Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Σήμερα που έφαγα την σαβουρα και μετά έφαγα και ζυμαρικά μου βγήκαν οι ασκήσεις μια χαρά. Έκανα και τις κάμψεις με ένα πόδι με απίστευτη άνεση. Δεν το περίμενα! Θα τα βάλω σε λίπος αλλά αύριο έχει περπάτημα, οπότε ελπίζω να το κάψω. Αύριο το πρόγραμμα έχει πόδια και την Δευτέρα μπαίνω στην 3η εβδομάδα και δυσκολεύει αισθητά. Το θετικό είναι ότι δεν πονάει το χέρι μου και ίσως να μην χρειαστώ επέμβαση. Το αρνητικό είναι ότι άρχισα να νιώθω μια ενόχληση από χθες στον αγκώνα όταν κάνω bicep curls και κατεβάζω το βαράκι. Μπορεί να ήταν και κράμπα. Θα δείξει.
Έτσι πάνε αυτά Νέλλη. Carbs Rules :D Μη τρελαινεσαι επειδη εφαγες λιγη μαγιονεζα και εγω σημερα εβαλα λιγο μερέντα στο πρωινο ... 15-20γρ αλλα την υπολοιπη μερα κανονικα σωστοι υδατανθρακες - πρωτεινη κτλπ.

Οταν τρως λιγο περισσοτερο υδατανθρακα το εκμεταλλευεσαι και κανεις λιγο πιο εντονη προπονηση.

Προσεξε τους αγκώνες γιατι βγάζουν τενοντιτιδες. Βαλε στο προγραμμα ασκησεις για τους πηχεις. Οταν ειχα πει σε κάποιο μέλος απο εδω πριν ξεκινησει τα μονοζυγα να κάνει τέτοιες ασκησεις κανα μηνα δεν το ειχα πει τυχαια ;)

Στον αγκωνα ειναι συνηθως επικονδυλιτιδα ή δικεφαλος γιατι περνάει απο εκει μια μοιρα του. Βάλε μια το ενα χέρι κοντρα στο άλλο και δοκιμασε να σηκωσεις τη παλάμη προς τα πάνω ή πιεσε το νευράκι στον αγκωνα σου να δεις αν πονάς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμενα ηταν ξεκαθαρα απο τον τραυματισμο το προβλημα, μιας και εδωσα πιεση στο ποδι ακουσα ενα ΧΡΑΤΣ και καταλαβα πως κατι δεν παει καλα αλλα επειδη δεν ειχα καν ιδεα τι ειναι η θλαση λεω οκ αυριο θα σαι καλα!
Σιγουρα λοιπον ειναι θλαση. Τοσα χρονια δεν ειχα παθει τιποτα απολυτωςςςς ! Αληθεια ειναι σαν να με χτυπησε η γκαντεμια ή μαλλον επειδη δεν γνωριζα τι ειναι τραυματισμος την πατησα ασχημα.
Ξερετε αν τα foam rollers κανουν δουλεια τοσο στην πρόληψη των τραυματισμών όσο και στην αποκατάσταση;

Στην προληψη τραυματισμων δουλειά κάνει

- Η σωστη προθέρμανση
- Η σωστή τεχνική
- Να μην βιαζομαστε αποτομα σε ασκησεις που δεν αντέχει το κορμάκι μας.

Τα foam rollers ειναι για να αποσυμφορουν τους μυς μετα τη γυμναστική μαζι με το κρεμασμα στο μονοζυγο για την σπονδυλική στήλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κοιτα αν τον γυρο τον φτιαξεις ΕΣΥ και ξέρεις απο τι ΚΡΕΑΣ ειναι ναι.

Αλλα το θεμα ηταν οτι μου μπέρδεψες τη σαρδελα με το γυρο :P

Ιεροσυλια !
Ε αφού δεν ξέρεις πάλι τι κρέας αγοράζεις.
Το χοιρινό ειδικά δεν τρώγεται εύκολα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ε αφού δεν ξέρεις πάλι τι κρέας αγοράζεις.
Το χοιρινό ειδικά δεν τρώγεται εύκολα.

