30 ο ένας, 22 η άλλη

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α)Και στην τελική γιατί θα πρέπει να τον αγχώνει σαν άντρα να πάρει απόφαση να παντρευτεί;

Β)Κι αν ντε και καλά θες παιδιά: Και στα 45 σου να κάνεις σεξ με μια 25άρα και να γονιμοποιηθεί το ωάριον, BONZAI! You've got mail!!!

Γ)Ακούς εκεί "δε θα σε περιμένει η 30άρα". Φοβερό μέσο πίεσης, τρέμω από άγχος, τι να πω.

Α) Επειδή αλλάζει ριζικά και τις περισσότερες φορές αμετάκλητα την ζωή του.

Β) Η γονιμοποίηση του ωαριου είναι το εύκολο και ευχάριστο βήμα της υπόθεσης. Το μετά είναι το θέμα. Το να μεγαλώσεις παιδιά είναι μια απόφαση ζωής και πολύ οικονομικά δαπανηρό που σημαίνει ότι και οι άντρες που το θέλουν πρέπει κάποια στιγμή να το αποφασίσουν όσο γρηγορότερα τόσο καλύτερο και να βάλουν την ζωή τους σε ένα συγκεκριμένο δρόμο. Ναι οι άντρες μπορούν να κάνουν παιδί και στα 80 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρακτικά μπορούν και να το μεγαλώσουν.

Γ) Δεν το είπα για να τρομάξεις και γενικά δεν έχω καταλάβει τι έχω πει λάθος μέχρι στιγμής. Η 30αρα είναι πολύ κοντα χρονικά στο σημείο που θα έχει σοβαρά προβλήματα γονιμότητας ενώ ο 30αρης άντρας όχι. Ακριβώς γι αυτό το λόγο η 30αρα που ψάχνει σχέση και θέλει παιδιά δεν έχει την πολυτέλεια να περιμένει εσένα ποτέ θα σου σηκωθεί και αν το βλέπεις σοβαρά μαζί της και γι αυτό από την αρχή της σχέσης θα είναι πιο πιεστική για κάτι σοβαρό αλλά και θα φύγει πιο γρήγορα αν δει ότι το πράγμα δεν πάει κατά εκεί από νωρίς σε σχέση με μια 20αρα πχ. Το γεγονός επίσης ότι οι περισσότερες γυναίκες θέλουν παιδιά συνάδει με το παραπάνω και από εκεί βγαίνει το συμπέρασμα πως οι 30αρες είναι πιο πειστικές για γάμο και πως αν είσαι και εσύ 30αρης και δεν θες να παντρευτείς άμεσα μια τέτοια σχέση δεν θα ευοδωσει.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,431 μηνύματα.
Η διαφορά δεν είναι μεγαλη μαλιστα απο πολλούς θεωρείται η "χρυση" διαφορα .
Το θεμα δεν ειναι τα 8 χρόνια, αλλα αλλο ειναι να ειναι 22 με 30 και αλλο 32 με 40.
Εγω πιστεύω οτι δεν υπάρχει πιθανότητα να στεριώσει η σχέση αλλα ποτε δεν ξέρεις
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Η διαφορά δεν είναι μεγαλη μαλιστα απο πολλούς θεωρείται η "χρυση" διαφορα .
Το θεμα δεν ειναι τα 8 χρόνια, αλλα αλλο ειναι να ειναι 22 με 30 και αλλο 32 με 40.
Εγω πιστεύω οτι δεν υπάρχει πιθανότητα να στεριώσει η σχέση αλλα ποτε δεν ξέρεις

τώρα είναι 24 με 32. κάτι γίνεται.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαφορά δεν είναι μεγαλη μαλιστα απο πολλούς θεωρείται η "χρυση" διαφορα .
Το θεμα δεν ειναι τα 8 χρόνια, αλλα αλλο ειναι να ειναι 22 με 30 και αλλο 32 με 40.
Εγω πιστεύω οτι δεν υπάρχει πιθανότητα να στεριώσει η σχέση αλλα ποτε δεν ξέρεις
Γιατί?
Τι γίνεται όταν μια κοπέλα ας πουμε στα 22 της απολαμβάνει συζητήσεις που δεν μπορούν να κανουν οι συνομήλικοι ή να θέλει να ζήσει πράγματα ?

