e-steki: The new era (part 1: forum)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάποιες παρατηρήσεις για την Αναζήτηση:
1.
Έχετε ξεχάσει στα αγγλικά το 1.

2. Κάποια διαφορά έχει γρήγορη αναζήτηση πάνω αριστερά με την εξελιγμένη αναζήτηση. Αν στην γρήγορη ψάξω για προστασία καταναλωτή παίρνω αυτά τα αποτελέσματα, ενώ στην εξελιγμένη, με τις default επιλογές παίρνω τα σωστά και αναμενόμενα αποτελέσματα.

3. Έχετε βάλει ελάχιστο όριο χαρακτήρων λέξης τους 3; Γιατί ψάχνοντας για new era δεν βρίσκει τίποτα, ενώ θα έπρεπε να βγαίνει αυτό το θέμα. :worry:


Επίσης, υπήρχε μια λειτουργία live posts που έδειχνε σε real time τα posts που γίνονται και τώρα δεν υπάρχει. Δεν θα την ξαναβάλετε; Ήταν πολύ χρήσιμη, αλλά περισσότερο διασκεδαστική :D

1. Oups sorry :(
2. Προσπάθησα να αναπαράγω το πρόβλημα και δεν τα κατάφερα. Συγκεκριμένα και τα δύο μου βγάζουν ακριβώς τα ίδια
3. Χρησιμοποιούμε την τεχνολογία full-text για την αναζήτηση. Όποτε αν στο index επιτρέπαμε και λέξεις κλειδιά των 3χαρακτήρων θα μας σκίζαμε τον server.
4. Όντως σας φαίνεται χρήσιμο; Θα το συζητήσω με την Michelle
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
2. Προσπάθησα να αναπαράγω το πρόβλημα και δεν τα κατάφερα. Συγκεκριμένα και τα δύο μου βγάζουν ακριβώς τα ίδια
4. Όντως σας φαίνεται χρήσιμο; Θα το συζητήσω με την Michelle
2. Εμένα πάλι η γρήγορη αναζήτηση ποτέ δεν βγάζει τα ίδια με την εξελιγμένη (default επιλογές). Και ποτέ ακόμα και αν γράψω ακριβώς τον τίτλο δεν μου βγαίνει πρώτο το θέμα που θέλω, σε οποιοδήποτε θέμα (βλ παράδειγμα). Θα είμαι τυχερός μάλιστα, αν υπάρχει καν το θέμα στην πρώτη σελίδα.
4. Εγώ πάντως το χρησιμοποιούσα αρκετά συχνά. Δεν ξέρω για άλλους.

Να πω ότι δεν βρίσκω που υπάρχει link για την εξελιγμένη αναζήτηση και ο μόνος τρόπος που έχω βρει είναι είτε να μην βρεθεί κανένα αποτέλεσμα με την γρήγορη, οπότε σου ζητάει να εξειδικεύσεις την αναζήτηση σου, έιτε από το Βρίσκεστε εδώ: e-steki » Forum Αποτελέσματα Αναζήτησης » Αναζήτηση στο site » Αποτελέσματα Αναζήτησης, όπου επιλέγεις το Αναζήτηση στο site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν ξερω αν απαντηθηκε πιο πριν, αλλα δεν μπορω να βρω πως κανω απαντηση σε πμ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αντί για απάντηση, έχει το κουμπί παράθεση...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δοκίμασε εδώ να πατήσεις επαναφορά παραμέτρων αναζήτησης. Πάνω πάνω δεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Οκ, τώρα και στην εξελιγμένη αναζήτηση μου βγάζει τα ίδια "άσχετα" αποτελέσματα :P
Ίσως επειδή είχα ψάξει στην εξελιγμένη σε τίτλους μόνο και το είχε αποθηκεύσει μου έβρισκε τα σωστά αποτελέσματα.

