[e-steki] Προτάσεις και Ιδέες για το site

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Άλλο (σχετικό-άσχετο): μήπως να ξανασκεφτείτε να δοθεί δυνατότητα στον χρήστη να μπορεί εντός εύλογου, και αρκετά σύντομου χρονικού διαστήματος, να διαγράφει δικό του ποστ;
Υπό την προϋπόθεση να μην έχει προλάβει κάποιο άλλο μέλος να παραθέσει το συγκεκριμένο ποστ.
Και βέβαια με αυστηρά περιορισμένο αριθμό διαγραφής/ημέρα(1-3 μηνύματα, το πολύ).
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελπίζω να μην θεωρείτε μερικοι ότι όσο πιο πολύ θα χρησιμοποιείτε την μουτζα, τόσο θα ανεβαίνει παράλληλα και το επίπεδο... Σας καταλαβαίνω όμως. Κι εγώ θέλω να φασκελωσω αλλα η μουτζα δεν προωθεί τον διάλογο.
Για ποιο επίπεδο μιλάς όταν βλέπεις να προτείνεται κάτι τέτοιο σε δημόσια κοινότητα που προάγει την ελευθερία έκφρασης αλλά και παράλληλα τον σεβασμό ακόμα και τις διαφορερικης άποψης (λέμε τώρα)

Μετά θέλουμε η νέα γενιά και τα παιδιά που μεγαλώνουν κοντά τους-μας να διδαχθούν μια άλλη νοοτροπία για να αποφευχθεί η κακοποίηση, η βία,το μπουλινγκ και πολλά άλλα , όταν παράλληλα εμείς θέλουμε να ξαναεπαναφερουμε συμπεριφορές που προσπαθούμε να αποβαλλουμε από τις δικές μας μνήμες από κάποιους νεατερνταλ που κυκλοφορούν ακόμα δημοσίως και εκφράζονται έτσι..:(

Ας αλλάξουμε πρώτα τον ευατο μας και τον τρόπο που εκφραζόμαστε εμείς και μετά να μπορούμε να έχουμε λόγο και κρίση για το οτιδήποτε παρατατικό συμβαίνει και προάγει όλα αυτά!
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελπίζω να μην θεωρείτε μερικοι ότι όσο πιο πολύ θα χρησιμοποιείτε την μουτζα, τόσο θα ανεβαίνει παράλληλα και το επίπεδο... Σας καταλαβαίνω όμως. Κι εγώ θέλω να φασκελωσω αλλα η μουτζα δεν προωθεί τον διάλογο.
Για πες μας εναλλακτικές για την άνοδο του επιπέδου. Προεκλογική εκστρατεία για τη Ν.Δ., πχ;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Άλλο (σχετικό-άσχετο): μήπως να ξανασκεφτείτε να δοθεί δυνατότητα στον χρήστη να μπορεί εντός εύλογου, και αρκετά σύντομου χρονικού διαστήματος, να διαγράφει δικό του ποστ;
Υπό την προϋπόθεση να μην έχει προλάβει κάποιο άλλο μέλος να παραθέσει το συγκεκριμένο ποστ.
Και βέβαια με αυστηρά περιορισμένο αριθμό διαγραφής/ημέρα(1-3 μηνύματα, το πολύ).
Καταλαβαίνεις ότι θα γίνει χαμός γιατί θα γράφονται ποστ που μετά θα σβήνονται και θα χαθεί η μπάλα. ;)
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι θα γίνει χαμός γιατί θα γράφονται ποστ που μετά θα σβήνονται και θα χαθεί η μπάλα. ;)
Τι εννοείς θα χαθεί η μπάλα, άμα επιτρέπεπονται 1έως 2 ποστ και υπό τους όρους που ανέφερα παραπάνω;
Πόσοι δηλαδή λες θα το κάνουν επίτηδες
και όχι γιατί απλώς έβαλαν ένα μήνυμα που απλώς θυμήθηκαν πως είχαν ξανανεβάσει ή (όπως εγώ), ποστάρει από απροσεξία, σε λάθος θρεντ; :hmm:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Τι εννοείς θα χαθεί η μπάλα, άμα επιτρέπεπονται 1έως 2 ποστ και υπό τους όρους που ανέφερα παραπάνω;
Πόσοι δηλαδή λες θα το κάνουν επίτηδες
και όχι γιατί απλώς έβαλαν ένα μήνυμα που απλώς θυμήθηκαν πως είχαν ξανανεβάσει ή (όπως εγώ), ποστάρει από απροσεξία, σε λάθος θρεντ; :hmm:
Μπορούν να κάνουν αναφορά για να το σβήσει ένας συντονιστής αν χρειαστεί, ή να μείνει αν δεν είναι τόσο σοβαρό.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Ωραίο θα ήταν το ραδιόφωνο ή να συζητάνε περίπου πέντε μέλη μέσω skype και οι υπόλοιποι να συμμετέχουν από το chat 👀
Να είναι προγραμματισμένη κάθε περίπου μια εβδομάδα μια εκπομπή ή συνάντηση με όσα μέλη ειναι διαθέσιμα και θέλουν να συμμετάσχουν.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Άλλη πρόταση, ΑΝ είναι εφικτό:
τα καταχωρημένα πόστ του κάθε χρήστη να εμφανίζονται κατά κατηγορίες θεμάτων.

