Fitness Thread!

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
0.7 είναι. Οτιδήποτε πάνω από 0.9 είναι ανθυγιεινό. Αν είσαι κλεψύδρα το ξέρεις. Φαίνεται από την μέση που είναι πάντα στενη. Περιφέρεια και ώμοι είναι στο ίδιο πλάτος, ανεξάρτητα αν έχεις γλουτούς ή οχι. Φαίνεται ακόμα και αν είσαι 30 κιλά παραπάνω. Εγώ είμαι κλεψύδρα και όταν ήμουν 73 κιλά είχα αναλογίες 102-66-102 και τώρα είμαι στα 63 κιλά και 93-60-93. Σταθερά σε 0.64. Θα ακούς και σχόλια για την μέση σου. Εμένα συνέχεια μου λένε πόσο λεπτή μέση έχω παρόλο που ακόμα δεν έχω δει κοιλιακούς!

Ναι, εγώ πχ που είμαι 90 - 61 - 90 και 53 κιλά, ενώ τυπικά είμαι κλεψύδρα και η αναλογία είναι 0,67 (μικρότερη του 0,7), δε βλέπω κάποια φοβερή καμπύλη πάνω μου. Το σώμα μου μοιάζει αρκετά με αυτηνης (ίσως με ένα κλικ παραπάνω λίπος):
b4b10de30553ed668c085517db748dba.jpg


Ενώ κλεψύδρα θεωρώ κάτι τέτοιο:
a1a0d68ac2825171647a2670d38fc524.jpg

Όπου έχει αρκετά πιο φαρδιά λεκάνη. Ίσως είναι και τα δύο κλεψύδρα απλά σε διαφορετικό βαθμό, τι να πω :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α, παρεμπιπτόντως σήμερα ξεκίνησα γυμναστήριο!! Μην περιμένετε καμιά διατριβή από εμένα αλλά θα σας κρατώ ενήμερους για την πρόοδό μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν πρέπει κάπως να ξεκινήσω να γυμνάζομαι. Πρέπει να αρχίσω παίρνοντας μια ζυγαριά όμως για να με κάνω track.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι, εγώ πχ που είμαι 90 - 61 - 90 και 53 κιλά, ενώ τυπικά είμαι κλεψύδρα και η αναλογία είναι 0,67 (μικρότερη του 0,7), δε βλέπω κάποια φοβερή καμπύλη πάνω μου. Το σώμα μου μοιάζει αρκετά με αυτηνης (ίσως με ένα κλικ παραπάνω λίπος):
View attachment 71809

Ενώ κλεψύδρα θεωρώ κάτι τέτοιο:
View attachment 71810
Όπου έχει αρκετά πιο φαρδιά λεκάνη. Ίσως είναι και τα δύο κλεψύδρα απλά σε διαφορετικό βαθμό, τι να πω :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α, παρεμπιπτόντως σήμερα ξεκίνησα γυμναστήριο!! Μην περιμένετε καμιά διατριβή από εμένα αλλά θα σας κρατώ ενήμερους για την πρόοδό μου.
H 1η δεν φαίνεται καλά αλλά αν παρατηρήσεις έχει μικρότερο ποσοστό λίπους από την 2η. Μπορεί να είναι και ορθογώνια γιατί η μέση δεν μπαίνει πολύ μέσα στα πλάγια. Εγώ είμαι σαν την 2η. Όταν βάζω κιλά βάζω ομοιόμορφα και πάντα διακρίνεται η μέση μου. Εσύ βάζεις κιλά σε συγκεκριμένες περιοχές ή πάνε παντού;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
H 1η δεν φαίνεται καλά αλλά αν παρατηρήσεις έχει μικρότερο ποσοστό λίπους από την 2η. Μπορεί να είναι και ορθογώνια γιατί η μέση δεν μπαίνει πολύ μέσα στα πλάγια. Εγώ είμαι σαν την 2η. Όταν βάζω κιλά βάζω ομοιόμορφα και πάντα διακρίνεται η μέση μου. Εσύ βάζεις κιλά σε συγκεκριμένες περιοχές ή πάνε παντού;
Πάνε παντού, λες και με φουσκώνεις με τρόμπα ένα πράγμα :laugh: Βέβαια δεν έχω φτάσει ποτέ πάνω από 54 κιλά οπότε δεν ξέρω πώς θα είμαι στα 65 πχ. Η 1η κοπέλα δεν είναι και τελείιιως ευθεία (δες Ζιζελ για να καταλάβεις
1417737521_gisele-bundchen-bikini-zoom.jpg
), απλά είναι πιο κοντά στο 0,7 που είναι το όριο μεταξύ κλεψύδρα-ορθογωνίου. Τέλος πάντων, μικρή σημασία έχει ο ορισμός τώρα. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Λοιπόν πρέπει κάπως να ξεκινήσω να γυμνάζομαι. Πρέπει να αρχίσω παίρνοντας μια ζυγαριά όμως για να με κάνω track.

