e-steki Feedback thread

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
good:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Τέλος θα ήθελα ν' αναφερθώ στα οφτόπικ. Θα ήθελα να θυμάστε, ότι όταν ένα μέλος κάθεται να γράψει ένα κείμενο, σπαταλά πολύτιμο χρόνο και φαιά ουσία και προφανώς κάτι θέλει να πει με αυτό. Γι' αυτόν τον λόγο, θα πρέπει τα οφτόπικ να κρίνονται με τον αυστηρό ορισμό του όρου, δηλαδή να αφαιρούνται μόνο αυτά που πραγματικά είναι εκτός θέματος ή που πράγματι μειώνουν την αξία και το επίπεδο της όλης συζήτησης. Θα πρέπει οι μοδεράτορες να είναι πολύ προσεκτικοί στην κρίση τους, αφού αν εκείνοι δεν θεωρούν κάτι σημαντικό, μπορεί τα μέλη να το θεωρούν. Πιστεύω ότι αυτό το θέμα έχει γίνει πρόξενος πολλών εντάσεων στο στέκι. Επίσης τα μέλη θα πρέπει να είναι προσεκτικά με τα οφτόπικ, φροντίζοντας να παράγουν όσο το δυνατόν λιγότερα απ' αυτά κι αν το κάνουν να το αναγνωρίζουν από μόνοι τους, ώστε να μη διαμαρτύρονται. Χρειαζόμαστε κι εμείς τον αυτοπεριορισμό μας και την αυτοκριτική μας.

Τι προτιμάς; 1 on-topic off-topic ή 10 off-topic on-topic;
Φαντάζομαι πως έχεις παρατηρήσει,παρά την μικρή σου εμπειρία στο net, πόσο εύκολο είναι να ξεχαστείς σε ένα θέμα και να γράψεις κάτι off-topic. Αν γίνομαι ελαστικοί στα off-topic,σύμφωνα με την στατιστική, είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν περισσότερα off-topics.

Αν κάποιος πιστεύει ότι ένα off-topic είναι άδικα off τότε με ένα απλό report λογικά θα λυθεί το θέμα.

Όσο για τα υπόλοιπα φαίνονται πολύ ιδεολογικά ώριμα. Όταν βρω χρόνο θα κοιτάξω για τυχόν πρακτικές δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ Exposed (αλλά γιατί γράφεις σε θηλυκό γένος;:D), αυτή είναι η άλλη πλευρά του ζητήματος. Αν συνθέσουμε τις δυο πλευρές θα βρούμε τη χρυσή τομή νομίζω... Αλήθεια, δεν θα ήταν καλό ν' απευθυνόμαστε πρώτα με ΡΜ στο μοδεράτορα που το έβγαλε οφτόπικ, πριν απασχολήσουμε όλη την ΟΔ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τι προτιμάς; 1 on-topic off-topic ή 10 off-topic on-topic;
Φαντάζομαι πως έχεις παρατηρήσει,παρά την μικρή σου εμπειρία στο net, πόσο εύκολο είναι να ξεχαστείς σε ένα θέμα και να γράψεις κάτι off-topic. Αν γίνομαι ελαστική στα off-topic,σύμφωνα με την στατιστική, είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν περισσότερα off-topics.

Αν κάποιος πιστεύει ότι ένα off-topic είναι άδικα off τότε με ένα απλό report λογικά θα λυθεί το θέμα.

Όσο για τα υπόλοιπα φαίνονται πολύ ιδεολογικά ώριμα. Όταν βρω χρόνο θα κοιτάξω για τυχόν πρακτικές δυσκολίες.

(Σιγουρα off topic! :P)

Καποια δεν γραφει με τον λογαριασμο της...:whistle::P

(off topic - τελος :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(Σιγουρα off topic! :P)

Καποια δεν γραφει με τον λογαριασμο της...:whistle::P

(off topic - τελος :redface:)
Λολ, δεν ήμουν εγώ, καταρχάς δεν γράφω σε αυτό το ύφος. Ένα ορθογραφικό έκανε ο άνθρωπος.

