Desktop ή laptop για φοιτητή;

Λάπτοπ Ή μεγάλο Η/Υ?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Λαπτοπ

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Η/Υ (πύργος, οθόνη, ηχεία)

    Ψήφοι: 3 60.0%
  • Τίποτα από τα δύο

    Ψήφοι: 0 0.0%

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγώ ήξερα ότι με το βαθμό μου δεν επρόκειτο να πάρω λάπτοπ οπότε ξετίναξα τον πατέρα μου και πήρα το καλοκαίρι καινούριο πύργο με 1000 Ευρουλάκια!Πετάει αλλά έπρεπε να βάλω λίγη παραπάνω RAM.2 gb έβαλα μόνο!

Βλακεία έκανες.Τα (S)vista θέλουν 4 gb μνήμη για να δουλέψουν αρτίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ε, φορμά και ΧΡ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Βλακεία έκανες.Τα (S)vista θέλουν 4 gb μνήμη για να δουλέψουν αρτίως.
αμα απενεργοποιησεις το Αero μια χαρα πανε και με τα 2gb βεβαια το προτιμοτερο ειναι να βαλει αλλα 2gb μνημη ειναι πολυ φθηνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το θεμα Laptop ή Desktop ειναι μεγαλη φαση... εγω πιστεύω ειναι ανάλογα της Αναγκες του καθενος. Οταν δεν υπάρχει χώρος ή οταν υπάρχει ανάγκη για φορητότητα πέρνεις laptop. Οταν θές υψηλές επιδόσεις σύνδεση με πολλές συσκεύες και μεγαλύτερη αντοχή (περισσοτερές ώρες on) περνεις Desktop αν τα θες όλα δυστηχώς σκοτώνεις τα οικονομικά του Santa και πέρνεις και τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Μεγάλο PC ασυζητητί...

- Μπορείς να το αναβαθμίζεις
- Βολεύει περισσότερο το keyboard (το να έχεις λαπτοπ με επιπλέον USB keyboard δε λέει...)
- Desktop PC με 22ρα οθόνη...

Έχω ένα laptop που τις βασικές μου ανάγκες μπορεί να τις καλύψει, όμως το χρησιμοποιώ ΣΠΑΝΙΑ.


-petros
:ok:
-----------------------------------------
εχω σταθερο (desktop) H/Y !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Χμ.Λέγοντας μεγάλο πισί μάλλον εννοείς σταθερό. Λίγο ανορθόδοξος όρος αλλά τέσπα.
Εγώ έχω λάπτοπ, και μπορώ να πω ότι μου αρέσει. Καταρχάς δεν πιάνει πολύ χώρο πάνω στο γραφείο μου. Δεύτερον με καλύπτει πλήρως γιατί δεν παίζω πολλά παιχνίδια. Μόνο ντότα και σιμς παίζω συνέχεια, και κάτι άλλα αρχαία τα οποία παραδόξως μου αρέσουν τρελά(αλαντίν<3). Επίσης μπορώ να το μεταφέρω στον καναπέ, στο κρεβάτι και όπου αλλού θέλω. Ακόμα και στο σχολείο για καμιά παρουσίαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakos21

Νεοφερμένος

Ο johnakos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μεγαλος αν θελει για παιχνιδια μικρος για απλη χρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
desktop για παιχνίδια και για γενική χρήση συμπεριλαμβανομένου "βαριές" εφαρμογές.Επίσης είναι πλήρως αναβαθμίσιμο ,έυκολο στην χρήση ,και πολύ πιο φθηνό απο το laptop και παράλληλα πιο ισχυρό από αυτό σε
αναλογία τιμής.
Laptop επειδή μπορείς να το πάρεις όπου θες και μπορείς να το χρησιμοποιείσεις για απλές εφαρμογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Παραμένω ρομαντικός - της παλιάς σχολής - οπότε ψηφίζω Η/Υ (πύργος, οθόνη, ηχεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
desktop μονο αν παιζεις παιχνιδια,η αν γραφεις κειμενα(και χρειαζεσαι καλο πληκτρολογιο)...αλλιως μονο LAPTOP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ε ναι λαπτοπ αξιζει να παρεισ μονο αν μετακινησε συχνα και θες να το εχεις παντα μαζι..αλλιως +1000 desktop..ασε που αν σου χαλασει λαπτοπ εκτοσ εγγυησης τοτε..:sick:..εχω προσωπικη εμπειρια σ'αυτο..:'(..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα γομάρι λάπτοπ,καινούριο,το οποίο με καλύπτει πλήρως. Ειδικά αν έχει WiFi το παίρνεις μαζί σου παντού.;)
Έχω και μεγάλο pc αλλά το έχω κυριώς γιατί εκεί έχει ξεμείνει ο εκτυπωτής και το scanner οπότε εκτυπώνω και κάνω διάφορα.

