• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Coca Cola και υγεία : Μύθοι και πραγματικότητα

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Δεν κάνω πλάκα! Πλάκα έπαθα όταν είδα οτι ισχύει!
Για το αν πάθεις τίποτα, δεν μπορώ να εγκυηθώ!
Proceed at your own risk!!! :P

Η τουαλέτα και η κουζίνα στις οποίες το δοκίμασα, ήταν αρκετά παλιές (20+ ετών) Δεν ξέρω μήπως οι καινούριες δεν αντέχουν τόσο.... :hmm:

Να υποθέσω ότι δεν είχε κεραμικές εστίες ?
(Τι κρίμα να μην μπορείς να εγγυηθείς τα αποτελέσματα :( )

Θα διαβάσω καί άλλες γνώμες και μετά θα το δοκιμάσω! Λες να χωρίσω πριν παντρευτώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Να υποθέσω ότι δεν είχε κεραμικές εστίες ?
(Τι κρίμα να μην μπορείς να εγγυηθείς τα αποτελέσματα :( )

Θα διαβάσω καί άλλες γνώμες και μετά θα το δοκιμάσω! Λες να χωρίσω πριν παντρευτώ?

Όντως δεν ήταν κεραμικές...

Καλύτερα ενημέρωσε την γυναίκα σου πριν το δοκιμάσεις.... :)
ή ακόμη καλύτερα δοκίμασέ το σε άλλη τουαλέτα.... (πχ της δουλειάς) και μετά αν γίνει τίποτα :whistle:.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όντως δεν ήταν κεραμικές...

Καλύτερα ενημέρωσε την γυναίκα σου πριν το δοκιμάσεις.... :)
ή ακόμη καλύτερα δοκίμασέ το σε άλλη τουαλέτα.... (πχ της δουλειάς) και μετά αν γίνει τίποτα :whistle:.....

Μάλλον δεν θα το δοκιμάσω καθόλου για να είμαι σίγουρος. Σιγά μην κυκλοφορώ με ένα κουτάκι και το αδιάζω στις λεκάνες. Απλά θα σε πιστέψω :) Τις δοκιμές θα τις αφήσω σε άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Το σώμα μας έχει μία ενδεικτική τιμή 37ο για τη λειτουργία της χώνευσης των ενζύμων. Η θερμοκρασία των αναψυκτικών είναι κατά πολύ μικρότερη από 37, μερικές φορές είναι πολύ κοντά στο 0. Αυτή η διαφορά θερμοκρασίας έχει σαν αποτέλεσμα να επηρεάζεται η διαδικασία των ενζύμων και να δημιουργεί stress στο χωνευτικό μας σύστημα κι αυτό να χωνεύει λιγότερο φαγητό. Στην πραγματικότητα το φαγητό ζυμώνεται. Το ζυμωμένο φαγητό προκαλεί δυσοσμία, αέρια, αποσύνθεση και δημιουργεί τοξικά, τα οποία απορροφούνται από τα έντερα, κι έτσι περνάνε μέσα στο αίμα απ’ όπου διοχετεύονται σε ολόκληρο το σώμα. Αυτή η εξάπλωση των τοξικών βοηθάει στην δημιουργία διαφόρων αρρωστιών.
Δηλαδή είναι θέμα θερμοκρασίας; Με αυτήν τη λογική δεν πρέπει να πίνουμε ούτε κρύο νερό.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Πριν μερικούς μήνες, έγινε ένας διαγωνισμός στο πανεπιστήμιο Delhi «Ποιος θα πιει την περισσότερη Coke?” Ο νικητής ήπιε 8 μπουκάλια και πέθανε επί τόπου από την υπερβολική δόση «μελανικής διοξίνης» στο αίμα του και μη επαρκής οξυγονώσεως. Από τότε, ο πρύτανης απαγόρεψε τα αναψυκτικά από την καντίνα του πανεπιστημίου.
Ε αυτό δεν το πιστεύω που να χτυπιέστε:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Μήπως φούσκωσε υπερβολικά το στομάχι του; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Και καλά έχω ακούσει οτι αν ρίξεις μια μπριζόλα μέσα σ ενα μπωλ με κοκακόλα δε θα μείνει τίποτα σε 1 μέρα. Βασικά δεν ξέρω αν έχει διαβρωτικές ικανότητες κάποιο συστατικό της κοκακόλα αλλά τέλος πάντων :worry:

