Apple

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Το iPhone είναι ολόκληρη φιλοσοφία. Δεν είναι απλή συσκευή. Foldable, 120hz και λοιπές παπαριές δεν μας αγγίζουν.
Σου απαντησα για αυτη τη φιλοσοφια και μαλιστα σου ξανααπαντω αναλυτικοτερα παρακατω.
Τι θα σε αγγιζε και θα σε εκανε να αλλαξεις στρατοπεδο σε android?
ο συγχρονισμός γίνεται χωρίς καμιά κίνηση από το χρήστη όποτε συνδεθεί σε δίκτυο της επιλογής του. Αν αποθηκεύεις τα data σου τοπικά το πιθανότερο είναι μια μέρα να τα κλάψεις.
Συμφωνω, αλλωστε αυτη ειναι η χρησιμοτητα του cloud, αμεση προσβαση απο παντου και backup, ωστοσο το να μεταφερεις καθημερινα εκατονταδες MB ή και GB απο φωτο, βιντεο, αρχεια κλπ προϋποθετει τρομερο ιντερνετ, μιλαμε για τουλαχιστον 50αρα ή 100αρα και οπτικη ινα. Οσο για απο κινητο θες 5G πιθανοτατα με καλο σημα και στανταρ πακετο με απεριοριστα GB το μηνα. Αυτο το ιντερνετ μπορει σε καποιες περιοχες να ειναι δεδομενο, ιδιως στο εξωτερικο, αλλα σε Ελλαδα για το μεσο χρηστη (επειδη λες οτι η Apple απευθυνεται σε ολους, κατι στο οποιο εγω διαφωνω καθετα, θεωρω οτι η apple ειναι για το πιο πλουσιο κοινο), αυτο ειναι αδυνατο, εδω με το ζορι καποιος εχει 24αρα και ισως προγραμμα με GB στο κινητο δεν εχει, ακομα βαζουν καρτα ξερω γω. Το cloud ειναι καλο αλλα θελει τα δικα του συμπραγαλα επιπλεον με παροχους δλδ, ασε που για παραπανω απο 5GB το iCloud θελει μηνιαια συνδρομη εξτρα. Ακομα και για να δεις μια φωτο που εχεις τραβηξει, πρεπει να εχεις ιντερνετ για να την τραβηξει απο το iCloud.

Περα απο αυτο, τιθεται και το θεμα της ασφαλειας και της ιδιωτικοτητας. Λογω του αυτοματου συγχρονισμου του iCloud Photos, αυτο σημαινει πως οποιαδηποτε φωτο/βιντεο βγαζω, ανεβαινει αυτοματα σε server στο cloud. Βγαζεις γυμνες? (λέμε τώρα :D) Ανεβαινει. Προσωπικες στιγμες? Ανεβαινει. Αυτο γιατι ειναι επιθυμητο, για πες μου? Ηδη το google photos νομιζω συλλεγει αυτοματα μεταδεδομενα απο τις φωτο για να βελτιωσει το pattern recognition στα νευρωνικα του. Ποιος μου εγγυαται εμενα οτι αυτο δεν το κανει το iCloud σε ενα βαθμο, και μαλιστα λογω απουσιας filesystem οπως λες, δεν μπορω να κανω και τιποτα σαν χρηστης? Αν απενεργοποιησω το sync, τοτε καμια φωτο δεν θα ανεβαινει. Μπορω να επιλεξω ποιες θελω να ανεβαινουν ή παντα ειτε ολες ειτε καμία θα γινονται sync? Δεν ξερω πώς ακριβως δουλευει, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτέ iOS/iPhone γιαυτο σε ρωταω.