Η μόνη διαφορά είναι η αναβάθμιση....Στο μεγάλο κάνεις τεμενάδες αλλά στο μικρό μένεις με αυτό που έχεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σε laptop μπορείς να αλλάξεις εύκολα μνήμη και δίσκο. Αν βάλεις δίσκο 7200rpm θα δεις αρκετή διαφορά στις επιδόσεις. Βάζεις και λίγη μνήμη παραπάνω και του δίνεις ζωή για 1 ακόμα εξάμηνο τουλάχιστον με λιγότερα απο 150 ευρώ συνολικά. Με λίγο ζόρι αλλάζεις και επεξεργαστή, αλλά εκεί χάνεις την εγγύηση.
Δε συγκρίνεται το παραπάνω βέβαια με τις δυνατότητες αναβάθμισης σε desktop μηχάνημα, εκεί κάνεις ο,τι θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σε laptop μπορείς να αλλάξεις εύκολα μνήμη και δίσκο. Αν βάλεις δίσκο 7200rpm θα δεις αρκετή διαφορά στις επιδόσεις. Βάζεις και λίγη μνήμη παραπάνω και του δίνεις ζωή για 1 ακόμα εξάμηνο τουλάχιστον με λιγότερα απο 150 ευρώ συνολικά. Με λίγο ζόρι αλλάζεις και επεξεργαστή, αλλά εκεί χάνεις την εγγύηση.
Δε συγκρίνεται το παραπάνω βέβαια με τις δυνατότητες αναβάθμισης σε desktop μηχάνημα, εκεί κάνεις ο,τι θέλεις.

Λίγο off topic

Πρόσφατα στο 17αρι λάπτοπ έβαλα 4 gb (2Χ2gb @667) μνήμης https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554136 , δουλειά το πολύ 5 λεπτών. Θα του περάσω και έναν 2o δίσκο (παίρνει και 2ο!) (κατά προτίμηση ssd) και θα είναι παραπάνω από κομπλέ.

Μετά έβαλα τα 1gb μνήμης μου είχε το 17αρι (2Χ512mb), στο 15,4άρι.

Και το 1Χ512 που είχε το 15,4άρι τα χάρισα σε έναν φίλο μου. :P

Έτσι με 38Ε "έφτιαξα καλά" 2 συστηματάκια. Ποιοτικότατο deal πιστεύω.

Οn topic

Δεν υπάρχει "λαπτοπ ή ντεσκτοπ", είναι αναλόγως το τι ζητάει κανείς...

Το λαπτοπ σου δίνει απίστευτη φορητότητα και μία συσκευή όλα σε ένα. (με card reader, webcam, bt, wifi, και μπλα μπλα μπλα), ενώ το desktop σου δίνει σε λιγότερα λ7 πολύ πιο γαμάτες επιδόσεις + πολύ περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης.

(Και με τις τιμές να έχουν πέσει πολύυυυ, το να έχει κάποιος και λαπτοπ και ντεσκτοπ δεν είναι και τόσο δύσκολο.)


