Baby Reindeer (spoilers)

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,649 μηνύματα.
Σύμφωνοι. Μπορεί όμως στην πραγματική ζωή να γλιτώσει άλλα θύματα και να κάνει τον βιαστή να πληρώσει.
Αυτό προϋποθέτει να μην είχε και ο ίδιος "θέματα". Και είχε τους δικούς του δαίμονες ν' αντιμετωπίσει...

Εδώ τη Μάρθα είδε πίσω από τα κάγκελα και δάκρυσε. Δεν την "έτρεξε" από το 3ο ή 4ο μέιλ...Οπότε μιλάμε για έναν άνθρωπο που μπερδεύεται στο τί είναι απόλυτα σωστό και τί όχι. Για τον εαυτό του, πρώτα απ' όλα...Μην μπορώντας να υπερασπιστεί τον εαυτό του, λοιπόν, τους άλλους θα σκεφτόταν ; Ακόμα κι αν το ήθελε, δεν θα μπορούσε να το υποστηρίξει. Και το ήξερε...
Συμφωνώ. Αυτό είναι επιχείρημα επίσης για το να κάνει καταγγελία και να αντιμετωπίσει μια δίκη.
Τώρα ; Κατόπιν εορτής ; Στο "τώρα" αναφέρεσαι, κάθε που λες για καταγγελία ; Υπέθετα ότι μιλούσες για τότε. Τότε να έκανε καταγγελία. Τότε που έκανε και στη Μάρθα...

Δεν ξέρω αν τώρα γίνεται. Τόσα χρόνια μετά (παραγράφεται ; δεν ξέρω...). Και πώς να αποδείξει και τί ; Εκ των υστέρων ειδικά. Ισχύουν αυτά που, και προηγουμένως, είπα.

Το μόνο που θα μπορούσε, ίσως, να κάνει τώρα, είναι να έλεγε δημόσια το όνομα τού θύτη. Αλλά θα τον έσερνε αυτός, με τη σειρά του, στα δικαστήρια για δυσφήμιση, κ.λπ. Και δεν ήταν, ούτε είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο. Τα είπαμε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,549 μηνύματα.
αυτός τώρα είχε καμιά δημοσιότητα ή επιτυχία πριν απο αυτή τη σειρά ή το έκανε για breakthrough?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,811 μηνύματα.
Εντάξει το αντιλαμβάνομαι αλλά και πάλι, έγραψε τη σειρά και έπαιξε σε αυτήν. Έκανε δεκάδες πρόβες τη σκηνή του βιασμού (του). Αυτό μου φαίνεται απείρως πιο δύσκολο.
Οχι.Δεν ειναι.Ουτε ξερουμε βασικα πως ειναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτός τώρα είχε καμιά δημοσιότητα ή επιτυχία πριν απο αυτή τη σειρά ή το έκανε για breakthrough?
Απο την σειρα φαινεται οτι ειχε.Οταν το εκανε γνωστο μεσα απο τα σοου του.Σε επιπεδο χωρας.Τωρα εγινε διασημος παγκοσμιως.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,657 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
επεσε στα χερια των δημοσιογραφων .. θα την αποτρελανουν εντελως . Δεν εχει καποιον ανθρωπο δικο της να την προστατεψει ;
από ο,τι φαίνεται όχι..

Και εγώ την λυπάμαι πολύ η αλήθεια είναι. Βεβαια και αυτή έβαλε το βήμα και μίλησε πολλές φορές στα social της για τη σειρά κτλ και ασκήθηκε νομικά έναντια της.

Μου φαίνεται θα ξεκινήσει μια δεύτερη ιστορία μετά από ολο αυτο.
Από τη μια σκέφτομαι ότι και ο Ρίτσαρντ το μόνο που ήθελε ειναι να μιλήσει για αυτά που περασε, όμως αν ήθελε να περάσει απλώς ένα μήνυμα, θα έπρεπε να προστατέψει περισσότερο την ιδιωτικότητα όλων. Τρώει τεράστιο φάουλ εκεί από εμένα και φαίνεται πως δυστυχώς η ανάγκη του για προσοχή υπάρχει και ζει ακόμη.

Εύχομαι καλό τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,649 μηνύματα.
από ο,τι φαίνεται όχι..

Και εγώ την λυπάμαι πολύ η αλήθεια είναι. Βεβαια και αυτή έβαλε το βήμα και μίλησε πολλές φορές στα social της για τη σειρά κτλ και ασκήθηκε νομικά έναντια της σειράς.