Διότι θα διευκόλυνε κάποιον που λ.χ. ψάχνει κάποιο τραγούδι που έχει ανεβάσει (όχι τόσο πρόσφατα) και χρειάζεται να διατρέξει σελίδες επί σελίδων με περιεχόμενα που ανήκουν σε άλλα θρεντς.
Πέρα από αυτό αποφεύγονται κι οι, κατά λάθος, επαναλήψεις μηνυμάτων.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
αυτοματη παραγραφοποιηση κειμενων παιζει; Πχ στις 5 γραμμες να μπαινει αυτοματα παραγραφος; Δεν διαβαζω ποτε σεντονια που δεν εχουν παραγραφους.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θα μπορούσε να οριστεί ένα κριτήριο αξιολόγησης για το φόρουμ, ανώνυμο και προσιτό ακόμη και αν έχει μπαν κάποιος εκείνο το διάστημα, το οποίο θα συμπληρώνουμε πχ κάθε εξάμηνο και θα αξιολογούμε την εμπειρία μας σε κάθε τομέα του φόρουμ ξεχωριστά. Τεχνικά ζητήματα, περιεχόμενο (ποικιλία, ποιότητα, ενδιαφέρον θεματολογίας), κανόνες, λειτουργία της ΟΔ, νέες προτάσεις/ιδέες κ.ό.κ. Επίσης θα μπορούσε να προστεθεί ένα ακόμη μέλος στην ΟΔ με θητεία 1 χρόνο, το οποίο θα εκλέγεται με δημοκρατική ψηφοφορία, έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη πολυφωνία και εκπροσώπηση των μελών με κάποιο τρόπο. Τέλος, θα μπορούσε το e-steki να αποκτήσει δικό του server σε κάποια πλατφόρμα όπως το Discord στον οποίο θα έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη κι έτσι να σταματήσουν κάπως όλα αυτά τα παράπονα για κλίκες και κουτσομπολιά πέρα απ' τον έλεγχο της ΟΔ. Εκεί μέσα υπάρχουν και Voice channels, οπότε με αυτόν τον τρόπο καλύπτεται αυτομάτως και το αίτημα πολλών μελών για επιστροφή του ραδιοφώνου. Έτσι κι αλλιώς το general chat εδώ πέρα την περισσότερη ώρα άδειο είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γίνεται να προσθέσετε την δυνατότητα να κάνουν λαικ στον εαυτό μας στα ποστ ?
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μπορούσε να οριστεί ένα κριτήριο αξιολόγησης για το φόρουμ, ανώνυμο και προσιτό ακόμη και αν έχει μπαν κάποιος εκείνο το διάστημα, το οποίο θα συμπληρώνουμε πχ κάθε εξάμηνο και θα αξιολογούμε την εμπειρία μας σε κάθε τομέα του φόρουμ ξεχωριστά.
Αυτή είναι ωραία ιδέα.
Τεχνικά ζητήματα, περιεχόμενο (ποικιλία, ποιότητα, ενδιαφέρον θεματολογίας), κανόνες, λειτουργία της ΟΔ, νέες προτάσεις/ιδέες κ.ό.κ. Επίσης θα μπορούσε να προστεθεί ένα ακόμη μέλος της ΟΔ με θητεία 1 χρόνο, το οποίο θα εκλέγεται με δημοκρατική ψηφοφορία, έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη πολυφωνία και εκπροσώπηση των μελών με κάποιο τρόπο. Τέλος, θα μπορούσε το e-steki να αποκτήσει δικό του server σε κάποια πλατφόρμα όπως το Discord στον οποίο θα έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη κι έτσι να σταματήσουν κάπως όλα αυτά τα παράπονα για κλίκες και κουτσομπολιά πέρα απ' τον έλεγχο της ΟΔ. Εκεί μέσα υπάρχουν και Voice channels, οπότε με αυτόν τον τρόπο καλύπτεται αυτομάτως και το αίτημα πολλών μελών για επιστροφή του ραδιοφώνου. Έτσι κι αλλιώς το general chat εδώ πέρα την περισσότερη ώρα άδειο είναι.
Αυτά εδώ (κατά τη γνώμη μου) μπορεί α) να απομακρύνουν κόσμο από το φόρουμ, στρέφοντάς τους προς εκείνα τα μέσα και β) πηγαίνουν το φόρουμ ακόμα πιο κοντά στη λογική των social media, κάτι που με προβληματίζει εδώ και καιρό. Προσωπικά θεωρώ λάθος ακόμα και την ύπαρξη των reactions, μιας και (έως ένα σημείο) αποθαρρύνουν τον κόσμο από το να γράφει, περιορίζοντάς τον σε μία αντίδραση. Επίσης, το ότι τα φόρουμ πηγαίνουν ξεκάθαρα προς αυτή την κατεύθυνση το βλέπουμε και από το γεγονός ότι, ακόμα και οι «συζητήσεις» που γίνονται στο δημόσιο γίνονται πολλές φορές με μορφή chatting, κάνοντας τη χρήση επιχειρημάτων και δομημένου λόγου «όνειρο θερινής νυκτός.»