Χάος θεωρώ αυτά που έγραψες πολύ ενδιαφέροντα και πιστεύω οτι πρέπει να συζητηθούν με την ΟΔ ένα προς ένα.
Διαφωνώ με ένα σημείο μόνο:
Λες οτι σε αυτό το σχήμα θα μπορούσε το ρόλο της πολιτικής αγωγής να τον παίζει ο χρήστης. Νομίζω έγραψα παραπάνω για ποιό λόγο ΔΕΝ γίνεται αυτό στα πραγματικά δικαστήρια και πιστευώ οτι ούτε στο στέκι θα έπρεπε να γίνεται για τον ίδιο λόγο.
Ίσως θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο μέλος "Συνήγορος του μέλους" και να κατεφεύγαν εκεί τα μέλη για "πολιτική αγωγή". Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν και φοβάμαι οτι θα ήταν παρατραβηγμένο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το άρθρο 17 απαγορεύει την προσβολή του στεκιού και της ΟΔ. Με τον τρόπο που είναι διατυπωμένο εννοεί και πάλι την ΟΔ ως σώμα, κατά την άσκηση προφανώς των καθηκόντων της. Δεν αναφέρεται στο ότι τα μέλη της ΟΔ έχουν περισσότερα δικαιώματα όταν συνομιλούν μαζί μας ως κοινοί χρήστες και απλά εκθέτουν τις προσωπικές τους απόψεις.

Δεν μπορεί λοιπόν κάποιο μέλος της ΟΔ, όταν συζητάει με κάποιον να καταχράται την εξουσία που έχει και να εξαφανίζει τις απόψεις του συνομιλητή του, με την αιτιολογία ότι τον έθιξε. Σε τέτοια περίπτωση έχουμε ανισονομία και ανισοπολιτεία. Ακόμη περισσότερο, αμφισβητείται ο ίδιος ο λόγος ύπαρξης του στεκιού.

Σαφώς και τα μέλη της ΟΔ δεν έχουν περισσότερα δικαιώματα ως χρήστες...
Δεν έχουν δικαίωμα να μιλήσουν "κάπως" σε κανένα χρήστη δεδομένου ότι δεν υπάρξει ποινή σε αυτούς... σωστά και συμφωνώ κι επαυξάνω...
Καλούνται όμως να είναι σε πολλές και ποικίλες καταστάσεις σουπεράνθρωποι και να μην είναι συναισθηματικοί, να μην προσβάλλονται, να μην ενοχλούνται, να έχουν περισσότερη υπομονή, να σκέφτονται περισσότερο.. να να να να...




Επειδή, όπως έχω πει και στο παρελθόν, η ίδια η λειτουργία του στεκιού δεν επιτρέπει την επικράτηση πλήρους δημοκρατίας, θα πρέπει τα μέλη της ΟΔ να αυτοπεριορίζονται ώστε ο χώρος να προσομοιάζει, όσο το δυνατόν, με ένα δημοκρατικό ή έστω φιλοδημοκρατικό πολίτευμα. Με αυτό θέλω να πω ότι θα πρέπει τα μέλη της ΟΔ, όταν λειτουργούν ως απλοί συνομιλητές, να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο ευαίσθητοι και να προσβάλλονται δύσκολα.

και αν σκεφτεί κανείς ότι φυσικά κι όσοι είναι Mod ξεκίνησαν εδώ μέσα για να ....
Καλό θα είναι τα μέλη της ΟΔ ν' αφεθούν να χαρούν τον κύριο ρόλο τους ως απλού χρήστη-συνομιλητή, αφού οι περισσότεροι ως τέτοιοι ξεκίνησαν, ώστε να μη φορτώνονται με υπερβολικές ευθύνες και "τσιτώνουν" ακούγοντας το κοντό και το μακρύ του καθενός.


τότε όλα μεταξύ τους γίνονται λίγο μπάχαλο....




Να καταχραστούμε εξουσία όχι... δεν μπορούμε (και δεν θέλουμε και να το κάνουμε) αλλά να πρέπει να είμαστε και πάντα υπόλογοι για όποια μας απόφαση είναι λίγο κάπως....
Οι δικές μας κινήσεις πολλές φορές μπαίνουν στο στόχαστρο απλά και μόνο επειδή δεν είμαστε απλοί χρήστες, κι αυτό είναι ένα φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί ΠΟΛΛΕΣ φορές...
(Εδώ έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να έρχονται από άλλα forum για να προκαλέσουν φασαρίες που θα διέβαλαν στα μάτια των χρηστών κάποιους Mod επειδή διαφώνησαν στο άλλο φόρουμ κάπου!!! Εχει παρατηρηθεί να θέλουν να κάνουν εικονική επίθεση στο στέκι με flames επίσης για δημιουργία εντυπώσεων... Και αυτά που σου λέω δεν είναι φαντασιώσεις αλλά πραγματικότητα και φυσικά μιλάω με αποδείξεις στα χέρια μου τις οποίες όμως δεν πρόκειται να εκθέσω εδώ)
Υπάρχουν πάρα πολλά σε ένα παρασκήνιο που οι χρήστες δεν γνωρίζουν και που κάποιοι μάχονται για να κρατήσουν τις όποιες ισορροπίες όσο καλύτερα νομίζουν ότι μπορύν
Τελικά αναρωτιέμαι ....Μήπως όμως όλοι περιμένουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά από μια παρέα ανθρώπων που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να διαχειριστούν στον επίσης ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ τους ένα αρκετά μεγάλο χώρο?

