Fitness Thread!

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα... Επειδή δεν έχω δίσκους για βάρος, σε hip thrusts/glute bridges τι μπορώ να χρησιμοποιήσω (που να υπάρχει σπίτι μου) σαν εναλλακτική; Μέχρι στιγμής βάζω όλα μου τα βαράκια σ' ένα σακίδιο αλλά είναι συνολικά 12 κιλά και θα ήθελα κάτι βαρύτερο... Καμιά ιδέα ή άλλη τεχνική για να το δυσκολέψω λίγο;

Παίζεις με progressions, πχ στο ένα πόδι ή πόδια σε υπερυψωμένο αντικείμενο για να μεγαλώσει το εύρος κίνησης (ή και τα δυο) και βάζεις και όσο επιπλέον βάρος φαίνεται κατάλληλο. 'Η κάνεις sliding glute bridges(=πας σε μια λεία επιφάνεια, παίρνεις την αρχική θέση και αφήνεις αργά τα πόδια να κυλήσουν ώστε να τεντωθούν και μετά τα μαζεύεις). Ή παίρνεις ένα λάστιχο με 10 ευρώ ξερώ γω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τι έγινε ρε παιδιά πως τη παλευετε με τη γυμναστικ τωρα στη καραντινα ;
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Ναι ισχύει. Καλή φάση.

Ε ναι και εγω αυριο ή μεθαυριο έχω προπονηση fullbody. Βρηκα νεο challenge.... 40 push ups συνεχομενα οχι γρηγορα.... κανω προετοιμασια !
Eχω πάρει αρκετα λαστιχα.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
50 είναι το ρεκόρ μου αλλά σχετικά γρήγορα. Γενικά το είχα κάψει με push ups παλιότερα, έκανα 500-600 σε μιάμιση ώρα περίπου ανα 2-3 μέρες. Μόνο αυτό, τπτ άλλο :p
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
50 είναι το ρεκόρ μου αλλά σχετικά γρήγορα. Γενικά το είχα κάψει με push ups παλιότερα, έκανα 500-600 σε μιάμιση ώρα περίπου ανα 2-3 μέρες. Μόνο αυτό, τπτ άλλο :p

Παικτης !

Οχι εγω θελω να τις κάνω κανονικές οχι μισές και ουτε αργα ουτε γρηγορα. Παω να βγαλω τα λαστιχα να τα ανεβάσω να τα δειτε.
Ειναι super bands.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Οταν κανει καποιος μαγνητικη για θλαση του βαζουν σκιαγραφικο;
Ενω ειχα μια σοβαρη θλαση μου γραψε ο γιατρος μαγνητικη η οποια δεν εδειξε κατι. Δεν μου βαλαν σκιαγραφικο ομως στο νοσοκομειο μου παν δεν χρειαζεται. Εχει κανει κανας αλλος να μου πει;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Οταν κανει καποιος μαγνητικη για θλαση του βαζουν σκιαγραφικο;
Ενω ειχα μια σοβαρη θλαση μου γραψε ο γιατρος μαγνητικη η οποια δεν εδειξε κατι. Δεν μου βαλαν σκιαγραφικο ομως στο νοσοκομειο μου παν δεν χρειαζεται. Εχει κανει κανας αλλος να μου πει;
Οι τενοντιτιδες και οι θλασεις νομιζω δεν φαινονται στην μαγνητικη για αυτο και εμενα ο γιατρος δεν μου ειχε πει να κάνω.

Οριστε και η συλλογη μου απο λάστιχα

Με αυτα εδω κανω γυμναστικη μονο το στρωμα δεν εχω βαλει και 5 κιλά δισκάκια για τον αλτηρα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201113_045514.jpg
    IMG_20201113_045514.jpg
    1.7 MB · Εμφανίσεις: 102

