Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
beef jerky. Χαμηλο σε λιπαρα και θερμιδες και μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη
Τα καπνιστά δεν θεωρούνται και τόσο υγιεινα.
Πηρα μπαρες δημητριακων αλλα μου φανηκαν υπερβολικα γλυκες και τις αντικατεστησα με μπαρες πρωτεινης
Εμένα παλι οι μπάρες πρωτεΐνης μου φαίνονται το ίδιο γλυκιες.
ψωμι τρωω ελαχιστο και παντα πολυσπορο σικαλεως με προζυμι
Εγώ παλι τρώω οτι πολυσπορο η ολικης με προζύμι βρω και αποφεύγω τα cravings
Συμφωνω για το ζυγισμα καθε πρωι.
Ναι, το πρωί πρι απο το πρωινό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πες μου τι θέλεις να πετυχεις και θα σου πω αν ειναι ή δεν ειναι σαν το γυμναστηριο. Θεωρω πως με ενα πάγκο - 1 μπάρα μερικους δισκους 2 αλτηρες 2-3 λάστιχα και άντε ενα rack - μερικά πατωματα για άρσεις επιπεδου σημειου εισαι πλήρης. 500-600 ευρω εξοδα. Βία 1000 ευρώ. Με συνδρομη επαρχιας εχω κάνει αποσβεση σε 1 χρονο. (Για 1000αρχικο μιλάω) για 500-600 σε 7-8 μήνες.

Και εχεις την ησυχια σου στο σπιτι σου φιλε. Καμια σχεση να περιμένεις να κάνεις πάγκο ή τριπλά σέτ που κάνουν πολλή δουλειά.

Καλά αν έχεις χώρο και χρήμα για γυμναστηριακό εξοπλισμό στο σπίτι, όντως γαμάει, go ahead. Εγώ δεν έλεγα για τέτοιες περιπτώσεις, πχ εγώ δεν έχω τέτοια δυνατότητα και αν είναι να δώσω λεφτά για προσωπικά όργανα γυμναστικής προτιμώ κάτι που ειναι φορητό ώστε να μπορώ να το παίρνω και σε διακοπές στο χωριό κλπ, για αυτό προτιμώ και κρίκους από μονόζυγο.

Συγκεκριμένο στόχο δεν έχω atm, κανονικά πρέπει να βάλω κάποια μυικά κιλά αλλά βαριέμαι να ασχοληθώ. Από κει κι έπειτα, σε αντίθεση με τον περισσότερο κόσμο δεν προπονούμαι για ένα πράγμα (δύναμη, υπερτροφία κλπ.). Είμαι σε αγωνιστικό τμήμα αθλητικού σωματείου (μην σκέφτεσαι κανένα τρομερό ταλέντο τύπου ευρωπαϊκά πρωταθλήματα κλπ, απλά συνεχίζω την κάβλα μου από το σχολείο σε ανταγωνιστικό επίπεδο) οπότε έκανα προπόνηση πιο πολύ σε γενική αθλητικότητα κλπ. Οπότε εκτός από τις συνήθεις ασκήσεις με βάρη έκανα και πράγματα όπως σπριντ σέρνοντας βάρος, διάφορες μαλακίες με άλματα κλπ. Πιο πολύ με νοιάζει να επιστρέψω σε κανονική ρουτίνα γιατί μου χουν σπάσει τα νεύρα, παρά να πετύχω κάτι συγκεκριμένο με τη γυμναστική αυτή τη στιγμή.

Τώρα ο λόγος που λέω ότι το γυμναστήριο είναι ανώτερο ειναι ότι στο σπίτι το progressive overload γίνεται κάπως πιο περίπλοκο και "δύσκολο" γιατί δεν μπορείς να ανεβάζεις κιλά σταθερά. Μπορείς να περιπλέκεις την κίνηση αλλά το θέμα με αυτό είναι ότι μπορεί να συνειδητοποιήσεις ότι σου λείπει κινητικότητα/ευλυγισία και να θες μια βδομάδα προπόνησης σε αυτό για να μπορείς να κάνεις την πιο περίπλοκη κίνηση. Μπορείς να χαμηλώνεις το χρόνο στα διαλείμματα ή να ανεβάζεις σετ/επαναλήψεις αλλά αν αυτό το κάνεις συνέχεια από ένα σημείο κι έπειτα αρχίζει να αλλάζει το είδος της προπόνησης που κάνεις.