Δεν σε φοβίζει που τέτοιες εφαρμογές με τέτοιες (customιες, πονταρίσματα) έχει πρόσβαση τόσο βαθιά στο λειτουργικό σύστημα;
Όχι, ίσα ίσα, ακόμα και το root είναι επιθυμητο, επειδη εχεις πληρη προσβαση στη συσκευη σου. Ειναι σαν εσυ σαν akikos να εχεις σωμα και μυαλο, αλλα να χρησιμοποιεις μονο ενα τμημα σου επειδη τα αλλα ειναι κλειδωμενα απο τον κατασκευαστη-θεο-whatever και να μην εχεις καθολου προσβαση.

Θέλω να κανω ο,τι θελω στο κινητο μου, χωρις να με περιοριζει κατι, γιαυτο το λογο πληρωσα, οχι για να με εχει δεμενα τα χερια.

Η φιλοσοφια αυτη που λες ταιριαζει σε εναν χρηστη στο application-high level που θελει να κανει τη δουλεια του, τα βασικα, χωρις να τον πολυνοιαζει να εχει πληρη ελεγχο. Ενας tech guy υποθετω πως θελει εναν πιο ουσιαστικο ελεγχο της συσκευης και ελευθερια να κανει ο,τι θελησει. Αντιστοιχα ομως και ενας απλος χρηστης που δεν ξερει και πολλα απο τεχνολογια, οπως οι μεγαλυτερης ηλικιας, δεν εχουν την τεχνογνωσια να λειτουργησουν iPhone, καθως το ιντερνετ στο κινητο τους σιγουρα δεν θα ειναι δεδομενο και θα βγαζουν μια φωτο και θα την ψαχνουν πού πηγε. Ασε για να τη μεταφερουν στον υπολογιστη θα τους βγει η πιστη, δεν ειναι ενα καλωδιο usb plug-n-play οπως στο Android. Ή για να τη στειλουν μεσω bluetooth σε αλλον, ειδικα αμα εχει android? Ουυυ χαμουλης. Το iPhone δεν επιτρεπει να στειλεις μεσω bluetooth σε android συσκευη. Να αυτα μου την σπανε στο iPhone. Ειναι ακρως απογοητευτικο, σα να σου λενε οοοοχι, σου επιβαλλω να χρησιμοποιεις εσυ και οι γυρω σου iPhone, ακομα και για να κανεις μια τετοια απλη και καθημερινη λειτουργια, που απο το δημοτικο την καναμε ξερω γω.

Για να πας σε ενα iPhone, δεδομενου οτι εισαι αποφασισμενος να καλυψεις το κοστος αγορας, πρεπει να εχεις ενα κινητρο να φυγεις απο το android. Εγω σε αυτη τη φαση δεν το εχω. Εχω ενα τιμιο S9 εδω και 2μιση χρονια και σε λιγο καιρο που δε θα με καλυπτει θα παω σε ενα πιο καινουργιο μοντελο. Αν δω τα δυσκολα παντα μπορω να παω σε ενα flagship οπως το S21 Κλπ. Γιατι να αλλαξω σε iPhone πλευρα? Δεν εχω το κινητρο.

Επειτα ειναι και το κοστος. Αν πας πρωτη φορα σε iPhone και λες χαλαλι θα τα δωσω, τι 600 τι 800 τι 1000. Δεν θα παρεις μοντελο προ 5ετιας, θα πας σε ενα απο τα δυο πιο προσφατα, τουλαχιστον εγω αν για καποιο λογο επαιρνα, θα ελεγα εμ αλλαζω απο android εμ να παρω και ενα μετριο; Οχι, εκει για να δικαιολογησεις την αλλαγη θα παρεις ενα πολυ καλο αρα θα τα σκασεις (εφοσον ετσι κι αλλιως εισαι διατεθειμενος εξαρχης να δωσεις πολλά λεφτα). Αρα εχεις ενα κοστος τουλαχ 600-800€. Μετα θες συνδρομη για τo cloud. Μετα θες φορτιστες, ακουστικα κλπ. Και μετα το θεμα ειναι οτι λογω της αλλαγης, θα εισαι πλεον στο ecosystem τou iOS οπότε μετα θα αρχισεις να παιρνεις apple συσκευες και iOS υπηρεσιες, λογικο ειναι αφου εκει πλεον θα επενδυεις, αρα επιπλεον κοστος.

