[e-steki] Αναφορά λαθών στις λειτουργίες του site

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Σταματάς να γράφεις αν δε θέλεις να το βλέπει ένας συγκεκριμένος χρήστης ή μιλάς με πμ. Είναι φόρουμ, δεν μπορούμε να επιλέγουμε ποιος θα μας διαβάσει, γι' αυτό και τα περισσότερα θρεντ είναι δημόσια και δεν χρειάζεται καν εγγραφή. Δεν είναι αυτή η λογική του φόρουμ. Αν θες κάτι τέτοιο, μπες φεισμπουκ, κάνε μια κλειστή ομάδα 20 ατόμων και πείτε τα δικά σας.
Δεν θέλεις να το κάνεις, το καταλαβαίνω. Αλλά τεχνικά γίνεται. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα βοηθούσε το e-steki μία λογική ghosting. Μιλάς με αυτούς που θέλεις και αλληλεπιδράς επίσης με αυτούς που σου προσφέρουν κάτι θετικό. Την αρνητικίλα την στέλνεις στον κουβά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,848 μηνύματα.
Το τέσταρα μόλις. Το alert δεν στέλνεται, όμως αν πατήσεις τα κουτάκια κάτω δεξιά στο post μπορείς να δεις το reaction. Είναι εύκολο να διορθωθεί αυτό, δεδομένου ότι η ignore list φορτώνει σε κάθε page load για τους σκοπούς του συστήματος (για τον visitor), απλά αν μετά πας να σερφάρεις ως επισκέπτης, θα μπορείς να το δεις το reaction από τον ignored. Εκτός βέβαια αν για κάθε χρήστη post φορτώνουμε και την ignore list του στο background, αλλά εκεί επηρεάζουμε και το τι βλέπουν οι άλλοι επισκέπτες/ τρίτοι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Δεν θέλεις να το κάνεις, το καταλαβαίνω. Αλλά τεχνικά γίνεται.
Εννοείται πως δε θέλω να το κάνω γιατί δεν είναι αυτή η νοοτροπία του φόρουμ.
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα βοηθούσε το e-steki μία λογική ghosting. Μιλάς με αυτούς που θέλεις και αλληλεπιδράς επίσης με αυτούς που σου προσφέρουν κάτι θετικό. Την αρνητικίλα την στέλνεις στον κουβά.
Υπάρχει αυτό, λέγεται ignore. :thumbup:
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Το τέσταρα μόλις. Το alert δεν στέλνεται, όμως αν πατήσεις τα κουτάκια κάτω δεξιά στο post μπορείς να δεις το reaction. Είναι εύκολο να διορθωθεί αυτό, δεδομένου ότι η ignore list φορτώνει σε κάθε page load για τους σκοπούς του συστήματος (για τον visitor), απλά αν μετά πας να σερφάρεις ως επισκέπτης, θα μπορείς να το δεις το reaction από τον ignored. Εκτός βέβαια αν για κάθε χρήστη post φορτώνουμε και την ignore list του στο background, αλλά εκεί επηρεάζουμε και το τι βλέπουν οι άλλοι επισκέπτες/ τρίτοι.
Το θέμα Πέτρο είναι όχι να μην μπορείς να δεις εσύ το reaction που έκανε ένας ignored χρήστης σε σένα αλλά να μην μπορεί ο ignored χρήστης να κάνει reaction εξαρχής.

Θα πρέπει δηλαδή να τροποποιήσεις το event του reaction ελέγχοντας την ignore list. Βέβαια έτσι θα καταλαβαίνει ο χρήστης ότι τον έχεις κάνει ignore (καλύτερα, θα έλεγα... :P). Απ' την στιγμή όμως που όπως λες η ignore list φορτώνεται σε κάθε page load, είναι ακόμα ευκολότερο το post να εμφανίζεται μόνο σε όσους δεν ανήκουν στην ignore list. So simple... :D
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,848 μηνύματα.
Η λογική του ignore είναι να μην επηρεάζονται οι άλλοι από αυτό, αλλά μόνο εσύ.
Δηλαδή και να μην μπορεί να γίνει αντιληπτό από τον x ότι εσύ ο y τον έχεις κάνει ignore.
Εσύ δεν θες να βλέπεις περιεχόμενο κάποιου, εσύ δε θα το βλέπεις τελικά.

Ακόμα και τα προσωπικά μηνύματα του x στον y, φαίνεται σαν να στάλθηκαν, αλλά ο y δεν τα λαμβάνει ποτέ και ο x δεν βλέπει ποτέ ότι το μήνυμά του "διαβάστηκε".
Δεν υπάρχουν stop messages.

