Apple

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Ποιος κραταει κινητο πανω απο 3 χρονια; Ειδικα ενα mid-range?
Τα mid range κινητά που κοστίζουν 400-600€ είναι εξίσου δυνατά πλέον με τα flagships!
Τώρα εντάξει κάτι κινητά που κάνουν κάτω από 200€ λογικό είναι να μην τραβούν.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η πλειοψηφία του forum θεωρώ πως κρατάει πάνω από τριετία το κινητό της.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ποιος κραταει κινητο πανω απο 3 χρονια; Ειδικα ενα mid-range?
Γιατί να μην το κρατήσεις εφόσον δουλεύει ικανοποιητικά? Θα έχω το ίδιο κινητό 5 χρόνια τον Αύγουστο και δεν πρόκειται να το αλλάξω αν δεν πεθάνει. Και τότε πρώτα θα μπω σε mood μνημόσυνο με κόλυβα και μετά θα ψάξω να δω τι κυκλοφορεί στην αγορά. Δεν με ενδιαφέρουν μόδες ούτε έχει εμφανίσει έλλειψη / πρόβλημα ανάλογα με τη χρήση που του κάνω. Βασικά απεύχομαι τη στιγμή που θα αναγκαστώ να πάρω συσκευή σε διαστάσεις μελιτζάνας που δεν θα χωράει σε καμία τσέπη γιατί αυτό είναι in fashion αλλά οκ.

Γενικά θεωρώ ότι έχει περάσει η εποχή που μέσα σε 2-3 χρόνια τα κινητά είχαν θεαματική πρόοδο και μεγάλη διαφορά. Ο υπερκαταναλωτισμός και η άσκοπη δημιουργία αποβλήτων είναι και κάποια πράγματα που κάποιοι προσπαθούμε να αποφεύγουμε και μας νοιάζει.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα flagships αντεχουν 3 χρονια σιγουρα, αλλα τα mid-range δυσκολα. Δεν εχει να κανει με μοδες και εμφανιση η αλλαγη κινητου, αλλα πχ με καλυτερη καμερα, γιατι κακα τα ψεμματα ενα κινητο πενταετιας και mid-range εχει χαλια καμερα. Ας παρουμε για παραδειγμα ενα midrange 5ετιας, το samsung galaxy A5 που βγηκε τον Δεκ. 2014.
Οθονη: 294 ppi (μετρια αναλυση, πιθανοτητα διακρινεις τα πιξελ και συνεπως δεν εχεις τοσο καθαρη οθονη)
Λογισμικο: Android 4.4.4, upgradable to 7.0 (ειναι ευαλωτο σε κενα ασφαλειας)
Πισω καμερα: 13 MP, χωρις προτραιτο εφε, χωρις night sight
Μπροστα καμερα: 5 MP (πολυ χαλια αναλυση)
Σε μνημη και επεξεργαστη δεν θα επεκταθω γιατι ειναι ηδη outdated, αλλα θα θεωρησω οτι ακομα αντεχουν και δεν κολλαει το κινητο. Τα παραπανω ομως χαρακτηριστικα για εμενα ειναι αρκετα για να πω οτι χρειαζομαι καινουριο κινητο.
Τελος, ακομα και η ταχυτητα στο δικτυο LTE ειναι cat4 150/50 mbps, κατι που επισης θα με εκανε να αλλαξω κινητο αφου τα σημερινα πιανουν ταχυτητες που αγγιζουν 5G. Βεβαια εδω παιζει ρολο και ο παροχος, αλλα εγω με το κινητο μου (LTE-A cat16 1024/75 mbps) εχω πιασει τρελες ταχυτητες.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πόσοι από εδώ μέσα δίνουν over 500 ευρώ για λάπτοπ κάθε 2-3 χρόνια;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Ζω ακόμα με το Xiaomi Redmi Note 1 (!) του 2014 και με κάνει παρέα κόσμος, καταδέχονται να κυκλοφορουν γύρω μου και ειμαι εξαιρετικά παραγωγικός τίποτας και θέλω το κάντι κρας να τρέχει.