Αυτό που λες ισχύει. Συμβαίνει γιατί πολύ απλά η Κοκα Κολα περιέχει φωσφορικό οξύ το οποίο ως οξύ διασπά τις πρωτεΐνες τους κρέατος με αποτέλεσμα αυτό να αποσυντίθεται. Εν ολίγοις συμβαίνει ότι λαμβάνει χώρα και στο στομάχι σου με τη διαφορά ότι εκεί έχουμε υδροχλωρικό οξύ.

Το ίδιο θα συμβεί αν ρίξεις κι ένα κόκκαλο σε ένα μπώλ με Κοκα Κολα. Το συκγεκριμένο αναψυκτικό θα δεσμεύσει το ασβέστιο του κόκκαλου με αποτέλεσμα το κόκκαλο να γίνει ευλύγιστο σαν πλαστελίνη!!!

Όσον αφορά το στόμαχι σας μην φοβάστε και τόσο. Το στομάχι δέχεται οξέα με pH 1-2 ενώ η Κόκα έχει pH~3.

Αυτό που θα συμβούλευα είναι να μειώσετε γενικώς τη λήψη αναψυκτικών γιατί έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (πολύ ζάχαρη με λίγα λόγια) με αποτέλεσμα να ανεβάζουν απότομα τη γλυκόζη στο αίμα και να κάνουν το πάγκρεας να υποφέρει! Τέλος δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τα δοντάκια μας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Αυτό που λες ισχύει. Συμβαίνει γιατί πολύ απλά η Κοκα Κολα περιέχει φωσφορικό οξύ το οποίο ως οξύ διασπά τις πρωτεΐνες τους κρέατος με αποτέλεσμα αυτό να αποσυντίθεται. Εν ολίγοις συμβαίνει ότι λαμβάνει χώρα και στο στομάχι σου με τη διαφορά ότι εκεί έχουμε υδροχλωρικό οξύ.

Το ίδιο θα συμβεί αν ρίξεις κι ένα κόκκαλο σε ένα μπώλ με Κοκα Κολα. Το συκγεκριμένο αναψυκτικό θα δεσμεύσει το ασβέστιο του κόκκαλου με αποτέλεσμα το κόκκαλο να γίνει ευλύγιστο σαν πλαστελίνη!!!

Όσον αφορά το στόμαχι σας μην φοβάστε και τόσο. Το στομάχι δέχεται οξέα με pH 1-2 ενώ η Κόκα έχει pH~3.

Αυτό που θα συμβούλευα είναι να μειώσετε γενικώς τη λήψη αναψυκτικών γιατί έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (πολύ ζάχαρη με λίγα λόγια) με αποτέλεσμα να ανεβάζουν απότομα τη γλυκόζη στο αίμα και να κάνουν το πάγκρεας να υποφέρει! Τέλος δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τα δοντάκια μας! ;)

Αααα πολύ ωραίο πόστ και σε ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις περί της Κοκακόλα!:)

