Eurovision 2024

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Meanwhile, η πιο κερδισμένη από όλο αυτό είναι η ίδια η Σάττι. Έχει να συζητηθεί τόσο τραγούδι μας για Γιουροβίζιον από πότε; και την Παπαρίζου ίσως;
Αληθεια αυτο.Πρωτη φορα παιζει να ασχολουμαι με τραγουδι γιουροβιζιον πριν τον διαγωνισμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω ότι το τραγούδι μας θα πήγαινε καλύτερα αν το θέμα κολλούσε με το βίντεο κλιπ. Μιλάει για μια προδομένη γυναίκα από τον έρωτα και δείχνει τον τουρίστα που έρχεται στην Αθήνα. Άσχετο. Αν ο ξένος διαβάσει τους στίχους, δε θα βγάλει νόημα. Αν η παρουσίαση στο live στηθεί πάνω στους στίχους, δε θα κολλάει με το βίντεο κλιπ, κι αν στηθεί πάνω στο βίντεο κλιπ, δε θα κολλάει με τους στίχους. Πριν ξεκινήσει το τραγούδι, ο παρουσιαστής κάθε χώρας μεταφράζει κάποιους στίχους του τραγουδιού. Θα είναι τελείως άσχετο με το βίντεο κλιπ που θα έχει κάποιος δει πιο πριν.
Διαβασε το αρθρο πιο πανω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ηταν, ενα ακυρο κομματι της εδωσαν απλα και βγαινει ο καθε δημοσιογραφος της κακιας ωρας να το ερμηνευσει
γινε λιγο ρομαντικος ρε ξενερωτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν αρκεί μόνο ο καλός τραγουδιστής όμως...χρειάζεσαι και καλό τραγούδι. Εαν και ακουστικά προσωπικά δεν μου αρέσει, αναγνωρίζω οτι είναι όντως πρωτότυπο πάντως και αυτό του δίνει edge σε πολλά άλλα στον διαγωνισμό.

Απο οτι έχω ακούσει μέχρι τώρα μου αρέσουν με σειρά προτίμησης :

1.Ισραήλ
2.Κύπρος
3.Ισπανία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μακάρι να στέλναμε αυτή την εκδοχή, θα ταίριαζε γάντι :
Α τώρα το είδα ότι το είχες ανεβάσει και εσύ @Samael ! :hehe:

Και εγω αυτό σκέφτηκα, ότι θα ταίριαζε γάντι! 🤣🤣

Edit: Άκουσα και άλλα τραγούδια. Του Ισραήλ είναι τέλειο!!! Πέρα από το τραγούδι, η χορογραφία και γενικά το video clip ειναι τρομερά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.

🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Α τώρα το είδα ότι το είχες ανεβάσει και εσύ @Samael ! :hehe:

Και εγω αυτό σκέφτηκα, ότι θα ταίριαζε γάντι! 🤣🤣
Άστα να πάνε. Απογοήτευση γιγαντιαίων διαστάσεων, πήγαν να αντιγράψουν το

Dancing Lasha Tumbai της Ουκρανίας σε διάθεση. Καλύτερα να στέλνανε τον Άδωνη...:bleh:

 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Άστα να πάνε. Απογοήτευση γιγαντιαίων διαστάσεων, πήγαν να αντιγράψουν το

Dancing Lasha Tumbai της Ουκρανίας σε διάθεση. Καλύτερα να στέλνανε τον Άδωνη...:bleh:


Διαβάζω το μήνυμα και αναρωτιέμαι "ποιο τραγούδι λέει" και μετά καταλαβαίνω ότι λες του 2007 που είχε γίνει χαμός! :hehe:

Δεν ήξερα τον τίτλο. Το ξέρω ως:

"Sieben, sieben, ai lyu-lyu
Sieben, sieben, eins, zwei
Sieben, sieben, ai lyu-lyu
Eins, zwei, drei"

😂😂
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Διαβάζω το μήνυμα και αναρωτιέμαι "ποιο τραγούδι λέει" και μετά καταλαβαίνω ότι λες του 2007 που είχε γίνει χαμός! :hehe:

Δεν ήξερα τον τίτλο. Το ξέρω ως:

"Sieben, sieben, ai lyu-lyu
Sieben, sieben, eins, zwei
Sieben, sieben, ai lyu-lyu
Eins, zwei, drei"

😂😂
Iconic τραγούδι πράγματι!
Αυτά είναι τα "σαχλά/περίεργα" που έστελναν, τα οποία όμως δεν τα ξεχάσαμε. Ήταν ωραία, και ήταν αστεία :bleh:.Ακόμα και εαν δεν μπορώ καν να πω τους στίχους βέβαια :hehe:.
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Iconic τραγούδι πράγματι!
Αυτά είναι τα "σαχλά/περίεργα" που έστελναν, τα οποία όμως δεν τα ξεχάσαμε. Ήταν ωραία, και ήταν αστεία :bleh:.Ακόμα και εαν δεν μπορώ καν να πω τους στίχους βέβαια :hehe:.

