Aγορά Αυτοκινήτου

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω "κλειδώσει" το Ford Fiesta...:inlove:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγώ θα δω το νέο Golf αν δεν αξίζει θα πάρω το polo!Γενικα μόνο Volkswagen Group Προτειμω.

Τα Toyota είναι επίσης εξαιρετικά αυτοκίνητα και το Hybrid είναι πολύ καλή επιλογή.

Οι ευρωπαίοι αλλαζουν αυτοκίνητο καθε 5 χρόνια. Οι Έλληνες αλλαζουμε κάθε 15 και αν. Γι αυτό το after sale σε ανταλακτικά και εξυπηρέτηση μετράει. Αυτοκίνητα όπως toyota, hundai, honda είναι καλύτερα για τον Έλληνα.

Από οδική αίσθηση τα vw group είναι καλύτερα.

Έχουμε στη οικογένεια golf του 98 (δικό μου), και corolla του 96. Στο golf εχει πέσει η οροφή, βγάζει συνεχώς προβλήματα με τα ηλεκτρονικά του, ο κλιματισμός θέλει φρέον κάθε καλοκαίρι και συνεχώς θέλει ανταλακτικά (τρόμπες βενζίνης, φίλτρο βενζίνης, δοχείο ψυγείου, ιμαντα χρονισμού).

Στο toyota το εσωτερικό (αν και κατώτερο ποιοτικά από το golf) εκτός απο τα καθίσματα είναι λες και το αγόρασες τώρα και τόσα χρόνια ούτε ψυγείο έχει αλλαχθεί, ούτε καν δισκοπλατώ.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Οι ευρωπαίοι αλλαζουν αυτοκίνητο καθε 5 χρόνια. Οι Έλληνες αλλαζουμε κάθε 15 και αν. Γι αυτό το after sale σε ανταλακτικά και εξυπηρέτηση μετράει. Αυτοκίνητα όπως toyota, hundai, honda είναι καλύτερα για τον Έλληνα.

Από οδική αίσθηση τα vw group είναι καλύτερα.

Έχουμε στη οικογένεια golf του 98 (δικό μου), και corolla του 96. Στο golf εχει πέσει η οροφή, βγάζει συνεχώς προβλήματα με τα ηλεκτρονικά του, ο κλιματισμός θέλει φρέον κάθε καλοκαίρι και συνεχώς θέλει ανταλακτικά (τρόμπες βενζίνης, φίλτρο βενζίνης, δοχείο ψυγείου, ιμαντα χρονισμού).

Στο toyota το εσωτερικό (αν και κατώτερο ποιοτικά από το golf) εκτός απο τα καθίσματα είναι λες και το αγόρασες τώρα και τόσα χρόνια ούτε ψυγείο έχει αλλαχθεί, ούτε καν δισκοπλατώ.


Αλήθεια;Για Opel τι λες;Αξίζει;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αλήθεια;Για Opel τι λες;Αξίζει;
Έχουμε και opel corsa c 2009 στην οικογενεια (μεταχειρισμένο) και μπορώ να πω ότι είναι περισσότερο προβληματικό αμάξι απο το golf με φθηνότερα όμως ανταλακτικά. Ο κατοχός του σε αντίθεση με μενα το παίρνει αντιπροσωπεια για service.:hehe:

Έχανε λάδια λόγω τσιμουχιας στροβάλου (δηλαδή κακή κατασκευή), το κτέο βρήκε ζημιά στο ψαλίδι, το ταμπλό όλο έχει σπάσει από τη ζέστη, το ίδιο και ο λεβιές ταχυτήτων. Ο κάτοχος του το παίρνει στη αντιπροσωπεία και τον ξεζουμίζουν. Πληρώνει πολύ περισσότερο συντήρηση από μένα. Τώρα βρήκε το δοχείο του ψυγείου άδειο και θα ακουμπήσει και άλλα. Το περίεργο είναι το αυτοκίνητο δεν έβγαλε καμία ενδειξη ενώ εμενα με το που τρύπησε το ψυγείο άναψε λαμπάκι.

