν ειναι διαψευσημη
5) δεν ταιριαζει με την πραγματικη κλινικη εικονα των ασθενων

αλλα παρολα αυτα εξακολουθουμε να την χρησημοποιουμε.

Για παράδειγμα η ψυχική νόσος είναι, αρκετές φορές πρόβλημα λογικής π.χ. σχιζοφρένεια (όπως ο Τζον Νας).

Η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΙΚΗΣ?!

jesus fuck on a poggo stick!

1) ο νας παιρνει ΦΑΡΜΑΚΑ, αν δεν επαιρνε τα φαρμακακια του θα νομιζε ακομα οτι ειναι ποντικι.
2) ο νας μπορει να μην εχει τα θετικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας αλλα ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ εχει ολα μα ολα τα αρνητικα - και ΑΥΤΑ ειναι η τραγικοτητα της σχιζοφρενειας
3) ο ΕΓΓΕΦΑΛΟΣ των σχιζοφρενων εχει ΔΟΜΙΚΕΣ αλαγες σε σχεση με ενα φυσιολογικο.

η σχιζοφρενεια δεν ειναι θεμα της λογικης οσο θεμα της λογικης ειναι να περπατας με ενα ποδι.

Υποθετω οτι εισαι δευτεροετης ψυχολογιας? Στην ελλαδα την ψυχολογια την θεωρουμε για καποιο λογο κλασικη επιστημη, ως εκ τουτου δεν θα μαθεις ποτε ιδιαιτερη βιοχημεια, νευροβιολογια, ανατομια του εγγεφαλου, ενδοκρινολογια...

πραγματα που στο εξωτερικο θεωρουντε υπερπροφανη για ενα ψυχολογο, θελω να πω πως ειναι δυνατων να κουραρεις μια γυναικα με περιεμμηνοροικο συνδρομο χωρις να ξερεις το γεγονος οτι η προγεστερονη εχει ligand συναφες με τους υποδοχεις GABA...

το κριμα της ελληνικης ψυχολογιας:(

μπες στα γιουτιουμπζ και κοιτα τις διαλεξεις του bloom "introduction to psychology" για να δεις πως διδασκεται η ψυχολογια στο εξωτερικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ε πως να το κανουμε τωρα ηταν λαθος


"Λάθος" είπατε;
Δηλαδή η Βαρυτική Θεωρία του Αϊνστάιν είναι "η σωστή"; :confused:






...Υγ. Να μπορούσα και εγώ να συλλάβω τέτοια λάθη... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
"Λάθος" είπατε;
Δηλαδή η Βαρυτική Θεωρία του Αϊνστάιν είναι "η σωστή"; :confused:






...Υγ. Να μπορούσα και εγώ να συλλάβω τέτοια λάθη... :(

Eίναι πλησιέστερη στην σωστή, δεδομένου ότι εξηγεί καλύτερα την πραγματικότητα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eίναι πλησιέστερη στην σωστή, δεδομένου ότι εξηγεί καλύτερα την πραγματικότητα...;)


Δεν λέει αυτό ο αγαπητός μας.
Λέει πως είναι "λάθος" :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα όλες είναι λάθος... Κι αν βρούμε την σωστή, τότε θα είναι με απόλυτη βεβαιότητα, λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μα όλες είναι λάθος...

:worry:
δηλαδή τα αεροπλάνα απογειώνονται λόγω ενός λάθους; :worry:


Κι αν βρούμε την σωστή, τότε θα είναι με απόλυτη βεβαιότητα, λάθος..


...απόλυτα βέβαιο=λάθος;

Είσαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν μου χρωστάς χίλια ευρά.
Άρα κάνεις λάθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
:worry:
δηλαδή τα αεροπλάνα απογειώνονται λόγω ενός λάθους; :worry:


Έλα τώρα... Don' t mess with me...:P

Άλλο μία λάθος θεωρία κι άλλο το φαινόμενο... Το φαινόμενο αυτό καθ' αυτό δεν μπορεί να είναι λάθος, απλά συμβαίνει... Η θεωρία που το περιγράφει πιθανότατα είναι λάθος και πρέπει να είναι λάθος, για να μπορεί να προταθεί μία νέα που θα το περιγράφει ακόμη καλύτερα και θα μπορούμε να κάνουμε τα αεροπλάνα να πετούν ακόμη αποδοτικότερα...