Τι γινεται όταν ο τρόπος ζωής που της αρέσει να κάνει συμβαδίζει περισσότερο με ενός μεγαλύτερου που μπορεί να έχουν την ίδια δίψα για ταξίδια ή μετακινήσεις?
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,431 μηνύματα.
Γιατί?
Τι γίνεται όταν μια κοπέλα ας πουμε στα 22 της απολαμβάνει συζητήσεις που δεν μπορούν να κανουν οι συνομήλικοι ή να θέλει να ζήσει πράγματα ?

Τι γινεται όταν ο τρόπος ζωής που της αρέσει να κάνει συμβαδίζει περισσότερο με ενός μεγαλύτερου που μπορεί να έχουν την ίδια δίψα για ταξίδια ή μετακινήσεις?
Ωραια τα λες.
Απλα απάντησα με το πως τα βλέπω εγω, δεν ειπα οτι σώνει και ντε δεν γίνεται απλα ετσι πιστεύω εγω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τώρα είναι 24 με 32. κάτι γίνεται.
Το ξερω οτι είναι παλιό αν αυτο υπονοείς αλλα βαριόμουν και ειπα να γραψω κατι 😆
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια τα λες.
Απλα απάντησα με το πως τα βλέπω εγω, δεν ειπα οτι σώνει και ντε δεν γίνεται απλα ετσι πιστεύω εγω
Και εγώ έτσι τα έλεγα στην ηλικία σου μέχρι που έφαγα ΤΟ κόλλημα της ζωής μου με ένα τύπο δέκα χρόνια μεγαλύτερο που στο τέλος με κατάφερε και τον παντρεύτηκα κιόλας,απο το ράφι τον κατέβασα 😉

Είναι αυτό που λέω με βρήκε μικρή χαζή και μόνη και με ξεγελασε το σαρδαναπαλο τρελό αγόρι 🤣🤣🤣
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,431 μηνύματα.
Και εγώ έτσι τα έλεγα στην ηλικία σου μέχρι που έφαγα ΤΟ κόλλημα της ζωής μου με ένα τύπο δέκα χρόνια μεγαλύτερο που στο τέλος με κατάφερε και τον παντρεύτηκα κιόλας,απο το ράφι τον κατέβασα 😉

Είναι αυτό που λέω με βρήκε μικρή χαζή και μόνη και με ξεγελασε το σαρδαναπαλο τρελό αγόρι 🤣🤣🤣
Και γω ειχα κόλλημα με εναν μεγαλύτερο (+7),εχω μιλήσει στο φορουμ😂,αλλα μετα τη δοκιμή ξεκόλλησα.
Δεν με χαλάει η διαφορα μεχρι 10 χρόνια αλλα οχι για τώρα, μετα τα 25 και βάλε βλέπουμε 🤣
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω ειχα κόλλημα με εναν μεγαλύτερο (+7),εχω μιλήσει στο φορουμ😂,αλλα μετα τη δοκιμή ξεκόλλησα.
Δεν το είδα αυτό ποτέ το έγραψες 🤔🤔

Δεν με χαλάει η διαφορα μεχρι 10 χρόνια αλλα οχι για τώρα, μετα τα 25 και βάλε βλέπουμε 🤣
Τι να πω τώρα είναι θέμα ανθρωπου ολο αυτο ρε παιδι μου..
Εγώ ανέκαθεν δεν μπορούσα με τους μικρούς μου έβγαζαν πάντα μια παιδικότητα μια ανωριμότητα ακόμα και τώρα δηλαδή....

