E-mail vs. Γράμμα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα η ενταση της στιγμης εξαρταται απο τον συγραφεα ... οχι απο το χαρτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο να αποτυπώνεις χρησιμοποιώνοντας έστω και σκαναρισμένα τα δικά σου γράμματα(τα οποία γράφτηκαν σε στιγμή που ήσουν ήρεμος) με το να τα πρωτογράφεις εκείνη την στιγμή με όλη την φόρτιση που μπορείς να έχεις.
Νομίζω ότι ακόμη και στον γραπτό λόγο τα γράμματα μας(οι φθόγγοι όχι οι επιστολές) δείχνουν διαφορετικά(ελάχιστα αλλά διαφορετικά) ανάλογα με τα συναισθήματα μας τη στιγμή μου που γράφονται.Πιστεύω ότι αφήνουν κάθε φορά ένα μοναδικό αποτύπωμα,όπως και η υπογραφή μας όσο κι αν χρησιμοποιούμε την ίδια κάθε φορά διαφέρει σε κάτι απο την προηγούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ο γραφικός χαρακτήρας δίνει έναν πιο προσωπικό τόνο....
Προτιμώ το γράμμα όταν πρόκειται για προσωπικές σκέψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο να αποτυπώνεις χρησιμοποιώνοντας έστω και σκαναρισμένα τα δικά σου γράμματα(τα οποία γράφτηκαν σε στιγμή που ήσουν ήρεμος) με το να τα πρωτογράφεις εκείνη την στιγμή με όλη την φόρτιση που μπορείς να έχεις.
Νομίζω ότι ακόμη και στον γραπτό λόγο τα γράμματα μας(οι φθόγγοι όχι οι επιστολές) δείχνουν διαφορετικά(ελάχιστα αλλά διαφορετικά) ανάλογα με τα συναισθήματα μας τη στιγμή μου που γράφονται.Πιστεύω ότι αφήνουν κάθε φορά ένα μοναδικό αποτύπωμα,όπως και η υπογραφή μας όσο κι αν χρησιμοποιούμε την ίδια κάθε φορά διαφέρει σε κάτι απο την προηγούμενη.
εγω επιμενω οτι ακομη οτι τα συναισθηματα εχουν να κανουν με αυτον που γραφει το κειμενο.Τοσα βιβλια υπαρχουν που ειναι γεματα απο συναισθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
εγω επιμενω οτι ακομη οτι τα συναισθηματα εχουν να κανουν με αυτον που γραφει το κειμενο.Τοσα βιβλια υπαρχουν που ειναι γεματα απο συναισθηματα

Σαφώς αλλα σκέψου μόνο πόσο πιο έντονο θα είναι το προτώτυπο χειρόγραφο του συγκεκριμένου βιβλίου(άσχετα που πλέον πια και τα πρωτότυπα δεν είναι χειρόγραφα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Σαφώς αλλα σκέψου μόνο πόσο πιο έντονο θα είναι το προτώτυπο χειρόγραφο του συγκεκριμένου βιβλίου(άσχετα που πλέον πια και τα πρωτότυπα δεν είναι χειρόγραφα).
Μα τα συναισθηματα δεν αλλαζουν, ο καλος ο συγγραφέας ΟΦΕΙΛΕΙ το κειμενο του να προσφαιρει τα ιδια και σε χειρογραφο και σε βιβλιο αλλα και προφωρικο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ρε exposed.. τι να κάνουμε; Κάποιοι από μας (αρκετοί να είσαι σίγουρος ;)) προτιμάμε τις μουτζούρες πάνω.. το λάθος, τα τρεμάμενα κακογραμμένα γράμματα, τα δάκρυα που έχουν πέσει πάνω στο χαρτί κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ρε exposed.. τι να κάνουμε; Κάποιοι από μας (αρκετοί να είσαι σίγουρος ;)) προτιμάμε τις μουτζούρες πάνω.. το λάθος, τα τρεμάμενα κακογραμμένα γράμματα, τα δάκρυα που έχουν πέσει πάνω στο χαρτί κτλ...

