[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ:
•Νέο γύρο Συνελεύσεων με Καταλήψεις διαρκείας και διαδηλώσεις.
•Την Πέμπτη, 11/12 ημέρα πολύμορφων κινητοποιήσεων και δράσεων πληροφόρησης
Πανεκπαιδευτική πορεία την Παρασκευή 12/12, προσυγκέντρωση στις 12.00 Προπύλαια
Απαιτούμε από τη ΓΣΕΕ να κηρύξει Γενική Απεργία στις 18/11, ημέρα πανεργατικής κινητοποίησης
•Να γίνει η Νομική κέντρο αγώνα των φοιτητικών συνελεύσεων και καταλήψεων

•Λειτουργία ενός ενιαίου και ανοιχτού Συντονιστικού των Γενικών Συνελεύσεων και Καταλήψεων στους φοιτητικούς και σπουδαστικούς συλλόγους.
•Συγκρότηση διαδικασιών του Πανεκπαιδευτικού Μετώπου, σε συντονισμό με τις μαθητικές συνελεύσεις και καταλήψεις
•Κοινή δράση και συντονισμό με κάθε πρωτοβάθμιο σωματείο, συνδικάτο και ομοσπονδία και εργατικό κέντρο στην κατεύθυνση συγκρότησης κοινού μετώπου νεολαίας και εργαζομένων. Εξορμήσεις σε χώρους δουλειάς, συνοικίες, σχολεία για ενημέρωση και κάλεσμα σε κοινή πάλη των εργαζόμενων και του λαού
•Στις 20 Δεκέμβρη στις 15:00 αντιρατσιστικό συλλαλητήριο με φορείς και Συλλόγους, προσυγκέντρωση Προπύλαια
65ωρη συμβολική κατάληψη ενός δημοσίου κτηρίου

:eek::eek::eek::eek::eek:
Τρέμω στην ιδέα να γίνουν και πάλι καταλήψεις διαρκείας όπως αναφέρεται... :/:

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω αυτό που λέγεται για το άσυλο...Ε μιας και λειτουργεί μια χαρά στα πανεπιστήμια το άσυλο ας το επεικτείνουμε κιόλας...Αλλά τώρα που το σκέφτομαι για μερικούς λειτουργεί όντως μια χαρά το άσυλο στα πανεπιστήμια... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχετε πάρει είδηση το τί γίνετε...
Έχουν ξεσηκωθεί τα παιδια, και εν μέρη έχουν ενα δικιο ,αλλα πλέον τα παραγματα εχουν ξεφύγει!!!

αυτα ειναι απο την ιστοσελίδα του Συντονιστικού Γενικών Συνελεύσεων/Καταλήψεων Αθήνας (https://syntonistikogsk.blogspot.com/)

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ:

ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΘΙΚΩΝ ΑΥΤΟΥΡΓΩΝ ΤΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ
ΚΑΤΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ, ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ
ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΜΟΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΕΕ
ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΟΥΝ ΜΑΤ, ΜΕΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ
ΝΑ ΑΦΟΠΛΙΣΤΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, έξω οι δυνάμεις κατοχής από το κέντρο της ΑθήναςΚαμία ενσωμάτωση της κοινοτικής οδηγίας 36/05 της ΕΕ και του νόμου για τα ΚΕΣ. Απεμπλοκή της χώρας από την Μπολόνια, τον Κ.Ε.Χ.Α.Ε. και όλες τις συμφωνίες της ΕΕ για την εκπαίδευση.
•ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΤΩΡΑ Ο ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ-ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΠΕΙΘΑΡΧΗΣΗΣ, ΤΟΥ ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
•Απόσυρση - Καμία εφαρμογή του πρότυπου εσωτερικού κανονισμού λειτουργίας και των 4ετών αναπτυξιακών προγραμμάτων. Απαιτούμε να δοθούν άμεσα και δωρεάν όλα τα βιβλία και να αποσυρθούν οι λίστες συγγραμμάτων.
•Να κλείσουν και να καταργηθούν τα κολέγια, Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών, και όλα τα κέντρα κατάρτισης. Κατάργηση της βάσης του 10.
•Μία σχολή και ένα ενιαίο πτυχίο ανά γνωστικό αντικείμενο με όλα τα εργασιακά και επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρωμένα σε αυτό. Καμία πιστοποίηση έξω από το πτυχίο. Αποκλειστικά δημόσια και δωρεάν εκπαίδευση για όλους χωρίς ταξικούς, εξεταστικούς και οικονομικούς φραγμούς.
Όχι στην κατάργηση του ασύλου, διεύρυνση του σε χώρους δουλειάς και σχολεία
Καμία αξιολόγηση σχολών και πτυχίων, απόσυρση του νόμου για την αξιολόγηση. Όχι στις πιστωτικές μονάδες και τον ατομικό φάκελο προσόντων. Απόσυρση του νόμου για τη διά βίου κατάρτιση – ανασφάλεια.
•Απόσυρση του νόμου για τα μεταπτυχιακά που κατοχυρώνει τους κύκλους σπουδών και τα δίδακτρα. Απόσυρση του νόμου για την έρευνα, που υποτάσσει όλη την ερευνητική λειτουργία στους κανόνες της αγοράς.
•ΜΟΝΙΜΗ, ΛΙΓΟΤΕΡΗ, ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙ – ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΣΙΟΥΦΑ- ΡΕΠΑ –ΠΕΤΡΑΛΙΑ. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ.
ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΠΙΣΩ!

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ:
•Νέο γύρο Συνελεύσεων με Καταλήψεις διαρκείας και διαδηλώσεις.
•Την Πέμπτη, 11/12 ημέρα πολύμορφων κινητοποιήσεων και δράσεων πληροφόρησης
Πανεκπαιδευτική πορεία την Παρασκευή 12/12, προσυγκέντρωση στις 12.00 Προπύλαια
Απαιτούμε από τη ΓΣΕΕ να κηρύξει Γενική Απεργία στις 18/11, ημέρα πανεργατικής κινητοποίησης
•Να γίνει η Νομική κέντρο αγώνα των φοιτητικών συνελεύσεων και καταλήψεων

•Λειτουργία ενός ενιαίου και ανοιχτού Συντονιστικού των Γενικών Συνελεύσεων και Καταλήψεων στους φοιτητικούς και σπουδαστικούς συλλόγους.
•Συγκρότηση διαδικασιών του Πανεκπαιδευτικού Μετώπου, σε συντονισμό με τις μαθητικές συνελεύσεις και καταλήψεις
•Κοινή δράση και συντονισμό με κάθε πρωτοβάθμιο σωματείο, συνδικάτο και ομοσπονδία και εργατικό κέντρο στην κατεύθυνση συγκρότησης κοινού μετώπου νεολαίας και εργαζομένων. Εξορμήσεις σε χώρους δουλειάς, συνοικίες, σχολεία για ενημέρωση και κάλεσμα σε κοινή πάλη των εργαζόμενων και του λαού
•Στις 20 Δεκέμβρη στις 15:00 αντιρατσιστικό συλλαλητήριο με φορείς και Συλλόγους, προσυγκέντρωση Προπύλαια
65ωρη συμβολική κατάληψη ενός δημοσίου κτηρίου




τα κοκκινισμενα είναι δικα μου, ειναι βασικα αυτα που εγω προσωπικα τα θεωρω κομματακι παραλογα.
δεν νομιζω οτι ειναι δρασεις και λογια μαθητων γυμνασιου και λυκειου.
μακαρι να διαψευστω αλλα τωρα τελευταια εχω μαθει να τα βλεπω ολα με δυσπιστια.

