Ψυχολόγοι vs Life Coaches

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τους life coach;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τους life coach;
Καφετζού πολυτελείας, που το παίζει γραμματιζούμενη. Σου λέει εκεί πέντε παπαριές, αυτά που θέλεις να ακούσεις, και χαίρεσαι εσύ που σου δίνει πρόσκαιρη ένεση αυτοπεποίθησης.

Not gonna lie, έχω σκεφτεί να ανοίξω τέτοιου είδους γραφείο (ε, @Memetchi ?:laugh:) γιατί θεωρώ ότι είναι αρκετά προσοδοφόρα δουλειά. Οι χαζοί, άλλωστε, που είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για τέτοιες υπηρεσίες είναι άπειροι :P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τους life coach;
Καλοί, αν θες να βάλεις την ζωή σου και ειδικότερα τα επαγγελματικά σου σε μια σειρά, αλλά όχι my go-to όσον αφορά σε σοβαρές καταστάσεις. Π.χ. αν έχεις χρόνια κατάθλιψη και έχεις φτάσει στο σημείο να αμελείς τις υποχρεώσεις σου, δεν θα πας στον life coach. Θα πας σε έναν ψυχίατρο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Οι χαζοί, άλλωστε, που είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για τέτοιες υπηρεσίες είναι άπειροι :P
Εντάξει μην είμαστε υπερβολικοί. Η απελπισία σπρώχνει τους ανθρώπους στα άκρα κάποιες φορές. Εδώ υπήρχαν άνθρωποι με καρκίνο και πίστευαν τον ψευδογιατρό που θα τους έσωζε με χόρτο του βουνού ξέρω γω.

Εγώ νομίζω οτι ο life coach θα ωφελήσει αυτόν που πράγματι θέλει να κάνει κάποια αλλαγή. Αν δε θες εσύ να αλλάξεις, κι ο Θεός να κατέβει κάτω, δε θα γίνει τίποτα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Δεν έχω άποψη για τους life coaches, αλλά αν κρίνω από τις διαφημίσεις που βγάζει το facebook, πολλές φορές είναι κάτι μπρατσάτοι που αραδιάζουν επιφανειακές πίπες για να ενθουσιαστείς και άντε γράφουν και ένα βιβλίο αυτοβελτίωσης να το κυκλώσουν.

Σε κάτι τέτοιους σαν τους παραπάνω μπορεί να πάει κάποιος όπως θα πήγαινε ας πούμε σε διατροφολόγο, άλλωστε δεν έχουν ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να σε βοηθήσουν όπως ένας ψυχολόγος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καφετζού πολυτελείας, που το παίζει γραμματιζούμενη. Σου λέει εκεί πέντε παπαριές, αυτά που θέλεις να ακούσεις, και χαίρεσαι εσύ που σου δίνει πρόσκαιρη ένεση αυτοπεποίθησης.

Not gonna lie, έχω σκεφτεί να ανοίξω τέτοιου είδους γραφείο (ε, @Memetchi ?:laugh:) γιατί θεωρώ ότι είναι αρκετά προσοδοφόρα δουλειά. Οι χαζοί, άλλωστε, που είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για τέτοιες υπηρεσίες είναι άπειροι :P
Ε και οι ψυχολόγοι το ίδιο έχουν καταλήξει, να πηγαίνει ο κάθε ένας να λέει τον πόνο του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω άποψη για τους life coaches, αλλά αν κρίνω από τις διαφημίσεις που βγάζει το facebook, πολλές φορές είναι κάτι μπρατσάτοι που αραδιάζουν επιφανειακές πίπες για να ενθουσιαστείς και άντε γράφουν και ένα βιβλίο αυτοβελτίωσης να το κυκλώσουν.

Σε κάτι τέτοιους σαν τους παραπάνω μπορεί να πάει κάποιος όπως θα πήγαινε ας πούμε σε διατροφολόγο, άλλωστε δεν έχουν ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να σε βοηθήσουν όπως ένας ψυχολόγος.
Είναι άλλη δουλειά σε ψυχολόγο φαντάζομαι . Ο ψυχολόγος δεν σου λέει τι να κάνεις . Υποθέτω αυτοί σου λένε κάνε αυτό κάνε εκείνο , σαν τον @Devil ένα πράγμα και τα γκομενικά :P. Θεωρητικά πρέπει να είσαι υγιής ψυχολογικά και απλά να μην έχεις ένα φίλο η ένα έξυπνο άνθρωπο να πάρεις συμβουλές.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Καφετζού πολυτελείας, που το παίζει γραμματιζούμενη. Σου λέει εκεί πέντε παπαριές, αυτά που θέλεις να ακούσεις, και χαίρεσαι εσύ που σου δίνει πρόσκαιρη ένεση αυτοπεποίθησης.