οΤΑΝ Πας στο χασάπη και του λες οτι θέλω φιλετο κοτοπουλο
μοσχάρι νουα χωρις λιπος τοτε ξέρεις τι κρέας τρώς απο ποιο μερος εννοω

Αν ομως πας σε κάποιον χασαπη τον ρωτησεις το μπιφτεκι που εχει ετοιμο απο τι ειναι μεσα
και σου αρχιζει τα "Εχω βαλει μεσα λιαστη ντοματα ενα τονο λαδι τυρι τσένταρ και μερη κρεατος που εχουν λιπος" και αμα 'σου φτιαξω μπιφτεκι οπως το θες δεν θα τρωγεται'

καταλαβαινεις οτι ο ανθρωπακος ειναι γενικα άσχετος με το σπορ και δεν ξαναπηγαινεις.
Ειναι καλος για να σερβιρει κρεας σε μπαρμπαδες που πινουν για πρωινο τσιπουρο.
Με αυτη τη πελατεια εχει μαθει κ θελει να δουλευει.

Οποτε δεν μας κάνει. Αυτο εννουσα να ξέρουμε το κρέας τι προελευση εχει

οταν πας πχ σε ενα σουβλατζιδικο κ ο ενας σου δινει καλαμακι κοτοπουλο "αναμεικτο" με μπουτια μεσα πλατες μαριναρισμενα κτλπ ενω ο αλλος καθαρο στηθος στο καλαμακι του τοτε εγω προσωπικα επιλέγω τον δευτερο

γιατι το στηθος ειναι πιο "καθαρη" πηγή.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
οΤΑΝ Πας στο χασάπη και του λες οτι θέλω φιλετο κοτοπουλο
μοσχάρι νουα χωρις λιπος τοτε ξέρεις τι κρέας τρώς απο ποιο μερος εννοω

Αν ομως πας σε κάποιον χασαπη τον ρωτησεις το μπιφτεκι που εχει ετοιμο απο τι ειναι μεσα
και σου αρχιζει τα "Εχω βαλει μεσα λιαστη ντοματα ενα τονο λαδι τυρι τσένταρ και μερη κρεατος που εχουν λιπος" και αμα 'σου φτιαξω μπιφτεκι οπως το θες δεν θα τρωγεται'

καταλαβαινεις οτι ο ανθρωπακος ειναι γενικα άσχετος με το σπορ και δεν ξαναπηγαινεις.
Ειναι καλος για να σερβιρει κρεας σε μπαρμπαδες που πινουν για πρωινο τσιπουρο.
Με αυτη τη πελατεια εχει μαθει κ θελει να δουλευει.

Οποτε δεν μας κάνει. Αυτο εννουσα να ξέρουμε το κρέας τι προελευση εχει

οταν πας πχ σε ενα σουβλατζιδικο κ ο ενας σου δινει καλαμακι κοτοπουλο "αναμεικτο" με μπουτια μεσα πλατες μαριναρισμενα κτλπ ενω ο αλλος καθαρο στηθος στο καλαμακι του τοτε εγω προσωπικα επιλέγω τον δευτερο

γιατι το στηθος ειναι πιο "καθαρη" πηγή.
Α ναι ισχύει αυτό, ούτε έτοιμους κιμάδες κανονικά , να στο κόβει μπροστά σου .

Αν και αυτά δεν πάνε σε μπαρμπάδες, αυτά πάνε σε πολυάσχολους που δεν έχουν χρόνο ή που δεν τους αρέσει η μαγειρική και θα πάρουν το έτοιμο αντί να πλάθουν κεφτέδες .

Εγώ είπα ότι δεν ξέρεις την προέλευση έτσι και αλλιώς, δηλαδή τι έτρωγε το ζώο, πως μεγάλωσε .

