07/03/2021 - Επεισόδια στη Νέα Σμύρνη - αστυνομική βία

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.


Αν και σατιρικό το βίντεο δείχνει κάποια πλάνα απ' την αρχή της ιστορίας .....μόνο 30 άτομα δεν βλέπω

Επίσης η αντίσταση στην αρχή είναι κάπως προκλητικό απ' τον πολίτη .ΑΛΛΑ ,εγώ ή και κάποιος που δεν είμαι στην αστυνομία θα μπορούσαμε να του κάναμε σύλληψη χωρίς να τον βαρεσουμε

Ο αστυνομικός πρέπει να περάσει από εξέταση ψυχολόγου ASAP
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,852 μηνύματα.
Η αστυνομία γενικά έχει ξεφύγει αυτό το καιρό. Α και ας μάθει κάποιος στους αρθρογράφους ότι αυτοί με τα παπάκια είναι η Ομάδα ΔΡΑΣΗ. Τζάμπα δαιμονοποιείται η μηχανοκίνητη ΔΙΑΣ που σε ένα βαθμό έχει να επιδείξει αξιόλογο έργο.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς όσους επίδοξους ονειρεύονται νέο ιδιώνυμο: Τα προσωπικά στοιχεία και πιστεύω των ανθρώπων δεν είναι άλλοθι για να τους σπάσετε στο ξύλο αναίτια ή επειδή κάποιος πέταξε τρικάκια για τη Μαρέβα. Σύμφωνα με το Σύνταγμα έχουμε Δημοκρατία και υποχρεούμαστε να την υπερασπιστούμε.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Σε ένα άλλο θρεντ πριν μερικούς μήνες υπήρχαν άτομα (δε θυμάμαι τώρα ποια) που υποστήριζαν τον νόμο που πήγε να περάσει η Γαλλία (αλλά τελικά νομίζω επανεξέτασε), ο οποίος απαγόρευε τη λήψη φωτογραφιών και βίντεο εν ώρα δράσης της αστυνομίας. Τώρα καταλαβαίνετε γιατί είναι σημαντικό να υπάρχουν μαρτυρίες, ακόμη και αποσπασματικά;

Σοβαρή λύση σε αυτό το θέμα είναι να έχουν σε κάθε επιχείρηση ομάδων καταστολής τουλάχιστον 1-2 αστυνομικοί ειδικές επιχειρησιακές κάμερες, που ιδανικά θα μεταδίδουν και live στο κέντρο επιχειρήσεων. Για να μην αναγκάζονται οι πολίτες να κάνουν τους καμεραμάν αλλά και για να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα της επιχείρησης από την αρχή ως το τέλος και να αποφεύγονται στημένα/αποσπασματικά βίντεο. Αν υπήρχε αυτό, τώρα πιθανόν θα ξέραμε τι συνέβη και δεν θα κάναμε θεωρίες για το αν πριν υπήρχε πορεία κι αν τους την έπεσαν 30 ή 3 αναρχικοί ή πήγαν να δείρουν οικογένειες στην πλατεία όπως ακούγεται. Αυτό για να είναι συμπληρωμένη η ιστορία, γιατί από το βίντεο που υπάρχει φαίνεται ότι η βία που άσκησε ο αστυνομικός είναι υπερβολική και δεν αναιρείται από το γενικότερο context. Στις ΗΠΑ έχουν λυθεί πολλές υποθέσεις έτσι.

Είχα διαβάσει πέρυσι ότι θα έφερναν, αλλά όπως φαίνεται προς το παρόν δεν έχει γίνει τίποτα. Θα μου πεις έχουν κόστος, θέλουν εκπαίδευση αυτού που τις φοράει να μην κουνιέται σπασμοδικά, να καλύπτει όλο το πεδίο κτλ. Δε βαριέσαι ρε παιδί μου, ποιος να τα κάνει όλα αυτά...
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Προς όσους επίδοξους ονειρεύονται νέο ιδιώνυμο: Τα προσωπικά στοιχεία και πιστεύω των ανθρώπων δεν είναι άλλοθι για να τους σπάσετε στο ξύλο αναίτια ή επειδή κάποιος πέταξε τρικάκια για τη Μαρέβα. Σύμφωνα με το Σύνταγμα έχουμε Δημοκρατία και υποχρεούμαστε να την υπερασπιστούμε..
Klean για τις προτάσεις σου σχετικά με την εκκαθάριση της ελασ από ακροδεξιά στοιχεία, Στο
πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων που θα μου δώσεις αν γράφει τζημερος δημιουργία ξανά θα περάσω από τους συντρόφους στην επιτροπή η θα με απολύσουν?
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ξέρεις ανάγνωση μπορείς να διαπιστώσεις πως πουθενά δεν αναφέρομαι σε κρίσεις βάσει ιδεολογίας παρά μόνο βάσει πειθαρχικών. Τη λάσπη σου όχι σε μένα, γκέγκε;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καρατόμηση όλων όσων συντηρούν τα ακροδεξιά γκρουπς μέσα στην αστυνομία. Όλους τους προϊσταμένους των σωμάτων και διάλυση των ομάδων καταστολής. Διάλυση. Πλήρης. Από την αρχή σχολές και υπηρεσίες με πανεπιστημιακή στελέχωση. Πλήρη διάλυση θέλησε να κάνει και η Μινεάπολη.