Οπότε έχει προγραμματιστεί διόρθωση, ο x, πέραν του ότι - ήδη - δεν βλέπει alerts για reactions από τον y, δεν θα βλέπει και το reaction στα κουτάκια κάτω - δεξιά κάθε post.
Σαν επισκέπτης όμως θα μπορεί να το δει, υπόψιν.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Η λογική του ignore είναι να μην επηρεάζονται οι άλλοι από αυτό, αλλά μόνο εσύ.
Δηλαδή και να μην μπορεί να γίνει αντιληπτό από τον x ότι εσύ ο y τον έχεις κάνει ignore.
Εσύ δεν θες να βλέπεις περιεχόμενο κάποιου, εσύ δε θα το βλέπεις τελικά.
Αν το δικό σου post δεν εμφανιζόταν καθόλου σε έναν ignored χρήστη τότε δεν θα ήταν αντιληπτό ότι τον έχεις κάνει ignore.

Τώρα, τεχνικά, ίσως δεν είναι τόσο εύκολο όπως νόμιζα αρχικά. Θα πρέπει ανά post, μαζί με την πληροφορία του χρήστη του post όπως π.χ. αν είναι συνδεδεμένος ή αν έχει γράψει 16.234 μηνύματα, να κάνεις άλλο ένα inner join και να φέρεις την ignore list του συγκεκριμένου χρήστη. Μετά εύκολα ελέγχεις αν ό τρέχων χρήστης του browser session βρίσκεται σε αυτή την λίστα, αν ναι, δεν εμφανίζεις το post και ξεμπερδεύεις.

Τώρα αν ο ignored χρήστης είναι πονηρίδης και κάνει sign out για να τσεκάρει ως επισκέπτης, στον παραπάνω έλεγχο θα πρέπει να ενσωματώσεις και την τρέχουσα IP, την οποία βέβαια πρέπει να ενημερώσεις σε κάθε sign in (γιατί αν είναι dynamic θα αλλάζει).

Οκ, είναι μια ιδέα για ένα πιο λειτουργικό ignore functionality, έχει ένα βαθμό δυσκολίας να υλοποιηθεί. Πάντως είναι κάπως άκομψο να βλέπεις τυχαία (με show ignore content) ότι έχουν αναφερθεί σε δικά σου post χρήστες που τους έχεις κάνει ignore.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,848 μηνύματα.
Είναι ακόμα πιο πολύπλοκο ότι και οι άλλοι χρήστες κάνουν quote μηνύματα μελών που έχεις ignore. Πολλές φορές με μίξη quotes και από άλλα μέλη στο ίδιο post.
Εντάξει θέλει και λίγη πειθαρχεία να έχεις κάποιον στην ignore list και να μην πατάς το "show ignore content".
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Όταν τελειώσει το μπαν του, θα μπορέσει να βάλει reactions έτσι κι αλλιώς, οπότε ποιο το νόημα;
Ότι ενδεχομένως θα ήταν πιο αποτρεπτικό για τον αποκλεισμένο να υποπέσει πάλι στα ίδια θέματα/sections.

Και ξαναλέω ότι η πρόταση είναι επειδή συνήθως η μπαν λιστ είναι πάνω κάτω η ίδια.
Και πιο μακροχρόνιεςποινές ξέρουμε ότι δεν μπορούν να υπάρξουν (και σπανίως υπάρχουν) οπότε ας είναι πιο στρικτ οι υπάρχουσες ξέρωγω.

Αλλά ναι, οκ, γουατεβα.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα άλλο λαθάκι στις λειτουργίες του σάιτ εντοπίζω στον μετρητή των μηνυμάτων.

Πατάω το button «Επικοινωνία», που βρίσκεται στο τέλος κάθε σελίδας, στέλνω το μήνυμα που θέλω στην ΟΔ, και το μήνυμα αυτό μετράει στον μετρητή των μηνυμάτων που έχω δημοσιεύσει στα φόρουμ.

Δηλαδή αν έχω στείλει 15 μηνύματα στην ΟΔ μέσω αυτού του button, τότε θα έχω 15 παραπάνω μηνύματα από όσα έχω δημοσιεύσει στα φόρουμ.

Ενδεχομένως να μετράει ως μήνυμα (δικό μου) και η απάντηση που λαμβάνω από την ΟΔ.
Αυτό όμως δεν το έχω τσεκάρει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,045 μηνύματα.
Ένα άλλο λαθάκι στις λειτουργίες του σάιτ εντοπίζω στον μετρητή των μηνυμάτων.

