Espresso μηχανή: Τι πρέπει να προσέξει κάποιος;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πόσο σημαντικό είναι που το τελευταίο 3μήνο, ότι το φις που είναι για το γάλα στάζει νερό όταν η μηχανή είναι ανοιχτή και όταν δουλεύει τρέχει νερό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis.stathis

Νεοφερμένος

Ο takis.stathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε συ, μήπως δεν το κλείνεις καλά; εγώ δεν έχω τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν νομίζω να κλείνει και άλλο ... Δλδ φοβάμαι ότι αν το στρίψω και άλλο ότι θα σπάσει το χερούλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis.stathis

Νεοφερμένος

Ο takis.stathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
τι μάρκα είναι; μήπως θέλει απλά service? σου στέλνω link από τη δική μου. το βρήκα στο σαιτ τους.
https://www.ariete.net/shop/cpr_gr/cpr_gr_movie.asp
και εγώ έτσι το κάνω (περίπου) γιατί πλέον έχω ξεψαρώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Αυτο το θεμα το ανοιγω για τους βιτσιοζους του εσπρεσσο που θελουν να απολαμβανουν ενα ωραιο εσπρεσσακι το πρωι!
:clapup::clapup::clapup:


1. Η καφετιερα.

Αν ανηκεις στους τυπους που παιρνεις παντα το καλυτερο καλη καφετιερα εσπρεσσο
φτανει γυρω στα 500-600 ευρω και βεβαια σταματημο δεν εχει.
Αν εισαι πιο καθημερινος, τοτε 100 ευρω θα σου φτασουν για να πινεις καθε πρωι ενα καλο εσπρεσσακι.
(μπορω να κανω και προτασεις αν υπαρχει ενδιαφερον)
Προσοχη μην επιλεξετε μαρκες που φτιαχνουν επισης σκουπες, μιξερ κλπ.

Η καφετιερα θελει καθε 3 μηνες ενα καλο καθαρισμα απο αλατα.
Το υγρο το αγοραζεται απο καλα σουπερμακετ η καταστημα με οικοιακα ειδη.
Τρωει χρονο αυτη η ιστορια και θελει υπομονη, αν χρειαστει θα το κανω σε ειδικη ενοτητα.

Την καφετιερα ΔΕΝ την ξεχναμε ανοικτη ολη μερα αλλιως θα την κανουμε σκαμπω.
Μολις τελειωσουμε το καφε μας την κλεινουμε, εκτος αν υπαρχει περιπτωση στο τρεχων μισαωρο να πιουμε αλλο ενα.



2. ο καφες

Στο καφε θελει μια προσοχη, αν εχουμε μια απλη καφετιερα παιρνουμε ενα τυπικο καφε απο σουπερμαρκετ,
ο κοκκινος Lavazza ειναι οτι πρεπει, ευγεστος και φθηνος.
Εγω καταναλωνω περιπου ενα σακουλακι την εβδομαδα.
Αποφυγετε τα καφεκοπτεια η να μπλεξετε με μυλο γιατι.... θα τα κανετε ολα μυλος!
οι καφετιερες ειναι ρυθμισμενες για αλεσμα οπως του Lavazza ετσι αν του βαλετε αλλο κοψιμο,
ειτε δεν θα βγαινει ο καφες και θα μενει στο κρουπ ειτε θα φευγει ολος μεσα....
Μην κανετε πειραματα αλλιως θα μπλεξετε... παρολα αυτα αν σας αρεσουν οι μπελαδες εδω ειμαστε να τα πουμε.
(οπου μπελας και εγω μεσα :whistle: )


Στη συνεχεια αν σας ενδιαφερει θα σας πω για καπουτσινο, πως να φτιαχνετε φρεντο κλπ κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πολὺ ἐνδιαφέρον θέμα! Κὶ ἐγὼ εἶμαι φὰν τοῦ ἐσπρέσσο, ἂν καὶ συνήθως τὸν πίνω φρέντο.

