30 ο ένας, 22 η άλλη

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Βέβαια μην πεταχτεί κανεις και μου πει το άλλο άκρο ανήλικο 15 με 30.
Δεν αναφέρομαι προφανώς σε τέτοιο φάσμα ηλικίας.

Αναφερόμαστε για ενήλικη διαφορά ηλικίας. Μετά τα 18, οποιαδήποτε διαφορά είναι δεκτή νομίζω. Στην Ελλάδα γενικά το κομμάτι των ηλικιών το έχουμε λίγο χύμα στο μυαλό μας και όχι μόνο για τον ερωτικό τομέα. Πολλοί αρνούνται να μεγαλώσουν ακόμη και όταν φτάνουν 50.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Αναφερόμαστε για ενήλικη διαφορά ηλικίας. Μετά τα 18, οποιαδήποτε διαφορά είναι δεκτή νομίζω. Στην Ελλάδα γενικά το κομμάτι των ηλικιών το έχουμε λίγο χύμα στο μυαλό μας και όχι μόνο για τον ερωτικό τομέα. Πολλοί αρνούνται να μεγαλώσουν ακόμη και όταν φτάνουν 50.


Εντάξει. Αυτό είπα και εγώ γιατί τόσο bold;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Υποτίθεται όμως ότι με αυτό τον άνθρωπο είστε μαζί γιατί ταιριάζουν τα θέλω σας και από εδώ και πέρα ειναι κοινοι οι στόχοι σας .

Οπότε αν ένα τόσο βασικό ζήτημα όπως είναι το παιδί ποιος ο λόγος να προχωρήσεις σε μια σχέση?

Δεν μπορεί να υπάρχει αρμονική συμβίωση ειτε υπάρχει διαφορά ηλικίας είτε όχι όταν ένας από τους δύο καταπιέζει στο θέμα του παιδιού.
Είναι πολύ λεπτό θέμα γιατί ούτε εσύ ας πούμε έχεις το δικαίωμα να το στερησεις από τον σύντροφο σου που το θέλει αλλά ούτε και ο σύντροφός σου μπορεί να σε αναγκάσει αν δεν είσαι έτοιμη να αναλάβεις μια τέτοια ευθύνη.

Άλλωστε πολλές φορές συναντάς πλέον τέτοιες διαφορες όταν μια γυναίκα θέλει να κάνει οικογένεια.
Θεωρεί έναν άντρα μεγαλύτερο ποιο ώριμο και ποιο κατάλληλο να στηρίξει κάτι τέτοιο από όλες τις πλευρές.
Μπορεί Μαργαρίτα αν είναι και οι δυο 25 για παράδειγμα και ο ένας θέλει παιδί και ο άλλος δεν είναι έτοιμος συναισθηματικά ή πρακτικά, μπορεί ο άλλος να περιμένει .Μετά από μια ηλικία , συνομήλικοι ή όχι , δεν υπάρχουν τόσα περιθώρια.
Αναφερόμαστε για ενήλικη διαφορά ηλικίας. Μετά τα 18, οποιαδήποτε διαφορά είναι δεκτή νομίζω. Στην Ελλάδα γενικά το κομμάτι των ηλικιών το έχουμε λίγο χύμα στο μυαλό μας και όχι μόνο για τον ερωτικό τομέα. Πολλοί αρνούνται να μεγαλώσουν ακόμη και όταν φτάνουν 50.
Ναι αλλά δεν μπορείς να ωρύεσαι για την 17χρονη αλλά με την 18χρονη όλα καλά και ότι είναι πλήρως υπεύθυνη και ενήλικη , απλά ο νόμος αναγκαστικά είναι ορισμένος στο πότε ψηφίζεις ή στο πότε δεν θεωρείται ότι αποπλανείσαι . Εγώ πάντως αν είχα μια κόρη υποθετικά θα προτιμούσα να ήταν 15 και ο άλλος 20 παρά 18 με 50 ας πούμε .
 

