Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Devil το ορκίζομαι δεν είναι διπλός λογοριασμος,δεν είμαι εγώ ο SOx χαχα


@SOx καταλαβα ,πάνω κάτω στις ίδιες μετρήσεις είμαστε .Ωραίος ,λογικά θα χτίσεις καλούς μύες (αν σκεφτείς να ανεβάσεις ποτέ φωτογραφία ή να στείλεις σε προσωπικό κρατα μια φωτογραφία τώρα και όταν είσαι 10% λίπος .......εγώ θέλω να κανω bulk γιατί δεν έχω ξανακάνει ,οπότε να δω αποτελέσματα γιατί κάθομαι σερί οι το χρόνο 10-12% )
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
@Devil το ορκίζομαι δεν είναι διπλός λογοριασμος,δεν είμαι εγώ ο SOx χαχα


@SOx καταλαβα ,πάνω κάτω στις ίδιες μετρήσεις είμαστε .Ωραίος ,λογικά θα χτίσεις καλούς μύες (αν σκεφτείς να ανεβάσεις ποτέ φωτογραφία ή να στείλεις σε προσωπικό κρατα μια φωτογραφία τώρα και όταν είσαι 10% λίπος .......εγώ θέλω να κανω bulk γιατί δεν έχω ξανακάνει ,οπότε να δω αποτελέσματα γιατί κάθομαι σερί οι το χρόνο 10-12% )

Τελευταία φορά γράμμωσα το 2019 στο 10% στα 67 kg και είχα ωραία σχήματα αλλά όχι πολλές μάζες (Έχω φωτογραφίες από πριν και μετά, αλλά προς το παρόν δεν επιθυμώ να ανεβάσω κάτι.) Αυτό θέλω να αποφύγω φέτος αλλά είναι πολύ δύσκολο με κλειστά γυμναστήρια. Ίσως φέτος "χαραμίσω" τη μάζα για να πιάσω καλύτερο σχήμα ( <10%) και του χρόνου αν όλα πάνε καλά να βάλω μυϊκά κιλά πάνω μου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τελευταία φορά γράμμωσα το 2019 στο 10% στα 67 kg και είχα ωραία σχήματα αλλά όχι πολλές μάζες (Έχω φωτογραφίες από πριν και μετά, αλλά προς το παρόν δεν επιθυμώ να ανεβάσω κάτι.) Αυτό θέλω να αποφύγω φέτος αλλά είναι πολύ δύσκολο με κλειστά γυμναστήρια. Ίσως φέτος "χαραμίσω" τη μάζα για να πιάσω καλύτερο σχήμα ( <10%) και του χρόνου αν όλα πάνε καλά να βάλω μυϊκά κιλά πάνω μου.
Ναι οκ δεκτό αυτο ! Το κακό με το 10% είναι ότι δεν έχεις όγκο 😥

Σκεφτόμουν να κάνω bulk μπας και πάω από 72,4 και που είμαι τώρα με 10-11% περίπου σε 75-76 κιλά με ίδιο ποσοστό λίπους ...χωρις συμπληρώματα
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ναι οκ δεκτό αυτο ! Το κακό με το 10% είναι ότι δεν έχεις όγκο 😥

Σκεφτόμουν να κάνω bulk μπας και πάω από 72,4 και που είμαι τώρα με 10-11% περίπου σε 75-76 κιλά με ίδιο ποσοστό λίπους ...χωρις συμπληρώματα

Κατά τη γνώμη μου, είναι εφικτός ο στόχος σου χωρίς να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα. Απλά πρέπει να τα πάρεις πολύ αργά τα κιλά για να μη θολώσεις. Αν δεν είσαι αρχάριος με τη γυμναστική, θα χρειαστείς τουλάχιστον 1 χρόνο γι' αυτό το στόχο, εφόσον είσαι συνεπής με τα προγράμματά σου. (διατροφή και γυμναστήριο)

Εσύ πως το σκέφτεσαι;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, είναι εφικτός ο στόχος σου χωρίς να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα. Απλά πρέπει να τα πάρεις πολύ αργά τα κιλά για να μη θολώσεις.

Ναι αυτο πιστευω ειναι το πιο σωστο. Το σιγα σιγά.
Αν δεν είσαι αρχάριος με τη γυμναστική, θα χρειαστείς τουλάχιστον 1 χρόνο γι' αυτό το στόχο, εφόσον είσαι συνεπής με τα προγράμματά σου. (διατροφή και γυμναστήριο)

Εσύ πως το σκέφτεσαι;

Εγω ειμαι 1.80 81.5 κιλά.

