1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εχω αποψη

    Ψήφοι: 0 0.0%

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.

εγκληματιας ειναι η μανα σου που δεν αλλαζει τον καταλυτη του αυτοκινητου της, εγκληματιας ειναι ο πατερας σου που δεν κανει ανακυκλωση, κλπ
ποιος σου στερει περισσοτερο οξυγονο?[/quote]

Εαν αυτο πηγαινε σε μενα,εγραψα οτι συμφωνω στο οτι το επιχειρημα μερικων ειναι το οτι το τσιγαρακι παει με τον καφε,οντας ομως ηλιθιο επιχειρημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
καρκινο δεν παθαινεις ωντας παθητικος καπνιστης...η πισσα δημιουργει τον καρκινο και ο καπνος δεν περιεχει πισσα
Eίσαι ογκολόγος;Γιατί κάποιοι ογκολόγοι που ξέρω άλλα λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
" Ο καπνός του τσιγάρου περιέχει χιλιάδες διαφορετικές χημικές ουσίες. 60 από αυτές είναι γνωστές ως καρκινογόνες."

Μη λέμε ό,τι θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να τονίσω το σημείο όπου πολλοί λένε δε θα εφαρμοστεί.
Ήμουν σήμερα σε μία ταβέρνα και εκεί που τρώγαμε έβλεπα συνεχώς πολλά άτομα να σηκώνονται να βγαίνουν έξω να ξαναέρχονται και ξανά το ίδιο. Μετά συνειδητοποίησα πως πηγαίνανε να καπνίσουν...

Συμπέρασμα: Υπάρχουν και παραδείγματα που δείχνουν ότι υπάρχουν πολλοί που σέβονται τους διπλανούς. Που από την πρώτη μέρα όλοι λέγανε δε θα εφαρμοστεί. Ξέρω ότι αυτό το παράδειγμα με την ταβέρνα δεν ισχύει παντού αλλά είναι αρχή ακόμα. Πιο πολύ βοήθησε στο ότι δεν υπήρχε κανένα τασάκι στα τραπέζια...χαχαχα (Για να πω και του στραβού το δίκιο)... Αλλά και όταν βλέπεις τους άλλους να βγαίνουν έξω αρχίζεις να το κάνεις κι εσύ...Όλα είναι θέμα συνηθειών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το αμφισβητώ εντονότατα.

E, καλά, μιλάω για τον εαυτό μου τουλάχιστον:P. Aρκετοί τέλος πάντων. Και δε νομίζω ότι η πλειοψηφία στο φόρουμ έχει τόσο κόλλημα με την τηλεόραση, που πρέπει να της γίνει σύσταση να "ξεκολλήσει".

εγκληματιας ειναι η μανα σου που δεν αλλαζει τον καταλυτη του αυτοκινητου της, εγκληματιας ειναι ο πατερας σου που δεν κανει ανακυκλωση, κλπ
ποιος σου στερει περισσοτερο οξυγονο?

Ναι, είναι εγκληματίες, κατά κάποιο τρόπο. Αντί να κοιτάμε μόνο την τσέπη μας και την άνεσή μας, θα πρέπει να μεριμνήσουμε και για το περιβάλλον.

Εγώ θα ήθελα να τονίσω το σημείο όπου πολλοί λένε δε θα εφαρμοστεί.
Ήμουν σήμερα σε μία ταβέρνα και εκεί που τρώγαμε έβλεπα συνεχώς πολλά άτομα να σηκώνονται να βγαίνουν έξω να ξαναέρχονται και ξανά το ίδιο. Μετά συνειδητοποίησα πως πηγαίνανε να καπνίσουν...