Not gonna lie, έχω σκεφτεί να ανοίξω τέτοιου είδους γραφείο (ε, @Memetchi ?:laugh:) γιατί θεωρώ ότι είναι αρκετά προσοδοφόρα δουλειά. Οι χαζοί, άλλωστε, που είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για τέτοιες υπηρεσίες είναι άπειροι :P
Τη Ζαίρα και την κακομοίρα :P
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ε και οι ψυχολόγοι το ίδιο έχουν καταλήξει, να πηγαίνει ο κάθε ένας να λέει τον πόνο του.
Εντάξει, ο ψυχολόγος όμως έχει την επιστημονική γνώση και το know-how για να αντιμετωπίσει το κάθε περιστατικό. O life-coach τι έχει κάνει; Διάβασε βιβλία αυτοβελτίωσης;

Και οι φαρμακοποιοί πουλάνε ματζούνια μαζί με τα φάρμακα, αλλά αν τους ζητήσεις την επιστημονική τους άποψη, λογικά θα σε καθοδηγήσουν κατάλληλα. Στο απέναντι μαγαζάκι τύπου Herbalife, όμως, η θείτσα ή ο μπάρμπας ιδιοκτήτης θα σου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Τέλος, εσύ θα εμπιστευόσουν περισσότερο έναν φυσιοθεραπευτή ή την γιαγιά σου, για να σε τρίψει; :P

Νομίζω κατάλαβες το point.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εντάξει, ο ψυχολόγος όμως έχει την επιστημονική γνώση και το know-how για να αντιμετωπίσει το κάθε περιστατικό. O life-coach τι έχει κάνει; Διάβασε βιβλία αυτοβελτίωσης;

Και οι φαρμακοποιοί πουλάνε ματζούνια μαζί με τα φάρμακα, αλλά αν τους ζητήσεις την επιστημονική τους άποψη, λογικά θα σε καθοδηγήσουν κατάλληλα. Στο απέναντι μαγαζάκι τύπου Herbalife, όμως, η θείτσα ή ο μπάρμπας ιδιοκτήτης θα σου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Τέλος, εσύ θα εμπιστευόσουν περισσότερο έναν φυσιοθεραπευτή ή την γιαγιά σου, για να σε τρίψει; :P

Νομίζω κατάλαβες το point.
Μα το θέμα είναι ότι άμα πάω στον ψυχολόγο και του πω ''γεια σας θέλω να πετύχω επαγγελματικά και να γίνω πάμπλουτος '' τι να μου πει . Ο άλλος μπορεί να με καθοδηγήσει στο στόχο μου να αλλάξω δουλειά πχ όπως ένας φίλος. Ο ψυχολόγος τι να κάνει . Αν και δεν ξέρω τι τους λένε , αν λένε μόνο μπαρμπούτσαλα. Αλλά και κουράγιο να σου δίνουν οκ.. άμα δεν στο δίνουν οι γύρω σου πας εκεί.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μα το θέμα είναι ότι άμα πάω στον ψυχολόγο και του πω ''γεια σας θέλω να πετύχω επαγγελματικά και να γίνω πάμπλουτος '' τι να μου πει . Ο άλλος μπορεί να με καθοδηγήσει στο στόχο μου να αλλάξω δουλειά πχ όπως ένας φίλος. Ο ψυχολόγος τι να κάνει . Αν και δεν ξέρω τι τους λένε , αν λένε μόνο μπαρμπούτσαλα. Αλλά και κουράγιο να σου δίνουν οκ.. άμα δεν στο δίνουν οι γύρω σου πας εκεί.
Θα του πει πρώτα απ' όλα να έχει ρεαλιστικές βλέψεις και θα προσπαθήσει να δημιουργήσει κίνητρα, ακολουθώντας την επιστημονική προσέγγιση. Ο life coach θα πει 2 πράγματα που θα έλεγε οποιοσδήποτε φίλος, όπως είπες, που όμως μπορεί να μην βοηθήσουν στην συγκεκριμένη περίπτωση το άτομο, δημιουργώντας του φρούδες ελπίδες.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Θα του πει πρώτα απ' όλα να έχει ρεαλιστικές βλέψεις και θα προσπαθήσει να δημιουργήσει κίνητρα, ακολουθώντας την επιστημονική προσέγγιση. Ο life coach θα πει 2 πράγματα που θα έλεγε οποιοσδήποτε φίλος, όπως είπες, που όμως μπορεί να μην βοηθήσουν στην συγκεκριμένη περίπτωση το άτομο, δημιουργώντας του φρούδες ελπίδες.
Ήθελα να πω ότι η ψυχοθεραπεία δεν σε καθοδηγεί να φτάνεις κάποιο στόχο συγκεκριμένο, δεν θα σου πει ο ψυχολόγος ''κάνε αυτό'' . Αν το κάνει η ''συμβουλευτική'' ας πάνε. Αλλά η ''ψυχοθεραπεία '' δεν νομίζω να το κάνει. Μη πας δηλαδή ψάχνοντας για συμβουλές και ο ψυχολόγος σου λέει άσχετα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Κάπως παθέτικ η νοοτροπία του life coaching. Λες και υπάρχει κανένας που τα έχει όλα λυμένα στην ζωή του για να κάνει coach τους άλλους.