...απόλυτα βέβαιο=λάθος;

Είσαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν μου χρωστάς χίλια ευρά.
Άρα κάνεις λάθος :P


Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν σου τα χρωστάω τα 1000 ευρώπουλα, dude??
Δεν κάνω εγώ λάθος, αλλά εσύ που είσαι τόσο σίγουρος...:P
Τι θα γίνει αν έρθει κάποιος αύριο και σου πει: "Ρε συ, πάρε αυτα τα 1000, από τότε που μου είχες κάνει αυτό..."??? Πώς ξέρεις ότι δεν θα είμαι εγώ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι θα γίνει αν έρθει κάποιος αύριο και σου πει: "Ρε συ, πάρε αυτα τα 1000, από τότε που μου είχες κάνει αυτό..."??? Πώς ξέρεις ότι δεν θα είμαι εγώ???


Καλά, στείλτον εσύ, και το λύνουμε μετά το θέμα. :P


Υγ.


Μήπως να γράφαμε... ατελής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Καλά, στείλτον εσύ, και το λύνουμε μετά το θέμα. :P

Άμα τον είχα, καλά θα ταν...

Υγ.



Μήπως να γράφαμε... ατελής;

Αν μας κάνει να συμβιβαστούμε, γιατί όχι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
"Λάθος" είπατε;
Δηλαδή η Βαρυτική Θεωρία του Αϊνστάιν είναι "η σωστή";

Ξαναδιαβασε τι λεω πιο κατω. Λεω οτι ειναι "πιο σωστη".

δηλαδή τα αεροπλάνα απογειώνονται λόγω ενός λάθους;

αεροπλανα απογειωνονται λογο της αρχης του μπερνουλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
αεροπλανα απογειωνονται λογο της αρχης του μπερνουλι...


νάτος πάλι

από τη ψυχολογία στην αρχή του στροβιλοαντιδραστήρα.

μήπως να ψυχολογήσουμε ένα τζετ να μείνουμε στο θέμα?


σε λίγο θα μας πας από την κρεμώδη υφή πραλίνας φουντουκιού
στον ίκαρο και τον δαίδαλο,
κι από τα αποξηραμένα βερύκοκα στη πυραμίδα του μάσλοου
*ως γνωστόν κάθε τμήμα της πυραμίδας αποτελείται
από μια βάση με παντεσπάνι εμποτισμένο με σπιν σπαν βερύκοκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ε πως να το κανουμε τωρα ηταν λαθος:P

τελειως.

Η βαρυτητα δεν ειναι GmM/R^2, η ταχυτητες δεν αθροιζονται, ο χρονος δεν ειναι ακαμπτος κτλ κτλ. Ακομα και οι νομοι του προκυπτουν πολυ πιο κομψα απο την αρχη του lagrange.

Επειδη ηταν τεραστιο μυαλο αν ζουσε τωρα θα ηταν ο πρωτος που θα το παραδεχοταν, ειμαι δε πολυ σιγουρος οτι θα εβρισκε αυτο που τωρα θεωρουμε (πιο) σωστο.

Τεσπα στα της ψυχαναλυσης:

Ολο το πας στο θεμα φιλοσοφια, δεν καταλαβαινω που κολαει η φιλοσοφια αλλα τελοσπαντων.

Εχουμε μια θεωρια η οποια:

1) προβλεψεις ΔΕΝ κανει
2) προβληματα ΔΕΝ λυνει (περισοτερο η λιγοτερο απο την τυχη)
3) ειναι σε πολλα σημεια της θεμελιωδος λαθος (ονειρα κτλ)
4) δεν ειναι διαψευσημη
5) δεν ταιριαζει με την πραγματικη κλινικη εικονα των ασθενων

αλλα παρολα αυτα εξακολουθουμε να την χρησημοποιουμε.



Η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΙΚΗΣ?!

jesus fuck on a poggo stick!

1) ο νας παιρνει ΦΑΡΜΑΚΑ, αν δεν επαιρνε τα φαρμακακια του θα νομιζε ακομα οτι ειναι ποντικι.
2) ο νας μπορει να μην εχει τα θετικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας αλλα ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ εχει ολα μα ολα τα αρνητικα - και ΑΥΤΑ ειναι η τραγικοτητα της σχιζοφρενειας
3) ο ΕΓΓΕΦΑΛΟΣ των σχιζοφρενων εχει ΔΟΜΙΚΕΣ αλαγες σε σχεση με ενα φυσιολογικο.

