[e-steki] Προτάσεις και Ιδέες για το site

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Γιατί ; Πιστεύω πως επειδή πολλα άτομα έχουν "αποκαλυφθεί" δεν μπαίνουν στον κόπο να ρωτήσουν με την δημιουργία ενός θρεντ κάτι εεπιδη θα ντραπουν ή απλά θέλουν να το ξέρουν μόνο αυτοί κλπ
Αυτό πάντως είναι μια αλήθεια. Και αληθεύει κυρίως γιατί πλέον όχι μόνο έχουμε όλοι χτίσει μια περσόνα, όχι απλά έχουμε βάλει μια φώτο μας στο θέμα με τις φωτογραφίες, αλλά λίγο πολύ τα περισσότερα ενεργά μέλη είναι δικτυωμένα στα social και πλέον δεν είμαστε μόνο ένα άβαταρ αλλά ένας πολύ υπαρκτός άνθρωπος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πρώτον

Oopsies *σπαμμαρουν ήθελα να γραψω

Δεύτερον

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι θα γίνουμε μπάχαλο;

Ναι, σιγουρα θα υπάρξουν μέλη που θα ανοίξουν θρεντ με θέματα που πραγματικά τα απασχολούν και θέλουν να συζητήσουν, αλλά πιστεύω πως μια μεγάλη μερίδα των χρηστών ενδέχεται να μπει στον πειρασμό να ανοίξει θρεντ για να προκαλέσει, δημιουργήσει έριδες ή και να τρολλαρει.
Και αυτα θεωρώ πως μπορούν να γίνουν με μη εξοφθαλμο τρόπο από κάποιον που διακρίνεται για το λέγειν του , οπότε η ΟΔ πιθανόν να μην μπορεί να παρέμβει.
Καταρχάς ,εγώ θα ήθελα να πω κάτι για αυτό .Νομίζω πρέπει να βάλουμε στην άκρη αν τρολαρει κάποιος ή όχι .Γιατί πιστεύω ότι ένα θέμα που μπορεί να έχει κάποιος μπορεί να ακουστεί τρολ για εμάς αλλά σοβαρό ερώτημα για τον άλλον

Ας πούμε εγώ παλια όταν ήμουν 14 αν θυμάμαι καλά έγγραφα για κάτι θέματα και κατέληξαν να με θεωρούν τρολ για αυτα που γράφω ενώ εγώ τα είχα πραγματικά απορία

Είναι αυτό που έγραψε η meet ,το εξήγησε καλύτερα .Όλοι πολύ ξέρουμε ότι όλοι έχουμε έρθει σε σύγκρουσεις μεταξύ μας και έχουμε ανεβάσει και φωτογραφίες.Αυτο είναι μια μορφή κλικας ,λες μια στιγμή " ε σιγά που θα απαντήσω σε αυτόν ,ας κάνει ότι θέλει " .Ενώ άμα είναι ανώνυμο μπαίνεις Γιάννα γράψεις γιατί δεν ξέρεις ποιος είναι


Και δεν θέλω να γίνουν όλα τα θρεντ έτσι ,απλά να έχουμε την επιλογή της απόκρυψης για κάποια προσωπικά και μόνο θέματα που θέλουμε να συζητήσουμε ,όχι για γεγονότα ,πολιτικά , επικαιρότητα κλπ
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Καταρχάς ,εγώ θα ήθελα να πω κάτι για αυτό .Νομίζω πρέπει να βάλουμε στην άκρη αν τρολαρει κάποιος ή όχι .Γιατί πιστεύω ότι ένα θέμα που μπορεί να έχει κάποιος μπορεί να ακουστεί τρολ για εμάς αλλά σοβαρό ερώτημα για τον άλλον

Ας πούμε εγώ παλια όταν ήμουν 14 αν θυμάμαι καλά έγγραφα για κάτι θέματα και κατέληξαν να με θεωρούν τρολ για αυτα που γράφω ενώ εγώ τα είχα πραγματικά απορία

Είναι αυτό που έγραψε η meet ,το εξήγησε καλύτερα .Όλοι πολύ ξέρουμε ότι όλοι έχουμε έρθει σε σύγκρουσεις μεταξύ μας και έχουμε ανεβάσει και φωτογραφίες.Αυτο είναι μια μορφή κλικας ,λες μια στιγμή " ε σιγά που θα απαντήσω σε αυτόν ,ας κάνει ότι θέλει " .Ενώ άμα είναι ανώνυμο μπαίνεις Γιάννα γράψεις γιατί δεν ξέρεις ποιος είναι