Μιλάμε για τον "σπαταλημένο χρόνο" του χρήστη που γράφει το "οφφ τοπικ" και δεν μιλάμε για τον σπαταλημένο χρόνο του Mod που θα μπορούσε να είναι για την εγωιστική δική του καλοπέραση ως ΧΡΗΣΤΗΣ. Επαναλαμβάνω... μιλάμε για τον ελεύθερο χρόνο του καθενός μας...
Να παίξει κι αυτός με τους άλλους, να γράψει ένα δικό του θέμα, να χαζολογήσει, να συνομιλήσει, να διασκεδάσει και να χαλαρώσει επίσης...

Πυκνά συχνά διαμαρτύρεται κάποιος χρήστης για τα αυστηρά μέτρα, για τις αυστηρές ποινές, για το ένα και για το άλλο...

Να σας πω κάτι?
Διαμαρτύρομαι κι εγώ πλέον
όχι ως απλή χρήστρια αλλά ως Mod που νιώθει αδικημένη
Διαμαρτύρομαι που δεν έχω το δικαίωμα να είμαι χαλαρή
Διαμαρτύρομαι που δεν μπορώ να έχω ελεύθερο χρόνο να παίξω γιατί θα πρέπει τον ελεύθερο χρόνο μου να εξηγώ για ποιο λόγο έβγαλα αυτό ή το άλλο οφφ τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,072 μηνύματα.
Να σας πω κάτι?
Διαμαρτύρομαι κι εγώ πλέον
όχι ως απλή χρήστρια αλλά ως Mod που νιώθει αδικημένη
Διαμαρτύρομαι που δεν έχω το δικαίωμα να είμαι χαλαρή
Διαμαρτύρομαι που δεν μπορώ να έχω ελεύθερο χρόνο να παίξω γιατί θα πρέπει τον ελεύθερο χρόνο μου να εξηγώ για ποιο λόγο έβγαλα αυτό ή το άλλο οφφ τοπικ

(Σχετικά μόνο με αυτό το κομμάτι του πόστ σου καθώς δεν έχω διαβάσει καλά τα υπόλοιπα)

Παραιτήσου τότε ρε μανάρι μου! Τι κάθεσαι ακόμα εκεί στα πορτοκαλιά;:hmm: Δε στο λέω δηκτικά, ας γίνω όμως πιό σαφής:

Εσύ παραπονιέσαι γι αυτά, έχοντας μια θέση που σου έδωσαν (και αποδέχθηκες κατ' επιλογήν). Ο χρήστης που ενοχλείται όμως μαζί σου, δε μπορεί να σε "παραιτήσει" (sic) αλλά ούτε και με ένα μαγικό ραβδάκι να γίνει Admin και να σε μπατσίσει για 2 λεπτά επειδή έχει παράπονο από σένα. Άρα το δικό του παράπονο έχει μεγαλύτερο βάρος από το δικό σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εσύ παραπονιέσαι γι αυτά, έχοντας μια θέση που σου έδωσαν (και αποδέχθηκες κατ' επιλογήν). Ο χρήστης που ενοχλείται όμως μαζί σου, δε μπορεί να σε "παραιτήσει" (sic) αλλά ούτε και με ένα μαγικό ραβδάκι να γίνει Admin και να σε μπατσίσει για 2 λεπτά επειδή έχει παράπονο από σένα. Άρα το δικό του παράπονο έχει μεγαλύτερο βάρος από το δικό σου!;)

+1.

Για να ειναι καποιος mod, σημαινει οτι του αρεσει, με οτι αυτο περιλαμβανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λολ, δεν ήμουν εγώ, καταρχάς δεν γράφω σε αυτό το ύφος. Ένα ορθογραφικό έκανε ο άνθρωπος.

Χάος θεωρώ αυτά που έγραψες πολύ ενδιαφέροντα και πιστεύω οτι πρέπει να συζητηθούν με την ΟΔ ένα προς ένα.
Διαφωνώ με ένα σημείο μόνο:
Λες οτι σε αυτό το σχήμα θα μπορούσε το ρόλο της πολιτικής αγωγής να τον παίζει ο χρήστης. Νομίζω έγραψα παραπάνω για ποιό λόγο ΔΕΝ γίνεται αυτό στα πραγματικά δικαστήρια και πιστευώ οτι ούτε στο στέκι θα έπρεπε να γίνεται για τον ίδιο λόγο.
Ίσως θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο μέλος "Συνήγορος του μέλους" και να κατεφεύγαν εκεί τα μέλη για "πολιτική αγωγή". Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν και φοβάμαι οτι θα ήταν παρατραβηγμένο. :/:

Κατ' αρχήν η πολιτική αγωγή βρίσκεται από τη μεριά του μηνύοντος, μάλλον εννοείς την υπεράσπιση. Φυσικά και θα μπορούσε κσι κάποιος χρήστης που θίχτηκε από έναν άλλο να κάνει την πολιτική αγωγή. Μακριά από τους δικηγόρους (η Kajira εξαιρείται). Μισέλ έχω στο μυαλό μου ένα σχέδιο που δουλεύει. Θα σας το εκθέσω κατ' ιδίαν αν θέλετε, το έχω σκεφτεί καλά...