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Οχι οι θλασεις φαινονται στην μαγνητικη γιατι μου χε πει ο γιατρος που πηγα καθως και ο φυσικοθεραπευτής πως αν ειναι θλαση δεν γινεται θα εχει αφησει ουλη, και χαρακτηριστικα επειδη αργησα να παω στον γιατρο ειπε πως το τι βαθμου ειναι η θλαση ειναι δυσκολο να το ξερουμε αφου αργησα να παω αλλα αυτο μπορεις να το υποθέσεις απο την μαγνητικη και το μεγεθος της ουλης που εχει αφησει.
Δες λιγο και αυτο το αρθρο αν θες. Εχει παραδειγματα πως φαινεται μια θλαση τοσο στον υπέρηχο οσο και στην μαγνητικη.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα... Επειδή δεν έχω δίσκους για βάρος, σε hip thrusts/glute bridges τι μπορώ να χρησιμοποιήσω (που να υπάρχει σπίτι μου) σαν εναλλακτική; Μέχρι στιγμής βάζω όλα μου τα βαράκια σ' ένα σακίδιο αλλά είναι συνολικά 12 κιλά και θα ήθελα κάτι βαρύτερο... Καμιά ιδέα ή άλλη τεχνική για να το δυσκολέψω λίγο;
Mini bands. Βάζεις ένα στα γόνατα και ακουμπάς τις πατούσες σε καναπέ, βάζεις πάνω τα βαρακια και όταν σηκώνεσαι ανοίγεις τα πόδια. Πάρε λάστιχο με μεγάλη αντίσταση. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις glute bridges με ένα πόδι κάθε φορά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Οχι οι θλασεις φαινονται στην μαγνητικη γιατι μου χε πει ο γιατρος που πηγα καθως και ο φυσικοθεραπευτής πως αν ειναι θλαση δεν γινεται θα εχει αφησει ουλη, και χαρακτηριστικα επειδη αργησα να παω στον γιατρο ειπε πως το τι βαθμου ειναι η θλαση ειναι δυσκολο να το ξερουμε αφου αργησα να παω αλλα αυτο μπορεις να το υποθέσεις απο την μαγνητικη και το μεγεθος της ουλης που εχει αφησει.
Δες λιγο και αυτο το αρθρο αν θες. Εχει παραδειγματα πως φαινεται μια θλαση τοσο στον υπέρηχο οσο και στην μαγνητικη.

Εγω ειχα μια τενοντιτιδα και την δουλευα κανονικα στο γυμναστηριο με προσοχη.
Αλλα δεν ειχα σταματησει προχθες που ανεβασα λιγο καμψεις δικεφαλων σημερα λιγο με ενοχλησε.

Αλλα εγω το challenge θα το βγάλω στη καραντινα... 40 κάμψεις - 13 ελξεις.
Για να πατήσουμε το μέσο επιπεδο στις καλισθενικές. Τωρα απο εκει και πέρα θα δω αν ενοχλει θα πάω για φυσικοθεραπειες. Σε κανα 2 μηνες.

Δινω 3-4 μηνες για αυτη τη προετοιμασια. Νοεμβριο Δεκεμβριο Ιανουαριο σιγουρα.

Καθε επαναληψη θέλει συγκεντρωση να τραβας ή να σπρωχνεις με τους σωστους μυς και να εισαι σταθερος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όλα καλά Devil. Εδώ σπίτι με βαράκια. Μας κόψανε το τρέξιμο οπότε θα την βγάλουμε μόνο με αναερόβια.
Για αεροβική συνιστώ ΗΙΙΤ ή HIRT ή Tabata. Δεν χρειάζεται να βγαίνεις έξω και ανεβάζεις σφυγμο πολύ γρήγορα. Κατέβασε το FitOn app έχει πολλές τέτοιες ασκήσεις και είναι δωρεάν.
Οταν κανει καποιος μαγνητικη για θλαση του βαζουν σκιαγραφικο;
Ενω ειχα μια σοβαρη θλαση μου γραψε ο γιατρος μαγνητικη η οποια δεν εδειξε κατι. Δεν μου βαλαν σκιαγραφικο ομως στο νοσοκομειο μου παν δεν χρειαζεται. Εχει κανει κανας αλλος να μου πει;
Θέλει σκιαγραφικό. Απορώ γιατί δεν σου έβαλαν. Επίσης αν άργησες να πας δεν φαίνεται καλά και το πρόβλημα με τις μαγνητικές είναι ότι γενικά δείχνουν κάτι χωρίς να έχεις θέμα. Βρες έναν καλό ορθοπεδικό που δεν σε στέλνει κατευθείαν για μαγνητική.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Θα βελάξουμε στις έλξεις..... αυτες που εκανα ηταν 5-7.
Κάμψεις 25-28 συνεχομενες εβγαζα με κανονικη τεχνική. Τωρα εχω βάλει 40.
Θα ειναι δυνατο challenge.