:confused:
Από τη στιγμή που το πάρεις καινούριο είναι καλη επιλογή τα vw. Κάποιοι που παίρνουν μεταχειρισμένα 15ετίας κ.λπ. το vw group είναι επικίνδυνη επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Έχουμε και opel corsa c 2009 στην οικογενεια (μεταχειρισμένο) και μπορώ να πω ότι είναι περισσότερο προβληματικό αμάξι απο το golf με φθηνότερα όμως ανταλακτικά. Ο κατοχός του σε αντίθεση με μενα το παίρνει αντιπροσωπεια για service.:hehe:

Έχανε λάδια λόγω τσιμουχιας στροβάλου (δηλαδή κακή κατασκευή), το κτέο βρήκε ζημιά στο ψαλίδι, το ταμπλό όλο έχει σπάσει από τη ζέστη, το ίδιο και ο λεβιές ταχυτήτων. Ο κάτοχος του το παίρνει στη αντιπροσωπεία και τον ξεζουμίζουν. Πληρώνει πολύ περισσότερο συντήρηση από μένα. Τώρα βρήκε το δοχείο του ψυγείου άδειο και θα ακουμπήσει και άλλα. Το περίεργο είναι το αυτοκίνητο δεν έβγαλε καμία ενδειξη ενώ εμενα με το που τρύπησε το ψυγείο άναψε λαμπάκι.

:confused:
Από τη στιγμή που το πάρεις καινούριο είναι καλη επιλογή τα vw. Κάποιοι που παίρνουν μεταχειρισμένα 15ετίας κ.λπ. το vw group είναι επικίνδυνη επιλογή.


Άρα για καινούριο αμάξι ανάμεσα σε VW και Opel προτείνεις VW?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μου φενεται πιο ωραίο από το polo.Μόνο που πάει πολύ η τιμή.

το polo είναι κουκλί.


Στο golf μου φαίνεται ότι έχουν μικρήνει το καπό σε σύγκριση με παλαιότερα μοντέλα και μου χτυπά άσχημα στο μάτι (λες και ειναι ένα μακρόστενο polo). Βέβαια θα έχει μεγαλύτερους εσωτερικούς χώρους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
το polo είναι κουκλί.


Στο golf μου φαίνεται ότι έχουν μικρήνει το καπό σε σύγκριση με παλαιότερα μοντέλα και μου χτυπά άσχημα στο μάτι. Βέβαια θα έχει μεγαλύτερους εσωτερικούς χώρους.


Ξέρεις κάτι το Golf είναι made in Germany ενώ το polo στην Ισπανία.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι το Golf είναι made in Germany ενώ το polo στην Ισπανία.
Σημασία δεν είναι που φτιάχνεται αλλά με τι προδιαγραφές φτιάχνεται. Η ουσία ειναι ότι το golf είναι μικρομεσαίο αυτοκίνητo, ενώ το polo ένα μικρό.

Το μικρό αυτοκίνητο βολεύει στην Αθήνα γιατι η πλειοψηφεια έχει μικρά. Όταν ξεπαρκάρει ένα μικρό με το polo παίρνεις τη θέση, ενώ με το golf πρέπει να βρεις θέση που προηγουμενως έχει ξεπαρκάρει μικρομεσαίο.


Ο τύπος κάτω του κάνει ίσως το καλύτερο review στο ελληνικό διαδίκτυο για το polo.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Toyota Corolla του 99'. Πρέπει το πρώτο σου αμάξι να είναι παλιό αφενός γιατί υπάρχει κίνδυνος να τρακάρεις και ανθεκτικό αφετέρου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Toyota Corolla του 99'. Πρέπει το πρώτο σου αμάξι να είναι παλιό αφενός γιατί υπάρχει κίνδυνος να τρακάρεις και ανθεκτικό αφετέρου.