Τα περισσότερα είναι ΤΑ ΙΔΙΑ με τις θέσεις των ΕΑΑΚ την περίοδο που ήμουν φοιτήτρια.:P Αναμνήσεις από το 2000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και... τώρα σειρά αναλαμβάνουν τα ενδοπανεπιστημιακά κινήματα.

Συνελεύσεις, τσιγάρα, καταλήψεις, σκ στη Μύκονο, φραπές.


Αχ Ελλάντα.:confused:


Nαι ρε συ, αξίζει τα παιδιά είναι καλά, ας τους δώσουμε μια ευκαιρία:





πς: και υπάρχουν και άλλα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Κάποτε δούλευα Τοσίτσα και θυμάμαι την έκπληξή μου όταν είδα αστυνομικούς να πηδάνε σαν καγκουρώ πάνω στα καπό αυτοκινήτων μέσα στο πλήθος που κυνηγούσαν…
Πρίν λίγες μέρες είδα κι έναν χρήστη ναρκωτικών που με χαιρέτισε στα Εξάρχεια και δεν τον γνώρισα… τόσο αφομοιωμένος ήταν…
Σήμερα με εκπλήσσει η έκπληξη των άλλων όταν συνειδητοποιούν ότι οι αστυνομικοί είναι η άρχουσα σημερινή τάξη.

Πριν μια βδομάδα είδα πως είμαι γέρος (ή λαπάς) γιατί με άφησαν να περάσω στη Σόλωνος και όταν έφευγα ξεβράκωναν κάτι δεκατεσάρια παιδιά που πήγαιναν ζευγαράκι…

Σκέφτηκα πως ήταν θέμα χρόνου ο νεκρός έκανα και τον προφήτη στο περιβάλλον μου μια βδομάδα πριν.
Και τι έγινε;

Ο κόσμος άλλαξε, η συνενοχή στέλνει δεκατετράχρονα πάνω σε “εξοστρακισμένες” σφαίρες…

Κι αφού ο Αλαβάνος δεν αρχίζει από την Αυγή, εγώ είπα να αρχίσω από το σπίτι μου. Δεν με γοητεύουν οι συναισθηματικές εξάρσεις, απλώς αναφέρω και αυτήν την πλευρά (με την εκδοχή των φίλων του Αλέξανδρου). Μέσα στην παρα-αναφορά της περιρέουσας βλακείας των ημερών που όλα (σχεδόν) λέγονται κι α-Κούγιο-νται αυτό μοιάζει με ένα μανιφέστο σαν τα τριαντάφυλλα που μοίραζαν κάποιοι μαθητές στους αμήχανους αστακούς των ΑΤ και που πολύ μου άρεσε.

Εγώ αν ήμουν αστυνόμος, θα ΄δινα ένα φιλάκι στο κορίτσι. :redface:

Έχουμε πόλεμο,( στις λεωφόρους σε σκοτώνουν και δεν σταματάνε, στις καλές συνοικίες δέρνουν για να σου πάρουν ένα κινητό… έχει διαρραγεί ο κοινωνικός ιστός που λέμε..)
Και ο πόλεμος θέλει εγρήγορση και προετοιμασία κι όχι ευχολόγια και συναισθηματικές εξάρσεις με μνήμη χρυσόψαρου.

Τα χειρότερα ακολουθούν. Γι αυτό να κρατήσουμε καλύτερα την όρεξή μας.
Θα έχουμε πολλές ευκαιρίες και λίαν συντόμως για να οργιστούμε.

Υπάρχει και το παράδειγμα εκείνου του υπουργού του Σημίτη που η πολιτική του του έστειλε πακέτο το γιο δολοφονημένο από το Μεξικό. Τον είδατε να βάλει μυαλό;
Περιμένετε. Οι Ρώσοι μαφιόζοι δεν ήρθαν ακόμη να πάρουν τις δουλειές από τους παραδοσιακούς.