Ο ψυχολόγος δεν θα σου πει τι να κάνεις, δεν έχει τέτοιες απαντήσεις. Μπορεί όμως να σε βοηθήσει να βρεις εσύ αυτά που πρέπει να κάνεις για να φέρεις τον εαυτό σου εκεί που τον θες.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Μα το θέμα είναι ότι άμα πάω στον ψυχολόγο και του πω ''γεια σας θέλω να πετύχω επαγγελματικά και να γίνω πάμπλουτος '' τι να μου πει . Ο άλλος μπορεί να με καθοδηγήσει στο στόχο μου να αλλάξω δουλειά πχ όπως ένας φίλος. Ο ψυχολόγος τι να κάνει . Αν και δεν ξέρω τι τους λένε , αν λένε μόνο μπαρμπούτσαλα. Αλλά και κουράγιο να σου δίνουν οκ.. άμα δεν στο δίνουν οι γύρω σου πας εκεί.
Δε βγάζει λαγούς από καπέλα ο ψυχολόγος. Κινείται σε ρεαλιστικά επίπεδα...

Μπορεί να "βοηθήσει" μέχρι το σημείο να πετύχει κάποιος/α στα επαγγελματικά του (ας αναφερθώ στο παράδειγμα που έδωσες...). Αλλά χωρίς να κατευθύνει / καθοδηγήσει. Αυτό δεν θα ήταν ψυχολογία, αλλά ό,τι να ΄ναι...

Έκαστος εφ' ω ετάχθη...
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Στα πλαίσια του εθελοντισμού είχα κερδίσει 2-3 "συνεδρίες" ( δεν ξέρω ακριβώς πως λέγονται) με life coach. Υποτίθεται πως το πρόγραμμα είναι εξατομικευμένο αλλά μου έλεγε τα ίδια ακριβώς με μια φίλη μου. Αν θύμαμαι καλά με ρώταγε για τους στόχους μου. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν με άφηνε να πω εγώ τι θέλω με κατεύθυνε να μιλήσω για τα επαγγελματικά μου που δεν είχα καθώς τότε ήμουν φοιτήτρια και δεν δούλευα, ενώ εγώ ήθελα να της πω για την προσωπική μου ζωή. Επίσης δεν μου άρεσε που ενώ είχαμε κλείσει ραντεβού (ήταν διαδικτυακά) μου το ακύρωσε μια ώρα νωρίτερα . Το θεωρώ αντιεπαγγελματικο αν μπορεί να θεωρηθεί αυτό επάγγελμα 😂
Τέλος κάποια πιο πονηρεμένη από εμένα θα έλεγε ότι ήθελε να μας "ψαρέψει " για το πώς βλέπουμε τον οργανισμό και τους coordinators αν και μας είπε πως ό,τι που με θα μείνει μεταξύ μας .
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καφετζού πολυτελείας, που το παίζει γραμματιζούμενη. Σου λέει εκεί πέντε παπαριές, αυτά που θέλεις να ακούσεις, και χαίρεσαι εσύ που σου δίνει πρόσκαιρη ένεση αυτοπεποίθησης.