Καλύτερα να ξεκινήσεις με έναν καθρέφτη πρώτα φίλε μου. Η ζυγαριά δεν λέει τίποτα. Ειναι καθαρα βοηθητικο εργαλειο πχ για μενα για να δώ εάν πέφτω με γρηγορο ρυθμό. Μονο εκει σε βοηθάει η ζυγαριά. Κατα τα άλλα οριστε 2 σώματα με το ιδιο βάρος και το ίδιο ακριβώς σωματικο λίπος.

Μια και βάζετε φωτογραφιες αλλων :P

Λοιπον στη 1η περίπτωση βλέπουμε εναν άνθρωπο γυρω στα 75-80 κιλά , με γραμμωμένους κοιλιακούς πολύ καλό αποτελεσμα στη μέση - χέρια ελαφρώς γυμνασμένα 36αρια τα κοβω , ωραιο άνοιγμα πλάτης , στήθος πολύ καλα δουλεμένο και ωμοι σχετικά καλοί. Εγω νομιζω εχω καλυτερους αλλα σιγουρα δεν έχω τοσο καλό αποτελεσμα στη μέση.

Ο 2ος ειναι τελειως αρχάριος , χωρις καμια μυικη μάζα , δεν εχει στηθος δεν εχει χέρια δεν εχει ώμους δεν εχει πλάτη. Σταθης Ψάλτης. 60 κιλά με το ζόρι λιγο πριν μπει σε κεντρο ανορεξίας.

Οι γυναικες μπορουν να ειναι ειτε αδύνατες ειτε πιο γεματούλες.... πραγματικα στις φωτο που ανεβάσατε δεν βλέπω κάτι άσχημο. Μια γυναικα μπορει να γινει σέξυ χωρις να ειναι ιδιαιτερα γυμνασμένη - δεν ψάχνουμε κοιλιακους στις γυναικες. Αλλα για έναν αντρα η 2η φώτο δεν ειναι καλή εικόνα. Σορρυ κιολας.

Δε γινεται η γυναικα να φαινεται πιο "μεγάλη" απο εναν άντρα ουτε ένας αντρας να μην έχει τουλάχιστον 30εκ χέρι. Δε θέλω να το παιξω ψώνιο επειδη τα δικά μου χέρια μεγάλωσαν αλλα έτσι ειναι.

Ο άντρας ειναι άντρας ! Και οχι τσιλιβιθρας !
 

Συνημμένα

  • Bf Vs Bf.jpg
    Bf Vs Bf.jpg
    13 KB · Εμφανίσεις: 97
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καλύτερα να ξεκινήσεις με έναν καθρέφτη πρώτα φίλε μου. Η ζυγαριά δεν λέει τίποτα. Ειναι καθαρα βοηθητικο εργαλειο πχ για μενα για να δώ εάν πέφτω με γρηγορο ρυθμό. Μονο εκει σε βοηθάει η ζυγαριά. Κατα τα άλλα οριστε 2 σώματα με το ιδιο βάρος και το ίδιο ακριβώς σωματικο λίπος.

Μια και βάζετε φωτογραφιες αλλων :P

Λοιπον στη 1η περίπτωση βλέπουμε εναν άνθρωπο γυρω στα 75-80 κιλά , με γραμμωμένους κοιλιακούς πολύ καλό αποτελεσμα στη μέση - χέρια ελαφρώς γυμνασμένα 36αρια τα κοβω , ωραιο άνοιγμα πλάτης , στήθος πολύ καλα δουλεμένο και ωμοι σχετικά καλοί. Εγω νομιζω εχω καλυτερους αλλα σιγουρα δεν έχω τοσο καλό αποτελεσμα στη μέση.

Ο 2ος ειναι τελειως αρχάριος , χωρις καμια μυικη μάζα , δεν εχει στηθος δεν εχει χέρια δεν εχει ώμους δεν εχει πλάτη. Σταθης Ψάλτης. 60 κιλά με το ζόρι λιγο πριν μπει σε κεντρο ανορεξίας.

Οι γυναικες μπορουν να ειναι ειτε αδύνατες ειτε πιο γεματούλες.... πραγματικα στις φωτο που ανεβάσατε δεν βλέπω κάτι άσχημο. Μια γυναικα μπορει να γινει σέξυ χωρις να ειναι ιδιαιτερα γυμνασμένη - δεν ψάχνουμε κοιλιακους στις γυναικες. Αλλα για έναν αντρα η 2η φώτο δεν ειναι καλή εικόνα. Σορρυ κιολας.

