Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Κοιτα αν τον γυρο τον φτιαξεις ΕΣΥ και ξέρεις απο τι ΚΡΕΑΣ ειναι ναι.

Αλλα το θεμα ηταν οτι μου μπέρδεψες τη σαρδελα με το γυρο :P

Ιεροσυλια !
Δεν ηταν τοσο καθαρη η φωτό σου... Η Θεσσαλονικη που ειναι τωρα εχει δυο καλα γυραδικα αλλα τωρα με τον κορονοιο δεν εχει κινηση και ειναι κρυος :(
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
IMG_20201113_143006.jpg

Eτοιμαζω και σαλάτα με ωμό σπανακι και λάχανο...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Σολωμος με πατατες ψητες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201114_032433.jpg
    IMG_20201114_032433.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 112

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ισχύει αυτό με τους τραυματισμούς σε όσους δεν γυμνάζονται. Εγώ δεν έκανα ασκήσεις με αντίσταση και έκανα μόνο περπάτημα και λίγο τρέξιμο στα χαλαρά. Αποτέλεσμα; Με έπιασε πόνος στο γόνατο στα καλά καθούμενα. Με ταλαιπωρεί από τέλη Μαρτίου. Με ασκήσεις έχει βελτιωθεί όμως.
Σήμερα έχω full body πρόγραμμα. Πιστεύω ότι έχει σκοπό να με ξεκανει. Κάμψεις στον πάγκο με ένα πόδι; Με τίποτα. Θα το προσπαθήσω ομως. Βασικά διάλειμμα έχω αλλά επειδή εχω μόνο 1 μέρα διάλειμμα πρέπει να κάνω σήμερα άσκηση για να ξεκουραστώ την Κυριακή
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Ισχύει αυτό με τους τραυματισμούς σε όσους δεν γυμνάζονται. Εγώ δεν έκανα ασκήσεις με αντίσταση και έκανα μόνο περπάτημα και λίγο τρέξιμο στα χαλαρά. Αποτέλεσμα; Με έπιασε πόνος στο γόνατο στα καλά καθούμενα. Με ταλαιπωρεί από τέλη Μαρτίου. Με ασκήσεις έχει βελτιωθεί όμως.
Σήμερα έχω full body πρόγραμμα. Πιστεύω ότι έχει σκοπό να με ξεκανει. Κάμψεις στον πάγκο με ένα πόδι; Με τίποτα. Θα το προσπαθήσω ομως. Βασικά διάλειμμα έχω αλλά επειδή εχω μόνο 1 μέρα διάλειμμα πρέπει να κάνω σήμερα άσκηση για να ξεκουραστώ την Κυριακή

Νελλη να προτεινω κάτι ; σορρυ κιολας αλλα αντι να κάνεις αυτες τις ταρζανιές με το ενα ποδι στο πάγκο και το αλλο χέρι στο καναπε και κάμψεις ή καθισματα με χοροπηδητα πάνω σε κάρβουνα :P
γιατι δεν δοκιμάζεις το Intermediate level στα push ups toy strength level;

Aν θυμαμαι καλα απαιτει να βγάλεις 20 σταθερα πους απς για γυναικες... εγω θα κανω 40 για αντρες στα 82 κιλά.

Παντως μην κάνεις ασκησεις-εκτελεσεις στις οποιες δεν εισαι σταθερή. Εκει γινεται η ζημιά φευγει τάση σε λάθος σημειο πιο αδυναμο και σε τσιμπάει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil μιας και είσαι σε πρόγραμμα, δοκίμασε άμα θες κάποια στιγμή να αλλάξεις διατροφή και να πας φουλ ζωικά λιπαρά και πολύ χαμηλούς υδατάνθρακες και γράψε μας διαφορες.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εμενα ηταν ξεκαθαρα απο τον τραυματισμο το προβλημα, μιας και εδωσα πιεση στο ποδι ακουσα ενα ΧΡΑΤΣ και καταλαβα πως κατι δεν παει καλα αλλα επειδη δεν ειχα καν ιδεα τι ειναι η θλαση λεω οκ αυριο θα σαι καλα!
Σιγουρα λοιπον ειναι θλαση. Τοσα χρονια δεν ειχα παθει τιποτα απολυτωςςςς ! Αληθεια ειναι σαν να με χτυπησε η γκαντεμια ή μαλλον επειδη δεν γνωριζα τι ειναι τραυματισμος την πατησα ασχημα.
Ξερετε αν τα foam rollers κανουν δουλεια τοσο στην πρόληψη των τραυματισμών όσο και στην αποκατάσταση;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
3ο γεύμα σήμερα το 2ο ηταν αυτο που έβαλα πριν με σολωμο το 1ο ηταν το κλασσικο με γιαουρτι κουακερ καρυδια μπανανα κ μελι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201114_063603.jpg
    IMG_20201114_063603.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 111