Συμπέρασμα: Υπάρχουν και παραδείγματα που δείχνουν ότι υπάρχουν πολλοί που σέβονται τους διπλανούς. Που από την πρώτη μέρα όλοι λέγανε δε θα εφαρμοστεί. Ξέρω ότι αυτό το παράδειγμα με την ταβέρνα δεν ισχύει παντού αλλά είναι αρχή ακόμα. Πιο πολύ βοήθησε στο ότι δεν υπήρχε κανένα τασάκι στα τραπέζια...χαχαχα (Για να πω και του στραβού το δίκιο)... Αλλά και όταν βλέπεις τους άλλους να βγαίνουν έξω αρχίζεις να το κάνεις κι εσύ...Όλα είναι θέμα συνηθειών...

Μακάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας το πιο σημαντικό πρόβλημα Υγείας σʼ ολόκληρο τον κόσμο από το οποίο προέρχονται και οι περισσότεροι θάνατοι, δεν είναι ούτε το AIDS, ούτε η πείνα στην Αφρική. Είναι το τσιγάρο 5 στους 100 θανάτους στο κόσμο έχουν σχέση με τον καπνό. Στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ το 29% του συνόλου των θανάτων ενηλίκων οφείλεται στο κάπνισμα. Στη χώρα μας το ποσοστό είναι 10%.

Είναι θλιβερό το γεγονός ότι έως το 2025 θα έχουν πεθάνει 100.000.000 άνθρωποι με αιτία το κάπνισμα, και ένα μεγάλο μέρος αυτών, θα είναι νέοι άνθρωποι. Υπολογίζεται ότι οι καπνιστές σε όλο τον κόσμο είναι 1.100.000.000 άνθρωποι και από αυτούς πεθαίνουν 3.500.000 το χρόνο (10.000 την ημέρα) εξ αιτίας του καπνίσματος.

Αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι κατά έτος 10 φορές περισσότεροι από τα θύματα των τροχαίων ατυχημάτων, 150 φορές περισσότεροι από τα θύματα των ναρκωτικών και 300 φορές περισσότεροι από τους θανάτους που αναφέρονται με αιτιολογία του AIDS.


Κάθε χρόνο εξ αιτίας του καπνίσματος στην Ευρώπη πεθαίνουν 500.000 άτομα. Η Ελλάδα συνεχίζει να έχει το θλιβερό προνόμιο να είναι πρώτη σε καπνιστές σε όλη την Ευρώπη και Τρίτη στον κόσμο μετά την Κύπρο και την Κούβα. Το 43% του ελληνικού πληθυσμού καπνίζει, γεγονός που κοστίζει 15.000 θανάτους το χρόνο. Απʼ αυτούς 3.500 θάνατοι ανδρών και 500 θάνατοι γυναικών οφείλονται στον καρκίνο του πνεύμονα.
Κάθε τσιγάρο που καπνίζουμε αφαιρεί 5 ½ από τη ζωή μας. Κάθε δέκα (10) δευτερόλεπτα ένας άνθρωπος πεθαίνει στη γη εξ αιτίας του καπνίσματος.



Τι αλλο θελουν πια οι καπνιστές για να πειστουν οτι πρωτα οφειλουν οι κυβερνησεις να ελεγξουν το καπνισμα και μετα ολα τα αλλα...:( Λογικά εχουν ποστατιστεί παρομοια πριν, αλλα βαριεμαι να ψαχνω. :P Παντως τελικα το παραξενο ειναι γιατι δεν ληφθηκαν μετρα πριν... Πανε να ξεπαστρεψουν τοσο μεγαλο μερος του πληθυσμου μονο και μονο για τις βιομηχανιες? Αμφιβαλλω... Αρχιζω να πιστευω οτι μαλλον δεν κανουν κατι μπας και ελεγξουν τον υπερπληθυσμο.:jumpy:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγώ λέω αν σταματήσουν τις καπνοβιομηχανίες θα σταματήσει και το τσιγάρο
Αυτήν είναι η καλύτερη λύση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι κι εδώ μπαίνει στο παιχνίδι πάλι η πήγη όλων των κακών.
Δεν ισχύει ο μύθος, ένα πράγμα βγήκε μόνο απο το κουτί της Πανδώρας (πέρα απο την ελπίδα), το χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ιδρύθηκε και νέο κόμμα για τα τσιγάρα:jumpy:
Καπνίζει πέντε με έξι πακέτα την ημέρα, είναι ιδιοκτήτης του γνωστού μπαρ στην Αθήνα και προσφάτως ιδρυτικό στέλεχος ενός πρωτότυπου κόμματος. Ονομάζεται Νίκος Λούβρος και μαζί με μια ομάδα επίσης φανατικών καπνιστών, δημιούργησαν το κόμμα των καπνιστών, Κ.Ο.Τ.Ε.Σ. – δηλαδή τις Καπνιστικές Ομάδες Τομέων Εικαστικής Συγκρότησης.