Δε γινεται η γυναικα να φαινεται πιο "μεγάλη" απο εναν άντρα ουτε ένας αντρας να μην έχει τουλάχιστον 30εκ χέρι. Δε θέλω να το παιξω ψώνιο επειδη τα δικά μου χέρια μεγάλωσαν αλλα έτσι ειναι.

Ο άντρας ειναι άντρας ! Και οχι τσιλιβιθρας !
Μήπως είσαι λίγο ανταγωνιστικούλης ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Μήπως είσαι λίγο ανταγωνιστικούλης ;

Ειμαι ανταγωνιστικος επειδη δεν δέχομαι οτι το ταβάνι για το σώμα ενος άντρα ειναι τα 60-70 κιλά χωρις καμια μυική υποδομή; δεν του ειπα κάτι του ανθρωπου του ειπα απλα πως δεν εχει νοημα να αυξομειώνει το βάρος του με οδηγο ενα νούμερο που δεν λέει τιποτα σε μια ζυγαριά.

Η μυική ανάπτυξη εκτος του οτι βοηθάει να εισαι δυνατος - υγιης και να προστατευεις τις αρθρώσεις σου , ενεργοποιει περισσοτερο τον μεταβολισμο.

Οσο περνάνε τα χρονια ολο και περισσοτεροι καταλαβαινουν την αξια του να γυμναζονται.... λιγοτεροι τραυματισμοι , καλυτερη διάθεση , πιο σταθερή διάθεση και συμπεριφορά αρα καλυτερες διαπροσωπικές σχέσεις , μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση , καλυτερος αυτο ελεγχος , καλυτερη υγεια.

Απλα δεν ειχαμε ποτέ γυμναστική-αθλητικη παιδεια απο το γυμνασιο-Λυκειο γιατι οι δημοσιοι υπάλληλοι "γυμναστες" σου λεγαν πάρε μια μπάλα και τρέχα στο προαύλιο. Αυτο ηταν η γυμναστική.

Η διατροφη ηταν απο ... το κυλικειο.

Οποτε τρώει ο πιτσιρικας την κατεψυγμενη πιτσα ή μπουγατσα απο το Λιντλ και μετά αναρωτιέται ο καθηγητης γιατι χασμουριέται στο μάθημα του.

Η απαντηση ειναι απλή κυριε καθηγητά .... γιατι η γλυκοζη με τα σκουπιδια που τρωει χοροπηδάει μέσα στον οργανισμο. Ο απλος υδατανθρακας οπως η ζάχαρη και οι σφολιάτες δινει άμεσα ενέργεια για κανα μισάωρο μια ωρα το πολύ.... οι συνθετοι υδατανθρακες οπως ειναι η βρώμη μπορουν να δινουν ενέργεια ακομη και για 4 ώρες μετά το γευμα! Τρως στις 9 μέχρι τις 13 εισαι ντουρασελ.

Δεν το κάνουμε μονο για να φτιάξουμε σώμα , αλλα κ για να έχουμε ενεργεια μέσα στην ημέρα να κάνουμε πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Οκ σόρι τότε, αν το point ήταν η βελτίωση, φάνηκε σαν κράξιμο .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Οκ σόρι τότε, αν το point ήταν η βελτίωση, φάνηκε σαν κράξιμο .

Φυσικα και ηταν η βελτίωση. Αυτος ειναι και ο σκοπός του θρέντ να γράφουμε ή να δειχνουμε τη προοδο μας (εγω προσωπικα θα τη δειχνω με φωτογραφιες) κ να ανταλλάζουμε μεταξύ μας ιδέες και αποψεις με σκοπο να βελτιωνομαστε. Στο γυμναστηριο δε προκειται να ασχοληθει κανεις μαζι σου με τον τροπο που αναλύουμε εδω μέσα προγραμματα και τεχνικές ασκήσεων. Αν δεν τον πληρώνεις. Το πολύ πολύ να τον φωνάξεις να σου ανεβάσει το επιπεδο του καθισματος στη πρέσα για το στήθος ....

Δεν θα σου πει ουτε για το πως πρέπει να προθερμαίνεις τους ώμους σου πριν απο ενα καλο σέτ στις πιέσεις στήθους, δεν θα σου πει ούτε μέχρι ποιο σημειο μπορεις να ζοριζεσαι με ασφάλεια , την τεχνική της εκτέλεσης και πολλα ακομη που μάθαμε μονοι μας ! Και τα μάθαμε με το άγριο και μετά απο τραυματισμούς.

