200 χρόνια από το 1821

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Επισης κατι ωραιο που ειδα

Ο Εθνικός Ύμνος ακούστηκε και στο Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας​

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


σπουδαζουν σε στρατιωτικες σχολες καλε μου,περνανε και στις σχολες της Ελλαδας,υπηρετουν φανταροι,ποιος σου ειπε οτι δεν τα κανουν?

View attachment 78169


Δεν εχετε κυκλοφορησει να δειτε τη ζωη παραεξω μου φαινεται και εχετε μεινει πολυ πισω.
Ο κοσμος εχει προχωρησει.Φιλικα.




Καλοδεχούμενοι αλλά είναι εξαιρέσεις, εγώ είχα και συμμαθητές που ο ένας από τους δυο γονείς ήταν ξένος, κανένας δεν τον έβλεπε σαν κάτι το διαφορετικό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Το έχουμε πει. Την σημαία πρέπει να την σηκώνει εκείνος που νοιώθει πως θέλει να το κάνει. Δεν πρέπει να είναι καταναγκασμός αλλά τιμή για εκείνον που το κάνει. Είχε τύχει στο δημοτικό να ήμουν σημαιοφόρος.

Τώρα για πόλεμο δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί και ποιος θα αποδειχθεί γενναίος στο τέλος. Η ιστορία μας έδειξε ότι πολλοί από τους αυτοαποκαλουμενους πατριώτες αποδείχθηκαν προδότες καθώς αντί να μπουν στα αντάρτικα προτίμησαν να φορέσουν κουκούλα ή να μπουν στα τάγματα ασφαλείας και μάλιστα θεωρούσαν ένδειξη πατριωτισμού το να γλείφουν τις Γερμανικές μπότες ( βλέπε ΕΣΠΟ ). Οπότε το λιγότερο που έχουμε να φοβηθούμε εν καιρώ πολέμου είναι το αν κανας ξεχασμένος μουσουλμάνος αποφασίσει να πάει με τους αντιπάλους.

Στην περίπτωση των μουσουλμάνων σίγουρα σε ενδεχόμενο πολέμου με την Τουρκία η Τουρκία θα κάνει επίκληση στο θρησκευτικό συναίσθημα ( στον Α'ΠΠ ο τότε σειχουλισλαμης κήρυξε καθεστώς θρησκευτικού πολέμου/Τζιχάντ ). Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι μερικοί έχουν Ελληνικό αίσθημα και θα έβαζαν πρώτα την χώρα τους.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σημαία πρέπει να είναι ενωτικό σύμβολο και όχι διαχωριστικό. Τι πιο ωραίο από έναν μουσουλμάνο που πέτυχε και προόδευσε στην Ελλάδα και βοηθήθηκε από ο,τι του έδωσε αυτή η χώρα, να δείξει την ευγνωμοσύνη του σηκώνοντας την σημαία. Γιατί να του το στερήσεις, είναι τόσο όμορφο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Ιστορικά υπήρχαν και Εβραίοι και Μουσουλμάνοι που σήκωναν την Ελληνική σημαία. Τους μεν τους καταδίκασαν οι Γερμανοί που τους έστελναν στα τρένα του θανάτου και τους δε εμείς οι ίδιοι που με την ανταλλαγή επειδή μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά διώξαμε και πολλούς έχοντες ελληνική συνείδηση μουσουλμάνους.

Συμφωνώ εδώ με τον klean ότι το θέμα είναι καθαρά εθνικό και όχι θρησκευτικό. Αυτοί που απαρτίζουν την θρησκευτική και μόνο μειονότητα της Θράκης είχαν άθλια μεταχείριση από το κράτος μας και πολλοί από αυτούς παρέμειναν πατριώτες απορρίπτοντας τα κονδύλια της Τουρκίας. Μόνο χειροκρότημα αξίζει σε αυτούς. Αρκετά αφήσαμε τα αδέλφια μας έξω. Τα λάθη του παρελθόντος είναι για να διορθώνονται. Ο Ερντογάν ήταν ο πρώτος που πλησίασε την μειονότητα της Πόλης. Ήξερε τι έκανε και τους πλησίασε. Εμείς ακόμα τρωγομαστε για τα αυτονόητα και χάνουμε πατριώτες και δημιουργούμε μόνοι μας εχθρούς μέσα στα εδάφη μας.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως δε μιλάω μόνο για ομοεθνείς. Μιλάω και για μετανάστες που προοδεύουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Μετανάστες προφανώς δεύτερης γενιάς. Που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ έχοντας Ελληνική παιδεία. Γιατί τώρα ένας μετανάστης να σηκώνει ξένη σημαία είναι λίγο περίεργο. Τώρα βέβαια αυτό είναι και στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Εγώ προσωπικά αν στο μέλλον φύγω μετανάστης θα προσπαθήσω να δείξω με την συμπεριφορά μου ότι σέβομαι τη χώρα που με φιλοξενεί και σε καμία περίπτωση με το να αγγίζω ξένη σημαία.