Στον Σαιν Λιούις προχτές κάποιοι βίασαν μια κοπέλα. Πήγαν οι γονείς στην αστυνομία. Τίποτα.
Απευθύνθηκαν στην τοπική μαφία και τους κρέμασε μακελεμένους στην εθνική οδό…
Τέτοιο είναι το μέλλον που ήρθε. (Δεν έρχονται μόνο τα λιβάϊς απ'έξω, δυστυχώς. :/:)

Έχουμε συνηθίσει πολλά. Το μόνο που μένει είναι να σκοτώνουν έναν νεαρό κάθε βδομάδα για να το συνηθίσουμε κι αυτό.
Καθίστε και μετρήστε. Όλες οι αποφάσεις μας δείχνουν ότι θα ζήσουμε διακόσια χρόνια και τα παιδιά μας (στα 30 τους άλλοι ταϊζουν μωρά) μας είναι περιττά. Ας πάνε αλλού. :(

Καλές οι επιστολές του Προέδρου της Δημοκρατίας, αλλά θα προτιμήσω να τις στείλει σε κανέναν άλλον αφελή που πιστεύει ό,τι του ξεφουρνίζουν οι δημοσιογράφοι και όχι τα μάτια του.

Ηρωϊσμός είναι να γλιτώσει το παιδί, γιατί άμα γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα…κι αυτό δεν είναι μια συναισθηματική έξαρση.

Οπότε είμαι ηθικός αυτουργός όταν σκοτώνεται ένα παιδί. Δεν θέλω να αθωωθώ με συναισθηματικές εξάρσεις.
Θέλω να θυμάμαι και να πάρω αποφάσεις.
Όχι τι θα ψηφίσω. Αλλά με ποιούς άλλους μαζί θα προφυλαχθώ… και πως θα βάλω άλλες λογικές στην κοινωνία στην πορεία βλέπουμε…

Τα υπάρχοντα “μαγαζιά” δεν με εκπροσωπούν.
Κάποτε θα γράψω και το ποίημα της ενοχής μου.

(...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν βλέπω λόγο για κανέναν σπουδαστή,ή μαθητή,ή όποιον τελος πάντων θέλει να εκφράσει ενα δίκαιο αίτημα,να σπάει μαγαζάκια κ περίπτερα κ αυτοκίνητα φορώντας κουκούλα !! Δεν βλέπω ουτε καν την πρόθεση να το κάνει,με ή χωρίς κουκούλα!!
Υπάρχει λόγος ή λόγοι άμα θες....και άρχισαν να υπαρχουν χρόνια πριν.Εάν λοιπόν δεκαετίες πριν τα πράγματα σε αυτή την χώρα κυλούσαν ανθρώπινα με σεβασμό προς τον συνάνθρωπο μας και όχι με αυτοσκοπό το κέρδος με οποιοδήποτε τίμημα..πχ δεν θα βλέπαμε σήμερα τόση βια.....δεν τάσσομαι υπέρ αλλά δεν μου φαίνεται και παράλογο γιατί αυτά τα παιδιά πριν σπάσουν τα έχουμε μεγαλώσει πρώτα εμείς με βια .Το παράλογο είναι να ασχολούμαστε με αυτό και όχι με το πραγματικό πρόβλημα.
Δεν γίνετε η σκέψη μας να περιορίζετε σε ότι ζουμάρει η όποια κάμερα των ΜΜΕ.

Άσχετο, αλλά κάνω μάθημα σε πολλά 15-16χρονα και νιώθοντας ότι έχω κάποια επαφή να πω ότι τα μισά ούτε πήραν είδηση τι έγινε ενώ τα άλλα μισά πήγαιναν στις πορείες για το χαβαλέ. Έτσι για να λέμε και την αλήθεια. Πολύ λυπηρό αλλά εγώ αυτό είδα-άκουσα. (και ο αδερφός μου τόσο είναι και δεν είδα να συγκινήθηκε από τα γεγονότα)

Άσχετο όμως ...πολύ..... και άστοχο.....υπήρχαν πάλι πολλά 15-18-20 χρονα που βγήκαν στους δρόμους....αυτά δεν τα είδες?