Νομιζω γυρω στο 14% BF Οι 4 κοιλιακοι φαινονται κανονικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πέρασε και το τεστ ,δεν είσαι εγώ τα ξέρω όλα και ή άλλοι είστε άσχετοι

Οχι αυτα τελειώσανε. Ζαβοί απαγορευονται στο θρέντ ! Τουλαχιστον ειθε να ειναι γινει αυτο το μέρος εστω ελευθερο απο ζαβους / ζαβές !
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εγω ειμαι 1.80 81.5 κιλά.

Νομιζω γυρω στο 14% BF Οι 4 κοιλιακοι φαινονται κανονικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Οχι αυτα τελειώσανε. Ζαβοί απαγορευονται στο θρέντ ! Τουλαχιστον ειθε να ειναι γινει αυτο το μέρος εστω ελευθερο απο ζαβους / ζαβές !

Μια χαρά στατιστικά έχεις Devil! Ποιος είναι ο στόχος σου;

Χαίρομαι λοιπόν που δεν είμαι ο ζαβός που θα μείνει στην απέξω παιδιά. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Μια χαρά στατιστικά έχεις Devil! Ποιος είναι ο στόχος σου;

Χαίρομαι λοιπόν που δεν είμαι ο ζαβός που θα μείνει στην απέξω παιδιά. :P

Ο στόχος μου προσανατολιζεται στο προπονητικό κομμάτι ..... και το αισθητικο θα έρθει μετέπειτα.

Επειδη μ αρεσει πολυ η προπονηση και θέλω να την ευχαριστιέμαι εχω βάλει κάποιους στοχους. Αυτη τη περιοδο
στοχο έχω να ανεβάσω τον μονοζυγο.... να πάω δηλαδη 12 , 10 , 10 , 10

κάτι που θα δωσει ογκο εκτος απο τη πλάτη κ στα χέρια - εν παση περιπτωση θα δωσει μια πολυ καλη βάση για τις άρσεις οταν ανοιξουν τα γυμναστηρια.

Μετά στα βάρη στοχο έχω κάποια στιγμη τα 100 κιλα στο πάγκο για 3 επαναληψεις.

Και τα 150 στις άρσεις. Και ενα καθισματακι στα 100 κιλά αν γινεται :P αυτα σε βάθος 5 ετιας βεβαια.

Να πουμε οτι επισης στοχος ειναι και τα 30 κιλα σε κάθε χέρι για πιέσεις με αλτηρες στον επικληνή.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ο στόχος μου προσανατολιζεται στο προπονητικό κομμάτι ..... και το αισθητικο θα έρθει μετέπειτα.

Επειδη μ αρεσει πολυ η προπονηση και θέλω να την ευχαριστιέμαι εχω βάλει κάποιους στοχους. Αυτη τη περιοδο
στοχο έχω να ανεβάσω τον μονοζυγο.... να πάω δηλαδη 12 , 10 , 10 , 10

κάτι που θα δωσει ογκο εκτος απο τη πλάτη κ στα χέρια - εν παση περιπτωση θα δωσει μια πολυ καλη βάση για τις άρσεις οταν ανοιξουν τα γυμναστηρια.

Μετά στα βάρη στοχο έχω κάποια στιγμη τα 100 κιλα στο πάγκο για 3 επαναληψεις.

Και τα 150 στις άρσεις. Και ενα καθισματακι στα 100 κιλά αν γινεται :P αυτα σε βάθος 5 ετιας βεβαια.

Καταλαβαίνω, δίνεις έμφαση στο τεχνικό κομμάτι των ασκήσεων, και προσωπικά το βρίσκω πολύ σωστό.
Παρόμοια κι εγώ, "ξόδεψα" πολύ χρόνο στις τεχνικές των πολυαρθρικών ασκήσεων ώστε μετά να προχωρήσω στην απομόνωση και την "αισθητική".
Οι στόχοι σου είναι σίγουρα εφικτοί, σύμφωνα με τα στατιστικά που μας παραθέτεις. Προσπάθεια και πειθαρχία χρειάζεται. :superman:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, είναι εφικτός ο στόχος σου χωρίς να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα. Απλά πρέπει να τα πάρεις πολύ αργά τα κιλά για να μη θολώσεις. Αν δεν είσαι αρχάριος με τη γυμναστική, θα χρειαστείς τουλάχιστον 1 χρόνο γι' αυτό το στόχο, εφόσον είσαι συνεπής με τα προγράμματά σου. (διατροφή και γυμναστήριο)

