Apple

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Με το Arkit η Αpple έδωσε τις βάσεις για το AR πολύ πριν το επικοινωνήσει με άθλιο τρόπο η Μετα. Η Apple δεν ανακοινώνει πράγματα που δεν μπορεί να υλοποιήσει στο άμεσο μέλλον.

Αυτοκινήτο δεν έχει ανακοινώσει ακομα αλλά στο πρόσφατο παρελθόν είχαμε iCloud, Siri, Messages, TouchID, 1ο 64bit arm cpu, lighting/thunderbolt θύρες, Apple Pay, Face ID, touchbar, AirPods και τη μετάβαση των Mac σε Arm αρχιτεκτονική.
Ας γίνω λίγο Κουκ ....i introduce you the first new iCar electric vehicle
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Μετά από 27 μέρες χρήσης του iPhone 13 έχω να πω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή να επιστρέφω στην Apple. Άριστη κάμερα και βίντεο, καλή αυτονομία μπαταρίας αν και θα ήθελα λίγο παραπάνω, ταχύτητα σε άριστο επίπεδο και οθόνη η καλύτερη στην αγορά προφανώς.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι λερώνει πολύ εύκολα η οθόνη και το γυαλί στην πλάτη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,587 μηνύματα.
Θα εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να μου πει γιατί τα iPhone έχουν την τάση να «φαγώνονται» εύκολα στις άκρες. Το άκουγα συνέχεια από φίλους μου πριν καμπόσο καιρό, λέω «Μα καλά πόσο απροστάτευτο πρέπει να είναι για να πάθει τέτοια ζημιά από μικρό fall». Αμ δε… Εχθές πήγα βόλτα την Άρυα, βράδυ, και τραβάει πολύ. Κρατήστε το αυτό. Είχα αφήσει λοιπόν το φλέξι ελεύθερο for that very reason, αλλά ορισμένες φορές παύει να ακούει και τρέχει προς τον δρόμο. Σαν να λέει «Εδώ είμαι, πατήστε με». Είχα σταματήσει εγώ λοιπόν, για να στείλω ένα ρημάδι μήνυμα, αυτή μύριζε κάτι λουλούδια, και ξαφνικά, τρέχει με φορά στον δρόμο, πατάω ένα γρήγορο lock στο φλέξι και με τράβηξε απότομα μπροστά, άνοιξε το χέρι και εκσφενδονίστηκε το κινητό 2 μέτρα πέρα. Λέω, εντάξει Ιωάννα, έχεις και θήκη και τζαμάκι, το πολύ πολύ να έκανε ρωγμή το τζάμι. Την βγάζω στα γρήγορα, φαγωμένο άσχημα σε 2 μεριές. Που τις κάλυψε η θήκη, αλλά για κάποιο λόγο κατάφεραν και έφυγαν 2 κομμάτια. Κανένα λειτουργικό θέμα. Απλώς επαληθεύθηκε αυτό που έλεγαν οι φίλοι και εγώ τους κορόιδευα, όχι, καλά να πάθω. Αύριο πάω να βάλω νέο τζάμι και ίσως και νέα θήκη γιατί αν πάθει ζημιά η οθόνη θα κλαίγομαι. Δώρο το σεντονάκι, από εμένα προς εσάς. Είχα όρεξη για story time.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μετά από 27 μέρες χρήσης του iPhone 13 έχω να πω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή να επιστρέφω στην Apple. Άριστη κάμερα και βίντεο, καλή αυτονομία μπαταρίας αν και θα ήθελα λίγο παραπάνω, ταχύτητα σε άριστο επίπεδο και οθόνη η καλύτερη στην αγορά προφανώς.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι λερώνει πολύ εύκολα η οθόνη και το γυαλί στην πλάτη.
iPhone 13 pro εδώ και εχω να πω ότι γενικά από την apple είμαι απογοητευμένη και τα android αξίζουν χίλιες φορές περισσότερο!!!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
iPhone 13 pro εδώ και εχω να πω ότι γενικά από την apple είμαι απογοητευμένη και τα android αξίζουν χίλιες φορές περισσότερο!!!!
Για πες... η μπροστινή κάμερα δε βγάζει καλά το μπικίνι σου στο ίνσταγκραμ; :whistle:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Έκανα μερικά διαγράμματα μόνος μου σχετικά με την πορεία της Apple τα τελευταία 10 χρόνια. Θα ήμουν χαρούμενος να τα δείτε και να μου πείτε αν σας άρεσαν.