Καλούνται όμως να είναι σε πολλές και ποικίλες καταστάσεις σουπεράνθρωποι και να μην είναι συναισθηματικοί, να μην προσβάλλονται, να μην ενοχλούνται, να έχουν περισσότερη υπομονή, να σκέφτονται περισσότερο.. να να να να...

Καλή μου Κουέ, κι εγώ θα δυσκολευόμουν σ' αυτήν τη θέση και το ξέρω. Όταν όμως τίθεσαι υπεράνω των χρηστών, αν θέλεις να λέγεσαι "φωτισμένος ηγέτης" και "δίκαιος άρχοντας" πρέπει να τίθεσαι και υπεράνω του εαυτού σου. Θέλει ψώνιο για να κάνεις τον μοδεράτορα (με την καλή έννοια, δηλαδή μεράκι και αυταπάρνηση και όχι με την κακή της φιλαρχίας).

Οι δικές μας κινήσεις πολλές φορές μπαίνουν στο στόχαστρο απλά και μόνο επειδή δεν είμαστε απλοί χρήστες, κι αυτό είναι ένα φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί ΠΟΛΛΕΣ φορές...

"Ο κυβερνήτης κατοικεί σε γυάλινο σπίτι" λέει μια πολιτική παροιμία. Αυτό είναι το τίμημα της δόξας (και της λόξας:D:P), τι να κάνουμε (μην το πάρετε ειρωνικά, πληηηζ, πλάκα κάνω).

(Εδώ έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να έρχονται από άλλα forum για να προκαλέσουν φασαρίες που θα διέβαλαν στα μάτια των χρηστών κάποιους Mod επειδή διαφώνησαν στο άλλο φόρουμ κάπου!!! Εχει παρατηρηθεί να θέλουν να κάνουν εικονική επίθεση στο στέκι με flames επίσης για δημιουργία εντυπώσεων... Και αυτά που σου λέω δεν είναι φαντασιώσεις αλλά πραγματικότητα και φυσικά μιλάω με αποδείξεις στα χέρια μου τις οποίες όμως δεν πρόκειται να εκθέσω εδώ)

Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει οι ίδιοι οι χρήστες να προστατεύσουν το στέκι. Εάν δεχόμαστε επιθέσεις απ' έξω πρέπει εμείς να τους απομονώνουμε. Κυκλοφορούν πολλοί ανώμαλοι και κακόβουλοι στο ίντερνετ, δεν θα περάσουν εδώ μέσα, ξέρεις ότι εγώ το έχω δηλώσει από καιρό.

Υπάρχουν πάρα πολλά σε ένα παρασκήνιο που οι χρήστες δεν γνωρίζουν και που κάποιοι μάχονται για να κρατήσουν τις όποιες ισορροπίες όσο καλύτερα νομίζουν ότι μπορύν
Τελικά αναρωτιέμαι ....Μήπως όμως όλοι περιμένουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά από μια παρέα ανθρώπων που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να διαχειριστούν στον επίσης ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ τους ένα αρκετά μεγάλο χώρο?

Θα πρέπει και οι χρήστες να μη γκρινιάζουν ασύστολα, φυσικά τα μέλη της ΟΔ δεν είναι και θεοί. Γι' αυτό δεν θα πρέπει και να παριστάνουν τους θεούς.

Μιλάμε για τον "σπαταλημένο χρόνο" του χρήστη που γράφει το "οφφ τοπικ" και δεν μιλάμε για τον σπαταλημένο χρόνο του Mod που θα μπορούσε να είναι για την εγωιστική δική του καλοπέραση ως ΧΡΗΣΤΗΣ. Επαναλαμβάνω... μιλάμε για τον ελεύθερο χρόνο του καθενός μας...
Να παίξει κι αυτός με τους άλλους, να γράψει ένα δικό του θέμα, να χαζολογήσει, να συνομιλήσει, να διασκεδάσει και να χαλαρώσει επίσης...

