e-steki Feedback thread

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα μπω σφηνα αλλα ενιγουει: Συμφωνω με τη ιδεα της συζητησης των προβληματων σε ειδικο section του φορουμ, καθως και με την ιδεα της αξιολογησης των mods.

Κι εγώ συμφωνώ με αυτά! Ωραίες ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ Lorien: Δεν πρόκειται να ξεκινήσω προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου σε αυτό το τόπικ.
Μα το εκανες dear. Ευτυχως το συνειδητοποιησες.:P

Κάνε Προτάσεις. Όχι αντι-προτάσεις υπο μορφή παραπόνων. Συγκεκριμένες προτάσεις με 1,2,3.
Και τότε ξανασυζητάμε. :)
Δε σου αρεσει να ακους κριτικη για κατι που ειναι λαθος ; Πρεπει να εχω σχεδιο πολιτικο για τετραετια για να μπορω να παραπονεθω ; Δλδ τα παραπονα απαγορευονται...κανεις δε κανει λαθος ...μονο προτασεις επιτρεπονται...ητοι ολα σωστα ηταν και ειναι...απλα μπορουν να γινουν καλυτερα. :/:
Εκανα και προτασεις.Που ξεκινανε με το ποστ του GC. Για να μην πω πολυ παλαιοτερα.Mηπως απλα επικεντρωνομαστε,αντιδραστικα, στις παρατηρησεις;

Ποιο ειναι το προβλημα ; Οτι Θελουμε και να μην ακουστει κατι κακο, και να ακουσουμε προτασεις ; Λες και θα κρεμασουμε κανεναν ή θα μας πεσει η υποληψη ; Κανουμε και προτασεις οσες σκεφτουμε. Αλλα κανενα νοημα δεν εχουν , αν πριν δεν αντιληφθουμε οτι υπαρχει ενα προβλημα.:)

Δε βλεπω διαθεση, δε βλεπω διαθεση. Το τοπικ ειναι για τη γνωμη μας, ή αυστηρα κουτακι καταθεσης προτασεων και μονο ; Ουουφφφφ :/:
------------------------------------------------------------------------------------

Έχει διαφορά νομίζω να μπορεί ο χρήστης να απαντήσει ξεχωριστά σε κάθε επιχείρημα/πρόταση ΚΑΘΕ μέλους της ΟΔ από το να βλέπει κατευθείαν τι αποφασίσαμε σαν σύνολο και του το κοινοποιήσαμε.. διότι η απόφαση δεν είναι πάντα εξαρχής ομόφωνη, τις περισσότερες φορές πρέπει να προηγηθεί κουβέντα για να συμφωνήσουμε σε μια κίνηση. ;)
Ok, εστω ατι ειναι και αυτο, συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και να ερωτήξω και εγώ τον καλό μου φίλο Λόρυ (:P)...



Διαβάζεις ένα άρθρο που σου κινεί το ενδιαφέρον - πχ σχετικά με το άγιο φως, αν είναι θαύμα ή όχι (που έχεις ανοίξει thread γι' αυτό) - και ανοίγεις αντίστοιχο θέμα για να το συζητήσουμε.

Θα ήθελες από τις 60 απαντήσεις οι 40 να είναι τύπου "χαχα, χουχου, τι έκανες χθες το βράδυ κτλ";

Ελα ρε Γιωργο, τι ασχετο ειναι αυτο τωρα....

Καθόλου άσχετο επιχείρημα. Κι εγώ θέλω στα ποστ που γράφω να υπάρχει συνοχή. Τα πολλά άσχετα μηνύματα, απλά θα με έκαναν να μη γράφω.


Να και ο ορισμός του οφτόπικ, σε ένα κατά τ' άλλα σοβαρό θέμα. Τι θέλει να πει ο ποιητής; Θα διαμαρτυρηθεί αν βγει οφτοπικόαυτό αυτό το μήνυμα; Θα είναι φασίστες στην ΟΔ αν το κόψουν;
Καλά θα κάνεις αγαπητέ μου, αν έχεις κάτι να πεις να το λες ευθέως. Εγώ είμαι εδώ για τα περαιτέρω...

Φοβερό επιχείρημα και μου κάνει εντύπωση που άρεσε και στον Χάος :P
Βρε Χάος... δεν το περίμενα ειλικρινά, μπορείς και καλύτερα :P

Κατ' αρχήν θα σε παραπέμψω και πάλι στην απάντηση του Valder. Φυσικά και το επιχείρημα δεν βρισκόταν εκεί, αφού μάλιστα ο συνομιλητής το είχε προσδιορίσει, λέγοντας ότι αυτό που παραθέτεις εσύ το εξηγούσε αμέσως παρακάτω.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στην απάντησή σου, είναι ότι δεν σχολίασες καθόλου το γεγονός πως σε όλα τα υπόλοιπα που έγραφες εγώ συμφωνούσα, ή τουλάχιστον δε διαφωνούσα. Δηλαδή όλα είναι άσπρο ή μαύρο; Αν διαφωνήσει κάποιος με το παραμικρό απ' αυτά που λες, ακόμη κι όταν και άλλοι σου επισημαίνουν ότι έχεις άδικο, πρέπει να μιλάς προσβλητικά; Εσύ μπορείς καλύτερα;:P
Μην ταράζεσαι πάντως, εγώ δεν προσβάλομαι έτσι εύκολα...

Lorien, Valder, Great Chaos

Θεωρείτε ότι θα κάνατε καλύτερη διαχείριση, πιο σωστή και πιο δίκαιη αν ήσασταν αυτή την στιγμή στη θέση του moderator?

( Παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι το ίδιο σοβαρές όσο και το ερώτημα μου.)

Αγαπητή μου Ρουμάνα, όχι δεν θα έκανα καλύτερα τη δουλειά, όσον αφορά τα διαδικαστικά θέματα. Έκαστος στο είδος του. Άλλωστε, όχι μόνο δεν έχω διαφωνήσει ποτέ με το δικό σου moderating, αντιθέτως σου έχω γράψει ότι θεωρώ πως κάνεις καλά τη δουλειά σου.
Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να υποβάλω κάποιες προτάσεις και να θέσω κάποια ιδεολογικά πλαίσια τα οποία στηρίζονται στη λογική και μάλιστα διατυπωμένα με πολύ ήπιο τόνο.

Σίγουρα θα ήσουν πιο δίκαιη και θ' αποδείκνυες τη σοβαρότητα του λόγου σου αν θυμόσουν ότι όποτε σου απάντησα σε οτιδήποτε το έκανα σοβαρά και έντιμα, ακόμη και όταν διαφωνούσα μαζί σου. Είναι μέρος της δουλειάς σου να "τη λες" στους χρήστες; Τότε την κάνεις πολύ καλά ομολογουμένως.:P
Μάλλον επιβεβαιώνεται η κοινή πεποίθηση ότι και μόνο η διατύπωση κριτικής δεν είναι αποδεκτή μέσα στο στέκι...

Εκτίθεστε παιδιά, εκτίθεστε.

Και εγω παντως νομιζω οτι γινεται πολυ κουβεντα χωρις σοβαρο λογο για τα off. Μια χαρα διαχειριση τους γινεται. Και παντα ανοιγουν οταν καποιος κανει παραπονο, και δεν διαγραφονται και τοσα πολλα μηνυματα, και σπανια ειναι on topic. Ειδικα σε σχεση με την εντονη χαλαροτητα των μελων του φορουμ. :)

Πράγματι, όσες φορές έβγαλαν κάποιο ποστ μου οφτόπικ, ήταν δικαιολογημένο. Μια φορά μόνο διαφώνησα, αποδείχτηκε ότι το μήνυμά μου είχε βγει κατά λάθος εκτός και επανήλθε. Συμφωνώ με τον συνομιλητή στο ότι μάλλον συζητάμε για τα πλέον ασήμαντα και αφήνουμε εκτός τα σοβαρά.

Με αυτήν τη λογική, έχει άδικο η ΟΔ από τη μεριά της ότι αντιμετωπίζει άσκοπη γκρίνια από τους χρήστες;;;

Τέλος, θα ήθελα να παραθέσω την άποψή μου για το να αξιολογούνται οι μοδεράτορες.
Διαφωνώ!! Διότι

1) Τα μέλη της ΟΔ αναλαμβάνουν να εκτελέσουν συλλογικές αποφάσεις και κάποιος πρέπει να γίνεται ο "κακός" της παρέας. Αυτός θα ήταν χαμένος από χέρι, όπως καταλαβαίνετε.