Και δεν θέλω να γίνουν όλα τα θρεντ έτσι ,απλά να έχουμε την επιλογή της απόκρυψης για κάποια προσωπικά και μόνο θέματα που θέλουμε να συζητήσουμε ,όχι για γεγονότα ,πολιτικά , επικαιρότητα κλπ
Εχω καταλάβει πως το λες και αναγνωριζω οτι είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση, αλλα δεν ξέρω κατά πόσο όλα θα λειτουργήσουν ομαλά και αυτό είπα πριν. Μπορεί να μην αλλάξει τίποτα, αλλα μπορεί να αλλάξουν και πολλά είτε προς το καλύτερο είτε όμως προς το χειρότερο. Αυτό θα φανεί μακροπρόθεσμα.
Αλλωστε προς το παρόν αναμένουμε τη θέση της ΟΔ (αν πάρει θέση).
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυτό πάντως είναι μια αλήθεια. Και αληθεύει κυρίως γιατί πλέον όχι μόνο έχουμε όλοι χτίσει μια περσόνα, όχι απλά έχουμε βάλει μια φώτο μας στο θέμα με τις φωτογραφίες, αλλά λίγο πολύ τα περισσότερα ενεργά μέλη είναι δικτυωμένα στα social και πλέον δεν είμαστε μόνο ένα άβαταρ αλλά ένας πολύ υπαρκτός άνθρωπος.
Προσωπικα,αν και έχω εκτεθεί αρκετά δείχνοντας το πρόσωπο μου και λέγοντας πράγματα που αφορούν τη ζωή μου και δημόσια και ειδικά σε ορισμένα μέλη, δεν το αισθάνομαι αυτό που λες .
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Προσωπικα,αν και έχω εκτεθεί αρκετά δείχνοντας το πρόσωπο μου και λέγοντας πράγματα που αφορούν τη ζωή μου και δημόσια και ειδικά σε ορισμένα μέλη, δεν το αισθάνομαι αυτό που λες .
Ίσως επειδή δεν είσαι τόσο παλιό μέλος και δεν έχεις εκτεθεί όσο νομίζεις. Ίσως βέβαια κι απλά να μην ανήκεις στην κατηγορία που περιέγραψα. Good for you πάντως
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει κάποια τέτοια μόντα σε οποιοδήποτε φόρουμ.
Ούτως ή άλλως, απ' τη φύση τους, για μία σε γενικές γραμμές ανώνυμη επικοινωνία προσφέρονται, και άπτεται στο κάθε μέλος πόσο θα "αποκαλύπτεται".
Προφανώς όσο περισσότερο συμμετέχεις/γνωρίζεσαι, τόσο θα σκαλώνεις να ρωτήσεις για κάτι προσωπικό σου και κατά κάποιο τρόπο θα αυτολογοκρίνεσαι (ειδικά αν χοντρικά όλα τα ενεργά μέλη έχουν επαφή και με άλλους εξωφορουμικά).
Ταυτόχρονα σε αυτό, έρχεται και κουμπώνει το γεγονός ότι υπάρχουν ενεργά μέλη τα όποια κάνουν άλλα ενεργά μέλη να σκέφτονται "τι να κάτσω να μιλήσω σοβαρά μ' αυτ@ εδώ μέσα, τσάμπα πληκτρολόγημα" ή να αποχωρούν.
Ε, αυτά τα δύο μαζί οδηγούν και στο συμπέρασμα του Νίκου, και σ' αυτό του Ηλία.

Για το ότι κατά βάση λοιπόν έχουμε γίνει μία ομαδική συνομιλία στο φβ/ινστα ή κάτι σαν το τσατ στις ένδοξες εποχές του, και το "κουβεντούλα χωρίς θέμα" παίζει να 'ναι αυτό με την περισσότερη συμμετοχή, δεν μπορεί η ΟΔ να κάνει κάτι.
Για το δεύτερο, σκεπτόμενοι και ότι γενικά πνέουν τα λοίσθια τα φόρα πια, είναι αργά να γίνει οτιδήποτε.

Αυτοί είμαστε.
 

