Apple

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Να ρωτήσω εσένα που είσαι Apple fan όπως και εγώ. Θεωρείς ότι για το iPhone 15 αξίζουν τα 128GB ή να πάω σε 256GB??😅😅
Εγώ ρεαλιστής είμαι και γνώστης του αντικειμένου. Ανάλογα τη δουλειά που τα θες, αν χρησιμοποιείς cloud κτλ. Αν σε βολεύουν πήγαινε 128 να γλυτώσεις λεφτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω εσένα που είσαι Apple fan όπως και εγώ. Θεωρείς ότι για το iPhone 15 αξίζουν τα 128GB ή να πάω σε 256GB??😅😅
πήγαινε pro στα 128 ίδια λεφτά
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Έλα τα sonomaaa

Να ρωτήσω εσένα που είσαι Apple fan όπως και εγώ. Θεωρείς ότι για το iPhone 15 αξίζουν τα 128GB ή να πάω σε 256GB??😅😅
Εγώ ρεαλιστής είμαι και γνώστης του αντικειμένου. Ανάλογα τη δουλειά που τα θες, αν χρησιμοποιείς cloud κτλ. Αν σε βολεύουν πήγαινε 128 να γλυτώσεις λεφτά.

Κοιτά εγώ στο iPhone 13 έχω διαθέσιμα 84 GB από τα 128 GB που είναι το κινητό. Έχω τις παρακάτω εφαρμογές και φωτογραφίες.

IMG_1193.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ ρεαλιστής είμαι και γνώστης του αντικειμένου. Ανάλογα τη δουλειά που τα θες, αν χρησιμοποιείς cloud κτλ. Αν σε βολεύουν πήγαινε 128 να γλυτώσεις λεφτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


πήγαινε pro στα 128 ίδια λεφτά

Έχω δει ότι το pro έχει χειρότερη μπαταρία από το απλό 15 πράγμα που είναι αρκετά αρνητικό.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Έχω δει ότι το pro έχει χειρότερη μπαταρία από το απλό 15 πράγμα που είναι αρκετά αρνητικό.
ισχύει λόγο promotion etc αλλά αν πας σε νέο και έχεις το 13 αντικειμενικά αξίζει το 15 pro(με ότι συμβιβασμούς και αν έρχεται).
Κοιτά εγώ στο iPhone 13 έχω διαθέσιμα 84 GB από τα 128 GB που είναι το κινητό. Έχω τις παρακάτω εφαρμογές και φωτογραφίες.
με 0,99 ευρώ το μήνα έχεις 50 gb + απεριόριστο apple vpn άρα το σώζεις με τις φωτό και αφήνεις μόνο εφαρμογές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
ισχύει λόγο promotion etc αλλά αν πας σε νέο και έχεις το 13 αντικειμενικά αξίζει το 15 pro(με ότι συμβιβασμούς και αν έρχεται).

με 0,99 ευρώ το μήνα έχεις 50 gb + απεριόριστο apple vpn άρα το σώζεις με τις φωτό και αφήνεις μόνο εφαρμογές.

Άρα θεωρείς ότι 128GB είναι οκ για έναν basic user όπως εγώ, που δεν παίζω παιχνίδια κτλ;;
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Άρα θεωρείς ότι 128GB είναι οκ για έναν basic user όπως εγώ, που δεν παίζω παιχνίδια κτλ;;
ναι ρε μια χαρά είναι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εγώ αν μπορούσα να γλιτώσω λεφτά 128 θα έπαιρνα, αλλά έπαιξε αυτό το παιχνίδι με τα μαξ η apple
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Το μοντέλο που σκοτώνει η Apple κάθε χρόνο είναι το plus, καθώς με 100€ παραπάνω πας στο pro άρα δεν αξίζει. Με βλέπω για το απλό 15 σε black 😅😅.
Αντε με το καλορίζικο, specs γενικά να βάζεις σε υπολογιστή, ανάλογα και με τη δουλειά βέβαια...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

what i mean,
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-09-26, 8.01.45 μμ.png
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