Πριν λίγο καιρό έτυχε ένας τύπος γύρω στα τριάντα να ανοιχτεί λίγο παραπάνω και πραγματικά του είπα στα ίσια,τα παιδα μου εγω τα μεγάλωσα δεν έχω άλλες αντοχές ούτε διάθεσή να μεγαλωσω και αλλο .. 🤪

Άλλωστε άντρα θες όχι παιδάκι να μεγαλώνεις που κάνει πεισματα και παιδιαρισματα ..
Μετά που όρεξη και αντοχή να μαγαλωνεις και τα δικά σου παιδα 😉🤪
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,431 μηνύματα.
@Margarita 00 αυτο για τον 7 χρονια μεγαλυτερο δεν το εχω γράψει σε δικο μου θεμα αλλα το ειχα αναφέρει σε ενα σχετικό


(Σορρυ που βγήκα παλι εκτος θέματος ΟΔ 👼)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η ηλικια ειναι ενας αριθμος. Παλαιοτερα πιστευα οτι μια διαφορα της ταξεως του +/- 3 χρονια ειναι η ιδανικη και εδινα κυριως εμφαση ο αντρας να ειναι μεγαλυτερος μου μεχρι που επεσα σε 5 χρονια μικροτερο και αλλαξα αποψεις.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Η ηλικια ειναι ενας αριθμος. Παλαιοτερα πιστευα οτι μια διαφορα της ταξεως του +/- 3 χρονια ειναι η ιδανικη και εδινα κυριως εμφαση ο αντρας να ειναι μεγαλυτερος μου μεχρι που επεσα σε 5 χρονια μικροτερο και αλλαξα αποψεις.

πώς γνωριστήκατε;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα σου γνωρίσω όλες τις γνωστές μου :hehe:

για μίλησέ μας γι' αυτό το θέμα :lol:

Η διαφορά δεν είναι μεγαλη μαλιστα απο πολλούς θεωρείται η "χρυση" διαφορα .
Το θεμα δεν ειναι τα 8 χρόνια, αλλα αλλο ειναι να ειναι 22 με 30 και αλλο 32 με 40.
Εγω πιστεύω οτι δεν υπάρχει πιθανότητα να στεριώσει η σχέση αλλα ποτε δεν ξέρεις

Γιατί μπαίνουμε σε τέτοια πλαίσια σκέψης; Γιατί; :book: Με κάτι τέτοιες αεροφιλοσοφίες χάνουμε πολλές φορές διαμάντια ανθρώπων από τη ζωή μας. Από τη στιγμή που και οι δυο είναι ενήλικες, ποιο σοβαρό επιχείρημα καθιστά μια τέτοια σχέση χωρίς προοπτική; Μήπως τα στεγανά βιωμάτων; Επειδή μπορεί να έχουμε δυο παραδείγματα αποτυχημένων σχέσεων σημαίνει ότι αυτό συμβαίνει;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,431 μηνύματα.
Γιατί μπαίνουμε σε τέτοια πλαίσια σκέψης; Γιατί; :book: Με κάτι τέτοιες αεροφιλοσοφίες χάνουμε πολλές φορές διαμάντια ανθρώπων από τη ζωή μας. Από τη στιγμή που και οι δυο είναι ενήλικες, ποιο σοβαρό επιχείρημα καθιστά μια τέτοια σχέση χωρίς προοπτική; Μήπως τα στεγανά βιωμάτων; Επειδή μπορεί να έχουμε δυο παραδείγματα αποτυχημένων σχέσεων σημαίνει ότι αυτό συμβαίνει;
Δεν μίλαγα γενικά αν αυτο φάνηκε. Ειπα πως το βλέπω απο την οπτική μου
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν μίλαγα γενικά αν αυτο φάνηκε. Ειπα πως το βλέπω απο την οπτική μου

