Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Απ'την λεκάνη ξεκινάω εδώ απλά δεν φαίνεται καλά γιατί είναι από πίσω. Το πρόβλημα ξεκινάει από τις φτέρνες που κάνουν cave in προς τα μέσα και μεταφέρεται και στο υπόλοιπο σώμα όπως στα γόνατα.



Κάνε τις ασκήσεις που δειχνει αυτος στο 02:30 & 04:45 για να το φτιάξεις. Ειναι πολυ καλος ο Τζέρεμι.

Κάνε λιγο με λάστιχα, πάρε μερικά ειναι πολύ καλά.

Και δύο δικές μου φώτο η μια ειναι προ κορωνοίου η άλλη μετά (ακούρευτος) χαχα :D
WIN_20191202_205112.JPG

panthiras.jpeg


to face to αφηνω στη φαντασια του Βάλντερ χαχαχα

η 2η ειναι μετά τη προπόνηση , ειχα κοσμο σπιτι κ έπεσε μασαμπούκα με κρασί χαχα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Γευμα μισή ώρα πριν τη προπονηση.... 3 ρυζογκοφρετες , λίγο μαρμελάδα φραουλα με στεβια - ταχίνι. Μισο λιτρο νερο παγωμενο δίπλα.

Τωρα θα μου πεις , κάνει αυτη η μαρμελάδα ή θα την τρώς και θα cheαtareis τη διατροφη σου κάθε μέρα ;

Καταρχας δεν τρως κάθε μέρα, κατα δευτερον το βλέπεις στο καθρέφτη , αν σε θολώνει ή πετάς λιπάκια τοτε μάλλον οχι. Επισης δεν θα τη φάω πχ και θα πάω να πέσω για ύπνο σαν την αρκούδα. Προφανως η ενέργεια θα αποθηκευτει σα λίπος. Ετσι κ αλλιως σε λιγο θα παιξει δυνατή προπονηση leg day. Σημασια δεν εχει μονο τι τρως αλλα και τι ώρα.
 

Συνημμένα

  • pre-work.jpg
    pre-work.jpg
    3.7 MB · Εμφανίσεις: 222

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να φάω φελιζόλ, αλλά πιστεύω ότι έχει ίδια γεύση με τη ρυζογκοφρέτα. :no:
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
μετα την προπονηση ενα shake protein και μπανανα
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετα τη προπονηση προτιμω σοκοφρετα ίον ή σοκοφρετα με προτεινη... αλλα επειδη στοιχιζει τη βγαζω με μπανανουλα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Χθες ειχα πάει στο πάρκο για προπονηση ειχα πάρει κ τα λαστιχα μου. Περασε ενας φιλος που έκανε τρεξιμο - γενικα ειχε κοσμο. Του φωναξα να ερθει να κανουμε λιγες αντιστάσεις μου ειπε οτι εκανε παγκο στο σπιτι πριν. Γενικα ο κοσμος πλεον προσαρμοστηκε. Πιστευω θα χουν λιγο κοσμο τα γυμναστηρια αν πριν πηγαινες κ εβλεπες το πάγκο να έχει ουρα γυρευε τωρα τι θα γινεται.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Χθες ειχα πάει στο πάρκο για προπονηση ειχα πάρει κ τα λαστιχα μου. Περασε ενας φιλος που έκανε τρεξιμο - γενικα ειχε κοσμο. Του φωναξα να ερθει να κανουμε λιγες αντιστάσεις μου ειπε οτι εκανε παγκο στο σπιτι πριν. Γενικα ο κοσμος πλεον προσαρμοστηκε. Πιστευω θα χουν λιγο κοσμο τα γυμναστηρια αν πριν πηγαινες κ εβλεπες το πάγκο να έχει ουρα γυρευε τωρα τι θα γινεται.

Καλώς ή κακώς δεν είναι το ίδιο, εγώ έχω βιδωτούς αλτήρες και κρίκους γυμναστικής και είναι κομπλέ αλλά δεν είναι με τίποτα το ίδιο με το γυμναστήριο ούτε ως προς την ένταση ούτε ως προς τις δυνατότητες. Θεωρώ ότι στην αρχή θα γίνει χαμός, όπως έγινε χαμός στην καραντίνα και βγήκαν για τρέξιμο άτομα που δεν έτρεχαν ποτέ (για καλό το λέω αυτό, οι εκνευριστικοί ήταν όσοι πατούσαν 6 και άραζαν μέσα στη μέση του δρόμου).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς δεν είναι το ίδιο, εγώ έχω βιδωτούς αλτήρες και κρίκους γυμναστικής και είναι κομπλέ αλλά δεν είναι με τίποτα το ίδιο με το γυμναστήριο ούτε ως προς την ένταση ούτε ως προς τις δυνατότητες. Θεωρώ ότι στην αρχή θα γίνει χαμός, όπως έγινε χαμός στην καραντίνα και βγήκαν για τρέξιμο άτομα που δεν έτρεχαν ποτέ (για καλό το λέω αυτό, οι εκνευριστικοί ήταν όσοι πατούσαν 6 και άραζαν μέσα στη μέση του δρόμου).