ΥΓ: Καταπληκτική η υπογραφή σου!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ πίνω πού και πού αλλά δεν κάνει καλό στην υγεία.Έχει καρκινογόνες ουσίες κά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εχω ευαισθησια στα νεφρα και ειδια στο αριστερο οπου μπορει να θεωρηθει "προβλημα" και βασικη αιτια ειναι η κοκα κολα που καταναλωνα οταν ημουν μικροτερος...
Σε καποια φαση μαλιστα κινδυνεψε ασχημα το νεφρο μου πριν απο 3 περιπου χρονια.
γιατροι τοσο στην Ελλαδα οσο και στην Ιταλια (και μιλαω και για καθηγητες πανεπιστημιου) μου ειπαν οτι θα πρεπει ορισμενα πραγματα να τα αποφευγω.
Ποιο ηταν το πρωτο που μου ειπαν ολοι;
Την κοκα κολα.:whistle:
Και εκτος αυτου η κοκα κανει κακο στο δερμα,στο συκωτι,πετρες τοσο στα νεφρα οσο και στη χολη κτλ κτλ.(οι ιδιοι μου το ειπαν)
Ειδικα για τις γυναικες οσον αφορα το θεμα κυτταριτιδας ειναι νουμερο 1!
Αφου να φανταστειτε οτι γιατρος μου ειπε οτι καταναλωση κοκας σε μεγαλες ποσοστητες μπορει να εμφανισει τα "χαρακτηριστικα" σημαδιας κυτταριτιδας ακομα και στον αντρα!
Αnyawy,απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι απο τοτε που την εκοψα (βεβαι οχι μονο αυτη,ειναι και καποια αλλα που δεν κανουν καλο σε οσους εχουν ευαισθησια στα νεφρα) ,τα νεφρα μου ειναι μια χαρουλα!;)
Φτου φτου!:D

Αυτο με το πανεπιστημιο και τον φοιτητη που ηπιε 8 μπουκαλια κοκα και πεθανε ειναι urban legend...
Απο την αλλη, εαν θελετε να κανετε ενα πειραμα ριξτε ενα ματσο mentos ταυτορονα σε ενα μπουκαλι κοκα και δειτε μεχρι ποσο ψηλα θα φτασει το συντβανι...
τι σαμπανιες και χαζομαρες...
Εαν βρω το βιντεακι θα δωσω λινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Εχω ευαισθησια στα νεφρα και ειδια στο αριστερο οπου μπορει να θεωρηθει "προβλημα" και βασικη αιτια ειναι η κοκα κολα που καταναλωνα οταν ημουν μικροτερος...
Σε καποια φαση μαλιστα κινδυνεψε ασχημα το νεφρο μου πριν απο 3 περιπου χρονια.
γιατροι τοσο στην Ελλαδα οσο και στην Ιταλια (και μιλαω και για καθηγητες πανεπιστημιου) μου ειπαν οτι θα πρεπει ορισμενα πραγματα να τα αποφευγω.
Ποιο ηταν το πρωτο που μου ειπαν ολοι;
Την κοκα κολα.:whistle:
Και εκτος αυτου η κοκα κανει κακο στο δερμα,στο συκωτι,πετρες τοσο στα νεφρα οσο και στη χολη κτλ κτλ.(οι ιδιοι μου το ειπαν)
Ειδικα για τις γυναικες οσον αφορα το θεμα κυτταριτιδας ειναι νουμερο 1!
Αφου να φανταστειτε οτι γιατρος μου ειπε οτι καταναλωση κοκας σε μεγαλες ποσοστητες μπορει να εμφανισει τα "χαρακτηριστικα" σημαδιας κυτταριτιδας ακομα και στον αντρα!
Αnyawy,απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι απο τοτε που την εκοψα (βεβαι οχι μονο αυτη,ειναι και καποια αλλα που δεν κανουν καλο σε οσους εχουν ευαισθησια στα νεφρα) ,τα νεφρα μου ειναι μια χαρουλα!;)
Φτου φτου!:D


Και εγω πίνω αρκετή κόκα κόλα,αλλά πίνω και πάρα πολύ νερό.Τα νεφρά μου είναι μια χαρά!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Και εγω πίνω αρκετή κόκα κόλα,αλλά πίνω και πάρα πολύ νερό.Τα νεφρά μου είναι μια χαρά!:clapup:

Καλα μην το δεσεις οτι οποιος πινει κοκα κολα αποκτα και προβλημα στα νεφρα...;)
Ειναι να εισαι ο τυχερος... ή να εχεις μια προδιαθεση κτλ κτλ.
για να σου δωσω ενα παραδειγμα, εγω που εχω αυτη την ευαισθησια, το κακο που μου κανει η κοκα το ιδιο (περιπου) μου κανει και...η πορτοκαλαδα!
Και μιλαω και για τον φυσικο χυμο!:(
Οποτε και πορτοκαλια...ΓΙΟΚ!:(
Αλλα σε ολους τους αλλους η πορτοκαλαδα μονο καλο κανει.
(Μαμακια...εχουμε και ποσα στρεμματα πορτοκαλιες και δεν μπορω να φαω...:/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Πάντως είναι τόσο ωραία η άτιμη η coca cola :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειμαι εθισμενη ρε γμτ σε αυτο το παλιοπραμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Παιδια δεν θελω να σας κανω πλακα αλλα ειναι αληθεια!Η κοκα κολα περιεχει ηπιας μορφής σπερματοκτονο.Μην φοβαστε δεν ειναι βλαβερη για την ηγεια η ουσια αυτη.Ετσι και αλλιως ειναι αμελητεας ποσοτητας!Γενικα ομως η κοκα κολα φθιρει οπως εχω ακουσει τα τοιχωματα του στομαχιου.Καλυτερα να αποφευγουμε γενικα τα αναψυκτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο μύθος ότι το δημοφιλές αναψυκτικό περιέχει κόκα επανέρχεται συνεχώς στα διεθνή ΜΜΕ, και όχι μόνο λόγω του ονόματός του. Πρόσφατες αποκαλύψεις από το μακρινό Περού περιπλέκουν περισσότερο τα πράγματα.