Από την άλλη μεριά, κατανοώ πλήρως ότι το να έχεις ένα φόρουμ με τη γνήσια και πρωτόγονη μορφή του είναι αντιεμπορικό, μιας και το γενικότερο κλίμα δεν ευνοεί τη διαλεκτική, ούτε την κριτική σκέψη (ούτε καν την σκέψη βασικά), οπότε το δίλημμα είναι το εξής: συνεχής υποτίμηση της ποιότητας για να επιβιώσεις ή διατήρησή της και αφανισμός;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτή είναι ωραία ιδέα.

Αυτά εδώ (κατά τη γνώμη μου) μπορεί α) να απομακρύνουν κόσμο από το φόρουμ, στρέφοντάς τους προς εκείνα τα μέσα και β) πηγαίνουν το φόρουμ ακόμα πιο κοντά στη λογική των social media, κάτι που με προβληματίζει εδώ και καιρό. Προσωπικά θεωρώ λάθος ακόμα και την ύπαρξη των reactions, μιας και (έως ένα σημείο) αποθαρρύνουν τον κόσμο από το να γράφει, περιορίζοντάς τον σε μία αντίδραση. Επίσης, το ότι τα φόρουμ πηγαίνουν ξεκάθαρα προς αυτή την κατεύθυνση το βλέπουμε και από το γεγονός ότι, ακόμα και οι «συζητήσεις» που γίνονται στο δημόσιο γίνονται πολλές φορές με μορφή chatting, κάνοντας τη χρήση επιχειρημάτων και δομημένου λόγου «όνειρο θερινής νυκτός.»

Από την άλλη μεριά, κατανοώ πλήρως ότι το να έχεις ένα φόρουμ με τη γνήσια και πρωτόγονη μορφή του είναι αντιεμπορικό, μιας και το γενικότερο κλίμα δεν ευνοεί τη διαλεκτική, ούτε την κριτική σκέψη (ούτε καν την σκέψη βασικά), οπότε το δίλημμα είναι το εξής: συνεχής υποτίμηση της ποιότητας για να επιβιώσεις ή διατήρησή της και αφανισμός;