Πες μου τι θέλεις να πετυχεις και θα σου πω αν ειναι ή δεν ειναι σαν το γυμναστηριο. Θεωρω πως με ενα πάγκο - 1 μπάρα μερικους δισκους 2 αλτηρες 2-3 λάστιχα και άντε ενα rack - μερικά πατωματα για άρσεις επιπεδου σημειου εισαι πλήρης. 500-600 ευρω εξοδα. Βία 1000 ευρώ. Με συνδρομη επαρχιας εχω κάνει αποσβεση σε 1 χρονο. (Για 1000αρχικο μιλάω) για 500-600 σε 7-8 μήνες.

Και εχεις την ησυχια σου στο σπιτι σου φιλε. Καμια σχεση να περιμένεις να κάνεις πάγκο ή τριπλά σέτ που κάνουν πολλή δουλειά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Με ρωτάνε κάποιοι και σε πμ αν πρέπει να πάρουν πάγκο. Η γνώμη μου παιδιά ειναι πως ο πάγκος ειναι απο τις πιο ωραιες - δυνατες και βασικές ασκησεις για τον άνω κορμο. Προκειται για μια πολυαρθρικη άσκηση που δουλευει στηθος - χέρια (τρικεφαλους) και το προσθιο μέρος των ώμων (δελτοειδης) , ειναι μια εξαιρετική ασκηση η οποια αν εκτελεστει με την κατάλληλη τεχνική , κ φιλοσοφια θα προσφέρει τα μέγιστα στην ανάπτυξη του στήθους.

Άντε και καλή μου ορεξη ....

IMG_20200523_203727.jpg


Τόνος το αγαπημένο μου , με μια κουταλιά της σουπας ξυδι με μια μουσταρδα με μέλι μέσα , λεμονάκι , αλατι λαδάκι. Σαλατα βαριόμουν να κοψω. Σορρυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ξερει καποιος να μου πει ποσο καιρο κανει να περασει η θλαση προσαγωγού; Και ποτε θα μαι ακριβως οπως πριν; Και θα μπορω να κανω σπαγκάτο και οτι θελω οπως πριν;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Ξερει καποιος να μου πει ποσο καιρο κανει να περασει η θλαση προσαγωγού; Και ποτε θα μαι ακριβως οπως πριν; Και θα μπορω να κανω σπαγκάτο και οτι θελω οπως πριν;

Ο γιατρός. Γενικά πάντως ολοι αυτοι οι ψιλοτραυματισμοι μετα απο μια περιοδο ξεκουρασης στην οξεια φάση θέλουν κινητικοτητα. Πάρε ενα λάστιχο και κάνε ειδικες ασκησεις κάθε μέρα για να περάσει πιο γρηγορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ο γιατρός. Γενικά πάντως ολοι αυτοι οι ψιλοτραυματισμοι μετα απο μια περιοδο ξεκουρασης στην οξεια φάση θέλουν κινητικοτητα. Πάρε ενα λάστιχο και κάνε ειδικες ασκησεις κάθε μέρα για να περάσει πιο γρηγορα.
Δεν πηγα στο γιατρο για αυτο το λόγο αν και ισως έπρεπε. Τελος παντων ειμαι πολυ καλύτερα τωρα αλλα περασε πανω απο 1,5 μηνες και δεν μπορω να κανω σπαγκατο ή διπλώσεις πανω σε αυτο το ποδι οπως εκανα πριν. Θελω να πιστευω πως σε 1 μηνα θα μαι οπως πριν γιατι βαρεθηκα.
Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Ξερεις αν πρεπει να χουμε φαει πριν κανουμε προπόνηση (καλα εγω γιογκα κανω βασικα αλλα δεν νομιζω πως εχει να κανει); Απλα δεν θελω να αδυνατίσω. Οποτε απαγορεύεται να κανω γυμναστική με αδειο στομάχι το πρωι; Ποτε πρεπει να κανω ωστε να μειωσω τις πιθανότητες να χανω κιλά;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Με ρωτάνε κάποιοι και σε πμ αν πρέπει να πάρουν πάγκο. Η γνώμη μου παιδιά ειναι πως ο πάγκος ειναι απο τις πιο ωραιες - δυνατες και βασικές ασκησεις για τον άνω κορμο. Προκειται για μια πολυαρθρικη άσκηση που δουλευει στηθος - χέρια (τρικεφαλους) και το προσθιο μέρος των ώμων (δελτοειδης) , ειναι μια εξαιρετική ασκηση η οποια αν εκτελεστει με την κατάλληλη τεχνική , κ φιλοσοφια θα προσφέρει τα μέγιστα στην ανάπτυξη του στήθους.