Not gonna lie, έχω σκεφτεί να ανοίξω τέτοιου είδους γραφείο (ε, @Memetchi ?:laugh:) γιατί θεωρώ ότι είναι αρκετά προσοδοφόρα δουλειά. Οι χαζοί, άλλωστε, που είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για τέτοιες υπηρεσίες είναι άπειροι :P
Δεν έχεις άδικο με αυτό που κυκλοφορεί πλεον στα social εφόσον δεν ειναι αυτή η φιλοσοφία τους ..

Με μια εξάμηνη επιφανειακή εκπαίδευση προσπαθούν να κάνουν την δουλεια τους ..

Έπειτα τι σχέση έχει ο life coach με τον ψυχολόγο βρε παιδιά;
Πολύ άνιση σύγκριση...

Οι coach ασχολούνται ΜΟΝΟ με υγιείς προσωπικότητες και ΔΕΝ κάνουν καθοδήγηση...


Έπειτα να πω ότι πλήρωνα 80 ευρώ προ 10ετιας πολύ αξιόλογο ψυχοθεραπευτη και μάλιστα ευρέως γνωστό επί 45 λεπτά να κουνάει καταφατικά το κεφάλι του και να μου λέει αγκάλιασε τις κρίσεις πανικού σου ...αγκάλιασε το άγχος σου και εμένα να μου έρχεται να πηδηξω από το παράθυρο για να μη τον πνίξω...

Αυτις υποτίθεται ήταν επιστήμονας....

Μια καθηγήτρια μου από το Καποδίστρικο στο κομματι της ψυχοπαθολογιας οσο αφορα την καταθλιψη είπε κάτι πολύ σωστό..

Όταν οι ψυχολόγοι' ψυχίατροι σταματήσουν να βλέπουν τους ανθρώπους σαν τα ποντίκια που κάνουν πειράματα στο εργαστήριο τότε μόνο λέγονται θεραπευτες ..

Πόσο μα πόσο to the point ..

Ένα θα πω πλέον σημασία δεν έχει σε ποιον κάποιος βρίσκει την ψυχική του ηρεμία και το λρω εγώ που πλήρωσα και πληρώνω ακόμα αδρα σε ψυχολόγος μέχρι σήμερα για εποπτιες ,αν λέγετε ψυχολόγος αν ψυχοθεραπευτης σύμβουλος coach παπάς διάκος μεντορ ...
Σημασία έχει να βλέπουμε ήρεμους ανθρώπους..

Ας σταματήσουμε να υποβιβαζουμε επαγγέλματα που δεβ ξέρουμε και ας μείνουμε μόνο αν έχουν πελατολόγιο το οποίο είναι καλά..

Εδώ ο άλλος δήλωνε γιατρός και χειρουργούσε χωρίς καμία εμπειρία και Παρ όλα αυτά ο κόσμος των εμπιστευοταν ;

Ήταν γιατρός βλέπεις, ποιος να τολμήσει να τον υποβιβαση 😉

Έχω παρακολουθήσει και πρόγραμμα life coach το οποίο ξέρω πλέον τι μπορεί να κάνεις.
Βασίζεται στη θετική ψυχολογία,ο πελάτης είναι υπεύθυνος για το αποτέλεσμα και εκείνος βρίσκει την λύση στο θέμα του μέσα από ένα διάλογο ανοικτών ερωτήσεων που γίνετε από τον coach του ωστε να ανακαλύψει τις δεξιότητες του...

Χρησιμοποιεί πολεργασίαλια τα οποία διδάσκεται αλλά δουλεύει αποκλειστικά το τώρα..
Εργαλεια τα οποια τα βλέπεις και σ ένα ψυχολογος που δουλευει Γνωσιακη Συνμμπεριφοριστικη ...
Δεν γινετε καμία αμαδρομη στο παρελθόν πάρα μόνον ίσως για να θυμηθεί μια ιστορία που χρησιμοποίησε στοιχεία του εαυτού, που ίσως στο σήμερα τα έχει ξεχάσει...

Αν θες να δουλέψεις την αναβλητικοτητα σου δεν θα πας για ψυχοθεραπεία ...

Ακόμα τα κλαίω εκείνα τα 80αρια και δεν μου περισσευαν τότε για να μου λέει ότι να ναι ,άρα να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί στα ΠΑΝΤΑ
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι οποιοσδήποτε βοηθάει έναν άνθρωπο να βγει από ένα τέλμα ή να πάει παρακάτω, είτε λέγεται γιατρός, παπάς, life coach, μανάβης ή μπακάλης, κέρδος είναι. Έχω ακούσει ανθρώπους που βοηθούνται μιλώντας στον πνευματικό τους. Καλά κάνουν και μπράβο τους.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειδικά στις μέρες που ζούμε και σου ζητάνε 80 και 100-150 ευρώ λες κάπου όπα πραγματικα ...