η σχιζοφρενεια δεν ειναι θεμα της λογικης οσο θεμα της λογικης ειναι να περπατας με ενα ποδι.

Υποθετω οτι εισαι δευτεροετης ψυχολογιας? Στην ελλαδα την ψυχολογια την θεωρουμε για καποιο λογο κλασικη επιστημη, ως εκ τουτου δεν θα μαθεις ποτε ιδιαιτερη βιοχημεια, νευροβιολογια, ανατομια του εγγεφαλου, ενδοκρινολογια...

πραγματα που στο εξωτερικο θεωρουντε υπερπροφανη για ενα ψυχολογο, θελω να πω πως ειναι δυνατων να κουραρεις μια γυναικα με περιεμμηνοροικο συνδρομο χωρις να ξερεις το γεγονος οτι η προγεστερονη εχει ligand συναφες με τους υποδοχεις GABA...

το κριμα της ελληνικης ψυχολογιας:(

μπες στα γιουτιουμπζ και κοιτα τις διαλεξεις του bloom "introduction to psychology" για να δεις πως διδασκεται η ψυχολογια στο εξωτερικο...
Φιλικά, αλλά αν έχεις διαβάσει ψυχολογία καταλαβαίνεις ότι και οι έρευνες του εργαστηρίου που γίνονται σήμερα, τις περισσότερες φορές, δεν οδηγούν πουθενά. Για παράδειγμα, άλλοι λένε για έμφυτο του εγωισμού και άλλοι όχι,άλλοι μιλάνε για κατάθλιψη που σχετίζεται με προβλήματα εγκεφαλικά και άλλοι την αποδίδουν στον κοινωνικό μας περίγυρο.
Στην ψυχολογία πάντως θεμελιώδης αρχή είναι πως φύση(DNA) και ανατροφή(περιβάλλον) αλληλοεπηρεάζονται και μας οδηγούν στο εκάστοτε αποτέλεσμα.
Τώρα για τη φιλοσοφία, εξήγησα πως θεωρώ την ψυχανάλυση και ως φιλοσοφικό ρεύμα. Όχι μόνο ''επιστημονικό''....
Για τη σχιζοφρένεια με το πρόβλημα της λογικής(στην έλλογη σκέψη) που ανέφερα, εννοώ αυτό ακριβώς, στον εγκέφαλο. Είναι, μάλλον, ύπαρξη λεπτής νευροφυσιολογικής και χημικής δυσλειτουργίας του νευρικού συστήματος.
Τώρα για την ''ψυχολογία του βάθους'' πάλι σίγουρα πρόκειται για θεωρητικές διακρίσεις και απόψεις που μπορεί να διευκολύνουν τη συζήτηση πάνω σε θέματα απρόσιτα ως σήμερα κατά διαφορετικό τρόπο, δεν μπορούν όμως να αποτελέσουν βάση ως ασφαλείς(επιστημονικές) γνώσεις.Είναι θεωρητικές κατασκευές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Για παράδειγμα, άλλοι λένε για έμφυτο του εγωισμού και άλλοι όχι,άλλοι μιλάνε για κατάθλιψη που σχετίζεται με προβλήματα εγκεφαλικά και άλλοι την αποδίδουν στον κοινωνικό μας περίγυρο.

Oχι οι περισοτεροι λενε πως ολα αυτα ειναι αλληλενδετα.

Στην ψυχολογία πάντως θεμελιώδης αρχή είναι πως φύση(DNA) και ανατροφή(περιβάλλον) αλληλοεπηρεάζονται και μας οδηγούν στο εκάστοτε αποτέλεσμα.

Επιγενετικη λεγεται αυτο mostly και ειναι γνωστο φαινομενο.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα πειραματος που εχει γινει σε ποντικια και εχει παρατηρηθει και σε ανθρωπους (βεβαια οι ανθρωποι ειναι εξαιρετικα πιο πολυπλοκοι αλλα τεσπα σαν βασικη αρχη ισχυει).

Οι αγχωδεις διαταραχες (διαταραχη πανικου κτλ) συμφωνα με τους φρουδικους ειναι αποτελεσμα συγκρουσης του id με το υπερεγω που αφηνει το εγω σε μια πολυ απειλουμενη και ευαλωτη κατασταση, αποτελεσμα της οποιας ειναι το αγχος.