Serath

Νεοφερμένος

Ο Serath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι πρέπει να πέφτετε από τα σύννεφα με αυτό το πράγμα. Καλώς η κακώς, η έλευση των εφαρμογών άμεσης συνομιλίας (messenger, viber, whatsapp, discord κτλ), σηματοδότησε σε μεγάλο βαθμό το τέλος των forum και αν όχι το τέλος, την τραγική αποδυνάμωση τους.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ίσως επειδή δεν είσαι τόσο παλιό μέλος και δεν έχεις εκτεθεί όσο νομίζεις. Ίσως βέβαια κι απλά να μην ανήκεις στην κατηγορία που περιέγραψα. Good for you πάντως
Πιστεύω ότι είναι επειδή δεν έχω βρεθεί με κάποιον από εδώ μεσα. Διότι καλώς ή κακώς διαφέρει η εικόνα μας στο φόρουμ με την πραγματικότητα.
Δεν θεωρώ ότι πρέπει να πέφτετε από τα σύννεφα με αυτό το πράγμα. Καλώς η κακώς, η έλευση των εφαρμογών άμεσης συνομιλίας (messenger, viber, whatsapp, discord κτλ), σηματοδότησε σε μεγάλο βαθμό το τέλος των forum και αν όχι το τέλος, την τραγική αποδυνάμωση τους.
Δεν νομίζω ότι ισχύει γιατί στα φόρουμ λόγω του ότι μένουμε ανώνυμοι εκφράζομαστε πιο ελεύθερα. Άλλο που στη συνέχεια διστάσουμε επειδή δείχνουμε όλο και περισσότερα κομμάτια που αφορούν την πραγματική μας ζωή και νιώθουμε εκτεθειμένοι.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Θέλω να το γράψω μέρες τώρα, δίσταζα είναι η αλήθεια (πάλι θα γκρινιάξω) αλλά τώρα δεν πειράζει, κλάιν, ας πάει και το παλιάμπελο.

Τον τελευταίο καιρό (και από πιο πριν) παρατηρείται -λογικά όχι μόνο από εμένα- μια ραγδαία πτώση στην ποιότητα του φόρουμ. Για να μην παρεξηγηθώ, με το «ποιότητα» δεν εννοώ γνώσεις, εννοώ γνήσια θέληση για συμμετοχή σε συζητήσεις. Το τελευταίο δεν νομίζω να το βλέπουμε πια στο e steki, αυτό που βλέπουμε πλέον είναι το φόρουμ να έχει γίνει ένα μεγάλο τσατ, με εξυπναδίστικες ατάκες και καμία όρεξη για παραγωγή λόγου και επιχειρημάτων, σπαμμάρισμα, αβέρτα memes και δεν συμμαζεύεται.

Και παρατηρώ ότι αρχίζει να εξελίσσεται σε τρολοφόρουμ το steki και το λέω μετά λύπης. Σε αυτό συνέβαλε και το γεγονός πως αρκετά δυνατά μέλη αραίωσαν ή έκοψαν τελείως. Όπως και να' χει, παρατηρώ σε άλλα φόρουμ να μην συζητείται ούτε ένα σοβαρό θέμα και απλώς να τα έχουν κάνει χώρο για να μ...κίζονται ελεύθερα. Και πραγματικά, δεν θα ήθελα να καταλήξει έτσι και το δικό μας.

Κλείνοντας, να πω -για να μην βγάζω την ουρά μου απ' έξω- ότι στο παραπάνω κλίμα που έχει διαμορφωθεί συμμετέχω κι εγώ. Τα όσα γράφω δεν αποτελούν πρόταση ούτε ιδέα, αλλά, αν υπάρχει κανένας που να το βλέπει το πράγμα όπως εγώ, μπορεί να προτείνει κάτι. Κλείνοντας, θα μας καλέσω όλους να αναλογιστούμε πως αξιοποιούμε το -κερδισμένο με αίμα σε πολλές περιπτώσεις- δικαίωμα στην έκφραση.

Αυτά από εμένα και την κλάψα μου!
Ηλία σίγουρα δε ξέρω από πότε είσαι εδώ μέσα αλλά ομολογώ οτι κι εγώ το παρατηρώ αυτό,δεν υπάρχει διάθεση για σοβαρή συζήτηση.Ειδικά μερικοί σκοτώνονται για άλλα πράγματα(γκουχ γκουχ).

Για εμένα σε αυτό παίζει ρόλο και η ποιότητα των μελών που υπάρχουν.Υπάρχουν πολύ αξιόλογοι άνθρωποι εδώ και το εκτιμώ πολύ,για αυτό και δεν έχω πάρει πόδι ακόμα.Απλά όντως όσο πάει και γίνονται λιγότεροι με τον καιρό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Εγώ σας έχω πει πολλές φορές ότι βλέπετε τα πράγματα με βραχυπρόθεσμη οπτική. Στο φόρουμ έχουν έρθει κι έχουν φύγει πάρα πολλά μέλη. Μέλη που ήταν εδώ για χρόνια και έλεγες ότι θα μείνουν για πάντα. Μέλη που ήταν παρέες εδώ, που έκαναν πλακιτσες καθημερινά, που συζητούσαν τα πάντα, που ζούσαν τη ζωή τους παράλληλα με το φόρουμ. Το φόρουμ έχει περάσει εποχές με πολλά μέλη, με λίγα μέλη, με πολλές συζητήσεις και με χαζοσυζητησεις. Το φόρουμ υπάρχει ήδη 17 χρόνια παιδιά...