Από την δικιά μου οπτική δεν είναι τόσο σωστό αυτό χωρίς να είμαι υπέρ κάποιας απαγόρευσης.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μετανάστες προφανώς δεύτερης γενιάς. Που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ έχοντας Ελληνική παιδεία. Γιατί τώρα ένας μετανάστης να σηκώνει ξένη σημαία είναι λίγο περίεργο. Τώρα βέβαια αυτό είναι και στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Εγώ προσωπικά αν στο μέλλον φύγω μετανάστης θα προσπαθήσω να δείξω με την συμπεριφορά μου ότι σέβομαι τη χώρα που με φιλοξενεί και σε καμία περίπτωση με το να αγγίζω ξένη σημαία.

Από την δικιά μου οπτική δεν είναι τόσο σωστό αυτό χωρίς να είμαι υπέρ κάποιας απαγόρευσης.
Βρε δες, αυτος δεν αγγιξε την ξενη σημαία?

 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείτε στις ειδήσεις πώς παρελαύνουν τα παιδιά και ο κόσμος γενικά στο εξωτερικό για την 25η Μαρτίου για να δείτε πως η στρατοκαυλίαση δεν είναι η μόνη λύση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Βρε δες, αυτος δεν αγγιξε την ξενη σημαία?


Ναι αλλά αυτός ήταν λαθρομετανάστης σε μία ξένη χώρα που του έλεγε ότι αν πολεμήσεις θα κερδίσεις το "εισιτήριο" της νόμιμης παραμονής στην χώρα. Οπότε λογικό να το κάνει ενώ εκτός αυτού όπως λέει το άρθρο έμαθε ότι η οικογένεια του δολοφονήθηκε από τους Γερμανούς άρα λογικό να πολεμήσει χωρίς να τον νοιάζει η ζωή του. Άλλες εποχές και άλλοι καιροί. Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Στη τελική είπα αν κάποιος μετανάστης πρώτης γενιάς θέλει να κρατάει την σημαία τότε προφανώς αν δεν χαλάει την δικιά του συνείδηση δεν υπάρχει πρόβλημα. Ίσα ίσα δείχνει μία επιτυχή αφομοίωση. Απλά τόνισα ότι προσωπικά εγώ αν ποτέ γίνω μετανάστης δεν πρόκειται να κρατούσα ξένη σημαία στα χέρια μου. Είναι καθαρά θέμα συνείδησης του καθενός.

Δεν είμαστε και Εθνικοσοσιαλιστική Γερμανία να απαγορεύουμε σε ξένους να κρατάνε την σημαία ( νόμοι της Νυρεμβέργης 1935 ).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με κατάρριψη μύθων.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ενα ωραιο αρθρο

 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
22 Φλεβάρη αν τα λέω καλά ξεκίνησε απλώς αν πάλι θυμάμαι καλά την 25η μαρτη ευλογηθηκε η σημαία (?) δεν θυμάμαι, έτσι νομίζω, πάνε και χρόνια από το σχολείο... :redface:

Για 22 Φλεβάρη δεν έχω ακούσει ποτέ ! Αν είχα διαβάσει κάτι τέτοιο στην ιστορία θα είχα μείνει έκπληκτος και θα το θυμόμουν λογικά.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προτού μπλέξουμε τα μπούτια μας με τις χριστιανικές δοξασίες, εορταζόταν 1η Γενάρη προς τιμήν της πρώτης εθνοσυνέλευσης. Ο Όθωνας το άλλαξε γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν άρεσε στον επίδοξο μονάρχη που η εθνοσυνέλευση έκανε αναφορά σε δημοκρατία και διάκριση εξουσιών. Σου λέει καλύτερα να πάμε με τη θρησκεία. Ε γιορτάστε, τι σας ζητάνε
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
22 Φλεβάρη πέρασε ο Υψηλάντης τον Προύθο και κηρύχτηκε η επανάσταση στις Ηγεμονίες.

Στις 25 Μαρτίου είχε οριστεί να ξεκινήσει η επανάσταση στην Πελοπόννησο, όπως λέει στα απομνημονεύματά του ο Κολοκοτρώνης, αλλά εν τέλει ξεκίνησε 17 Μάρτη από την Αρεόπολη της Μάνης.

Τα πρώτα χρόνια του ελληνικού κράτους γιορταζόταν ως επίσημη επέτειος της επανάστασης η 1η Γενάρη, επειδή εκείνη τη μέρα το 1822 ψηφίστηκε το πρώτο ελληνικό σύνταγμα(της Επιδαύρου).

Εν τέλει ο Όθωνας με διάταγμά του το 1838 καθιέρωσε ως επίσημη επέτειο την 25η Μάρτη, για συμβολικούς λόγους. Υπάρχει ένας θρύλος πως 25 Μάρτη ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ύψωσε το λάβαρο στο μοναστήρι της Αγίας Λαύρας, αλλά η κρατούσα άποψη είναι πως αυτή η αφήγηση στερείται ιστορικής βάσης.