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
@Devil μιας και είσαι σε πρόγραμμα, δοκίμασε άμα θες κάποια στιγμή να αλλάξεις διατροφή και να πας φουλ ζωικά λιπαρά και πολύ χαμηλούς υδατάνθρακες και γράψε μας διαφορες.
keto diet ; δεν εχω δοκιμάσει ποτέ.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Clipboard03.jpg

Αυτό από βδομάδα, σήμερα δοκίμαζα κάποιες καινούριες ασκήσεις κι όσες είχα να κάνω καιρό, αύριο ξύσιμο, Κυριακή χαλαρό τρέξιμο. Από τον Αύγουστο που (ξανα)γάμησα τη μέση μου έκανα μόνο με βάρος σώματος, τώρα που κλείσανε οι παιδικές χαρές ξαμολήθηκαν όλα τα πιτσιρίκια στα μονόζυγα και τα δίζυγα και νομίζουν ότι κάνουν τον spiderman. Με ένα λάστιχο και δυο 8κιλους αλτήρες και μην με τσιμπήσει η γαμωμέση πάλι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Αν πονάει η μέση, καλή είναι η καρύδα. Κυλιέσαι από πανω της...

Κάνει θαύματα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εγω ευτυχως στη παιδικη χαρά που πάω δεν μαζευει πιτσιρικια να μου ζαλισουν τα @@.
Αυριο εχει ΠΡΟΠΟΝΗΣΑΡΑΑΑΑΑΑ ξεκιναει η προετοιμασια για το challenge.

Θυμιζω
40 κάμψεις με κανονικη εκτελεση οχι μισές
13-14 έλξεις σε μονοζυγο με κανονικη εκτελεση οχι μισες.

Δεν θα βιαστω αλλα αυριο θα ξερω σε ποσο καιρο περιπου θα το καταρριψω ωστε να μπω στην κατηγορια των μέσων καλλισθενικων του Strength standards.

Πάμε Νελλη μαχιιιιιμι :D

Σας θελω αξιομαχους εδω μεσα οχι μαλακιες... εδω ειμαστε ΦΙΤΝΕΣ ΘΡΕΝΤ οχι τιποτα θρεντ με απλες συνταγες της φιτ μαμάς ! Μην πεσει κανεις για καμψεις και βγαλει κάτω απο 20.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
4ο γευμα γιαουρτι 200γρ .... 25γρ φυστικοβουτυρο και λίγο μέλι και σε λίγο θα πιω και ένα ρόφημα πρωτεινης κ υπνο
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σολωμος με πατατες ψητες.
Δοκίμασε να μην τον ψήσεις τελείως και μετά βάλτον σ ένα σκεύος και φτιάξε σάλτσα με μουστάρδα, μέλι, λεμόνι και λίγη αποξηραμένη μέντα, νερό και μαγείρεψέ το όλο μαζί μέχρι να δέσει η σάλτσα. Πηγαίνει πάρα πολύ με τον σολομό σε περίπτωση που τον βαρεθείς σκέτο, μπορείς να την κάνεις όσο γλυκιά ή όσο ξινή θες και με το ελαφρύ βράσιμο βγαίνει και πιο μαλακό το κρέας του! Καλά που μου τον θύμισες, θα πάρω να φτιάξω.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νελλη να προτεινω κάτι ; σορρυ κιολας αλλα αντι να κάνεις αυτες τις ταρζανιές με το ενα ποδι στο πάγκο και το αλλο χέρι στο καναπε και κάμψεις ή καθισματα με χοροπηδητα πάνω σε κάρβουνα :P
γιατι δεν δοκιμάζεις το Intermediate level στα push ups toy strength level;

Aν θυμαμαι καλα απαιτει να βγάλεις 20 σταθερα πους απς για γυναικες... εγω θα κανω 40 για αντρες στα 82 κιλά.