Εσύ πως το σκέφτεσαι;
Δεν ξέρω αν βλέπω αλλαγή προς όγκο ή ίσως είμαι ανυπόμονος και ζητάω να ανέβω μπαμ μπαμ

Πέρσυ ήμουν 71-71.5 με τα ίδιο ποσοστό λίπους .Φέτος παρατηρώ ότι είμαι χοντρά χοντρα 1κιλο πάνω με το ίδιο % λίπους

Γενικά πήγαινα και πηγαίνω με την ιδέα ότι ίσως πετύχω το στόχο μου με το να βάζω μυϊες ενώ το λίπος πέφτει ,τα παιδιά εδω μου έχουν προτείνει το bulking και δεν ξέρω ίσως το δοκιμάσω από Σεπτέμβρη Οκτωβρίο .Επίσης ίσως φταίει του ότι σηκώνω τα ίδια κιλά που δεν βλέπω τόσο μυϊκή ανάπτυξη όσο φαντάζομαι


Για να σου δώσω να καταλάβεις θα ήθελα κάτι σαν Marino Katsouris (στο ινστα) που εχει όγκο με γράμμωση αλλά εγώ θέλω χωρίς φάρμακα και συμπλήρωματα ....αδύνατο
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν βλέπω αλλαγή προς όγκο ή ίσως είμαι ανυπόμονος και ζητάω να ανέβω μπαμ μπαμ

Πέρσυ ήμουν 71-71.5 με τα ίδιο ποσοστό λίπους .Φέτος παρατηρώ ότι είμαι χοντρά χοντρα 1κιλο πάνω με το ίδιο % λίπους

Γενικά πήγαινα και πηγαίνω με την ιδέα ότι ίσως πετύχω το στόχο μου με το να βάζω μυϊες ενώ το λίπος πέφτει ,τα παιδιά εδω μου έχουν προτείνει το bulking και δεν ξέρω ίσως το δοκιμάσω από Σεπτέμβρη Οκτωβρίο .Επίσης ίσως φταίει του ότι σηκώνω τα ίδια κιλά που δεν βλέπω τόσο μυϊκή ανάπτυξη όσο φαντάζομαι


Για να σου δώσω να καταλάβεις θα ήθελα κάτι σαν Marino Katsouris (στο ινστα) που εχει όγκο με γράμμωση αλλά εγώ θέλω χωρίς φάρμακα και συμπλήρωματα ....αδύνατο
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό. Όλοι μας θέλουμε να ανέβουμε χωρίς λίπος και γρήγορα, με φυσικό τρόπο.
Προσωπικά, θεωρώ ότι και με τα ίδια κιλά μπορείς να δεις διαφορά, αρκεί να καταφέρεις να ερεθίσεις διαφορετικά τη μυϊκή ομάδα σου. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις superset, πιο αργές επαναλήψεις, έμφαση στις αρνητικές φάσεις ή και έναν συνδυασμό όλων αυτών. Αν έχεις κάνει plateu, σίγουρα θα ξεφύγεις με αυτά που περιέγραψα.
Επίσης, το bulking σου πρέπει να είναι ελεγχόμενο, εφόσον το επιλέξεις. Clean bulking δηλαδή.
Εγώ δε θα σου το πρότεινα. Θα μπορούσες κάλλιστα να κρατήσεις ισοθερμιδική διατροφή με 30/50/20 (C/P/F) ούτως ώστε να κόβεις λίπος σε σταθερή μάζα. Κι όταν πέσεις σε επιθυμητό ποσοστό λίπους, αυξάνεις σταδιακά τις θερμίδες σου μόνο από πρωτεΐνη και δουλεύεις δύναμη με χαμηλές επαναλήψεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό. Όλοι μας θέλουμε να ανέβουμε χωρίς λίπος και γρήγορα, με φυσικό τρόπο.
Προσωπικά, θεωρώ ότι και με τα ίδια κιλά μπορείς να δεις διαφορά, αρκεί να καταφέρεις να ερεθίσεις διαφορετικά τη μυϊκή ομάδα σου. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις superset, πιο αργές επαναλήψεις, έμφαση στις αρνητικές φάσεις ή και έναν συνδυασμό όλων αυτών. Αν έχεις κάνει plateu, σίγουρα θα ξεφύγεις με αυτά που περιέγραψα.
Επίσης, το bulking σου πρέπει να είναι ελεγχόμενο, εφόσον το επιλέξεις. Clean bulking δηλαδή.
Εγώ δε θα σου το πρότεινα. Θα μπορούσες κάλλιστα να κρατήσεις ισοθερμιδική διατροφή με 30/50/20 (C/P/F) ούτως ώστε να κόβεις λίπος σε σταθερή μάζα. Κι όταν πέσεις σε επιθυμητό ποσοστό λίπους, αυξάνεις σταδιακά τις θερμίδες σου μόνο από πρωτεΐνη και δουλεύεις δύναμη με χαμηλές επαναλήψεις.