Τον Τζονυ τον εχω δει παλαιοτερα σε μια φωτο. Θέλει βάρη και διατροφη να ριξει δουλειά να βάλει μάζα, μπορει να φαινεται καλύτερος στα ιδια κιλά χωρις να χρειάζεται να χάσει ή να πάρει , ολα ειναι σχετικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον @Devil. Όσο γυμναζεσαι τόσο το καλύτερο γιατί θα είσαι σε καλύτερη φυσική κατάσταση και θα έχεις πιο ποιοτική ζωή όσο περνούν τα χρόνια. Δεν είναι μόνο ότι γλυτώνεις παθήσεις αλλά και το ότι θα είσαι στα πόδια σου. Θα κάνεις πράγματα που άλλοι δεν θα μπορούν. Θα μπορείς πχ να κάνεις τουρισμό και να περπατάς σε διάφορα μέρη αντί να παραπονιέσαι ότι έχεις κουραστεί και δεν πηγαίνουν άλλο τα πόδια.
Εγώ σήμερα σκόνταψα στο πεζοδρόμιο με δύναμη και κράτησα την ισορροπία μου. Αν μου συνέβαινε αυτό πριν 1 χρόνο θα είχα φάει τα μούτρα μου. Είχα τόσο αδύναμο core που έχανα την ισορροπία μου όταν πχ εδενα τα κορδόνια όρθια. Αν καθόμουν στο πάτωμα έβαζα το χέρι κάτω για να σηκωθώ. Τώρα πετάγομαι σαν ελατήριο χωρίς να χρησιμοποιώ το χέρι μου. Η διαφορά είναι τεράστια. Όταν ανεβαίνω σκάλες τρέχω. Βλέπω άτομα στην ηλικία μου που κρατάνε το σίδερο για να ανέβουν!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ειμαι ανταγωνιστικος επειδη δεν δέχομαι οτι το ταβάνι για το σώμα ενος άντρα ειναι τα 60-70 κιλά χωρις καμια μυική υποδομή; δεν του ειπα κάτι του ανθρωπου του ειπα απλα πως δεν εχει νοημα να αυξομειώνει το βάρος του με οδηγο ενα νούμερο που δεν λέει τιποτα σε μια ζυγαριά.

Η μυική ανάπτυξη εκτος του οτι βοηθάει να εισαι δυνατος - υγιης και να προστατευεις τις αρθρώσεις σου , ενεργοποιει περισσοτερο τον μεταβολισμο.

Οσο περνάνε τα χρονια ολο και περισσοτεροι καταλαβαινουν την αξια του να γυμναζονται.... λιγοτεροι τραυματισμοι , καλυτερη διάθεση , πιο σταθερή διάθεση και συμπεριφορά αρα καλυτερες διαπροσωπικές σχέσεις , μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση , καλυτερος αυτο ελεγχος , καλυτερη υγεια.

Απλα δεν ειχαμε ποτέ γυμναστική-αθλητικη παιδεια απο το γυμνασιο-Λυκειο γιατι οι δημοσιοι υπάλληλοι "γυμναστες" σου λεγαν πάρε μια μπάλα και τρέχα στο προαύλιο. Αυτο ηταν η γυμναστική.

Η διατροφη ηταν απο ... το κυλικειο.

Οποτε τρώει ο πιτσιρικας την κατεψυγμενη πιτσα ή μπουγατσα απο το Λιντλ και μετά αναρωτιέται ο καθηγητης γιατι χασμουριέται στο μάθημα του.

Η απαντηση ειναι απλή κυριε καθηγητά .... γιατι η γλυκοζη με τα σκουπιδια που τρωει χοροπηδάει μέσα στον οργανισμο. Ο απλος υδατανθρακας οπως η ζάχαρη και οι σφολιάτες δινει άμεσα ενέργεια για κανα μισάωρο μια ωρα το πολύ.... οι συνθετοι υδατανθρακες οπως ειναι η βρώμη μπορουν να δινουν ενέργεια ακομη και για 4 ώρες μετά το γευμα! Τρως στις 9 μέχρι τις 13 εισαι ντουρασελ.

Δεν το κάνουμε μονο για να φτιάξουμε σώμα , αλλα κ για να έχουμε ενεργεια μέσα στην ημέρα να κάνουμε πράγματα.