Έτσι ακριβώς! Όπως και της Ισπανίας το 2008:

 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.
Αυτό αν έστελνε θα κερδίζαμε

Πλάκα πλάκα όταν τα άκουγα όλα μαζεμένα, κατάλαβα γιατί όντως έχει η Σάττι ελπίδες. Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα μου φάνηκαν αδιάφορα στο άκουσμα, σαν ποπ τραγούδια του συρμού, συνηθισμένα, ενώ το "Ζάρι", ακόμη και αν σε πολλούς από εμάς δεν άρεσε ιδιαίτερα, ήταν εντελώς διαφορετικό. Και άρα σου μένει περισσότερο σε σχέση με την πλειοψηφία των υπολοίπων.
Οπότε ναι, μια καλή θέση πιστεύω θα την πάρει η Μαρίνα.
Έχει αρκετά διαφορετικά/περιέργα τραγούδια φέτος , όχι τόσες μπαλάντες . Και ακόμα και σε πιο κλασσικά τραγούδια εχουν βάλει δυνατά μπιτακια ( Σουηδια )
Δες Κροατια , Ολλανδία , Ελβετία , Νορβηγία , Εσθονία κτλ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς! Όπως και της Ισπανίας το 2008:

Πωωω, που το θυμήθηκες αυτό, άλλο iconic :hehe:.
Ορίστε και το 2000's ήταν καλή εποχή για να μην χαίρονται μόνο αυτοί που έζησαν τα 80's :pfff:.
Τα τελευταία χρόνια η αλήθεια είναι δεν βλέπω τόσο eurovision γιατί τα περισσότερα τραγούδια ακολουθούν πεπατημένη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πωωω, που το θυμήθηκες αυτό, άλλο iconic :hehe:.
Ορίστε και το 2000's ήταν καλή εποχή για να μην χαίρουνται μόνο αυτοί που έζησαν τα 80's :pfff:.
Τα τελευταία χρόνια η αλήθεια είναι δεν βλέπω τόσο eurovision γιατί τα περισσότερα τραγούδια ακολουθούν πεπατημένη.

Ειχα να δω Eurovision καμία 10αρια χρόνια και είδα ξανά το 2021. :hehe: Και έπαθα σοκ με τη διαφορά των τραγουδιών. Ακόμη και τα εφέ δεν είχαν καμία σχέση! :hehe:

Από τότε ακούω κάποια τραγούδια και κρατάω ο,τι μου αρέσει. Δεν ασχολούμαι, δηλαδή, ιδιαίτερα. Φέτος, όμως, μπορεί να δω έτσι χαλαρά. 😜
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αυτό αν έστελνε θα κερδίζαμε

Αυτό δεν έκανε για Eurovision ρε'συ. Γενικά πιστεύω μοναδική φωνή και μεγάλο ταλέντο, απλά τραγουδάει λάθος πράγματα για εμένα τα οποία δεν την αναδεικνύουν όσο πρέπει.
Ειχα να δω Eurovision καμία 10αρια χρόνια και είδα ξανά το 2021. :hehe: Και έπαθα σοκ με τη διαφορά των τραγουδιών. Ακόμη και τα εφέ δεν είχαν καμία σχέση! :hehe:

Από τότε ακούω κάποια τραγούδια και κρατάω ο,τι μου αρέσει. Δεν ασχολούμαι, δηλαδή, ιδιαίτερα. Φέτος, όμως, μπορεί να δω έτσι χαλαρά. 😜
Και εγώ κάπου εκεί είχα αρχίσει να βλέπω πάλι λίγο μεν, αλλά επειδή στέλνανε πολλές αηδίες έχασα το ενδιαφέρον. Πλέον τσεκάρω και εγώ για αυτό το ένα διαμαντάκι που ίσως υπάρξει μεταξύ πολλών άλλων αδιάφορων τραγουδιών. Αλλά γενικά έχει φύγει το hype που υπήρχε παλιότερα για την eurovision. Όπως και το hype που υπήρχε για το Harry Potter σε μικρότερη ηλικία. Τα πράγματα αλλάζουν καλώς ή κακώς:worry:.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.
Αυτό δεν έκανε για Eurovision ρε'συ. Γενικά πιστεύω μοναδική φωνή και μεγάλο ταλέντο, απλά τραγουδάει λάθος πράγματα για εμένα τα οποία δεν την αναδεικνύουν όσο πρέπει.
απο τα τραγουδια της ειναι το μονο που αναδεικνυει την φωνη της και συγχρονως σηκωνει χορευτικο
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
απο τα τραγουδια της ειναι το μονο που αναδεικνυει την φωνη της και συγχρονως σηκωνει χορευτικο
Γούστα είναι αυτά μεν, αλλά γενικά έχει μια μονοτονία στο στυλ της, και ακόμα και τα κλιπάκια της περιέχουν όλα απο μια γιαγιά ή έναν θείο κα βγάζουν βαλκανίλα way too much. Στην οποία νιώθω αποστροφή κυρίως επειδή όσοι έχουμε κάτσει σε τέτοια τραπέζια ξέρουμε οτι η συζήτηση είναι meh συνήθως.

Δεν είναι οτι τα τραγούδια δεν αναδεικνύουν την φωνή της μεν, απλά ακουστικά είναι αδιάφορα αυτά καθεαυτά και κυρίως απο άποψη στίχων, και το μόνο που τα σώζει είναι κυρίως η φωνή της.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.
Γούστα είναι αυτά μεν, αλλά γενικά έχει μια μονοτονία στο στυλ της, και ακόμα και τα κλιπάκια της περιέχουν όλα απο μια γιαγιά ή έναν θείο κα βγάζουν βαλκανίλα way too much. Στην οποία νιώθω αποστροφή κυρίως επειδή όσοι έχουμε κάτσει σε τέτοια τραπέζια ξέρουμε οτι η συζήτηση είναι meh συνήθως.

Δεν είναι οτι τα τραγούδια δεν αναδεικνύουν την φωνή της μεν, απλά ακουστικά είναι αδιάφορα αυτά καθεαυτά και κυρίως απο άποψη στίχων, και το μόνο που τα σώζει είναι κυρίως η φωνή της.
εμενα μου αρεσει η μουσικη και η φωνη της , οι στίχοι συμφωνω οτι δεν βγαζουν νοημα σχεδον σε κανένα τραγουδι της
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Έχει αρκετά διαφορετικά/περιέργα τραγούδια φέτος , όχι τόσες μπαλάντες . Και ακόμα και σε πιο κλασσικά τραγούδια εχουν βάλει δυνατά μπιτακια ( Σουηδια )
Δες Κροατια , Ολλανδία , Ελβετία , Νορβηγία , Εσθονία κτλ
Εμένα μου άρεσε πολύ της Λιθουανίας και της Ιταλίας. Ειδικά της Λιθουανίας όταν το άκουσα πρώτη φορά είχα κολλήσει και το άκουγα στο repeat.
Απ' αυτά που ανέφερες έχω την εντύπωση πως ήταν όσα μου άρεσαν βασικά αν θυμάμαι καλά :hmm:. Βασικά αφού το είχαμε ξαναπεί, ότι η ηλεκτρονική μουσική με τα ωραία μπιτάκια είναι από τα αγαπημένα μου, οπότε ναι. Αν και όλα ανεξαιρέτως από αυτά σε κάποιο σημείο τους με εκνεύριζαν :laugh:, αλλά καλά είναι.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αη ρε ξενερωτη:beee:
excited ralph wiggum GIF
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Δεν ηταν, ενα ακυρο κομματι της εδωσαν απλα και βγαινει ο καθε δημοσιογραφος της κακιας ωρας να το ερμηνευσει
Νομίζω ότι το τραγούδι μας θα πήγαινε καλύτερα αν το θέμα κολλούσε με το βίντεο κλιπ. Μιλάει για μια προδομένη γυναίκα από τον έρωτα και δείχνει τον τουρίστα που έρχεται στην Αθήνα. Άσχετο. Αν ο ξένος διαβάσει τους στίχους, δε θα βγάλει νόημα. Αν η παρουσίαση στο live στηθεί πάνω στους στίχους, δε θα κολλάει με το βίντεο κλιπ, κι αν στηθεί πάνω στο βίντεο κλιπ, δε θα κολλάει με τους στίχους. Πριν ξεκινήσει το τραγούδι, ο παρουσιαστής κάθε χώρας μεταφράζει κάποιους στίχους του τραγουδιού. Θα είναι τελείως άσχετο με το βίντεο κλιπ που θα έχει κάποιος δει πιο πριν.
Δε νομίζω πως στη eurovision κοιτάει κανένας τους στίχους. Η χορογραφία μετράει, η σκηνικη παρουσία, γιαυτό είναι κιτς, τουλάχιστον στο ευρύ κοινό όχι στους κριτές. Μετράει τι είναι πιο κολλητικο και μένει στο μυαλό του θεατή. Απόδειξη; Το τσα τσα τσα ηταν ο,τι πιο ανούσιο χαζο σε στίχους, μην πω επικίνδυνο επειδή προωθουσε φουλ το αλκοόλ ως πηγη χαράς, αλλά το feeling που μετέδιδε η ενέργεια η χαρά, ειδικά επι σκηνης, ήταν το κάτι άλλο αν δεν κοιτούσες τους στιχους και ευτυχώς δεν ήταν στα αγγλικά.

