Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.
@juste un instant

πριν κτυπήσω 100αρι στις άρσεις. Τωρα ειμαι στα 70 για 10 καλές επαναληψεις και ανεβαίνω (προσωπικο ρεκορ 90 κιλα 2 επαναλήψεις)
το βλέπω να γινεται σε 4-5 μήνες απο σήμερα. Μάρτιο-Απρίλιο

αν και θα δώ γιατι τελικος στοχος τον οποιο δεν θα ξεπεράσω ποτέ ειναι το 1.5 φορές το βάρος μου... δηλαδη περιπου 123 κιλά σε κανα 2 χρονια. Τα παραπάνω ειναι υπερβολές νομίζω.

θα πρέπει να δούμε μερικά σημεία στο κορμό που δεν πιάνονται ΟΥΤΕ απο τις άρσεις ουτε απο τα καθισματα.

Δοκιμασε και εσυ μερικες απο αυτές μηπως η μέση σου σε ενοχλει λογω του οτι δεν την έχεις γυμνάσει σωστά.

Χθες έκανα και κάμψεις δικεφάλων με 7.5 κιλά αλτήρες και δισέτ με 5 κιλά καπάκι. Το χέρι εχει να με ενοχλησει μια εβδομάδα και σημερα επισης δεν ενοχλεισε. Προχωράω πολύ αργά και σταδιακά. Ο τένοντας συνηθίζει τα φορτία.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εκεί που ένιωθα ότι δεν κάνω πρόοδο, χθες δοκίμασα lateral raises με 5 κιλά και τα κατάφερα! Από το 1 πήγα στα 5 μέσα σε 3 μήνες! Έκανα 8 επαναλήψεις, 3 σετ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.
Εκεί που ένιωθα ότι δεν κάνω πρόοδο, χθες δοκίμασα lateral raises με 5 κιλά και τα κατάφερα! Από το 1 πήγα στα 5 μέσα σε 3 μήνες! Έκανα 8 επαναλήψεις, 3 σετ.
Μια χαρά.

Εγω κάνω με 6 κιλά 12 επαν. των 3 σέτ αλλα γενικά αυτη η άσκηση δεν ειναι για να ανεβάσεις παραπάνω.

Εγω δεν θα παιξω με 7.5 σε καμια περιπτωση εκεινο που μπορεις να κανεις ειναι

δισέτ ειτε με αλτηρες χαμηλοτερου μεγεθους πχ 4 κιλά ειτε με λάστιχα πιέσεις ώμων και μετά κανεις αυτήν χωρις διάλειμα.

Βλέπω κάτι τύπους παιρνουν 10 κιλα για αυτη την ασκηση και για να καταφέρουν να εκτελέσουν την κινηση σηκώνουν μέχρι και τις πατουσες απο το έδαφος ενω κάποιοι άλλοι σηκώνουν πάνω απο το επιπεδο του ώμου... γελοιοτητες... για τραυματισμο.

Και αμα τους ρωτησεις... "εγω κανω με 10κιλους αλτηρες".
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βλέπω κάτι τύπους παιρνουν 10 κιλα για αυτη την ασκηση και για να καταφέρουν να εκτελέσουν την κινηση σηκώνουν μέχρι και τις πατουσες απο το έδαφος ενω κάποιοι άλλοι σηκώνουν πάνω απο το επιπεδο του ώμου... γελοιοτητες... για τραυματισμο.

Και αμα τους ρωτησεις... "εγω κανω με 10κιλους αλτηρες".
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Δεν έχω μεγάλα λάστιχα και βαριέμαι να αγοράσω, αλλά πρέπει. Εγώ θα παραμείνω για αρκετό ακόμα διάστημα στα ίδια κιλά γιατί η εκτέλεση σε αυτά έγινε γρήγορα. Θέλω να κάνω την άσκηση πιο αργά για καλύτερα αποτελέσματα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Δεν έχω μεγάλα λάστιχα και βαριέμαι να αγοράσω, αλλά πρέπει. Εγώ θα παραμείνω για αρκετό ακόμα διάστημα στα ίδια κιλά γιατί η εκτέλεση σε αυτά έγινε γρήγορα. Θέλω να κάνω την άσκηση πιο αργά για καλύτερα αποτελέσματα