Δεν είναι αδύνατον, απλά είναι πιο δύσκολο και θέλει τελείως άλλο mindset από το γυμναστήριο στο πως φτιάχνεις το πρόγραμμα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα καπνιστά δεν θεωρούνται και τόσο υγιεινα.

Εμένα παλι οι μπάρες πρωτεΐνης μου φαίνονται το ίδιο γλυκιες.

Εγώ παλι τρώω οτι πολυσπορο η ολικης με προζύμι βρω και αποφεύγω τα cravings

Ναι, το πρωί πρι απο το πρωινό.
To jerky δεν ειναι παντα καπνιστο. Εχει καπνιστο αλλα εχει και αποξηραμενο. Το καπνιστο ειναι πιο ωραιο και πιο μαλακο παντως.
Εγω παιρνω αυτες: https://shop.pureprotein.com/Chocolate-Peanut-Caramel--50g/p/PPR-306742&c=PureProtein@Bars
Εχουν τους μισους υδατανθρακες απο οτι οι μπαρες δημητριακων και ειναι αισθητα λιγοτερο γλυκιες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αποξηραμένο δεν ξέρω αν μπορω εύκολα να βρω στην Ελλάδα. Ουτε τις συγκεκριμένες μπάρες πρωτεΐνης. Συνήθως έχουν φυτικά έλαια και όταν γράφουν φυτικά έλαια είναι κατα 99% φοινικέλαιο, ο,τι χειροτερο για τον οργανισμό. Προτιμώ τα γιαούρτια πρωτεΐνης η τρώω κάνα αυγό παραπανω.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να φάω φελιζόλ, αλλά πιστεύω ότι έχει ίδια γεύση με τη ρυζογκοφρέτα. :no:
Ριζογκοφρετες έχουν τα lidl με κάτι σπόρους και είναι ελαφρώς καλύτερες απ'τις κλασικές. Εγώ ριζογκοφρετες καταλήγω να τις τρώω με Μερέντα για να τις απολαύσω οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να τις φάω φαντάζομαι. Ωστόσο δεν χαλάνε εύκολα και συγκριτικά με τις φρυγανιές μου φαίνονται καλύτερο υποκατάστατο ψωμιού
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Συμφωνω για το ζυγισμα καθε πρωι. Προσφατα ξεκινησα HIIT και circuit και εχω λιωσει. Βαριεμαι τις απλες ασκησεις με βαρη οποτε 30 λεπτα HIIT που συνδιαζει βαρη και αεροβικη ειναι οτι πρεπει.

Εχω ελαττωσει τα ζυμαρικα στην 1 φορα καθε 2 εβδομαδες ή και ακομα πιο αραια, και ψωμι τρωω ελαχιστο και παντα πολυσπορο σικαλεως με προζυμι. Γλυκα δεν τρωω καθολου περα απο 3 κομματακια σοκολατα την ημερα. Πηρα μπαρες δημητριακων αλλα μου φανηκαν υπερβολικα γλυκες και τις αντικατεστησα με μπαρες πρωτεινης. Για σνακ τρωω turkey/beef jerky. Χαμηλο σε λιπαρα και θερμιδες και μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη (@Devil αν μπορεις να το βρεις πιστευω θα το ενταξεις στην διατροφικη σου λιστα). Πολλες φορες φτιαχνω smoothie με φρεσκα φρουτα, γαλα και φυστικοβουτυρο μετα απο ΗΙΙΤ. Εκοψα εντελως το lunch εξω. Καθε μεριδα ηταν 1000+ θερμιδες, λογικο να μη μπορω να χασω βαρος παρολο που περπατουσα αρκετα.

Το χειμωνα έτρωγα καθε μερα 3 φετες ψωμι ολικης για δεκατιανο με φυστικοβουτυρο και μέλι! :P
Μακαρονια ολικης τρωω ακομη με τονο ή κοτοπουλο-μπιφτεκι ή αυγά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα ο λόγος που λέω ότι το γυμναστήριο είναι ανώτερο ειναι ότι στο σπίτι το progressive overload γίνεται κάπως πιο περίπλοκο και "δύσκολο" γιατί δεν μπορείς να ανεβάζεις κιλά σταθερά. Μπορείς να περιπλέκεις την κίνηση αλλά το θέμα με αυτό είναι ότι μπορεί να συνειδητοποιήσεις ότι σου λείπει κινητικότητα/ευλυγισία και να θες μια βδομάδα προπόνησης σε αυτό για να μπορείς να κάνεις την πιο περίπλοκη κίνηση. Μπορείς να χαμηλώνεις το χρόνο στα διαλείμματα ή να ανεβάζεις σετ/επαναλήψεις αλλά αν αυτό το κάνεις συνέχεια από ένα σημείο κι έπειτα αρχίζει να αλλάζει το είδος της προπόνησης που κάνεις.