Έχεις δίκιο.Ομως το καινούριο αμάξι λέω να το πάρω του χρόνου (πριν το καλοκαρι) τους πρώτους μήνες θα οδηγάω ένα Citroen xsara του 2000 που έχουμε.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ακικο το Corsa c μου ειναι του 2005 απο το 2005 και μετα ειναι η d γενιά

Τα φοιτητικά μας χρόνια θελουμε ένα αυτοκίνητο για να το πω λαικα γκομενοπαγιδα.. αποφεύγουμε τα μουρατα δίπορτο κοκ γιατι πολλές κοπέλες αξιόλογες θα μας απορρίψουν για αυτο (θα μας πουν κάγκουρες).

Για αυτο ψάχνουμε κάτι συμβατικό που να ειναι ακριβό, καλές οι επιλογές Φώτη για vw , αλλα θα κινηθώ και στην λογική του βουνού πανω

Πάρε ένα Corolla του 98 μεταχειρισμένα και κανε του αναπαλαίωση θα γίνει χαμός.... γενικα στο εξωτερικό παίζουν πολυ τα αναπαλαιωμένα αφού ουσιαστικα φτιάχνεις κάτι μοναδικό .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Ακικο το Corsa c μου ειναι του 2005 απο το 2005 και μετα ειναι η d γενιά

Τα φοιτητικά μας χρόνια θελουμε ένα αυτοκίνητο για να το πω καλα γκομενοπσγιδα... αποφεύγουμε τα μουρατα γιατι πολλές κοπέλες αξιόλογες θα μας απορρίψουν για αυτο (θα μας πουν κάγκουρες).

Για αυτο ψάχνουμε κάτι συμβατικό που να ειναι ακριβό, καλές οι επιλογές Φώτη για vw , αλλα θα κινηθώ και στην λογική του βουνού πανω

Πάρε ένα Corolla του 98 μεταχειρισμένα και κανε του αναπαλαίωση θα γίνει χαμός....


Άρα και εσυ προτείνεις polo και όχι Golf?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Άρα και εσυ προτείνεις polo και όχι Golf?


Ναι γιατι είσαι φοιτητής όχι οικογενειάρχης ....

Θα κίνησε σην Αθήνα.... θα σε βολέψει πιο πολυ το πολο...
¨κοιτά και το Audi a1 ειναι καλο αλλα πανάκριβο νομίζω πολο ειναι η καλυτερη επιλογή

Το αναπαλεωμενο Corolla αν του ρίξεις υλικά ακριβά μεσα φτιάχνεις κάτι premium μοναδικό το θέμα ειναι να ξέρεις κανέναν καλο μάστορα να στο φτιαξει..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Ναι γιατι είσαι φοιτητής όχι οικογενειάρχης ....

Θα κίνησε σην Αθήνα.... θα σε βολέψει πιο πολυ το πολο...
¨κοιτά και το Audi a1 ειναι καλο αλλα πανάκριβο νομίζω πολο ειναι η καλυτερη επιλογή


Ευχαριστώ παρά πολύ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Toyota Corolla του 99'. Πρέπει το πρώτο σου αμάξι να είναι παλιό αφενός γιατί υπάρχει κίνδυνος να τρακάρεις και ανθεκτικό αφετέρου.

Για ένα νέο που δεν έχει λεφτά το θεωρώ καλή επιλογή. Αν πάρεις τέτοια χρονολογίας golf, polo, seat θα πηγαίνεις κάθε λίγο συνεργείο αν και μπορεις να βρεις φθηνα ανταλακτικά

https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/en/results/toyota/corolla/15494
https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/en/results/vw/golf/15496

Παρόλα αυτά το golf αυτής της χρονολογίας έχει 1 αστεράκι παραπάνω στην ασφάλεια. Το toyota του 98 με 3 μπορεις να το θεωρησεις σκοτωστρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top