Bullying: Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης

Έχετε πέσει ποτέ θύμα bullying;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • Ναι, με λεκτική βία.

    Ψήφοι: 15 44.1%
  • Ναι, με σωματική βία.

    Ψήφοι: 3 8.8%
  • Ναι, και με λεκτική και με σωματική βία.

    Ψήφοι: 9 26.5%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 7 20.6%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Σε κάθε παρτ έχω δίκιο :P

Οχι όχι δεν έχεις σε κάθε πάρτ.... δεν μπορεις να αφηνεις το καθε τρελο να κυκλοφορει ελευθερος κ να κάνει οτι θέλει, ειτε ειναι σε σχολειο είτε οχι.

Γενικά νόμιζω είναι ανάλογα τον χαρακτήρα όπως είπε κάποιον ποιο πάνω .Εγώ θέλω να είμαι στους ήρεμους ,δεν θέλω να χάνω ενέργεια με άσκοπα πράγματα που δεν με επηρεάζουν .Αν με επηρέαζαν ναι ίσως αντιδρούσα .Αλλά αφού δεν με επηρεάζουν κλαιν ,κοιτάω την δουλειά μου και δεν ασχολούμαι με όποιον νάνε

Ίσως είναι και η ηλικία βέβαια που οι μεγάλοι δεν δέχονται τόσο bullying σε σχέση με τα μικρά

Σε κάθε περίπτωση έπρεπε να ειδοποιήσεις την αστυνομία. Και πιο κατω να πηγαινες. γιατι αν αυτός πάει και βιάσει πχ μια κοπέλα , δεν θα γινοταν αυτο αν τον ειχαν μπαγλαρώσει ας πουμε επειδη μεσω του δικου σου τηλεφωνηματος ενεργοποιήθηκε η συλληψη απο μια εκκρεμή υπόθεση.

Στο σχολείο θα τους εδινα να καταλαβουν πως αν δεν με γουσταραν ας έβαζαν ένα βύσμα να με διώξει.... απο τη στιγμη ομως που θα είχα αναλάβει τη θέση του Διευθυντη θα υπάρχει ειρήνη και σχολείο και όχι κωλοχανείο.

Οι Νταήδες θα είχαν πρόβλημα εάν δεν ακουγαν αυτα που θα τους έλεγα και δεν ηρεμούσαν. Υπάρχουν πολλα για να εκτονωθεί κάποιος... θέλετε να βγουμε έξω να τρέχουμε για καμια ωρα και ανα 5 λεπτά να πεφτουμε και για κάμψεις ; δεν έχω πρόβλημα. πρωτος θα ειμαι μπροστα κ στο τέλος εσεις θα ψοφησετε οχι εγώ! Υπάρχει τροπος να εκτονωθείς χωρις να προσβάλλεις και να στεναχωρέσεις τον διπλανό σου.

Κοιτα φίλε δεν ειμαι για να με αγριευουν εμένα προσωπικά. Οπως σέβομαι τον αλλον ετσι θα σέβεται κ αυτός... ειρωνίες... εξυπνάδες .... κτλπ αλλού. θα μιλάνε κ θα φέρονται σαν άνθρωποι.

Οι βρισιές - οι κλοτσιές και οι φωνές εντος σχολείου θα προσέβαλαν και εμένα που θα ήμουν εκει υπεύθυνος. Θα έπρεπε να αλλάξει άρδην το σκηνικό... δεν ξερω τι έκανε ο προηγουμενος κ δεν με ενδιαφέρει. Αυτά για να μη κουράζω άλλο. Να απαντησω στο θέμα... θα το έπαιρνα πάνω μου με το οτι θα ηθελα να ξερω ανα πάσα στιγμη τι συμβαινει στο σχολείο.

10 λέει άτομα ξυλοκοπησαν κ μαχαίρωσαν ενα παιδί μονο του.... οριστε ; αυτα εγω δεν τα σηκώνω κ καλα θα εκανε οποιος ειναι τέτοιος να τα μαζευε κ να εφευγε αυτος απο το σχολειο αλλιώς θα ειχαμε μηνυσεις - εισαγγελεις και αστυνομους.

