Baby Reindeer (spoilers)

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.
Μιας που το θρεντ έχει πλέον σπόιλερ, θα πω οτι μεν ήταν ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά το οτι ήταν αληθινή με σοκάρει. Πολλά πράγματα που δε βγάζουν νόημα. Πρώτα από όλα, η αντιμετώπιση της αστυνομίας: έχεις έναν πρώην καταδικασμένο για κάποιο έγκλημα και έχεις καταγγελία οτι βγήκε από τη φυλακή και κάνει το ίδιο έγκλημα και αδιαφορείς; Δεύτερον, η Τέρι γιατί δεν πήγε στην αστυνομία να καταγγείλει οτι η Μάρθα την έδειρε; Υπήρχαν μάρτυρες. Τρίτον, ο Ντόνι και οι γονείς του γιατί δεν πήγαν σε έναν δικηγόρο να πάρουν μια γνώμη για το πώς να φερθούν; Τέταρτον, γιατί ο Ντόνυ δεν κατήγγειλε τον βιαστή του; Γιατί δεν πήγε σε έναν ψυχολόγο; Και το τελειωτικό, πας βλέπεις τον βιαστή σου, κάνετε chit chat και μετά δέχεσαι να δουλέψεις μαζί του; Ντάξει όχι, αυτό δε συμβαίνει πουθενά.

Πάντως εγώ αν ήμουν ο δημιουργός της σειράς δε θα ήθελα για όλα τα λεφτά του κόσμου να βγάλω στη φόρα τα προσωπικά μου. Τουλάχιστον ας έκρυβε οτι ήταν αληθινή ιστορία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,501 μηνύματα.
Δεν διαβαζω επικινδυνα σημεια..δεν την εχω δει ολη...θα σχολιασω με λεπτομερειες αφου την δω.:read:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,464 μηνύματα.
Ντάξει όχι, αυτό δε συμβαίνει πουθενά.
attachement του θυματος στον κακοποιητη είναι ενα αρκετα συχνο φαινομενο , θα μπορουσαμε να το ερμηνευσουμε ως μια προεκταση του συνδρομου της Στοκχολμης . Αλλα σιγουρα ειναι κατι το ρεαλιστικο
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.
attachement του θυματος στον κακοποιητη είναι ενα αρκετα συχνο φαινομενο , θα μπορουσαμε να το ερμηνευσουμε ως μια προεκταση του συνδρομου της Στοκχολμης . Αλλα σιγουρα ειναι κατι το ρεαλιστικο
Έλα καλά, είχαν περάσει χρόνια από όταν είχε δει τελευταία φορά τον βιαστή του και πέρασε τόσα εξαιτίας του.
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εμενα αυτο που με χαλασε περισσοτερο ειναι ο μονολογος στη σκηνη στο προτελευταιο επεισοδιο. Ειναι πολυ κλισε σκηνη , την εφαρμοζουν σε πολλες ταινιες/σειρες και ειναι αρκετα κριντζ και καθολου ρεαλιστικο. Απλα εξυπηρετει την ροη της πλοκης
Νομίζω πάντως συνεβει στη πραγματικότητα αυτό το meltdown, δεν εξυπηρετεί μόνο τη ροή.

Μιας που το θρεντ έχει πλέον σπόιλερ, θα πω οτι μεν ήταν ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά το οτι ήταν αληθινή με σοκάρει. Πολλά πράγματα που δε βγάζουν νόημα. Πρώτα από όλα, η αντιμετώπιση της αστυνομίας: έχεις έναν πρώην καταδικασμένο για κάποιο έγκλημα και έχεις καταγγελία οτι βγήκε από τη φυλακή και κάνει το ίδιο έγκλημα και αδιαφορείς; Δεύτερον, η Τέρι γιατί δεν πήγε στην αστυνομία να καταγγείλει οτι η Μάρθα την έδειρε; Υπήρχαν μάρτυρες. Τρίτον, ο Ντόνι και οι γονείς του γιατί δεν πήγαν σε έναν δικηγόρο να πάρουν μια γνώμη για το πώς να φερθούν; Τέταρτον, γιατί ο Ντόνυ δεν κατήγγειλε τον βιαστή του; Γιατί δεν πήγε σε έναν ψυχολόγο; Και το τελειωτικό, πας βλέπεις τον βιαστή σου, κάνετε chit chat και μετά δέχεσαι να δουλέψεις μαζί του; Ντάξει όχι, αυτό δε συμβαίνει πουθενά.