Εμείς πάντως στο λύκειο για γυμναστή είχαμε τον προπονητή της ομάδας βολει της Σπάρτης και μας έκανε κανονική προπόνηση, με προθέρμανση, διατάσεις, τα πάντα και στο κυλικείο, παρόλο που πουλούσε όντως αυτές τις αηδίες, οι περισσότεροι παίρναμε μπαγκέτα ολικής που ήταν πεντανόστιμη και παστέλια. Αντίθετα, στο κυλικείο της σχολής που είχε ολόκληρο salad bar, φρουτοσαλατες, ζυμαρικά, κοτόπουλο, μπαγκέτες, φυσικούς χυμούς κτλ, όλοι ήταν με μπουγάτσα τυρί - καφέ - τσιγάρο. Κοινώς, οι μαμάδες παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο κι όταν μας αφήνουν μόνους μας, μας παίρνει η κατρακύλα :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον @Devil. Όσο γυμναζεσαι τόσο το καλύτερο γιατί θα είσαι σε καλύτερη φυσική κατάσταση και θα έχεις πιο ποιοτική ζωή όσο περνούν τα χρόνια. Δεν είναι μόνο ότι γλυτώνεις παθήσεις αλλά και το ότι θα είσαι στα πόδια σου. Θα κάνεις πράγματα που άλλοι δεν θα μπορούν. Θα μπορείς πχ να κάνεις τουρισμό και να περπατάς σε διάφορα μέρη αντί να παραπονιέσαι ότι έχεις κουραστεί και δεν πηγαίνουν άλλο τα πόδια.
Εγώ σήμερα σκόνταψα στο πεζοδρόμιο με δύναμη και κράτησα την ισορροπία μου. Αν μου συνέβαινε αυτό πριν 1 χρόνο θα είχα φάει τα μούτρα μου. Είχα τόσο αδύναμο core που έχανα την ισορροπία μου όταν πχ εδενα τα κορδόνια όρθια. Αν καθόμουν στο πάτωμα έβαζα το χέρι κάτω για να σηκωθώ. Τώρα πετάγομαι σαν ελατήριο χωρίς να χρησιμοποιώ το χέρι μου. Η διαφορά είναι τεράστια. Όταν ανεβαίνω σκάλες τρέχω. Βλέπω άτομα στην ηλικία μου που κρατάνε το σίδερο για να ανέβουν!
Συμφωνώ με όλα απλά μια σημείωση για την κουπαστή στη σκαλα, δεν είναι πάντα θέμα γυμναστικής. Εγώ πχ κρατιέμαι πάντα γιατί συχνά ζαλίζομαι στις σκάλες (ειδικά αν είναι στριφογυριστές) ή φοβάμαι μη σβήσουν τα φώτα. Είναι και λίγο ψυχολογικό :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον @Devil. Όσο γυμναζεσαι τόσο το καλύτερο γιατί θα είσαι σε καλύτερη φυσική κατάσταση και θα έχεις πιο ποιοτική ζωή όσο περνούν τα χρόνια. Δεν είναι μόνο ότι γλυτώνεις παθήσεις αλλά και το ότι θα είσαι στα πόδια σου. Θα κάνεις πράγματα που άλλοι δεν θα μπορούν. Θα μπορείς πχ να κάνεις τουρισμό και να περπατάς σε διάφορα μέρη αντί να παραπονιέσαι ότι έχεις κουραστεί και δεν πηγαίνουν άλλο τα πόδια.
Εγώ σήμερα σκόνταψα στο πεζοδρόμιο με δύναμη και κράτησα την ισορροπία μου. Αν μου συνέβαινε αυτό πριν 1 χρόνο θα είχα φάει τα μούτρα μου. Είχα τόσο αδύναμο core που έχανα την ισορροπία μου όταν πχ εδενα τα κορδόνια όρθια. Αν καθόμουν στο πάτωμα έβαζα το χέρι κάτω για να σηκωθώ. Τώρα πετάγομαι σαν ελατήριο χωρίς να χρησιμοποιώ το χέρι μου. Η διαφορά είναι τεράστια. Όταν ανεβαίνω σκάλες τρέχω. Βλέπω άτομα στην ηλικία μου που κρατάνε το σίδερο για να ανέβουν!

Προσωπικά εδω και 1 μήνα είμαι στο ίδιο βάρος αλλά τα χέρια μου εχουν μεγαλώσει 1 εκ παραπανω. Εμφανης πλεον διαφορά και στις φωτογραφιες. Προφανώς δεν είναι λίπος γιατί δεν παχυνα. Το μόνο που έκανα είναι να μειώσω υδατάνθρακα απο περυσι κ τα υπόλοιπα όπως τα ειχα.Ο οργανισμός όταν του δίνεις περισσοτερο υδατάνθρακα απο αυτον που χρειαζεται απλά τον αποθηκευτεί σαν λίπος.