2) Δεν έχω πειστεί ότι όλοι οι χρήστες είναι δημοκρατικότεροι από τους μοδεράτορες και ότι έχουν πλήρως ανεπτυγμένη αίσθηση του δικαίου, η οποία θα ήταν απαραίτητη για τη διασφάλιση της αντικειμενικότητας στην κρίση. Με λίγα λόγια θέλω να πω, ότι μπορεί με αυτόν τον τρόπο να αντιστραφεί η κατάσταση και όποιος διαφωνήσει με κάποιον μοδεράτορα, όχι για τον τρόπο άσκησης των καθηκόντων του, αλλά για τις απόψεις του να τον καταψηφίζει. Ποιος μπορεί να διασφαλίσει ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί; Ποιος μπορεί να διασφαλίσει ότι δεν θα "πέσει γραμμή" να διώξουμε τον τάδε για να γίνω εγώ που έχω πολλούς φίλους (λέμε τώρα:D) μοδεράτορας στη θέση του μοδεράτορα; Ποιος μπορεί ν' αντισταθεί στον πειρασμό αυτόν;

3) Ως επέκταση του προηγούμενου επιχειρήματος: Στο τέλος θα καταλήξουμε οι μοδεράτορες να ασκούν τα καθήκοντά τους κατά τρόπο "άνευρο" και λαϊκιστικό, προσπαθώντας απλά να γίνουν ευχάριστοι στους χρήστες, ώστε αυτοί να μην τους καταψηφίσουν.
Δεν έχω καθόλου καλή ιδέα για την κοινοβουλευτική δημοκρατία και απόψε βρίσκομαι μακριά από το σπίτι μου προκειμένου να μη συμμετάσχω σ' αυτήν την παρωδία που ονομάζουν κάποιοι εκλογές. Θεωρώ ότι αυτό δεν είναι δημοκρατία, αλλά δημοκοπία. Αυτά θα έχουμε εδώ μέσα;

Σαν παράδειγμα, σας αναφέρω την εκλογή δικαστών από το λαό στις ΗΠΑ. Αυτό έχει καταντήσει τη δικαιοσύνη ρηάλιτυ σόου και επιχείρηση δημοσίων σχέσεων, όπου οι δικαστές αποφασίζουν με βάση το τι είναι δημοφιλές και όχι το τι είναι δίκαιο.

Θα πρέπει απλά οι αδμιν, οι οποίοι διορίζουν τους μοδεράτορες, να έχουν τ' αυτιά τους ανοιχτά, ώστε αν κάποιος μοδεράτορας φτάνει να διασαλεύει την τάξη με τη συμπεριφορά του, ν' αντικαθίσταται. Το ζητούμενο στο στέκι είναι να διασφαλιστεί ο δημοκρατικός διάλογος και η ελευθερία του λόγου και όχι ν' ακολουθήσουμε τα χνάρια πολιτικών συστημάτων που έχουν αποδείξει την αποτυχία τους και αμφισβητούνται έντονα διεθνώς. Και κάτι ακόμη: "Αν οι εκλογές μπορούσαν ν' αλλάξουν την κατάσταση, θα είχαν κηρυχθεί παράνομες" έχει πει κάποιος πολιτικός φιλόσοφος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καθόλου άσχετο επιχείρημα. Κι εγώ θέλω στα ποστ που γράφω να υπάρχει συνοχή. Τα πολλά άσχετα μηνύματα, απλά θα με έκαναν να μη γράφω.

Ασχετο, γιατι και τα νουμερα αλλα και το υφος των οφφτοπικ του παραδειγματος δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καθόλου άσχετο επιχείρημα. Κι εγώ θέλω στα ποστ που γράφω να υπάρχει συνοχή. Τα πολλά άσχετα μηνύματα, απλά θα με έκαναν να μη γράφω.
Χανουμε το δασος παλι. Μπορει να μην ειναι εντελως "ασχετο", αλλα η ουσια ειναι στην απαντηση που εδωσα και η οποια δεν σχολιαζεται. Το παραδειγμα του Γιωργου ειναι εντελως ακραιο. Σαν να ειπε κανεις να καταργηθουν τα οφ τοπικ και να μην μετακινειται κανενα μηνυμα....Και ακομα και τοτε, παλι ακραιο ειναι :P

Τέλος, θα ήθελα να παραθέσω την άποψή μου για το να αξιολογούνται οι μοδεράτορες.
Διαφωνώ!! Διότι
Aν και δε το προτεινα επισημα στο στεκι και απλα το ανεφερα σαν ιδεα (γιατι εκει εφαρμοστηκε σε αλλο λαο και δε ξερω αν θα επιανε εδω), θα ηθελα να πω κατι :

1) Τα μέλη της ΟΔ αναλαμβάνουν να εκτελέσουν συλλογικές αποφάσεις και κάποιος πρέπει να γίνεται ο "κακός" της παρέας. Αυτός θα ήταν χαμένος από χέρι, όπως καταλαβαίνετε.
Αλλο ποιος πηρε μια παοφαση (ΟΔ σαν συνολο με ψηφοφορια) και αλλο ποιος την ανακοινωνει/εκτελει. Και προφανως ενα συντονιστης δε θα κρινεται απο τετοιες αποφασεις που ολοι ξερουν οτι θα βγουν απο κοινου, αλλα απο το πως αλληλεπιδρα με τα μελη, πως χειριζεται οποιαδηποτε κατασταση που δεν απαιτει απο κοινου αποφαση της ΟΔ, δεν ειναι δλδ κατι χοντρο.

2) Δεν έχω πειστεί ότι όλοι οι χρήστες είναι δημοκρατικότεροι από τους μοδεράτορες και ότι έχουν πλήρως ανεπτυγμένη αίσθηση του δικαίου, η οποία θα ήταν απαραίτητη για τη διασφάλιση της αντικειμενικότητας στην κρίση. Με λίγα λόγια θέλω να πω, ότι μπορεί με αυτόν τον τρόπο να αντιστραφεί η κατάσταση και όποιος διαφωνήσει με κάποιον μοδεράτορα, όχι για τον τρόπο άσκησης των καθηκόντων του, αλλά για τις απόψεις του να τον καταψηφίζει. Ποιος μπορεί να διασφαλίσει ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί;
Με την ιδια λογικη διαφωνεις να ψηφιζουμε για πχ δημαρχους,βουλευτες κλπ :P Ουτε χρειαζεται να πειστει κανεις μας οτι οοολοι εχουν καλη αισθηση του δικαιου. Δε χρειαζεται και δεν ειναι εφικτο...γιαυτο ακριβως χρησημευει μια ψηφοφορια. Οι πιθανοτητες να εχει η πλειοψηφια τοσο κακη αισθηση του δικαιου, ειναι πολυ μικροτερη, απο την μειοψηφια.

Ποιος μπορεί να διασφαλίσει ότι δεν θα "πέσει γραμμή" να διώξουμε τον τάδε για να γίνω εγώ που έχω πολλούς φίλους (λέμε τώρα:D) μοδεράτορας στη θέση του μοδεράτορα; Ποιος μπορεί ν' αντισταθεί στον πειρασμό αυτόν;
Οπως αρχικα ειπα , οταν ανεφερα την ιδεα, το αν θα αλλαζε ή οχι ενας συντονιστης, δεν θα το αποφασιζε μεμονομενα μια ψηφοφορια μελων, αλλα και η ιδια η ΟΔ και οι ιδιοκτητες, ακριβως για να μην γινει αυτο που λες. :) Αν καποιος συντονιστης ειναι σωστος αλλωστε, πιθανοτατα θα εχει και αρκετες συμπαθειες, οποτε για να γινει αυτο που λες πρεπει να βρεθουν καμποσα (για να βγαλουν πλειοψηφια) ατομα που θα ειναι "κωλοπαιδα". Ε αμα εχουμε τοσα εδω μεσα, πασο. :P Γιαυτο τον τελευταιο λογο τον εχει η ΟΔ και οι ιδιοκτητες, οπως προανεφερα. Δεστο σαν ψηφισμα δημοτικοτητας. Και ξαναλεω, δεν το προτεινω επισημα, απλα το ανεφερα. Απλα να ξερουμε τι ανεφερα, να μην μπερδευομαστε.

