1-1-2024 - Νέα τιμολόγια ρεύματος (πράσινα, μπλε, κίτρινα, πορτοκαλί)

Τι χρώμα θα διαλέξετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Πράσινο

    Ψήφοι: 9 69.2%
  • Μπλε

    Ψήφοι: 2 15.4%
  • Κίτρινο

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Πορτοκαλί

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 1 7.7%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει πριν ΑΛΛΑ ο Ευαγγελατος χτες ειπε να προσεξουμε τα ψιλα γραμματα.
Ειπε συγκεκριμενα οτι αυτες οι τιμες ισχυουν Αν πληρωνουμε εντος προθεσμιας.ΜΙΑ ΜΕΡΑ μετα την ληξη του λογαριασμου να πληρωσουμε...στοιν επομενο λογαριασμο θα εχουμε την διπλασια τιμη! Οποτε πολυ προσοχη.
Θα πρεπει να πληρωνουμε πριν την ληξη.ΟΚ εγω το εκανα...αλλα δεν το κανουν ολοι χωρια οτι πολλες φορες μας διαφευγει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,985 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,282 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει πριν ΑΛΛΑ ο Ευαγγελατος χτες ειπε να προσεξουμε τα ψιλα γραμματα.
Ειπε συγκεκριμενα οτι αυτες οι τιμες ισχυουν Αν πληρωνουμε εντος προθεσμιας.ΜΙΑ ΜΕΡΑ μετα την ληξη του λογαριασμου να πληρωσουμε...στοιν επομενο λογαριασμο θα εχουμε την διπλασια τιμη! Οποτε πολυ προσοχη.
Θα πρεπει να πληρωνουμε πριν την ληξη.ΟΚ εγω το εκανα...αλλα δεν το κανουν ολοι χωρια οτι πολλες φορες μας διαφευγει.
Ε άμα το είπε ο Εισαγγελατος... :P

Αυτό που σημαίνει αυτό είναι πως χάνεις την έκπτωση συνέπειας άμα πληρώσεις εκπρόθεσμα. Το χειρότερο είναι πως -το οποίο δεν το είπε ο ευαγγελατος- αν αμελήσεις έναν λογαριασμο εκπροθεσμα θα χρεωθεις την αρχική τιμή για όλο το τετράμηνο εκκαθάρισης. Δλδ ο εκκαθαριστικός σου θα βγει με τιμή χωρίς έκπτωση και για τους 4 μήνες παρόλο που εσύ δεν πλήρωσες εμπρόθεσμα μονάχα έναν μήνα. Ενδεικτικα πχ στην protergia η αρχική τιμή είναι 22 λεπτά και με την έκπτωση πάει στα 14 λεπτά. Οπότε από τη μία δεν είναι το διπλάσιο αλλά από την άλλη θα είναι σίγουρα καταστροφικό. Γιαυτό πληρωνουμε τους λογαριασμούς μας άμεσα, μην πω με πάγια εντολή να χουμε το κεφάλι μας ησυχο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,282 μηνύματα.
Αν πληρώσουμε εκπροθεσμα ένα λογαριασμό, χάνουμε επισης το επίδομα ηλεκτρικού ρεύματος;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.
Και πώς προκύπτει πώς όσοι έχουν πράσινο θα την πατησουν;
Είναι σαν το καζίνο, η μάνα πάντα κερδίζει.
Οποιαδήποτε άνοδος της χρηματιστηριακής τιμής του ρεύματος θα περάσει άμεσα στα πράσινα και τα κίτρινα αφού η τιμή αλλάζει κάθε μήνα.

Το μπλε δεν θα σε σώσει γιατί είναι πιο ακριβό από πράσινα-κίτρινα οπότε με μικρή άνοδο του ρεύματος αντε να φτάσει το μπλε που έχεις κλειδώσει να έχει ίδια τιμή με τα πράσινα και τα κίτρινα. Και με λίγο μεγαλύτερη άνοδο, όπου το μπλε που κλείδωσες θα είναι λίγο φθηνότερο για κάποιους μήνες δεν κερδίζεις σε ορίζοντα 12μηνου γιατί τους άλλους μήνες θα έχεις πληρώσει πιο ακριβά από όσους έχουν πράσινα-κίτρινα.