Μπορεί να σας φανεί ότι υπερασπίζομαι την αστυνομία, αλλά αυτό που κάνω είναι να προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά.
Μιλάω γενικά χωρίς να αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά λάθη γίνονται σε όλα τα επαγγέλματα.
Θα κατηγορήσουμε και θα καταδικάσουμε έναν γιατρό για το λάθος του που οδηγεί στην αφαίρεση μιας ζωής, αλλά δε θα κατηγορήσουμε όλο τον ιατρικό κλάδο ούτε θα τους αποκαλέσουμε δολοφόνους.
Θα κατηγορήσουμε και θα καταδικάσουμε έναν πολιτικό μηχανικό αν πέσει ένα κτίριό του και χαθούν ανθρώπινες ζωές, αλλά δε θα κατηγορήσουμε όλους τους μηχανικούς ούτε θα τους αποκαλέσουμε δολοφόνους.
Το θέμα είναι το μέσο. Στην αστυνομία είναι το όπλο και αυτό προκαλεί, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλες αυτές οι "δολοφονίες" προέρχονται από στιγνούς εγκληματίες αστυνομικούς
Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με λάθος.......''συγνώμη που σκότωσα τον γιο σας...έκανα λάθος!!!!''
'Έχουμε να κάνουμε με φόνο...είναι τόσο απλό μα και τόσο ξεκάθαρο....από έναν άνθρωπο που φέρει όπλο για να προστατεύσει εμάς.....
Όταν ένας γιατρός πρόκειται να χειρουργήσει ένα δικό σου πρόσωπο γιατί νοσεί από κάτι και σου ζητήσει ''φακελάκι'' είναι λάθος????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aequitas

Νεοφερμένος

Η aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Έχω καιρό να μπω στο eστέκι αλλά είπα να ρίξω μια ματιά για να πάρω μια γεύση από τις αποψείς του πάνω στο θέμα.
Από το συγκεκριμένο τόπικ διάβασα ενδεικτικά μερικές σελίδες μόνο, οπότε υποθέτω ότι πολλά από όσα θα ήθελα να πω έχουν ήδη ειπωθεί.

Γι'αυτό δε θα ασχοληθώ εδώ πέρα ούτε με τις συνθήκες του εγκλήματος, ούτε με τις κοινωνικές και πολιτικές αιτίες και επιπτώσεις των γεγονότων που ακολούθησαν.
Απλώς ήθελα να πω, κινδυνεύοντας να βγω εκτός θέματος, ότι παρατήρησα μια αλλαγή σε επίπεδο προσωπικών σχέσεων
(που ενδεχομένως βέβαια να μην είναι γενικό συμπέρασμα αλλά να αφορά μόνο το δικό μου μικρόκοσμο).

Ο κόσμος μετά από πολύ καιρό συζητάει. Συζητάει με την οικογένεια, τους φίλους, αλλά και με αγνώστους στο μετρό. Και συζητάει για θέματα πιο ουσιαστικά από το τελευταίο επεισόδιο του Γκρέις Ανάτομυ ή τη Στιγμή της Αλήθειας.

Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, δεν μπορούμε παρά να γίνουν αγγίξουμε για θέματα που άλλοτε θα αποφεύγαμε ως επικίνδυνα, υπερβολικά βαθυστόχαστα ή στενάχωρα.
Και από τις συζητήσεις αυτές προκύπτουν κάποιες φορές εκπλήξεις.

Γιατί έχοντας σταματήσει να "μιλάμε" από καιρό πολλές φορές δεν γνωρίζουμε πραγματικά το πρόσωπο που έχουμε απέναντί μας κι ας το ξέρουμε εδώ και 5 χρόνια.