Η άσκηση αυτή πρέπει να γινεται με ελαφρώς λυγισμένα τα χέρια μπροστά ωστε το βάρος να μην πιέζει τους αγκώνες , το βραχιονιο να μην σηκώνεται πάνω απο το επιπεδο του ώμου για να μην κτυπάς το ακρώμιο εσωτερικά και η μέση να μένει σταθερή και να μη κουνιέται. Ειναι ασκηση απομόνωσης και οχι πολυαρθρικη για να κουνιούνται οι μέσες , οι πατουσες και τα αυτια.

Οπως σωστα παρατηρησες αν κάνεις την άσκηση πιο αργά στα ιδια κιλά ο χρονος που εχεις το μυ υπο ένταση ειναι μεγαλυτερος αρα αυτος ειναι ενας παραγοντας προοδευτικης επιβάρυνσης με σταθερό το φορτίο. Μπορεις δηλαδη να κάνεις δουλειά για 3-4 προπονησεις χωρις να ανεβάσεις κιλά.

κάθε μερα βλέπω βλακειες στο γυμναστηριο για αυτο πλέον πάω πρωι οταν μπορώ για να μην έχει κοσμο.... τωρα εφαγα θα πάω σε κανα 45λεπτο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Στις γυναίκες πχ το πρώτο πράγμα στο οποίο πέφτει μάτι ειναι το hip to waist ratio το οποίο είναι και κι αυτό 1,6. Ειναι το golden ratio που λέμε και το συναντάμε πολύ συχνά στη φύση. Τα ομορφα πρόσωπα στους ανθρώπους έχουν σχεδόν πάντα πολυ συγκεκριμένες αναλογίες.

Δεν είναι το κλασικό 90-60-90; :cry_x:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.
Πρωινό και φύγαμε για προπόνηση !

Σημερινό προγραμμα

-----------------------------------------------------------------------------
PUSH - PULL-LEGS - FULL BODY

ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ
1) ΕΣΩ- ΕΞΩ ΣΤΡΟΦΕΙΣ

3 ΚΙΛΆ ΕΠΙ 13 ΕΠΑΝ. ΕΠΙ 3 ΣΕΤ
Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ
2) Επικλινής με αλτήρες σε κάθε χέρι

1ο σέτ 15 κιλά 8 επαν.
2ο σέτ 15 κιλά 10 επαν.
3ο σέτ 15 κιλά 12 επαν.
Προοδος -> Σέτ με 15 κιλά

SUPERSET ME
3) PULL DOWN ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ Ή CABLE PULL DOWN H' INVERTED ROW

45 κιλά 12 επαν.
45 κιλά 12 επαν.
50 κιλά 12 επαν.
55 κιλά 10 επαν.
Προοδος-> Σταθερά στα 55 - 1 σέτ παραπανω στα 45 κιλά

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

1ο σέτ 25 κιλά 20 επαν. χαμηλο τέμπο
2ο σέτ 30 κιλά 10 επαν. Το ιδιο
3ο σέτ 40 κιλά 15 επαν. το ιδιο
4ο σέτ 50 κιλά 11 επαν. το ιδιο
Σταθερά (ανεβάζεις στην κάτω άσκηση)

SUPERSET ME
5) ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΦΤΕΡΑ

20 ΚΙΛΑ 12 επαν.
25 ΚΙΛΑ 13 επαν.
30 ΚΙΛΑ 8 επαν.
Προοδος -> Σέτ με 30 κιλά

6) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ



7) ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ

18 κιλά 15 επαν.
18 κιλά 15 επαν. Δισέτ 14 κιλά 12 επαν.
18 κιλά 15 επαν. Δισέτ 14 κιλά 12 επαν.
Προοδος -> 2 Δισετ παραπάνω

8) ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΓΙΑ ΠΛΕΥΡΑ

15 επαν. Με 14 κιλά σε κάθε χέρι
15 επαν. Με 14 κιλά
Το ίδιο
Προοδος -> Ένα σέτ παραπανω με 14 κιλά

9) BIRD-DOG ΓΙΑ ΚΟΡΜΟ

3 σετ των 7 επαναληψεων για κάθε μεριά
Νέα άσκηση


ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ – ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ


Τα ανοιγματα με αλτήρες μπορούν να αντικατασταθουν απο μια ασκηση στα ποδια απλα εγω κρινω οτι πρέπει να ενισχυσω ακομη περισσοτερο το στήθος παρα τα ποδια μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201023_000629.jpg
    IMG_20201023_000629.jpg
    1 MB · Εμφανίσεις: 88
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κλεψύδρα είσαι?