Τα υπολοιπα που λες, απολυτως σωστα...αλλα δεν ταιριαζουν εδω, για το λογο που ανεφερα στο 2.

ΥΓ: ειλικρινα, ποσοι ξερετε (χωρις να το :book:) τι θα πει "δημοκοπια"...και ποσοι "δημαγωγια" ; :shifty: Eγω επρεπε να το ψαξω :ermm::redface::P Α ρε Χαος, μας τρως την ωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ασχετο, γιατι και τα νουμερα αλλα και το υφος των οφφτοπικ του παραδειγματος δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Χανουμε το δασος παλι. Μπορει να μην ειναι εντελως "ασχετο", αλλα η ουσια ειναι στην απαντηση που εδωσα και η οποια δεν σχολιαζεται. Το παραδειγμα του Γιωργου ειναι εντελως ακραιο. Σαν να ειπε κανεις να καταργηθουν τα οφ τοπικ και να μην μετακινειται κανενα μηνυμα....Και ακομα και τοτε, παλι ακραιο ειναι :P

Παιδιά, δεν διαφωνώ μαζί σας με αυτήν την έννοια που το λέτε. Απλά, αν κατάλαβα καλά από τα συμφραζόμενα, η ΟΔ φοβάται ότι αν αφήσει λάσκα θα γίνει ακριβώς έτσι. Αυτό περίπου μου απάντησε και ο Exposed πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στην ωριμότητα των χρηστών (για ν' αγγίξω και το θέμα της αξιολόγησης των συντονιστών). Εγώ πάντως πιστεύω ότι σε αυτό το θέμα, μπορούν να γίνουν κινήσεις που θα "διαπαιδαγωγούν" το μέσο χρήστη στην δημοκρατική ωριμότητα και στον αυτοπεριορισμό. Αυτό ίσως είναι και το κύριο ζητούμενο, αν θέλουμε το στέκι να μετεξελιχθεί σε θερμοκήπιο πραγματικής δημοκρατίας. Σε τελική ανάλυση, αν κάποιοι ανώριμοι κάνουν αυτό που φοβάται η ΟΔ, είναι καθήκον των υπόλοιπων χρηστών να τους απομονώνουν και να ζητούν οι ίδιοι την εκκαθάριση των θεμάτων από τα οφτόπικ, ή να καταγγέλουν συμπεριφορές που υποβαθμίζουν το επίπεδο του στεκιού. Για όσους θέλουν απλά να κάνουν πλάκα και μόνο, υπάρχει και το chat and fun...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eggs-act-lee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Lorien: Σαφώς και δεν έλεγες τα ίδια πράγματα. Ο Chaos προτείνει ΛΥΣΕΙΣ και μάλιστα αρκετά ενδιαφέρουσες. Εσύ το μόνο που έκανες ήταν σωρεία παραπόνων.

Σαφως και κανεις λαθος, αλλα ας μην χασουμε το χρονο μας για κατι που αποδυκνυεται ευκολα. Αλλωστε το βασικο δεν ειναι αν τα λεγε και καποιος αλλος, αλλα αν καποτε τα ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ. :)

Δε σου αρεσει να ακους κριτικη για κατι που ειναι λαθος ; Πρεπει να εχω σχεδιο πολιτικο για τετραετια για να μπορω να παραπονεθω ; Δλδ τα παραπονα απαγορευονται...κανεις δε κανει λαθος ...μονο προτασεις επιτρεπονται...ητοι ολα σωστα ηταν και ειναι...απλα μπορουν να γινουν καλυτερα. :/:
Εκανα και προτασεις.Που ξεκινανε με το ποστ του GC. Για να μην πω πολυ παλαιοτερα.Mηπως απλα επικεντρωνομαστε,αντιδραστικα, στις παρατηρησεις;

Ποιο ειναι το προβλημα ; Οτι Θελουμε και να μην ακουστει κατι κακο, και να ακουσουμε προτασεις ; Λες και θα κρεμασουμε κανεναν ή θα μας πεσει η υποληψη ; Κανουμε και προτασεις οσες σκεφτουμε. Αλλα κανενα νοημα δεν εχουν , αν πριν δεν αντιληφθουμε οτι υπαρχει ενα προβλημα.:)

Δε βλεπω διαθεση, δε βλεπω διαθεση. Το τοπικ ειναι για τη γνωμη μας, ή αυστηρα κουτακι καταθεσης προτασεων και μονο ; Ουουφφφφ :/:

Το έχουμε καταλάβει ότι έχεις παράπονα. Επίσης καταλάβαμε ότι έχεις προτάσεις και είναι αυτές του GC. :D Για τα παράπονα υπάρχουν τα reports. Για τις προτάσεις είμαστε όλο αυτιά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Tα reports ειναι για οταν συμβει κατι σε καποιον και εχει αντιρρηση. Εδω ειμαστε στο τοπικ "τι γνωμη εχετε για το στεκι", συζηταμε τη γνωμη μας γενικα για το φορουμ, τι ειναι καλο, τι κακο, τι θα ηταν καλυτερο. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος μια τετοια συζητηση να γινεται στα κρυφα, ετσι δεν ειναι ; :) Αλλιως, ας αλλαξουμε το τοπικ σε "Προτασεις" ...αλλα τοτε θα ανακαλυψουμε ολοι μαζι, οτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για λυσεις χωρις να συζηταμε για το προβλημα :)

Ενιγουει, η παρενθεση ειχε κλεισει, δε χρειαζοταν να ξανανοιξει μετα απο 2 μερες.

Προτασεων και γνωμεων συνεχεια λοιπον...