Σου ειπα κ πριν , ξερω να γραφω αναφορές... κ με δικές μου αναφορές έχουν δυσκολευτει ακομη και υπάλληλοι 20ετιας !!! Με αρκετή εμπειρία. Που πηγαν να μου τη βγουν με κόκκινο. Επειδη έχουν χρονια.... κ εγω ειμαι νέος. Αυτα αλλού.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις που δίνετε από τα βιώματα σας (σοβαρά το λέω). Το ότι αντιδράσετε μόνοι σας και λειτούργησε δηλαδή. Όσοι γράψατε ότι βιώσατε μπουλινγκ και το αντιμετώπισατε αντιδρώντας, είχατε μιλήσει σε γονείς; Σε κάποιο άλλο ενήλικο άτομο που να εμπιστευόσασταν; Υπήρξε παρέμβαση δηλαδή από κάποιον τρίτο και αν ναι τι επιπτώσεις είχε;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις που δίνετε από τα βιώματα σας (σοβαρά το λέω). Το ότι αντιδράσετε μόνοι σας και λειτούργησε δηλαδή. Όσοι γράψατε ότι βιώσατε μπουλινγκ και το αντιμετώπισατε αντιδρώντας, είχατε μιλήσει σε γονείς; Σε κάποιο άλλο ενήλικο άτομο που να εμπιστευόσασταν; Υπήρξε παρέμβαση δηλαδή από κάποιον τρίτο και αν ναι τι επιπτώσεις είχε;
Εγώ είχα θέμα με δύο χοντρούς μπούληδες στο λύκειο. Τον έναν τον έβαζε ο πρώην κολλητός μου να με παρενοχλεί επειδή τον είχα κάνει πέρα εγώ και από εγωισμό ήθελε εκδίκηση. Αυτός ο χοντρο(κέφαλος) το έκανε για να διασκεδάζει τους φίλους του, όχι ότι τον ένοιαζε τόσο ή είχε κάτι μαζί μου.
Σε κάποια φάση μίλησα στην υποδιευθύντρια (μόνο). Στο καπάκι της λέω να μην του πει τίποτα.
Ο άλλος ο χοντρός ήταν στην ίδια παρέα. Σε κάποια φάση του επιτέθηκα να τον δείρω μετά από κάτι χοντρό που έκανε, και δεν με ξανά ενόχλησε.

Τελικά η χρονιά πέρασε και τον επόμενο χρόνο η υποδιευθύντρια είχε ζητήσει να μεταφερθώ σε άλλο τμήμα της ίδιας τάξης του λυκείου, το έμαθα απλά τη μέρα που ανακοινώνανε το σε ποια τάξη πάει ο καθένας, χωρίς να ξέρω κάτι άλλο. Εκεί βρήκα πραγματικά ηρεμία, μακριά και από το κακό μάτι του πρώην κολλητού που με έθαβε. Χρόνια μετά που αναλογίζομαι την τάξη μας από γυμνάσιο μέχρι λύκειο, διαπίστωσα ότι ήμασταν μακράν η τάξη με τα περισσότερα κόμπλεξ και ψυχολογικά στο σχολείο και βάζω και τον εαυτό μου μέσα. :P
Στο γυμνάσιο στη τάξη μας (πάνω κάτω ίδια άτομα) γινόταν bullying σε μια κοπέλα από άλλες κοπέλες (βλέπετε το bullying δεν είναι μόνο προνόμιο των αγοριών, βέβαια οι κοπέλες συνήθως κάνουν λεκτικό bullying) και η ίδια ζήτησε να μεταφερθεί στο άλλο παράλληλο τμήμα της ίδιας τάξης του γυμνασίου, όπου βρήκε επιτέλους κι αυτή την ηρεμία της και φίλους.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ όχι ,όταν είχα αντιδράσει ήταν εκτός σχολείου .Μου έβγαλαν το παρατσούκλι Σούπερμαν γιατί έτρεξα με φορά πετάχτηκα στον αέρα και τον χτύπησα μα τα πόδια για να πέσει κάτω

Εκει άρχισα να καταλαβαίνω σιγά σιγά ότι δεν αξίζει να αντιδράς γιατί οι τριγύρω θέλουν διασκέδαση ,κανένας δεν θέλει να σε χωρίσει και όλοι φωνάζουν ξύλο ξύλο ξύλο (οι ίδιοι που καταδικάζουν το μπουλινγκ)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
IMG_20220327_212442.jpg
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.