Εξάλλου αν θέλουμε νέα μέλη που θα κάνουν σοβαρές συζητήσεις πρέπει εμείς πρώτοι να κάνουμε σοβαρές συζητήσεις ώστε να μας δουν και να επιλέξουν να συμμετάσχουν. Ο τρόπος λοιπόν που ψάχνει ο Ηλίας είναι αυτός που είπε η Αγάπη: ξεκίνα εσύ σοβαρά θέματα, ακολουθούμε οι υπόλοιποι και έτσι θα ενδιαφερθούν νέα μέλη. :thumbup:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Ο τρόπος λοιπόν που ψάχνει ο Ηλίας είναι αυτός που είπε η Αγάπη:

Οπότε ίσως αυτοί που έχουν σκεφτεί ενα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης που πληροί τα κριτήρια του σοβαρού θέματος (δεν ειρωνεύομαι) να αρχίσουν να ανοίγουν θρεντ ξέρω γω;
:cry_x:


Υ. Γ :P
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Είμαι από κινητό και δε μπορώ να γράψω εκτεταμένα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι η e-steki μεριά παίρνει τα πάνω της κυρίως όταν έχουμε έντονα επίκαιρα γεγονότα. Είμαστε σε μεγάλο βαθμό forum σχολιασμού της επικαιρότητας. Από μεριάς μου θα προσπαθώ να μη μας διαφεύγει hot επίκαιρο θέμα χωρίς να έχουμε thread.
Σχετικά με αυτό που λέτε οι παραπάνω το έχω ακούσει και για τους χώρους εργασίας: αν κάνεις εσύ σωστά τη δουλειά σου αντί μόνο να κατηγορείς, αυτομάτως συμπαρασύρεις τους άλλους να κάνουν κι αυτοί σωστά τη δουλειά τους. Κάτι αντίστοιχο κι εδώ, όλοι αλληλοεπηρεαζομαστε.
ΥΓ: το point του παραπάνω είναι η συμπαρασυρση και όχι ότι κατηγορώ κάποιον ότι μόνο κατηγορεί - υποδεικνύει;)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό πάντως είναι μια αλήθεια. Και αληθεύει κυρίως γιατί πλέον όχι μόνο έχουμε όλοι χτίσει μια περσόνα, όχι απλά έχουμε βάλει μια φώτο μας στο θέμα με τις φωτογραφίες, αλλά λίγο πολύ τα περισσότερα ενεργά μέλη είναι δικτυωμένα στα social και πλέον δεν είμαστε μόνο ένα άβαταρ αλλά ένας πολύ υπαρκτός άνθρωπος.
Άρα πόση "ψευτιά " κυκλοφορεί εδώ μέσα?

Όλοι χτίζουν μια περσονα που δεν αντιπροσωπεύει ούτε στο ελάχιστο τον αληθινό τους ευατο ..

Το λες και τραγικό όλο αυτό σκεπτόμενος τι καταπίεση προσφέρουν στον ίδιο τους τον ευατο , ή σε αντίθετη περίπτωση τι νιώθουν για τον ίδιο τους τον ευατο ...😉

Τραγικό επίσης μπορεί να χαρακτηριστεί και το κλίμα εδώ, εφόσον άτομα που πλέον γνωρίζονται και προσωπικά διστάζουν να διατυπώνουν μια πιο ιδιαίτερη άποψη τους ,σκεπτόμενοι πως θα τους αντιμετωπίσουν αυτοί που πριν από λίγο σε μια άλλη πλατφόρμα τους θαύμαζαν και τους εκτιμούσαν...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι θα γίνουμε μπάχαλο;

Ναι, σιγουρα θα υπάρξουν μέλη που θα ανοίξουν θρεντ με θέματα που πραγματικά τα απασχολούν και θέλουν να συζητήσουν, αλλά πιστεύω πως μια μεγάλη μερίδα των χρηστών ενδέχεται να μπει στον πειρασμό να ανοίξει θρεντ για να προκαλέσει, δημιουργήσει έριδες ή και να τρολλαρει.
Και αυτα θεωρώ πως μπορούν να γίνουν με μη εξοφθαλμο τρόπο από κάποιον που διακρίνεται για το λέγειν του , οπότε η ΟΔ πιθανόν να μην μπορεί να παρέμβει.
Ακριβώς!!!