1.Οταν επιλεγουμε να κανουμε ενα φορουμ "διαβασμενο", το τοπικ που βρισκεται απο πανω σαν αρχι-sticky παραμενει με bold. Ή θα βολευε να βγαινει και απο αυτο το bold, ή θα πρεπει να υπαρχει αλλος τροπος αν θελετε να φαινεται στο ματι (που και τιποτα να μην εχει παλι φαινεται γιατι ειναι ψηλα δλδ).
2.Η εισαγωγη επιπλεον emoticons ειναι παντα ευπροσδεκτη.
3.Το εργαλειο για να μικρυνει μια φωτογραφια ωστε να μην ξεχειλωνει το φορουμ, ισως θελει καποια ρυθμιση,γιατι δε πιανει παντα.
4.Μεγαλυτερη default γραμματοσειρα, μεγαλυτερο πλατος για τα ποστς (βοηθαει και στη μειωση του scrolling αλλα και στο λιγοτερο πασπατεμα φωτογραφιων).Το μεγαλυτερο πλατος στο φορουμ αυξανει και το χωρο για περισσοτερα προχειρα smilies στο πλαι, καθως και μεγαλυτερα icons για τα word tools απο πανω.
5.Τα οφ-τοπικ δεν ειναι αναγκη να κλειδωνουνε καθως τις περισσοτερες φορεςα υπαρχει καποιος που θελει κατι να πει ή που δε προλαβε να το δει καν. Επισης δεν ειναι αναγκη να σβηνονται ή τουλαχιστον ας σβηνονται μονο τα εντελως ανουσια.
6.Λιγη προσοχη στα κριτηρια του τι ειναι οφ-τοπικ καθως και στο που γινεται. Τωρα που γραφω αυτο, πχ , εφυγαν ποστς απο το τοπικ "με ποσους εχετε κανει σεξ". Το οποιο αν και δεν ειναι στο Chat and Fun, δυσκολα πειθει οτι ειναι σοβαρο τοπικ (απλα ο καθενας γραφει νουμερα...). Αλλα και περα απο αυτο, αυτη η αεναη αποστειρωση καθε συζητησης απο οποιοδηποτε ιχνος χιουμορ ή χαλαρωσης ή ευδιαθεσιας, σε κανει να μη θες να εκφραστεις, να μη θες να γραφεις πλεον...αφου σε λιγα λεπτα θα παει στα σκουπιδια. Aλλο παραδειγμα εδω, οπου παροτι σε fun section, και παροτι τα τελευταια ποστς, ειναι εξαιρετικα αμφιλεγομενο αν ειναι οφ-τοπικ, υπηρξε αστυνομευση. Χρειαζοταν ; Εγω απο κει που διασκεδαζα με το τοπικ, ξενερωσα....
7. Πολλα οφ τοπικ ποστς, ισως ειναι καλυτερο να μεταφερονται αρκετα αργοτερα, αφου προχωρησει καμποσο το τοπικ, ωστε και να μην τρεχουν τα μελη να διαβαζουν σε 2 σημεια, αλλα και να ειναι μετα, πιο στρωτο για οσους το πρωτοδιαβαζουν. Αμα δεν θελετε να αλλαξετε καθολου τακτικη στο θεμα δλδ, τουλαχιστον μη τα μεταφερετε/σβηνεται τοσο γρηγορα. Τα γραφουμε για να διαβαστουν, να περασουμε καλα, εστω για λιγο.
8.Οι διαφορες κινησεις των συντονιστων/διαχειριστων, (ΠΛΥΝ των πολυ σημαντικων, πχ αν εχει προκυψει αντιπαραθεση εντονη με καποιο μελος κλπ, που αποφασιζουν ολοι μαζι), θα μπορουσαν να φαινονται δημοσια καπως.Δλδ εκει που ενα θεμα εγινε split, να λεει απο ποιον. Εκει που εγινε edit, να λεει απο ποιον (αυτο υπαρχει νομιζω). Εκει που σβηστηκαν/μεταφερθηκαν ποστς, να φαινεται απο ποιον. Ετσι και θα αξιολογουν τα μελη τους συντονιστες, και οι ιδιοκτητες τους συντονιστες, αλλα και θα μπορει καποιο μελος να συνεργαστει με ενα ατομο αντι να παιδευει πολλους ή αλλους.
9.Με τις συνεχως αυξανομενες ταχυτητες συνδεσεων ίντερνετ, νομιζω καποια ορια για άβαταρ και εικοες υπογραφης, θα μπορουσαν να ανεβουν λιγο. Πχ 250Kb για υπογραφη, και 100 για άβαταρ.
10.Υπαρχει μια κενη θεση στο προφιλ, στο πεδιο με τα στοιχεια msn,icq,aim,skype κλπ.Θα μπορουσε να μπει κατι για myspace ή blog (το πεδιο για διευθυνση σελιδας, ταιριαζει πιο πολυ για κανονικο site, και καλυτερα να υπαρχουν 2 θεσεις για σελιδα , οπως και να χει).
11.Λεπτομερεια, αλλα στο προφιλ "Μηνυματα και ειδοποιησεις" το 1ο κουτακι,ειναι πιο σωστο να γραφει "Αποδοχή Email ανακοινωσεων απο τούς Διαχειριστές".
12.Τα λινκς στο προφιλ, δε φαινονται σχεδον καθολου πανω στο φοντο του κεντρικου table.
13.Στον τροπο προβολης θεματων, αν δεν ειναι δυσκολο, μπορει να βοηθησει καποιους, η επιλογη "μη εμφανιση εικονων υπογραφης" (μονο).
14.Το πεδίο φρασης κατω απο το άβαταρ, ισως ειναι καλυτερα να βρισκεται στις επιλογες του αβαταρ, οχι στις γενικες.
15.Τα άβαταρς που υπαρχουν ηδη προς επιλογη (στι προφιλ), οταν φορτωνουν , ξεχειλωνουν το φορουμ (αναλυση 1280χ1024).
16.Λεπτομερεια αλλα θα ηταν ωραιο, αν εδειχνε ποια άβαταρς χρησημοποιουνται ηδη και απο ποσους.
17.Γιατι υπαρχει αλλη εικονα για εικονα προφιλ, απο την εικονα αβαταρ ; Που χρησημευει ;
18.Στη σελιδα συνδεδεμενων χρηστών, προσθηκη επιλογης εμφανισης "μελη+επισκεπτες" (ολα εκτος των bots δλδ).
19.Το "εχω προτεινει" στο προφιλ μελων, δεν ειναι σαφες σε τι αναφερεται.Δεν αναφερω εναλλακτικη, γιατι ουτε γω εχω καταλαβει σε τι αναφερεται, αλλα ποτέ δε ρωτησα :P
20.Οι διαφοροι διαγωνισμοι μεταξυ των μελων, για να γινουν πιο ενδιαφεροντες, θα μπορουσαν να εχουν καποιο επαθλο. Αυτο μπορει να ειναι κατι αναλογα με την αξια του διαγωνισμου, ή/και σχετικο με αυτον. Πχ. Μπορει να κυμαινεται απο bonus karma points (!) μεχρι καποιο δωρακι σχετικο με το διαγωνισμο.
21.Bonus karma points μπορουν να δινονται και για αλλους λογους, συμφωνα με την κριση της ΟΔ. Ή μπορει να υπαρχει ενα αλλο συστημα αν θελετε αυτο να μεινει αυστηρα ως ειναι. Παντως γενικα ειτε το καρμα, ειτε κατι αλλο, μπορει να χρησημοποιηθει σαν credit/νομισμα, που θα μαζευουν τα μελη με διαφορους τροπους, και που αναλογως το ποσο, θα εχουν καποια ωφελη. Οι δυνατοτητες για ωφελη μπορει να ειναι πολλες. Από να εχει δικο του χαρακτηρισμο αντι για τους ετοιμους του φορουμ (επισκεπτης,εθισμενος κλπ), το να παιρνει καποιο e-βραβειο, το να εχει δικαιωμα μεγαλυτερου ογκου (οχι διαστασεων) αβαταρ , ή περισσοτερες εικονες στην γκαλερι του κλπ...μεχρι να γινεται συντονιστης για 1 εβδομαδα :P Ή να διαλεγει ενα τοπικ το οποιο θα σβηνεται ολοκληρο (οκ αυτο ηταν αστειο).
22.Θα δοκιμαζα να παιξω με τα χρωματα του φορουμ γενικοτερα. Ακομα και αν δεν απομακρυνθω, ισως καποια διαβαθμιση, να ειναι πιο ξεκουραστη.
23.Στους κανονες. Κανονας 3. Αλλαγη της φρασης "Το εάν ένα μήνυμα είναι κακόβουλο, εριστικό, υβριστικό κλπ θα το κρίνει ο εκάστοτε συντονιστής/διαχειριστής.", σε "Το εάν ένα μήνυμα είναι κακόβουλο, εριστικό, υβριστικό κλπ θα το κρίνει η ομαδα διαχειρησης (και το μελος θα εχει δυνατοτητα υπερασπισης)"
24.Κανονας 8 : "Επίσης απαγορεύεται οποιαδήποτε άλλη γλώσσα πέραν των ελληνικών, εκτός αν συνίστα ελάχιστο τμήμα του post." ---> "Επισης απαγορευεται η ευρεια και συστηματικη χρηση αλλη γλωσσας περαν των ελληνικων, εκτος αν συνιστά (φτιαχτε και τον τονο :P ), μικρο τμημα του ποστ (και κατα την κριση της ΟΔ).
25.Ο Κανονας 16 γιατι υπαρχει ; Δεν εμποδιζεται ο χρηστης απο το να περασει τα ορια στην υπογραφη, οπως και στο άβαταρ ;
26. Ο 17, εν μερει καλυπτεται απο αλλους. Το μονο επιπλεον που προσφερει, ειναι η προειδοποιηση "μπορουμε ανα πασα στιγμη να τιμωρησουμε οποιονδηποτε, απλα επικαλουμενοι τον κανονα" και δεν δειχνει καλα.
27.Οι παρατηρησεις/διευκρινησεις, μαλλον ειναι πιο σημαντικες απο τους κανονες, και προσωπικα θα τις εβαζα αυτες απο πανω, και τους κανονες απο κατω. Επισης η 6η παρατηρηση εχει ορθογραφικο λαθος ("Η ομάδα διαχειρίσεις..." )
28.Το αρχειο σε τι χρησημευει ; Εχει παλαιοτερα μηνυματα ή τα τωρινα σε απλη μορφη ; Μηπως το χωρο που πιανει , τον πιανει ασκοπα ;
29.Περισσοτεροι συντονιστες για να εχουν οι υπαρχοντες περισσοτερο ελευθερο χρονο, αν κατι τετοιο κρινεται σκοπιμο.
30.Καπου να αναφερεται , κυριως για νεα μελη, η πολιτικη των οφ-τοπικ (και ποσο ισχυει που), να το ξερουν απο την αρχη.