«Η Ενιαία Σύμβαση για τις Ναρκωτικές Ουσίες του ΟΗΕ περιέχει μια παράγραφο -το άρθρο 27- για την οποία οι Λατινοαμερικάνοι πιστεύουν ότι εισήχθη μ αποκλειστικό σκοπό την εξυπηρέτηση των συμφερόντων της Coca-Cola Co. Η παράγραφος αναφέρει: “Τα συμβαλλόμενα μέρη ενδέχεται να επιτρέψουν τη χρήση φύλλων κόκας για την παρασκευή αρωματικών εκχυλισμάτων (flavouring agents), εφόσον δεν θα περιέχουν αλκαλοειδή. Στο βαθμό που είναι απαραίτητα γι’ αυτό το σκοπό, είναι δυνατόν να επιτραπεί η παραγωγή, εισαγωγή, εξαγωγή, εμπορία και κατοχή τέτοιων φύλλων”».
Αυτή η παράξενη παράγραφος παρεισέφρυσε σε ανταπόκριση του Μπερντ Ντεμπούσμαν από τη Βολιβία στο πρακτορείο Reuters, στα μέσα Φεβρουαρίου, που είχε θέμα την ανάληψη της εξουσίας από τον Έβο Μοράλες και τις σχέσεις του με τους κοκαλέρος (τους καλλιεργητές της κόκας). Το κείμενο είναι διανθισμένο με γαργαλιστικά στοιχεία όπως το μενού που προσφέρθηκε στο πρώτο προεδρικό δείπνο: «Δεν είναι σύνηθες το πρώτο προεδρικό δείπνο να δίνει το στίγμα του αναπτυξιακού σχεδιασμού μιας χώρας. Ωστόσο, αυτό ακριβώς συνέβη στην περίπτωση του νέου προέδρου της Βολιβίας Έβο Μοράλες τον περασμένο μήνα. Στο μενού υπήρχαν κέικ από το φυτό της κόκας, μπισκότα από κόκα, κρασί από κόκα και γλυκά από κόκα». Αναφέρει επίσης δήλωση του νέου υπουργού Εξωτερικών της χώρας, Ντέιβιντ Τσοκεχουάνκα, σύμφωνα με την οποία «η κόκα πρέπει να μπει στις σχολικές καντίνες επειδή περιέχει περισσότερο ασβέστιο από το γάλα».
Τι σχέση λοιπόνμπορεί να έχει «η εξυπηρέτηση των συμφερόντων της Coca-Cola» με ένα τέτοιο θέμα; Και πού κολλάει το αγαπημένο αναψυκτικό με την Ενιαία Σύμβαση του ΟΗΕ για τις ναρκωτικές ουσίες;
Η σχέση της κόκας με την Coca-Cola στο μ;υαλό του ανυποψίαστου καταναλωτή μοιάζει με έναν από εκείνους τους μύθους που κατατρέχουν τους... πετυχημένους. Στην περίπτωση της Coca-Cola, δύο είναι οι «διάσημοι μύθοι». Και οι δύο έχουν σχέση με τη συνταγή. Σύμφωνα με τον πρώτο «μύθο», τη συνταγή τη γνωρίζουν μόνο δύο στελέχη της πολυεθνικής, τα οποία μάλιστα ουδέποτε ταξιδεύουν με το ίδιο αεροπλάνο κ.λπ. κ.λπ. Ο δεύτερος «μύθος» βάζει στη συνταγή του μελανού δροσιστικού αναψυκτικού που πάει με όλα,μια τόση δα, ελάχιστη δόση κοκαΐνης. Για τη γεύση. Ίσως και για μια σταλιά ευφορίας.
Ο πρώτος, που αφορά το επτασφράγιστο μ;υστικό της συνταγής και το πόσοι το γνωρίζουν, μάλλον έχει με τα χρόνια καταρριφθεί. Ο δεύτερος όμως;
Συνεχίζει ο Μπερντ Ντεμπούσμαν: «Η Coca-Cola, παρασκευάστρια του αναψυκτικού με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στον κόσμο, έχει ως πάγια τακτική να αρνείται το σχολιασμό για το θέμα της κόκας, τονίζοντας ότι τα συστατικά του μείγματος είναι εμπορικό μυστικό. Ωστόσο, εκπρόσωποι της εταιρείας έχουν διαψεύσει ότι η εταιρεία αγοράζει φύλλα κόκας. Ένας ισχυρισμός ο οποίος τυπικά ευσταθεί. Η μόνη εταιρεία που έχει το δικαίωµα νόμιμης εισαγωγής φύλλων κόκας στις ΗΠΑ είναι η Stepan Co., με έδρα το Maywood του New Jersey. Η συγκεκριμένη εταιρεία αποφεύγει τόσο πολύ τα φώτα της δημοσιότητας, που δεν έχει καν τμήμα δημοσίων σχέσεων ή εκπρόσωπο Τύπου. (...) Σύμφωνα με τα επίσημα και δημοσιευμένα στοιχεία, η Stepan, με την άδεια της αρμόδιας αμερικανικής αρχής Drug Enforcement Administration (DEA), εισάγει περίπου 172.000 κιλά ετησίως. Η άδεια πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο».
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του Reuters, η τελευταία αίτηση για ανανέωση της άδειας είχε υποβληθεί στις 29 Μαρτίου του 2005. Πριν από λίγες μέρες, λογικά, θα πρέπει να δόθηκε η έγκριση και για το επόμενο έτος.
Τι γίνονται τα φύλλα κόκας που εισάγει η Stepan; Ο δημοσιογράφος του Reuters δίνει την απάντηση: «Τμήμα του εισαχθέντος προϊόντος μετατρέπεται σε κοκαΐνη η οποία χρησιμοποιείται κυρίως ως τοπικό αναισθητικό στην οδοντιατρική και σε χειρουργικές επεμβάσεις στο αυτί, τη μύτη και το λαιμό. Το υπόλοιπο μετατρέπεται σε αρωμ;ατικό εκχύλισμα (flavouring extract) για την Coca-Cola, μέσα από μια διαδικασία κατά την οποία αφαιρείται το ενεργό συστατικό της κοκαΐνης».