Το πειραμα λοιπον:

Eχεις μια εγγυο ποντικινα. Ειναι μια απολυτος φυσιολογικη ποντικινα, χαρουμενη, ασπρη και αφρατη. Κατα τη διαρκεια της εγγυμοσυνης της την εκθετεις σε εντονα στρεσσογωνο περιβαλων. Σαν αποτελεσμα αυτου εκρινει περισοτερες απο τις ορμονες που σχετιζονται με το μακροχρονιο στρες (κατα βαση κορτικοστεροειδη). Το εμβρυο εκτιθεται σε αυτο το περιβαλων και παρωτι ΔΕΝ εχει καποια γονιδιακη προδιαθεση να γινει αγχωδες και/η νευρωτικο οι μονιμες νευρωπλαστικες αλλαγες που προκαλουντε στον μικρο εγγεφαλο λογο της υπερπαρουσιας κορτιζονης το κανουν να ειναι πιο επιρεπες στο αγχος.

Γενιεται, μεγαλωνει και βεβαια ειναι απο τη φυση του πιο αγχωδες. Γινεται και αυτο μητερα καποια στιγμη. Ο εντονα στρεσογωνος παραγωντας δεν υπαρχει στην εγγυμοσηνη αυτου του ποντικα, αλλα ομως επειδη ειναι πιο επιρεπες στο στρες ακομα και μικρα στρεσογωνα ερεθισματα, φυσιολογικα στρεσογονα ερεθισματα προκαλουν υπερπαραγωγη κορτιζονης. Κανοντας το ΔΙΚΟ ΤΗΣ εμβρυο να ειναι επιρεπες στο στρες.

Και εχεις ενα ΜΗ ΓΟΝΙΔΙΑΚΟ χαρακτηριστικο το οποιο περναει απο γενια σε γενια.

(αυτο εχει παρατηρηθει σε ανθρωπους που ηταν εμβρυα κατα τη διαρκεια του Β παγκοσμιου πολεμου).

Ποιο εγω και υπερεγω?

Για τη σχιζοφρένεια με το πρόβλημα της λογικής(στην έλλογη σκέψη) που ανέφερα, εννοώ αυτό ακριβώς, στον εγκέφαλο. Είναι, μάλλον, ύπαρξη λεπτής νευροφυσιολογικής και χημικής δυσλειτουργίας του νευρικού συστήματος.

Ε ναι, οι φρουδικες πεποιθησεις περι μητερας κτλ που κολανε εκει?

Ως αναφορα την ψυχαναλυση σαν φιλοσοφικο κινημα, δεν ξερω και τοσα πολλα για να ειμαι ειληκρινης, με την φιλοσοφια γενικοτερα εχω ενα μικρο θεματακι αλλα αυτο ειναι ασχετο, point is και αυτο που λεω εξ αρχης, οτι η ψυχαναλυση σαν κλινικη εφαρμωγη και/η ερμηνευτικο πλαισιο της συμπεριφορας του ανθρωπου απετυχε.

Ειναι σημαντικοτατη γιατι θεμελιωσε ενα τροπο σκεψης, ηταν η πρωτη φορα στην ιστορια που χρησημοποιησαμε την επιστημονικη μεθοδο γιανα εξετασουμε ψυχικα φαινομενα (αντι να καιμε γυναικες πανω σε σταυρους), και δεν τολμω να αμφισβιτισω την ιστορικη αξια της, αλλα ειναι πλεον ξεπερασμενη.

thats prety much it.

νάτος πάλι
από τη ψυχολογία στην αρχή του στροβιλοαντιδραστήρα.

βασικα αναφερομουν στην ροη του αερα γυρω γυρω απο το νερο, οχι στην λειτουργια του τζετ κινητηρα, αυτο ειναι περισοτερο θερμοδυναμικο και οχι αεροδυναμικο φαινομενο...

σε λίγο θα μας πας από την κρεμώδη υφή πραλίνας φουντουκιού
στον ίκαρο και τον δαίδαλο,
κι από τα αποξηραμένα βερύκοκα στη πυραμίδα του μάσλοου
*ως γνωστόν κάθε τμήμα της πυραμίδας αποτελείται
από μια βάση με παντεσπάνι εμποτισμένο με σπιν σπαν βερύκοκο.

κοιτα μαν, στο ειπα και θα στο ξαναπω, εχεις την αισθηση οτι "κατεχεις" την σουρεαλιστικη εκφραση. You really really dont λες απλα ασυναρτησιες, αν ειχες κατι τις τετοιο θα εγραφες κανα ποιημα θα το εξεδιδες και θα σου εφευγε η καψα. Εσυ καθεσαι και γραφεις μπαρουφες που νομιζεις οτι μεσα στην ασυναρτησια τους ειναι αστειες και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι κατι παραπανω ξερεις για το κοσμο απο τους υπολοιπους.