αυτα μουρχονται τωρα...καληνυχ....ωχ...ξημερωσε......crap...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως το "έχω προτείνει" στο προφίλ δείχνει πόσους έχεις φέρει.. Αν παρατήρησες κατά την εγγραφή σου, υπήρχε μια επιλογή που έλεγε "Με σύστησε ο/η..." Ε, αν γράψεις ένα nickname εκεί, ανεβαίνει το νουμεράκι που υπάρχει δίπλα στο "έχω προτείνει" στο αντίστοιχο μέλος! :)

Κατά τα άλλα.. :xtipao: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Aλλο παραδειγμα εδω, οπου παροτι σε fun section, και παροτι τα τελευταια ποστς, ειναι εξαιρετικα αμφιλεγομενο αν ειναι οφ-τοπικ, υπηρξε αστυνομευση. Χρειαζοταν ; Εγω απο κει που διασκεδαζα με το τοπικ, ξενερωσα....

Καλά ρε, δε ντρέπεσαι???!!!!! Αυτό ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ πλάκα!!!!
Τα υπόλοιπα δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω τώρα!!!!

EDIT: Αυτό που δεν πρόσεξες, είναι πως κανένα από αυτά τα μηνύματα ΔΕΝ βγήκαν off-topic ούτε καν τέθηκε τέτοιο θέμα. Η πλάκα πήγαινε στον συντονιστή Γιώργο και ήταν εσωτερικής κατανάλωσης. Τώρα βέβαια αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε τι είναι πλάκα και τι όχι, άντε να συμφωνήσουμε τι είναι off-topic... :hmm: Ειλικρινά απογοητεύτηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
io io αυτο που μπηκες σφηνακι και ειπες... ε συμφωνω εννοειται κι εγω.
να γινουν ολα λιγο πιο δικαια.

και αυτο το κατεβατο με προτασεις, μπραβο! πολυ καλες οι περισσοτερες, σχεδον ολες μην πω!

οσο για την αστυνομευση... παιδια μη χαιρεστε... οποιος ειναι καλος αστυνομος εδω,δλδ κανει πολλη δουλεια, ειναι αυτος που μαλλον "ανεβαινει"...

τεσπα.

το ευχαριστο ειναι οτι περσι τετοιες μερες ημουν πιο δυσαρεστημενη με το φορουμ, ενω τωρα θεωρω οτι εχει βελτιωθει αρκετα. και αυτο ειναι πολυ καλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να πω μόνο ότι κάποια από αυτά που αναφέρει ο Lorien είναι ΗΔΗ εδώ και καιρό σε εξέλιξη για να γίνουν και το Νο 8 είναι ήδη καλυμμένο πλήρως εδώ και καιρό.
Υπάρχει και σχετικό θέμα που το αναφέρει και όλες τις κινήσεις μπορεί να τις δει ο χρήστης στον πίνακα ελέγχου του (αντί για τα εκνευριστικά πμ που έπαιρνε στο παρελθόν)


επιπλέον....
Σε σχέση με αυτό που είπε ο Great Chaos
Κατ' αρχήν θα σε παραπέμψω και πάλι στην απάντηση του Valder. Φυσικά και το επιχείρημα δεν βρισκόταν εκεί, αφού μάλιστα ο συνομιλητής το είχε προσδιορίσει, λέγοντας ότι αυτό που παραθέτεις εσύ το εξηγούσε αμέσως παρακάτω.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στην απάντησή σου, είναι ότι δεν σχολίασες καθόλου το γεγονός πως σε όλα τα υπόλοιπα που έγραφες εγώ συμφωνούσα, ή τουλάχιστον δε διαφωνούσα. Δηλαδή όλα είναι άσπρο ή μαύρο; Αν διαφωνήσει κάποιος με το παραμικρό απ' αυτά που λες, ακόμη κι όταν και άλλοι σου επισημαίνουν ότι έχεις άδικο, πρέπει να μιλάς προσβλητικά; Εσύ μπορείς καλύτερα;:P
Μην ταράζεσαι πάντως, εγώ δεν προσβάλομαι έτσι εύκολα...

δεν είχα ούτε την ελάχιστη πρόθεση να προσβάλω ή να θίξω τον οποιονδήποτε
ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλον
Ο λόγος που έβαλα τη φατσούλα ήταν γιατί είπα ότι είπα χαριτολογώντας και κάνοντας και το χιουμοράκι μου για να αποφορτίσω ίσως το κλίμα.
Η τουλάχιστον αυτό ΝΟΜΙΖΑ οτι έκανα με αυτόν τον τρόπο
(δεδομένου ότι είναι γνωστό ότι χρησιμοποιώ κατά κόρον τις φατσούλες)
Ζητώ συγγνώμη για την παρεξήγηση αν και εξακολουθώ να μην έχω πραγματικά καταλάβει σε ποιο σημείο ήμουν προσβλητική. Αν θες θα ήθελα ένα σχετικό πμ για να μην συνεχίζουμε εδώ κάτι που μάλλον δεν αφορά όλους τους χρήστες.


Ο δε λόγος που χρησιμοποίησα το παράδειγμα που χρησιμοποίησα ήταν για να δούμε ΟΛΟΙ μας πόσο άσχημο χτυπάει σε ΟΛΟΥΣ μας όταν ο οποιοσδήποτε λέει ότι "σε όποιον δεν αρέσει, ας φύγει"... ακόμα κι αν στην πραγματικότητα - πιστεύω- ότι απέχει μακράν το "παραιτούμαι από συντονιστής" με το "παραιτούμαι από χρήστης"

Αρκετές φορές προσωπικά έχω παραιτηθεί από συζητήσεις...
Ακόμα και με άλλους συν-διαχειριστές ή με απλούς χρήστες.
Τέλειος δεν είναι κανένας μας... και τα όρια του καθενός είναι διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά θέλω να προσθέσω κάτι ακόμα προς "υπεράσπιση" της ΟΔ για την αυστηρή της διαχείριση σε κάποια ζητήματα.

Δε θα αναφέρω φυσικά ονόματα χρηστών αλλά είναι καλό για να δείτε ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ και πως αλλάζουν οι απόψεις από χρήστη σε χρήστη και πόσο δύσκολο είναι να τους έχεις ικανοποιημένους όλους.
Αυτές τις μέρες έχουμε δεχτεί λοιπόν ρεπορτ...
1) για το τωρινό αβαταρ της Giovanna ότι είναι too much
2) για έκφραση χρήστη που έγραφε τη λέξη μ@λ@κ@ς με παπάκια λέγοντας ότι το να χρησιμοποιούμε παπάκια δεν αλλάζει κάτι και ότι η κακιά λέξη έχει ειπωθεί.
3) για διάφορες φωτό και υπογραφές ως προκλητικές κλπ που η ΟΔ άφησε ως έχουν
(αυτές τις πληροφορίες τις δίνω από μόνη μου στο κοινό και δεν έχω πάρει την σύμφωνη γνώμη της ΟΔ... ελπίζω να μην κάνω λάθος που τα γράφω)



Εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα να πιάσουμε κουβεντούλα για το αν οι χρήστες έχουν δίκιο ή άδικο, αν είναι υπερβολικοί ή όχι, αν κάνουν λάθος ή αν έχουν δίκιο.
Εγώ αυτό που θέλω να κάνω γνωστό σε όλους είναι ότι αυτό που μπορεί κάποιος να το βλέπει πολύ αυστηρό κι αστεία μεταχείριση, για κάποιον άλλον μπορεί να σοβαρό.
Κι αυτή ακριβώς τη μέση οδό καλείται να ικανοποιήσει η ΟΔ για ΟΛΟΥΣ τους χρήστες ανεξαιρέτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ευχαριστούμε Λοριεν για τις προτάσεις, είναι όντως πολύ καλές, πρέπει όμως να ξέρεις ότι πολλές από αυτές συζητούνται ήδη από τις αρχές καλοκαιριού. Ορισμένες καινούριες για μας θα συζητηθούν σύντομα. Και πάλι…ευχαριστούμε για το χρόνο που αφιέρωσες.