Δεν είναι αδύνατον, απλά είναι πιο δύσκολο και θέλει τελείως άλλο mindset από το γυμναστήριο στο πως φτιάχνεις το πρόγραμμα σου.

Αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις και δεν εισαι ευκαιριακος αθλητης τοτε συμφέρει πολύ το χοουμ τζιμ. Ολες σχεδον τις ασκησεις ενος πολυοργανου μπορω να στις δειξω με λάστιχα. Κωπηλατικες θές; Pull down; ανοιγματα για στήθος; Αυτοσχεδιο τροχαλια σε πορτα για τα χέρια; Οποτε μετά θες απλα ενα παγκο και 2 αλτήρες. Ενα rack το οποιο στο φτιαχνει κ ενας σιδεράς για να κανεις καθισματα και πιέσεις ωμων με μπάρα κ μερικά ταρταν για άρσεις. Γιατι κακα τα ψέμματα σοβαρες αρσεις με λάστιχο δε κάνεις. Δε βολευει νομιζω. Εκτος κ αν δέσεις τα λαστιχα σε μια μπάρα.

Το να ανεβάζεις κιλά σταθερά ειναι μια προπονηση δυναμης , αυτες οι προπονησεις ειναι τεχνικές και ακολουθουν συγκεκριμενα πρωτοκολλα πχ το 5x5 κ θες προπονητη απο πάνω μη σακατευτεις και επισης μυική υποδομη. Κοιτα να δεις μια παγιδα στην οποια πεφτουν οι αρχάριοι κ στην οποια παλαιοτερα ειχα πέσει και εγώ ειναι πως νομιζουν οτι θέλεις πολλά κιλά για να πάρεις μυική μάζα. Οχι.

Μπορεις να κανεις δουλεια με 10κιλους λατήρες και 40-50κιλά στο πάγκο. Άντε 60 με drop set τα 40.
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά; Δεν μπορείτε να γυμναστειτε εκτός γυμναστηρίου;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
@The Mountain


Πρωτα κάποιος πρέπει να αποκτησει μυική υποδομή και μετά να φορτώνει πολλά. Και οχι το αντιστροφο δηλαδη να επιδιωκει να αποκτησει μυική μάζα με το να σηκώνει πολλά. Δεν εχει ακομη αυτη την υποδομη. Το σωμα του δεν εχει συνηθισει. Πρεπει να ξεκινησει πιο τεχνικά κ έξυπνα. Αλλιως αν δεν ειναι τυχερος ξεκινα να φορτωνει τραυματισμους.

Αγκώνες - ώμοι - γονατα - μέση τα πιο συνηθη σημεια.

Η φορμα στις άρσεις που κανει στο 4¨09 ειναι άριστη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγω όντας χρόνια χαλβάς αποφάσισα να γραφτώ κροσφιτ. Ξεκίνησα τον πρώτο μήνα όλα καλά, και πάνω που ειχα πιάσει ρυθμό και μάσαγα σίδερα (ελα @Devil κράξε με λίγο) τσουπ ήρθε η καραντίνα και τα παράτησα. Πφφφφ, δύσκολο να χεις self motivation.

Πάνω που είχα αρχίσει να κάνω κορμί λαμπάδα έτοιμο να κατακτήσει όλες τις αιθέριες υπάρξεις στα καλοκαιρινα μπαρς εγινα παλι σαν κουραδας :( . Αλλά κοντοζυγώνει η ώρα κουφάλες
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Προσωπικα δε θα προτεινα κρος φιτ σε εναν που εχει να γυμναστει καιρό.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Προσωπικα δε θα προτεινα κρος φιτ σε εναν που εχει να γυμναστει καιρό.
Γιατί? Μη μου πεις ότι είναι βάρβαρο κλπ. 4 χρόνια είχα να γυμναστώ και δεν με πείραξε σε κάτι. Αμα εχει εμπειρους προπονητες που ξερουν τι κανουν τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Γιατί? Μη μου πεις ότι είναι βάρβαρο κλπ. 4 χρόνια είχα να γυμναστώ και δεν με πείραξε σε κάτι. Αμα εχει εμπειρους προπονητες που ξερουν τι κανουν τοτε δεν υπαρχει προβλημα.