Τι θα γινει όμως όταν γίνει αντιληπτει η προσωπικότητα που μπορεί να κρύβεται πίσω από το ανώνυμο και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την φαινομενική που έχτισε τόσο καιρό???

Εκεί να δεις πως θα γίνει το φόρουμ...
Τοξικό και απλησίαστο σε πολλούς που δεν έχουν ιδέα πως να το διαχειριστών όλο αυτό..

Κανένας δεν μπορεί να το υποστηρίξει...

Σκεφτείτε το λίγο ποιο υπεύθυνα και σοβαρά όλο αυτό. Κατά πόσο μπορεί να σταθεί μέσα σε μια κοινωνία που ήδη έχουν αναπτυχθεί ΚΑΙ προσωπικές σχέσεις και το πιο σημαντικό?
Η αποκωδικοποιηση της γραφής ενός ατόμου είναι πλέον γεγονός και θα γίνεται παντα πολυ γρήγορα ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικα,αν και έχω εκτεθεί αρκετά δείχνοντας το πρόσωπο μου και λέγοντας πράγματα που αφορούν τη ζωή μου και δημόσια και ειδικά σε ορισμένα μέλη, δεν το αισθάνομαι αυτό που λες .
Αγάπη μου εσύ!!
Το εννοώ!!!
Η ωριμότητα εδώ μέσα τελικά έρχεται από ηλικίες που ούτε καν τις περιμένεις :air_kiss:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Άρα πόση "ψευτιά " κυκλοφορεί εδώ μέσα?

Όλοι χτίζουν μια περσονα που δεν αντιπροσωπεύει ούτε στο ελάχιστο τον αληθινό τους ευατο ..

Το λες και τραγικό όλο αυτό σκεπτόμενος τι καταπίεση προσφέρουν στον ίδιο τους τον ευατο , ή σε αντίθετη περίπτωση τι νιώθουν για τον ίδιο τους τον ευατο ...😉

Τραγικό επίσης μπορεί να χαρακτηριστεί και το κλίμα εδώ, εφόσον άτομα που πλέον γνωρίζονται και προσωπικά διστάζουν να διατυπώνουν μια πιο ιδιαίτερη άποψη τους ,σκεπτόμενοι πως θα τους αντιμετωπίσουν αυτοί που πριν από λίγο σε μια άλλη πλατφόρμα τους θαύμαζαν και τους εκτιμούσαν...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ακριβώς!!!

Τι θα γινει όμως όταν γίνει αντιληπτει η προσωπικότητα που μπορεί να κρύβεται πίσω από το ανώνυμο και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την φαινομενική που έχτισε τόσο καιρό???

Εκεί να δεις πως θα γίνει το φόρουμ...
Τοξικό και απλησίαστο σε πολλούς που δεν έχουν ιδέα πως να το διαχειριστών όλο αυτό..

Κανένας δεν μπορεί να το υποστηρίξει...

Σκεφτείτε το λίγο ποιο υπεύθυνα και σοβαρά όλο αυτό. Κατά πόσο μπορεί να σταθεί μέσα σε μια κοινωνία που ήδη έχουν αναπτυχθεί ΚΑΙ προσωπικές σχέσεις και το πιο σημαντικό?
Η αποκωδικοποιηση της γραφής ενός ατόμου είναι πλέον γεγονός και θα γίνεται παντα πολυ γρήγορα ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αγάπη μου εσύ!!
Το εννοώ!!!
Η ωριμότητα εδώ μέσα τελικά έρχεται από ηλικίες που ούτε καν τις περιμένεις :air_kiss:
Ευχαριστώ πολύ!
Δε νομίζω ομως ότι είναι τόσο θέμα ωριμότητας ... Αλλά ντροπής. Κάποιοι ντρέπονται (αφού έχουν πει ποιοι είναι ) να μοιραστούν πχ το πρόβλημα τους ενώ για αυτό το λόγο μπήκαν εδώ μέσα . Ακόμα κι αν ξέρω τα ονόματα και τα πρόσωπα κάποιων δεν θεωρώ ότι τα γνωρίζω ουσιαστικά γιατί δεν τα έχω ζήσει στην πραγματική ζωή .
Το φόρουμ για μένα παραμένει ανώνυμο.
 