Βασική αρχή του κόμματος, είναι ο σεβασμός του δικαιώματος των ανθρώπων που καπνίζουν όπου και όποτε αυτοί επιθυμούν. Τα γραφεία τους στεγάζονται στο νυχτερινό μαγαζί του και, όπως λέει ο ίδιος, ο χώρος αποτελεί νόμιμο άσυλο προστατευόμενο από το νόμο όπου οι πελάτες θα μπορούν να καπνίζουν ελεύθερα και ευτυχισμένα.

Το Κ.Ο.Τ.Ε.Σ. έχει κατοχυρώσει το καταστατικό του στον Άρειο Πάγο και ξεκίνησε την λειτουργία του μια ημέρα πριν από την απαγόρευση καπνίσματος. Μάλιστα, είναι πιθανό να συμμετάσχει στις επόμενες βουλευτικές εκλογές σε όλη την επικράτεια.

Στην ιδρυτική διακήρυξη αναφέρεται: «η δογματική πολιτική ορθότητα οδηγεί αργά ή γρήγορα σε κυνήγι μαγισσών. Στόχος πάντα ο ίδιος: η ʽδιαφορετικότηταʼ. Μέχρι τώρα υπήρχαν καπνιστές και μη καπνιστές. Η πολιτική ορθότητα δεν ανέχεται το ενδεχόμενο ειρηνικής συνύπαρξης των μεν με τους δε. Δεν αφήνει περιθώριο αυτορύθμισης των σχέσεων ώριμων έλλογων ατόμων που μπορούν ελεύθερα να επιλέξουν κατά περίπτωση μεταξύ χώρωνκαπνιστών και χώρων μη καπνιστών.

Η πολιτική ορθότητα είναι στον πυρήνα της πολεμική. Θέλει να μεταμορφώσει τους μη καπνιστές σε αντικαπνιστές: σε μισαλλόδοξους φορείς αστυνόμευσης και καταστολής της διαφορετικότητας, σωφρονισμού όσων αποκλίνουν από τον ʽίσιο δρόμοʼ της πολιτικής ορθότητας. Εφευρίσκει, θεσμοθετεί και επιβάλλει την μετατροπή των καπνιστών σε ανεπιθύμητη μειονότητα. Καταπολεμώντας το κάπνισμα, διώκει τους καπνιστές. Ο καπνιστής είναι το νέο θύμα της επιλεκτικής εφαρμογής των δικαιωμάτων του ανθρώπου».
Ότι του φανεί του καθενός. Ειδικά η αρμονική συμβίωση καπνιστών και μη έχει φανεί όλα αυτά τα χρόνια. Ζητάς ευγενικά να σβήσουν το τσιγάρο γιατί έχεις αναπνευστικά προβλήματα και σου λένε να μη βγαίνεις από το σπίτι αμα δεν αντέχεις το τσιγάρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tas

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ λέω αν σταματήσουν τις καπνοβιομηχανίες θα σταματήσει και το τσιγάρο
Αυτήν είναι η καλύτερη λύση!:)
Ναι αμε, και να χασουν αυτοι τα δισεκατομμυρια που κερδιζουν ετησιως. Για φαντασου να ησουν ενας απο αυτους; Θα εκλεινες το "μαγαζακι" σου για να "προστατεψεις" τους καπνιστες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Άκουσα μια στις ειδήσεις που βγήκε και είπε

"Θα καπνίζω όπου θέλω, αλλά αν περιμένω από το κράτος να υπερασπιστεί τα δικαιώματά μου..."