ΥΓ (εμένα το keyboard των pavilion μου με βολεύει περισσότερο απ αυτά των desktops μου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxhitedragonxx

Νεοφερμένος

Η Καμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
χμμμ και τα δύο θα ήταν καλά ^^ αλλά με χίλια σταθερό. laptop όσο να ναι είναι πώς να το πω, πιο ευαίσθητο κτλ. Συν το ότι ένα laptop από έρευνες, καλό laptop όμως αντέχει μια χαρά τουλάχιστον τέσσερα χρόνια, μετά έχει περισσότερες δυσκολίες. Τώρα το laptop το έχεις για μικρές δουλειές και αν δε μπορείς να κάνεις χωρίς pc :P ο σταθερός είναι απλά σταθερή αξία ^^

ΥΓ συμφωνώ με τον djohn στο θέμα του keyboard, αυτό το οποίο χρησιμοποιώ τώρα δε με βολεύει καθόλου και κάνω μια ώρα να γράψω σε σχέση με το πώς γράφω στο laptop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγω έχω laptop των 499ευρώ :P .Βέβαια λόγω της τιμής του δεν κάνει και τούμπες αλλά καλό είναι. Θα προτιμούσα ένα tower κατά ταλλά το laptop είναι για τις μετακινήσεις περισσότερο και εργασίες το πάω στο σχολείο και κάνω παρουσίαση από εκεί αντί να τρέχω, πάω στη βιβλιοθήκη και εκτυπώνω άμεσα( και με usb που'ναι πιο πρακτικό γίνεται αλλά συνηθως οι εκεί υπολογιστές έχουν χαλασμένη θύρα υποδοχής ή δεν έχουν καν λογισμικό να τρέξουν usb 2.0 φανταστείτε!)
Επίσης αν θες να βάλεις εξωτερικό σκλη΄ρό (όπως εγω) πρέπει νασαι αποφασισμένος ότι η μπαταρία θα σου τελειώσει το πολύ σε μισή ώρα, ότι είναι εξαιρετικά ενεργοβόρο(όλοι οι εξωτερικοί αλλά σε λάπτοπ πάει)κι ότι γενικα΄άντε γεια! Μια φορά να θέλεις ναλλάξεις κάρτα γραφικών(ας πούμε η καινούργια ndvmedia που εμένα τουλάχιστον μαρέσει, ή ν'αυξήσεις επιδόσεις cpu ή ram, δεν μπορείς. Εγω το παλιό το λάπτοπ το'χα ανοίξει για να δω τη δομή μέσα και τέτοια πέρσι αφήστε είχα ξεριζώσει motherboards έβλεπα και νταξει ήταν χαλασμένο λάπτοπ. Όμως φανταστείτε να θελετε ναναβαθμήσετε το λάπτοπ και να σας μένει στη μέση:P Γι'αυτό και για μεγαλύτερη οθόνη, μνήμη και γενικά ευκολία προτείνω desktop.Lαπτοπ για μετακινήσεις και απλά πραγματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
+ τα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Laptop δαγκωτο. Δεν ξαναπαιρνω desktop. Το εχω σιχαθει.
Με ενα καλο λαπτοπ με 17ρα οθονη, και βαση για να μη καει ειναι ολα οκ!

Το μονο μου κολλημα με το λαπτοπ ειναι οτι δε μπορω να ακουω μουσικη γιατι εχει μουφες ηχεια.. με μια εξωτερικη καρτα ηχου (και ηχεια εννοειται) ειναι μια χαρα! Πραγματικα δε βρισκω το λογο να εχω ολο αυτο τον ογκο μεσα στο σπιτι.. Τα τοσα καλωδια που τα πατε; Προτιμω να εχω ενα μεγαλο λαπτοπ και να το χρησιμοποιω κανονικα σαν να ηταν desktop! Εννοω να μη το μετακινω (πολυ)..

Εχει προχωρησει η τεχνολογια και πλεον αυτα τα 2 τα θεωρω ισαξια αν εξαιρεσουμε την τιμη που στα λαπτοπ ειναι καπως τσιμπημενη..

cheers:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αν θες παιχνίδια pc με τα μπούνια. Αν θες κάτι βολικό να πηγαίνεις από δω και από κει και να το έχεις μαζί σου είναι απαραίτητο το λάπτοπ. Πχ σε επαγγελματικά ταξίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Το μονο μου κολλημα με το λαπτοπ ειναι οτι δε μπορω να ακουω μουσικη γιατι εχει μουφες ηχεια.. με μια εξωτερικη καρτα ηχου (και ηχεια εννοειται) ειναι μια χαρα!
Επειδή έχω πρόβλημα με τη μουσική έψαξα και πήρα ένα λαπτοπ που η μουσική ακούγεται κρύσταλλο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top