Άντε και καλή μου ορεξη ....

View attachment 69692

Τόνος το αγαπημένο μου , με μια κουταλιά της σουπας ξυδι με μια μουσταρδα με μέλι μέσα , λεμονάκι , αλατι λαδάκι. Σαλατα βαριόμουν να κοψω. Σορρυ.
Μπορείς να βάλεις τριμμένο καρότο. Ταιριάζει πολύ με τόνο και μουστάρδα. Επίσης μπορείς να ρίξεις λίγο πιπέρι. Δίνει επιπλέον γεύση και βοηθάει στις καύσεις του λίπους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πηγα στο γιατρο για αυτο το λόγο αν και ισως έπρεπε. Τελος παντων ειμαι πολυ καλύτερα τωρα αλλα περασε πανω απο 1,5 μηνες και δεν μπορω να κανω σπαγκατο ή διπλώσεις πανω σε αυτο το ποδι οπως εκανα πριν. Θελω να πιστευω πως σε 1 μηνα θα μαι οπως πριν γιατι βαρεθηκα.
Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Ξερεις αν πρεπει να χουμε φαει πριν κανουμε προπόνηση (καλα εγω γιογκα κανω βασικα αλλα δεν νομιζω πως εχει να κανει); Απλα δεν θελω να αδυνατίσω. Οποτε απαγορεύεται να κανω γυμναστική με αδειο στομάχι το πρωι; Ποτε πρεπει να κανω ωστε να μειωσω τις πιθανότητες να χανω κιλά;

Για να μην χάνεις κιλά πρέπει να καλύπτεις τις ανάγκες σου σε θερμίδες. Δεν έχει καμία σημασία αν έκανες γιόγκα με άδειο στομάχι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Δεν πηγα στο γιατρο για αυτο το λόγο αν και ισως έπρεπε. Τελος παντων ειμαι πολυ καλύτερα τωρα αλλα περασε πανω απο 1,5 μηνες και δεν μπορω να κανω σπαγκατο ή διπλώσεις πανω σε αυτο το ποδι οπως εκανα πριν. Θελω να πιστευω πως σε 1 μηνα θα μαι οπως πριν γιατι βαρεθηκα.

Αργούν αυτά. Σε καταλαβαινω γιατι και εγώ ενιωθα άσχημα οταν ειχα τενοντιτιδα κ δεν μπορουσα να κανω προπονηση. Βεβαια εγω ειχα ενοχλησεις και αργουσανα το πάρω αποφαση να σταματησω αλλα το εκανα γιατι θα χειροτερευε ειδικα σε βαριες ασκησεις οπως πάγκος. Απο τη δικη μου εμπειρια σε τέτοιες περιπτώσεις θέλεις πληρη διακοπη δραστηριοτητων για 2 εβδομάδες. πΆΓΟ τη 1η και μετά σιγα σιγα ασκησεις προοδευτικης ενδυνάμωσης μέχρι το σημειο που δεν σε τραβάει ετσι ωστε να επουλωθει μονο του εγω πχ που ειχα τενοντιτιδα στον πηχη ακολουθησα αυτον εδώ


Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Ξερεις αν πρεπει να χουμε φαει πριν κανουμε προπόνηση (καλα εγω γιογκα κανω βασικα αλλα δεν νομιζω πως εχει να κανει); Απλα δεν θελω να αδυνατίσω. Οποτε απαγορεύεται να κανω γυμναστική με αδειο στομάχι το πρωι; Ποτε πρεπει να κανω ωστε να μειωσω τις πιθανότητες να χανω κιλά;

Ειναι θέμα calories in - calories out αν παιρνεις περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που καις θα παχυνεις αν παιρνεις λιγοτερες θα αδυνατισεις. Αλλα για να μη μπεις στο ψυχαναγκαστικο τρυπάκι να σημειωνεις ολη τη μέρα θερμιδες παρε μια ζυγαρια κ μετρησου 1 φορά την εβδομάδα! Αν δεις οτι εχεις μια τάση προς τα πάνω τοτε κοβεις λιγο φαγητο αν προς τα κάτω τοτε αυξανεις λιγο πχ βάζεις το βράδυ γιαουρτι με καρυδια.

Για αυτο κάποιοι λένε οτι οι αρχάριοι στο γυμν. δε χρειαζεται να μετράνε θερμιδες... τρώνε "καθαρά" και αρκετη πρωτεινη και το βλέπουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να μην χάνεις κιλά πρέπει να καλύπτεις τις ανάγκες σου σε θερμίδες. Δεν έχει καμία σημασία αν έκανες γιόγκα με άδειο στομάχι.