Οπότε το συμπέρασμα είναι να βάλετε επιλογή στην γρήγορη αναζήτηση να ψάχνει στους τίτλους μόνο, για να βρίσκουμε αμέσως τα θέματα που θέλουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Oταν παταω να μαρκαρει ολα τα φορουμ σαν διαβασμενα, (στα εργαλεια της κεντρικης), στο tab "τελέυταιες συζητησεις", μενουν ολες με το πορτοκαλί σημαδι, σαν νεες. Ετσι επρεπε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω αυτό το "πρόβλημα". Και επίσης ακόμα κι αν έχω καθαρίσει όλα τα φόρουμ από αδιάβαστα, πάνω δεξιά έχει ακόμα την ένδειξη "Απο τότε, δημοσιεύτηκαν χ μηνύματα και σας εστάλησαν χ προσωπικά μηνύματα.", και όταν πατάω πάνω στο "χ μηνύματα" μου βγάζει μια σελίδα που λέει ότι δεν έχετε αδιάβαστα μηνύματα, αλλά αν θέλετε μπορείτε να δείτε τα μηνύματα των 24 τελευταίων ωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απορία άσχετη: Γιατί κάποιος να επιλέξει να ορίσει όλα τα θέματα ως διαβασμένα ενώ δεν τα έχει όντως διαβάσει; :redface: Κι άμα δεν έχει δει κάτι σημαντικό από αμέλεια; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Απορία άσχετη: Γιατί κάποιος να επιλέξει να ορίσει όλα τα θέματα ως διαβασμένα ενώ δεν τα έχει όντως διαβάσει; :redface: Κι άμα δεν έχει δει κάτι σημαντικό από αμέλεια; :redface:


γιατί ξέρει με σιγουριά απ τους τίτλους ότι τα συγκεκριμένα θέματα δεν τον ενδιαφέρουν καν να μπει μέσα να ρίξει μια ματιά... για ποιό λόγο λοιπόν να τα κρατάει και να γεμίζει σελίδες με αδιάβαστα
(εγώ τουλάχιστον για αυτό το κάνω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατι ετσι η σελιδα που με τυφλωνει εχει λιγοτερο εμβαδον εκτυφλωτικου πρασινου και ετσι επιζω μια ακομα μερα :P

(just kidding, αυτο που ειπε η ΚΕ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
γιατί ξέρει με σιγουριά απ τους τίτλους ότι τα συγκεκριμένα θέματα δεν τον ενδιαφέρουν καν να μπει μέσα να ρίξει μια ματιά... για ποιό λόγο λοιπόν να τα κρατάει και να γεμίζει σελίδες με αδιάβαστα
(εγώ τουλάχιστον για αυτό το κάνω :P)

Αυτό :D

Προχτές τα καθάρισα για πρώτη φορά μετά την μετακόμιση στο new era, και δεν θες να ξέρεις πόσες σελίδες ήταν! :eek: :P Από τότε εννοείται ότι τα καθαρίζω κάθε μέρα, να μην μαζεύονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω αυτό το "πρόβλημα". Και επίσης ακόμα κι αν έχω καθαρίσει όλα τα φόρουμ από αδιάβαστα, πάνω δεξιά έχει ακόμα την ένδειξη "Απο τότε, δημοσιεύτηκαν χ μηνύματα και σας εστάλησαν χ προσωπικά μηνύματα.", και όταν πατάω πάνω στο "χ μηνύματα" μου βγάζει μια σελίδα που λέει ότι δεν έχετε αδιάβαστα μηνύματα, αλλά αν θέλετε μπορείτε να δείτε τα μηνύματα των 24 τελευταίων ωρών.

Oταν παταω να μαρκαρει ολα τα φορουμ σαν διαβασμενα, (στα εργαλεια της κεντρικης), στο tab "τελέυταιες συζητησεις", μενουν ολες με το πορτοκαλί σημαδι, σαν νεες. Ετσι επρεπε ;

Με βάση τον κώδικα είναι λογικό να συμβαίνουν τα δύο φαινόμενα που περιγράφετε.

Συγκεκριμένα οι τελευταίες συζητήσεις για να δείξουν ως κάτι διαβασμένο θα πρέπει να γίνει κλικ εκεί. Νομίζω ότι είναι λιγάκι δύσκολο να αλλάξει αυτό λόγο μιας "κακοτέχνιας" του vbulletin. Ωστόσο για το τελευταίο θέλω την επιβεβαίωση από την Michelle.

Όσο για το παράθυρο επάνω δεξιά κοιτάει όντως την τελευταία φόρα που συνδέθηκες στο e-steki. Για τους γνώστες το πάει με session. Κάτι που το θεωρώ απόλυτα λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
γιατί ξέρει με σιγουριά απ τους τίτλους ότι τα συγκεκριμένα θέματα δεν τον ενδιαφέρουν καν να μπει μέσα να ρίξει μια ματιά... για ποιο λόγο λοιπόν να τα κρατάει και να γεμίζει σελίδες με αδιάβαστα
(εγώ τουλάχιστον για αυτό το κάνω :P)
Αφού υπάρχει σαφής διαχωρισμών των δημοσιεύσεων που έχουν γίνει πριν και μετά την τελευταία είσοδό σου, τι πειράζουν 123 σελίδες (που έχω εγώ:D) με posts τα οποία δεν με ενδιαφέρει τώρα να διαβάσω, αλλά δεν έχω διαβάσει; Μπορεί κάποια φορά που θα βαριέμαι απίστευτα να τα κοιτάξω, αλλά και έτσι υπάρχει σαφής διαχωρισμός όσον έχω πραγματικά διαβάσει. Αν αργότερα πχ, κοιτάξεις ένα θέμα που δεν είχες κοιτάξει, αλλά τα "παλιά" του posts τα είχες σημειώσει ως διαβασμένα, μπορεί να φτάσεις να λες, καλά πότε το διάβασα αυτό; Όχι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Αν αργότερα πχ, κοιτάξεις ένα θέμα που δεν είχες κοιτάξει, αλλά τα "παλιά" του posts τα είχες σημειώσει ως διαβασμένα, μπορεί να φτάσεις να λες, καλά πότε το διάβασα αυτό; Όχι;:worry:

Αυτό ήταν το μόνο που με κράταγε πριν τα καθαρίσω. Αλλά το ξεπέρασα κάνοντας ένα πρόχειρο σκανάρισμα των ενοτήτων του φόρουμ που με ενδιέφεραν, οπότε και είδα ότι όσα θέματα με απασχολούν είτε τα παρακολουθώ, είτε δεν έχουν καινούρια ποστς εδώ και πολύ καιρό. Στην ουσία, οι σελίδες αδιάβαστών μου ήταν γεμάτες με θέματα που ποτέ δεν θα κοίταζα, πραγματικά ποτέ όμως. Αντιθέτως, τώρα έχω την ευχέρεια στις 4 μάξιμουμ σελίδες αδιάβαστων να δω ποια θέματα με ενδιαφέρουν και να τα κοιτάξω. Άσε που τώρα θα τις κοιτάξω όλες τις σελίδες, πράγμα που δεν έκανα πριν γιατί με έπιανε η καρδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως που ποτέ δεν καθαρίζω τα αδιάβαστα, το πολύ να έχω 6 σελίδες αδιάβαστα.. ε, δεν είναι πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα αδιάβαστα btw νομίζω ότι καθαρίζονται αυτόματα αν υπερβούν τις 2 εβδομάδες ή κάτι τέτοιο. :)




Τώρα που το λέτε, χρήσιμο θα 'ταν ένα λινκ για να καθαρίζουμε fora της αρεσκείας μας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν δεν υπήρχε το "κάντε τα όλα διαβασμένα" θα'χα αυτοκτονήσει με σκοινί από τα μαλλιά της κεφαλής μου που θα τα'χα τραβήξει τρίχα τρίχα:P
είχα προτείνει πολύ παλιά να μπορούμε να μην βλέπουμε στη λίστα των αδιάβαστων θέματα που δεν μας ενδιαφέρουν καν, αλλά εν έγινε :(. Λύση έχουμε πάντως, και αυτό μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εγώ πάντως που ποτέ δεν καθαρίζω τα αδιάβαστα, το πολύ να έχω 6 σελίδες αδιάβαστα.. ε, δεν είναι πολύ! :)

Εσύ είσαι καμένο, δεν πιάνεσαι! :kissing::slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Στα στατιστικά του κάρμα στα 10 πιο ψηφισμένα μέλη, η μέση αξιολόγηση είναι σε όλους 0, οπότε υποθέτω ότι κάτι γράφτηκε λάθος στον κώδικα.

Επίσης, προς έκπληξη μου, στο mail account που έχω δηλώσει στο e-steki, έχουν έρθει εκατοντάδες emails για ειδοποιήσεις σε θέματα που παρακολουθώ (δηλαδή απλά έχω κάνει μια δημοσίευση), ενώ δεν έχω επιλέξει να μου έρχεται ειδοποίηση.
Αυτό άρχισε να συμβαίνει με το νέο e-steki, πήγα στις ρυθμίσεις και στο πεδίο "Προεπιλεγμένη μέθοδος εγγραφής σε θέματα:" έβαλα χωρίς ειδοποίηση μέσω email. Αυτό το έκανα πριν μία εβδομάδα, αλλά και πάλι συνέχισα να παίρνω emails.:worry:
Εκτός αυτού δεν είναι καλύτερα να δηλώνουμε εμείς τα θέματα που "παρακολουθούμε" και όχι να μπαίνουν κατευθείαν όσα έχουμε κάνει post σε αυτά;:)

Και μία μικρή απορία: Τι ρόλο έχει η επιλογή για την αρχή της εβδομάδας; Έχετε βάλει να μας έρχεται ειδοποίηση με μήνυμα "Καλή εβδομάδα;" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top