Για αυτό έγραψα ότι το νουμερο στη ζυγαριά είναι σχετικό όπως κ η συζήτηση για τους υδατάνθρακες κ τη διατροφη. Όπως σχετικά είναι και τα νουμερα που λένε για συμμετρίες από την άποψη ότι αν κάποιος έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο είναι έτοιμος να κατέβει σε αγωνες. Η προετοιμασια είναι τελείως διαφορετική για κάτι τετοιο. Εμείς εδώ απλά συζητάμε να εχουμε ενα καλυτερο αποτέλεσμα από αυτό που είχαμε χθες

Η συμμετρία δεν θα φτιαξει όσο έχεις μικρά χέρια... Μαζεμενους ώμους και γενικά αδουλευτο το πανω μέρος... Απλά θα χάνεις λίπος και θα παραμενεις σκινυ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμείς πάντως στο λύκειο για γυμναστή είχαμε τον προπονητή της ομάδας βολει της Σπάρτης και μας έκανε κανονική προπόνηση, με προθέρμανση, διατάσεις, τα πάντα και στο κυλικείο, παρόλο που πουλούσε όντως αυτές τις αηδίες, οι περισσότεροι παίρναμε μπαγκέτα ολικής που ήταν πεντανόστιμη και παστέλια. Αντίθετα, στο κυλικείο της σχολής που είχε ολόκληρο salad bar, φρουτοσαλατες, ζυμαρικά, κοτόπουλο, μπαγκέτες, φυσικούς χυμούς κτλ, όλοι ήταν με μπουγάτσα τυρί - καφέ - τσιγάρο. Κοινώς, οι μαμάδες παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο κι όταν μας αφήνουν μόνους μας, μας παίρνει η κατρακύλα :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ααα αφου ειχατε κ τέτοιο γυμναστη μια χαρά! Και εγώ θα φαω καμια μπουγάτσα αλλά όχι κάθε μέρα. Η μπορεί μαζί με το πρωινο μου να βάλω μισή σπανακόπιτα η μισή μπουγάτσα κ το μεσημέρι να μη βάλω τόσο λάδι στο φαγητο. Απλά δεν είναι για κάθε μέρα όλα αυτά. Μετά από 2 ώρες πεινας παλι κ δεν έχεις ενεργεια. Ο λόγος είναι η απότομη αυξηση της γλυκόζης ο οργανισμός παραγει ινσουλίνη κ επειδή η ζάχαρη είναι απλός υδατανθρακας δίνει ενέργεια για καμιά ώρα το πολυ. Κάτι που δεν ισχυει με το κουακερ που είναι συνθετος αργός υδατανθρακας με φυτικές ίνες κ δίνει ενέργεια για αρκετές ώρες ... Γενικά όλα αυτά είναι μόνο για τον ουρανίσκο διατροφικά δεν δίνουν τίποτα.Για αυτό κ όταν κάνεις γυμναστήριο επιλέγεις συγκεκριμένες τροφές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Φυσικα και ηταν η βελτίωση. Αυτος ειναι και ο σκοπός του θρέντ να γράφουμε ή να δειχνουμε τη προοδο μας (εγω προσωπικα θα τη δειχνω με φωτογραφιες) κ να ανταλλάζουμε μεταξύ μας ιδέες και αποψεις με σκοπο να βελτιωνομαστε. Στο γυμναστηριο δε προκειται να ασχοληθει κανεις μαζι σου με τον τροπο που αναλύουμε εδω μέσα προγραμματα και τεχνικές ασκήσεων. Αν δεν τον πληρώνεις. Το πολύ πολύ να τον φωνάξεις να σου ανεβάσει το επιπεδο του καθισματος στη πρέσα για το στήθος ....

Δεν θα σου πει ουτε για το πως πρέπει να προθερμαίνεις τους ώμους σου πριν απο ενα καλο σέτ στις πιέσεις στήθους, δεν θα σου πει ούτε μέχρι ποιο σημειο μπορεις να ζοριζεσαι με ασφάλεια , την τεχνική της εκτέλεσης και πολλα ακομη που μάθαμε μονοι μας ! Και τα μάθαμε με το άγριο και μετά απο τραυματισμούς.