Η μόνη περίπτωση να συμφέρει οικονομικά το μπλε είναι να γίνει κάτι πολύ μεγάλο πχ ένας μεγάλος πόλεμος στη μέση ανατολή και να πάει η τιμή στο ταβάνι όπως το 2022, υπό την προυπόθεση ότι οι πάροχοι δεν θα βρουν παραθυράκι να σπάσουν τα μπλε σε τέτοιο σενάριο. Πχ με το προηγούμενο σύστημα μπορούσαν ακόμα και αν είχες συμβόλαιο με σταθερή τιμή για 2 χρόνια μετά το 6μηνο να αλλάζουν την τιμή με την προυπόθεση να σου επιτρέψουν να φύγεις χωρίς ποινή. Όλοι εκτός της ΔΕΗ χρησιμοποίησαν αυτό τον όρο μετά την Ουκρανία για να ανεβάσουν την τιμή και σε όσους είχαν υποτίθεται σταθερή τιμή.

Ο κύριος λόγος θεωρώ για να πάει κάποιος μπλε είναι να πει οκ δεν καίω πολύ και δεν έχω και χρόνο/όρεξη να κοιτάω κάθε μήνα τα τιμολόγια, ας πληρώνω λίγο παραπάνω και να μπορώ να υπολογίσω εξαρχής τι θα πληρώνω για τους επόμενους 12 μήνες.

Το πράσινο υποτίθεται φτιάχτηκε ώστε οι καταναλωτές να μπορούν να συγκρίνουν άμεσα τα τιμολόγια των παρόχων για να βρουν το πιο φτηνό πράσινο χωρίς να ψάχνουν τα ψιλά γράμματα και τις λεπτομέρειες. Βέβαια τελικά οι πάροχοι πάλι βρήκαν παραθυράκι με τις εκπτώσεις συνέπειας και τα σχετικά και το έκαναν δύσκολο να συγκρίνεις.

Δηλαδή με λίγα λόγια, όταν η τιμή του αερίου είναι χαμηλή όπως τώρα όλα οκ με τα άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλέ.
Όσο όμως η τιμή του ρεύματος καθορίζεται στο 100% από το χρηματιστήριο ενέργειας και εκεί η τιμή καθορίζεται από την πιο ακριβή μέθοδο παραγωγής ρεύματος σε οποιαδήποτε μεγάλη άνοδο του αερίου αν δεν υπάρχουν κρατικές επιδοτήσεις θα πληρώνουμε 40-50 λεπτά την κιλοβατώρα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Το Value Fair της Protergia έσκασε μύτη τελευταία στιγμή και απλά εξαφάνισε το πράσινο της ΔΕΗ από το χάρτη στις υψηλές καταναλώσεις (>=600kWh). Κομμάτι της επιτυχίας αυτής ήταν το γεγονός ότι δεν μηδένισε το συντελεστή β, όπως έκανε η ΔΕΗ στο 4All, και έτσι έγινε το πρώτο πρόγραμμα με αρνητικό μηχανισμό διακύμανσης με το καλημέρα. Δηλαδή, το μόνο που η τελική του τιμή είναι χαμηλότερη από τη βασική τιμή προμήθειας.

1704468245707.png

Αν είστε συνεπείς, τότε τα 2 τελευταία είναι κομπλε, και μάλιστα το Protergia Value Special είναι το δεύτερο καλύτερο μετά το ΔΕΗ 4all
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,282 μηνύματα.

isidor00

Νεοφερμένος

Ο isidor00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σημερα ειδα τυχαια ενα καινουργιο σιτε που χρησιμοποιηει ΑΙ και αναλυει τα τιμολογια με βαση την χρηση και των αναγκων του καθενος και υστερα συγκρινει τις τιμες και τα πακετα ολων των εταιριων, το βρηκα πολυ ενδιαφερον. www.energybot.gr
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,080 μηνύματα.
Παιδιά, συγνωμη έχω 2 απορίες:

1. Πόσο είναι το πάγιο για κάθε κατηγορία;

2. Για πόσο καιρό είσαι δεσμευμένος να κρατησεις το τιμολόγιο που διάλεξες;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,985 μηνύματα.
Όποιος άκουσε akiko και πήρε κίτρινο ΔΕΗ, μπορεί να απολαύσει τζάμπα anti1+ για 9 μήνες, πέρα από τα τζάμπα μίλια από την Aegean.