Καλά για πλάκα το είπα. Έχω διαβάσει πεντακοσιες διαφορετικές θεωρίες για τις αναλογίες.

Όπως και να χει. Με βάση τους αριθμούς θεωρητικά ναι, "κλεψύδρα" είμαι, αλλά στην πράξη είναι λίγο χαζό αυτό, γιατί 1ον πάει σε συνάρτηση με το ύψος και 2ον μπορεί δύο γυναίκες να έχουν ίδια περιφέρεια όταν μετρηθουν αλλά η μία να έχει τελείως φλατ ποπό και από μπροστά να δείχνει πολύ πιο "κλεψύδρα" από μια που έχει πιο στενή περιφέρεια αλλά πιο πεταχτούς γλουτούς πχ. Θα είχε περισσότερο νόημα αν μετρούσαν μόνο το πλάτος της περιφέρειας από μπροστά πχ ή και τα δύο. Εγώ δηλαδή στον καθρέφτη δε βλέπω κάποια ιδιαίτερη "κλεψύδρα", απλά δεν είμαι τελείως ευθεία (και σε καμία περίπτωση αχλάδι).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά για πλάκα το είπα. Έχω διαβάσει πεντακοσιες διαφορετικές θεωρίες για τις αναλογίες.

Όπως και να χει. Με βάση τους αριθμούς θεωρητικά ναι, "κλεψύδρα" είμαι, αλλά στην πράξη είναι λίγο χαζό αυτό, γιατί 1ον πάει σε συνάρτηση με το ύψος και 2ον μπορεί δύο γυναίκες να έχουν ίδια περιφέρεια όταν μετρηθουν αλλά η μία να έχει τελείως φλατ ποπό και από μπροστά να δείχνει πολύ πιο "κλεψύδρα" από μια που έχει πιο στενή περιφέρεια αλλά πιο πεταχτούς γλουτούς πχ. Θα είχε περισσότερο νόημα αν μετρούσαν μόνο το πλάτος της περιφέρειας από μπροστά πχ ή και τα δύο. Εγώ δηλαδή στον καθρέφτη δε βλέπω κάποια ιδιαίτερη "κλεψύδρα", απλά δεν είμαι τελείως ευθεία (και σε καμία περίπτωση αχλάδι).

Υπάρχουν αναλογίες για όλο το σώμα. Το 90-60-90 είναι μια απλοποίηση όπως πχ ο ΔΜΣ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.
Tελικά εφαγα άκυρο σημερα γιατι το πρώτο γυμναστηριο ήταν κλειστό και έφυγα για 2ο πληρώνοντας 7 ευρω επισκεψη...

χαλάλι... ήθελα να κάνω προπόνηση.

Εβγαλα περισσοτερες επαναληψεις απο 10-12 στους 15 κιλους αλτηρες στον επικλινή ! 14-15 επι 3 σέτ

απλα θέλει μεγάλη προσοχη μέχρι να τους φέρεις στο ύψος του στήθους για να ξεκινήσεις την άσκηση. Τους ανεβάζεις προσεκτικά στα ποδια και μετά καθως ξαπλώνεις προς τα πισω ταυτοχρονα δινεις ώθηση με τα ποδια προς τα πάνω ! Με τα ποδια... ΟΧΙ με τα χέρια.

Στο ιδιο μηχάνημα κωπηλατικής για φτερά έπαιξα 35 κιλά άνετα για 13 επαναληψεις ενω στο προηγουμενο γυμναστηριο ήμουν στα 30 κιλά. Παιζει μεγάλο ρολο και η γωνία. Αλλη φορά θα ανεβάζω τέρμα πάνω το κάθισμα για να χαμηλώνει το ύψος της λαβής και να πιάνει περισσοτερο φτερά παρά πισω μοιρα ωμων και τραπεζοειδη.