Τον Τζονυ τον εχω δει παλαιοτερα σε μια φωτο. Θέλει βάρη και διατροφη να ριξει δουλειά να βάλει μάζα, μπορει να φαινεται καλύτερος στα ιδια κιλά χωρις να χρειάζεται να χάσει ή να πάρει , ολα ειναι σχετικά.
Ναι ισχύει και εγώ έχω κάνει τα δικά μου και ήμουν για καμια βδομάδα σαν συγκαμένη γιατί εκεί που δεν είχα γυμναστεί ποτέ μου , με έπιασε υπερβάλοντας ζήλος ξαφνικά . Γενικά πάντως λέγεται ότι και ένα καθημερινό γρήγορο περπάτημα μπορεί να είναι αρκετό για το καρδιαγγειακό , δεν χρειάζεται να χτυπιόμαστε στα γυμναστήρια ή αυτό το λέω εγώ για να αποφύγω τη γυμναστική :D
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Εγώ όταν πάω για γρήγορο περίπατο, μου ανοίγει η όρεξη. Μπορώ να σας φάω όλους ζωντανούς με την μια.

:dog::akkor:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Ναι ισχύει και εγώ έχω κάνει τα δικά μου και ήμουν για καμια βδομάδα σαν συγκαμένη γιατί εκεί που δεν είχα γυμναστεί ποτέ μου , με έπιασε υπερβάλοντας ζήλος ξαφνικά . Γενικά πάντως λέγεται ότι και ένα καθημερινό γρήγορο περπάτημα μπορεί να είναι αρκετό για το καρδιαγγειακό , δεν χρειάζεται να χτυπιόμαστε στα γυμναστήρια ή αυτό το λέω εγώ για να αποφύγω τη γυμναστική :D

Εντάξει για τον καθένα ειναι σχετικο - υποκειμενικο τι σημαινει να κτυπιέται στο γυμναστηριο.

Δουλειά δεν θα κάνεις πάντως αν δεν πιέσεις λιγο περισσοτερο τον εαυτο σου. Ο οργανισμος δεν θα έχει λογο να ενεργοποιήσει το μηχανισμο άμυνας που ειναι η μυική ανάπτυξη ωστε να προσαρμοστει το σώμα στα φορτια που τον βάζεις να σηκώνει. Ωστοσο θα πρέπει το ερεθισμα να ειναι τέτοιο ωστε να βοηθά την ανάρρωση του οργανισμου δηλαδη ο οργανισμος να μπορει να αναρρώσει και οχι να τραυματιστει δηλαδη να υποστει βλάβη ή ευαισθησια κάποιος τένοντας.

Σε αυτο το σημειο υπάρχουν δυο κατηγοριες οι ανθρωποι που ξέρουν να κάνουν προπονηση και έχουν πλεον την εμπειρια να καταλαβαινουν τα ασφαλη ορια τους και εκεινοι που ειναι παντελώς άσχετοι και συζητάνε νούμερα και φορτια των οποιων την πραγματική ενταση δεν γνωρίζουν. Δεν έχουν μπει ποτέ σε ενα πρακτικο προγραμμα για 6-7 μήνες συνεχομενους ωστε μετά απο αυτο να έχουν πλέον γνώση για το τι μιλάνε.

"Ναι θα μειώσω υδατανθρακα γιατι ειδα οτι εκεινος που έτρωγα μου έβαζε σωσιβιο στη κοιλιά εκτος απο τους μύς αρα δεν μου κάνει."

"Ναι θα αφήσω τις πιέσεις παγκου με μπάρα γιατι με ενοχλουν σε εναν παλαιοτερο τραυματισμο και ειναι πιο επιπονη ασκηση.... απο τις πιεσεις αλλα με αλτήρες" και οχι "Ο Χ σοφος μου ειπε οτι ΜΟΝΟ με πιέσεις παγκου γινεσαι άντρας θα αναπτυχθείς μυικά"

Αυτα ειναι πρακτικά συμπεράσματα που κάποιος μπορει να καταλαβει μονο αν ασχοληθεί.

Το να συζητάς τα αρθρα και τα βιντεο απο το γκουκλ τα οποια ειναι πολλα κ αλλο μιλάει για γραμμωση αλλο για ογκο αλλο για πλεονασμα θερμιδων.... γενικα ενας αχταρμας αποψεων και πληροφοριας που ταιριαζει σε κάποιους αλλα οχι σε κάποιους άλλους δεν έχει νόημα.

Εσυ ετσι λές για να αποφυγεις τη γυμναστική και εγω λέω το αντιθετο για να μην την αποφυγω. Ειναι ενδεικτικο των προθέσεων του καθενος οτι άλλοι πάνε γυμναστηριο ακομη και με τραυματισμο και προσπαθουν να τον βελτιώσουν εκει μέσα οπως κάνω εγώ και μέχρι ενα σημειο το χω καταφέρει και άλλοι που ενα απλο τσιμπημα το βλέπουν ως δικαιολογια για να μη πάνε.

Ειναι θέμα οπτικής πλέον.... εγω δε μπορω να ξαναδω το σώμα μου στο σημειο που ηταν παλιά.

