E-mail vs. Γράμμα

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Παντως, εμενα μου αρεσει και πολλες φορες προτιμω να ανοιγω την καρδια μου με γραμμα (δηλαδη email, ας μην ξεχναμε οτι ζουμε στο 2006 ;) )

καλά, το χαρτί έχει άλλη γοητεία πάντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαφωνω, ποια γοητεια εχει; Μην μου πεις οτι μπορεις να το αγγιξεις. Γιατι ακομη και ενα κειμενο τυπωμενο στο χαρτι δεν το αγγιζεις υπο αυτη την εννοια.

Εγω ειμαι υπερ του e-mail. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Τπτ καλύτερο κατ εμέ από το να γράφεις τις σκέψεις και τους προβληματισμούς σου σε ένα χαρτί.

:)

Διηγήματα και κάθε είδους ιστορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
καλά, το χαρτί έχει άλλη γοητεία πάντως :D
Πιστευω ότι εννοεί το χαρτί σαν πιο παραδοσιακό τρόπο..που παραπέμπει σε άλλες εποχές..και συνεπώς ίσως πιο ρομαντικο..Εξάλλου ειναι αλήθεια ότι τα μαιλ είναι πιο απρόσωπα..Ενω τα γράμματα έχουν πιο προσωπικό χαρακτήρα..Ο τρόπος γραφής και όλα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι, και ότι μπορείς να το αγγίξεις αλλά και για την ύπαρξη του γραφικού χαρακτήρα. Αυτό δεν μπορείς να το αναπαραστήσεις σε ένα τυπωμένο mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Σίγουρα το email είναι 100% πιο λειτουργικό, οικονομικό, γρήγορο, αλλά κατά τη γνώμη μου, σε συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν μπορούν να αντικατασταθούν τα γράμματα.Το γράμμα είναι πολύ πιο προσωπικό και μαζί μ'αυτό μπορείς να στείλεις και κάτι άλλο.
Και σκέψου κι αυτό: μετά το χωρισμό κάτι πρέπει να έχει η κοπέλα συνήθως, ενίοτε και ο άντρας, για να σκίσει.Δε μπορεί απλά να κάνεις delete τα email...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Σίγουρα το email είναι 100% πιο λειτουργικό, οικονομικό, γρήγορο, αλλά κατά τη γνώμη μου, σε συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν μπορούν να αντικατασταθούν τα γράμματα.Το γράμμα είναι πολύ πιο προσωπικό και μαζί μ'αυτό μπορείς να στείλεις και κάτι άλλο.
Και σκέψου κι αυτό: μετά το χωρισμό κάτι πρέπει να έχει η κοπέλα συνήθως, ενίοτε και ο άντρας, για να σκίσει.Δε μπορεί απλά να κάνεις delete τα email...
:hehe: Σίγουρα ο ήχος του χαρτιού που σκίζεται δε συγκρίνεται με το "message deleted" πχ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Ερωτικό γράμμα:

Περιέχει το γραφικό χαρακτήρα του άλλου ατόμου (κάτι απο εκείνη), βλέπεις τα σβησίματα στο χαρτί (πχ. εδω η καλή μου τι ήθελε να πει άραγε...), βλέπεις την απότομη γραφή της (άγχος μήπως και ξεχάσει κάποια σκέψη), υπογράφει με ενα κόκκινο φιλάκι απ τα χείλη της (αγάπη μέχρι αηδίας...αλλά είναι ένδειξη αγάπης έστω). Επίσης το γράμμα θα το κρύψεις για να μη το βρούν τρίτοι, πάντα θα έχεις το άγχος μη το βρουν αλλά και μη χαθεί. Είναι καλό αγχος:redface:

E-mail και γενικά το κεφάλαιο "Ηλεκτρονική Επικοινωνία":

Μοδάτο, κεφάτο αλλά....πολύ ψυχρό βρε αδερφάκι μου... Πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν κάθε άλλη μέθοδος έχει πάψει να υφίσταται/εξαντληθεί να χρησιμοποιείται/αδύνατον να υπάρξει. Είναι τρόπος ζωής γι αυτούς που: όταν βγούν στην κοινωνία, εκείνη τους ξερνάει πατόκορφα, ακριβώς επειδή έχουν χάσει κάθε ζεστασιά που θα θύμιζε άνθρωπο. Επιπροσθέτως αρκετοί έχουν τάσεις αντικοινωνικές και διάφορα ψυχολογικά προβλήματα και ανασφάλειες. "Μα μ' αυτό το ζώον αντήλλασα e-mail;"


Όταν θέλετε να έχετε επαφές, να ψάχνετε τον πιο ζεστό, αληθινό κι ανθρώπινο τρόπο για να το εκφράσετε...Κάντε το στην κοινωνία! Αν είστε καλοί/ες, θα φανείτε και θα ανταμειφθείτε από τα άτομα που γουστάρετε... Γιατί πίσω απο μια οθόνη κι εγω είμαι ο Τζόνυ Ντεπ και πeeδάω τη μισή υφήλιο και νιώθω άντρας επειδή η UserGirlGR (Τυχαίο ψευδώνυμο) στο στέκι μου είπε οτι θα με γλύψει 3 φορές στη μύτη...:P ... Αυτό δε θα με κάνει ποτέ άνθρωπο όμως αν η κοινωνία με ξερνάει καθημερινά.