Το πολύ λίπος πάντως του χοιρινού είτε σε γύρο είτε σε καλαμάκι φαίνεται αναλόγως του σουβλατζίδικου , μη πας και στο τελείως χάλια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Α ναι ισχύει αυτό, ούτε έτοιμους κιμάδες κανονικά , να στο κόβει μπροστά σου .

Αν και αυτά δεν πάνε σε μπαρμπάδες, αυτά πάνε σε πολυάσχολους που δεν έχουν χρόνο ή που δεν τους αρέσει η μαγειρική και θα πάρουν το έτοιμο αντί να πλάθουν κεφτέδες .

Εγώ είπα ότι δεν ξέρεις την προέλευση έτσι και αλλιώς, δηλαδή τι έτρωγε το ζώο, πως μεγάλωσε .

Το πολύ λίπος πάντως του χοιρινού είτε σε γύρο είτε σε καλαμάκι φαίνεται αναλόγως του σουβλατζίδικου , μη πας και στο τελείως χάλια.

Ο τυπας μου ειπε ενα καρο μαλακιες οτι βάζει στο ετοιμο μπιφτέκι

- λευκο ψωμι
- τσενταρ
- τοματοπολτο
- εξτρα ζαχαρη

ο τοματοπολτος οκ δεν παω για αγώνες οποτε δεν θα κανω αγωνιστικη διατροφη στην οποια δεν θα επιτρεποταν ΟΥΤΕ αυτο ουτε οι φακες - οσπρια αλλα λευκο ψωμι και τσενταρ με 45γρ λιπαρα στα 100γρ δεν εγκρινω.

Αντι για λευκο ψωμι μπορεις να βάλεις κουάκερ... αλλα δεν θα τρωγεται. Οκ

Για αυτο αμα κατσουμε διπλα διπλα το καλοκαιρι στη παραλια θα δεις την μέρα με τη νυχτα :P
Για αυτο ενω εχω φάει πρωινο απο τις 9 και μιση ουτε μια φορα εχω χασμουρηθει πηγα εκανα δουλειές κ ειμαι ετοιμος για 1.5 ωρα προπονησης. Και η ωρα ειναι 12 και μιση... 3 ωρες μετά + 1.5 = 4.5 ωρες.

Επειδη ολοι αυτοι ξέρουν να τρωνε και εμεις οχι κ μας κοροιδευουν οπως κοροιδεψε αυτος οτι αν μου φτιαξει ενα μπιφτεκι οπως του το λεω δεν θα τρώγεται. Μετα αν κοροιδευω το καλοκαιρι θα ειμαι το κακο παιδι; :P :P

Μπορω πολυ ανετα το πρωινο που τρωω να το κανω εφαμιλλο μιας βάφλας στη γευση αλλα δεν εχω παρει ακομη αντικολλητικο τηγανι να ριξω μεσα τα ασπραδια το κουακερ και να φτιαξω κουακεροπιτες σαν βάφλα να ριξω μέσα και την πρωτεινη μου με γευση σοκολατα βανιλια και στο τέλος λιγο σιροπάκι χωρις λιπαρα (αυτο οκ μπορει να ειναι επεξεργασμενο) αλλα θα ειναι σαν να τρως κρεπα. Αμα θελω μπορω να ριξω και 1-2 μπισκοτα εμποριου ή ελαχιστη σοκολατα δεν προκειται να μου κάνουν τιποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημερινη προπονηση

ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ
1) ΕΣΩ- ΕΞΩ ΣΤΡΟΦΕΙΣ ΓΙΑ ΩΜΟΥΣ
3 ΚΙΛΆ ΕΠΙ 13 ΕΠΑΝ. ΕΠΙ 3 ΣΕΤ
Σταθερά.
ΣΤΗΘΟΣ

2) Κάμψεις με αργο τέμπο

1ο σέτ 15 επαναληψεις
2ο σέτ 20 επαν.
3ο σέτ 15 επαν. Ή και 20
4ο σέτ 15 επαν.