Το Φεβρουάριο η τιμή του μπλε της ΔΕΗ έπεσε άρα όποιος έκλεισε τον Ιανουάριο μπλε την πάτησε γιατί πληρώνει το ρεύμα περισσότερο από αυτούς που θα κλείσουν το μπλε τώρα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,013 μηνύματα.
udpate: Επειδή είναι ντολμάδες και μάλιστα άνευ γέμισης, θα το γράψω κι ας το δει εγω κι ο κούκος, μου ειναι αδιάφορο αλλά θα το γράψω.

Ήρθε σήμερα λογαριασμός με το πράσινο, στη ΔΕΗ. Ο κούκος αηδόνι και η κατανάλωση τέρας, διπλάσια απ οτι ανα συνηθισμένο τετράμηνο. (120 ημερες μεν αλλα πανω κατω διπλάσια απο το συνηθες, σημειωστε το αυτό)

Τους περίμενα τους ντολμάδες ότι θα το κάνουν αυτό.

Και εξηγώ:

Τελευταια φορά που ήρθε άνθρωπος και μέτρησε προφανώς ήταν Ιούλιο του '23. Γιατί; Γιατί αυτός ήταν ο προτελευταιος εκκαθαριστικος με νορμαλ μέτρηση. Ας πουμε 1000 το τετράμηνο για απλοποίηση.

Λίγο πριν την εφαρμογή των γαμησοτιμολογίων των κλιμακωτών, Νοέμβριο έρχεται ο τελευταιος εκκαθαριστικος ο οποίος ήταν ένα ευτελές ποσό και μια ευτελής μέτρηση. Ούτε ήξερα γιατί. Έγραφαν απο πίσω κατι για διορθώσεις κατανάλωσης, κατι μυθιστορήματα.

Με συνέφερε μεν, αλλά πονηρεύτηκα μέσα μου, λεω κοιτα να δεις που λογικά βάλανε μια παπαρίτσα τωρα για κατανάλωση και θα ρθουν μετα την 1η/1ου/24 να μετρήσουν για να με γαμήσουν.

Έπρεπε εκείνη τη στιγμή να ειχα πάρει ίσως τηλ και να τους ειχα αναγκάσει να το μετρήσουν με το ζόρι για να βγουν οι σωστές κιλοβατώρες αλλά είπα μέσα μου 1ον δεν βλάπτει να πληρωσεις ελάχιστα τώρα, ειναι δέλεαρ, 2ον πόσο άσχημα μπορει να πάει τον Μάρτιο;

Και να που πήγε.

Αυτα που θα πλήρωνα πιο φτηνα αν ειχα ίσως ζητησει διόρθωση το χειμώνα, τα πλήρωσα μισό νεφρό τώρα, γιατί η μισή κατανάλωση που δεν ειχαν μετρήσει τότε, μπήκε πάνω από την τωρινη πραγματική, φέρνοντας τα όρια πάνω απο την 500άρα το μήνα και τον ήπιαμε.

Το πείραμα επιβεβαιώθηκε, το τσουτσούνι φαγώθηκε.

Απο δω και πέρα αμα δεν έρχονται να μετράνε οι πονηροί θα πέφτει τηλέφωνο στο 800.


Συνήθως αυτα ήταν μια η άλλη, ότι γλίτωνες απο τη μια μέτρηση το τρωγες στην άλλη, οι ΚΒΩ θα μετρηθούν ούτως ή άλλως. Ναι αλλα εδω ήμασταν 1ον σε μεταβατική περίοδο τιμολογίων και 2ον σε κλιμακουμενες χρεωσεις ανα καταναλωση. Κι εγω αμα ειναι να στα πάρω 30% επάνω, αντι να ρχομαι να σε μετράω καθε 4, ερχομαι και σε μετράω καθε 40 μηνες.