Ε δεν τρέχει σε αυτό το τηλέφωνο και έτσι κάνω μόνο κλήσεις και γκομενοδουλειές στο Μέσεντζερ.

Όπως είπα, εξαιρετικά παραγωγικός τίποτας.

Τηλέφωνο 6ετίας, από Κίνα, 130 ευρώ σύνολο. Όταν τα φτύσει μια και καλή, το συζητάμε.



Σίγουρα άλλοι έχουν καλύτερα κινητά από μένα αμα παίρνουν 500 ευρώ κινητό κάθε 3 χρόνια. Καλά κάνουν και μπράβο τους και μας είναι αδιάφορο τι κανουν οι άλλοι.

Τι είμαι, 20 χρονών να παίρνω κάθε χρόνο νέο μηχάνημα, είτε κινητό είτε λάπτοπ; Και φραγκάτος να είσαι, μόνο αν είσαι στούρνος και το κακομεταχειρίζεσαι και σου χαλάει θες νεο μηχάνημα κάθε 1-2 χρόνια.

Από την 3-5ετία και μετά ναι, αμα γίνουν βαριές οι εφαρμογές και είσαι ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και τρέχεις αυτές τις δυο τρείς απαραίτητες να το καταλάβω γιατί να πάρεις άλλο.

Οι περισσότεροι/ες ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ σε αυτή την κατηγορία! Είναι απλά καλομαθημένοι που δεν έχουν μάθει την έννοια του να είναι κανείς αποδοτικός με τα λιγότερα δυνατά έξοδα (προσοχή έχει διαφορά από το είμαι τσιγκούνης και ρισκάρω να μείνω μη αποδοτικός για να μην ξοδέψω).


Λυπάμαι που σας το χαλάω αλλά δεν είναι απαραίτητες αυτές οι σπατάλες για την "εργασία" πάντα. Το πάθος σας και τη βολή σας πληρώνετε και δεν το παραδέχεστε. Καλά κάνετε, αλλά να μιλάμε ειλικρινά, μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια.

Δε μπορεί να παίρνεις λαπτοπ με 2070 NVIDIA και να μου λες το θέλω για τη σχολή. Για να λιώνεις στο Witcher 3 το θες και να κάνεις φυσικά και καμια εργασία. Κάνουν και εργασίες ναι, αυτά. Αλλά δεν τα παίρνεις πρωτίστως για εργασίες. Ομοίως και τα flagship κινητά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εγώ αλλάζω κινητό κάθε 2 χρόνια!!!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχω το iPhone 7 εδώ και 2,5 χρόνια και θα το κρατήσω όσο παίρνει iOS (2, 3 χρόνια). Έχω αλλάξει μπαταρία πριν 2 μήνες με 59 ευρώ στην αντιπροσωπεία. Το μόνο που με ενοχλεί είναι η μικρή αυτονομία. Το SE δυστυχώς όπως όλα δείχνουν έχει την αυτονομία του iPhone 8 που δεν είναι κακή αλλά στο μέλλον πιστεύω θα προβληματίσει και ίσως οι κάτοχοι θα καταφύγουν στη λύση στη αγορά πρόσθετης θήκης μπαταρίας.

Τέλος την οθόνη των 6/6s/7/8/SE δεν την θεωρώ κακή. Είναι πολύ καλύτερη από κάποια φθηνά Xiaomi που έχουν LED μόνο και μόνο για να λένε οτι έχουν LED και έχουν αλοιωμένα χρώματα, άθλια αφή και απαράδεκτες γωνίες εστίασης.
_____

Κυκλοφορούν leaks φωτογρφίες για το iPhone 12:


Όπως είχα πει παλιά φεύγουμε από τις στρογγυλεμένες άκρες και πάμε στις κοφτές γωνίες. Το notch δεν φεύγει αλλα περιορίζεται. Εκπληκτικό design που συνδυάζει το design iPhone X με το με το iPhone 4/4s.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Δείτε το 11 πόσο καλή μπαταρία έχει. Αν το SE (το νέο όχι αυτο που δείχνειτο video) έχει την αυτονομία του 8, όπως όλα δείχνουν, είναι ένας σημαντικός λόγος να μην το αγοράσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τα κινητά κάθε 2-3 χρόνια τα αλλάζετε. Ένας, ακόμα, δεν βρέθηκε να είπε ότι αλλάζει λαπτοπ κάθε 2-3 χρόνια... Εκτός εάν χρησιμοποιείται το κινητό για πιο βαριές δουλειές από το λάπτοπ, εκεί πάσο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είχα πάρει το 2011 iMac και το αντικατέστησα πέρσυ που έγινε vintage με ένα MacBook Pro 2018 13". To πρώτο ήταν 1000 + (100 μνήμη που το πήρα) ευρώ και το δεύτερο υπερπροσφορά στα 1600 ευρώ - 400 ευρώ ( που πούλησα τον iMac) + 500 ευρώ οθόνη = 1700 ευρώ.

Από το 2011 μέρχρι το 2018 πέρασαν 7 χρόνια. 1100/7 = 157 ευρώ το χρόνο = 471 τα τρία χρονια. Πιστεύω και το macbooki θα μου βγάλει άνετα 7ετία αν και το κόστος ανά τριετία θα αυξηθεί όπως θα αυξηθεί σε όλους πιστεύω γιατί οι υπολογιστές έχουν ακριβίνει.

Πιστεύω είμαι στα 350 - 400 ευρώ τα 3 χρόνια. Πόσο εντυπωσιακό για έναν τυπά που ο μέσος στεκίτης νομίζει ότι ξοδεύει όλα του χρήματα για μηλοπροιόντα.

Κινητά αλλάζω κάθε 4 χρόνια, χωρίς να παίρνω τη ναυαρχίδα κάθε φορά γιατί δεν χρειάζεται. Πήρα το iPhone 7 500 ευρώ όταν βγήκε το 8/Χ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,672 μηνύματα.
Δεν ξερω τι λετε εχω ειχα παρει το iphone3gs 650 ευρω πανακριβο και δεν ημουνα καθολου ευχαριστημενος.Αυτονομια της πλακας καθε 5 ωρες ημουνα ετοιμος να το βαλω στην πρηζα,επισης απιστευτη αγκυλωση του jobs τοτε με το adobe flash.δεν μπορουσες να δεις ενα βιντεο της προκοπης μονο youtube γτ δεν υποστηριζε φλας.κοινως κλαιω μετα απο τοσα χρονια τα λεφτα που εδωσα.ξεχασα και την αλλη αστεια αγκυλωση που δεν ειχε ραδιοφωνο fm radio που εχουν κινητα της πλακας με 10 ευρω
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σορρυ για την ακυρη ερωτηση αλλα εχω αγχωθει λιγο. Αγορασα ενα macbook πριν απο περιπου ενα μηνα. Καινουριο, ολοκαινουριο απο σκρουτζομαγαζο. Ρε παιδες, εχω παρατηρησει αρκετες φορες η οθονη να αλλαζει χρωμα. Εκει που ειναι εντονο και ζωηρο το χρωμα καποιες φορες σαν να γινεται πιο ροζ ή τελος παντων αλλαζει χρωμα. Μετα επανερχεται και μετα παλι ξανα αλλαζει. Οι ειδικοι του φορουμ τι λετε να ειναι? Ειναι καποια ρυθμιση που δεν εχω προσεξει ή λετε να εχει προβλημα η οθονη?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σορρυ για την ακυρη ερωτηση αλλα εχω αγχωθει λιγο. Αγορασα ενα macbook πριν απο περιπου ενα μηνα. Καινουριο, ολοκαινουριο απο σκρουτζομαγαζο. Ρε παιδες, εχω παρατηρησει αρκετες φορες η οθονη να αλλαζει χρωμα. Εκει που ειναι εντονο και ζωηρο το χρωμα καποιες φορες σαν να γινεται πιο ροζ ή τελος παντων αλλαζει χρωμα. Μετα επανερχεται και μετα παλι ξανα αλλαζει. Οι ειδικοι του φορουμ τι λετε να ειναι? Ειναι καποια ρυθμιση που δεν εχω προσεξει ή λετε να εχει προβλημα η οθονη?
Ποιο MacBook έχεις.
Απενργοποίησε το Night Shift αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό
System Preferences > Displays > Night Shift > Schedule > Off