Συνεπώς, 22 Φλεβάρη ξεκίνησε στις ηγεμονίες, 17 Μάρτη στην κυρίως Ελλάδα, και 25 Μάρτη είναι απλώς συμβολική ημέρα. Και όλα αυτά με το παλαιό ημερολόγιο εννοείται.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Υπάρχει ένας θρύλος πως 25 Μάρτη ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ύψωσε το λάβαρο στο μοναστήρι της Αγίας Λαύρας, αλλά η κρατούσα άποψη είναι πως αυτή η αφήγηση στερείται ιστορικής βάσης.

Γιατί στερείται ιστορικής βάσης ;

edit Παράθεση από wiki

Στα απομνημονεύματά του ο Γερμανός δεν αναφέρει τέλεση Δοξολογίας ούτε στην Αγία Λαύρα ή τη Βοστίτσα, ενώ γενικώς δεν αναφέρει ότι τέλεσε καμία ιερουργία σε όλο το χρονικό διάστημα που καλύπτουν τα απομνημονεύματα. Δεν αναφέρει ούτε την τελετή ορκωμοσίας που τέλεσε στην Πλατεία Αγίου Γεωργίου στην Πάτρα, ίσως για να μη θεωρηθεί δοξομανής ή γιατί δεν το θεώρησε σημαντικό. Αυτό έκανε μερικούς ιστορικούς, που γενικά αμφισβητούν το ρόλο του ανωτέρου κλήρου στην Επανάσταση, να αμφισβητήσουν το ρόλο του Γερμανού όχι μόνο στην Αγία Λαύρα αλλά και στην Πάτρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προτού μπλέξουμε τα μπούτια μας με τις χριστιανικές δοξασίες, εορταζόταν 1η Γενάρη προς τιμήν της πρώτης εθνοσυνέλευσης. Ο Όθωνας το άλλαξε γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν άρεσε στον επίδοξο μονάρχη που η εθνοσυνέλευση έκανε αναφορά σε δημοκρατία και διάκριση εξουσιών. Σου λέει καλύτερα να πάμε με τη θρησκεία. Ε γιορτάστε, τι σας ζητάνε

Τι μου θύμισες τώρα...υποτίθεται κάναμε επανάσταση για να είμαστε ανεξάρτητοι και φέρναμε ξένους κυβερνώντες.

Πάντως ο χριστιανισμός πιστεύω έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επανάσταση και η ορθοδοξία αποτελούσε σήμα κατατεθέν του ελληνικού κράτους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία αντιπάλεψε όσο μπορούσε την επανάσταση. Ήταν γνωστό πως απολάμβανε ιδιαίτερα προνόμια από το οθωμανικό καθεστώς.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία αντιπάλεψε όσο μπορούσε την επανάσταση. Ήταν γνωστό πως απολάμβανε ιδιαίτερα προνόμια από το οθωμανικό καθεστώς.


Αλλο η ορθοδοξία σαν διαχωριστική ταυτότητα και ο απλός κλήρος, που πολέμησε μαζι με τον λαο, και αλλο ο ανώτερος κλήρος που δεν ήθελε να διαταραχτεί η καθεστηκυια ταξη.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία αντιπάλεψε όσο μπορούσε την επανάσταση. Ήταν γνωστό πως απολάμβανε ιδιαίτερα προνόμια από το οθωμανικό καθεστώς.

Χάρη στην εκκλησία διασώθηκαν καλώς ή κακώς οι πρώην Ρωμιοί που πήραν αργότερα το όνομα Έλληνες σαν απόγονοι των αρχαίων. Η ηγεσία της εκκλησίας ήταν φίλοι του σουλτάνου είναι δεδομένο αυτό αλλά και οι κοτζαμπάσηδες ήταν φίλοι του σουλτάνου.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι ο απλός κλήρος διαχώρισε τη θέση του και στήριξε τον αγώνα είναι αληθές και αξιέπαινο.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
.
Θεός ο Σόιμπλε το 2015, είχε προτείνει να πουλήσουν την Ελλάδα στις ΗΠΑ και να πάρουν το Πουερτο Ρικο στην Ευρώπαικη ζώνη. Αντιμετώπιζε οικονομικά προβλήματα τότε όπως η Ελλάδα. Ποιος θα έλεγε όχι σε μια τέτοια συμφωνία! Δείτε την κουλτούρα του Πουερτο Ρικο, πανέμορφες Λατινες να χορεύουν Σάλσα και η Ισπανική γλώσσα από της σημαντικότερες και πανέμορφες στο κόσμο, την μαθενουν παντού! Τώρα Ελλάδα τη να πάει να κάνει ο άνθρωπος 😁 τα δει τα παλούκια της Σαλαμίνας η τον Θρηλο που πάει για πρωτάθλημα 😁 Έχει και στο Πουερτο Ρικο παραλίες όμορφες και ωραία κουζίνα, πχ pina colada ❤️
 
Top