Το περπάτημα ειναι πολύ καλο για να χεις μια υγεια (οχι απο μονο του θέλει κ λιγο διατροφη) αλλα απο μονο του δεν θα ηταν αρκετο για κάποιον που ψάχνει μυική ανάπτυξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Το περπάτημα ειναι πολύ καλο για να χεις μια υγεια
Ίσως μάλιστα και καλύτερη ποιότητα υγείας από αυτην που σου δίνει η μυϊκή ανάπτυξη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Ίσως μάλιστα και καλύτερη ποιότητα υγείας από αυτην που σου δίνει η μυϊκή ανάπτυξη.

Το περπάτημα που ανήκει στην κατηγορια των καρδιο αναπνευστικών ασκήσεων οφελεί την καρδιά.

Η καρδιά ειναι ένας επισης μύς - ο οποιος γυμνάζεται μεσω του περπατηματος ή του τρεξιματος.

Ειναι ξεχωριστό το αερόβιο απο το αναερόβιο (άσκηση με αντιστάσεις)

Η ασκηση με αντιστάσεις με σκοπο τη μυική ανάπτυξη ειναι αναντικατάσταση οπως ειναι αναντικατάστατο και το αερόβιο.


«Όσο δυνατότεροι οι μύες, τόσο λιγότερο πιθανό είναι να υποφέρουμε από αδυναμίες, αναπηρίες, μεταβολικές ασθένειες όπως ο διαβήτης τύπου 2. Οι ενήλικες με υψηλά επίπεδα μυϊκής μάζας έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής»

Όταν ασκούμαστε, οι οργανισμοί μας απελευθερώνουν χημικές ουσίες, τις ενδορφίνες, οι οποίες βοηθούν στην τόνωση της διάθεσής μας. Μια μελέτη του 2017 από το Ινστιτούτο Black Dog έδειξε ότι η τακτική άσκηση οποιασδήποτε έντασης μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη της κατάθλιψης - και μόνο μία ώρα την εβδομάδα μπορεί να βοηθήσει. Επιπλέον, η προπόνηση με αντιστάσεις μπορεί να συμβάλει στη βελτίωση της ψυχικής υγείας και της αυτοεκτίμησης, ειδικά όταν τα αποτελέσματα ξεκινούν να είναι ορατά.


Η μυική ανάπτυξη θα σε βοηθήσει να μην πονάει η μέση σου οπως θα βοηθησει και εμένα να ξεπεράσω τις τενοντιτιδες που ειχα. Στο δεξι χέρι σταματησαν οι ενοχλησεις καιρο τώρα. Στο αριστερο εχει μεινει μια μικρη ενοχληση 1 στα 10 ενταση με μια θαμπη αντανάκλαση στην μπροστινη επιφάνεια του ώμου (απο εκει περνάει ο τενοντας της μακράς κεφαλής του δικεφάλου)

συμφωνα με τον ορθοπεδικο "Δε θέλω μπάρες και αλτήρες και βάρη" μονο λάστιχα και κολύμπι.

Απο τον Αυγουστο μετά τα λάστιχα εχω μπει κανονικα σε βάρη στο γυμναστηριο και προχωράμε κ με μυική ανάπτυξη.

Ενα up ειχε κάνει τον Σεπτεμβριο με ενταση 3 στα 10 οπου ειχα πάρει και 2 αλοιφές μια Counterpain και μια Biofreeze και τωρα εχει πέσει στο 1 (κανω και αρσεις κανονικά).

Πλεον εχω γινει εγω ο γιατρος του εαυτου μου.

Καλο ειναι να ρισκάρεις που κ πού , βλέπεις κ κάτι καινουργιο. Μην σκεφτομαστε μονο ααα θα παθω εκεινο θα πάθω το άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.

ENNOEITAI file μου δεν διαφωνώ , απλα δεν ειναι μονο το περπατημα κατα τη γνώμη μου. ;)

Σε άλλα νέα ο Κογιας ανέβασε βιντεάκι... πολύ δυνατος αθλητής ! Αλλα πρέπει να δουλέψει πόδια.

Αυτα τα βιντεο που κάνουν και φωνάζει ο ένας τον άλλον ! Να κανουν μαζι προπονηση. Ελπιζω κάποια στιγμη να γινει αυτο και απο εδώ θα χε πλάκα χαχα :P

Και ο Αλιμπάκης για τη μάζα που έχει η οποια ειναι θεόρατη πλέον(με αναβολικά βεβαια) τα πηγε πολύ καλά στις καλισθενικές με εξαιρεση τα muscle ups.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top