Fitness Thread!

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
κοιταξε υπαρχει μια διαφορα,σε κιλα δηλαδη λιπος και μυικο ιστο.
Αυτο δεν το καταλαβαινεις σε μια μερα μονο μεσα.
Αλλα βλεποντας το στο προγραμμα μιας εβδομαδας /ενος μηνα για παραδειγμα βλεπεις συγκεντρωτικα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μπορεί να έβαλες μυς ρε 😂

Στη παρουσα φάση με νοιάζει να κλεισω την καραντινα φτάνωντας κάποια στατιστικά τα οποια θα με βοηθησουν απο του χρονου να επικεντρωθω και να ανεβω στα κλασσικά βάρη του γυμναστηριου.

Κάμψεις -> 40 (ως τώρα έχω κάνει 32)
Έλξεις -> 12 (ως τωρα έχω κάνει 6)
Προβολές -> 40 (ως τωρα έχω κάνει 25)

Αυτα ειναι τα 3 βασικά στατιστικά που θέλω να πιάσω.

Προφανως τα 40 στις κάμψεις θα σημαινουν το λιγοτερο 2 λεπτά υπο τάση. Με λιγα λογια οι επαναληψεις θα γινονται κανονικα και οχι γρηγορα κ μισές.

Και η υπολοιπη προπονηση ειναι βοηθητικη με λάστιχα που και εκει κοιτάζω να ανεβαινω. Σε λιγο θα εχω φτιάξει την επομενη προπονηση και θα πάω για ύπνο μετά... εχω ετοιμάσει κ το πρωινο για τη δουλεια αυριο

75γρ κουακερ , 50γρ καρυδια - 25γρ ταχινι , 15γρ μέλι και θα πάρω και 1 γιαουρτι 200γρ θα τα ανακατεψω ολα αυτα και θα κάνουν ενα πρωινο ΜΠΟΜΠΑ !
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Κάμψεις -> 40 (ως τώρα έχω κάνει 32)
Έλξεις -> 12 (ως τωρα έχω κάνει 6)
Προβολές -> 40 (ως τωρα έχω κάνει 25)

Αυτα ειναι τα 3 βασικά στατιστικά που θέλω να πιάσω.
Πόσα σετ κάνεις σε αυτές τις ασκήσεις;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Πόσα σετ κάνεις σε αυτές τις ασκήσεις;

Στη χθεσινη προπονηση έκανα 4 σέτ στις κάμψεις

τα 2 ήταν με αργό τέμπο δηλαδη 2 δευτερολεπτα κάτω 1 πάνω και εβγαλα 17 και 16 επαναληψεις

και μετα αλλα 2 σέτ με ενα λαστιχάκι των 11 κιλών ωστε να έχω έξτρα αντισταση στη πλατη καθως ανεβαινω....

Με 9 και 10 επαναληψεις αντιστοιχα.
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Στη χθεσινη προπονηση έκανα 4 σέτ στις κάμψεις

τα 2 ήταν με αργό τέμπο δηλαδη 2 δευτερολεπτα κάτω 1 πάνω και εβγαλα 17 και 16 επαναληψεις

και μετα αλλα 2 σέτ με ενα λαστιχάκι των 11 κιλών ωστε να έχω έξτρα αντισταση στη πλατη καθως ανεβαινω....

Με 9 και 10 επαναληψεις αντιστοιχα.
Cool! Μια χαρά.

Αρά πχ ο στόχος των 40 επαναλήψεων στις κάμψεις εννοείς να είναι χωρίς πολλαπλά σετ ή όχι;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Cool! Μια χαρά.