Ακριβώς επειδή είναι εντελώς διαφορετική η λογική τους, δε θεωρώ ότι ο σέρβερ θα κλέβει κίνηση από το φόρουμ. Μπορεί απλώς το κουμπί που πατάς τώρα και σε βγάζει στο απλό και ταπεινό μας τσατ, να σε ανακατευθύνει στο Discord, όπου υπάρχουν απείρως περισσότερες δυνατότητες. Επίσης δεν είναι ανάγκη να επενδύσουμε υπερβολικά εκεί, δηλαδή ένα channel μόνο να υπάρχει ως general chat και 3 voice channels: ένα όπου θα αναλαμβάνει εκπομπή όποιο μέλος θέλει με διάλογο και μουσική, ένα που θα παίζει μόνιμα μουσική για όποιον θέλει και ένα που θα μένει αδρανές και θα μπορούμε πχ να οργανώνουμε μια φορά στο τόσο κάποια ομαδική προβολή ταινίας ή εκπομπής. Ο στόχος του δηλαδή θα είναι να εμπλουτίσει τις δυνατότητες του φορουμ κι όχι να το αντικαταστήσει.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς επειδή είναι εντελώς διαφορετική η λογική τους, δε θεωρώ ότι ο σέρβερ θα κλέβει κίνηση από το φόρουμ. Μπορεί απλώς το κουμπί που πατάς τώρα και σε βγάζει στο απλό και ταπεινό μας τσατ, να σε ανακατευθύνει στο Discord, όπου υπάρχουν απείρως περισσότερες δυνατότητες. Επίσης δεν είναι ανάγκη να επενδύσουμε υπερβολικά εκεί, δηλαδή ένα channel μόνο να υπάρχει ως general chat και 3 voice channels: ένα όπου θα αναλαμβάνει εκπομπή όποιο μέλος θέλει με διάλογο και μουσική, ένα που θα παίζει μόνιμα μουσική για όποιον θέλει και ένα που θα μένει αδρανές και θα μπορούμε πχ να οργανώνουμε μια φορά στο τόσο κάποια ομαδική προβολή ταινίας ή εκπομπής. Ο στόχος του δηλαδή θα είναι να εμπλουτίσει τις δυνατότητες του φορουμ κι όχι να το αντικαταστήσει.
Δεν καταλαβαίνω «voice channels»,«Discord» και τα ρέστα... Είμαι μπούμερ.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Τέλος, θα μπορούσε το e-steki να αποκτήσει δικό του server σε κάποια πλατφόρμα όπως το Discord στον οποίο θα έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη κι έτσι να σταματήσουν κάπως όλα αυτά τα παράπονα για κλίκες και κουτσομπολιά πέρα απ' τον έλεγχο της ΟΔ.
Μια σημείωση εδω...

Αυτό δε νομίζω να σταματήσει ποτέ μιας που δεν μπορεί να ελεγχθεί και σχετίζεται καθαρά με τον χαρακτηρα των ανθρώπων που θέλουν σε ομαδικές, υποομαδικές ή οπουδήποτε, φανερά ή κρυφά, να επιδίδονται σε τέτοιες ενέργειες.

Δηλ και να υπάρχει το discord δεν λέει κάτι (για το συγκεκριμένο) από τη στιγμή που μπορεί να υπάρχουν 1, 3, 10 ομαδικές στο μεσσετζερ ή σε όποια άλλη πλατφόρμα. Άλλωστε και τώρα υπάρχει το γενικό τσατ αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν και 10 ομαδικές, που αναμενόμενο είναι ότι κάποιοι λόγω ενδιαφερόντων και χαρακτήρα θα θελήσουν να ναι και κάπου αλλού(αντιθέτως άλλοι τις αποφεύγουν πολύ τις ομαδικές παντός είδους). Και τι κίνηση θα έχει αυτό το γενικό τσατ ενώ τρέχουν τόσες υποομαδικές; Διότι δε νομίζω ότι όσοι τις τρέχουν θα σταματήσουν, μιας που το κάνουν για κάποιους λογους(μη τρελαθούμε δεν είναι όλοι κουτσομπόληδες, δεν εννοώ αυτό εδώ), διαφορετικά θα τους κάλυπτε και το general chat. Άρα, δε νομίζω να χει και κίνηση.

Οπότε η λύση είναι απλώς το να τίθενται όρια και προ των ευθυνών τους όποιοι έχουν κάνουν χόμπι κάτι τέτοιο. Όχι μόνο γιατί ενοχλεί αισθητικά μια τέτοια κατάσταση (ομολογουμένως είναι αξιολύπητη), αλλά κυρίως γιατί από ένα σημείο και μετά συνιστά αγένεια, ασέβεια και εμπαιγμό. Εδώ, όμως, ξεκάθαρα είναι θέμα προσωπικής διαχείρισης. Η ΟΔ και να μπορούσε να επέμβει θα ταν σε περιορισμένο βαθμό, ως προς το τι γίνεται και λέγεται στο προσκήνιο μονάχα, δε γίνεται και αλλιώς.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια σημείωση εδω...

Αυτό δε νομίζω να σταματήσει ποτέ μιας που δεν μπορεί να ελεγχθεί και σχετίζεται καθαρά με τον χαρακτηρα των ανθρώπων που θέλουν σε ομαδικές, υποομαδικές ή οπουδήποτε, φανερά ή κρυφά, να επιδίδονται σε τέτοιες ενέργειες.