Συνεπώς έχω δίκιο ότι πρέπει να ληφθεί μέριμνα και κάποια μέτρα ώστε να αποφορτιστούν οι μοδεράτορες από την τρέλα του κάθε πικραμένου εδώ μέσα. Πρέπει να βρούμε τρόπο ώστε οι ασήμαντες υποθέσεις να αυτορυθμίζονται..."Υπάρχουν πάντα τρόποι", είπε ο Προκρούστης και άρχισε να γράφει τη μέθοδό του...:P

Πυκνά συχνά διαμαρτύρεται κάποιος χρήστης για τα αυστηρά μέτρα, για τις αυστηρές ποινές, για το ένα και για το άλλο...

Να σας πω κάτι?
Διαμαρτύρομαι κι εγώ πλέον
όχι ως απλή χρήστρια αλλά ως Mod που νιώθει αδικημένη
Διαμαρτύρομαι που δεν έχω το δικαίωμα να είμαι χαλαρή
Διαμαρτύρομαι που δεν μπορώ να έχω ελεύθερο χρόνο να παίξω γιατί θα πρέπει τον ελεύθερο χρόνο μου να εξηγώ για ποιο λόγο έβγαλα αυτό ή το άλλο οφφ τοπικ

Σ' αυτό απάντησε ο Valder και συμφωνώ, μου άρεσε πολύ το επιχείρημά του. Καλησπέρα φίλε, δεν έτυχε να συναντηθούμε στο παρελθόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,072 μηνύματα.
Καλησπέρα, φίλε Chaos.:) Χαίρομαι που σου άρεσε το επιχείρημά μου αλλά και που είχα τη δυνατότητα να σε συναντήσω στο παρόν θέμα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πηγα να ποσταρω πριν μερικες ωρες αλλα ειχα επισκεψεις.Εστω και καθυστερημενα (καποια που ηθελα να πω ειπωθηκαν) :

Σαφώς και τα μέλη της ΟΔ δεν έχουν περισσότερα δικαιώματα ως χρήστες...
Δεν έχουν δικαίωμα να μιλήσουν "κάπως" σε κανένα χρήστη δεδομένου ότι δεν υπάρξει ποινή σε αυτούς... σωστά και συμφωνώ κι επαυξάνω...
Επειδη εχει γινει ως γνωστον ομως αυτο, αναδυεται η ερωτηση : τι εκανε ο καθενας απο εσας γιαυτο ; Δε μπορει ξεχωριστα ολοι να συμφωνειτε σε κατι, αλλα σαν ΟΔ να κανετε κατι αλλο. Εκτος αν ολη η ΟΔ διαφωνει με τους ιδιοκτητες και απλα πρεπει να υπακουσει. Οπως και να χει , πρεπει να εχει ο καθενας ξεκαθαρη θεση και μια μονο.

Καλούνται όμως να είναι σε πολλές και ποικίλες καταστάσεις σουπεράνθρωποι και να μην είναι συναισθηματικοί, να μην προσβάλλονται, να μην ενοχλούνται, να έχουν περισσότερη υπομονή, να σκέφτονται περισσότερο.. να να να να...
Ναι μερικες φορες υπαρχουν επιπλεον απαιτησεις. Αυτο λεω παντα ομως. Μεγαλυτερη θεση και δικαιωματα...μεγαλυτερες ευθυνες και απαιτησεις. Και δε χρειαζεται να στε σουπεράνθρωποι. Αυτο θα σημαινε οτι οποιοι mods καταφερνουν να ειναι σωστοι, στα διαφορα φορουμς του πλανητη, ...ειναι σουπερανθρωποι.

Οι δικές μας κινήσεις πολλές φορές μπαίνουν στο στόχαστρο απλά και μόνο επειδή δεν είμαστε απλοί χρήστες, κι αυτό είναι ένα φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί ΠΟΛΛΕΣ φορές...
Προφανως δε μιλαμε για περιπτωσεις που ειναι εμφανες το αδικο του μελους και το κανει απο εμπαθεια. Αλλα αμφιβαλλω αν αυτες ειναι η πλειοψηφια.

Τελικά αναρωτιέμαι ....Μήπως όμως όλοι περιμένουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά από μια παρέα ανθρώπων που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να διαχειριστούν στον επίσης ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ τους ένα αρκετά μεγάλο χώρο?
Θα υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις σιγουρα. Αλλά περα απο αυτες, ...χρονο σπαταλανε ολοι. Και ο mod για να τακτοποιησει ενα φορουμ, ...και τα μελη...για να γεμισουν το φορουμ.