Εμενα αυτο μου δειχνει οτι το κοινο του ειναι (μάλλον) οι πλουσιοι. Γιατι πιθανοτατα ο χρηστης iPhone θα εχει και Mac, iPad, Apple Watch κλπ. Ειναι το οικοσυστημα της Apple που σε αναγκαζει να εχεις αποκλειστικα Apple προϊοντα απο ενα σημειο και μετα.

Αυτο που λες, οτι να παρω ενα iPhone SE, 6, 7 ή κατι τοσο παλιο ή με τοσο "φτωχα" χαρακτηριστικα συγκριτικα, δεν μου λεει κατι και δεν θα το προτιμουσα, μονο και μονο για τι, για να πω οτι μπηκα στο Apple οικοσυστημα? Δεν υπαρχει πραγματικα κανενας λογος, απο τη στιγμη που με λιγοτερα ή με τα ιδια λεφτα μπορω να βρω εξαιρετικη android συσκευη, ειτε samsung είτε oneplus.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Μια νεα φωτο απο το Mac book pro


20210917_152928.jpg
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Ελλάδα πρέπει να ασχολείται κανείς με το αν έχει ο γείτονας iphone και γενικά προϊόντα Mac. Δεν θυμάμαι σε κάποια άλλη χώρα να προκαλεί αίσθηση η κτήση αυτής της μάρκας...

Στην Ελλάδα μάς εντυπωσιάζουν και τραβάνε την προσοχή μας και το ενδιαφέρον μας οι μπούρδες :)

Το iPhone 13 με την διπλή κάμερα είναι τσαχπίνικο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Στην Ελλάδα πρέπει να ασχολείται κανείς με το αν έχει ο γείτονας iphone και γενικά προϊόντα Mac. Δεν θυμάμαι σε κάποια άλλη χώρα να προκαλεί αίσθηση η κτήση αυτής της μάρκας...

Στην Ελλάδα μάς εντυπωσιάζουν και τραβάνε την προσοχή μας και το ενδιαφέρον μας οι μπούρδες :)

Το iPhone 13 με την διπλή κάμερα είναι τσαχπίνικο

Νομίζω τα ειπες ολα σε 2 γραμμες, δεν εχω να συμπληρώσω κατι αλλο καθως με κάλυψες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για να πας σε ενα iPhone, δεδομενου οτι εισαι αποφασισμενος να καλυψεις το κοστος αγορας, πρεπει να εχεις ενα κινητρο να φυγεις απο το android. Εγω σε αυτη τη φαση δεν το εχω. Εχω ενα τιμιο S9 εδω και 2μιση χρονια και σε λιγο καιρο που δε θα με καλυπτει θα παω σε ενα πιο καινουργιο μοντελο. Αν δω τα δυσκολα παντα μπορω να παω σε ενα flagship οπως το S21 Κλπ. Γιατι να αλλαξω σε iPhone πλευρα? Δεν εχω το κινητρο.
Έχεις το S9. Ναυαρχίδα της Samsung του 2018. Επίσημα μπορεί να τρέξει μερί και το Android (10) που έγινε release το 2019. Τώρα παίρνεις μόνο security update και σε λίγο ούτε αυτά. Δεν νιώθεις λίγο κορόιδο που το αγόρασες.

Αν είχες πάρει το iPhone Xr στη θέση του ούτε που θα σκεφτόσουν ότι το κινητό σου πάλιωσε. Αν άλλαζα τώρα κινητό αυτό θα έπαιρνα αλλά προτιμώ να περιμένω αλλά 1 - 2 χρόνια να πάρω το mini λόγω μεγέθους.