Δηλ και να υπάρχει το discord δεν λέει κάτι (για το συγκεκριμένο) από τη στιγμή που μπορεί να υπάρχουν 1, 3, 10 ομαδικές στο μεσσετζερ ή σε όποια άλλη πλατφόρμα. Άλλωστε και τώρα υπάρχει το γενικό τσατ αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν και 10 ομαδικές, που αναμενόμενο είναι ότι κάποιοι λόγω ενδιαφερόντων και χαρακτήρα θα θελήσουν να ναι και κάπου αλλού(αντιθέτως άλλοι τις αποφεύγουν πολύ τις ομαδικές παντός είδους). Και τι κίνηση θα έχει αυτό το γενικό τσατ ενώ τρέχουν τόσες υποομαδικές; Διότι δε νομίζω ότι όσοι τις τρέχουν θα σταματήσουν, μιας που το κάνουν για κάποιους λογους(μη τρελαθούμε δεν είναι όλοι κουτσομπόληδες, δεν εννοώ αυτό εδώ), διαφορετικά θα τους κάλυπτε και το general chat. Άρα, δε νομίζω να χει και κίνηση.

Οπότε η λύση είναι απλώς το να τίθενται όρια και προ των ευθυνών τους όποιοι έχουν κάνουν χόμπι κάτι τέτοιο. Όχι μόνο γιατί ενοχλεί αισθητικά μια τέτοια κατάσταση (ομολογουμένως είναι αξιολύπητη), αλλά κυρίως γιατί από ένα σημείο και μετά συνιστά αγένεια, ασέβεια και εμπαιγμό. Εδώ, όμως, ξεκάθαρα είναι θέμα προσωπικής διαχείρισης. Η ΟΔ και να μπορούσε να επέμβει θα ταν σε περιορισμένο βαθμό, ως προς το τι γίνεται και λέγεται στο προσκήνιο μονάχα, δε γίνεται και αλλιώς.
Κλίκες πάντα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν στα φόρα. Οπότε δεν υπάρχει κανένα νόημα ελέγχου ή περιορισμού τους, μιλώντας φυσικά για όσα συμβαίνουν στο παρασκήνιο. Το θέμα είναι (έτσι όπως το βλέπω εγώ) να είσαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται, να μην εμπλέκεσαι συναισθηματικά και να μην συμφωνείς/διαφωνείς ανάλογα με τις συμπάθειες/αντιπάθειές σου όταν μιλάς στο δημόσιο. Επίσης, γνωρίζοντας ότι σχολιασμοί, κουστομπολιά και μικρότητες παντός είδους θα υπάρχουν, ό,τι και να κάνεις, να μην σε ενδιαφέρει.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Κλίκες πάντα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν στα φόρα. Οπότε δεν υπάρχει κανένα νόημα ελέγχου ή περιορισμού τους, μιλώντας φυσικά για όσα συμβαίνουν στο παρασκήνιο. Το θέμα είναι (έτσι όπως το βλέπω εγώ) να είσαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται, να μην εμπλέκεσαι συναισθηματικά και να μην συμφωνείς/διαφωνείς ανάλογα με τις συμπάθειες/αντιπάθειές σου όταν μιλάς στο δημόσιο. Επίσης, γνωρίζοντας ότι σχολιασμοί, κουστομπολιά και μικρότητες παντός είδους θα υπάρχουν, ό,τι και να κάνεις, να μην σε ενδιαφέρει.
Τα ίδια λέμε με μια διαφορα, αν και μπορεί να μη διαφωνούμε ούτε και σε αυτή, ορισμένες φορές τα όρια επιβάλλεται να τίθενται. Στην αρχή με το γάντι, μετά και με ρόπαλο. Θεωρώ είναι θέμα αυτοσεβασμού και αξιοπρέπειας. Για τον συναισθηματισμό και την επιρροή που μπορεί να έχει σε κάποιον συμφωνώ, αν και θέλω να πιστεύω πως κανένας δεν επηρεάζεται. Εγώ τουλάχιστον ασχολούμαι όσο διαρκεί και η απάντηση μου.

Τώρα για το τελευταίο, αν το εννοείς με τη μορφή του μανιάτικου ή δεν ξέρω τι, συμφωνώ. Διαφορετικά μου φαίνεται προσποίηση. Προφανώς κάποιους δεν θα τους συμπαθούμε, άλλους θα τους θεωρούμε συμπαθητικούς αλλά βαρετός, άλλους πολύ ενδιαφέροντες κτλ κτλ. Το πόσο διαχυτικός είναι κάποιος σχετίζεται με αυτά. Ε δεν θα θέλω να μιλήσω παραπάνω και να γνωριστώ με άτομα που δεν εκτιμώ, έτσι το εννοώ. Απλώς άλλο θέτω όρια και δεν εκτιμάω κάποιον και κρατάω αποστάσεις και άλλο το εκδικητικό μανιάτικο σε κάποιον κακόβουλο.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top