Μιλάμε για τον "σπαταλημένο χρόνο" του χρήστη που γράφει το "οφφ τοπικ" και δεν μιλάμε για τον σπαταλημένο χρόνο του Mod που θα μπορούσε να είναι για την εγωιστική δική του καλοπέραση ως ΧΡΗΣΤΗΣ. Επαναλαμβάνω... μιλάμε για τον ελεύθερο χρόνο του καθενός μας...Να παίξει κι αυτός με τους άλλους, να γράψει ένα δικό του θέμα, να χαζολογήσει, να συνομιλήσει, να διασκεδάσει και να χαλαρώσει επίσης...
Χωρις να διαφωνω 100% με αυτο, νομιζω οτι υπερβαλεις λιγο. Ξερω ποση ωρα παιρνει το καθετι να μπει στη θεση του και δε νομιζω οτι πνιγεστε κιολας. Απο κει και περα, αν απο τις 10 κινησεις που κανετε, οι 3 δε χρειαζονταν και παραλληλα εκνευριζουν και τα μελη (πχ οφ τοπικ), αυτο πρεπει να το εξετασετε. Και στο κατω κατω, αν δε προλαβαινετε, καντε κιαλλους mods. Λογικο ειναι κατα περιοδους καποιοι να χουν τρεξιμο. Ανθρωπινο και σεβαστο.

Πυκνά συχνά διαμαρτύρεται κάποιος χρήστης για τα αυστηρά μέτρα, για τις αυστηρές ποινές, για το ένα και για το άλλο...
Να σας πω κάτι?
Διαμαρτύρομαι κι εγώ πλέον
όχι ως απλή χρήστρια αλλά ως Mod που νιώθει αδικημένη
Διαμαρτύρομαι που δεν έχω το δικαίωμα να είμαι χαλαρή
Διαμαρτύρομαι που δεν μπορώ να έχω ελεύθερο χρόνο να παίξω γιατί θα πρέπει τον ελεύθερο χρόνο μου να εξηγώ για ποιο λόγο έβγαλα αυτό ή το άλλο οφφ τοπικ
Οπως με προλαβε ο Valder : επιλογη ειναι. Αν καποιοι νομιζουν οτι δεν εχουν χρονο και για να χαρουν το στεκι, και για να κανουν και δουλεια σαν mod, ας θυσιασουν το ενα απο τα 2. Και τα 2 δε γινεται αποτι φαινεται (αν δε δοθει αλλη λυση).

Θα συμφωνησω με τον Great Chaos, και χαμογελω που λετε οτι θα σκεφτειτε τα λογια του γιατι ειναι ενδιαφεροντα,...γιατι τα ιδια πραγματα εχω πει στο παρελθον, αλλα τοτε επεσαν στο recycle bin :P Θα στελνω οτι θελω να πω στον GC στο μελλον, να μην κουραζομαι κιολας :hehe:

Ρε παιδια, κανεις δε λεει οτι δε κουραζεστε και οτι δε προσφερετε κλπ. Και ειναι ενα καλο φορουμ. Και παντα θα υπαρχουν παραπονα, αλλοτε πολλα, αλλοτε λιγα. Το θεμα ειναι να μην υπαρχει αδιαφορια και να συζηταμε, οπως τωρα. Κατα την αποψη μου, επειδη και οι ΟΔ δε μπορει να ειναι παντα παρουσα και a pico , αλλα και επειδη οι πολλες γνωμες ειναι καλυτερες απο τις λιγες, παντα θεωρουσα οτι πολλα πραματα πρεπει να ειναι δημοσια, να διαβαζουν ολοι, να συμμετεχουν ολοι. Συμφερει ολους, να υπαρχει ενα συστημα αυτοελεγχομενο και αυτοδιορθωμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
chaos, ειπε και ελαλησε. αυτα ειναι!
+3435432212!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κυκλοφορούν πολλοί ανώμαλοι και κακόβουλοι στο ίντερνετ, δεν θα περάσουν εδώ μέσα, ξέρεις ότι εγώ το έχω δηλώσει από καιρό.

:):(:redface::D;):P:worry::mad::confused::hmm: :clapup: :|:/::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παραιτήσου τότε ρε μανάρι μου! Τι κάθεσαι ακόμα εκεί στα πορτοκαλιά;:hmm: Δε στο λέω δηκτικά [....]:


Φοβερό επιχείρημα και μου κάνει εντύπωση που άρεσε και στον Χάος :P
Βρε Χάος... δεν το περίμενα ειλικρινά, μπορείς και καλύτερα :P
Με το ίδιο σκεπτικό να πω λοιπόν κι εγώ...
Ε σε όποιον δεν αρέσει αυτό που κάνουμε, να φύγει :)
Δεν είναι έτσι όμως και το ξέρεις πολύ καλά (εσύ ειδικά ίσως και λίγο καλύτερα που με ξέρεις και σε προσωπικό επίπεδο)