//εχει απαντησει ηδη η ΚΕ...(οσο εκανα γαλα στο μωρο...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως το "έχω προτείνει" στο προφίλ δείχνει πόσους έχεις φέρει.. Αν παρατήρησες κατά την εγγραφή σου, υπήρχε μια επιλογή που έλεγε "Με σύστησε ο/η..." Ε, αν γράψεις ένα nickname εκεί, ανεβαίνει το νουμεράκι που υπάρχει δίπλα στο "έχω προτείνει" στο αντίστοιχο μέλος!
Α αυτο ειναι. Οκ. Σιγα μη θυμομουν τα πεδια της εγγραφης μου :P

Καλά ρε, δε ντρέπεσαι???!!!!! Αυτό ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ πλάκα!!!! ΕDIT: Αυτό που δεν πρόσεξες, είναι πως κανένα από αυτά τα μηνύματα ΔΕΝ βγήκαν off-topic ούτε καν τέθηκε τέτοιο θέμα. Η πλάκα πήγαινε στον συντονιστή Γιώργο και ήταν εσωτερικής κατανάλωσης. Τώρα βέβαια αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε τι είναι πλάκα και τι όχι, άντε να συμφωνήσουμε τι είναι off-topic... :hmm: Ειλικρινά απογοητεύτηκα!
Προτρεχεις. Ψυχραιμια. Και απορω γιατι κανεις θεμα εδω και οχι σε msn/pm, τοσες φορες στο χω πει, χτες κιολας παλι...Τεσπα, οτι νομιζεις, εμενα δε με πειραζει,αλλοι ισως κουραστουν. Καταρχην για μενα δεν ηταν σκετη πλακα. Για σκετη πλακα, δε θα χρειαζοταν να αναφερθεις στο οτι βγηκαμε οφ-τοπικ. Ειδικα οταν το κλιμα περι οφ-τοπικ, ειναι τεταμενο. Και ποσο μαλλον οταν λες "μιλαω σοβαρα", και ταυτοχρονα ειναι και εσωτερικο χιουμορ μεταξυ σας ! Ε σορυ που δε μυρισα τα νυχια μου δλδ :rolleyes: Και στην τελικη, και 100% πλακα να ηταν, το αποτελεσμα εχει σημασια. Ξε-νε-ρω-σα. Και με μια αποτυχημενη ή κακου χρονισμου ή παρεξηγησιμη πλακα, μπορουμε να ξενερωσουμε καποιους, δε χρειαζεται να ειναι στα σοβαρα. Και σιγα μη ντραπω κιολας, επειδη με ξενερωσε....κατι που εκανε αλλος. Οχι δα !
Απλα επειδη εγινε εκεινη την ωρα, το πηρα σαν αφορμη και παραδειγμα. Ουτε αναφερθηκες μονο στο Γιωργο, αφου εγω ξεκινησα το υποτιθεμενο οφ-τοπικ. Τωρα αυτο σε πειραξε ; Οτι ανεφερα και αυτο σαν παραδειγμα ; Το παιρνω πισω λοιπον, και σου ζητω και συγνωμη που πριν γραψεις γελουσα με το τοπικ, και αφοτου εγραψες χαλαστηκα. Συγνωμη. Μπορουμε τουλαχιστον εδω να συζηταμε την ουσια, και τις λεπτομεριες και τα προσωπικα, αλλου ;
--------------------------------------------------------------------------

να πω μόνο ότι κάποια από αυτά που αναφέρει ο Lorien είναι ΗΔΗ εδώ και καιρό σε εξέλιξη για να γίνουν και το Νο 8 είναι ήδη καλυμμένο πλήρως εδώ και καιρό.
Υπάρχει και σχετικό θέμα που το αναφέρει και όλες τις κινήσεις μπορεί να τις δει ο χρήστης στον πίνακα ελέγχου του (αντί για τα εκνευριστικά πμ που έπαιρνε στο παρελθόν)
Ναι καλο αυτο για τα pm. Aυτο με τον πινακα ελεγχου το ειδα, αλλα δεν λεω αυτο. Λεω να φαινονται ολες οι κινησεις σε ολους. Οχι για τον καθενα μονο οσες αφορουν τον ιδιο. Για οσα λετε οτι τα συζητατε ηδη, οκ που να το ξερουμε :) Καλως συζητιουνται, και καποια εχουν ξανα-αναφερθει και ακομα πιο παλια,δεν ειναι ολα καινουργια.

Ο δε λόγος που χρησιμοποίησα το παράδειγμα που χρησιμοποίησα ήταν για να δούμε ΟΛΟΙ μας πόσο άσχημο χτυπάει σε ΟΛΟΥΣ μας όταν ο οποιοσδήποτε λέει ότι "σε όποιον δεν αρέσει, ας φύγει"... ακόμα κι αν στην πραγματικότητα - πιστεύω- ότι απέχει μακράν το "παραιτούμαι από συντονιστής" με το "παραιτούμαι από χρήστης"
Συμφωνοι, αλλα πανω σ'αυτο κι εμεις απαντησαμε μετα. Οτι ΔΕΝ ειναι το ιδιο ασχημο το ενα με το αλλο , και επομενως δεν χτυπαει και το ιδιο ασχημα. Αυτο που ηθελες να πεις παντως, εγινε κατανοητο :)

Δε θα αναφέρω φυσικά ονόματα χρηστών αλλά είναι καλό για να δείτε ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ και πως αλλάζουν οι απόψεις από χρήστη σε χρήστη και πόσο δύσκολο είναι να τους έχεις ικανοποιημένους όλους.
Αυτές τις μέρες έχουμε δεχτεί λοιπόν ρεπορτ...
1) για το τωρινό αβαταρ της Giovanna ότι είναι too much
2) για έκφραση χρήστη που έγραφε τη λέξη μ@λ@κ@ς με παπάκια λέγοντας ότι το να χρησιμοποιούμε παπάκια δεν αλλάζει κάτι και ότι η κακιά λέξη έχει ειπωθεί.
3) για διάφορες φωτό και υπογραφές ως προκλητικές κλπ που η ΟΔ άφησε ως έχουν
(αυτές τις πληροφορίες τις δίνω από μόνη μου στο κοινό και δεν έχω πάρει την σύμφωνη γνώμη της ΟΔ... ελπίζω να μην κάνω λάθος που τα γράφω)

Εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα να πιάσουμε κουβεντούλα για το αν οι χρήστες έχουν δίκιο ή άδικο, αν είναι υπερβολικοί ή όχι, αν κάνουν λάθος ή αν έχουν δίκιο.
Εγώ αυτό που θέλω να κάνω γνωστό σε όλους είναι ότι αυτό που μπορεί κάποιος να το βλέπει πολύ αυστηρό κι αστεία μεταχείριση, για κάποιον άλλον μπορεί να σοβαρό.
Κι αυτή ακριβώς τη μέση οδό καλείται να ικανοποιήσει η ΟΔ για ΟΛΟΥΣ τους χρήστες ανεξαιρέτως.
Πολυ σωστα τα λες. Και ολα καταληγουν στο ποια οδο θελει ο ιδιοκτητης να εχει. Γιατι "μεσες" οδοι , υπαρχουν πολλες.
Μπορει να θελει να ειναι συντηρητικος, μπορει να θελει να ειναι πιο μοντερνος κλπ. Και επειδη ακριβως ο καθενας εχει διαφορετικες αξιες και αντιληψεις για το τι ειναι σωστο,λαθος,υπερβολικο ή μη, δε θα ηταν καλο να συζητιουνται τετοια θεματα, ωστε να ξερουμε που βρισκεται και η πλειοψηφια ; Και μετα, κανουν τα παιδια οτι επιλεξουν, δεν ειναι δεσμευτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προτρεχεις. Ψυχραιμια. Και απορω γιατι κανεις θεμα εδω και οχι σε msn/pm, τοσες φορες στο χω πει, χτες κιολας παλι...Τεσπα, οτι νομιζεις, εμενα δε με πειραζει,αλλοι ισως κουραστουν. Καταρχην για μενα δεν ηταν σκετη πλακα. Για σκετη πλακα, δε θα χρειαζοταν να αναφερθεις στο οτι βγηκαμε οφ-τοπικ. Ειδικα οταν το κλιμα περι οφ-τοπικ, ειναι τεταμενο. Και ποσο μαλλον οταν λες "μιλαω σοβαρα", και ταυτοχρονα ειναι και εσωτερικο χιουμορ μεταξυ σας ! Ε σορυ που δε μυρισα τα νυχια μου δλδ :rolleyes: Και στην τελικη, και 100% πλακα να ηταν, το αποτελεσμα εχει σημασια. Ξε-νε-ρω-σα. Και με μια αποτυχημενη ή κακου χρονισμου ή παρεξηγησιμη πλακα, μπορουμε να ξενερωσουμε καποιους, δε χρειαζεται να ειναι στα σοβαρα. Και σιγα μη ντραπω κιολας, επειδη με ξενερωσε....κατι που εκανε αλλος. Οχι δα !
Απλα επειδη εγινε εκεινη την ωρα, το πηρα σαν αφορμη και παραδειγμα. Ουτε αναφερθηκες μονο στο Γιωργο, αφου εγω ξεκινησα το υποτιθεμενο οφ-τοπικ. Τωρα αυτο σε πειραξε ; Οτι ανεφερα και αυτο σαν παραδειγμα ; Το παιρνω πισω λοιπον, και σου ζητω και συγνωμη που πριν γραψεις γελουσα με το τοπικ, και αφοτου εγραψες χαλαστηκα. Συγνωμη. Μπορουμε τουλαχιστον εδω να συζηταμε την ουσια, και τις λεπτομεριες και τα προσωπικα, αλλου ;