Το παν είναι να μιλάς...φυσικά δεν αναφέρομαι σε σοβαρές περιπτώσεις!

Έπειτα έχουμε πολλές καλές δημόσιες δομές εκεί βέβαια αντε να βρεις ραντεβού ειδικά εδώ Αθήνα .
Επαρχία ομολογώ είμαστε πολυ καλυτερα ευτυχώς!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα πλαίσια του εθελοντισμού είχα κερδίσει 2-3 "συνεδρίες" ( δεν ξέρω ακριβώς πως λέγονται) με life coach. Υποτίθεται πως το πρόγραμμα είναι εξατομικευμένο αλλά μου έλεγε τα ίδια ακριβώς με μια φίλη μου. Αν θύμαμαι καλά με ρώταγε για τους στόχους μου. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν με άφηνε να πω εγώ τι θέλω με κατεύθυνε να μιλήσω για τα επαγγελματικά μου που δεν είχα καθώς τότε ήμουν φοιτήτρια και δεν δούλευα, ενώ εγώ ήθελα να της πω για την προσωπική μου ζωή. Επίσης δεν μου άρεσε που ενώ είχαμε κλείσει ραντεβού (ήταν διαδικτυακά) μου το ακύρωσε μια ώρα νωρίτερα . Το θεωρώ αντιεπαγγελματικο αν μπορεί να θεωρηθεί αυτό επάγγελμα 😂
Τέλος κάποια πιο πονηρεμένη από εμένα θα έλεγε ότι ήθελε να μας "ψαρέψει " για το πώς βλέπουμε τον οργανισμό και τους coordinators αν και μας είπε πως ό,τι που με θα μείνει μεταξύ μας .
Συμβόλαιο υπέγραψες;
Οτα πας σε coach είναι απαραίτητο να υπογράψεις το συμβόλαιο!

Έπειτα εφόσον μιλουσ εκείνος ΔΕΝ είναι coach κάνει Mentoring ,άρα όταν πας σε μεντορ ξέρεις ότι θα ακούσεις πάρα πολύ εκείνων..

Η συνεδρια με coach πάει 45 -15 η 50 λεπτά εσύ και 10 εκείνος 😉

Όταν πας σε coach πας για στόχο...
Πολύ συγκεκριμένο!!!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι ένας life coach θα έχει συγκεκριμένα πράγματα που λέει στους "πελάτες του".
Ουσιαστικά σε όλους τα ίδια γύρω από συγκεκριμένα θέματα (επαγγελματικά, προσωπικά, φυσική κατάσταση κτλ).

Ο ψυχολόγος θα βρει τα εσωτερικά σου σχήματα μετά από πολλή συζήτηση και θα σε κατευθύνει. Πιο εξατομικευμένα.
Δεν θα σου πει ας πούμε ευθέως "κάνε αυτό" (που άλλωστε ποιος ενδιαφέρεται να ακούσει διαταγές; ), όμως μπορεί να σου παρέχει ακόμα και μικρές ασκήσεις για να φτάσεις κάπου ή να βγάλει από μέσα σου αυτό που εσύ θες.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος θα βρει τα εσωτερικά σου σχήματα μετά από πολλή συζήτηση και θα σε κατευθύνει. Πιο εξατομικευμένα.
Δεν θα σου πει ας πούμε ευθέως "κάνε αυτό" (που άλλωστε ποιος ενδιαφέρεται να ακούσει διαταγές; ), όμως μπορεί να σου παρέχει ακόμα και μικρές ασκήσεις για να φτάσεις κάπου ή να βγάλει από μέσα σου αυτό που εσύ θες.
Αναλόγως τί θέμα έχεις.

Αν έχεις θέμα συμπεριφοράς (πχ είμαι νευρικός), θα σου δώσει συμβουλές πώς να το απαλύνεις, ενώ παράλληλα θα ψάχνετε το γιατί είσαι έτσι και πώς μπορείς να το εξαλείψεις (αφού σε ενοχλεί) από τη ρίζα.

Αν έχεις θέμα όμως εσωτερικό (πχ φοβίες, θλίψη, άγχος), τότε θα κάνει μόνο το δεύτερο γιατί αυτό επείγει.

Ο ψυχολόγος δε θα σου πει "κάνε αυτό". Ο σωστός τουλάχιστον.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top