Να είσαι σίγουρος κι εσύ κι όλοι ότι το έχω σκεφτεί αρκετές φορές
το έχω δηλώσει και μια δυο...
η λύση όμως κατ εμένα δεν είναι στο να παραιτηθώ εγώ ή κάποιος άλλος επειδή κάποιοι δεν καταλαβαίνουν και γκρινιάζουν
ή επειδή κάποιες φορές κουράζομαι εγώ και γκρινιάζω εγώ...
Γενικώς προσπαθώ να αποφεύγω το να το βάζω στα πόδια όταν υπάρχουν τα δύσκολα κι αυτό είναι μια γενική αρχή που νομίζω ότι την έχει και ο περισσότερος κόσμος.
Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι αυτό που εν τέλει καταλήγουμε να λέμε το ίδιο με τον Χάος
Οτι πρέπει να αποφορτιστούμε απ την τρέλα του κάθε πικραμένου


Λάβετε επίσης υπόψη σας ότι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Lorien, Valder, Great Chaos

Θεωρείτε ότι θα κάνατε καλύτερη διαχείριση, πιο σωστή και πιο δίκαιη αν ήσασταν αυτή την στιγμή στη θέση του moderator?

( Παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι το ίδιο σοβαρές όσο και το ερώτημα μου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Chaos, θα με ενδιέφερε πολυ να ακούσω την πρόταση σου! :)
Όταν θελήσεις πες μου :)

@Lorien: Σαφώς και δεν έλεγες τα ίδια πράγματα. Ο Chaos προτείνει ΛΥΣΕΙΣ και μάλιστα αρκετά ενδιαφέρουσες. Εσύ το μόνο που έκανες ήταν σωρεία παραπόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φοβερό επιχείρημα και μου κάνει εντύπωση που άρεσε και στον Χάος :P
Βρε Χάος... δεν το περίμενα ειλικρινά, μπορείς και καλύτερα :P
Με το ίδιο σκεπτικό να πω λοιπόν κι εγώ...
Ε σε όποιον δεν αρέσει αυτό που κάνουμε, να φύγει :)
Δεν είναι έτσι όμως και το ξέρεις πολύ καλά (εσύ ειδικά ίσως και λίγο καλύτερα που με ξέρεις και σε προσωπικό επίπεδο)
Τελικα ειναι ετσι ή δεν ειναι ; Γιατι και αυτο το ακουσαν μελη. Δεν ειδα ενστασεις τοτε. Λοιπον ΔΕΝ ειναι ετσι, αλλα οχι για το λογο που νομιζεις. Αλλο το να φυγει τελειως απο ενα "εξωχικο" του ενα μελος, και τελειως διαφορετικο να φυγει ενας mod και να γινει απλο μελος. Μη τρελαθουμε...Το ιδιο ειναι ο βουλευτης να βγει απο τη Βουλη ...με το να φυγεις εσυ απο τη χωρα ; :P (και μην αρχισουμε τα "δεν ειναι ολοιδιο το παραδειγμα", μια χαρα περναει το νοημα).
-------------------------------------------------------------

Lorien, Valder, Great Chaos
Θεωρείτε ότι θα κάνατε καλύτερη διαχείριση, πιο σωστή και πιο δίκαιη αν ήσασταν αυτή την στιγμή στη θέση του moderator?
( Παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι το ίδιο σοβαρές όσο και το ερώτημα μου.)
Πες μου που αποσκοπει το ερωτημα και θα σου απαντησω. Αν πουμε οχι, θα πεις "ε τοτε ραφτε το" ; Αν πουμε ναι τοτε θα πεις "σιγα μη σκισετε κανενα καλσον", "ε να σας βαλουμε τοτε, να ξεκουραστουν και τα παιδια" ; Βοηθησε μας να καταλαβουμε που θες να καταληξεις. Αν οι πολιτικοι μας αρχισουν να απαντανε ετσι, εσυ θα εισαι καλυμμενη ;

@Lorien: Σαφώς και δεν έλεγες τα ίδια πράγματα. Ο Chaos προτείνει ΛΥΣΕΙΣ και μάλιστα αρκετά ενδιαφέρουσες. Εσύ το μόνο που έκανες ήταν σωρεία παραπόνων.
Σαφως και κανεις λαθος, αλλα ας μην χασουμε το χρονο μας για κατι που αποδυκνυεται ευκολα. Αλλωστε το βασικο δεν ειναι αν τα λεγε και καποιος αλλος, αλλα αν καποτε τα ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,072 μηνύματα.
Φοβερό επιχείρημα και μου κάνει εντύπωση που άρεσε και στον Χάος :P