Μου φαίνεται θα ξεκινήσει μια δεύτερη ιστορία μετά από αυτή τη σειρά.
Από τη μια σκέφτομαι ότι και ο Ρίτσαρντ το μόνο που ήθελε ειναι να μιλήσει για αυτά που περασε, όμως αν ήθελε να περάσει απλώς ένα μήνυμα, θα έπρεπε να προστατέψει περισσότερο την ιδιωτικότητα όλων. Τρώει τεράστιο φάουλ εκεί από εμένα και φαίνεται πως δυστυχώς η ανάγκη του για προσοχή υπάρχει και ζει ακόμη.

Εύχομαι καλό τέλος.
Το πολύ πολύ να δούμε μια νέα σειρά...με τη δική της εκδοχή. Ως ανταπάντηση...

Ίσως να της το προτείνει κάποιος επιτήδειος...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Ααα κι εγώ έχω τσακωθεί με την αποπάνω που μου πέταξε νερά με χλωρίνες τις προάλλες από το μπαλκόνι και έπεσαν σε κάτι μοκέτες που είχα απλώσει! Θέλω κι εγώ σειρά στο νέτφλιξ!
Call Me Now GIF by Saweetie
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,860 μηνύματα.
Ιδού

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Μαλάκα δε θα την ήθελα αυτή να με στοκάρει. :bye2:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Μερικές σκέψεις. Καταλαβαίνω ότι ήταν ευκολότερο να βρεθεί η αληθινή Μάρθα γιατί ο δημιουργός τα έδωσε όλα στο πιάτο, αλλά γιατί όλοι έχουν ασχοληθεί με αυτήν μόνο; Γιατί ο άλλος κακοποιητής είναι στην αφάνεια; Δεν υπονοώ ότι πρέπει να πέσουμε να τους φάμε, ούτε θα κρίνω ποιο έγκλημα ήταν βαρύτερο, αλλά γιατί η stalker έχει πάρει τόση υπερπροβολή και ο βιαστής την βγάζει λάδι;

Όσο το παρακολουθώ, νιώθω και μια μεγαλύτερη αντιπάθεια προς τον Gadd. Τον συμπονώ για ό,τι μα ό,τι πέρασε, και καλά έκανε και μας είπε την ιστορία του. Και μεταξύ μας, δεν με πειράζει που δεν προσπάθησε να κρύψει τόσο την πραγματική ταυτότητα των χαρακτήρων, όποιο κι αν ήταν το κίνητρό του. Ωστόσο, είναι υποκριτικό να κάνει στόρι μετά το release της σειράς ζητώντας να μην τους αναζητήσουν. Δηλαδή μην παίζεις και με την νοημοσύνη του κοινού σου.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,649 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά τον κατανοώ αναφορικά με το βιασμό. Είναι σαφές ότι δε θέλει να μοιραστεί πολλές λεπτομέρειες (εν αντιθέσει με την stalker...), για αυτό το κομμάτι. Αν ήθελε θα το έκανε. Αυτό δε σημαίνει, όμως, ότι δεν τον στιγμάτισε το γεγονός ή ότι έχει λιγότερη σημασία, από τα υπόλοιπα...

Μπορώ να καταλάβω τη δυσκολία να ομολογεί ένας άντρας πως βιάστηκε από έναν άλλον. Είναι κάτι που σε στιγματίζει, για μια ζωή. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο...

Ίσως, λοιπόν, ήθελε (για τους δικούς του - προσωπικούς - λόγους...) να δώσει μια εικόνα και μέχρι εκεί. Το κατανοώ, κάπως...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Μερικές σκέψεις. Καταλαβαίνω ότι ήταν ευκολότερο να βρεθεί η αληθινή Μάρθα γιατί ο δημιουργός τα έδωσε όλα στο πιάτο, αλλά γιατί όλοι έχουν ασχοληθεί με αυτήν μόνο; Γιατί ο άλλος κακοποιητής είναι στην αφάνεια; Δεν υπονοώ ότι πρέπει να πέσουμε να τους φάμε, ούτε θα κρίνω ποιο έγκλημα ήταν βαρύτερο, αλλά γιατί η stalker έχει πάρει τόση υπερπροβολή και ο βιαστής την βγάζει λάδι;

Όσο το παρακολουθώ, νιώθω και μια μεγαλύτερη αντιπάθεια προς τον Gadd. Τον συμπονώ για ό,τι μα ό,τι πέρασε, και καλά έκανε και μας είπε την ιστορία του. Και μεταξύ μας, δεν με πειράζει που δεν προσπάθησε να κρύψει τόσο την πραγματική ταυτότητα των χαρακτήρων, όποιο κι αν ήταν το κίνητρό του. Ωστόσο, είναι υποκριτικό να κάνει στόρι μετά το release της σειράς ζητώντας να μην τους αναζητήσουν. Δηλαδή μην παίζεις και με την νοημοσύνη του κοινού σου.
Οι σκέψεις μου ΑΚΡΙΒΩΣ
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά τον κατανοώ αναφορικά με το βιασμό. Είναι σαφές ότι δε θέλει να μοιραστεί πολλές λεπτομέρειες (εν αντιθέσει με την stalker...), για αυτό το κομμάτι. Αν ήθελε θα το έκανε. Αυτό δε σημαίνει, όμως, ότι δεν τον στιγμάτισε το γεγονός ή ότι έχει λιγότερη σημασία, από τα υπόλοιπα...