Παντως μην κάνεις ασκησεις-εκτελεσεις στις οποιες δεν εισαι σταθερή. Εκει γινεται η ζημιά φευγει τάση σε λάθος σημειο πιο αδυναμο και σε τσιμπάει.
Θα δοκιμάσω. Μου αρέσει όμως να ζοριζομαι και να τραβάω τις ασκήσεις στα άκρα για να δω μέχρι που μπορώ να φτάσω. Σε λογικά πλαίσια όμως. Χθες που ανέβασα κιλά στα bicep curls και είδα ότι ήταν πιο βαριά από ότι περίμενα τα έριξα γιατί θα τσιμπούσαν τραυματισμό. Προσέχω 😁
@Devil μιας και είσαι σε πρόγραμμα, δοκίμασε άμα θες κάποια στιγμή να αλλάξεις διατροφή και να πας φουλ ζωικά λιπαρά και πολύ χαμηλούς υδατάνθρακες και γράψε μας διαφορες.
Εγώ είμαι σε χαμηλούς υδατάνθρακες αλλά όχι τόσο όσο κετο. Ποτέ δεν επεδίωξα κετο αλλά έτσι μου βγαίνει καθημερινά αφού δεν τρώω πολλούς υδατάνθρακες γιατί δεν μου αρέσουν. Πολύ σπάνια χτυπάω 20% υδατάνθρακες την ημέρα. Διάφορα δεν βλέπω αλλά δεν ξέρω αν έτρωγα υδατάνθρακες πως θα ήμουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν προσλαμβάνω ακόμα λιγότερους δεν μπορώ να βγάλω εύκολα τις ασκήσεις. Κουράζονται οι μύες μου πιο εύκολα.
Εμενα ηταν ξεκαθαρα απο τον τραυματισμο το προβλημα, μιας και εδωσα πιεση στο ποδι ακουσα ενα ΧΡΑΤΣ και καταλαβα πως κατι δεν παει καλα αλλα επειδη δεν ειχα καν ιδεα τι ειναι η θλαση λεω οκ αυριο θα σαι καλα!
Σιγουρα λοιπον ειναι θλαση. Τοσα χρονια δεν ειχα παθει τιποτα απολυτωςςςς ! Αληθεια ειναι σαν να με χτυπησε η γκαντεμια ή μαλλον επειδη δεν γνωριζα τι ειναι τραυματισμος την πατησα ασχημα.
Ξερετε αν τα foam rollers κανουν δουλεια τοσο στην πρόληψη των τραυματισμών όσο και στην αποκατάσταση;
Δεν ξέρω για αυτά αλλά καλό είναι να κάνεις ζεσταμα και stretching πριν και μετά την άσκηση.
View attachment 72207
Αυτό από βδομάδα, σήμερα δοκίμαζα κάποιες καινούριες ασκήσεις κι όσες είχα να κάνω καιρό, αύριο ξύσιμο, Κυριακή χαλαρό τρέξιμο. Από τον Αύγουστο που (ξανα)γάμησα τη μέση μου έκανα μόνο με βάρος σώματος, τώρα που κλείσανε οι παιδικές χαρές ξαμολήθηκαν όλα τα πιτσιρίκια στα μονόζυγα και τα δίζυγα και νομίζουν ότι κάνουν τον spiderman. Με ένα λάστιχο και δυο 8κιλους αλτήρες και μην με τσιμπήσει η γαμωμέση πάλι.
Δυνατό προγραμμα. Βλέπω τα Bulgarian split squats και ήδη νιώθω να πιάνομαι. Θα τα κάνεις με βαρακια ή χωρίς; Είναι δύσκολη άσκηση σίγουρα.
Δοκίμασε να μην τον ψήσεις τελείως και μετά βάλτον σ ένα σκεύος και φτιάξε σάλτσα με μουστάρδα, μέλι, λεμόνι και λίγη αποξηραμένη μέντα, νερό και μαγείρεψέ το όλο μαζί μέχρι να δέσει η σάλτσα. Πηγαίνει πάρα πολύ με τον σολομό σε περίπτωση που τον βαρεθείς σκέτο, μπορείς να την κάνεις όσο γλυκιά ή όσο ξινή θες και με το ελαφρύ βράσιμο βγαίνει και πιο μαλακό το κρέας του! Καλά που μου τον θύμισες, θα πάρω να φτιάξω.
Ο σολομός δεν θέλει πολύ ψήσιμο. Πρέπει να είναι λίγο ώμος μέσα. Επίσης προτείνω να παίρνετε σολομό από Lidl. Δεν έχω βρει αλλού στην Ελλάδα, αλλά μόνο εκεί έχω βρει ροζ σολομό Αλάσκας. Είναι άγριος και άπειρες φορές καλύτερο από ιχθυοτροφείου Νορβηγίας.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Δυνατό προγραμμα. Βλέπω τα Bulgarian split squats και ήδη νιώθω να πιάνομαι. Θα τα κάνεις με βαρακια ή χωρίς; Είναι δύσκολη άσκηση σίγουρα.