Σίγουρα, απλά αυτή η οπτική συνήθως τείνει να γίνεται ως νόμος. Ή όποιος δεν ακολουθεί αυτή την οπτική, συνήθως "στιγματίζεται" ότι κοιτάει μικρές ...ενώ δεν αναφέρεται καθόλου ότι είναι ενήλικες. Στην Ελλάδα νομίζω υπάρχει μια διαστρέβλωση των ηλικιών από τα 18 και πάνω καθώς λόγω κάποιων στερεοτύπων, θεωρούμε παιδί και έναν 40χρονο. Μπορεί να το λέμε ως πλάκα περί αιώνιας εφηβείας, να έχουν γραφτεί τραγούδια κτλ, αλλά η συνείδηση της κοινωνίας έχει ωριμάσει σε αυτή την άποψη. Θεωρούμε επίσης παιδί και έναν 20χρονο ενώ έχει δικαίωμα ψήφου και έτσι, έχουμε μια κοινωνία ανεύθυνων υπάρξεων με τις γνωστές συνέπειες.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το κυρίως θέμα είναι η τεκνοποίηση εγώ πιστεύω που μπορεί να είναι πρόβλημα και τα 5 χρόνια διαφοράς .
Πχ εγώ 33 ο σύντροφος 28 και να μη θέλει παιδιά γιατί νιώθει μικρός .
Ή εγώ 25 ο σύντροφος 38 και να θέλει παιδιά και εγώ να μη θέλω ακόμα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αμα καθόμαστε και ψειρίζουμε νούμερα, μάλλον δεν είμαστε αρκετά ώριμοι για σχέσεις.

Monk mode και άγιος ο Θεος.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,431 μηνύματα.
Αμα καθόμαστε και ψειρίζουμε νούμερα, μάλλον δεν είμαστε αρκετά ώριμοι για σχέσεις.

Monk mode και άγιος ο Θεος.
Και γω ψειριζα νούμερα, μεχρι που... γνώρισα τον @Valder και απο τοτε η ζωη μου αλλαξε 😂



η περικοκλαδα σου
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
ΔΕΝ έχει να κάνει η διαφορά ηλικίας.
Από τη στιγμή που υπάρχει επικοινωνία και χημεία μεταξύ τους και ταιριάζουν τελοσπαντων. Ποιο το θέμα;
Είναι πιο απλά τα πράγματα guys.


Βέβαια μην πεταχτεί κανεις και μου πει το άλλο άκρο ανήλικο 15 με 30.
Δεν αναφέρομαι προφανώς σε τέτοιο φάσμα ηλικίας.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κυρίως θέμα είναι η τεκνοποίηση εγώ πιστεύω που μπορεί να είναι πρόβλημα και τα 5 χρόνια διαφοράς .
Πχ εγώ 33 ο σύντροφος 28 και να μη θέλει παιδιά γιατί νιώθει μικρός .
Ή εγώ 25 ο σύντροφος 38 και να θέλει παιδιά και εγώ να μη θέλω ακόμα.
Υποτίθεται όμως ότι με αυτό τον άνθρωπο είστε μαζί γιατί ταιριάζουν τα θέλω σας και από εδώ και πέρα ειναι κοινοι οι στόχοι σας .

Οπότε αν ένα τόσο βασικό ζήτημα όπως είναι το παιδί ποιος ο λόγος να προχωρήσεις σε μια σχέση?

Δεν μπορεί να υπάρχει αρμονική συμβίωση ειτε υπάρχει διαφορά ηλικίας είτε όχι όταν ένας από τους δύο καταπιέζει στο θέμα του παιδιού.
Είναι πολύ λεπτό θέμα γιατί ούτε εσύ ας πούμε έχεις το δικαίωμα να το στερησεις από τον σύντροφο σου που το θέλει αλλά ούτε και ο σύντροφός σου μπορεί να σε αναγκάσει αν δεν είσαι έτοιμη να αναλάβεις μια τέτοια ευθύνη.

Άλλωστε πολλές φορές συναντάς πλέον τέτοιες διαφορες όταν μια γυναίκα θέλει να κάνει οικογένεια.
Θεωρεί έναν άντρα μεγαλύτερο ποιο ώριμο και ποιο κατάλληλο να στηρίξει κάτι τέτοιο από όλες τις πλευρές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top