Πάντως εγώ αν ήμουν ο δημιουργός της σειράς δε θα ήθελα για όλα τα λεφτά του κόσμου να βγάλω στη φόρα τα προσωπικά μου. Τουλάχιστον ας έκρυβε οτι ήταν αληθινή ιστορία.
Όταν πρωτοεκανε την καταγγελία δεν είχε δώσει τα στοιχεία της ώστε να δουν αυτοί στο σύστημα με ποια είχε να κάνει, οπότε γι'αυτό και δεν τον πολυπηραν στα σοβαρα. Πάλι δλδ τίποτα δε θα έκαναν, χρειαζεσαι απτά στοιχεία για να κυνηγήσεις κάποιον, ακόμα κι αν αυτός έχει κάνει φυλακή. Προστατεύεται μόνο όποιος έχει κάνει ήδη περιοριστικά μέτρα εναντίον του και όχι οι επόμενοι. Αυτός παρέλειψε να αναφέρει πάρα πολλά, όπως την επίθεση στη Τερι. Έδειξε κάποια μηνύματα, που δεν ήταν ολοφάνερα απειλητικά, οπότε η αστυνομία χωρίς απτά στοιχεία δε μπορούσε να κάνει κάτι. Αυτό είναι γνωστό πρόβλημα γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά έχει μια βάση γιατί διαφορετικά θα μπορούσε ο καθένας να κάνει ψευδείς καταγγελίες στην αστυνομία και να σε συλλαμβάνουν άνευ λόγου και αιτίας. Η Τέρι ήθελε να καλέσουν την αστυνομία για καταγγελία εκείνο το βράδυ αλλά αυτός την απέτρεψε για να το χειριστεί ο ίδιος. Δε το χειρίστηκε και του την είπε σε τσακωμό τους σε επόμενο επεισόδιο.

Για το βιασμό πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο ότι έγινε πριν το κύμα καταγγελιών του me too. Πλέον έχει γίνει συνήθειο και αυτονόητο, βλέπουμε μετά από κάθε γυναικοκτονία πως ανεβαίνουν τα νούμερα καταγγελιών από κακοποιημένες γυναικες, τότε δεν ήταν. Το συνήθειο ήταν τα θύματα να νιώθουν ντροπή και φόβο για την αντιμετώπιση που θα λάμβαναν από τους άλλους, victim blaming κλπ. Νομίζω το ίδιο ένιωσε κι αυτός, ειδικά επειδή ήταν και άντρας, αλλά και γιατί πίστευε πως έφταιγε γι'αυτό που συνέβη, ότι το προκάλεσε γιατί δεχόταν να κάνει ναρκωτικά μαζί του με αντάλλαγμα κάποια προοπτική καριέρας. Μη τον κρίνετε με τα σημερινά δεδομένα και μη ξεχνάμε ότι ήταν γύρω στα 20 όταν του συνέβησαν όλα αυτά, παιδί ακομα. Αφέλεια και άγνοια κινδύνου.


Εμένα η μόνη απορία που μου δημιουργήθηκε στο τέλος είναι αν φοβάται πως παίζει να την εξαγριώσει πάλι αυτη και να βρει κάποιον τρόπο να τον παρενοχλήσει. Άραγε να έλαβε κανένα μήνυμα της;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,642 μηνύματα.
..μόλις τελείωσα τα επεισόδια ,αρκετά δυσπεπτη μπορώ να πω η ιστορία.