Αυτο με την συντηρηση πιστευω ειναι απο τα καλά πλάνα. Γιατι άσχετα της προπονησης προέχει και η υγεια μαζι με την αισθητικη. Πχ

οι τύποι (οχι ολοι) μπορει να σηκώνουν περισσοτερα απο μένα αλλα 2-3 απο αυτους εχουν ανεβάσει αρκετο σωματικό λιπος. Παρα τη προπονηση που κάνουν. Οφειλεται σε οτι να ναι διατροφη.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Αυτο με την συντηρηση πιστευω ειναι απο τα καλά πλάνα. Γιατι άσχετα της προπονησης προέχει και η υγεια μαζι με την αισθητικη. Πχ

οι τύποι (οχι ολοι) μπορει να σηκώνουν περισσοτερα απο μένα αλλα 2-3 απο αυτους εχουν ανεβάσει αρκετο σωματικό λιπος. Παρα τη προπονηση που κάνουν. Οφειλεται σε οτι να ναι διατροφη.
Στο point της διατροφής συμφωνώ! Είναι το πιο βασικό κομμάτι και για την απόδοση, αλλά και για την αισθητική. Μετά έρχεται ο ύπνος.
Από το λίγο που είδα, παρατήρησα ότι η τεχνική τους είναι λανθασμένη. Σπάνε μέση, δεν έχουν έλεγχο στην αρνητική φάση και γενικά το πάνε για τραυματισμό.
Δε λέω, εντυπωσιακά τα νούμερα που φορτώνουν, όμως δε με εντυπωσιάζει η τεχνική τους. Χωρίς καμία πρόθεση για υποβάθμιση της προσπάθειάς τους.
Θα ήταν καλύτερα να μειώσουν 30-40 kg για σωστότερη τεχνική.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Στο point της διατροφής συμφωνώ! Είναι το πιο βασικό κομμάτι και για την απόδοση, αλλά και για την αισθητική. Μετά έρχεται ο ύπνος.
Από το λίγο που είδα, παρατήρησα ότι η τεχνική τους είναι λανθασμένη. Σπάνε μέση, δεν έχουν έλεγχο στην αρνητική φάση και γενικά το πάνε για τραυματισμό.
Δε λέω, εντυπωσιακά τα νούμερα που φορτώνουν, όμως δε με εντυπωσιάζει η τεχνική τους. Χωρίς καμία πρόθεση για υποβάθμιση της προσπάθειάς τους.
Θα ήταν καλύτερα να μειώσουν 30-40 kg για σωστότερη τεχνική.