Από το υπόλοιπο μήνυμα θα ήθελα να σχολιάσω ότι το iCloud δίνει παράνω privacy από το να έχεις τις φωτογραφίες στο σκληρό δίσκο ή τοπικά στον υπολογιστή. Λες και θα δυσκολευτούν οι αρχές να πάρουν τα δεδομένα από το pc ή το σκληρό δίσκο. Αυτό δεν αλλάζει αν οι φωτογραφίες είναι γυμνές photos. Το iCloud/iCloud drive είναι επι πληρωμή (αρχίζει με την συμβολική τιμή των 0.99) αλλά προσφέρει πολύ παραπάνω πράγματα από ότι το google drive. Δεν είναι απλώς ένα χώρος που απλώς ένα σύννεφο που κάνεις upload τις photos.

Θα πάρω Αndroid συσκευή (ως πρώτη) αν οι κατασκευαστές τους σταματήσουν να κοροϊδεύουν τους πελάτες τους.
========================================================
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:





Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους. Το gap μεγαλώνει και άλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλω να δω πως χτυπήσουν την αυτονομία τώρα o ανταγωνισμός.

fff.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχει βουίξει όλος ο κόσμος:

Ο developer Κώστας Ελευθερίου θα πάει στη δικαστήρια την Apple γιατί του απέρριψε την εφαρμογή ενώ κυκλοφορούσε γιατί απλώς ήταν ένα πληκτρολόγιο.

Ο ίδιος δημοσίευσε το απορριπτικό μήνυμα που του έστειλε η Apple.

Ο Έλληνας developer έχει δίκαιο. Γίνονται μεγάλες αδικίες στα review του App Store.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
apple music vs spotify?
ακουω γνωμες
Επειδή τα ειχα και τα 2 προσωπικά θεωρώ το Apple music πολυ πιο καλο και πιο polish σαν εφαρμογή. Το Spotify δεν με βολεψε ποτέ να πω την αλήθεια μου και δεν το χρησιμοποιώ. Ακόμα και τώρα στο Samsung χρησιμοποιώ το Samsung music κατεβάζοντας τραγούδια μέσω Mp3 converter. Στο iPad συνεχίζω να έχω το Apple music κανονικά.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Φανατικός χρήστης spotify από το 2015. Δεν έχω χρησιμοποιησει ποτέ μου Apple music για να συγκρινω.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Σας έχει έρθει η αναβάθμιση σε iOS 15; Εμένα όχι ακόμα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
apple music vs spotify?
ακουω γνωμες
Έχω χρησιμοποιήσει το Spotify στο παρελθόν στην prenium έκδοση. Tώρα χρησιμοποιώ το Apple Music για 5 μήνες λόγος μιας προσφοράς του Κωτσόβολου.

- To Apple Music είναι. πιο δομημένο, ανώτερο και πιο κατανοητό UI στη φιλοσοφία της Apple με τα 3 tabs (desktops).
- Πιο ελαφρύ. Light - Dark mode ενώ το Spotify εχει μόνο dark mode. Aπαράδεκτο για τέτοιο μέγεθος εταιρείας να μην ακολουθεί τα quidelines των λειτουργικων που εγκαθίσταται.
- Καλύτερος τρόπος προβολής lyrics και είναι επικεντρωμένο σε albums ενώ to Spotify επικεντρώνεται σε playlist.
- Το Apple Music δεν συνεργάζεται με το Spotify και με άλλα τρίπτα προγράμματα
- Λένε ότι το Spotify έχει καλύτερους αλγορίθμους για νέα τραγούδια που σου ταιριάζουν

Το κακό με αυτές τις υπηρεσίες είναι ότι λείπουν unplugged εκτελεσεις ή από συναυλίες που βρίσκεις π.χ. στο YouTube.

Σας έχει έρθει η αναβάθμιση σε iOS 15; Εμένα όχι ακόμα.
Ούτε σε μένα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
EC1AF786-4AB4-4779-BD0A-3B81BC9FD267.png
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποσο καιρο λετε να μου παρει να συνηθισω το search bar στο safari που ειναι κατω;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top