Προσωπικα το βρισκω θλιβερο, αλλοι γραφικο, οι περισοτεροι λενε "ε?" και το εχουν ξεχασει οσο γρηγορα το διαβασαν.

Αν θες μπορω να σου γνωρισω κανα δυο εκδωτες που πιθανων να ασχολουνταν μαζι σου, η το μειλ κανενος σουρεαλιστη.

διαφορετικα χωνεψε το εξις:

Η συναρμωγη της δευτερευεουσας πλανης του ψυχοτροπου τριανταφιλου δημιουργησε μια μεταπροοπτικη στην κομφορμιστικη εννοια του θανατου.

τραβα τα βυζια σου να βγαλεις νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
εχεις την αισθηση οτι "κατεχεις" την σουρεαλιστικη εκφραση.
ανοίγοντας σουρεαλιστικό θεματάκι,
διαβάζοντας 4-5 βιβλία και 2-3 κριτικές,
εμβαθύνοντας πάνω στο θέμα αυτόματης γραφής
όχι για παραπάνω από 2 συνεχή χρόνια
μιλώντας σε ένα βρώμικο πόμολο πόρτας, σε μισάνοιχτα παντζούρια
και σε μικρούς άγουστους σκονισμένους καθρέφτες,
αναλίσκοντας εαυτόν στο διαχωρισμό μεταξύ συμπεριφοράς
και τέχνης (αυτό κάνω και τώρα)
σαφώς και δεν κατέχω καμία έκφραση, πόσο μάλλον
τη σουρεαλιστική.

Θέλει 17 ζωές τουλάχιστον για να βγουν τα δικαιώματα
με τι να ασχοληθεί η διάνοια και το γούστο μας,
ή μάλλον θέλει πρωτοκόλληση από τα χεράκια σου.

πότε κατέχεις κάτι?
όταν έχεις εκδόσει κατέχεις?
όταν έχεις κριτικάρει κατέχεις?
όταν έχεις καπνίσει μαριχουάνα κατέχεις?
όταν έχεις 43 διπλώματα και έχεις μιλήσει με 283
που "κατέχουν" πιο πολύ από σένα, κατέχεις και για
αυτό χρειάστηκαν 193 ταξίδια στο εξωτερικό?
πότε λες ότι αυτοί κατέχουν πιο πολύ από σένα?
είναι το ίδιο να λες κατέχω τα μαθηματικά
με το κατέχω μια συμπαγή γραφή που όμως για τους
μη μυημένους αφήνει κάποιες ρωγμές έστω και ευκαιριακής
πρόσβασης?

είσαι πιο αστείος από την τριανδρία ντε φινες, σέλερς και βέγγο, ΜΑΖΙ.


λες απλα ασυναρτησιες


κλαίω εγώ, η γάτα μου, τα δέντρα που βλέπω από τη βεράντα μου
αυτοτραυματίζονται και σε λίγο από το πολύ ρετσίνι στο χώμα
θα δημιουργηθεί κεχριμπάρι για το αυτί του βροντόσαυρου
κι επίσης κάτι ζουζούνια που είναι άτονα γιατί διαισθάνθηκαν
ότι λες ότι λέω ασυναρτησίες. :worry:
Πετούν αλλιώτικα :(


αν ειχες κατι τις τετοιο θα εγραφες κανα ποιημα θα το εξεδιδες και θα σου εφευγε η καψα.
μοιάζεις κάπως έτσι που δεν εκδίδομαι σαν πουτάνα του χαρτιού
αντί του ιδιωτικού μου κεφιού κι είναι τόσο γουτσου γουτσου αυτό,
θέλοντας να του αποδώσεις έναν πούτσου πούτσου χαρακτήρα, ματαίως.

Πρέπει να στα 'χω κάνει φράουλες για να έχεις τόση κάψα για την κάψα μου
και πριν ακριβώς το balls sirop να δέσει,
θες να με στείλεις μια ώρα @ρχιδίτερα στους νταβατζήδες του γραμμένου.
Επιτρέπεται να σε γράψω στις τροφαντές μου αρχιδ@ρες με όλα τα δέη, αφκόρς?
Χμ?