Αρά πχ ο στόχος των 40 επαναλήψεων στις κάμψεις εννοείς να είναι χωρίς πολλαπλά σετ ή όχι;

Ναι εννοειται να κάνεις 40 κάμψεις με κανονικο τέμπο σε ένα σέτ. Αυτο ειναι το Intermediate challenge του strengthstandards.com μυικά δεν πετυχαινεις κάτι παραπανω ως προς την υπερτροφια αν κάνεις παραπανω απο 15-20 καμψεις σε σέτ , θεωρητικα η ασκηση δεν εχει να σου προσφέρει κάτι αλλο κ πρεπει να βρεις τροπο να ανεβάσεις την αντίσταση με άλλους τροπους. Πχ σακιδια με έξτρα βάρος - λάστιχα - άλλες παραλλαγές - λάστιχα στη πλάτη κτλπ

Αλλα για κάποιο λογο το strength standards την έχει στις 40 επαναληψεις bodyweighted για να θεωρηθεις μέσος αθλητης. 2 επιπεδα πάνω απο αρχάριος.
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Να πω και εγώ με την σειρά μου την προπόνηση που έκανα σήμερα.
Για την καραντίνα, ο εξοπλισμός μου είναι κάτι αλτήρες.

Πλάτη
* Έλξεις μονόζυγο ανοιχτή λαβή (8 επαναλήψεις - 4 σετ)
* Έλξεις μονόζυγο κλειστή λαβή (8 επαναλήψεις - 4 σετ)
* Χαμηλή κωπηλατική με αλτήρες (12 επαναλήψεις - 4 σετ + 4 σετ με λιγότερα κιλά)
* Superset Dumbell single arms με μια άλλη άσκηση που δεν ξέρω το όνομα (8 + 8, 4 σετ)

Τρικέφαλα
* Γαλλικές πιέσεις (10 επαναλήψεις- 2 σετ + 8 επαναλήψεις - 2 σετ με περισσότερα κιλά)
* Dips (25 επαναλήψεις, 3 σετ) superset με ακόμα μία άσκηση (δεν ξέρω όνομα) (20 επαναλήψεις, 3 σετ)
* Πίεσεις με αλτήρες όρθιος (8 + 8 επαναλήψεις, 3 drop σετ)

Για κοιλιακούς έχω κατεβάσει εφαρμογή στο κινητό και ακολουθώ το πρόγραμμα της εφαρμογής.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Να πω και εγώ με την σειρά μου την προπόνηση που έκανα σήμερα.
Για την καραντίνα, ο εξοπλισμός μου είναι κάτι αλτήρες.

Πλάτη
* Έλξεις μονόζυγο ανοιχτή λαβή (8 επαναλήψεις - 4 σετ)
* Έλξεις μονόζυγο κλειστή λαβή (8 επαναλήψεις - 4 σετ)
* Χαμηλή κωπηλατική με αλτήρες (12 επαναλήψεις - 4 σετ + 4 σετ με λιγότερα κιλά)
* Superset Dumbell single arms με μια άλλη άσκηση που δεν ξέρω το όνομα (8 + 8, 4 σετ)

Τρικέφαλα
* Γαλλικές πιέσεις (10 επαναλήψεις- 2 σετ + 8 επαναλήψεις - 2 σετ με περισσότερα κιλά)
* Dips (25 επαναλήψεις, 3 σετ) superset με ακόμα μία άσκηση (δεν ξέρω όνομα) (20 επαναλήψεις, 3 σετ)
* Πίεσεις με αλτήρες όρθιος (8 + 8 επαναλήψεις, 3 drop σετ)

Για κοιλιακούς έχω κατεβάσει εφαρμογή στο κινητό και ακολουθώ το πρόγραμμα της εφαρμογής.

Ωραιος στο μονοζυγο ! Τη κλειστη λαβή προσεξε γιατι δινει εξτρα πιεση στους πηχεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν είχα σκοπό να γυμναστώ χθες αλλά τελικά έκανα ένα γρήγορο Tabata στις 8 το βράδυ.
6 ασκήσεις, 8 γύρους η καθεμία, 20s ασκηση, 10s διάλειμμα με 30s διάλειμμα μεταξύ ασκησεων. Η τελευταία που ήταν κοιλιακοί με βαρακια με πέθανε (toe touch crunch + από 4.5 κιλά βαράκι στο κάθε χέρι). Ίσως επειδή ήταν ήδη πιασμένοι από το χθεσινό που είχε bicycle crunches και έπρεπε να ξεκουραστώ αλλά δεν ξεκουράστηκα.

