Aποτυχημένες αγορές! (Κλαίω τα λεφτά μου thread...)

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Υπάρχει κόσμος που αγοράζει ακόμα από το πλαίσιο; :wacko: Γιατί; Αφού υπάρχει το σκρουτζ. Καλύτερες τιμές, επιστροφή δωρεάν και σου δίνουν τα λεφτά σου πίσω.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Στις αγορές γενικά, επειδή πέρα απο την ποιότητα του προιόντος, παίζει και τεράστιο ρόλο όλη η διαδρομή που θα ακολουθήσει σε εσένα (μιλάω για ονλάιν αγορές) καθώς το να το πάρεις απο ενα κατάστημα με φυσική παρουσία είναι απλό.
Περίμενα μια σκούπα 1,5 μήνα -το σπίτι στoν manual καθαρισμό με δυό γατιά, φανταστείτε το χάος- και λόγω της μεταφορικής απλά δεν μου το στέλνανε, ενώ ο άνθρωπος απο το κατάστημα το δρομολόγησε την επόμενη κιόλας ημέρα.
Κι επειδή είμαι συνηθισμένη σε αυτό το ηλίθιο bullying των μεταφορικών χωρίς λόγο, επικοινωνούσα μόνο μαζί τους και δεν είχα μιλήσει με σκρούτζ απο όπου έκανα και την αγορά εξ αρχής. Δεν φανταζεστε τί ταλαιπωρία είχα τραβήξει με την μεταφορική, άλλο ο έννας άλλο ο άλλος να μου δίνουν κάτι κωδικούς που δεν μπορούσα να εξιοποιήσω πουθενά και να μου λένε αλλα αντ'άλλων.
Εν τέλει λέω ας μιλήσω με την σκρουτζ, πραγματικά εξαιρετική εξυπηρέτηση πελατών, μου έβαλαν την παραγγελία εκ νέου και έφτασε την επόμενη μέρα ενώ σεβάστηκαν την επιλογή μου να μην διαλέξουμε ξανά την ίδια μεταφορική και μπλέξω ξανά στην λούπα.
Φυσικά καμιά επιπλέον χρέωση, καμία ταλαιπωρία και ήταν και ευγενέστατοι.
Αυτό δεν είναι διαφήμιση για την σκρουτζ, παρόμοια μου έκανε και η Άμαζον στο εξωτερικό, απλά επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ στο παρελθόν με τις μεταφορικές, και δεν εχω χρόνο για χάσιμο, θέλω απλά να πληρώνω και να ρχεται κι αν έχω θέμα να λύνεται, δεν μπορώ να κάνω το σπασμένο τηλέφωνο.

Αυτά με το βεντ για την σκούπα και την μεταφορική (μαντέψτε ποια, που είχα μονίμως θέματα μαζί της, τέλος πάντων.)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Ναι στο σκρουτζ σε κακομαθαίνουν. Πάντα έχω βρει άκρη και δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω από αλλού.

Σιγά που θα δίνω 20% πάνω στο πλαίσιο και θα τσακώνομαι όταν θέλω να επιστρέψω κάτι. Κάποια συσκευή που είχα 3 μήνες χάλασε, την έβαλα στο κουτί της, την έστειλα πίσω "no questions asked" και μου έδωσαν άμεσα τα χρήματα πίσω.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Αν πάρεις κάτι πολύ ακριβό από πλαίσιο μπορει να σου κάνουν εκπτωση πχ 100€ στα 2000
Στο σκρουτζ μπορεί το προϊόν να μην υπάρχει καν ή αν υπάρχει να είναι στην αρχική τιμή χωρίς να γλιτώνεις το 100αρικο που σου κάνει το πλαίσιο
Στο bestprice νομίζω έχει και το πλαίσιο ωστόσο
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,851 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα φθηνότερο το skroutz.
Οπότε όποτε βλέπω κάτι σε ίδια ή πιο χαμηλή τιμή σε μεγάλο κατάστημα (Πλαίσιο, Public / Media Markt ακόμα και e-shop.gr) θα προτιμήσω να το πάρω από εκεί από το να τρέχω με τα σκρουτζομάγαζα.

Το μόνο που σε σώζει το skroutz είναι να κάνεις αγορά από το καλάθι του skroutz όπου έχεις πιο καλή υποστήριξη. Αλλά γενικά, ακόμα και για πιο καλή μεταπωλητική αξία, τα γνωστά καταστήματα είναι καλύτερα από το μικρό skroutzομάγαζο.

Άλλη κακή εμπειρία με skroutz: είχα πάρει μια RX 6600 από μικρό κατάστημα σε αντικανονικά καλή τιμή.
Το μαγαζάκι αυτό έκλεισε και όταν ρώτησα τη Gigabyte για εγγύηση (απλά για μεταπώληση όχι ότι προέκυψε ανάγκη), μου είπαν ότι το προιόν ήταν εισαγωγή από Κίνα ή Ινδία (δε θυμάμαι ακριβώς ποια από τις δύο χώρες) βάσει Serial Number και σε αντικανονικά χαμηλή τιμή (που ανέβασα την απόδειξη σε pdf) οπότε δεν παρέχουν εγγύηση! Toing!