Αν μπορούσα να απαντήσω δε θα ήμουν εδώ. Όμως δε γίνεται όλοι να φύγουν έτσι ή με πειθαρχικά (αν και μπορούν να είναι αρκετοί αν εφαρμοστεί αυστηρά ο κανονισμός). Θα πρέπει να αλλάξει το οργανόγραμμα ώστε όλες οι υπηρεσίες να λειτουργούν με τη διαφάνεια που έχουν όλες οι υπηρεσίες του δημοσίου, να υπάρξει υποχρεωτική εκπαίδευση που θα είναι δημόσια και θα ελέγχεται, διότι μέχρι τώρα ήταν πρακτικά κυψέλες προσηλυτισμού χρυσαυγιτών και επίσης κάθε αστυνομικός να φέρει διακριτικά. Γενικά να διευκολύνουμε την πρόσβαση στην καταγγελία. Από κει και πέρα, η αφαίρεση αρμοδιοτήτων καταστολής, ο αφοπλισμός και η αυστηροποίηση των κανονισμών συμπεριφοράς είναι πράγματα που μπορούν να δέσουν τα χέρια πολλών επιτήδειων.
@Gaspar πού γράφω αγόρι μου για πιστοποιητικό φρονημάτων; Εκτός αν το να σε εκπαιδεύσουν και να σου μάθουν να συμπεριφέρεσαι ως σοβαρός αστυνομικός βάλλει τόσο πολύ κατά των πιστεύω σου.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αν ξέρεις ανάγνωση μπορείς να διαπιστώσεις πως πουθενά δεν αναφέρομαι σε κρίσεις βάσει ιδεολογίας παρά μόνο βάσει πειθαρχικών. Τη λάσπη σου όχι σε μένα, γκέγκε;
Στα #69 και #76 είπες για καρατόμηση όλων των ακροδεξιών γκρούπ. Καλό είναι να είμαστε συνεπείς με όσα λέμε και κυρίως με όσα πιστεύουμε
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Gaspar Τα παρέθεσα τα μηνύματα πριν από σένα. Ακούω, σε ποιο χωρίο αναφέρεσαι;
Περιγράφω πώς θεωρώ ότι πρέπει να γίνει η καρατόμηση και δεν αναφέρω πουθενά κρίσεις ιδεών.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
@Gaspar Τα παρέθεσα τα μηνύματα πριν από σένα. Ακούω, σε ποιο χωρίο αναφέρεσαι;
Η πρόταση για καρατόμηση όλων των ακροδεξιών ή ακροαριστερών από την δημόσια διοίκηση, προϋποθέτει μια μορφή πιστοποιητικού πολιτικών φρονημάτων.

Κάτι τέτοιο δεν ταιριάζει με την δημοκρατία που λες ότι υπερασπίζεσαι
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Gaspar Λάθος. Εξήγησα τους τρόπους ακριβώς από κάτω. Και μάλιστα τονίζω τα πειθαρχικά και το ότι δε γίνεται να γίνει πλήρης κάθαρση μέσω πειθαρχικών γι' αυτό και προτείνω και άλλα. Όχι όμως ιδεολογικά. Να ανακαλέσεις. Και να μην υποθέτεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
IMG_20210308_165337.jpg


Βρείτε τις διαφορές
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
@Gaspar Λάθος. Εξήγησα τους τρόπους ακριβώς από κάτω. Και μάλιστα τονίζω τα πειθαρχικά και το ότι δε γίνεται να γίνει πλήρης κάθαρση μέσω πειθαρχικών γι' αυτό και προτείνω και άλλα. Όχι όμως ιδεολογικά. Να ανακαλέσεις. Και να μην υποθέτεις.
Ανέφερες ακροδεξιά στοιχεία, το οποίο είναι αναφορά σε πολιτικές πεποιθήσεις και καμιά σχέση δεν έχει με πειθαρχικά.
Εσύ θα πρέπει να το ανακαλέσεις.