flex :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-09-26, 8.11.01 μμ.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Μπράβο έκανες πολύ καλή επιλογή φαίνεται. Το μόνο που δεν μπορώ στα pro Max και στο plus είναι η τεράστια οθόνη, πραγματικά δεν μπορώ να τα χειριστώ.
Πήγα σήμερα Public και έβαλα το δικό μου δίπλα στο 15 pro max. Το δικό μου είναι όντως μεγαλύτερο σε μέγεθος, λιγο σε ύψος. Και όντως είναι παντοφλα και το s23 ultra και το 15 pro max . Όντως υπάρχει θέμα να μπει σε τσεπη, πχ το καλοκαίρι σε σορτσάκι ούτε λόγος, το φοβόμουν μην επεφτε.
Όμως πλέον έχοντας συνηθίσει στη μεγάλη οθόνη των 6.8", δεν θα μπορέσω εύκολα να παω σε μικρότερη. Κοιτάζω το s9 που είχα πριν και λέω πώς έβλεπα εκεί πέρα, στις μόλις 5.8"
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν υπάρχει καμιά επίσημη ανακοίνωση της Apple για κάτι τέτοιο. Το μηλαράκι είναι πολύ μικρότερο από αυτά που χρησιμοποιεί η Apple στα social media. Ενα τοπικός reseller (αμφιβάλω αν είναι και Αpple Store) εβγαλε μια ανακοίνωση χωρίς την άδεια της Apple και βρήκαν την ευκαιρία τα blogs να κερδίσουν views βγάζοντας hate. Το post φαίνεται να σβήστηκε γιατι δεν βρίσκω url πουθενά.



Επίσημα η Apple δηλώνει το παραπάνω και δεν αναφέρει φυσικά τίποτα για Android καλώδια. Προσωπικά δεν διαφωνώ για τον Κινέζο. Ζει σε μια χώρα που κυκλοφρούν ότι να ναι καλώδια χωρίς πιστοποίηση που κανουν ζημιά όχι μόνο σε iPhone σε οποιδήποτε smartphone και να τα κουμπώσεις.

Για την ταχύτητα του USB-C μου είναι αδιάφορο. Που είμαστε στο 2010 να μεταφέρουμε τα δεδομένα μας με καλώδιο; Αν θέλω να σβήσω φωτογραφίες για να ελευθερώσω χώρο στο iCloud μπαίνω στο iCloud και τις σβήνω από εκεί.

Το είχα πει και πέρσι. Είναι φασιστική η απόφαση της ΕΕ να επιβάλει το usb-c σε όλους. Σκέψου πόσο μπροστά ήταν το lighting από τις αντίστοιχες θύρες που κυκλοφορούσαν τότε. Η ΕΕ απαγορεύει πλέον στην Apple και στην κάθε Apple να βγάλει κάτι πιο καινοτόμο από το usb-c.

Το τιτάνιο που κράζουν όλοι έκανε το iPhone πιο ελαφρύ από το περσινό. To πίσω τζάμι είναι περίπου το ίδιο εύθραυστο με περσυ. Το μπροστά τζάμι όμως είναι πιο ανθεκτικό από του samsung galaxy ultra. Αν σκεφτείς ότι το πίσω μέρος ειναι καλυμένο με θήκη πιο σημαντική ειναι η ανθεκτικότητα μπροστά στην οθόνη.
Αρα λες ότι γιατί να μεταφέρεις ετσι κι αλλιώς αρχεία με το αργό usb c όταν όλα πλέον γίνονται ασύρματα ειδικά μέσω iCloud. Η απάντηση είναι στο εξής απλο: δεν έχουμε όλοι 100αρα γραμμή σπίτι ίντερνετ ούτε απεριόριστα δεδομένα στο κινητό για να ανεβάζουμε συνέχεια με 5G ταχυτητες δεκάδες GB στο iCloud. Οπότε εκεί βολεύει ο ενσύρματος τρόπος μεταφοράς. Και αν δεν έχεις το γρήγορο το usb c 3.0 την πάτησες.
Για να μην πω για το χρόνο φόρτισης που δεν υποστηριζετε fast charging ούτε και τωρα στο 15. Μιάμιση ώρα για να φορτίσει; Εμένα από το 0% μέχρι το 100% κάνει ακριβώς 1 ώρα και 4 λεπτά με super fast charging. Μιάμιση ώρα θέλει με το powerbank, όχι από μπριζα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αρα λες ότι γιατί να μεταφέρεις ετσι κι αλλιώς αρχεία με το αργό usb c όταν όλα πλέον γίνονται ασύρματα ειδικά μέσω iCloud. Η απάντηση είναι στο εξής απλο: δεν έχουμε όλοι 100αρα γραμμή σπίτι ίντερνετ ούτε απεριόριστα δεδομένα στο κινητό για να ανεβάζουμε συνέχεια με 5G ταχυτητες δεκάδες GB στο iCloud. Οπότε εκεί βολεύει ο ενσύρματος τρόπος μεταφοράς. Και αν δεν έχεις το γρήγορο το usb c 3.0 την πάτησες.
Για να μην πω για το χρόνο φόρτισης που δεν υποστηριζετε fast charging ούτε και τωρα στο 15. Μιάμιση ώρα για να φορτίσει; Εμένα από το 0% μέχρι το 100% κάνει ακριβώς 1 ώρα και 4 λεπτά με super fast charging. Μιάμιση ώρα θέλει με το powerbank, όχι από μπριζα.
Αν δεν έχει κάποιος απεριόριστη πρόσβαση στο ιντερνετ έστω και λίγες ώρες τη μέρα καλό είναι να ξεχάσει το iPhone όπως επίσης και αυτός που τσιγκουνεύεται να πληρώνει συνδρομή τουλάχιστον 0.99 δολάρια το μήνα.