Αναφέρθηκες σε ένα παράδειγμα για το οποίο έχω την ευθύνη, και αναφέρθηκες δημόσια.
Θα σου απαντήσω δημόσια λοιπόν:
Καταρχήν σου ζητάω ειλικρινά συγμώμη για το "Δεν ντρέπεσαι". Δεν ήθελα να ακουστεί τοσο σοβαρα!
Κατά δεύτερον τα σχόλια που έκανα σε εκείνο το τόπικ τα έκανα ΑΦΟΥ είχε απαντήσει και ο Γιώργος (και μετά είδα και τη Chimera) και είπα:

... θα φέρω τα παιδάκια με τα ροπαλάκια κανονίστε!!! :D
Το smilie δεν το είδες ή δεν θέλησες να του δώσεις σημασία μάλλον.
Έπειτα ο Γιώργος είπε:
Γλυκιά μου Isi και τριανταφυλλένια, δεν είμαστε εντός; :P
Μου έδειξε πως κατάλαβε μια χαρά ότι του κάνω πλάκα. Και μετά είδα το edit της Chimera και απάντησα:
@Chimera: Προς εσένα κάνω πλάκα αλλά @Τζωτζο μιλάω σοβαρά! :P:P :devil:
Τρια smilies μετά το "μιλάω σοβαρά" εκ των οποίων το τελευταίο (για μένα έστω) είναι το πλέον χαρακτηριστικό.

Για το Γιώργο ξέρω ότι κατάλαβε. Ελπίζω να κατάλαβε και η Chimera. Τόνισα σήμερα με edit ότι ήταν αστείο...

Ειλικρινά Δημοσθένη, σου ζητάω συγνώμη άλλη μια φορά, γενικότερα, αλλά δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου. I don't have what it takes. :(

Υ.Γ. Όλοι ξέρουν πως το MSN μου το ανοίγω από σπάνια έως ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Lorien
3. Όταν δεν δουλεύει σημαίνει ότι η φώτο είναι από εξωτερικό site. Δουλεύει μόνο όταν χρησιμοποιούνται τα συνημμένα αρχεία.
2. Βάζουμε που και που κάποια smilie, αλλά όχι συχνά επειδή θέλουμε όλα να έχουν παρόμοιο στυλ.

Επίσης το αρχείο χρησιμεύει στα botακια και στους χρήστες φορητών συσκευών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα παρακάτω ζητήματα έχουν ήδη τεθεί και πρόκειται να διευθετηθούν, με τον έναν ή άλλο τρόπο, τους προσεχείς μήνες, όλα μαζί:
3.Το εργαλειο για να μικρυνει μια φωτογραφια ωστε να μην ξεχειλωνει το φορουμ, ισως θελει καποια ρυθμιση,γιατι δε πιανει παντα.
4.Μεγαλυτερη default γραμματοσειρα, μεγαλυτερο πλατος για τα ποστς (βοηθαει και στη μειωση του scrolling αλλα και στο λιγοτερο πασπατεμα φωτογραφιων).Το μεγαλυτερο πλατος στο φορουμ αυξανει και το χωρο για περισσοτερα προχειρα smilies στο πλαι, καθως και μεγαλυτερα icons για τα word tools απο πανω.
8.Οι διαφορες κινησεις των συντονιστων/διαχειριστων, (ΠΛΥΝ των πολυ σημαντικων, πχ αν εχει προκυψει αντιπαραθεση εντονη με καποιο μελος κλπ, που αποφασιζουν ολοι μαζι), θα μπορουσαν να φαινονται δημοσια καπως.Δλδ εκει που ενα θεμα εγινε split, να λεει απο ποιον. Εκει που εγινε edit, να λεει απο ποιον (αυτο υπαρχει νομιζω). Εκει που σβηστηκαν/μεταφερθηκαν ποστς, να φαινεται απο ποιον. Ετσι και θα αξιολογουν τα μελη τους συντονιστες, και οι ιδιοκτητες τους συντονιστες, αλλα και θα μπορει καποιο μελος να συνεργαστει με ενα ατομο αντι να παιδευει πολλους ή αλλους.
10.Υπαρχει μια κενη θεση στο προφιλ, στο πεδιο με τα στοιχεια msn,icq,aim,skype κλπ.Θα μπορουσε να μπει κατι για myspace ή blog (το πεδιο για διευθυνση σελιδας, ταιριαζει πιο πολυ για κανονικο site, και καλυτερα να υπαρχουν 2 θεσεις για σελιδα , οπως και να χει).
11.Λεπτομερεια, αλλα στο προφιλ "Μηνυματα και ειδοποιησεις" το 1ο κουτακι,ειναι πιο σωστο να γραφει "Αποδοχή Email ανακοινωσεων απο τούς Διαχειριστές".
12.Τα λινκς στο προφιλ, δε φαινονται σχεδον καθολου πανω στο φοντο του κεντρικου table.
17.Γιατι υπαρχει αλλη εικονα για εικονα προφιλ, απο την εικονα αβαταρ ; Που χρησημευει ;
20.Οι διαφοροι διαγωνισμοι μεταξυ των μελων, για να γινουν πιο ενδιαφεροντες, θα μπορουσαν να εχουν καποιο επαθλο. Αυτο μπορει να ειναι κατι αναλογα με την αξια του διαγωνισμου, ή/και σχετικο με αυτον. Πχ. Μπορει να κυμαινεται απο bonus karma points (!) μεχρι καποιο δωρακι σχετικο με το διαγωνισμο.
22.Θα δοκιμαζα να παιξω με τα χρωματα του φορουμ γενικοτερα. Ακομα και αν δεν απομακρυνθω, ισως καποια διαβαθμιση, να ειναι πιο ξεκουραστη.