Να πω ότι κι εγώ είμαι μανιώδης χρήστης του skroutz με μια τεράστια λίστα αγαπημένων και παραλαμβάνω τακτικά από skroutz points. Μου αρέσει να σερφάρω και να ψωνίζω, να μαζεύω πόντους, να προσθέτω στη λίστα τι θέλω να αγοράσω ή να φτιάχνω λίστες με επόμενες αγορές, κάνουν ανάβαση σε όροφο ογκώδων αντικειμένων κτλ. Η χαρά του υλιστή, ό,τι έψαχνα. Απλά δε μπορώ να μην πω και το αρνητικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Το πλαίσιο πάντως έβαλε και δόσεις με χρεωστική μέχρι 1000 ευρώ, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αλλά το αφήνω για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει και δεν ήξερε μιας και ανοίξαμε την συζήτηση
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
ναι μπορεις με δοσεις στο πλαισιο απλα με αφμ
ομως ουσιαστικα απο πισω κανεις συμβαση για δανειο σε μια αγνωστη ξενη τραπεζα
αυτα εμενα δεν με αρεσουνε ας πουμε :laugh:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Public, Κοτσώβολος, Πλαίσιο, You, Γερμανός είναι τα συστημικά μαγαζιά. Ότι παίρνεις από εκεί δεν θα έχεις πρόβλημα με τις επίσημες αντιπροσωπείες. Η πλειοψηφία των υπόλοιπων κάνουν παραεισαγωγές. Mπορείς να πάρεις Xiaomi κινητο παραεισαγωγή που δεν το αναλαμβάνεις το επίσημο σερβις (infoquest) και πιθανόν να μην τρέχει ούτε 5g σε ελληνικό πάροχο.

Αν παρακολουθείτε τις τιμές θα βρείτε ευκαιρίες και σε συστημικά μαγαζιά.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
είχα πάρει αυτό το κιμονό (οι περισσότεροι μπορεί να το θυμάστε) κάνα 200αρι, δεν το έβαλα ΠΟΤΕ και θέλω πίσω τα 200+ μου ευρώ 🥲 γενικά με ρούχα το παθαίνω συχνά αυτό..
IMG_20240212_230346.jpg
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Aποτυχημένες αγορές! (Κλαίω τα λεφτά μου thread...)

λέγεται το thread και αν ξεκινήσω να γράφω, θα τελειώσω αύριο. Γενικά, κλαίω τα λεφτά μου που παίρνω συνεχώς βλακείες από το temu, αλλά οι τιμές 0,20€ 1€ 1,2€ κλπ σε βάζουν σε πειρασμό :whistle:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,839 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
είχα πάρει αυτό το κιμονό (οι περισσότεροι μπορεί να το θυμάστε) κάνα 200αρι, δεν το έβαλα ΠΟΤΕ και θέλω πίσω τα 200+ μου ευρώ 🥲 γενικά με ρούχα το παθαίνω συχνά αυτό..
View attachment 129405
Επειδή μάλλον τα λεφτά δύσκολα θα τα πάρεις πίσω, αν και ποτέ δεν ξέρεις, εγώ λέω να αρχίσεις να το φοράς, αφού ταιριάζει και στο στυλ σου φαντάζομαι. Και είναι και πολύ ωραίο κιόλας, όπως και πρωτότυπο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Επειδή μάλλον τα λεφτά δύσκολα θα τα πάρεις πίσω, αν και ποτέ δεν ξέρεις, εγώ λέω να αρχίσεις να το φοράς, αφού ταιριάζει και στο στυλ σου φαντάζομαι. Και είναι και πολύ ωραίο κιόλας, όπως και πρωτότυπο.
Ναι δεν γίνεται να το γυρίσω, το πήρα το 2022😂 αλλά δεν το έβαλα ποτέ.. Το φορούσε η Νατάσα Μποφίλιου, ενθουσιάστηκα πως της ταίριαζε και το πήρα, ανάθεμα την ώρα🥲
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Aποτυχημένες αγορές! (Κλαίω τα λεφτά μου thread...)

λέγεται το thread και αν ξεκινήσω να γράφω, θα τελειώσω αύριο. Γενικά, κλαίω τα λεφτά μου που παίρνω συνεχώς βλακείες από το temu, αλλά οι τιμές 0,20€ 1€ 1,2€ κλπ σε βάζουν σε πειρασμό :whistle:
Υπάρχει φήμη πως κλεβουν στοιχεία γι αυτό κ οι τιμές
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Υπάρχει φήμη πως κλεβουν στοιχεία γι αυτό κ οι τιμές
Απλώς είχε τρελές πωλήσεις στην Ελλάδα εξαιτίας των influencer που το διαφήμιζαν και υπήρξε κυβερνητική γραμμή να του κάνουν cancel.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Γενικά δεν κάνω αγορές , μόνο για τα απολύτως απαραίτητα, ευτυχώς δεν έχω παρασυρθεί ακόμα από την καταναλωτική μανία που διέπει τους περισσότερους Έλληνες. Για να αγοράσω π.χ ένα κινητό πρέπει να χαλάσει το προηγουμενο.

Στο πλαίσιο αγοράζω συμβατό toner για τον εκτυπωτή μου συνήθως , πολλές φορές δεν ταιριαζει.. παρόλο που στο κουτί αναγράφει το σωστό μοντέλο, το έχω επιστρέψει ανοιχτό και το έχουν δεχτει.

Γενικά και στη δουλειά που συνεργαζόμαστε μαζί τους , έχουμε επιστρέψει προϊόντα χωρίς πρόβλημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top