9DB78C9D-E5D0-4F5B-91F9-C917A8AB6CF7.png
C90168A3-0CE3-4042-B195-25A17F0CA270.png
3AC10296-E2AE-4EC8-87E4-80CB3ECA6F61.png
A8C8B5B9-928F-4053-9804-5EC6D829BB8E.png
D68F930D-040E-41C3-8AA2-DB6EB1EF1ACD.png
182C99D7-6A6D-4358-9C83-70140C2738A2.png
E4843D82-BBDC-4EC8-B34C-C43A8FC28458.png
8E7BE789-2876-4274-B843-B1446687CE8F.png
B8C46241-7357-4593-92FE-D6BBB2F4DE33.png
BC3D2E51-DA12-4475-865F-7FCC7DC60980.png
8E490BB7-CCDC-4C83-A06F-A3CC1E017E1F.png
2E9A2C5B-2D25-45B2-8836-4049755D207E.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Σύγκριση μεταξύ Apple και Samsung.

C198B1A9-8A6A-4979-83F1-577FB756F949.png
96D2603C-3EB8-4AC2-AAD4-889D77752E95.png
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Ενδιαφέρον. Γιατί πιστεύεις ότι η apple, ενώ έχει 3 φορές τα κέρδη της Samsung, είναι valued χρηματηστηριακα ~6 φορες πανω απο την Samsung;
Ωραια ερώτηση. Η απάντηση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κάποιοι από τους οποίους είναι οι εξής.

Α) Η Apple είναι Αμερικανική επιχείρηση εισηγμένη στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης ενώ η Samsung κορεατική στο χρηματιστήριο της Seoul. Πάντα η Αμερική είναι Νο1 προορισμός για διεθνής επενδύσεις με αποτέλεσμα οι Αμερικανικές επιχειρήσεις να έχουν τεράστια ζήτηση για μετοχές. Αντίθετα η Κορέα αν και τεράστια οικονομία το χρηματιστήριο της δεν αποτελεί κέντρο επενδύσεων.

Β) Η Apple πληρώνει διπλάσιο μέρισμα στους μετόχους σε σχέση με την Samsung Αρα είναι περισσότερο ελκυστική σαν επένδυση με αποτέλεσμα να έχει μεγαλύτερη χρηματιστηριακή αξία.

Γ) Τα κέρδη ανα μετοχή είναι 50% υψηλότερα στην Apple έναντι στην Samsung, άλλος ένας λόγος δηλαδή που οι περισσότεροι επενδυτές προτιμούν την Apple έναντι της Samsung.

Δ) Η Apple έχει διαφορά project στα σχέδια της όπως το Apple car με αποτέλεσμα οι μέτοχοι να έχουν υψηλά expectations από την εταιρεία και έτσι αγοράζουν μαζικά μετοχές της.

Ε) Η Apple μέσα σε 10 χρόνια τριπλασίασε έσοδα, κέρδη και πωλήσεις ενώ η Samsung γνώρισε επίσης ανάπτυξη αλλά αρκετά μικρότερη. Έτσι οι επενδυτές αγοράζουν μετοχές της Apple επειδή βλέπουν την τεράστια ανάπτυξη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Η Apple αυξάνει τους μισθούς της στα 22 δολάρια την ώρα από τα 20 που είναι τώρα. Έτσι ο ελάχιστος ετήσιος μισθός ενός εργαζομένου της εταιρείας διαμορφώνεται πλέον στα 49.000 $ το χρόνο ενώ ο μέσος μισθός διαμορφώνεται στα 90.000$ το χρόνο καλύπτοντας ένα εύρος 49.000-227.000$ ετήσια.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Έφτιαξα μερικά διαγράμματα σχετικά με την πορεία της αγοράς smartphones και tablet τα τελευταία 5 εξάμηνα. Τα στοιχεία τα έχω πάρει από την IDC.