Serath

Νεοφερμένος

Ο Serath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Απλά ορισμένοι το βλέπουν τόσο σοβαρά, αποκτάει νόημα η ύπαρξη τους μέσω μιας απλής σελίδας/forum. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Ισορροπία θέλει, μην τρελαίνεστε. :whatever::whatever:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ!
Δε νομίζω ομως ότι είναι τόσο θέμα ωριμότητας ... Αλλά ντροπής. Κάποιοι ντρέπονται (αφού έχουν πει ποιοι είναι ) να μοιραστούν πχ το πρόβλημα τους ενώ για αυτό το λόγο μπήκαν εδώ μέσα . Ακόμα κι αν ξέρω τα ονόματα και τα πρόσωπα κάποιων δεν θεωρώ ότι τα γνωρίζω ουσιαστικά γιατί δεν τα έχω ζήσει στην πραγματική ζωή .
Το φόρουμ για μένα παραμένει ανώνυμο.
Aυτο ειναι αλλο κομματι και διαχωρίζεται κάλλιστα οταν υπαρχει ωριμότητα και συγκροτημένη σκεψη .
Μπορεις ανετα να εκθέσεις ενα θεμα σου ,ακομα και σεξουαλικο αρκει μονο να χρησιμοποιησεις το καταλληλο φρασεολόγιο ώστε αυτη σου η κινηση να μην παραπέμπει σε οτιδήποτε χυδαίο ,πρόστυχο ή κρίνεται ακατάλληλο προς δημοσια συζητηση .

Ειναι μια τακτικη που ακολουθειται αλλα και διδασκεται πλεον απο ειδικους σε νεα παιδια αλλα και γονεις αυτων (το εκανα οταν αντιλήφθηκα οτι η κορη μου ζητουσε με τον τροπο της να μαθει και ηθελα εξ αρχης να την κανω να νιωσει πολυ οικεια μαζι μου ) ωστε να μετριάζουν στο επιτρεπτό βαθμό την ντροπη τους για να εχουν το θάρρος να συζητανε τους προβληματισμους τους με δικους τους ανθρωπους και οχι με τον καθε ασχετο διαδικτυακα που δεν ξερεις τι και γιατι θα σου πει το οτιδηποτε ..

Εδω πραγματικα δεν ξερω αν μπορει να αναπτυχθει το οτιδηποτε,εφοσον ΠΡΕΠΕΙ ορισμενοι να εχουν υποψιν τους οτι οταν λεγοντε αλήθειες με τροπο αναλογο παντα που σου αντανακλά ο εκαστοτε συνομιλητής (δεν μιλαμε σε ολους το ιδιο ), τουλαχιστον απο εμενα ,ειναι ΜΟΝΟ για καλο ..
Αυτο ειναι απαραιτητη προυποθεση.
Η μεχρι τωρα πορεια μου εδω μεσα με κανει να πιστευω οτι πλεον, δυο το πολυ τρεια ατομα μπορουν να το κανουν ,οποτε συνεχιζω να λεω οτι ειναι ρίσκο ολο αυτό για καποιον που δεν ειναι ψυχολογικα ετοιμος να το δεχτει και να μην αντιστρέφει την συζητηση ..

Αυτος ο βαθμος αντιληψης αν δεν εκπαιδευτείς σωστα δεν μπορεις απο μονος του να τον εχει κανενας και ειμαι απολυτη σε αυτο που λεω !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Άρα πόση "ψευτιά " κυκλοφορεί εδώ μέσα?
Δεν ξέρω
Όλοι χτίζουν μια περσονα που δεν αντιπροσωπεύει ούτε στο ελάχιστο τον αληθινό τους ευατο ..
Η λέξη περσονα δεν είναι ταυτόσημη με το ψέμα. Όλοι μας προβάλλουμε τον χαρακτήρα μας εδώ στο φόρουμ αλλά δεδομένης της αποστασιοποιησης που υπάρχει εφόσον επικοινωνούμε αποκλειστικά από οθόνες και έχουμε και τον χρόνο να σκεφτούμε και να επεξεργαστουμε τα λεγόμενα μας, είναι αναμενόμενο να δείχνουμε, έστω και άθελά μας, ένα πιο εξωραϊσμένο πρόσωπο.
Το λες και τραγικό όλο αυτό σκεπτόμενος τι καταπίεση προσφέρουν στον ίδιο τους τον ευατο , ή σε αντίθετη περίπτωση τι νιώθουν για τον ίδιο τους τον ευατο ...😉
Τα φορουμ εξ αρχής δημιουργήθηκαν ώστε να είναι απρόσωπα. Λόγω της ανωνυμίας, ο κόσμος ανοιγοταν πιο εύκολα διότι οι προβληματισμοι, οι πεποιθήσεις, οι αγωνίες ή ο, τι άλλο επέλεγε να εκθέσει, δεν ταυτιζόταν με το πραγματικό του όνομα κι αυτό προσέφερε μια ελευθερία. Πλέον αυτό δεν υπάρχει.