Σέτ με 20 επαναληψεις

3) ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΩΣ 18κιλά
15 επαν.
15 επαν.
13 επαν.
Προοδος-> 4 reps παραπανω.

4) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 6 ΚΙΛΩΝ
10-12-10-12 επαναληψεις επι 4 σέτ
Πρόοδος -> Σέτ με 12 επαναληψεις

5) ΣΚΥΦΤΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΛΕ ΛΑΣΤΙΧΟ
4 Σέτ – οσες επαναληψεις για μυικη αποτυχια.

6) ΜΟΝΟΖΥΓΟΣ
4 Σέτ – οσες επαναληψεις για μυικη αποτυχια

7) ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ ΣΤΑ 4 ΚΙΛΑ

15 επαν. + δισέτ με λάστιχο μαυρο σε στίλο ορθιος κωπηλατικη ψηλά
15 επαν. + δισέτ με λάστιχο σε στίλο ορθιος κωπηλατικη ψηλά
15 επαν. + δισέτ με λάστιχο σε στίλο ορθιος κωπηλατικη ψηλά
25 επαναληψεις με μαυρο λάστιχο ορθιος σε στιλο
Σταθερά – δισέτ

8) ΠΟΔΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ με μπλε λαστιχο
5 σέτ


ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ
10 επαναληψεις επι 3 σετ, καμψεις ισχιου

Τα καθισματα με κοιλιακους μπορουν να γινουν και άλλη μέρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοειται πως δεν έχει νοημα να κάνεις διατροφη η οποια δεν σε βοηθάει να βγαζεις τη προπονηση που πρέπει διοτι δεν θα δεις καμια σημαντικη διαφορά.

Και οσοι πλακωνονται στον υδατανθρακα το κάνουν για να έχουν μεγάλη ενεργεια να σηκωσουν αρκετά βάρη και να βάλουν ετσι μυικη μάζα που θα συνοδευεται αναποφευχθα και απο μια αυξηση του λιπους αλλα αυτο το λιπος θα το χάσουν μετά κάνοντας διαιτα. Ειναι πιο ευκολο να χασεις λιπος απο το να βάλεις μυς.

Και το λίπος ενέργεια δίνει, όπως οι υδατάνθρακες. Έχω διαβάσει ότι τα λιπαρά έχουν καλύτερη ενεργειακή απόδοση από τους υδατάνθρακες όταν κάνεις άσκηση χαμηλής έντασης χωρίς πολλά explosive movements οπως για παράδειγμα χαμηλά κιλα και πολλές επαναλήψεις. Γι αυτό σου είπα να κάνεις το πείραμα, μπορεί πιθανώς να σου δώσει παραπάνω ενέργεια.

Έτσι κι αλλιώς αναγκαστικά κάποια στιγμή θα αλλάξεις διατροφή γιατί το σώμα θα έχει συνηθίσει όπως με την άσκηση και θα υπάρξει ένα πλατό και θα πρέπει να δοκιμάσεις κάτι νέο για επαναφέρεις το ερέθισμα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έχε υπόψιν σου και την ''ορθορεξία'' πάντως γιατί σε βλέπω να έχεις μια τάση προς τα εκεί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Και το λίπος ενέργεια δίνει, όπως οι υδατάνθρακες. Έχω διαβάσει ότι τα λιπαρά έχουν καλύτερη ενεργειακή απόδοση από τους υδατάνθρακες όταν κάνεις άσκηση χαμηλής έντασης χωρίς πολλά explosive movements οπως για παράδειγμα χαμηλά κιλα και πολλές επαναλήψεις. Γι αυτό σου είπα να κάνεις το πείραμα, μπορεί πιθανώς να σου δώσει παραπάνω ενέργεια.