Αυτός που γράφει μανούλα μου γράφει στη συνείδηση

μιας δυσκολίας και μιας δυσφορίας θα έλεγα...

..εγώ τα έχω λύσει τα προβληματάκια μου.
Περιμένω να πεθάνω για να βγει αληθινή η προφητεία του
θανάτου μου. :confused:
(και φυσικά να κάνουν κοκτέηλ πάρτυ τα νεκροσκούληκα)

Η γραφή είναι διαχωρισμός από το κοινό βλέμμα.
Δε βλέπεις μουτσούνες, βλέπεις γραμμές, σειρές, γουορντ
και μαλακίες.
Λέξεις λέξεις λέξεις, δε βλέπεις ότι όλο αυτό οδηγεί
στο άλεκτο? Περισσότερες λέξεις, ενίοτε ρίμες,
σειρές που δε τις περιέχουν ούτε τα φύλλα πάνω στα οποία
εκτυπώνονται.
Λέξεις για φήμη?


Ποιος τα γ@μ@ει όλα αυτά?


Το χόλυγουντ σε έχει θαμπώσει και νομίζεις
ότι θα έρθει η ώρα σου να αφιερώσεις στη μαμάκα
ένα λογίδριο για το ότι τα κατάφερες στη ζωή?
Ποιος τα γ@μεί τα λογίδρια και αν αυτό που διάβασες
είναι κλισεδάκια που θεωρείς πως είναι αρκετά για

να παίρνεις τον θαυμασμό των συνδαιτημόνων.


Ποιος τους γ@μ@ει κι αυτούς?


Θα΄θελα να σε ρωτούσα αν θεωρείς την εξάσκηση της ποίησης μια ανωτερότητα.
Και σε αφήνω με το ερώτημα:
Κι αν η ποίηση είναι μια κατωτερότητα;



(που σκατά να ψάχνεις για σκάλες στα σκοτάδια, αγάπη μου)


Εσυ καθεσαι και γραφεις μπαρουφες
προσπαθώ να γράφω μπαρούφες,
και τελικά τα καταφέρνω :clapup::clapup:

κάτι είναι κι αυτό..

...όταν άλλοι προσπαθούν για το αντίθετο,
και γράφουν πάλι μπαρούφες!
(σα να τους πάει κόντρα ο άνεμος, ενώ εμένα με πάω εγώ)

μεσα στην ασυναρτησια τους ειναι αστειες και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι κατι παραπανω ξερεις για το κοσμο απο τους υπολοιπους.
Είναι η μόνη περίπτωση που δεν χρειάζονται ονόματα, όταν είσαι ασυνάρτητος.
Και για αυτό (ταρατατζούμ ταρατατζούμ),
έχουμε τα αλλώνυμα και τα άβαταρς (χοχοχο)
Η βλακεία μας ενώνει κάτω από κοινή κολυμπήθρα.
Στα πλαίσια της αναίτιας καχυποψίας σου ότι τα ξέρω καλύτερα
καταρχάς θα σου ήταν πανεύκολο να σταθείς απέναντι από

έναν καθρέφτη και να απαγγείλεις με στεντόρια φωνή το:


προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι κατι παραπανω ξερεις για το κοσμο απο τους υπολοιπους
κι αφού εξετάσεις τα αισθήματα που σου δημιούργησε,
μετά χτύπα κι ένα γεντικουλέ από νταλάρα ή αν προτιμάς
καλύτερα, άκου Limp Bizkit, λειτουργούν και τα δύο εξίσου εξισσοροπιστικά...


..και κατά δεύτερον να αντιστρέψεις απλώς το δικανικό κανόνα:

Κάθε ένας που ασκεί εξουσία λόγου είναι ένοχος μέχρις αποδείξεως του εναντίου.


fair?





Προσωπικα το βρισκω θλιβερο, αλλοι γραφικο, οι περισοτεροι λενε "ε?" και το εχουν ξεχασει οσο γρηγορα το διαβασαν.
πως κατάφερες και το' κανες κι αυτό κατανομή μπαχαχα
ρε συ τα μαθηματικά έχουν παρεισφρύσει τόσο βαθειά μέσα σου
που πιστεύω πως μέχρι και το μήκος της κουράδας σου θα μετράς
ή την ποσότητα από τα αποκομμένα sub-κουράδια όταν είναι πιο σκληρά
και δε βγαίνουν εννιαία σαν κλωστή
(σ.σ.μονιασμένο χέσιμο ή το σκατό της χαράς)
(εμετογιακ)

ελπίζω μόνο να μη κάνεις και κουραδοολοκήρωση κατα ρίμαν
για να δεις αν έχουν τη σωστή πυκνότητα :confused:

<--- απόπατος που χρησιμεύει να διαπιστώσουμε
το "ψυχολογικό μας ολράιτ", παρακαλώ να μείνει στο θέμα.