Κάποια πράγματα ίσως να είναι πιο σκοτεινά για εμάς και ίσως να θέλουμε μια συμβουλή χωρίς απαραίτητα να στοχοποιηθουμε για κάτι. Ίσως να νιώθουμε ανασφάλεια και ντροπή για κάποιες πτυχές του εαυτού μας. Δεν βρίσκω κάτι το παράλογο σε αυτό, το θεωρώ κομμάτι της ανθρώπινης φύσης.
Τραγικό επίσης μπορεί να χαρακτηριστεί και το κλίμα εδώ, εφόσον άτομα που πλέον γνωρίζονται και προσωπικά διστάζουν να διατυπώνουν μια πιο ιδιαίτερη άποψη τους ,σκεπτόμενοι πως θα τους αντιμετωπίσουν αυτοί που πριν από λίγο σε μια άλλη πλατφόρμα τους θαύμαζαν και τους εκτιμούσαν...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Το ότι γνωρίζονται προσωπικά κάποια μέλη δεν σημαίνει πως είναι και φίλοι και πως θέλουν να ανοιχτούν για κάτι πιο βαθύ.
Ακριβώς!!!

Τι θα γινει όμως όταν γίνει αντιληπτει η προσωπικότητα που μπορεί να κρύβεται πίσω από το ανώνυμο και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την φαινομενική που έχτισε τόσο καιρό???
Εκτός κι αν μιλάμε για κάποιο μεγαλειώδες τρολλ, αυτό ακούγεται παράλογο. Όλοι εκτίθενται εδώ, ακόμη και με τον τρόπο που προσπαθούν να κρυφτούν και να δείξουν το "τέλειο" του χαρακτήρα τους.
Εκεί να δεις πως θα γίνει το φόρουμ...
Τοξικό και απλησίαστο σε πολλούς που δεν έχουν ιδέα πως να το διαχειριστών όλο αυτό..

Κανένας δεν μπορεί να το υποστηρίξει...

Σκεφτείτε το λίγο ποιο υπεύθυνα και σοβαρά όλο αυτό. Κατά πόσο μπορεί να σταθεί μέσα σε μια κοινωνία που ήδη έχουν αναπτυχθεί ΚΑΙ προσωπικές σχέσεις και το πιο σημαντικό?
Όταν βρω χρόνο, θα ψάξω να βρω ένα άρθρο για τα 5 στάδια του self-awareness και πως αυτά αναπτύσσονται στα πρώτα χρόνια ενός παιδιού γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ σχετικό με την συζήτηση.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η λέξη περσονα δεν είναι ταυτόσημη με το ψέμα. Όλοι μας προβάλλουμε τον χαρακτήρα μας εδώ στο φόρουμ αλλά δεδομένης της αποστασιοποιησης που υπάρχει εφόσον επικοινωνούμε αποκλειστικά από οθόνες και έχουμε και τον χρόνο να σκεφτούμε και να επεξεργαστουμε τα λεγόμενα μας, είναι αναμενόμενο να δείχνουμε, έστω και άθελά μας, ένα πιο εξωραϊσμένο πρόσωπο.
Νομιζω κανεις λαθος σε αυτο εφοσον λεγοντας την λεξη περσονα αυτοματα γινεται συνειρμός με το θεατρο ,μια μασκα που φοραει καποιος ή μια εικονα που θελει να πλασσαρει ..

Αλλιως θα λεγαμε οτι ο καθενας εδω μεσα εκθετει τον πραγματικο του ευατο.