Με το που γυρισα ... 40γρ ποσιμη πρωτεινη ! Δώωωωσε ! Καλό υπνο - φούλ καλο φαγητό ωραια προπονησούλα να καιγεσαι χωρις υπερβολές στα κιλά και το επομενο καλοκαιρι θα βγουμε με ώμους μπάλες στη παραλια χαχα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.

ΕΕΕΛΑ ΡΕ ΠΑΙΚΤΑΡΑ ! Εσενα περιμεναμε για να ξεκινησουμε :P

το 1ο σαν κινοα μου φαινεται. Οπως πάντα πολυ δυνατος στα πιάτα

με ποικιλια και πληρέστατος ! Παιζει να παιρνεις περισσοτερες βιταμινες απο μένα.

Εγω κουμπώνω και μια πολυβιταμινη να ειμαι σιγουρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.
Eιδες πως ξεφλουδισα το κοτόπουλο; :football:

Το ξεπουπουλιασες!!!

3ο γευμα 100γρ ρυζι ζυγισμενο ΠΡΙΝ το βράσιμο , αρα μετά ειναι κάπου στα 250γρ , 150γρ τονο , 10μλ λάδι και η σάλτσα.

Η σαλτσούλα μου πηρε 5 λεπτά

Υλικά

Πολτός 30γρ
100μλ νεράκι
Αλάτι πιπερι
Μίσος κύβος
Λίγο κρεμμυδι
Λίγο λαδι

Βγήκε απαικτη

Με λιγα λογια σε 15 λεπτά κάποιος έχει ένα πλήρες και πολυ νόστιμο διατροφικο γευμα... οσο θα κανε ο ντελιβερας να σου φέρει τα πιτσο γυρα στο σπιτι :D

1ο γευμα εβαλα πριν ... 2ο ηταν το πρωτεινουχο μετα τη προπονηση και 3ο αυτο

ως τωρα ειμαι στις 1700 θερμιδες περιπου με 112γρ πρωτεινη 165γρ υδατανθρακα και 55γρ λιπαρά

Οχι πως εχει μεγάλη σημασια να μετράμε θερμιδες συνεχεια αλλα ετσι εγκυκλοπαιδικά.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201024_034230.jpg
    IMG_20201024_034230.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 90

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ριξε λιγη ριγανουλα κ πιπερακι. Δεν παχαινουν. Βαλε και μια κουταλιτσα ελαιολαδο να γλιστράει. Λιγη καυτερη πιπερια. Λιγο καππαρη...
Παρε πολτο σκορδου και βαζε μιση κουταλια καθε φορα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,580 μηνύματα.
Ριξε λιγη ριγανουλα κ πιπερακι. Δεν παχαινουν. Βαλε και μια κουταλιτσα ελαιολαδο να γλιστράει. Λιγη καυτερη πιπερια. Λιγο καππαρη...
Παρε πολτο σκορδου και βαζε μιση κουταλια καθε φορα.

Ειδα μια φοβερή συνταγή με πέστο και μακαρονια με τονο.... !
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι αλλά κι αυτό το 1/1.6 μου φαίνεται πολύ, εγώ για 0,7 ξέρω.
0.7 είναι. Οτιδήποτε πάνω από 0.9 είναι ανθυγιεινό. Αν είσαι κλεψύδρα το ξέρεις. Φαίνεται από την μέση που είναι πάντα στενη. Περιφέρεια και ώμοι είναι στο ίδιο πλάτος, ανεξάρτητα αν έχεις γλουτούς ή οχι. Φαίνεται ακόμα και αν είσαι 30 κιλά παραπάνω. Εγώ είμαι κλεψύδρα και όταν ήμουν 73 κιλά είχα αναλογίες 102-66-102 και τώρα είμαι στα 63 κιλά και 93-60-93. Σταθερά σε 0.64. Θα ακούς και σχόλια για την μέση σου. Εμένα συνέχεια μου λένε πόσο λεπτή μέση έχω παρόλο που ακόμα δεν έχω δει κοιλιακούς!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top