Α καλά ναι συμφωνώ... Ειδικά ο αδυνατος με τα γυαλιά που στα 160 κιλά έκανε hitching τραβώντας με τους σπονδύλους... Κοίτα όταν δεν έχεις το πληρη έλεγχο των κιλών αυτό συμβαίνει σκέψου στο μονοζυγο αν επιχειρήσεις περισσοτερες επαναλήψεις ενώ δεν το χεις ακόμη θα αρχίσεις να σπρώχνεις με τα ποδια να τραβάς με τους ώμους που είναι κ ότι χειρότερο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό. Όλοι μας θέλουμε να ανέβουμε χωρίς λίπος και γρήγορα, με φυσικό τρόπο.
Προσωπικά, θεωρώ ότι και με τα ίδια κιλά μπορείς να δεις διαφορά, αρκεί να καταφέρεις να ερεθίσεις διαφορετικά τη μυϊκή ομάδα σου. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις superset, πιο αργές επαναλήψεις, έμφαση στις αρνητικές φάσεις ή και έναν συνδυασμό όλων αυτών. Αν έχεις κάνει plateu, σίγουρα θα ξεφύγεις με αυτά που περιέγραψα.
Επίσης, το bulking σου πρέπει να είναι ελεγχόμενο, εφόσον το επιλέξεις. Clean bulking δηλαδή.
Εγώ δε θα σου το πρότεινα. Θα μπορούσες κάλλιστα να κρατήσεις ισοθερμιδική διατροφή με 30/50/20 (C/P/F) ούτως ώστε να κόβεις λίπος σε σταθερή μάζα. Κι όταν πέσεις σε επιθυμητό ποσοστό λίπους, αυξάνεις σταδιακά τις θερμίδες σου μόνο από πρωτεΐνη και δουλεύεις δύναμη με χαμηλές επαναλήψεις.
Δεν έχω δει αποτέλεσματα όμως (σε αυτό που θελω έχω ως στόχο δηλαδή ) .....όλα αυτά που λες τα έχω κάνει εκτός από super sets .Αν και πιστεύω ο μόνος λόγος που δεν γινεται κάτι είναι ότι δεν ανεβάζω κιλά στις ασκήσεις .Π.χ πάγκο 40κιλα (άντε 50 με κάτι πατέντες) ,χέρια 20 κιλά barbell ....βγαίνουν κανονικά οι ασκήσεις σε αυτά χωρίς πολύ ζόρι,όπως είπε και ο ντεβιλ μέρες πριν ,χρειάζομαι πρόοδο στην αύξηση κιλών σε πάγκο κλπ
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό. Όλοι μας θέλουμε να ανέβουμε χωρίς λίπος και γρήγορα, με φυσικό τρόπο.
Προσωπικά, θεωρώ ότι και με τα ίδια κιλά μπορείς να δεις διαφορά, αρκεί να καταφέρεις να ερεθίσεις διαφορετικά τη μυϊκή ομάδα σου. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις superset, πιο αργές επαναλήψεις, έμφαση στις αρνητικές φάσεις ή και έναν συνδυασμό όλων αυτών. Αν έχεις κάνει plateu, σίγουρα θα ξεφύγεις με αυτά που περιέγραψα.
Επίσης, το bulking σου πρέπει να είναι ελεγχόμενο, εφόσον το επιλέξεις. Clean bulking δηλαδή.
Εγώ δε θα σου το πρότεινα. Θα μπορούσες κάλλιστα να κρατήσεις ισοθερμιδική διατροφή με 30/50/20 (C/P/F) ούτως ώστε να κόβεις λίπος σε σταθερή μάζα. Κι όταν πέσεις σε επιθυμητό ποσοστό λίπους, αυξάνεις σταδιακά τις θερμίδες σου μόνο από πρωτεΐνη και δουλεύεις δύναμη με χαμηλές επαναλήψεις.
Καλωσήρθες και από μένα! Μπήκες δυναμικά με split squats + supersets! Ωραιος!
Συμφωνώ για τα supersets. Κάνω τέτοια και όντως ζοριζεσαι περισσότερο. Κάτι μου λέει ότι ίσως σου αρέσουν και εσένα τα ακροβατικά (plyometrics). Έχεις δοκιμάσει split squat jumps?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Δεν έχω δει αποτέλεσματα όμως (σε αυτό που θελω έχω ως στόχο δηλαδή ) .....όλα αυτά που λες τα έχω κάνει εκτός από super sets .Αν και πιστεύω ο μόνος λόγος που δεν γινεται κάτι είναι ότι δεν ανεβάζω κιλά στις ασκήσεις .Π.χ πάγκο 40κιλα (άντε 50 με κάτι πατέντες) ,χέρια 20 κιλά barbell ....βγαίνουν κανονικά οι ασκήσεις σε αυτά χωρίς πολύ ζόρι,όπως είπε και ο ντεβιλ μέρες πριν ,χρειάζομαι πρόοδο στην αύξηση κιλών σε πάγκο κλπ
Γενικά αμα θέλεις να ανέβεις πρεπει να προκαλεις τους μυς λίγο περισσοτερο απο ότι μέχρι τώρα.

Σκέψου το εξής λογικό... Εγώ τώρα κάνω 4-5 ελξεις σε σετ... Δεν θα έχει λογο ο μυς να μεγαλώσει αμα δεν θέσω στόχο τις 10.