Σαφως εδω μιλαμε για μια πληρως αντιληπτη διαφορα και το γεγονος οτι επικοινωνουμε απο οθονες σιγουρα ειναι μεγαλο μείον εφοσον αυτοματα δεν εχουμε ενα πολυ βασικο στοιχειο που καθοριζει την προσωπικοτητα αλλα και την αυρα που εκμπμπει ενας ανθρωπος !
Τα φορουμ εξ αρχής δημιουργήθηκαν ώστε να είναι απρόσωπα. Λόγω της ανωνυμίας, ο κόσμος ανοιγοταν πιο εύκολα διότι οι προβληματισμοι, οι πεποιθήσεις, οι αγωνίες ή ο, τι άλλο επέλεγε να εκθέσει, δεν ταυτιζόταν με το πραγματικό του όνομα κι αυτό προσέφερε μια ελευθερία. Πλέον αυτό δεν υπάρχει.
Αλλο ανωνυμία και αλλο ειμαι " απρόσωπος" ...
Μην τα μπερδευουμε .
Οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε εκθεσει τις ζωες μας και σε τι καταστασεις βρισκομαστε ,οποτε για τι ακριβως μιλαμε ?

Παραδειγμα μηπως εννοουμε διαφορετικα πραγματα η καθεμια μια και αποσυντονιστουμε παλι ?

Αν αρχισω και εκθετω εγω πραγματικους προβληματισμους μου ,υπαρκτους που λαμβανουν χωρα στο σπιτι μου ,αλλα αυτο γινεται με το ονομα Μαργαριτα και οχι με το πραγματικο μου εχει καμια διαφορα αν σου ελεγα το αληθινο μου ονομα ?
Κάποια πράγματα ίσως να είναι πιο σκοτεινά για εμάς και ίσως να θέλουμε μια συμβουλή χωρίς απαραίτητα να στοχοποιηθουμε για κάτι. Ίσως να νιώθουμε ανασφάλεια και ντροπή για κάποιες πτυχές του εαυτού μας. Δεν βρίσκω κάτι το παράλογο σε αυτό, το θεωρώ κομμάτι της ανθρώπινης φύσης.
Φυσικα και ειναι κομματι ,αλλα μηπως θα πρεπει πρωτα να δουλεψεις το κομματι τις ντροπης και τις ανασφαλεια σου και μετα να περασεις στην εκθεση και του αλλου θεματος σου ?

Αυτο θελω να πω ...δεν ξεκιναμε απο την μεση ενος προβληματος μας ...Εφοσον γινονται αντιληπτα καποια αλλα θεματα δεν πρεπει να δωσουμε πρωτα σημασια σε αυτα που ειναι και τα ποιο κυρια ?

Σκεψου απο τι κυνδινους θα σε προφυλαξουν δεδομενου της τοξικοτητας που κυκλοφορει στο διαδικτυακο κοσμο και ο καθε ανωνυμος οπως λες δεν εχει σκοπο να σε βοηθησει αλλα να σε παραπλανήσει ...
Το ότι γνωρίζονται προσωπικά κάποια μέλη δεν σημαίνει πως είναι και φίλοι και πως θέλουν να ανοιχτούν για κάτι πιο βαθύ.
Εκει βαζεις τα δικα σου ορια .
Γι αυο λεμε οτι ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι ..

Αλλο φιλος ,αλλο γνωστος και το ποιο βασικο ?
Δεν αποδεχομαστε τους παντες σε μια ακρως πρσωπικη σελιδα μονο και μονο για ν αυξανουμε εναν αριθμο ;)
Εκει δεν μοιραζεσαι προσωπικες στιγμες ?
Εκτός κι αν μιλάμε για κάποιο μεγαλειώδες τρολλ, αυτό ακούγεται παράλογο. Όλοι εκτίθενται εδώ, ακόμη και με τον τρόπο που προσπαθούν να κρυφτούν και να δείξουν το "τέλειο" του χαρακτήρα τους.
Ασε μην ανοιξουμε αυτο το θεμα του "τελειου " εδω μεσα γιατι ειναι καθαρα προσωπικη οπτικη προσεγγιση ολο αυτο ..

Για εμενα δεν υπαρχει τέλειος χαρακτηρας ,υπαρχουν χαρακτηρες που θελουν να εξελίσσονται και καποιοι που ειναι απόλυτοι ...τελειος δεν ειναι κανενας ουτε στα 90 χρονια ,ακομα και τοτε μαθαινει ......
Αυτο που βλεπω ομως και παλι ειναι να ¨ντυνουμε ¨ανθρωπους με λεξεις που εξ αρχης δειχνουν πως βλεπουμε πολλα πραγματα εδω μεσα εμεις και μονο εμεις ...
Όταν βρω χρόνο, θα ψάξω να βρω ένα άρθρο για τα 5 στάδια του self-awareness και πως αυτά αναπτύσσονται στα πρώτα χρόνια ενός παιδιού γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ σχετικό με την συζήτηση.
Να μας το βαλεις θα περιμενουμε !
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top