Ήπειρος: Άγριος ξυλοδαρμός μαθητή από συμμαθητή του – Λιποθύμησε από το ξύλο​

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Οι γονείς πρέπει να αναφέρουν ανάλογα περιστατικά στα παιδιά τους για να μπορούν πιο εύκολα να λύνουν την σιωπή.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,218 μηνύματα.
Οι γονείς πρέπει να αναφέρουν ανάλογα περιστατικά στα παιδιά τους για να μπορούν πιο εύκολα να λύνουν την σιωπή.
Πάλι καλά δεν παντρεύονται και υιοθετούν οι γκέι και δεν υπάρχει το μπούλινγκ των παιδιών στα σχολεία.

Σχετικά με τα επιχειρήματα του κώλου που ακούμε κατα καιρούς εδώ για αυτό.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γονείς πρέπει να αναφέρουν ανάλογα περιστατικά στα παιδιά τους για να μπορούν πιο εύκολα να λύνουν την σιωπή.
Εδω οι γονεις μεγαλωνουν ακομα παιδια που απαγορευεται να ειναι θυμωμενα και να το εκφραζουν ...


Σε αλλα νεα στο τμημα ενδοοικογενειακης εχουμε ολοενα και πιο πολλα περιστατικα με ομοφυλοφυλα ζευγαρια !
Αυτα αραγε γιατι ακομα δεν βγαινουν στην δημοσιοτητα ωστε να μιλαμε πλεον με τους ιδιους συγκριτικους παραγοντες ?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Μιλάμε για επική ηλίθια αν όντως το είπε αυτό. Και είναι και διευθύντρια τρομάρα της να πούμε...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,782 μηνύματα.
Ρε γαμωτο οι γονείς δεν αντιλαμβάνονται ότι τα παιδιά τους έχουν πολύ θυμό μέσα τους; για τον Χ,ψ λόγο. Όπως εδώ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Elena Akrita (facebook)
3 ημ. ·

«Να μην γυρίσουμε στη βίτσα για να αντιμετωπίσουμε το μπούλινγκ στα σχολεία».
Γίνονται κάτι συζητήσεις τελευταία, μάλλον και με την προώθηση της νέας ανανεωμένης πλατφόρμας του ΥΠ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ για τις online καταγγελίες bullying.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,218 μηνύματα.
Γίνονται κάτι συζητήσεις τελευταία, μάλλον και με την προώθηση της νέας ανανεωμένης πλατφόρμας του ΥΠ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ για τις online καταγγελίες bullying.
περιμένουν απο μικρά παιδιά να κάνουν χρήση αυτής της πλατφόρμας με σύνεση και ωριμότητα, αν είναι δυνατόν
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.
Ναι όλα θέλετε να τα κάνετε on-line. Άντε και στον διάολο με την προώθηση της πλατφόρμας σας.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάντως το βίντεο-καμπάνια που έβγαλαν κατά του bullying και για τη διαφήμιση της πλατφόρμας στην αρχή με έκανε να κλάψω γιατί θυμήθηκα σκηνές από το παρελθόν. Μετά όμως από το κλάμα ήρθε το γέλιο και η ειρωνεία. Γιατί;
Γιατί απλούστατα δε πρόκειται να γίνει τίποτα, αφού εδώ και τόσα χρόνια δεν έχει γίνει. Δηλαδή σοβαρά τώρα, ποιος πιστεύει ότι από μια πλατφόρμα θα βοηθηθεί ένα παιδί που δέχεται σοβαρό bullying; Μη τρελαθούμε τελείως. Εγώ θυμάμαι στα δικά μου χρόνια (που δεν είναι και πολύ παλιά, μιλάμε για καμιά 10ετία πριν που πήγαινα γυμνάσιο), λέγαμε στους καθηγητές ότι μας ενοχλούν και μας έλεγαν "μη τους δίνετε σημασία" (πωωωωω τι λες ρε μπρο πώς δε το είχα σκεφτεί νωρίτερα). Ο διευθυντής από την άλλη μας είχε γραμμένους στα @@ του. Ακόμα θυμάμαι να αρνείται να με αλλάξει τάξη ενώ υπέφερα και του το έλεγα γιατί "εεεεεεεε δε μπορώ να το κάνω, θα ζητάνε και άλλοι μετά, κάνε υπομονή είναι μέσα της χρονιάς" (εντωμεταξύ ήταν Οκτώβρης!). Ας μη μιλήσω για το γεγονός ότι ο διευθυντής άκουγε τη λέξη Ρομά και έκλανε μέντες. Δε μπορούσε να τους αγγίξει τίποτα δαύτους. Φοβόσουν και να τους αγγίξεις, πόσο μάλλον να αντιμιλήσεις.