Το “μεγαλύτερομυστικό του κόσμου”

Οι λέξεις «Coca-Cola», «Stepan», «φύλλα κόκας» και «κοκαΐνη» εμφανίζονταν όλες μαζί σ’ ένα ρεπορτάζ της αγγλικής εφημερίδας Guardian, στις 25/8/2000. Θέμα του, η αποφασιστικότητα της Ουάσινγκτον να εξαλείψει την καλλιέργεια κόκας από τη Βολιβία. Το ρεπορτάζ επικεντρωνόταν στην περιοχή Chapare, όπου οι ιθαγενείς χρησιμοποιούν εδώ και χιλιάδες χρόνια φύλλα κόκας για θεραπευτικούς και τελετουργικούς σκοπούς. Είναι κομμάτι του πολιτισμού τους, της καθημερινότητάς τους.
Στο άρθρο, ο δημοσιογράφος Nick Thorpe αναφερόταν στην «Επιχείρηση Αξιοπρέπεια» (Operation Dignity), όπως είχε ονομάσει η τότε βολιβιανή κυβέρνηση τον αγώνα κατά της κοκαΐνης, η οποία χρηματοδοτήθηκε από τις ΗΠΑ. Κατέγραφε εικόνες της καθημερινότητας, καθώς και τις αντιδράσεις καλλιεργητών.
Οι προσπάθειες να... ξεριζωθεί το κακό ξεκίνησαν το 1949, μετά από έρευνα νοτιοαμερικάνου τραπεζίτη (!), του Howard Fonda, ο οποίος υποστήριξε ότι το μάσημα του φυτού ήταν «υπεύθυνο για τη διανοητική καθυστέρηση και τη φτώχεια των κατοίκων των χωρών των Άνδεων», αναφέρει μεταξύ άλλων ο Άγγλος δημοσιογράφος. Το ρεπορτάζ του κλείνει ως εξής: «Με τουλάχιστον 30 προϊόντα κόκας να κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά της Βολιβίας -από οδοντόκρεμες μέχρι παστίλιες- οι υποστηρικτές της καλλιέργιας δηλώνουν ότι η εξαγωγή του φυτού στις αγορές της δύσης θα δώσει ζωή και ελπίδα σε χιλιάδες πάμπτωχους αγρότες της Βολιβίας. Η μόνη εταιρεία η οποία έχει καταφέρει να παρακάμψει την απαγόρευση είναι η αμερικανική Stepan. Σε μια από τις αγριότερες ειρωνίες του πολέμου κατά της κόκας, εισάγει κάθε χρόνο νομίμως 175.000 κιλά από την Chapare για την παρασκευή, μεταξύ άλλων, αποκοκαϊνοποιημένου εκχυλίσματος (de-cocainized flavouring) για την Κόκα-Κόλα». Τα δημοσιεύματα είναι πολλά. Δίνεται η εντύπωση πως όποτε προκύπτει θέμα για την κοκαΐνη, οι δημοσιογράφοι θυμούνται -για κάποιο λόγο- την Coca-Cola.
Ένα ακόμα πρόσφατο παράδειγμα προέρχεται από τη Μεγάλη Βρετανία. Την 1/2/2006, στην ιστοσελίδα του BBC εμφανίστηκε άλλο ρεπορτάζ με τίτλο «Κολομβιανοί αγρότες λανσάρουν ανταγωνιστικά προς την Coca-Cola προϊόντα» (Colombian Farmers launch Coke rivals). Το ρεπορτάζ αφορούσε την πρωτοβουλία μιας φυλής της δυτικής Κολομβίας (Nasa) να παρασκευάσει σειρά προϊόντων (τροφίμα και ποτά) με βάση το φυτό της κόκας. Παραδοσιακοί καλλιεργητές οι ίδιοι, πιστεύουν ότι με την πρωτοβουλία τους αυτή όχι μόνο θα συμβάλλουν ώστε ν’ αλλάξει το image του φυτού, αλλά κυρίως ελπίζουν ότι θα ξεφύγουν από την ένδεια.
Το είδος ποτού που παρασκεύασαν οι ιθαγενείς Nasa (με την ονομασία Coca Sek), μπορεί να μην πήρε την άδεια να κυκλοφορήσει από τις κολομβιανές αρχές, αλλά δίνει την ευκαιρία στον Mike Ceaser που υπογράφει το κείμενο του BBC να παραδώσει ένα ενδιαφέρον μάθημα ιστορίας: «Η παρασκευή προϊόντων από φύλλα κόκας δεν είναι καινούρια ιδέα. Στα τέλη του 19ου και στις αρχές του 20ού αιώνα, αμερικανικές και ευρωπαϊκές εταιρείες λάνσαραν φαρμακευτικά προϊόντα για την ανακούφιση του πονόδοντου, καθώς και άλλα σκευάσματα και τονωτικά, με βάση το ενεργό συστατικό της κοκαΐνης (...). Στην πιο γνωστή περίπτωση, τα φύλλα κόκας ήταν εκείνα που έδωσαν ξεχωριστή γεύση στην πρωτότυπη συνταγή της Coca-Cola. Σύμφωναμε αναφορές, η εταιρεία άρχισε να αφαιρεί το συστατικό της κοκαΐνης από τα φύλλα στις αρχές του 20ού αιώνα, αλλά εξακολουθεί να χρησιμοποιεί φύλλα κόκας για να προσδώσει γεύση στο αναψυκτικό».
Ακολουθεί η συνήθης μη-δήλωση του εκπροσώπου της πολυεθνικής, Jorge Casimiro, ο οποίος δήλωσε στο BBC ότι η συνταγή της Coca-Cola είναι «το μεγαλύτερο μυστικό του κόσμου» (world’s best kept secret) και αρνήθηκε να σχολιάσει τις πληροφορίες ότι το μείγμα περιέχει ακόμα «αποκοκαϊνοποιημένα» φύλλα κόκας.
Τα πρόσφατα ρεπορτάζ των έγκριτων διεθνών μέσων ενημέρωσης που αναφέρουμε και η επίσημη θέση της Coca-Cola Co., όπως αυτή εκφράζεται μέσω των ανά τον κόσμο εκπροσώπων της, θυμίζει ίσως την κλασική ελληνική παροιμία “Ο κόσμος το ’χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι”...