Φέτος το new year resolution μου δεν θα είναι το γυμναστήριο και η άσκηση γιατί ήδη η άσκηση έχει ενταχθεί στην καθημερινότητα μου. Θα θέσω ως στόχο να γίνω πιο δυνατή και βελτιώσω τις κάμψεις μου. Εσείς τι έχετε θέσει ως στόχο το 2021?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@Nelliel @Devil @Nick890 Με την ευχή το 2021 να είναι χρόνος κανονικότητας σε ολα οσα αφησαμε! 😊χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια με υγεια! 👍😊Αρα αντοχες! 💪💪😊
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Nelliel @Devil @Nick890 Με την ευχή το 2021 να είναι χρόνος κανονικότητας σε ολα οσα αφησαμε! 😊χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια με υγεια! 👍😊Αρα αντοχες! 💪Ευτυχισμενκσμεν
Ευτυχισμένο το νέο έτος 🎄🎄🎄🎄
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είχα σκοπό να γυμναστώ χθες αλλά τελικά έκανα ένα γρήγορο Tabata στις 8 το βράδυ.
6 ασκήσεις, 8 γύρους η καθεμία, 20s ασκηση, 10s διάλειμμα με 30s διάλειμμα μεταξύ ασκησεων. Η τελευταία που ήταν κοιλιακοί με βαρακια με πέθανε (toe touch crunch + από 4.5 κιλά βαράκι στο κάθε χέρι). Ίσως επειδή ήταν ήδη πιασμένοι από το χθεσινό που είχε bicycle crunches και έπρεπε να ξεκουραστώ αλλά δεν ξεκουράστηκα.

Φέτος το new year resolution μου δεν θα είναι το γυμναστήριο και η άσκηση γιατί ήδη η άσκηση έχει ενταχθεί στην καθημερινότητα μου. Θα θέσω ως στόχο να γίνω πιο δυνατή και βελτιώσω τις κάμψεις μου. Εσείς τι έχετε θέσει ως στόχο το 2021?
Να κάνω όσο περισσότερα μπορώ από αυτά που έκανα το 2020 .και πάνω από όλα να εξελιχθω ως άνθρωπος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Xρονια πολλα στη παρέα, ευχομαι ευτυχές το νέο έτος με υγεια και καλες γυμναστικές σε ολους/ολες ;)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλή χρονιά σε όλους! Εγώ είμαι ακόμα στο 2020 🤣
Έλεγα να μην κάνω τίποτα σήμερα αλλά είχα ενέργεια και είπα να κάνω ένα HIIT χωρίς βαρακια. Αναζωογονητικό όπως πάντα! Έκανα αυτό σημερα:

Screenshot_20201231-143403.png


Είχε καμψεις, burpees, skater jumps, beast to crab, 180 squat jumps, plank ups και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι κατά την διάρκεια της άσκησης έριχνα καντήλια 🤣🤣🤣

Ο σφυγμος μου ήταν σε peak για αρκετή ώρα. Καλή άσκηση (λέει 35 λεπτά γιατί πάντα κάνω cooldown+stretch στο τέλος για περίπου 10 λεπτά):

Screenshot_20201231-144013.png
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλή χρονιά σε όλους! Εγώ είμαι ακόμα στο 2020 🤣
Έλεγα να μην κάνω τίποτα σήμερα αλλά είχα ενέργεια και είπα να κάνω ένα HIIT χωρίς βαρακια. Αναζωογονητικό όπως πάντα! Έκανα αυτό σημερα:

View attachment 73727

Είχε καμψεις, burpees, skater jumps, beast to crab, 180 squat jumps, plank ups και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι κατά την διάρκεια της άσκησης έριχνα καντήλια 🤣🤣🤣

Ο σφυγμος μου ήταν σε peak για αρκετή ώρα. Καλή άσκηση (λέει 35 λεπτά γιατί πάντα κάνω cooldown+stretch στο τέλος για περίπου 10 λεπτά):

View attachment 73728
Amazing! 👍😊μπορει να μην εχω το ρυθμο στην ασκηση το δικο σου αλλα χαιρομαι πολυ να βλεπω ατομα με προγραμμα και επιδοσεις! Πολλα μπραβο!!! Καλη χρονια με υγεια και δυναμη! 💪💪💪💪😊και οτι ποθεις @Nelliel ευχομαι να το βρεις!
Μονο εσυ ξερεις τι προσπαθεια χρειαζεται για όλα αυτα που μας περιγραφεις HIT κλπ απο μενα respect απλα! 😊👍
Να εισαι καλα!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Amazing! 👍😊μπορει να μην εχω το ρυθμο στην ασκηση το δικο σου αλλα χαιρομαι πολυ να βλεπω ατομα με προγραμμα και επιδοσεις! Πολλα μπραβο!!! Καλη χρονια με υγεια και δυναμη! 💪💪💪💪😊και οτι ποθεις @Nelliel ευχομαι να το βρεις!
Μονο εσυ ξερεις τι προσπαθεια χρειαζεται για όλα αυτα που μας περιγραφεις HIT κλπ απο μενα respect απλα! 😊👍
Να εισαι καλα!
Επίσης! Καλή χρονιά!

Τον περασμένο Μάιο όταν ξεκίνησα δεν μπορούσα να τα κάνω όλα αυτά. Να φανταστείς ότι δεν μπορούσα να κάνω ούτε ένα donkey kick jump. Τα πόδια μου με το ζόρι σηκώνονταν 5εκ από το έδαφος. Έκανα tricep kickbacks με βαρακια των 907γρ και πέθαινα. Αν δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες ασκήσεις τώρα, να είσαι σίγουρη ότι σε μισό χρόνο θα πετάς! Είναι αποθαρρυντικο όταν δεν βλέπεις βελτίωση μέσα σε 1 εβδομάδα, σε 1 μήνα ή ακόμα και σε 1 τρίμηνο, αλλά να ξέρεις ότι η βελτίωση θα έρθει και θα εκπλαγείς με το τι μπορείς να κάνεις.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Επίσης! Καλή χρονιά!