Το απόγευμα που τα δοκίμαζα με τα βαράκια (μερικές επαναλήψεις σε κάθε πόδι) με πίεζαν αλλά ήταν οκ. Στα 3 σετ προφανώς θα με κουράσουν περισσότερο, αν δω ότι δε βγαίνει με την καμία απλώς θα ρίξω τις επαναλήψεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σημερινό πρόγραμμα (3 σετ το καθένα):
A)
12 plank to row burpee (7kg)
12 κάμψεις στον πάγκο με ένα πόδι (το πόδι στο πάτωμα) (επανάληψη αλλά 12 στο άλλο πόδι)
Β)
12 καθίσματα σε curl to press (10kg)
12 halo στα γόνατα με βαράκι (10kg)
Γ)
20 ketlebell swings (15kg)
15 side planks σε κάθε πλευρά με βαράκι που το κατεβάζουμε κατω (5kg)
Δ)
2x1 λεπτό plank jacks
2x1 λεπτό inner to outer squat jumps

Σήμερα βγήκα έξω για μεσημεριανό με μια φίλη και έφαγα σαβουρα. Το πιο υγιεινό που βρήκα ήταν σάντουιτς με ψωμί ολικής, γαλοπούλα, χόρτα και μαγιονέζα. Έπρεπε να τους πω να μην βάλουν μαγιονέζα τουλάχιστον. Βλακεία μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εγώ είμαι σε χαμηλούς υδατάνθρακες αλλά όχι τόσο όσο κετο. Ποτέ δεν επεδίωξα κετο αλλά έτσι μου βγαίνει καθημερινά αφού δεν τρώω πολλούς υδατάνθρακες γιατί δεν μου αρέσουν. Πολύ σπάνια χτυπάω 20% υδατάνθρακες την ημέρα. Διάφορα δεν βλέπω αλλά δεν ξέρω αν έτρωγα υδατάνθρακες πως θα ήμουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν προσλαμβάνω ακόμα λιγότερους δεν μπορώ να βγάλω εύκολα τις ασκήσεις. Κουράζονται οι μύες μου πιο εύκολα.

Εννοειται πως δεν έχει νοημα να κάνεις διατροφη η οποια δεν σε βοηθάει να βγαζεις τη προπονηση που πρέπει διοτι δεν θα δεις καμια σημαντικη διαφορά.

Και οσοι πλακωνονται στον υδατανθρακα το κάνουν για να έχουν μεγάλη ενεργεια να σηκωσουν αρκετά βάρη και να βάλουν ετσι μυικη μάζα που θα συνοδευεται αναποφευχθα και απο μια αυξηση του λιπους αλλα αυτο το λιπος θα το χάσουν μετά κάνοντας διαιτα. Ειναι πιο ευκολο να χασεις λιπος απο το να βάλεις μυς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εννοειται πως δεν έχει νοημα να κάνεις διατροφη η οποια δεν σε βοηθάει να βγαζεις τη προπονηση που πρέπει διοτι δεν θα δεις καμια σημαντικη διαφορά.

Και οσοι πλακωνονται στον υδατανθρακα το κάνουν για να έχουν μεγάλη ενεργεια να σηκωσουν αρκετά βάρη και να βάλουν ετσι μυικη μάζα που θα συνοδευεται αναποφευχθα και απο μια αυξηση του λιπους αλλα αυτο το λιπος θα το χάσουν μετά κάνοντας διαιτα. Ειναι πιο ευκολο να χασεις λιπος απο το να βάλεις μυς.
Σήμερα που έφαγα την σαβουρα και μετά έφαγα και ζυμαρικά μου βγήκαν οι ασκήσεις μια χαρά. Έκανα και τις κάμψεις με ένα πόδι με απίστευτη άνεση. Δεν το περίμενα! Θα τα βάλω σε λίπος αλλά αύριο έχει περπάτημα, οπότε ελπίζω να το κάψω. Αύριο το πρόγραμμα έχει πόδια και την Δευτέρα μπαίνω στην 3η εβδομάδα και δυσκολεύει αισθητά. Το θετικό είναι ότι δεν πονάει το χέρι μου και ίσως να μην χρειαστώ επέμβαση. Το αρνητικό είναι ότι άρχισα να νιώθω μια ενόχληση από χθες στον αγκώνα όταν κάνω bicep curls και κατεβάζω το βαράκι. Μπορεί να ήταν και κράμπα. Θα δείξει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top