Anime: Τι ακριβώς είναι;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ βλέπω anime, αν και όχι μανιωδώς... Ένα από τα αγαπημένα μου όμως είναι το Tenchi Muyo… Είναι θεϊκό παιδιά! Από το ίντερνετ το κατέβασα. Νομίζω πως ακόμη κυκλοφορεί στα torrent sites
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trifyllenia

Νεοφερμένος

Η trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πλάκα μου κάνετε ε? Καλά εγώ ειμαι απλά υπερ-πορωμένη με τα αnime...Μου τη δίνει ο emufear κάθε λίγο και λιγάκι που μου τη λέει και γκρινιάζει "Μα έχουν πολύ μεγάλα μάτια , μα έχουν πολύ μεγάλα boops:redface::redface: μα μα μα...." ε μαμάκια ρε emu πια:clapup::PΔες το και πιο σουρεαλιστικά το πράγμα:P

Λοιπόν επειδή αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει άπειρες φορές και είχα και γω τις ίδιες απορίες να πω πολύ απλά ότι τα links του emu είναι κατατοπιστικά εκτός από το τελευταίο...Μη σώσει και πει κανά καλό λόγο...:P

Από κει κ έπειτα υπάρχει ο εξής διαχωρισμός :

-Αnime λέμε οποιοδήποτε ιαπωνικό κινούμενο σχέδιο με αστείο περιεχόμενο(π.χ. Naruto)
-Manga λέμε είτε οποιοδήποτε ιαπωνικό κινούμενο σχέδιο με σοβαρό περιεχόμενο(π.χ. Elfen Lied- α ρε Yomanation πού είσαι-....) είτε τα περιοδικά που έχουν τις ιστορίες των anime και manga.

Ωραία τα είπα....Κάθομαι λίγο ακόμα στο steki και μετά βουρρρρρρ για Bleach:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trifyllenia:
Από κει κ έπειτα υπάρχει ο εξής διαχωρισμός :

-Αnime λέμε οποιοδήποτε ιαπωνικό κινούμενο σχέδιο με αστείο περιεχόμενο(π.χ. Naruto)
-Manga λέμε είτε οποιοδήποτε ιαπωνικό κινούμενο σχέδιο με σοβαρό περιεχόμενο(π.χ. Elfen Lied- α ρε Yomanation πού είσαι-....) είτε τα περιοδικά που έχουν τις ιστορίες των anime και manga.
Ειλικρινά δε θέλω να παρεξηγηθώ αλλά είναι τελείως λάθος αυτό που έγραψες...
Αν και ο gademis στο προηγούμενο του post τα είπε μια χαρά, anime είναι το οποιοδήποτε ιαπωνικό κινούμενο σχέδιο (ανεξαρτήτως περιεχομένου) και manga ειναι οι ιστορίες που δημοσιεύονται σε περιοδικο (επίσης ανεξαρτήτως περιεχομένου).
Το Elfen Lied που ανέφερες για παράδειγμα είναι φυσικά anime και όχι manga.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Ειλικρινά δε θέλω να παρεξηγηθώ αλλά είναι τελείως λάθος αυτό που έγραψες...
Αν και ο gademis στο προηγούμενο του post τα είπε μια χαρά, anime είναι το οποιοδήποτε ιαπωνικό κινούμενο σχέδιο (ανεξαρτήτως περιεχομένου) και manga ειναι οι ιστορίες που δημοσιεύονται σε περιοδικο (επίσης ανεξαρτήτως περιεχομένου).
Το Elfen Lied που ανέφερες για παράδειγμα είναι φυσικά anime και όχι manga.
Trifyllenia αν και χαίρομαι με τον ενθουσιασμό σου για τα amine/manga, θα συμφωνήσω με τον O'Zorgnax. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trifyllenia

Νεοφερμένος

Η trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Το Elfen Lied που ανέφερες για παράδειγμα είναι φυσικά anime και όχι manga.