Αποκάλυψη και απόκρυψη...

(για να μη τα μεταφερω και ολα, το υπολοιπο αρθρο εδω -->
https://galera.gr/magazine/modules/articles/article.php?id=157 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Εγώ πάντως πίνω πολύ cola και δεν νομίζω να την κόψω. Μήπως για όλα τα υπόλοιπα που τρώμε ή πίνουμε έχουμε ακούσει καλύτερα πράγματα;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε δεν εχεις και αδικο. Αλλα τουλαχιστον ας μας λενε τι πινουμε. Αμα ειναι να ξερουμε οτι πινουμε κατι που εχει κοκα, να το ξερουμε, να το φχαριστιομαστε και παραπανω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα νταξ τωρα...δεν ειναι και λογικη οτι υπαρχουν πολλα αλλα βλεβερα που τρωμε, ας ταραξω κα τιην κοκα κολα...αλλα anyway, εμενα μου εκανε οτι μου εκανε (ή καλλιτερα συνεβαλε τα μεγιστα), την εκοψα και τωρα ειμαι πολυυυ καλλιτερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω προς το παρον πινω μονο light , για να κοψω θερμιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Δεν υπάρχει χειρότερο από την coca cola και γενικά όλα τα αναψυκτικά τύπου cola. Ένας φίλος μου είχε κάνει το εξής πείραμα: Μέτρησε το σάκχαρο του και μέτα ήπιε μια coca cola και το ξαναμέτρησε. Την επόμενη έκανε το ίδιο μόνο που αντί για coca cola έφαγε μια σοκολάτα. Τα αποτελέσματα? Με την coca cola τα επίπεδα σακχάρου είχαν ανέβει περίσσοτερο και μάλιστα και πιο γρήγορα. Έχει πραγματικά πάρα πολύ ζάχαρη. Επιπλεόν το ανθρακικό και η ζάχαρη προκαλούν κατακράτηση υγρών και φουσκώνεις και όπως όλα τα αεριούχα ευθύνονται και για την κυτταρίτιδα. Οπότε νεράκι και πάλι νεράκι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top