Αὐτὲς οἱ μηχανὲς ποὺ βάζεις μέσα τὸν καφὲ σὲ «κάψουλα» καὶ τὸν βγάζει ἀμέσως, ἀξίζουν τὸν κόπο; Εἶναι αὐτὸς ὁ ἐσπρέσσο ἰσάξιος αὐτοῦ ποὺ βγαίνει ἀπὸ μιὰ κανονικὴ μηχανή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ παίρνω "κάψουλές" illy γιατί αλλιώς ο καλός μου τα κάνει χάλια! Στην ουσία είναι ο ίδιος καφές, απλά είναι ήδη μετρημένη η δόση και το καθάρισμα είναι πιό εύκολο (δεν γεμίζει ο τόπος κόκκους). Τώρα αν λες για τα πιό "αυτοματοποιημένα" συστήματα, δεν ξέρω γιατι δεν τα έχω δοκιμάσει. Φαντάζομαι όμως ότι θα έχουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.
Για το άλεσμα τώρα, υπάρχουν ανταλλακτικά με μικρότερες ή μεγαλύτερες τρυπούλες και τα κουμπώνεις στην θέση του "σουρωτηρίου μαμάς", σε περίπτωση πχ που σου έφεραν καλό καφέ αλεσμένο πιό ψιλό ή πιό χοντρό για τη μηχανή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Πατρεύς θα εχεις αυξημενο κοστος ανα καφε, κατα τα αλλα ιδιο καφε θα βγαζεις.
Αν εισαι λιγο πιο νοικοκυρης απο το καλο παιδι της christinelle, δεν χρειαζεται να μπεις στην διαδικασια με τις καψουλες.
Βγαζεις το κρουπ και το χτυπας στο σκουπιδοντενεκε και πεφτει μεσα ο καφες,
στην συνεχεια το ξεπλενεις μεσα στο νεροχυτη για να φυγει οτι υπολειμα υπαρχει, δεν ειναι και μεγαλη επιστημη....
Την κανω αυτη την δουλεια αρκετα χρονια καθε μερα.

Και επειδη θελω να πινω τον καφε ετσι ακριβως, το εχω σαν αυστηρα δικη μου υποθεση.
Να φτιαξω καφε σε αλλο το κανω, να μου φτιαξουν ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ocb_slims

Νεοφερμένος

Ο Ocb_slims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα σε ολους!!
Μπαινω κατευθειαν στο ζουμι:
Μαζι με εναν συνεταιρο ανοιγω cafe-bar (πιο πολυ μεζεδομπαρ) και χρειαζομαι μια μηχανη espresso. Δεν ψαχνω για κατι φοβερο και τρομερο γιατι μεσο ορο 15-20 καφεδες την μερα θα πουλιουνται. Δεν ειναι αλλωστε το concept του μαγαζιου αυτο.
Απλα θελω μια καλη μηχανη για αυτη τη δουλεια. Ημι-επαγγελματικη ας την πουμε.
Παρακαλω αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι που εχετε δοκιμασει η ξερετε. Γυρω στα 200-300 ευρω
Ξερω απο καφε καθως δουλευα παλιοτερα σε cafe αλλα απο μηχανες δεν...

Ευχαριστω!!

(Στο σπιτι μου εχω μια Delonghi καπου 170 ευρω την ειχα παρει πριν 3 χρονια που ειναι επιεικως αθλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Θέλω λιγη βοήθεια.....
Παιδια θέλω να αγοράσω μια μηχανή εσπρέσσο...είμαι ανάμεσα σε μία μηχανή που παίρνει χύμα καφέ αλλα και κάψουλες σε πολυ οικονομική τιμη(~50E) με 15bar και σε μία μηχανή η οποία είναι πολυκαφετέρια βασικα(εσπρέσσο,καπουτσίνο,γαλλικό,νες,σοκολατα,τσαι,machiatto κλπ) στην ίδια τιμή περίπου αλλα παίρνει αποκλειστικά και μόνο κάψουλες.....

Βασικά οι μηχανές με τις καψουλες αξίζουν? ή όχι...γιατι εγω θεωρώ πως θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα όταν ο καφές είναι φρεσκοκομμένος(δλδ η 1η μηχανη) απ'ότι να φτιάξεις καφέ που είναι σε "κονσερβα"..

Επίσης οι κάψουλες είναι πολύ ακριβές??

Άμα επιλέξω την μηχανή που κάνει χύμα εσπρέσσο..είναι δύσκολη στη χρήση της??δλδ θα πρεπει να ξέρω πόση ώρα να αφήσω το νερό να τρέξει(εχω ακουσει οτι δν καθοριζεται αυτο απο την κουπα αλλα απο τα δευτερόλεπτα...:worry:)

Αν έχετε χρησιμοποιήσει και τις 2...ποια είναι καλύτερη??ποια μου προτείνετε??
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι κάψουλες είναι λίγο ή όλα ή τίποτα. Προσωπικά βρίσκω τις Nespresso απρόσμενα καλές, δε γνωρίζω καθόλου όμως πώς είναι η τιμή τους. Επίσης με κάνει κι ασφυκτυώ το πόσο παραπάνω σκουπίδια παράγουν.

Ειδάλλως οι Krupps είναι πολύ καλές...

Καφέ παίρνω σε σκόνη, δεν τον αλέθω η ίδια, και τον βρίσκω πολύ καλό. Αρκεί να εντοπίσεις τη "σωστή" μάρκα... αν δε ζούσα εκτός Ελλάδας θα μπορούσα να σε κατατοπίσω καλύτερα.