Αν δεν βιαζόσουν τόσο να βγάλεις τη γλωσσίτσα, θα είχες καταλάβει ότι δεν είναι σε αυτή τη φράση-παράγραφο που boldάρεις, το επιχείρημα. Το οποίο παρόλη τη γλωσσίτσα είναι ένα επιχείρημα -υποθέτω σεβαστό, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με όταν το βρείς- και το οποίο τέθηκε όχι κακόβουλα αλλά με το σκεπτικό του να εξηγήσω ότι ένας mod έχει επιλογές!:)


Λάβετε επίσης υπόψη σας ότι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.-

Μη φωνάζεις! Πρώτον έχουμε έναν ήρεμο διάλογο, δεύτερον κανενός η μούρη δεν γίνεται κρέας με το να μας φωνάζουν και τρίτον δε σου στέρησα το δικαίωμα να παραπονιέσαι, σου έδωσα απλά μια επιλογή που προφανώς είτε ξεχνάς είτε επιλέγεις να μη τη λαμβάνεις υπόψη! Ουδέν κακόν στα πόστς μου υποθέτω, σωστά;:hmm:

Lorien, Valder, Great Chaos

Θεωρείτε ότι θα κάνατε καλύτερη διαχείριση, πιο σωστή και πιο δίκαιη αν ήσασταν αυτή την στιγμή στη θέση του moderator?

( Παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι το ίδιο σοβαρές όσο και το ερώτημα μου.)

Όταν θέσω τέτοιο ζήτημα, τότε παρακαλώ με κάθε μέσο βεβαίως και να μου απευθύνεις αυτή την ερώτηση, όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν. Όχι τώρα. Νομίζω είναι σαφές τι σχολίασα εγώ προσωπικά και θα ήθελα να μείνουμε εκεί.:)

Και οι απαντήσεις μου είναι και σκοπεύουν να παραμείνουν σοβαρές, οπότε θεωρώ άστοχη την προκατάληψη-προοικονομία γελοιότητας αυτών!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σχετικά με τα Off-Topics ίσως να ήταν καλό να αναφερθεί η φιλοσοφία που ακολουθούμε και οι λόγοι που κρύβονται πίσω απ' αυτήν, σύμφωνα φυσικά με το όραμα των ανθρώπων που δημιούργησαν το στέκι.

Αν έχω καταλάβει καλά, (αν θέλουν ας με διορθώσουν) οι Admins έχουν σαν στόχο, το στέκι να αποτελεί πηγή ποικίλων συζητήσεων που ακόμα κι αν τις διαβάσει κάποιος που δεν είναι ακόμα μέλος της παρεούλας, να τις βρει ενδιαφέρουσες χρήσιμες και μεστές. Κυρίως δε, αν κάποιος μπει για πρώτη φορά στο φόρουμ και θελήσει να διαβάσει ένα οποιοδήποτε θέμα (ειδικά εκτός του Chat n' Fun) να μη βαρεθεί να φτάσει ως το τέλος του, επειδή θα παρεμβάλλονται άσχετα με το θέμα σχόλια. Φυσικά το χιούμορ και οι γόνιμες αντιπαραθέσεις δε λείπουν από καμία συζήτηση και είναι φυσικό να ανταλλάσουμε μεταξύ μας και φαινομενικά έστω, ανούσια σχόλια.
Τότε είναι που προτιμάμε να βγάλουμε κάποια ποστ off-topic, ώστε να μη χαθεί η ροή της συζήτησης.

Είμαστε δε το μοναδικό φόρουμ, που γνωρίζω τουλάχιστον, που δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες του να ζητήσουν να ανοιχθεί κάποιο off-topic ώστε να τελειώσουν την όποια συζήτηση αισθάνονται ότι έμεινε στη μέση!
Σε ένα άλλο φόρουμ που ήμουν μάλιστα, τα off-topic απλά σβήνονταν και δεν μεταφέρονταν πουθενά. Δεν υπήρχε καν μια ένδειξη ότι πριν υπήρχε στο θέμα κάποιο ποστ που σβήστηκε. Ολική διαγραφή κατά βούληση και καμία περαιτέρω συζήτηση!

Δεν αρνούμαι ότι κάποιες φορές είτε από απροσεξία, είτε από υπερβάλλοντα ζήλο, βγαίνουν μηνύματα off που ίσως να μην ενοχλούσαν τη ροή του θέματος. Γι' αυτό και σας ζητάμε ξανά και ξανά να κάνετε report σε τέτοιες περιπτώσεις, ώστε να επανεξετάζονται. Αν όλοι δείξουμε πάντως λίγη ανοχή (και εμείς να είμαστε πιο ελαστικοί και οι χρήστες λιγότερο εύθικτοι) πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει μια ισορροπία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν έχω καταλάβει καλά, (αν θέλουν ας με διορθώσουν) οι Admins [...]

Έχεις καταλάβει πολύ καλά! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top