Έτσι κι αλλιώς αναγκαστικά κάποια στιγμή θα αλλάξεις διατροφή γιατί το σώμα θα έχει συνηθίσει όπως με την άσκηση και θα υπάρξει ένα πλατό και θα πρέπει να δοκιμάσεις κάτι νέο για επαναφέρεις το ερέθισμα.

Δεν το εχω δοκιμάσει φίλος. Δε ξερω η Νελλη αν εχει να μας πει καμια διαφορα που το εκανε περισσοτερο.

Σημερινη προπονηση σε γηπεδα - παιδικες χαρες και ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ εχει εξοπλισμο που να μπορει να χρησιμοποιηθει για να βγαλουμε προπονηση σε αυτους τους δυσκολους καιρους.


Ξεκινημα με 25 πληρεις και κανονικες κάμψεις στο 3ο σετ. 15-20-25 και 15.

Έλξεις 6 - 5 - 4 - 5 εδω θέλουμε δουλειτσα τα υπολοιπα οπως τα εγραφε το προγραμμα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201115_005802.jpg
    IMG_20201115_005802.jpg
    2.5 MB · Εμφανίσεις: 90
  • IMG_20201115_005858.jpg
    IMG_20201115_005858.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 94
  • IMG_20201115_005937.jpg
    IMG_20201115_005937.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 87

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ελα ρε παικταρά με τις δημιουργιες σου ! :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πάμε δυνατά βλέπω είμαστε όλοι εδώ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Κινοα με κοτοπουλο 10γρ εξτρα λαδι , κοτατζ 100γρ και λιγη μουσταρδα.

Εκπληκτικο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201115_062032.jpg
    IMG_20201115_062032.jpg
    1 MB · Εμφανίσεις: 87

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμένα δεν μου βγαίνουν οι ασκήσεις εύκολα οταν προσλαμβάνω λίγους υδατάνθρακες. Ζοριζομαι ακόμα και στα καθίσματα χωρίς βάρη. Στο περπάτημα όμως έχω τρελή αντοχή. Επίσης έχω περισσότερη ενέργεια και λιγότερη υπνηλία. Αν φάω πολλούς υδατάνθρακες, πχ μακαρόνια, και κάτσω μετά να δω τηλεόραση μετά από μισή με μία ώρα θα αρχίσω να νυστάζω. Αν φάω σαλάτα με μπριζόλα δεν το παθαίνω και έχω όρεξη να είμαι συνέχεια στο πόδι.

Οι κεφτέδες δεν χρειάζονται ψωμί. Εγώ μόνο κιμά, αυγά, αλάτι, πιπέρι, κρεμμύδι, και καμιά φορά και πράσο βάζω. Μια χαρά γίνονται και δεν διαλύονται. Το ψωμί είναι filler. Κιμά κάνω στο σπίτι. Οπότε μπιφτέκια και λουκάνικα που κάνω είναι υγιεινά και ξέρω ακριβώς τι περιέχουν. Πάντως παιδιά ο κιμάς που κάνω στο σπίτι με τον κιμά απέξω δεν συγκρίνεται. Είναι πιο κόκκινος και το λίπος ανύπαρκτο. Όταν βλέπω απαχο κιμα έξω γελάω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κινοα με κοτοπουλο 10γρ εξτρα λαδι , κοτατζ 100γρ και λιγη μουσταρδα.

Εκπληκτικο.
Πώς το κάνεις το κινόα; Το βράζεις μόνο; Βάζεις κάτι άλλο μέσα; Έχω πάρει αρκετό και απλά το βράζω αλλά αναρωτιέμαι αν μπορώ να το κάνω σαν ριζότο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Εμένα δεν μου βγαίνουν οι ασκήσεις εύκολα οταν προσλαμβάνω λίγους υδατάνθρακες. Ζοριζομαι ακόμα και στα καθίσματα χωρίς βάρη. Στο περπάτημα όμως έχω τρελή αντοχή. Επίσης έχω περισσότερη ενέργεια και λιγότερη υπνηλία. Αν φάω πολλούς υδατάνθρακες, πχ μακαρόνια, και κάτσω μετά να δω τηλεόραση μετά από μισή με μία ώρα θα αρχίσω να νυστάζω. Αν φάω σαλάτα με μπριζόλα δεν το παθαίνω και έχω όρεξη να είμαι συνέχεια στο πόδι.