Κάπου εκεί ανακαλύπτεις ότι ο φιλόζωος φίλος σου με τα ψαγμένα ακούσματα είναι υπέρ της κήρυξης της χώρας σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και δεν καταλαβαίνει γιατί έγινε τόσος μεγάλος χαμός για άλλο ένα έγκλημα.

Ή ακούς τη μάλλον φιλήσυχη-και λίγο συντηρητική μεταξύ μας- συνάδελφο να λέει να καεί όλη η Αθήνα μπας και ξυπνήσει ο κόσμος.

Αντίστοιχη είναι η έκπληξη όταν ανάμεσα στο συγκεντωμένο πλήθος, αναγνωρίζεις πίσω από το μαύρο σκούφο και το μαντήλι, το ντροπαλό 13χρονο γυμνασιόπαιδο της διπλανής πολυκατοικίας που σκύβει το κεφάλι και κοκκινίζει όταν διασταυρώνεστε, και που τώρα σπάει κράσπεδα για να φτιάξει τις πέτρες που θα πετάξει στα ματ.

Πάντως οι "εκπλήξεις" αυτές δεν είναι απαραίτητα δυσάρεστες: ίσα ίσα λύνονται και κάποιες απορίες. Όπως το γιατί κατά βάθος δεν μπορείς να "ταιριάξεις" απόλυτα=πραγματικά με άτομα με κοινά ενδιαφέροντα, κοινά γούστα, κοινούς φίλους και εμπειρίες.

Γιατί ο καθένας από εμάς, όσο ρηχός κι αν φαίνεται, έχει διαμορφώσει ένα κάποιο δικό του αξιακό σύστημα. Άλλος προτάσσει την ζωή, άλλος την κοινωνική δικαιοσύνη, άλλος το συλλογικό οικονομικό συμφέρον, άλλος την αλλαγή ή την ομαλότητα.

Τελικά είμαι πολύ φλύαρη. Γράφω τόση ώρα ενώ αυτό που θέλω να πω συνοψίζεται σε μια γραμμή: καλό είναι να επιδιώκουμε να "γνωρίζουμε" τους ανθρώπους για ξέρουμε και με ποιους έχουμε να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Άσχετο όμως ...πολύ..... και άστοχο.....υπήρχαν πάλι πολλά 15-18-20 χρονα που βγήκαν στους δρόμους....αυτά δεν τα είδες?