(επίσης να σημειώσω ότι πίνω αποκλειστικά και μόνο εσπρέσσο, ristretto ή το πολύ lungo, τα πολύ σοροπιαστά και γαλακτερά δε μου λένε... :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Και ναι λοιπον πήρα την μηχανή εσπρεσσο που δέχεται χύμα καφέ....:clapup:

(θα σας πω την γνώμη μου τα χριστούγεννα που θα δοκιμασω εσπρεσσο απο αυτην;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barista-shop

Νεοφερμένος

Η barista-shop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτά που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας, όταν αγοράζουμε μια μηχανή espresso είναι η αξιοπιστία της μάρκας ( με μια σύντομη περιήγηση στο διαδίκτυο μπορούμε να πάρουμε τις πληοροφορίες που χρειαζόμαστε ) ,η υποστήριξη στην περιοχή μας, δηλαδή πόσο γρήγορα και σε τι τεχνικό επίπεδο είναι διαθέσιμη , καθώς και οι διαστάσεις και θέσεις στο bar ( πόσος χώρος είναι διαθέσιμος ). Όσον αφορά την αγορά επαγγελματικών μηχανών espresso αυτό που πρέπει να λάβουμε υπόψη είναι ο αριθμός από τα espresso που χρειάζεται να παράγουμε τις ώρες αιχμής. Επίσης δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι η μηχανή έχει και άλλες χρήσεις όπως για να παράγει αφρό για το cappuccino και ζεστό νερό για τσάι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ πάντως είχα πάρει μια μηχανή εσπρέσο από αυτές τις παραδοσιακές τις μεταλλικές από τα tiger-Θεσσαλονίκη και είναι βαμμένη και στα χρώματα του σπιτιού μου και πολύ οικονομίκή-νομίζω 6 ευρώ...Και το καλύτερο είναι πως ο καφές που κάνει είναι πολύ νόστιμος!!! Ίδιος με αυτόν που πίνω έξω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Απεκτησα και τις δυο γιατι ενα εσπρεσσακι την ημερα, τον γιατρο τον κανει περα, και προτιμω αυτη με τον χυμα καφε, παρα αυτη με τις δοσολογιες. Μετανιωσα για την πρωτη, αλλα οκ δεν πειραζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Τα 4 «Μ» του espresso: Miscela (το χαρμάνι του καφέ), Macinacaffe (ο μύλος), Macchina (η μηχανή espresso), Mano (το χέρι του barista).


Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με την μηχανή που αγόρασα(που σας λέω παραπάνω). Πλέον είμαι στο σημείο που προσπαθώ να κάνω σχέδια με το γάλα όταν φτιάχνω καπουτσίνο και είμαι σε πολύ καλό δρόμο...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, εχω μια μηχανη εσπρεσσο Lavazza, που δεχεται καψουλες.... Ενταξει, ο καφες ειναι αρκετα αξιοπρεπης, αν και η αληθεια ειναι οτι στα καπουτσινο και στα φρεντο, με τα γαλατα και τα παγακια αλοιωνεται η γευση και δε καταλαβαινεις μεγαλη διαφορα απο μια καλη μηχανη....Τη διαφορα την καταλαβαινεις οταν πινεις εσπρεσακι.....
Τελοσπαντων, το θεμα ειναι οτι απο του χρονου θα ειμαι φοιτητης και τη μηχανη θα την αφησω σπιτι γιατι θελει να φτιαχνει και η μανα μου.....Ουτως η αλλως, αφορμη εψαχνα να την αλλαξω για να παρω μια που να δεχεται χυμα....Εχετε να προτεινετε καμια..??
Επισης ποσο περιπου θα μου κοστισει μια αξιοπρεπης μηχανη που δεχεται χυμα(να εχει και ακροφυσιο) + ενας μυλος αλεσης??? Εχετε να προτεινετε καμια συγκεκριμενη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,798 μηνύματα.
Εμείς πήραμε πριν μερικά χρόνια μια εσπρεσσιέρα όχι με κάψουλες (πανάκριβες) αλλά με αλεσμένο καφέ και έχουμε βρει την υγειά μας. Παίρνω έναν καφέ 250 γρ. με περίπου 3,5-3,8 ευρώ και μας κρατάει για 10 μέρες περίπου με 2 καφέδες την ημέρα. Ο καφές είναι καθ' όλα αξιοπρεπής ως εσπρέσσο μόνο (το ακροφύσιο είναι αίσχος και δεν το χρησμοποιούμε καν). Αν σκεφτεί κάποιος οτι θα δίναμε 3 ευρώ (τουλάχιστον) την ημέρα για καφέδες απέξω, καταλαβαίνουμε τί πέταμα λεφτών είναι και γιατί ΟΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΛΕΟΝ βλέπεις μικρά μαγαζάκια για καφέ και τυρόπιτες. Φανταστείτε πόσα λεφτά βγάζουν αυτοί όταν παίρνουν τον καφέ χονδρική σε ακόμα πιο φτηνή τιμή, μια δυο εσπρεσιέρες καλές που κάνουν απόσβεση σε 5 μέρες ξέρω γω και με το τίποτα βγάζουν κέρδη 1000πλάσια από τα έξοδα που κάνουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top