Ehm...μη το λές και τόσο "φυσικά"...:/:
Μέχρι πριν λίγο καιρό και γω έτσι νόμιζα.Τη λεπτομέρεια αυτή την έμαθα από ξένα forums που συζητάνε γενικά για anime κλπ...Να βρω λινκάκι και να σου δώσω:).

Πάντως το έψαξα και στο wiki και πράγματι δε λέει για το συγκεκριμένο διαχωρισμό.Οι λάτρεις του είδους όμως άλλα λένε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trifyllenia:
Ehm...μη το λές και τόσο "φυσικά"...:/:
Μέχρι πριν λίγο καιρό και γω έτσι νόμιζα.Τη λεπτομέρεια αυτή την έμαθα από ξένα forums που συζητάνε γενικά για anime κλπ...Να βρω λινκάκι και να σου δώσω:).

Πάντως το έψαξα και στο wiki και πράγματι δε λέει για το συγκεκριμένο διαχωρισμό.Οι λάτρεις του είδους όμως άλλα λένε:hmm:
To Elfen Lied που ξερουμε ολοι ειναι φυσικα anime!!!! Τώρα αν πριν απο αυτο ηταν και manga, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο (μη με ρωτησεις ποιου, δεν ξερω).
Το βασικό θέμα που θέλω να θίξω στο post σου, είναι ότι anime λέγονται όλα τα κινούμενα σχέδια και manga όλα τα κόμιξ (ανεξαρτήτως περιεχομένου)...
Όσον αφορά αυτό που ανέφερες είναι αλήθεια ότι τα περισσότερα anime ξεκινούν από κάποιο αντίστοιχο manga, οπότε κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει και για το Elfen Lied!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trifyllenia

Νεοφερμένος

Η trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Έλεος:PΔε μπορώ να μπω irc να ρωτήσω κάτι τρελαμένα:P

Παρ'ολ'αυτά ως τώρα ο μόνος διαχωρισμός που δίνεται στις σελίδες είναι όντως αυτός του gademi:)...

Καλά βρήκα επίσης μια υπέροχη σελιδούλα...

https://www.mit.edu/~rei/Expl.html :):):)

//για το αποκάτω..ehm ναι αυτό σου είπα και γω τελικά , ότι δε βλέπω κάπου το διαχωρισμό που ανέφερα νωρίτερα...απλά σε ξένα forums και συζητήσεις σε irc λένε αυτή την άποψη...
//Ρε παιδιά τις τελευταίες μέρες όλο αντιπάθειες δημιουργώ...λες να φταίει η Σελήνη?Αnyway πάω να κόψω τα μουστάκια:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Και η σελιδουλα σου αυτο λεει: "Note that "anime" in Japan technically means any animated film, and "manga" is any printed cartoon, but people in the rest of the world take them to mean animated films or comics from Japan."

Anyway I don't want to be a pain in the ass, απλά το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι τα anime και τα manga δεν ξεχωρίζουν ανάλογα με τη θεματολογία τους (αστείο ή σοβαρό) αλλα με το αν είναι κινούμενο σχέδιο ή ιστορία σε περιοδικό αντίστοιχα!!
Αυτά και πολλά φιλάκια στα μουστάκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trifyllenia:
Ρε παιδιά τις τελευταίες μέρες όλο αντιπάθειες δημιουργώ...λες να φταίει η Σελήνη?Αnyway πάω να κόψω τα μουστάκια:devil:
Μη το γελάς καθόλου! (αν και προς θεού δεν υπάρχει αντιπάθεια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μου τα γράψανε και μένα τα elfen lied (με τη βία :P:P:P). Έχω δει τα 2 πρώτα επεισόδια, παλεύονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αλλος ενας λατρης των anime στην παρεα σας. Αν και δν εχω πανω απο κανα δυο μηνες που αρχισα ν ασχολουμαι, εχω εκπλαγει με την ποικιλια θεματων και την ποιοτητα που μπορει να υπαρξει στα γιαπωνεζικα κινουμενα. Στην αρχη ημουν κι εγω προκατειλημενος μεχρι που ειδα το spirited away του miyazaki και τη σειρα paranoia agent.