Αν θες μπορω να σου γνωρισω κανα δυο εκδωτες που πιθανων να ασχολουνταν μαζι σου, η το μειλ κανενος σουρεαλιστη.
Κάθε φορά που συναντάω ένα βιβλιόφιλο,
δεν μιλάω για τον πρωκτικά διεστραμμένο
που γεμίζει το σπίτι με τα συμβολικά σκατά του,
αλλά αυτόν που τον ενδιαφέρει το περιεχόμενο
του κόσμου του και το ψάχνει σ' ένα βιβλίο,
σκέφτομαι αυτή τη σκηνή φώτισης...

Όλα τα βιβλία υπάρχουν για να καταλήξεις
στον κόσμο, με τη ζέστα της φωτιάς τους...
όσο για μεηλ σουρεαλιστών, τα' χουμε τα' χουμε
από κλήδωνες μέχρι ξεκλείδωνες.

Άστα, καθένας στο πεδίο του κι ο κολιός σε 2 μήνες,
όπου να' ναι δηλαδή :P

αυτό που θα ήθελα από σενανε όμως,
είναι το τηλ από κανα γνωστό σου
που ξεβουλώνει υπονόμους και νιπτήρες
με τη μέθοδο "πυρακτωμένο τουμποφλό"
με προσαρμοσμένη τουρμπίνα που να δουλεύει
με την αρχή μπενρουμπή. :worry:

Να είναι καλός και τρυφερός με τους σωλήνες,
να μη ξερνούν κατοπινά γιατί θα του βγάλω τα μαλλιά (:mad:)
έτσι κι οι σταγόνες μου κάνουνε παράπονα
το βράδυ με όλα τα φώτα σβηστά.

Η συναρμωγη της δευτερευεουσας πλανης του ψυχοτροπου τριανταφιλου
δημιουργησε μια μεταπροοπτικη στην κομφορμιστικη εννοια του θανατου.
σουρεαλίζεις μαθηματικίζοντας, έχει γούστο αλλά για μένα όχι αρκετό.
Είναι σα να βλέπω αραδιασμένες μεταβλητές
σε χωριό που σκορπούν τα πρόβατα (δηλ σκορποχώρι)
από έννοιες που μπήκαν σε μια σειρά σαν να ήταν ακολουθία
με πρώτο όρο α1 τη συναρμογή, διαφορά ω την πλάνη
και άθροισμα Σν την θανατερή σκιά από ψιλοκυβίνη.

Σίγουρα στο ρεβολουσιόν σουρεαλίστ στις μέρες μας,
δε θα του λείψουν οι απόπειρές σου να αποφύγεις τον κόπο
της σκέψης αναφερόμενος σε μια φακτούρα λέξεων,
μια φόρμουλα που την προσδιορίζει η φροντίδα σου να παράξεις
ένα πλαστικό εφέ που εκδηλώνεται σαν συνοθύλευμα από λέξεις
για να σε τοποθετήσει στο ψηλότερο σημείο εκλεκτότητας και "μορφωμένου".

Θα πρότεινα να πάρεις π.χ. πέντε λέξεις στην τύχη από ένα
λεξικό και να κάνεις σειρές συνδυασμών μ' αυτές.
Στην εισαγωγή στο Σουρεαλισμό αναπτύσσεται μια ολόκληρη
ιστορία μ' αυτές τις δυο λέξεις που είναι τρεις:
ινδιάνος και ψηλό καπέλο :redface:

..ωστόσο, η σύνδεση μανιταριών (σ.σ. ψυχοτρόπα τριαντάφυλλα)με ροδοπέταλα,
ήταν μια σύνδεση που ανατάραξε λίγο
την καρδούλα μου. :redface:
μου θύμισε κάτι από την ιδέα των γλυκών εκρήξεων.
Ήταν η όαση στο κατα τα άλλα μαθηματικό σου γάλα.
Αυτό. :redface:


τραβα τα βυζια σου να βγαλεις νοημα.
<--- 2 cents το άρμεγμα.
..σπάω τα μονοπώλια του γαλακτοφόρουμ,
σε ένα κουόουτ.