Οταν λες προπονηση crossfit εννοεις τα ολυμπιακα lifts;
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εννοω burpees, deadlifts, σκουοτ με μπαρα, αλματα σε κουτια σε συνδυασμο με burpees και σκουοτ, διαφορα ειδη κοιλιακων, κωπηλατομετρο και αλλα πολλα που δεν τα ξερω καθως οι ορολογιες που χρησιμοποιουν οι κροσφιταδες ειναι οτι να ναι.

Αν θες τσεκαρε White box Crossfit στο fb να καταλαβεις στο περιπου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εννοω burpees, deadlifts, σκουοτ με μπαρα, αλματα σε κουτια σε συνδυασμο με burpees και σκουοτ, διαφορα ειδη κοιλιακων, κωπηλατομετρο και αλλα πολλα που δεν τα ξερω καθως οι ορολογιες που χρησιμοποιουν οι κροσφιταδες ειναι οτι να ναι.

Αν θες τσεκαρε White box Crossfit στο fb να καταλαβεις στο περιπου



κάτι τέτοια κάνουν συνηθως, πολυ τεχνικές ασκησεις.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.


κάτι τέτοια κάνουν συνηθως, πολυ τεχνικές ασκησεις.
Το κανουμε αλλα οχι ακριβως ετσι. Για την ακριβεις, στην αρχικη θεση δεν εχουμε τοσο λυγισμενα τα γονατα, εμεις τα εχουμε ελαφρως λυγισμενα, ισια πλατη και κανουμε ακριβως οτι ο τυπος στο βιντεο. Απλα ισως το κανουμε ετσι γιατι εμεις οι αρχαριοι δεν βαζουμε βαρη, το πολυ να βαλουμε 10 και 10 σε καθε ακρη, οποτε δεν χρειαζεται να ειμαστε σε τοσο καθιστη θεση για να τα σηκωσουμε.

Γενικα ομως, το κροσφιτ το θεωρω εξαιρετικο γιατι καθε προπονηση ειναι διαφορετικη απ τις αλλες, ποτε δεν θυμαμαι να καναμε εστω και μια ιδια ασκηση καθε μερα, και επισης επειδη ειναι λιγα τα ατομα (λογω του υψηλου κοστους) υπαρχει ενα πιο οικογενειακο κλιμα, γνωριζομαστε ολοι μεταξυ μας κανουμε χαβαλε κλπ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ετσι , ισια πλάτη για να προστατευεις την Σπονδυλικη στήλη. Αυτο ειναι κ το πιο σημαντικο.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τώρα που μιλήσατε για ίσια πλάτη, έχω μια απορία προς εσάς τους γυμναστηριακούς κι αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το γιατί. Βλέπω πολλές κοπέλες, που έχουνε σώμα γάμα τα γυμνασμένα και πανέμορφα. Και γυρνάνε μετά στο πλάι και βλέπεις ότι έχουν μια λορδωσάρα να. Να κάνουν bubble butt ξέρουν, να φτιάξουν τη στάση του σώματός τους όχι; Ή νομίζουν ότι είναι ωραία η λόρδωση γιατί πετιέται ακόμα πιο πίσω το ποπουδάκι;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα που μιλήσατε για ίσια πλάτη, έχω μια απορία προς εσάς τους γυμναστηριακούς κι αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το γιατί. Βλέπω πολλές κοπέλες, που έχουνε σώμα γάμα τα γυμνασμένα και πανέμορφα. Και γυρνάνε μετά στο πλάι και βλέπεις ότι έχουν μια λορδωσάρα να. Να κάνουν bubble butt ξέρουν, να φτιάξουν τη στάση του σώματός τους όχι; Ή νομίζουν ότι είναι ωραία η λόρδωση γιατί πετιέται ακόμα πιο πίσω το ποπουδάκι;

Νομίζουν ότι είναι ωραία γιατί πετιέται πίσω ο κωλος. Η λορδωση είναι συνήθως παρενέργεια από τα τακούνια και το καθισιο σε καρέκλα. Τα squats και τα butt thrusts που είναιονες ασκήσεις που κάνουν οι περισσότερες γυναίκες δεν βοηθάνε επίσης σε αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top