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν είχα μια κόρη υποθετικά θα προτιμούσα να ήταν 15 και ο άλλος 20 παρά 18 με 50 ας πούμε .
Ε ναι.
Η 15αρα και ο 20ρης ειναι αμφοτεροι άγουροι ηλικιακά και αρα πιο ταιριαστοί. Ο 20ρης βλεπει "πρεσβυωπικά" το κοντινό του κοριτσι των 15 χρονων. Στο σενάριο ενηλικης 18αρας με 50ρη, η μια - αν και τυπικα ενηλικη - ειναι αγουρη και ο αλλος ειναι (υπερ)ωριμος. Ο οποιος και βλεπει την 18αρα μεσα απο την "μυωπική" / "τηλεσκοπική" / "τουνελική" ματιά του χάσματος των ηλικιών.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί Μαργαρίτα αν είναι και οι δυο 25 για παράδειγμα και ο ένας θέλει παιδί και ο άλλος δεν είναι έτοιμος συναισθηματικά ή πρακτικά, μπορεί ο άλλος να περιμένει .Μετά από μια ηλικία , συνομήλικοι ή όχι , δεν υπάρχουν τόσα περιθώρια.
Δίκοπο μαχαιρι είναι αυτό..
Αυτά τα περιθώρια δυστυχώς είναι και η αιτία να έρθουν στον κόσμο παιδιά όχι γιατι ήταν καθαρή επιθυμία αλλά ήρθαν κάτω από την πίεση του χρονικών ορίων που μας έχουν επιβάλει κάποιοι ;)

Οπότε αν μια γυναίκα θέλει από μικρή να κάνει παιδιά αντιλαμβανοναστε βάση όλων αυτών ,άμεση προτεραιότητα στις τυχών γνωριμιες που μπορεί να έχει σίγουρα δεν θα είναι κάποιος μικρός ηλικιακά.
Όσο ισχυρή και ανεξάρτητη είναι μια γυναίκα όταν αποφασίζει να μπει σε αυτό το μουντ πλέον θέλει δίπλα της ένα ώριμο άντρα χωρίς παιδιαστικες συμπεριφορες ώστε να μπορεί να στηρίξει ο ένας τον άλλον.
Το οικονομικό φυσικά δεν το αναφέρω γιατί πιστεύω όταν παίρνεις απόφαση να κάνεις ένα παιδί δεν είσαι στον αέρα και έχει ο θεός όπως ακούω να λέγετε...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ε ναι.
Η 15αρα και ο 20ρης ειναι αμφοτεροι άγουροι ηλικιακά και αρα πιο ταιριαστοί. Ο 20ρης βλεπει "πρεσβυωπικά" το κοντινό του κοριτσι των 15 χρονων. Στο σενάριο ενηλικης 18αρας με 50ρη, η μια - αν και τυπικα ενηλικη - ειναι αγουρη και ο αλλος ειναι (υπερ)ωριμος. Ο οποιος και βλεπει την 18αρα μεσα απο την "μυωπική" / "τηλεσκοπική" / "τουνελική" ματιά του χάσματος των ηλικιών.

Mόνο στην Ελλάδα τέτοια μυωπική άποψη. Ευτυχώς..

Ναι αλλά δεν μπορείς να ωρύεσαι για την 17χρονη αλλά με την 18χρονη όλα καλά και ότι είναι πλήρως υπεύθυνη και ενήλικη , απλά ο νόμος αναγκαστικά είναι ορισμένος στο πότε ψηφίζεις ή στο πότε δεν θεωρείται ότι αποπλανείσαι . Εγώ πάντως αν είχα μια κόρη υποθετικά θα προτιμούσα να ήταν 15 και ο άλλος 20 παρά 18 με 50 ας πούμε .

Στην Ελλάδα έχουμε μια κακή νοοτροπία να θεωρούμε την ωριμότητα εκεί που μας συμφέρει. :down:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top