ψυχ.συμπεράσματα, κρίσιμα κι ωστόσο ωφέλιμα των ωσάνω vine λάδι-ν (
yo yo whaz up):

1.
μπέημπι.

2.

ριντ δε φακινγκ μαθ, γιου αρογκαντ,
εντ λιβ σουρεαλ εντ ποετρυ
φορ δε ιγκνοραντς.

3. όπως κι εσύ λες
,
δηλ. "ντιντίχι μου μέσα".

4. ορκίζομαι να μη σε εγκαταλείψω ποτέ (
)

5. κρασάκι? (να πάνε τα φαρμάκια κάτω)


6.



δεν έχει εφτά


τσαγάκια (ψυχολογικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ποση ελευθερη ωρα μπορει να εχει ενας ανθρωπος...

ειληκρινα αν ειχα τοση ελευθερη ωρα οση εσυ, θα ειχα λυσει τα προβληματα της ζωης μου και αλλων 20 γυρω μου.

χμμμ, τελικα you DO have a point να γιατι εχεις λυσει τα προβληματακια σου!

Θσουρεαλίζεις μαθηματικίζοντας, έχει γούστο αλλά για μένα όχι αρκετό.
Είναι σα να βλέπω αραδιασμένες μεταβλητές
σε χωριό που σκορπούν τα πρόβατα (δηλ σκορποχώρι)
από έννοιες που μπήκαν σε μια σειρά σαν να ήταν ακολουθία
με πρώτο όρο α1 τη συναρμογή, διαφορά ω την πλάνη
και άθροισμα Σν την θανατερή σκιά από ψιλοκυβίνη.

Σίγουρα στο ρεβολουσιόν σουρεαλίστ στις μέρες μας,
δε θα του λείψουν οι απόπειρές σου να αποφύγεις τον κόπο
της σκέψης αναφερόμενος σε μια φακτούρα λέξεων,
μια φόρμουλα που την προσδιορίζει η φροντίδα σου να παράξεις
ένα πλαστικό εφέ που εκδηλώνεται σαν συνοθύλευμα από λέξεις
για να σε τοποθετήσει στο ψηλότερο σημείο εκλεκτότητας και "μορφωμένου".

Θα πρότεινα να πάρεις π.χ. πέντε λέξεις στην τύχη από ένα
λεξικό και να κάνεις σειρές συνδυασμών μ' αυτές.

Στην εισαγωγή στο Σουρεαλισμό αναπτύσσεται μια ολόκληρη
ιστορία μ' αυτές τις δυο λέξεις που είναι τρεις:
ινδιάνος και ψηλό καπέλο

..ωστόσο, η σύνδεση μανιταριών (σ.σ. ψυχοτρόπα τριαντάφυλλα)με ροδοπέταλα,
ήταν μια σύνδεση που ανατάραξε λίγο
την καρδούλα μου.
μου θύμισε κάτι από την ιδέα των γλυκών εκρήξεων.
Ήταν η όαση στο κατα τα άλλα μαθηματικό σου γάλα.
Αυτό.

...ακριβως αυτο εκανα...οριστε θα το ξανακανω:

Στην μελετη του καπιταλιστικου καπιταλισμου, ο μελετητης ερχετε αντιμετωπος με την αναποδραστη επιλογη: ειτε θα αποριψει το μεταπολιτισμικο παραδειγμα της πραγματικοτητας ειτε θα καταλιξει οτι η σεξουαλικοτητα υπηρετει τον σκοπο της αποδυναμοσης του προλεταριατου. Υπο μια εννοια ο Σαρτρ προτεινει τη χρηση μιας Λυοταρδιστικης αφηγησης για να αναγνωσουμε και να τροποποιησουμε το ταξικο δωθεν.

Τραβα τα βυζια σου να ξαναβγαλεις νοημα.

Eνδιαφερων ομως το οτι εκατσες και ασχοληθικες με κατι βγαλμενο απο το...χαχα, οχι ουτε καν θα σου πω απο που το εβγαλα για να τραβας τα βυζια σου ακομα περισοτερο:P



φτιαχτα με τον Dr.Strangelove ειναι εμφανες οτι φλερταρει μαζι σου, οχι?



προσπαθώ να γράφω μπαρούφες,
και τελικά τα καταφέρνω

μπουαχαχααχαχα, στο εγραψα και στο αλλο θρεντ, μονο αυτο ταιριαζει ομως:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top