Τον περασμένο Μάιο όταν ξεκίνησα δεν μπορούσα να τα κάνω όλα αυτά. Να φανταστείς ότι δεν μπορούσα να κάνω ούτε ένα donkey kick jump. Τα πόδια μου με το ζόρι σηκώνονταν 5εκ από το έδαφος. Έκανα tricep kickbacks με βαρακια των 907γρ και πέθαινα. Αν δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες ασκήσεις τώρα, να είσαι σίγουρη ότι σε μισό χρόνο θα πετάς! Είναι αποθαρρυντικο όταν δεν βλέπεις βελτίωση μέσα σε 1 εβδομάδα, σε 1 μήνα ή ακόμα και σε 1 τρίμηνο, αλλά να ξέρεις ότι η βελτίωση θα έρθει και θα εκπλαγείς με το τι μπορείς να κάνεις.
Ναι εχω αργο ρυθμο ασκησεων ισως επειδη αφηνω μερα παρα μερα αλλα που θα παει θα φτασω κι εγω σε προχωρημενο επιπεδο καποια στιγμη! 💪💪💪😂
Μα στην καθε ασκηση σημασια εχει η επαναληψη βεβαιως και η διατηρηση ενος σταθερου προγραμματος.
Ευχαριστω! 😊👍
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι εχω αργο ρυθμο ασκησεων ισως επειδη αφηνω μερα παρα μερα αλλα που θα παει θα φτασω κι εγω σε προχωρημενο επιπεδο καποια στιγμη! 💪💪💪😂
Μα στην καθε ασκηση σημασια εχει η επαναληψη βεβαιως και η διατηρηση ενος σταθερου προγραμματος.
Ευχαριστω! 😊👍
Όπως μπορείς. Εγώ να φανταστείς στις αρχές σε πρόγραμμα ΗΙΙΤ που ήταν πχ 45s on 15s rest, και είχε καμψεις μέσα, τις έκανα στα γόνατα και με το ζόρι έβγαζα 2-3 στα 45s. Θα φτάσεις απλά θέλει υπομονή και μην τα παρατάς. Αρχές Σεπτέμβρη που έκανα το πρώτο AMRAP στο challenge εβγαλα 4 γύρους σε 30 λεπτά. Προχθές που το έκανα μετά από τόσους μήνες έκανα 7 γύρους! Πέθανα και μπορούσα να κάνω και 8 αλλά έκανα πολλά διαλείμματα για να πάρω ανάσα. Τρέχω πλέον σε ανηφόρες χωρίς να λαχανιαζω. Εγώ που μερικά χρόνια πριν έτρεχα ένα τετράγωνο να προλάβω το αστικό και ήμουν με την ψυχή στο στόμα!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όπως μπορείς. Εγώ να φανταστείς στις αρχές σε πρόγραμμα ΗΙΙΤ που ήταν πχ 45s on 15s rest, και είχε καμψεις μέσα, τις έκανα στα γόνατα και με το ζόρι έβγαζα 2-3 στα 45s. Θα φτάσεις απλά θέλει υπομονή και μην τα παρατάς. Αρχές Σεπτέμβρη που έκανα το πρώτο AMRAP στο challenge εβγαλα 4 γύρους σε 30 λεπτά. Προχθές που το έκανα μετά από τόσους μήνες έκανα 7 γύρους! Πέθανα και μπορούσα να κάνω και 8 αλλά έκανα πολλά διαλείμματα για να πάρω ανάσα. Τρέχω πλέον σε ανηφόρες χωρίς να λαχανιαζω. Εγώ που μερικά χρόνια πριν έτρεχα ένα τετράγωνο να προλάβω το αστικό και ήμουν με την ψυχή στο στόμα!
Αν ειδες στα πρωτα πρωτα μου σχολια εκανα κολυμβηση αποστασεων σε ανοιχτη θαλασσα οποτε το λαχανιασμα τότε δεν ηξερα τι θα πει.
Παλιά αυτο.
Μετα με διαβασματα/σχολες/δουλειες τα αφησα και τα περιορισα σε γυμναστηριο γιατι δεν ημουν κοντα σε θαλασσα αλλαξα πολη.
Τωρα με την πρωτη καραντινα ειχα ξεκινησει το HIT σε αργους ρυθμους βεβαια, και τωρα ειμαι στο basic θα ελεγα.
Το παω αργα και καθε φορα κανω λιγο παραπανω, ανεβαζω ενταση καταλαβες.
Πιστεύω οτι σε ενα μηνα θα εχω φτασει το επαγγελματικο το δικο σου επιπεδο💪💪💪💪😊