+1
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλα για να μη μπεις στο ψυχαναγκαστικο τρυπάκι να σημειωνεις ολη τη μέρα θερμιδες παρε μια ζυγαρια κ μετρησου 1 φορά την εβδομάδα!

Για να έχει αποτέλεσμα αυτό, θέλει να ζυγίζεσαι κάθε μέρα και να βγάζεις το μέσο όρο μετά. Το ένα ζύγισμα την εβομάδα δεν είναι αποτελεσματικό καθώς μπορεί να είσαι μέχρι και +-3 κιλά ανάλογα με την κατακράτηση υγρών, επίπεδα γλυκογόνου κτλ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Για να έχει αποτέλεσμα αυτό, θέλει να ζυγίζεσαι κάθε μέρα και να βγάζεις το μέσο όρο μετά. Το ένα ζύγισμα την εβομάδα δεν είναι αποτελεσματικό καθώς μπορεί να είσαι μέχρι και +-3 κιλά ανάλογα με την κατακράτηση υγρών, επίπεδα γλυκογόνου κτλ.

Αποκλειεται φιλος ! Φετος η ζυγαρια ηταν η καλυτερη μου φιλη γιατ αυξησα το βάρος μου κατα 7 κιλά απο περυσι και ήθελα να μη παιρνω πάνω απο 1 κιλο το μήνα! Θα ζυγιζεται με ιδια ρουχα καθε φορά κ παντα πρωι. Την 1η αν δεν το καταλαβει θα το καταλαβει τη 2η. Η πτωτικη πορεια που την ενδιαφερει ειναι πιο εμφανής πάντως.

Τωρα σχετικα με τις τενοντιτιδες , ολα αυτα αφορουν φυσικούς αθλητές. Οι αναβολικάκηδες (οι οποιοι ειναι αρκετοι απο αυτους που ανεβάζουν βιντεάκια στο γιουτιούμπ) εχουν πιο γρηγορη αναρρωση λογω των φαρμάκων αλλα φυσικα ολα αυτα ειναι επικινδυνα και παράνομα. Οι περισσοτεροι που τα χουν πάρει εχουν καταστραφεί κ μολις τα κοψαν το σωμα τους επανήλθε σε φυσικά επιπεδα δηλαδη έχασαν τουλάχιστον 2-3 εκατοστα απο το χέρι. Πολυ εμφανης η διαφορα στο καθρέφτη. Οι βλάβες ειναι μονιμες βεβαια πχ καρδια συκωτι κτλπ και ειχαν κ γιατρους απο πισω.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συμφωνω για το ζυγισμα καθε πρωι. Προσφατα ξεκινησα HIIT και circuit και εχω λιωσει. Βαριεμαι τις απλες ασκησεις με βαρη οποτε 30 λεπτα HIIT που συνδιαζει βαρη και αεροβικη ειναι οτι πρεπει.

Εχω ελαττωσει τα ζυμαρικα στην 1 φορα καθε 2 εβδομαδες ή και ακομα πιο αραια, και ψωμι τρωω ελαχιστο και παντα πολυσπορο σικαλεως με προζυμι. Γλυκα δεν τρωω καθολου περα απο 3 κομματακια σοκολατα την ημερα. Πηρα μπαρες δημητριακων αλλα μου φανηκαν υπερβολικα γλυκες και τις αντικατεστησα με μπαρες πρωτεινης. Για σνακ τρωω turkey/beef jerky. Χαμηλο σε λιπαρα και θερμιδες και μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη (@Devil αν μπορεις να το βρεις πιστευω θα το ενταξεις στην διατροφικη σου λιστα). Πολλες φορες φτιαχνω smoothie με φρεσκα φρουτα, γαλα και φυστικοβουτυρο μετα απο ΗΙΙΤ. Εκοψα εντελως το lunch εξω. Καθε μεριδα ηταν 1000+ θερμιδες, λογικο να μη μπορω να χασω βαρος παρολο που περπατουσα αρκετα.

Απο τον Φεβρουαριο μεχρι τωρα που εχω λιωσει στα 10-15χλμ περπατημα/τρεξιμο ημερησιως και βελτιωσα την διατροφη μου, εχασα τα 5 κιλα που δεν ελεγαν να φυγουν και ηδη αισθανομαι τρελη διαφορα (περισσοτερη ενεργεια, επεσαν οι σφυγμοι, θελω να ειμαι συνεχεια στο ποδι, βλεπω ντονατς και junk και αηδιαζω, και εχει βελτιωθει και η εμφανιση μου στο συνολο). Ηδη εχω αρχισει να βλεπω γραμμωσεις και πιστευω με το ΗΙΙΤ να δω καλα αποτελεσματα σε 2-3 μηνες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top