E787971C-EAAB-42D4-9397-029604455549.png
FF36E8DB-B55C-4D00-A12F-2DB254FFDFAD.png
A94B8A45-8CC1-4D6E-A56E-D42943481C1F.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
macOS Ventura
  • 2017 iMac and later;
  • 2017 iMac Pro and later;
  • 2018 MacBook Air and later;
  • 2017 MacBook Pro and later;
  • 2019 Mac Pro and later;
  • 2018 Mac mini and later;
  • 2017 MacBook and later;
  • 2022 Mac Studio.
H Αpple ρίχνει την συμβατότητα σε MacBook 6 ετών (MacBook Pro 2016). Απαράδεκτη κίνηση.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
macOS Ventura
  • 2017 iMac and later;
  • 2017 iMac Pro and later;
  • 2018 MacBook Air and later;
  • 2017 MacBook Pro and later;
  • 2019 Mac Pro and later;
  • 2018 Mac mini and later;
  • 2017 MacBook and later;
  • 2022 Mac Studio.
H Αpple ρίχνει την συμβατότητα σε MacBook 6 ετών (MacBook Pro 2016). Απαράδεκτη κίνηση.
Δεν το βρίσκω κακό.

'Οσοι έχουν ακόμα μακμπούκι του 2016 δεν θα τους πειράξει να μην έχουν το μοντέρνο λειτουργικό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν το βρίσκω κακό.

'Οσοι έχουν ακόμα μακμπούκι του 2016 δεν θα τους πειράξει να μην έχουν το μοντέρνο λειτουργικό.
Δεν είναι windows τα MacOS. Τα νέα SDK έχουν περιορισμένη προς τα πίσω υποστήριξη περίπου 2 χρόνια από την μη υποστήριξη του OS. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα η τελεύταια έκδοση του office δεν τρέχει σε macOS παλιότερα του Catalina (2019). Στα windows δεν έχεις πρόβλημα και 10 χρόνια να περάσουν.

Συνεπώς διαφωνώ. Θα τους πειράζει και πολύ και ήδη έχει αρχίσει το κράξιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι windows τα MacOS. Τα νέα SDK έχουν περιορισμένη προς τα πίσω υποστήριξη περίπου 2 χρόνια από την μη υποστήριξη του OS. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα η τελεύταια έκδοση του office δεν τρέχει σε macOS παλιότερα του Catalina (2019). Στα windows δεν έχεις πρόβλημα και 10 χρόνια να περάσουν.

Συνεπώς διαφωνώ. Θα τους πειράζει και πολύ και ήδη έχει αρχίσει το κράξιμο.
Η τελευταία έκδοση του Office, όχι αυτή πριν το 2019.

Ποιος νοιάστηκε γι' αυτό.

Ισως για τίποτα photoshop. ΑΛλά λίγους θα επηρεάσει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η τελευταία έκδοση του Office, όχι αυτή πριν το 2019.

Ποιος νοιάστηκε γι' αυτό.

Ισως για τίποτα photoshop. ΑΛλά λίγους θα επηρεάσει.
Microsoft 365 χρησιμοποιούν αρκετοί. Αυτοί θα το τρέχουν τώρα μέσω browser που δεν δίνει την ίδια εμπειρία.

Επιπρόσθετα υπάρχουν και μικρότερα προγράμματα που επηρεάζονται. Προγράμματα τιμολόγησης, παραγγελειοληψίας κ.λπ. Ο επαγγελματίας που είχε έναν iMac του 2013 και αποφάσισε να τον αναβαθμίσει. Αγοράζοντας τον νέo του iMac διαπιστώνει ότι το πρόγραμματακι του δεν δουλεύει εκεί.

Τέλος τα ανημέρωτα προγράμματα έχουν και τρύπες ασφαλείας.

Μεγάλο λάθος της Apple γιατί χάνεται η εμπιστοσύνη που έχτισε τόσα χρόνια με τους πελάτες της. Ο κάτοχος ενός MacBook Pro 2016 δεν θα την συγχωρέσει.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top