Να σου πω ενα σκηνικο να γελασεις.
Εντελως ξαφνικα πριν χρονια επρεπε να κανω αφαίρεση χολης. Μπαινω μεσα θα γινοταν την επομενη μερα η εγχειριση ξερεις ερχεται η αναισθησιολογος και σου κάνει ερωτήσεις, μου λεει με ρωταει πχ τσιγαρο? Λεω όχι (η πλάκα ειναι το εκανα επειτα) λοιπον το εκοψα βεβαια, λεω οχι μου λεει απο ασκηση λεω κολυμπαω αποστασεις στη θαλασσα, μου λεει και εδω γελαμε😂τι μιλαμε τωρα? Μου λεει χαχαχαχα 😂επειδη παίρνει το ιστορικο και επειδη ειδε εναν καθολα υγιη οργανισμο. Ειχε πλακα η αντιδραση της. 😂
Keep going λοιπον να βγουμε ολοι καλυτεροι και να επανέλθουμε στις ζωες μας! 💪😊
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν ειδες στα πρωτα πρωτα μου σχολια εκανα κολυμβηση αποστασεων σε ανοιχτη θαλασσα οποτε το λαχανιασμα τότε δεν ηξερα τι θα πει.
Παλιά αυτο.
Μετα με διαβασματα/σχολες/δουλειες τα αφησα και τα περιορισα σε γυμναστηριο γιατι δεν ημουν κοντα σε θαλασσα αλλαξα πολη.
Τωρα με την πρωτη καραντινα ειχα ξεκινησει το HIT σε αργους ρυθμους βεβαια, και τωρα ειμαι στο basic θα ελεγα.
Το παω αργα και καθε φορα κανω λιγο παραπανω, ανεβαζω ενταση καταλαβες.
Πιστεύω οτι σε ενα μηνα θα εχω φτασει το επαγγελματικο το δικο σου επιπεδο💪💪💪💪😊
Να σου πω ενα σκηνικο να γελασεις.
Εντελως ξαφνικα πριν χρονια επρεπε να κανω αφαίρεση χολης. Μπαινω μεσα θα γινοταν την επομενη μερα η εγχειριση ξερεις ερχεται η αναισθησιολογος και σου κάνει ερωτήσεις, μου λεει με ρωταει πχ τσιγαρο? Λεω όχι (η πλάκα ειναι το εκανα επειτα) λοιπον το εκοψα βεβαια, λεω οχι μου λεει απο ασκηση λεω κολυμπαω αποστασεις στη θαλασσα, μου λεει και εδω γελαμε😂τι μιλαμε τωρα? Μου λεει χαχαχαχα 😂επειδη παίρνει το ιστορικο και επειδη ειδε εναν καθολα υγιη οργανισμο. Ειχε πλακα η αντιδραση της. 😂
Keep going λοιπον να βγουμε ολοι καλυτεροι και να επανέλθουμε στις ζωες μας! 💪😊
Αγαπώ κολύμβηση! Έκανα πολύ κολυμβητήριο από 6 ετών μέχρι 13-14. Μετά το έκοψα γιατί ήθελα βόλλευ. Οπότε πάω θάλασσα κολυμπάω μακριά. Πάντα φεύγω πολύ μέσα στην θάλασσα και με το ζόρι βλέπω την παραλία. Το έκανα και στην Χαβάη αυτό και μετά συνειδητοποίησα ότι ίσως έχει καρχαρίες εκεί γιατί είναι ωκεανός 🤣 Είναι υπέροχη αίσθηση το κολύμπι!

Σε ένα μήνα θα έχεις δει τρομερή βελτίωση. Συνιστώ να μην βιάζεσαι ώστε να μάθεις πρώτα να κάνεις σωστή εκτελεση. Εγώ τα καθίσματα τα έκανα λάθος στην αρχή και είχα συνέχεια πόνο στους τετρακέφαλους. Τα γόνατα μου έφευγαν μπροστά. Έκτοτε έβαλα μυαλό και απλά κάνω σωστά τις ασκήσεις και ας μου βγαίνουν κάποιες φορές λιγότερες. Δεν πειράζει. Μέρα με τη μέρα θα αποκτάς ευελιξία και ταχύτητα. Δεν το καταλαβαίνεις αλλά θα το διαπιστώσεις μήνες αργότερα.

Αύριο ξεκινάω με μια φίλη το challenge ξανά. Έχει να χάσει μπόλικα κιλά και έχει σαπίσει στο καθισιο. Έγινε motivated με την αλλαγή μου και έχει βάλει στόχο να πάρει τη ζωή ξανά στα χέρια της.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top