Πατάω το button «Επικοινωνία», που βρίσκεται στο τέλος κάθε σελίδας, στέλνω το μήνυμα που θέλω στην ΟΔ, και το μήνυμα αυτό μετράει στον μετρητή των μηνυμάτων που έχω δημοσιεύσει στα φόρουμ.

Δηλαδή αν έχω στείλει 15 μηνύματα στην ΟΔ μέσω αυτού του button, τότε θα έχω 15 παραπάνω μηνύματα από όσα έχω δημοσιεύσει στα φόρουμ.

Ενδεχομένως να μετράει ως μήνυμα (δικό μου) και η απάντηση που λαμβάνω από την ΟΔ.
Αυτό όμως δεν το έχω τσεκάρει.
Προφανώς η σελίδα της επικοινωνίας δημιουργεί κρυφό θρεντ που το βλέπει μονο ο υπευθυνος επικοινωνίας και στο μετράει σαν ποστ γιατι ΕΙΝΑΙ ποστ.

Θα στο απαντησουν τα παιδιά για καλύτερα. Απλα επειδη ειχα φόρουμ και παει το μυαλό μου εκεί.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Ότι ενδεχομένως θα ήταν πιο αποτρεπτικό για τον αποκλεισμένο να υποπέσει πάλι στα ίδια θέματα/sections.

Και ξαναλέω ότι η πρόταση είναι επειδή συνήθως η μπαν λιστ είναι πάνω κάτω η ίδια.
Και πιο μακροχρόνιεςποινές ξέρουμε ότι δεν μπορούν να υπάρξουν (και σπανίως υπάρχουν) οπότε ας είναι πιο στρικτ οι υπάρχουσες ξέρωγω.

Αλλά ναι, οκ, γουατεβα.
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, δε συμβαίνει αυτό. Πολύ σπάνια κάποιος "συνετίζεται" και προσέχει. Τις περισσότερες φορές απλά κάνουν αυτά που γουστάρουν.

Ένα άλλο λαθάκι στις λειτουργίες του σάιτ εντοπίζω στον μετρητή των μηνυμάτων.

Πατάω το button «Επικοινωνία», που βρίσκεται στο τέλος κάθε σελίδας, στέλνω το μήνυμα που θέλω στην ΟΔ, και το μήνυμα αυτό μετράει στον μετρητή των μηνυμάτων που έχω δημοσιεύσει στα φόρουμ.

Δηλαδή αν έχω στείλει 15 μηνύματα στην ΟΔ μέσω αυτού του button, τότε θα έχω 15 παραπάνω μηνύματα από όσα έχω δημοσιεύσει στα φόρουμ.

Ενδεχομένως να μετράει ως μήνυμα (δικό μου) και η απάντηση που λαμβάνω από την ΟΔ.
Αυτό όμως δεν το έχω τσεκάρει.
Όταν κάνεις αναφορά στην ΟΔ δημιουργείται ένα θρεντ στο οποίο απαντάμε οι συντονιστές, οπότε είναι πράγματι ένα μήνυμα δικό σου και μετριέται ως τέτοιο. Οι απαντήσεις της ΟΔ, όχι, δεν προσμετρώνται στα μηνύματά σου.:thumbup:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,439 μηνύματα.
Προχτες και εγω ειδα την υπογραφη μου τεραστια σαν ποστ σε χρηστη.ΟΚ σοκ.
Ανανεωσα..εφυγε...αλλα καν δεν ξερω τι εβλεπαν οι αλλοι χρηστες.:laugh:
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,964 μηνύματα.
το ignore δεν λειτουργεί σωστά. βλέπεις πράγματα που δεν θα έπρεπε, εξαφανίζονται ολόκληρα νήματα, αντί για το τελευταίο μόνο ποστ, κ.ο.κ.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Θα έκανα πρόταση για δυνατότητα επιλεκτικού ignore ανά section πχ., αλλά εδώ το παραδοσιακό δε λειτουργάει σωστά άρα why bother.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,848 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Γιατί μου λέει file too large όταν πάω να ανεβάσω φωτογραφία στην υπογραφή; Δηλαδή πόσο μικρό πρέπει να είναι το αρχείο;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Γιατί μου λέει file too large όταν πάω να ανεβάσω φωτογραφία στην υπογραφή; Δηλαδή πόσο μικρό πρέπει να είναι το αρχείο;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,848 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top