Άλλο 1000 χ 0,16 + 1000χ0,16 σε 2 μετρήσεις/λογαριασμούς κι άλλο 2000: 1000χ0.16 + 1000χ0,182 σε μια μετρηση. (παράδειγμα οι αριθμοί)

Για έχετε τα ματια σας ανοιχτά κι εσείς. Κι αν βλέπετε λογαριασμο εκκαθαριστικο εστω και πολύ μικρο, να τον αμφισβητείτε να ρχονται να μετράνε εκεινη την ώρα. Να μη τα μετρανε μαζεμενα το επόμενο λες και εχετε καταναλωσει ενα εργοστασιο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.
Κι αν βλέπετε λογαριασμο εκκαθαριστικο εστω και πολύ μικρο, να τον αμφισβητείτε να ρχονται να μετράνε εκεινη την ώρα.
Αν τους πάρεις τηλέφωνο, έρχονται και μετράνε; Και μετά τί γίνεται, σου αλλάζουν τον λογαριασμό που έχει έρθει ήδη;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,013 μηνύματα.
Αν τους πάρεις τηλέφωνο, έρχονται και μετράνε; Και μετά τί γίνεται, σου αλλάζουν τον λογαριασμό που έχει έρθει ήδη;
Ειχα παει απο τη ΔΕΗ την τοπικη, μιλησα με μια υπάλληλο, πριν απο χρονια που χε ερθει 600 ευρω 3500 ΚΒΩ και της λεω WTF τι ειμαι ο Πετζετακις να καιω τόσα; Και μου λεει θα το κανουμε αμφισβητηση, μην το πληρώσετε θα ρθει νεος

Και οντως ειχε ερθει νεος, 10 μερες πιο μετα οι ημερομηνιες, πόσες ξερω γω, να αντανακλά οτι ηρθε και μετρησε ο άλλος.

Δηλαδη αν ο ενας εκκαθαριστικος ο λαθος εχει 120 μερες 3/7 με 3/11 και συ κανεις παραπονο 5/11 ξερω γω και ερθει και μετρησει ο άλλος 7/11 ξανά, δε θα πληρωσεις τον 1ο το λαθος που ειναι 3/7 με 3/11 αλλα τον νεο που θα ναι 3/7 με 7/11 ξερω γω.

Ετσι τα θυμαμαι εγω απο το 16 που χα παει ή το 17 δε θυμαμαι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Ή αυτό Ή τον πληρωνεις και σε επόμενους σου έρχονται αρνητικοί λογαριασμοί
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,903 μηνύματα.
Και εμένα ο νέος λογαριασμός ήρθε σχεδόν διπλάσιος . Και έχω καθυστέρησει δυο μέρες να τον πληρώσω μετά τη λήξη του. Τι έπεται τώρα;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,013 μηνύματα.
Αρκει να έρχονται να τα μετράνε οι μπαρμπαστάθηδες που όποτε τους τη δωσει βάζουν όσο να ναι.

Άλλο ειναι να πληρωνεις 1000 κιλοβατωρες επι 4 εκκαθαριστικους στη χαμηλη τιμολογιακη κλιμακα επειδη δεν ξεπερνάς το Χ όριο το μηνα, κι άλλο ειναι να ρχονται να το μετράνε 4.000 κιλοβατωρες σε έναν.

Δεν ειναι δηλαδη 4χ1000 = 4000, γιατι το 4χ1000 θα το πληρωσεις πιο φτηνα απο το 4000 + 0 + 0 + 0.

Δεν ειναι σταθερες οι χρεωσεις και φλατ σε όλους για να πεις πως οτι γλιτωσα τη μια θα το πληρωσω την άλλη.


Και κανονικα θελει ηλεκτρονικο μετρητή.

Ξέρει κανεις αν μπορουμε να αιτηθουμε στη ΔΕΗ να ερθει να βαλει στο κουτι ηλεκτρονικο μετρητή, κι αν αυτος εχει καποια live ενημερωση για τον καταναλωτή;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι σε κάποιες εταιρείες μετράει μόνος του ο καταναλωτής τις κιλοβατώρες και ενημερώνει τον υπάλληλο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,013 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι σε κάποιες εταιρείες μετράει μόνος του ο καταναλωτής τις κιλοβατώρες και ενημερώνει τον υπάλληλο.
Δεν μπορω καρδιά μου να παω εκει που ειναι ο μετρητης, εχει πολλα σκαλιά.
 
Top