Μπορώ να καταλάβω τη δυσκολία να ομολογεί ένας άντρας πως βιάστηκε από έναν άλλον. Είναι κάτι που σε στιγματίζει, για μια ζωή. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο...

Ίσως, λοιπόν, ήθελε (για τους δικούς του - προσωπικούς - λόγους...) να δώσει μια εικόνα και μέχρι εκεί. Το κατανοώ, κάπως...
Συμφωνώ απόλυτα! Η απορία μου δεν είχε να κάνει με τον Gadd αλλά το ίδιο το κοινό. Γιατί το κοινό που βρήκε την αληθινή Μάρθα δεν αναζητεί με τον ίδιο ζήλο και τον αληθινό σκηνοθέτη; Δεν θα ήταν ευκολότερο; Έχω την εντύπωση πως έπεσαν να φάνε τον "ευκολότερο στόχο" από τους δύο. Αν και ξαναλέω, δεν νιώθω οίκτο για κανέναν τους. Κακοποιητές και οι δύο και κατ' εμέ, αν όλα αυτά είναι πραγματικότητα, καλά να πάθουν.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,649 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα! Η απορία μου δεν είχε να κάνει με τον Gadd αλλά το ίδιο το κοινό. Γιατί το κοινό που βρήκε την αληθινή Μάρθα δεν αναζητεί με τον ίδιο ζήλο και τον αληθινό σκηνοθέτη; Δεν θα ήταν ευκολότερο; Έχω την εντύπωση πως έπεσαν να φάνε τον "ευκολότερο στόχο" από τους δύο. Αν και ξαναλέω, δεν νιώθω οίκτο για κανέναν τους. Κακοποιητές και οι δύο και κατ' εμέ, αν όλα αυτά είναι πραγματικότητα, καλά να πάθουν.
Μα κι εγώ στο κοινό ανήκω. Οπότε είπα πως εγώ το βλέπω. Σαν κι εμένα πόσοι έτσι θα σκέφτονται ; Είναι σαν να οδηγεί/"κατευθύνει" και ο πρωταγωνιστής τί θ' αναζητήσουμε και τί όχι. Δεν μπορώ καλά να (σ)το περιγράψω, με λόγια, αλλά σέβομαι την ιδιωτικότητά του στο κομμάτι τού βιασμού και δε θ' αναζητούσα κι εγώ (αν μπορούσα, λέμε τώρα...) παραπάνω λεπτομέρειες (όνομα, κ.λπ...). Σέβομαι την επιλογή του. Αυτό...
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Μα κι εγώ στο κοινό ανήκω. Οπότε είπα πως εγώ το βλέπω. Σαν κι εμένα πόσοι έτσι θα σκέφτονται ; Είναι σαν να οδηγεί/"κατευθύνει" και ο πρωταγωνιστής τί θ' αναζητήσουμε και τί όχι. Δεν μπορώ καλά να (σ)το περιγράψω, με λόγια, αλλά σέβομαι την ιδιωτικότητά του στο κομμάτι τού βιασμού και δε θ' αναζητούσα κι εγώ (αν μπορούσα, λέμε τώρα...) παραπάνω λεπτομέρειες (όνομα, κ.λπ...). Σέβομαι την επιλογή του. Αυτό...
Δεκτό. Βέβαια θεωρώ ότι έδωσε πολλά στοιχεία και γι' αυτόν, παρότι δεν ήταν πρωταγωνιστής της σειράς, και ειδικά όσοι είναι του χώρου θα κατάλαβαν για ποιον μιλά.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,649 μηνύματα.
Δεκτό. Βέβαια θεωρώ ότι έδωσε πολλά στοιχεία και γι' αυτόν, παρότι δεν ήταν πρωταγωνιστής της σειράς, και ειδικά όσοι είναι του χώρου θα κατάλαβαν για ποιον μιλά.
Ίσως αυτό να του ήταν αρκετό. Το να δώσει, τόσο όσο. Προφανώς, οι του χώρου, θα κατάλαβαν. Μπορεί η αρχική του επιδίωξη να ήταν αυτή και μόνο. Και ως εκεί. Αυτό να του αρκούσε. Για τους όποιους λόγους...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top