Οπότε, εδώ δε βγάζουμε άκρη με άτομα που είναι άμεσα συσχετιζόμενα, θα βγάλουμε άκρη με μια απρόσωπη πλατφόρμα της κακιάς ώρας; Πιο πιθανόν να λυθεί το κυπριακό παρά να δούμε λύση από όλα αυτά.

Όσο ωμό και να ακουστεί και σκληρό...το bullying υπάρχει και θα υπάρχει. Όσο επιτρέπουμε στα παιδιά να ακούνε τον κάθε τραννο να λέει "ότι σου γαμάει τη γκόμενα, ότι έχει φράγκα, ότι είναι και γαμώ και κουβαλάει και κανένα glock", μόνο αυτά θα έχουμε από εδώ και πέρα. Και όσο και αν φαίνεται ότι κινδυνολογώ, βγείτε έξω και δείτε τα παιδιά που είναι 15 ετών (και κάτω!!!) τώρα. Το μυαλό τους είναι πιπιλισμένο. Μηδενική αντίληψη για τα πάντα. Μόνο μάρκες, φράγκα, επίδειξη δύναμης, επίδειξη υπεροχής. Όπως θα το έλεγαν στο χωριό μου, πλήρης αμερικανοποίηση. Το μόνο που μας λείπει για να γίνουμε τάλε κουάλε Αμερική, είναι ένα school shooting μια μέρα σαν όλες τις άλλες, όπου ένα παιδί θα ξυπνήσει με νεύρα, θα πάρει καμιά καραμπίνα ξεχασμένη που έχει ο μπαμπάς από το κυνήγι που πήγαινε κάποτε και θα αρχίσει να γαζώνει όποιον τον ενοχλούσε. Και δυστυχώς δεν απέχουμε πολύ από αυτό.

Και προτού μου πείτε ότι "μα bullying υπήρχε και πριν 50-60 χρόνια που οι γονείς μας ήταν παιδιά, δε γίνεται πχ να κατηγορείς τη τραπ για αυτό που συμβαίνει", θα σας πω ναι, όντως υπήρχε. Άλλοι παράγοντες όμως τότε το "ξεκινούσαν" και άλλοι τώρα. Ζούμε στην εποχή της πλήρους κοινωνικής ανισότητας, με έντονη τάση ανάδειξης και ανάγκης επίδειξης. Όποιος δεν φέρει τα απαραίτητα χαρακτηριστικά ανάδειξης, είναι και ο πλέον στόχος για bullying. Πριν 50 χρόνια κορόιδευαν για ύψος, κιλά, μαθητικές επιδόσεις. Τώρα κοροιδεύουν και αυτά αλλά και: ντύσιμο (αν δε φοράς nike, adidas, tommy hilfigher, calvin klein, gucci κ.α.), οικονομική κατάσταση (χαχαχα δεν έχεις λεφτά να πάρεις iphone, chains), διάπλαση (χαχαχαχα δεν έχεις μπράτσα, δεν είσαι δυνατός, εμείς είμαστε και γαμώ όμως) και πολλά πολλά άλλα.

Μαγική λύση δεν υπάρχει λοιπόν...Ποιες πλατφόρμες, ποιες 5ήμερες αποβολές, ποιες ποινές. Βλακείες. Η λύση είναι μόνο μία. Οπλίστε τα παιδιά σας με δύναμη ψυχική. Οπωσδήποτε να πηγαίνουν για αυτοάμυνα (όχι για να χτυπήσουν προφανώς, αλλά για να μάθουν να νιώθουν δυνατοί). Να τους μάθετε βήμα βήμα την αυτοεκτίμηση. Και πάνω από όλα στην εφηβεία να είστε πάντα κοντά τους να τους ακούτε. Και αν χρειαστεί να παρέμβετε εσείς, να το κάνετε. Το bullying τρέφεται από το φόβο. Από τη ταραχή. Αν του κόψεις τη πηγή, παύει και να υπάρχει. Αν ο bully δει ότι δε φοβάσαι, θα σταματήσει. Γιατί πλέον δεν παίρνει ευχαρίστηση από αυτό που κάνει. Μόνο έτσι ίιιισως μελλοντικά να δούμε διαφορά...Αλλιώς καήκαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top