...και δόξα το Θεο εγω τα χω καλά με δαύτη την πορ-knee που λέγεται κοινωνία κι ας πληρώνω μεγάλα "κόμιστρα" για την παρουσία μου σ' αυτή. Τουλάχιστον είμαι μέσα της κάθε μέρα και το ευχαριστιέμαι!!:clapup: (για τους ερωτιάρηδες του φόρουμ έτσι να τ@βλ0σετε και λίγο:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τους υπέρμαχους του παραδοσιακού γράμματος σας παραπέμπω στο βιβλίο "Ψηφιακή Ζωή" του Νίκου Δήμου. Έχει όλα ακριβώς τα επιχειρήματα που επρόκειτο να αναπτύξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Καλά δε διαφώνω για το πόσο ζεστό μπορεί να είναι ένα mail. Αλλά δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στο παραδοσιακό τρόπο. (σε περιπτώσεις όπως το ερωτικό γράμμα πχ, αν είναι επαγγελματικό το γράμμα, έχει αντικατασταθεί προ πολλού από το e-mail :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια για το παραδοσιακό μεν γράμμα, γραμμένο σε υπολογιστή όμως, τι γνώμη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αν το ανέλυες λίγο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοώ ερωτικό γράμμα γραμμένο σε word (ή παρεμφερές πρόγραμμα) και τυπωμένο, μέσα σε φάκελο, το οποίο δίνεται απο κοντά. Λέτε οτι τείνει στο mail ή στο γράμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πιο κοντά στο mail είναι αυτό, διότι όπως είπα, ο γραφικός χαρακτήρας κάνει τη διαφορά και το κάνει πιο ανθρώπινο και ζεστό το γράμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Πιο πολύ στο mail τείνει ή μάλλον σε επίσημη επιτολή.Όπως είπαν ο ifrit κι ο valder παίζει μεγάλο ρόλο ο γραφικός χαρακτήρας και τα διάφορα λάθη που γίνανε κατά τη διάρκεια του γραψίματος μπορεί να σημαίνουν πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι, αυτό με τα λάθη όντως ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εξαρτάται....
ωραίο το γράμμα... σαφώς σημαντικός ο γραφικός χαρακτήρας... αρκεί όμως τα ΕΛΤΑ να κάνουν τη δουλειά τους και να φτάσει το γράμμα στον προορισμό του :mad:


Μου έχει τύχει επανηλημένα να μου στείλουν κάτι (κυρίως απ το εξωτερικό) και να μην το λάβω ποτέ!
Ακόμα περιμένω ένα γράμμα από ένα φίλο, και δύο κάρτες από φίλη!!!
Άντε τώρα να σου στείλει ο άλλος ερωτικό γράμμα που δε θα λάβεις ποτέ.... ή ακόμα χειρότερα που θα το λάβεις μετά από χρόνια που η σχέση θα έχει λήξει.... και μέσα στο γράμμα θα βλέπεις ότι είχες καταλάβει λάθος το χ-ψ πράγμα που σε έκανε τοτε να τον/την χωρίσεις :P

Προτειμώ λοιπόν το e-mail που μου εμπνέει ασφάλεια και σιγουριά ότι θα φτάσει εκτός και αν..... το δώσω με το χέρι :redface:


Υ.Γ. τα ραβασάκια όμως που κρύβω και τα βρίσκει ο άλλος σε άσχετα σημεία και σε άσχετους χρόνους λένε πολλά :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω θα διαφωνησω με αυτους που πιστευουν οτι το e-mail δεν ειναι η κοινωνια μας. Το e-mail οχι μονο ειναι η κοινωνια μας αλλα εξελίσει.

Τελος θα διαφωνησω και οτι valder που υπονοησε οτι το e-mail ειναι απροσωπο και συνηθως κρυβεται καποιος αλλος πισω. Στο πρωτο θα διαφωνησω επειδη και στις δυο περιπτωσεις μονο ενα κειμενο βλεπειπς, στο δευτερο θα διαφωνησω επειδη το e-mail δεν το στελνεις αναγκαστικα σε αγνωστους οπως και το γραμμα δεν το στελνεις αναγκστικα σε γνωστους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Ναι, και ότι μπορείς να το αγγίξεις αλλά και για την ύπαρξη του γραφικού χαρακτήρα. Αυτό δεν μπορείς να το αναπαραστήσεις σε ένα τυπωμένο mail.
Ωπ, εδώ θα διαφωνήσω!!! Μπορείς να γράψεις όλο το αλφάβητο σε ένα χαρτί, στη συνέχεια να το σκανάρεις και κατόπιν με τη χρήση προγράμματος (Font Creator για όσους ενδιαφέρονται) να φτιάξεις τη δική σου γραμματοσειρά με το δικό σου γραφικό χαρακτήρα την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο Word ή οπουδήποτε αλλού! ;) :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Ωπ, εδώ θα διαφωνήσω!!! Μπορείς να γράψεις όλο το αλφάβητο σε ένα χαρτί, στη συνέχεια να το σκανάρεις και κατόπιν με τη χρήση προγράμματος (Font Creator για όσους ενδιαφέρονται) να φτιάξεις τη δική σου γραμματοσειρά με το δικό σου γραφικό χαρακτήρα την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο Word ή οπουδήποτε αλλού! ;) :thumbup:

Ωραίο αυτό δεν το ήξερα:) (λες και είμαι ενημερωμένη για όλα τα άλλα προγράμματα)
Όμως και πάλι κάτι λείπει.....λείπει η ζεστασιά και η συναισθηματική φόρτιση που κρύβει το ιδιόχειρο.Ακόμη και τα πιο πιστά αντίγραφα ποτέ δεν φτάνουν το προτότυπο ακριβώς γιατί λείπει η ένταση τη στιγμή της διμιουργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top