Θα πρεπει να ζορίζεσαι μέχρι το σημείο που μπορείς να αναρρώσει... Αλλιώς θα μένεις ίδιος και θα λες αυτές τις πουρδες που λεγε κ η άλλη " Είμαι κουκλα από γενησιμιου μου " !!! Δεν έχω ανάγκη να προπονηθω.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν έχω δει αποτέλεσματα όμως (σε αυτό που θελω έχω ως στόχο δηλαδή ) .....όλα αυτά που λες τα έχω κάνει εκτός από super sets .Αν και πιστεύω ο μόνος λόγος που δεν γινεται κάτι είναι ότι δεν ανεβάζω κιλά στις ασκήσεις .Π.χ πάγκο 40κιλα (άντε 50 με κάτι πατέντες) ,χέρια 20 κιλά barbell ....βγαίνουν κανονικά οι ασκήσεις σε αυτά χωρίς πολύ ζόρι,όπως είπε και ο ντεβιλ μέρες πριν ,χρειάζομαι πρόοδο στην αύξηση κιλών σε πάγκο κλπ
Κατανοώ αυτό που λες. Είσαι προχωρημένος και σιγά σιγά αρχίζεις να πιάνεις plateu με τα κιλά που χρησιμοποιείς τώρα, απόλυτα λογικό. Δοκίμασε περισσότερες επαναλήψεις ανά σετ εάν δε γίνεται να αυξήσεις τα κιλά που χρησιμοποιείς.
Καλωσήρθες και από μένα! Μπήκες δυναμικά με split squats + supersets! Ωραιος!
Συμφωνώ για τα supersets. Κάνω τέτοια και όντως ζοριζεσαι περισσότερο. Κάτι μου λέει ότι ίσως σου αρέσουν και εσένα τα ακροβατικά (plyometrics). Έχεις δοκιμάσει split squat jumps?
Καλώς σε βρήκα! Κι εγώ τα χρησιμοποιώ σε κάθε μυϊκή ομάδα, εκτός από τα πόδια που είμαι πίσω ακόμη.
Ακροβατικά (plyometrics) έκανα όταν ήμουν αθλητής ταχυτήτων. Τώρα για να σου πω την αλήθεια μου, δεν τις προτιμώ. Βέβαια με τα κλειστά γυμναστήρια, προσπαθώ να συνδυάζω όσα περισσότερα συστήματα προπόνησης μπορώ για να έχω πολλαπλά οφέλη. Τέλος, για να απαντήσω στην ερώτηση σου, δεν έχω δοκιμάσει split jump squats. Έχω δοκιμάσει όμως jump squats και δε με εντυπωσίασαν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@SOx ναι όμως για υπερτροφία δεν λένε 8-12 επαναλήψεις?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Είχα δει ένα προγραμμα 10x 10 δηλαδή κανεις 10 σετ των 10 και όταν τα φτάσεις ανεβάζεις... Βέβαια αυτό θα το κάνεις 2 φορές την εβδομάδα και αντε άλλη μια τέτοια άσκηση ανά προπονηση... Πχ κανεις στήθος τρικέφαλο ώμους 10 x 10 πχ παγκο... Δευτέρα και Πέμπτη ενώ Τετάρτη και Σάββατο κανεις 10 x 10 σε πλατη δικέφαλο κ ποδια. Όποτε δεν ξεφευγει σε over training ανά 20 σετ ανά βδομάδα για κάθε μυ. Εδώ βέβαια δεν προλαβαινεις να κάνεις απομονωτικες θα δουλέψεις μόνο πολυαρθρικες πιστευω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@SOx ναι όμως για υπερτροφία δεν λένε 8-12 επαναλήψεις?

Τυπικά ναι μετά γίνεται καρδιο... Αντε 15 επαν. Μαξ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τυπικά ναι μετά γίνεται καρδιο... Αντε 15 επαν. Μαξ.
Αν και 8-12 ασκήσεις με τα κιλά που σε κάνουν να φτάνεις εκεί ,δηλαδή 50-55 φαντάζομαι ότι Μαξ πάω μέχρι 10

Αλλά απ' την άλλη που λέει ο SOx για πολλές επαναλήψεις φοβάμαι μην μου γυρίσει boomerang και καταλήγω σε overtraining
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top