Τα παρακάτω δεν προβλέπεται να υλοποιηθούν, τουλάχιστον μέσα στον επόμενο χρόνο, είτε διότι είναι αντίθετα με τη φιλοσοφία του e-steki, είτε επειδή ήδη έχουν συζητηθεί και απορρίφθηκαν, είτε επειδή με τα παρόντα σχέδια υπο υλοποιήση δεν έχουν νόημα:
5.Τα οφ-τοπικ δεν ειναι αναγκη να κλειδωνουνε καθως τις περισσοτερες φορεςα υπαρχει καποιος που θελει κατι να πει ή που δε προλαβε να το δει καν. Επισης δεν ειναι αναγκη να σβηνονται ή τουλαχιστον ας σβηνονται μονο τα εντελως ανουσια.
9.Με τις συνεχως αυξανομενες ταχυτητες συνδεσεων ίντερνετ, νομιζω καποια ορια για άβαταρ και εικοες υπογραφης, θα μπορουσαν να ανεβουν λιγο. Πχ 250Kb για υπογραφη, και 100 για άβαταρ.
14.Το πεδίο φρασης κατω απο το άβαταρ, ισως ειναι καλυτερα να βρισκεται στις επιλογες του αβαταρ, οχι στις γενικες.
15.Τα άβαταρς που υπαρχουν ηδη προς επιλογη (στι προφιλ), οταν φορτωνουν , ξεχειλωνουν το φορουμ (αναλυση 1280χ1024).
16.Λεπτομερεια αλλα θα ηταν ωραιο, αν εδειχνε ποια άβαταρς χρησημοποιουνται ηδη και απο ποσους.
21.Bonus karma points μπορουν να δινονται και για αλλους λογους, συμφωνα με την κριση της ΟΔ. Ή μπορει να υπαρχει ενα αλλο συστημα αν θελετε αυτο να μεινει αυστηρα ως ειναι. Παντως γενικα ειτε το καρμα, ειτε κατι αλλο, μπορει να χρησημοποιηθει σαν credit/νομισμα, που θα μαζευουν τα μελη με διαφορους τροπους, και που αναλογως το ποσο, θα εχουν καποια ωφελη. Οι δυνατοτητες για ωφελη μπορει να ειναι πολλες. Από να εχει δικο του χαρακτηρισμο αντι για τους ετοιμους του φορουμ (επισκεπτης,εθισμενος κλπ), το να παιρνει καποιο e-βραβειο, το να εχει δικαιωμα μεγαλυτερου ογκου (οχι διαστασεων) αβαταρ , ή περισσοτερες εικονες στην γκαλερι του κλπ...μεχρι να γινεται συντονιστης για 1 εβδομαδα Ή να διαλεγει ενα τοπικ το οποιο θα σβηνεται ολοκληρο (οκ αυτο ηταν αστειο).
26. Ο 17, εν μερει καλυπτεται απο αλλους. Το μονο επιπλεον που προσφερει, ειναι η προειδοποιηση "μπορουμε ανα πασα στιγμη να τιμωρησουμε οποιονδηποτε, απλα επικαλουμενοι τον κανονα" και δεν δειχνει καλα.
27.Οι παρατηρησεις/διευκρινησεις, μαλλον ειναι πιο σημαντικες απο τους κανονες, και προσωπικα θα τις εβαζα αυτες απο πανω, και τους κανονες απο κατω. Επισης η 6η παρατηρηση εχει ορθογραφικο λαθος ("Η ομάδα διαχειρίσεις..." )
30.Καπου να αναφερεται , κυριως για νεα μελη, η πολιτικη των οφ-τοπικ (και ποσο ισχυει που), να το ξερουν απο την αρχη.

Απαντήσεις σε ερωτήσεις ή μεμονωμένες προτάσεις:
1.Οταν επιλεγουμε να κανουμε ενα φορουμ "διαβασμενο", το τοπικ που βρισκεται απο πανω σαν αρχι-sticky παραμενει με bold. Ή θα βολευε να βγαινει και απο αυτο το bold, ή θα πρεπει να υπαρχει αλλος τροπος αν θελετε να φαινεται στο ματι (που και τιποτα να μην εχει παλι φαινεται γιατι ειναι ψηλα δλδ).
Δεν κατάλαβα.

2.Η εισαγωγη επιπλεον emoticons ειναι παντα ευπροσδεκτη.
Ήδη γίνεται κατά διαστήματα.

7. Πολλα οφ τοπικ ποστς, ισως ειναι καλυτερο να μεταφερονται αρκετα αργοτερα, αφου προχωρησει καμποσο το τοπικ, ωστε και να μην τρεχουν τα μελη να διαβαζουν σε 2 σημεια, αλλα και να ειναι μετα, πιο στρωτο για οσους το πρωτοδιαβαζουν. Αμα δεν θελετε να αλλαξετε καθολου τακτικη στο θεμα δλδ, τουλαχιστον μη τα μεταφερετε/σβηνεται τοσο γρηγορα. Τα γραφουμε για να διαβαστουν, να περασουμε καλα, εστω για λιγο.
Προσωπικά συμφωνώ, αλλά απ'οτι θυμάμαι είχε συζητηθεί και η πλειοψηφία της ΟΔ είχε άλλη γνώμη.

13.Στον τροπο προβολης θεματων, αν δεν ειναι δυσκολο, μπορει να βοηθησει καποιους, η επιλογη "μη εμφανιση εικονων υπογραφης" (μονο).
Απο τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή να μην εμφανίζονται οι υπογραφές, το θεωρώ περιττό.

18.Στη σελιδα συνδεδεμενων χρηστών, προσθηκη επιλογης εμφανισης "μελη+επισκεπτες" (ολα εκτος των bots δλδ).
Υπάρχει ήδη η επιλογή να εμφανίζονται μόνο τα μέλη ή μόνο οι επισκέπτες. Τώρα να προσθέσουμε και επιλογή Μέλη+επισκέπτες, θεωρώ οτι δεν αξίζει σε σχέση με τον κώδικα που απαιτεί.

19.Το "εχω προτεινει" στο προφιλ μελων, δεν ειναι σαφες σε τι αναφερεται.Δεν αναφερω εναλλακτικη, γιατι ουτε γω εχω καταλαβει σε τι αναφερεται, αλλα ποτέ δε ρωτησα
Σου απάντησαν. :)

23.Στους κανονες. Κανονας 3. Αλλαγη της φρασης "Το εάν ένα μήνυμα είναι κακόβουλο, εριστικό, υβριστικό κλπ θα το κρίνει ο εκάστοτε συντονιστής/διαχειριστής.", σε "Το εάν ένα μήνυμα είναι κακόβουλο, εριστικό, υβριστικό κλπ θα το κρίνει η ομαδα διαχειρησης (και το μελος θα εχει δυνατοτητα υπερασπισης)"
24.Κανονας 8 : "Επίσης απαγορεύεται οποιαδήποτε άλλη γλώσσα πέραν των ελληνικών, εκτός αν συνίστα ελάχιστο τμήμα του post." ---> "Επισης απαγορευεται η ευρεια και συστηματικη χρηση αλλη γλωσσας περαν των ελληνικων, εκτος αν συνιστά (φτιαχτε και τον τονο ), μικρο τμημα του ποστ (και κατα την κριση της ΟΔ).
Στην επόμενη ανανέωση των κανόνων, θα συζητηθούν.

25.Ο Κανονας 16 γιατι υπαρχει ; Δεν εμποδιζεται ο χρηστης απο το να περασει τα ορια στην υπογραφη, οπως και στο άβαταρ ;
Όχι, δεν εμποδίζονται απο το σύστημα. Απλά όποτε πέφτει στην αντίληψη κάποιου συντονιστή υπογραφή που ξεπερνά τα όρια, γίνεται σύσταση/δίνεται infraction (ανάλογα αν είναι η πρώτη φορά που το μέλος παραβιάζει τον όρο ή όχι)
28.Το αρχειο σε τι χρησημευει ; Εχει παλαιοτερα μηνυματα ή τα τωρινα σε απλη μορφη ; Μηπως το χωρο που πιανει , τον πιανει ασκοπα ;
Χρησιμεύει για SEO. Αν παρατηρήσεις, το google όταν σε πηγαίνει σε forum με vBulletin σε πηγαίνει συνήθως στο αρχείο. Αυτό συμβαίνει διότι το αρχείο είναι πιο optimized για SEO. Επίσης είναι βολικότερο για browsing απο φορητές συσκευές.
29.Περισσοτεροι συντονιστες για να εχουν οι υπαρχοντες περισσοτερο ελευθερο χρονο, αν κατι τετοιο κρινεται σκοπιμο.
Όταν κρίνουμε οτι υπάρχει στο forum κάποιο μέλος που μπορεί να γίνει καλός συντονιστής προστίθεται στην ομάδα, πολλές φορές ακόμη κι αν δεν είναι άμεση η ανάγκη για νέο συντονιστή αυτό το διάστημα. Ακόμη κι αν υπάρχει ανάγκη για συντονιστές, καλύτερα να τρέχουμε εμείς, παρά να μπει κάποιο ακατάλληλο μέλος στην ομάδα. Οι συντονιστές επιλέγονται με μεγάλη προσοχή και συζητάται το θέμα για πολλές μέρες, είτε μεταξύ εμού και του Πάνου, είτε πολλές φορές (πλέον) και με τη συμβολή της υπόλοιπης ΟΔ, όταν δεν είμαστε σίγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Για το Γιώργο ξέρω ότι κατάλαβε. Ελπίζω να κατάλαβε και η Chimera. Τόνισα σήμερα με edit ότι ήταν αστείο...


Το κατάλαβα :D αλλά συγγνώμη ζήτησα γιατί όντως το μνμά μου χαλούσε (κατά τη γνώμη μου ) το χαρακτήρα του θρεντ ;)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top