Εγω από την πρώτη στιγμή που άκουσα το ζαρι στο ρεφραιν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό πέρα από την πλάκα ήταν τα τεμπη, αυτό το πάμε κι όπου βγει, ο,τι μας βγάλει μετά
Δηλαδή η ζωή στην Ελλάδα είναι μια ζαριά
Οι στίχοι είναι ο,τι να ναι, το κομμάτι μουσικά είναι τοσο σαλάτα που για το πλαίσιο της eurovision ειναι ακριβώς ο,τι πρέπει, το πιστεύω πως μπορεί να πιάσει 5αδα αν πάει καλά στο live.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Στίχοι

Πόνος μη μας έρθει μακάρι
Πέφτω και κυλιέμαι σα ζάρι
Κάνω πως ξεχνάω τ' όνομα σου
Κι όλα αλλάζουν γύρω μου απότομα
Ο άνεμος για πού θα μας πάρει;
Πέφτω και κυλιέμαι σα ζάρι
Κάνω πως ξεχνάω τ' άρωμα σου
Κι όλα αλλάζουν γύρω μου
Eh, I'm gonna do it my way
Στο μυαλό σου θα μπαινοβγαίνω
Γιατί δε μου 'δωσες το χέρι ούτε για να πιαστώ
Κάποτε είχα πόνο για σένα κρυφό
Τ' αφήνω όλα να βγούνε
Πάμε put your hands up
Κάνω ότι δεν ήτανε ψέμα
Ρίξε άλλη μια τελευταία φορά
Κι άσε να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα, τα, τα-τα
Τα, τα, τα, τα, τα, τα
Κι άσε να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα, τα-τα, τα, τα, να μας φέρει ό, τι θέλει
Τα, τα, τα, τα, τα, τα
Κι ας είναι να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα, τα-τα, τα, τα, να μας φέρει ό, τι θέλει
Να μη θυμηθώ, τις ώρες που κόντευα να τρελαθώ
Άσε να μη θυμηθώ
Δε πίστευες το κάρμα ότι είναι αληθινό
Πάμε put your hands up
Κάνω ότι δεν ήτανε ψέμα
Ρίξε άλλη μια τελευταία φορά
Κι άσε να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα, τα, τα-τα
Μόνη κι αν μένω, πάντα σε περιμένω
Τρέμω σαν φλόγα, σαν σπίρτο αναμμένο
Όταν χαράζει με τρώει το μαράζι
Μόνη πεθαίνω αν είσαι αλλού
Τα, τα, τα, τα, τα, τα
Κι άσε να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα, τα-τα, τα, τα, να μας φέρει ό, τι θέλει
Τα, τα, τα, τα, τα, τα
Κι ας είναι να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα, τα-τα, τα, τα, να μας φέρει ό, τι θέλει
Πόνος μη μας έρθει μακάρι
Πέφτω και κυλιέμαι σα ζάρι
Κάνω πως ξεχνάω τ' όνομα σου
Κι όλα αλλάζουν γύρω μου απότομα
Ο άνεμος για πού θα μας πάρει;
Πέφτω και κυλιέμαι σα ζάρι (oh-eh, oh-eh)
Κάνω πως ξεχνάω τ' άρωμα σου
Κι όλα αλλάζουν γύρω μου απότομα
(Όπα, όπα, όπα, κάτσε, κάτσε, κάτσε)
Τα, τα, τα, τα, τα, τα
Κι άσε να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα, τα-τα, τα, τα, να μας φέρει ό, τι θέλει
Κι ας είναι να μας φέρει ό, τι θέλει μετά
Τα, τα
Κι όλα αλλάζουν γύρω μου απότομα
Ξεκάθαρα οι στίχοι είναι αλληγορικοί. :crazy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top