Ναι και κάποιοι μαθητές μου βγήκαν όπως είπα...για χαβαλέ. Άστοχο δεν είναι καθόλου γιατί δυστυχώς μας δείχνει ότι τα 16χρονα δεν είναι τόσο συνειδητοποιημένα όσο νομίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τούτες τις ημέρες, εκτός από τους θυμωμένους ανθρώπους της χώρας μας, έχουν δίκιο να θυμώσουν και
- πρώτον τα γουρούνια: τι φταίνε τα καημένα, να τα ταυτίζουμε, με τους δολοφόνους; και
-δεύτερος ο Θεός: γιατί ο Δικηγόρος (ακόμη!) Αθηνών Αλέξης Κούιας, Του αποδίδει τον φόνο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.
Τι γνώμη λοιπόν έχετε, φίλοι φορουμίστες, για τον "Θεό του Κούια";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Θεε μου,τι διαβαζω κι ακουω τις τελευταίες ημερες..
Η Ελλαδα κατάντησε χώρα των βανδάλων και τον ηλιθίων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι θα ήταν κακο η συνεργσσια του απλου πολιτη με την αστυνομια?Εχθροι μας είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δέν ειναι κακο Αγγελε..ισα ισα..Απλα η αμορφωσιά και η βλακεία κάνει το 70% των ελληνων να ψάχνουν για εχθρούς και μετά να βάζουν βύσματα για να "αράξουν" η για να τα σπάσουν για χαβαλέ,να χάσουν μάθημα κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Το εντυπωσιακό σε αυτήν την χώρα είναι οτι ο περισσότερος κόσμος είναι τελείως των άκρων.
Εκρηκτικό μείγμα βλακείας,αμορφωσιάς και κακώς εννοούμενου εγωισμου και ψευτομαγκιάς.
Ο Ελληνας δέν γουστάρει την αστυνομία,όταν η αστυνομία ενεργεί την βρίζει μιλώντας για αστυνομική βία,όταν η αστυνομία ενεργεί την εγκαλεί για οτι απλά παρακολουθεί άπραγη.
Σχιζοφρένεια.
Τελικά όλη η Ελλάδα Ζωνιανά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πολλα απο τα παιδια που πετανε πετρες στους αστυνομικους μπορει μετα να γινουν αστυνομικοι για την ασφαλεια του δημοσιου;)...?ότι πετας θα σου πεταξουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ναι και κάποιοι μαθητές μου βγήκαν όπως είπα...για χαβαλέ. Άστοχο δεν είναι καθόλου γιατί δυστυχώς μας δείχνει ότι τα 16χρονα δεν είναι τόσο συνειδητοποιημένα όσο νομίζουμε.
Στα 16 υπάρχει και ο χαβαλές, και ο θυμός και μια συνειδητοποίηση που δεν μοιάζει με του ενηλίκου - αλλά τα πράγματα τα βαφτίζει σε ένα βάθος που ούτε μπορούμε να το ξαναβιώσουμε μετά την εφηβεία μας. Δεν είναι ενήλικοι οι έφηβοι για να βάλουν πλάνα για την βελτίωση των συνθηκών. Είναι όμως το καμπανάκι μας για να ξέρουμε ότι πρέπει να κάνουμε κάτι και ότι υπάρχουν περισσότερες οπτικές γωνίες από τη δική μας. Οι έφηβοι είναι το βαρόμετρο, αν δεν καταλαβαίνουμε από αυτό ποιός θα είναι ο καιρός αύριο, εμείς φταίμε.
Γιατι θα ήταν κακο η συνεργσσια του απλου πολιτη με την αστυνομια?Εχθροι μας είναι?
Κάθε φορά, και δεν είναι λίγες, που συμβαίνει ένα τέτοιο γεγονός, που βγαίνει ένα βιντεάκι βασανισμού, ή παρακμής, κάθε φορά που κάποιος από μας έρχεται αντιμέτωπος με τον τσαμπουκά /την αγένεια /την αδιαφορία ενός αστυνομικού όταν πάει να βγάλει ταυτότητα/ διαβατήριο/ γνήσιο της υπογραφής, να δηλώσει κλοπή ή οτιδήποτε άλλο... ξέρω ότι όλη η αστυνομία δεν θα δικαιωθεί αν δεν απομονώσει η ίδια αυτά τα στοιχεία της. Αν θέλουνε να τους σεβόμαστε, ας φροντίσουν να σέβονται και εκείνοι και τους εαυτούς τους και εμάς.
Δέν ειναι κακο Αγγελε..ισα ισα..Απλα η αμορφωσιά και η βλακεία κάνει το 70% των ελληνων να ψάχνουν για εχθρούς και μετά να βάζουν βύσματα για να "αράξουν" η για να τα σπάσουν για χαβαλέ,να χάσουν μάθημα κλπ...
Και αυτό, μην ξεχνιόμαστε αφορά και τους αστυνομικούς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
.........

Υπάρχει και το παράδειγμα εκείνου του υπουργού του Σημίτη που η πολιτική του του έστειλε πακέτο το γιο δολοφονημένο από το Μεξικό. Τον είδατε να βάλει μυαλό;
Περιμένετε. Οι Ρώσοι μαφιόζοι δεν ήρθαν ακόμη να πάρουν τις δουλειές από τους παραδοσιακούς.



...............

(...)