Γαμω την αδρεναλινη μου γαμω. Θα τα σακατέψω τα χέρια μου :P

Το βραβειο θα ειναι μια Πιτσα κ γενικά μιση ημέρα free 2 - 3 γευματα. Αλλα οχι σπεσιαλ εχει σταματησει να μ αρεσει , χωριάτικη με φετα.

Πάμε λοιπον να πιάσουμε το Intermediate level του strength standards se push ups kai pull ups.

Αυτη ειναι η αποστολη μας. Με την κωδικη ονομασια ''LEVEL UP''.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμένα με έσκισαν τα lunge jumps με βαρακια τις προάλλες. 3 μέρες μου πήρε να συνέλθω από τις μυαλγιες. Καλή άσκηση, την συνιστώ. Έκανα 3 σετ από 15 επαναλήψεις σε κάθε πόδι με 5 κιλά βαρακια στο κάθε χέρι. Κολαση
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εμένα με έσκισαν τα lunge jumps με βαρακια τις προάλλες. 3 μέρες μου πήρε να συνέλθω από τις μυαλγιες. Καλή άσκηση, την συνιστώ. Έκανα 3 σετ από 15 επαναλήψεις σε κάθε πόδι με 5 κιλά βαρακια στο κάθε χέρι. Κολαση

Εγω εκανα τα απλα Lunges 20reps για 3 σετ προχθές σε καθε ποδι χωρις βάρος. Και με τσιμπησε το ισχιο δεξιά.... τι διαολο ψοφιμι κατάντησα ;

Στα καθισματα έχω πιάσει το Advanced του strength standards σετ με 100 επαναληψεις στα καθισματα
οταν σταματησα τα ποδια μου ειχα πρηστει και δεν μπορουσα να περπατησω ! Ειχα γινει μουσκεμα και στον ιδρωτα μου πηρε 5-6 λεπτά.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Για αεροβική συνιστώ ΗΙΙΤ ή HIRT ή Tabata. Δεν χρειάζεται να βγαίνεις έξω και ανεβάζεις σφυγμο πολύ γρήγορα. Κατέβασε το FitOn app έχει πολλές τέτοιες ασκήσεις και είναι δωρεάν.

Θέλει σκιαγραφικό. Απορώ γιατί δεν σου έβαλαν. Επίσης αν άργησες να πας δεν φαίνεται καλά και το πρόβλημα με τις μαγνητικές είναι ότι γενικά δείχνουν κάτι χωρίς να έχεις θέμα. Βρες έναν καλό ορθοπεδικό που δεν σε στέλνει κατευθείαν για μαγνητική.
Τι εννοείς οτι δείχνουν κατι χωρις να έχεις θεμα; Πώς γινεται αυτο;
Δεν την πηγα ακομα την μαγνητική στον ορθοπεδικό γιατι μολις την πήρα δεν ξερω αν στο cd αυτος δει μεσα απο τις εικονες οτι εχω ουλη απο την θλάση ή το οτιδήποτε άλλο. Αλλα στο χαρτι που μου δωσαν με τις παρατηρήσεις σε εμένα δεν βρήκαν τιποτα απολύτως.
Μου παν πως δεν χρειάζεται σκιαγραφικό και σε μια αλλη κυρια που μπηκε πριν απο μενα παλι δεν της βαλανε, αλλα δεν την ρωτησα για ποιο λόγο έκανε την μαγνητική για να ξερω.
Εγω οσες φορες εχω παθει θλάση (2 φορες και μια τριτη προσφατα) ε και τις 2 φορες απλα η θλαση κραταει μηνες και δεν περνάει ποτε. Βαρέθηκα. Δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο πραγματικά. Επίσης εχω μεγάλη ευλυγισία και αυτους τους νοιαζει απλα να σαι καλα και να μην εχεις κάτι τραγικό ενω εγω θελω να γινω οπως πριν και να εχω την ίδια ευλυγισια και στο ενα και στο αλλο ποδι και στο αλλο.
Μπορει να μην φαινεται η θλαση πλεον, αλλα δεν θα επρεπε να φαινεται η ουλη που έμεινε απο την θλάση; Σιγουρα θα φαινεται, τι να πω ίσως να μην το σημείωσαν στο χαρτι που μου εδωσαν, αν και τους ειπα πως ο λογος που κανω την μαγνητικη ειναι η θλαση.
Καλα αμα περιμενα τοσο καιρο για την μαγνητικη και δεν μου βαλαν σκιαγραφικο ενω χρειαζόταν και την εκανα άδικα θα συγχυστώ πολυ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top