Οι κεφτέδες δεν χρειάζονται ψωμί. Εγώ μόνο κιμά, αυγά, αλάτι, πιπέρι, κρεμμύδι, και καμιά φορά και πράσο βάζω. Μια χαρά γίνονται και δεν διαλύονται. Το ψωμί είναι filler. Κιμά κάνω στο σπίτι. Οπότε μπιφτέκια και λουκάνικα που κάνω είναι υγιεινά και ξέρω ακριβώς τι περιέχουν. Πάντως παιδιά ο κιμάς που κάνω στο σπίτι με τον κιμά απέξω δεν συγκρίνεται. Είναι πιο κόκκινος και το λίπος ανύπαρκτο. Όταν βλέπω απαχο κιμα έξω γελάω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πώς το κάνεις το κινόα; Το βράζεις μόνο; Βάζεις κάτι άλλο μέσα; Έχω πάρει αρκετό και απλά το βράζω αλλά αναρωτιέμαι αν μπορώ να το κάνω σαν ριζότο.

To κάνει ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ για μένα :P

Τα γευματα μου σημερα ηταν τα εξης

πρωινο το κλασσικο με 300γρ γιαουρτι 100γρ κουακερ 120γρ μπανανα , 10γρ μέλι , 50γρ καρυδια
δευτερο γευμα μετα τη προπονηση 3 ρυζογκοφρετες 1 σκουπ πρωτεινης
3ο γευμα αυτο που ειδες
και 4ο γευμα 125 γρ κοτοπουλο , 100γρ πατατα , 50γρ ρυζι , 10γρ λαδι λιγη μουσταρδα αυτο το μαγειρεψα εγω
 

Συνημμένα

  • IMG_20201115_094501.jpg
    IMG_20201115_094501.jpg
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 97

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Γενικα το κινοα τα σπαει σαν υδατανθρακας μαζι με ρυζι καστανο - γλυκοπατατα και απλη πατατουλα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γενικα το κινοα τα σπαει σαν υδατανθρακας μαζι με ρυζι καστανο - γλυκοπατατα και απλη πατατουλα.
Η πατάτα δεν μου αρέσει αλλά η γλυκοπατάτα τα σπάει. Η τηγανητή γλυκοπατάτα είναι η αγαπημένη μου αλλά την αποφεύγω για ευνόητους λόγους 😆 Ψητή είναι εξίσου καλη. Ανακάλυψα τελευταία τις κόκκινες φακές που βράζουν σε 10 λεπτά και κάνουν την σούπα χυλό και έχω τρελαθεί. Εύκολο και γρήγορο γεύμα πρωτεινης με χαμηλές θερμίδες. Βάζω και κοτόπουλο μέσα μερικές φορές για να αυξήσω την πρωτεϊνη.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι τυχερή που είσαι :( εμένα η γλυκοπατάτα μου φέρνει αναγούλα. Ευελπιστώ πως κάποια στιγμή θα πάθω ανοσία.
Έλα ρε! Εμένα μου αρέσουν στον φούρνο σε κύβους με αλάτι, λάδι και κανέλα. Οι τηγανητές όμως είναι σε άλλο επίπεδο, ειδικά όταν τις βουτάς σε σάλτσα από γιαούρτι/sour cream με ροκφόρ 🤤
Χθες έφτιαξα paella με κοτόπουλο, μύδια, αχιβάδες και γαρίδες. Φοβερή και υψηλή σε πρωτεινη με λίγες θερμίδες. Θα την καθιερωσω κάθε Σ/Κ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top