Δλδ, εντάξει, έλεος. Έχουν δικαιώματα, τους άλλους όμως δεν τους σκέφτονται; Τι φταίμε εμείς να έχουμε τον κάθε καπνιστή να φυσάει τον καπνό του πάνω μας;
Αρχίζω να πιστεύω ότι το κάπνισμα πέρα από αναπνευστικές βλάβες κάνει κακό και στον εγκέφαλο..τους χαζεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ειναι οτι μερικοι δεν ξερουν οτι εκτος απο δικαιωματα εχουν και υποχρεωσεις. Δικαιωμα σου να καπνιζεις αλλα και υποχρωση σου να με σεβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδή οι κύριοι που ίδρυσαν αυτό το κόμμα θεωρούν πως το καταστρέφουν την υγεία των άλλων με το έτσι θέλω δεν είναι παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων;Έχουμε υποχρέωση να μην βαζουμε σε κίνδυνο τους γύρω μας για ασήμαντους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Α καλά έχουμε ξεφύγει τελείως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
το τσιγαρο δεν κοβεται .ειναι για πολουσ η απαντηση στον πονο πι κρα θλιψη χασουρα και ο αγαπημενοσ συντροφοσ στισ νυχτερινεσ και οχι μονο εξορμισεισ .προσπαθειεσ θα γινουν αλλα δυστυχωσ κατι που εχουν μαθει τοσο καλα στο κοσμο δεν κοβεται ετσι απλα [ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
το τσιγαρο δεν κοβεται .ειναι για πολουσ η απαντηση στον πονο πι κρα θλιψη χασουρα και ο αγαπημενοσ συντροφοσ στισ νυχτερινεσ και οχι μονο εξορμισεισ .προσπαθειεσ θα γινουν αλλα δυστυχωσ κατι που εχουν μαθει τοσο καλα στο κοσμοαπ δεν κοβεται ετσι απλα [ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ]
:iagree::iagree: Μόνο ένα 5% μπορεί να κόψει το τσιγάρο μόνος/η του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το τσιγάρο είναι μια πλασματική ανάγκη και όσοι καπνίζουν είναι θύματα των καπνοβιομηχανιών και άλλων μεγάλων συμφερόντων.Ο άνθρωπος μια χαρά θα μπορούσε να ζήσει και χωρίς το τσιγαρο,εγώ που δεν καπνίζω δεν νιώθω πως μου λειπει τίποτα.Και ο νόμος δεν έχει ως σκοπό να απαγορευθεί εντελώς το κάπνισμα αλλά μόνο στους δημόσιους χώρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
συγνώμη λίγο να ρωτήσω

σαν άσχετος που είμαι, 1 ιουλίου; Εδώ όλοι καπνίζουν ρε παιδιά, κομοτηνή είμαι btw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
μια απο τα ιδια και εδω [κιλκισ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Άκουσα μια στις ειδήσεις που βγήκε και είπε

"Θα καπνίζω όπου θέλω, αλλά αν περιμένω από το κράτος να υπερασπιστεί τα δικαιώματά μου..."

Δλδ, εντάξει, έλεος. Έχουν δικαιώματα, τους άλλους όμως δεν τους σκέφτονται; Τι φταίμε εμείς να έχουμε τον κάθε καπνιστή να φυσάει τον καπνό του πάνω μας;
Αρχίζω να πιστεύω ότι το κάπνισμα πέρα από αναπνευστικές βλάβες κάνει κακό και στον εγκέφαλο..τους χαζεύει...

Βασικά, σκοτώνει τα εγκεφαλικά κύτταρα.

μια απο τα ιδια και εδω [κιλκισ]

Όπως είπε και ο Αβραμόπουλος, αν οι πολίτες δεν αγκαλιάσουν το νόμο, δε θα εφαρμοστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top