Διάβασα όλο το ποστ σου ... δεν έχω να πω κάτι για την άποψη σου, δική σου είναι καλά κάνεις.... θα σταθώ στο πιο πάνω περιστατικό που αναφέρεις .... χωρίς διάθεση να σε θίξω, θα ήθελα να σου κάνω μια σύσταση, όταν λέμε κάτι να ξέρουμε ότι είναι σωστό .... τα σενάρια που έχει κάνει ο καθένας για κάτι που έγινε, δεν έχει δικαίωμα να τα παρουσιάζει σαν πραγματικότητα ... καμία σχέση αυτό που λες, ήταν εντελώς τυχαίο περιστατικό... άσχετο τελείως με πολιτική.
Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δίωξη κατά Κούγια για “περιύβριση νεκρού”

Πειθαρχική δίωξη κατά του συνηγόρου του ειδικού φρουρού που διώκεται για ανθρωποκτονία από πρόθεση ανακοίνωσε το απόγευμα της Πέμπτης (11/12) ότι θα ασκήσει ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών «για περιύβριση νεκρού».

Αφορμή στάθηκε το απολογητικό υπόμνημα του ειδικού φρουρού, στο οποίο γίνονται αναφορές ότι το παιδί είχε «παρεκκλίνουσα συμπεριφορά» ενώ περιέχονται και ψευδή στοιχεία ότι «είχε αποβληθεί από το σχολείο του» πράγμα που το σχολείο διέψευσε. Στην ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΔΣΑ αναφέρεται: «Η περιύβριση του νεκρού 15χρονου, είτε ατομικά, είτε με αναπαραγωγή των απόψεων του εντολέα του στα ΜΜΕ, καθώς και η δυσφήμηση των δικηγόρων που δεν δέχθηκαν να αναλάβουν την υπεράσπιση, αντίκειται στους κανόνες δικηγορικής δεοντολογίας και την υποχρέωση ευθέως τρόπου υπεράσπισης. Συνιστά μια νέα -ηθική- δολοφονία, η οποία πυροδοτεί την ένταση τις ημέρες που όλη η ελληνική κοινωνία εξεγείρεται και διαδηλώνει τιμώντας τη μνήμη του και καταγγέλλει την αστυνομική αυθαιρεσία». Για το λόγο αυτό ασκήθηκε πειθαρχική δίωξη και έχουν επιληφθεί τα αρμόδια Πειθαρχικά Συμβούλια του Δ.Σ.Α.».
Επίσης Δ.Σ.Α. υπενθυμίζει μέσω της ανακοίνωσης ότι για τον εν λόγω δικηγόρο έχει ήδη εκδοθεί απόφαση οριστικής διαγραφής από το πειθαρχικό όργανο του Δ.Σ.Α. η οποία εκκρεμεί στον Άρειο Πάγο – σταλμένη από 30.05.2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μακάρι να βγει κάτι από αυτό, ο άνθρωπος είναι ντροπή για το επάγγελμα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρεπει να βελτιωθει και η αστυνομια και οι νεολαια...Περισσοτερη σκεψη συνεση και ωριμοτητα και αυστηροτητα(απεναντι στη νεολαια και την αστυνομια) και απο τις δυο πλευρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως ο Κούγιας δεν ανήκει πλέον στον ΔΣΑ. Νομίζω στον Δικηγορικό Σύλλογο Ηρακλείου γράφτηκε μετά την διαγραφή του πριν μερικούς μήνες λόγω της συμπεριφοράς του απέναντι στην Βατίδου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μακάρι να βγει κάτι από αυτό, ο άνθρωπος είναι ντροπή για το επάγγελμα του.


Άντε να δουμε που είναι η αλήθεια σε όλα αυτά. Ούτε στη δίκη θα φανεί, αν γίνει δίκη. Εδώ θα καρατομήσουνε τον δικηγόρο του κατηγορουμένου πρίν τη δίκη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top