Προσωπικά με 5mb upload με φωτογραφίες και βίντεο ούτε που σκέφτομαι τη μεταφορά. Αν γεμίσει το iCloud μου (που δεν έχει γίνει ακόμα) θα μεταφέρω τα παλαιότερα που έχουν ήδη ανέβει σε εξωτερικό cloud server της amazon που το έχω για αποθήκευση. Παλιά χρησιμοποιούσα google photos που ήταν τζάμπα μεχρι καποια ποιότητα και με βόλευε. Δυστυχώς τέλειωσε το τζάμπα. Κάποιες φορές που έχω κάνει κλιπακια των 1gb - 5gb με το iMovie τα μετέφερα μέσω airdrop. Και με καλώδιο να θέλω να τα μεταφέρω (αν είχα windows) μια χαρά ταχύτητα είναι η usb2
IMG_7922 2.jpg

Από όσο βλέπω στο διάγραμμα με φορτιστή των 5W μου φορτίζει στις 2.5 ώρες περίπου αλλά υποστηρίζει και 20W. Βέβαια έχω το iPhone 13 mini με 2406mah μπαταρία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Εδώ βλέπουμε τον βασικό λόγο για τον οποίο η ΕΕ γίνεται όλο και λιγότερο ελκυστικός προορισμός για επενδύσεις σε σχέση με τις ΗΠΑ, Βρετανία και Ασία. Υπερβολικός κρατικός παρεμβατισμός που θα στοιχήσει στους Ευρωπαίους πολίτες.


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Εν αντίθεση με τα pro μοντέλα τα απλά iPhone 15 έχουν τεράστια ανθεκτικότητα.

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καλύτερη φωτογραφική, ίδια οθόνη με πέρσι και καλύτερος ήχος από το περσινό αδελφάκι του.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ σωστές οι απόψεις της. Είναι αρνητική στην επιβολή της usb-c στις τεχνολογικές εταιρείες και εξηγεί το λόγο που κάθε χρόνο γεμίζουμε με αρνητικά σχόλια για το νέο iPhone.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Πολύ σωστές οι απόψεις της. Είναι αρνητική στην επιβολή της usb-c στις τεχνολογικές εταιρείες και εξηγεί το λόγο που κάθε χρόνο γεμίζουμε με αρνητικά σχόλια για το νέο iPhone.
Μήπως να μην επιβάλλεται και το πρότυπο σταθερής τάσης 220V/50Hz? Μην τυχόν και περιορίζεται στη φόρτιση
Έλεος βρε συ, υπάρχουν κάποια κοινά πρότυπα προδιαγραφών που πρέπει να ακολουθούμε, άμα θέλει να παίξει μόνη της μπάλα να το κάνει αναλαμβανοντας και τις συνέπειες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μήπως να μην επιβάλλεται και το πρότυπο σταθερής τάσης 220V/50Hz? Μην τυχόν και περιορίζεται στη φόρτιση
Έλεος βρε συ, υπάρχουν κάποια κοινά πρότυπα προδιαγραφών που πρέπει να ακολουθούμε, άμα θέλει να παίξει μόνη της μπάλα να το κάνει αναλαμβανοντας και τις συνέπειες.
Εννοείται ότι θα προτιμούσα να μην επιβάλλεται. Να έχουμε επιλογές και για DC για παράδειγμα που είναι το μέλλον. Oύτε τα 110V των ΗΠΑ δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε.

Επίσης θα προτιμούσα να αλλάξουμε αυτούς τους άθλιους ρευματοδέκτες που έχουμε στην Ευρώπη "σούκο".

Η ιστορία έχει δείξει ότι όταν κάτι επιβάλλεται και το εφαρμόζουν όλοι αυτοί οι όλοι είναι αδύνατον να συννενοηθούν για να εξελιχθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top