Δοκίμασε να αλλάξεις και το Color Profile.
  1. Open preferences > Displays > Color
  2. Select a display that matches your setup, like "Color LCD"


Μετά κάνεις αυτά τα δυο:

Αν δεν φτιάξει πας σε εξουσιοδοτημένος service. Έχεις 1 χρόνο εγγύηση. (Δικαιούσαι και 2ο αλλά πρέπει να συννεοηθείς με το skroutzoμάγαζα το 2ο χρόνο για να το στείλει αυτό) στο service.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα κινητά κάθε 2-3 χρόνια τα αλλάζετε. Ένας, ακόμα, δεν βρέθηκε να είπε ότι αλλάζει λαπτοπ κάθε 2-3 χρόνια... Εκτός εάν χρησιμοποιείται το κινητό για πιο βαριές δουλειές από το λάπτοπ, εκεί πάσο.

Τα τελευταια 10 χρονια εχω αλλαξει 5 κινητα και 3 λαπτοπ. Το κοστος για τα 5 κινητα και τα 3 λαπτοπ ειναι το ιδιο. Περισσοτερο χρονο περναω στο κινητο παρα στο λαπτοπ. Το λαπτοπ το εχω μονο για μαθηματα, κειμενα, excel και αλλα προγραμματα που χρειαζομαι μεγαλη οθονη ή 2 ή 3 οθονες,πχ για θεματα δουλειας ή για φωτογραφια. Με τον ιο και την δουλεια απο το σπιτι, χρησιμοποιω περισσοτερο το λαπτοπ, αλλα πριν απο αυτο σπανια το ανοιγα και αν το ανοιγα ηταν για λιγοτερο απο μιση ωρα την ημερα. Θα επενδυσω σε καλο λαπτοπ για να μου κρατησει μια 5ετια και περισσοτερο και επισης θα επενδυσω σε καλο κινητο γιατι ειναι κατι που το χρησιμοποιω συχνα και θελω να ειναι αξιοπιστο, γρηγορο και να μη κουραζει. Το χομπυ μου ειναι η φωτογραφια, οποτε θελω να εχει και καλη καμερα γιατι εχω σταματησει να αγοραζω dslr.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Πολύ καλή αυτονομία το νέο iPhone SE. Κάποια μεγάλα site του εξωτερικού βιαστήκαν να πουν ότι έχει ιδιο battery life με το 8 γιατί έχει την ίδια μπαταρία. H αυτονομία είναι ανάμεσα στο iPhone 8 και το Χr.

Κατά τη γνώμη μου είναι must buy.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και στο performance το SE κοιτάει στα μάτια τα μεγάλα αδελφάκια του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και άλλο battery test που συγρκίνεται με ένα iPhone 11.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Προσωπικά στην κατηγορία τιμής των 450-500€ πιστεύω ότι το Α71 θα έχει πλεονέκτημα λόγω της μεγαλύτερης οθόνης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Κατά το πρώτο τρίμηνο του 2020 Samsung και Huawei σταθερά πρώτες όμως η Apple κράτησε σταθερές τις πωλήσεις της όταν οι δυο πρώτοι έχασαν 10 εκατομμύρια πωλήσεις ο καθένας.Προσωπικά την Huawei δεν την συμπαθώ σαν εταιρεία.

53950006-C200-4A52-B32F-5989EA4761E4.jpeg





 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.


Φοβερή χρόνια για την apple καθώς ειχαμε θεαματική αύξηση εσόδων από τα Wearable λόγω AirPods και αύξηση στα έσοδα από τα service. Mε το iPhone SE, που ανήσει στη mid κατηγορία, θα αυξηθουν των sales του iPhone αυτό το 3μηνο και το Σεπτέμβρη με την έλευση του νέου σχεδιαστικά iPhone ίσως περάσει τα 100.000 εκατομμύρια το τρίμηνο του φθινοπώρου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top