@Gademis: Επειδη απ οτι ειδα εισαι πολυ ψαγμενος με τα ανιμε, απ αυτα που ειπες ποια μου προτεινεις στο επιπεδο του serial experiments lain το οποιο λατρεψα και θεωρω ισως την καλυτερη σειρα που εχω δει... :P
--
Καποια anime που προτεινω:
Καλα akira κλασικα οπως και το steamboy του katsuhiro ottomo
Hellsing για τους λατρεις του δρακουλα του Bram Stoker
Boogiepop phantom
GANTZ
FLCL ή αλλιως η οτι να ναι σειρα.(απιστευτη παντως :P)
Nausicaa of the valley of the wind χαλαρα απο miyazaki οπως και το spirited away,η mononoke, το laputa: castle in the sky και το howl's moving castle
Τα ghost in the shell ολα!! αριστουργηματα cyberpunk

Αυτα προς το παρον.Αμα θυμηθω η δω κατι αλλο καλο θα βαλω μερικα ακομη :P
Παντως οσοι εχουν κακη γνωμη για τα ανιμε γενικως και δν εχουν δει, ας δουν καποια απο τα παραπανω και ισως τους αρεσει καποια κατηγορια. Το λεω γιατι κι εγω σε παρομοια φαση ημουν καποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
2 πολύ καλά είναι το Gankutsuou (μεταφορά του Κόμη Μόντε Κρίστο) και το Death Note (ψαγμένο σενάριο με εκπληκτικούς ήρωες, Kira vs L). Είναι σειρές και τα δύο...

Το ghost in the shell δυστυχώς δεν το έχω δει. Είμαι και λίγο άσχετος με το αντικείμενο αλλά μου το έχουν προτείνει. Ταινία είναι ή σειρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Για το death note εχω ακουσει οτι απο ενα σημειο και μετα ειναι πατατα. :/
Θα τα τσεκαρω παντως.θενξ!!

Εχουν βγει και ταινιες και σειρες.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ghost_in_the_Shell
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Για το death note εχω ακουσει οτι απο ενα σημειο και μετα ειναι πατατα. :/

Ναι. Κατάλαβα για ποιο λόγο το θεωρούν πατάτα αν και έχω ενστάσεις. :)

Ευχαριστώ για το link... Μάλλον θα δω την πρώτη ταινία κάποια στιγμή... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ωραιος.Μη ξεχασεις να πεις εντυπωσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
λοιπόν .. βλέπετε ανιμέ? ποιός είναι ο αγαπημένος σας ήρωας ή ηρωίδα? και ποιο είναι το αγαπημένο σας ανιμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Huh? Νομιζα οτι ειχα γραψει εδω ! Anyway...

Mερικές σειρες που εχω δει και μου αρεσαν (αν δε μου αρεσουν τις παραταω):

Hokuto no Ken (a.k.a Fist Of the North Star)
Ranma 1/2
Full Metal Alchemist
Rurouni Kenshin
Cowboy Bebop
Berserk
Hunter x hunter
Last Exile
Full Metal Panic
Samurai Shamploo
Samurai 7
Ghost in the shell
Scryed
Hellsing
Outlaw star
Ninja Scroll
City Hunter
Saint Seiya
Techno Voyager
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,364 μηνύματα.
Παρατήστε τα όλα κι αρχίστε Code Geass. Μπροστά του όλα τ' άλλα είναι απλά "παιδικούλια". Μόνο αυτό έχω να πω.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Προτείνω μετά ταπεινότητος:

  • Genshiken
  • Kite
  • Mezzo Forte
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Και το code geass παιδικούλι είναι. :P


Metropolis (τόσο το anime (είναι και λίγο hentai) όσο και την ταινία) και black lagoon από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top