Αν η θέση σου όμως είναι το ξήλωμα κάθε ακροδεξιού, είναι μια στάση την οποία σέβομαι αλλά τότε θα πρέπει να ανακαλέσεις τα περί δημοκρατίας.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπαρμπούτσαλα. Η ακροδεξιά μέσα στην αστυνομία εκφράζεται πειθαρχικώς και με τις ενέργειες βίας και ανομίας που κάνει. Ανεξαρτήτως ιδεολογικής προέλευσης, αλλά σαφώς ενδεικτικής, εμένα με ενδιαφέρουν αυτά τα στοιχεία να εκλείψουν. Πολύ που νοιάστηκα αν ψηφίζεις Τζήμερο ή τον ναζί Κασιδιάρη. Εγώ αυτό που θέλω είναι να μη δέρνεις παιδιά. Και τα μέτρα που λέω είναι σε αυτή την κατεύθυνση. Αν ακολουθείς τους κανόνες, πίστευε ό,τι βλακεία θες. Μην κρίνεις εξ ιδίων τις αλλότριες προθέσεις.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Και κάτι τελευταίο..
ο συλληφθείς που δείχνουν τα βίντεο "το παιδί" όπως λένε, ανοίκει στην Ταξική Αντεπίθεση(ομάδα αναρχικών και κομμουνιστών) και συμμετείχε στην επίθεση που έγινε στο υπουργείο Υγείας προ ημερών.

Παραθέτω την σελίδα της ομάδας όπου φαίνονται σε παρέλαση με τα κοντάρια.

 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
ο συλληφθέντας που δείχνουν τα βίντεο "το παιδί" όπως λένε, ανοίκει στην Ταξική Αντεπίθεση(ομάδα αναρχικών και κομμουνιστών) και συμμετείχε στην επίθεση που έγινε στο υπουργείο Υγείας προ ημερών.
Σε καμία εκτίμηση δεν έχω τους αναρχικούς και ειδικότερα τέτοιες οργανώσεις. Μια ζωή τους θεωρούσα επαναστάτες της λούτσας.

Παρόλα αυτά το γεγονός ότι ο τύπος είναι μέλος αναρχικών ομάδων κτλ. δεν δίνει το δικαίωμα στην αστυνομία να τον κοπανάει δίχως αύριο επανειλημμένα σε όλο του το σώμα και ειδικά στο κεφάλι με πτυσσόμενο γκλοπ. Πόσο μάλλον από την στιγμή που φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν αποτελεί κανέναν κίνδυνο για τους Αστυνομικούς. Θες να τον συλλάβεις και αντιστέκεται; Πέταξε τον κάτω στην ανάγκη και βάλτου χειροπέδες, όχι να τον σαπίσεις στο ξύλο μέχρι να αρχίσει να βλέπει αστεράκια...

Δεν ξέρω τι προηγήθηκε, αν τους την έπεσαν αναρχικοί ή όχι, αν πήγανε να γράψουν οικογένειες κτλ. Άρα δεν θα αναφερθώ σε αυτό.

Για το συγκεκριμένο περιστατικό όμως υπάρχει Video από την αρχή του που δείχνει ξεκάθαρη αστυνομική βία χωρίς τον παραμικρό λόγο, μην παίζουμε τις κουμπάρες. Οι συγκεκριμένοι αστυνομικοί στο Video πρέπει να απολυθούν άμεσα, μιας και αποτελούν κίνδυνο για τους πολίτες της χώρας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η φαση που η κυβέρνηση ξέρει τα πάντα για τους αναρχικούς ,που ήταν πριν 3 μέρες κλπ ......ενώ για το Λιγνάδη που τον διόρισαν δεν ξέρουν τίποτα 😂


Πόσο μου αρέσει να παίζω μπαλα στο γήπεδο της κυβέρνησης
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε καμία εκτίμηση δεν έχω τους αναρχικούς και ειδικότερα τέτοιες οργανώσεις. Μια ζωή τους θεωρούσα επαναστάτες της λούτσας.

Παρόλα αυτά το γεγονός ότι ο τύπος είναι μέλος αναρχικών ομάδων κτλ. δεν δίνει το δικαίωμα στην αστυνομία να τον κοπανάει δίχως αύριο επανειλημμένα σε όλο του το σώμα και ειδικά στο κεφάλι με πτυσσόμενο γκλοπ. Πόσο μάλλον από την στιγμή που φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν αποτελεί κανέναν κίνδυνο για τους Αστυνομικούς. Θες να τον συλλάβεις και αντιστέκεται; Πέταξε τον κάτω στην ανάγκη και βάλτου χειροπέδες, όχι να τον σαπίσεις στο ξύλο μέχρι να αρχίσει να βλέπει αστεράκια...

Δεν ξέρω τι προηγήθηκε, αν τους την έπεσαν αναρχικοί ή όχι, αν πήγανε να γράψουν οικογένειες κτλ. Άρα δεν θα αναφερθώ σε αυτό.

Για το συγκεκριμένο περιστατικό όμως υπάρχει Video από την αρχή του που δείχνει ξεκάθαρη αστυνομική βία χωρίς τον παραμικρό λόγο, μην παίζουμε τις κουμπάρες. Οι συγκεκριμένοι αστυνομικοί στο Video πρέπει να απολυθούν άμεσα, μιας και αποτελούν κίνδυνο για τους πολίτες της χώρας.
Κάπως πρέπει να εκτονωθούν τα παιδιά που μέχρι να βγάλουν το σχολείο έτρωγαν φάπες και έχουν iq αγκινάρας, σε παρακαλώ πολύ..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top