Κάποιοι άνθρωποι μας κολακεύουν με την προσοχή που μας δίνουν.Ο ήρωας ανήκει στην περίπτωση ανθρώπων που δυστυχώς αφελώς κολακευτηκαν και συνεξαρτηθηκαν σε μεγάλο βαθμό.Ειναι σαν να έχει ανάγκη την ύπαρξη της κακοποίησης και συνεχίζει και μετά την καταδίκη της Μάρθας να μη μπορεί να τη βγάλει από τη ζωή του διαβάζοντας τα χιλιάδες αδιάβαστα mail της.
Ψάχνοντας πίσω απο την ιστορία διάβασα πως για πάνω από τεσσεράμισι χρόνια, θα του στείλει 41.071 email, φωνητικά μηνύματα 350 ωρών, 744 tweets, 46 μηνύματα στο Facebook, 106 σελίδες επιστολών.
Στην πραγματική ζωή, η γυναίκα που τον παρενοχλούσε δεν πήγε στη φυλακή. Ο ίδιος δεν άντεξε να της το κάνει αυτό. Δεν ήθελε να βάλει στη φυλακή μία γυναίκα με ψυχική και πνευματική διαταραχή. Εκείνη τελικά χάθηκε από τη ζωή του μέσα στα χρόνια. Μάλιστα όταν έγραψε το σενάριο και έκανε την επιλογή της πρωταγωνίστριας άλλαξε τόσο πολύ μέσα στη σειρά τα χαρακτηριστικά της και πράγματα που θα φανέρωναν την ταυτότητά της, που ακόμα και ίδια ίσως δυσκολευτεί να αναγνωρίσει τον εαυτό της στη Μάρθα αν τη δει.

Βαθιά αδύναμη προσωπικότητα και ο ίδιος με αρκετά συμπλέγματα δείχνει να έχει ανοχή στην κακοποίηση από όπου και αν προέρχεται παρα την δυσαρέσκεια του.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,335 μηνύματα.
Screenshot 2024-04-19 175837.png
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,722 μηνύματα.
Baby reender αξιζει να το δω? 7 επεισοδιακια ειναι οτι πρεπει για πασχα
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι αληθινή η ιστορία αυτό σημαίνει πως ακόμα και στην πραγματικότητα τελικά ο ίδιος ΔΕΝ κατηγγειλε ποτέ τον βιαστή του και πως συνεργαζονται επαγγελματικά;
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι αληθινή η ιστορία αυτό σημαίνει πως ακόμα και στην πραγματικότητα τελικά ο ίδιος ΔΕΝ κατηγγειλε ποτέ τον βιαστή του και πως συνεργαζονται επαγγελματικά;
Θέλω να πιστεύω πως αφού κατάφερε να μιλήσει γι'αυτά και να τα επεξεργαστεί περαιτέρω μέσω της σειράς, δε προχώρησε σε κάποια συνεργασία μαζί του.

Πάντως αυτή τη σκηνή δε μπόρεσα να τη καταλάβω πλήρως. Περίμενα να έχει πολύ διαφορετική αντίδραση και μου φάνηκε εντελώς αψυχολογητο αυτό που έκανε. Αν κατάλαβε κανείς ας μας γράψει
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Είδατε που έχει υπάρξει μια αναταραχή με τα αληθινά προσωπα;

Μιας και η σειρά είχες πολλές λεπτομέρειες ίδιες της πραγματικότητας, ακόμα και στην εμφάνιση τους, πολλοί φάνς ανακάλυψαν ποια είναι τα αληθινά πρόσωπα, ακόμα και τη Μάρθα, η οποία αντέδρασε στο προσωπικό της λογαριασμό στο Facebook (είναι τρομακτικό το ποσό ίδια γράφει, με τα λάθη κτλ, γιατί το διάβασα και εγω)
Καθώς και ο βιαστής, παραιτήθηκε από τη δουλειά του λίγο μετά τη προβολή της σειράς.
Ο πρωταγωνιστής της σειράς ο οποίος είναι ο ίδιος που έζησε την ιστορία, βγήκε στα σοσιαλ και παρακάλεσε να σταματήσει αυτό. Δεν ξέρω, αλλά δεν θα έπρεπε να σκεφτει ότι με τη προβολή της σειρας, αργά ή γρήγορα θα ανακαλυφθουν τα ατομα; Ειδικά με τόσα στοιχεία.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.
Δεν ξέρω, αλλά δεν θα έπρεπε να σκεφτει ότι με τη προβολή της σειρας, αργά ή γρήγορα θα ανακαλυφθουν τα ατομα; Ειδικά με τόσα στοιχεία.
Προφανώς το ήξερε και προφανώς το έκανε επίτηδες. Φάνηκε και στη σειρά πόσο fame whore ήταν πάντα. Εδώ καθόταν και τον βίαζε ο άλλος για να τον εισάγει στη show biz. No empathy, sorry.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,501 μηνύματα.
Tελικα εγινε διασημος απο την ιδια του την κακοποιηση και απο τον βιαστη και απο την σταλκερ.
Παντως η σειρα φευγει νερο λεμε και πρεπει να την δουν ολοι οι ενηλικες..εχει πολλα για να σκεφτουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top