Άκριβώς :):clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Γράμμα και πάλι γράμμα.
Πριν ακόμα το διαβάσεις, από τον γραφικό χαρακτήρα, τις μουτζούρες κ.λ.π. καταλαβαίνεις τη συναισθηματική φόρτιση του ανθρώπου την ώρα που το έγραφε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Γράμμα και πάλι γράμμα.
Πριν ακόμα το διαβάσεις, από τον γραφικό χαρακτήρα, τις μουτζούρες κ.λ.π. καταλαβαίνεις τη συναισθηματική φόρτιση του ανθρώπου την ώρα που το έγραφε.....
μα το οραμα του καθε συγγραφέα είναι να μπόρει να διορθωνει χωρίς να κάνει μουστουρες. Σε ενα ερωτoτικό γράμμα δεν νομιζω να σου αρεσε κλέφτρα να διέκρινες κατω απο μία μουτζούρα ένα "ινε" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
γράμμα γράμμα γράμμα γράμμα !
μου αρέσουν πάρα πολύ τα γράμματα και στέλνω σε όσους αγαπάω από τα 12-13 μου?
τότε έγραφα χωρίς ιδιαίτερο λόγο,απλά για να εκφράσω σε κάποια φίλη μου το πόσο την αγαπάω και ότι θα ναι η καλύτερη μου φίλη για πάντα χαχα δεν το λέω ειρωνικά.όσοι έχουν πάρει γραμματάκι είναι έξτρα ιδιαίτεροι για μένα.
μια μέρα ξύπνησα κ είπα οκ λέγε όλη την αλήθεια σου και κάθε σκέψη.και το έκανα.ακριβώς γι αυτό τρομάζω χαχα γιατί δεν θυμάμαι τι έχω γράψει σε γράμματα.παίρνω ένα χαρτί,ένα στυλό και γράφω.ό,τι κατεβάσει.ό,τι νιώθω.οπότε μετά από κανά δίμηνο θυμάμαι μόνο το γενικό θέμα ^^ so be it.όσους διάλεξα τους διάλεξα μετά από πολύ σκέψη.και όχι δεν θα το μετανιώσω.
τώρα οκ κ το μέιλ καλό είναι,αν είναι από αγαπημένο άτομο.αλλά δεν συγκρίνουμε^^
λατρεύω να παίρνω γράμματα.είναι μαγεία για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Έχω στείλει γράμμα όταν ήμουν μικρός. Δεν έστελνα στον Άι βασίλη γιατί τα δώρα μου τα έφερνε ο μπαμπάκας. Είχα στείλει σε ένα διαγωνισμό εφημερίδας. Λεγόταν γίνε πρόεδρος νομίζω και ήταν διαγωνισμός στο εθνοσπόρ. Οι 23+ θα το θυμούνται. Πάντα πάτωνα. Ούτε καν έφτασε το γράμμα στον προορισμό του. Από τότε στέλνω μόνο μέιλ και σουμουσου μιας και αυτά φτάνουν στο προορισμό τους.

Φακ ελληνικά ταχυδρομεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Προτιμώ τα γράμματα...:)Όταν κρατάς κάτι που προηγουμένως το είχε ένα αγαπημένο σου πρόσωπο είναι αλλιώς.:PΕιδικά κάποιοι που βάζουν και την κολόνια τους...Αχχχχχχχχχχχ...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
:):D τα γράμματα είναι πιο προσωπικά, έχουν μία νοσταλγική διάθεση και εκπέμπουν τρυφερότητα :inlove: αν βέβαια γράφονται από ερωτευμένους. Τα email είναι πάντα πιο απρόσωπα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
νταξ το γραμμα δεν βολευει οσο το e-mail ,ειδικα για μεγαλες αποστασεις
μικρη αλληλογραφουσα και μ αρεσε πολυ
γενικα ειναι πιο ωραιο να στελνεις γραμμα, το μειλ ειναι πιο απροσωπο αλλα πιο ευχρηστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
δεν θυμάμαι να έχω στείλει σε κανέναν γράμμα.μέιλ έχω στείλει μετρημένα στα δάκτυλα και μόνο για πολύ σοβαρά θέματα.
γενικά,δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτεερα κανένα από τα δύο είδη,αλλά προτιμώ τα μέιλ διότι αφενός είσαι σίγουρος ότι το "γράμμα" (έστω υπό ηλεκτρονική μορφή) θα πάει τον προορισμό του και αφετέρου στον 21ο αιώνα να στέλνεις γράμματα(όχι ραβασάκια,γράμματα) μου φαίνεται κάπως περίεργο να μη διευκολύνουμε τη ζωή μας με τα σύγχρονα μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Νομίζω έχουμε 2013...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πρόσφατα ξεκίνησα να ανταλλάσω γράμματα με φίλους και φίλες που ζουν στο εξωτερικό. Ε λοιπόν, ποτέ δεν περίμενα ότι είναι τόσο δύσκολο να γράφεις. Με τον υπολογιστή έχουμε χάσει την καθημερινή τριβή στην γραπτή σύνταξη ενός κειμένου , το οποίο θεωρώ και απαράδεκτο.

Για αυτό το λόγο τίθεμαι υπερ των γραμμάτων, όταν οι περιστάσεις το επιτρέπουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εξαρτάται σε ποιον το στέλνεις και για ποιόν λόγο. Και τα δύο χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Γράμμα σήμερα στελνουν μόνο οι εφορίες και οι τραπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top