Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Εχω και γιαουρτι και πολλα απο όσα έγραψες στη δίαιτα μου απλως δεν έγραψα όλη την εβδομάδα... Φίτνες εγώ νιώθω ότι κάνω αλλά εντάξει είμαι θλιβερή μπροστα σε εσάς :) γιατί για μένα ευεξία (φιτνες) είναι να νιώθω ωραία κάνοντας δίαιτα και γυμναστική.οχι βέβαια αυτά που κάνετε εσείς...
Ουτε που μου είχαν περασει όλα αυτά τα τελευταία από το μυαλό. Λυπάμαι πολυ.. Θα βρω εκείνο το θέμα λοιπόν! :)
ΥΓ. Αναρωτιέμαι η τυρόπιτα αν είναι σπιτική γιατί να είναι κακή αλλά οκοκ, δεν το λέω να ανοίξει θέμα, το κραταω απλως σαν μικρή απορία. Οπως άλλη μου απιρια είναι όσοι κάνετε φίτνες δεν τρώτε ποτε τουρτα? Μόνο με μπαρες τη βγάζετε? Εγώ θα σκάσω αμα δεν φάω γλυκο. Θα μου τις λυσεις στο άλλο θέμα. ;) δεν τα λέω να ανοίξω θέμα, απλως...

Βασικά ρώτησα τον άντρα μου και μου πε αγάπη μου φίτνες κάνουν τα παιδια , τι σχέση έχεις εσυ με αυτά? Οκκκκκ! Το πιασα! Ενταξει μωρε του λέω βρήκα ένα θέμα κ μπήκα. Άκυρο. :D
:P

Θα φαμε κανα γλυκο μια στο τοσο απλα τα αποφευγουμε οσο να ναι :P
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ναι εχω βγάλει κάλους (απο το μονοζυγο). Και ηταν ενοχλητικο. Γιατι δεν επικεντρωνομουν στην τεχνική και ασχολιομουν με την λαβή.
Θα αλλάξει λες αυτο με τα γάντια ? Εμένα είναι μόνιμα έτσι
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω και γιαουρτι και πολλα απο όσα έγραψες στη δίαιτα μου απλως δεν έγραψα όλη την εβδομάδα... Φίτνες εγώ νιώθω ότι κάνω αλλά εντάξει είμαι θλιβερή μπροστα σε εσάς :) γιατί για μένα ευεξία (φιτνες) είναι να νιώθω ωραία κάνοντας δίαιτα και γυμναστική.οχι βέβαια αυτά που κάνετε εσείς...
Ουτε που μου είχαν περασει όλα αυτά τα τελευταία από το μυαλό. Λυπάμαι πολυ.. Θα βρω εκείνο το θέμα λοιπόν! :)
ΥΓ. Αναρωτιέμαι η τυρόπιτα αν είναι σπιτική γιατί να είναι κακή αλλά οκοκ, δεν το λέω να ανοίξει θέμα, το κραταω απλως σαν μικρή απορία. Οπως άλλη μου απιρια είναι όσοι κάνετε φίτνες δεν τρώτε ποτε τουρτα? Μόνο με μπαρες τη βγάζετε? Εγώ θα σκάσω αμα δεν φάω γλυκο. Θα μου τις λυσεις στο άλλο θέμα. ;) δεν τα λέω να ανοίξω θέμα, απλως...

Βασικά ρώτησα τον άντρα μου και μου πε αγάπη μου φίτνες κάνουν τα παιδια , τι σχέση έχεις εσυ με αυτά? Οκκκκκ! Το πιασα! Ενταξει μωρε του λέω βρήκα ένα θέμα κ μπήκα. Άκυρο. :D
:P
Δεν είσαι θλιβερή. Ακόμα και περπάτημα να κάνεις είναι φιτνες! Όσο μπορεί ο καθένας και ότι του αρέσει. Movement is medicine. Εγώ σου έδειξα που υστερεί το πρόγραμμα σου για την ημέρα που παρέθεσες και πως θα μπορούσες να το βελτιώσεις. Δεν ξέρω πόσες θερμίδες καις την ημέρα αλλά με βάση τον εαυτό μου που ασκούμαι και περπατάω αρκετά, για να χάσω βάρος (-300 με -500 θερμίδες) και να φάω 2100 θερμίδες πρέπει να περπατήσω 15χλμ για να κάψω 2500 θερμίδες. Καταλαβαίνεις γιατί θεωρώ οτι πρόγραμμα σου ότι θέλει αλλαγή;

Τρώμε και τούρτα αλλα όχι καθημερινά. Εγώ τρώω 20γρ μαυρη σοκολάτα καθημερινά. Αλλά φροντίζω το μεσημεριανό μου να είναι 500-600 θερμίδες ώστε να έχω περιθώριο για 100 θερμίδες σοκολάτας. Και πίτσα έφαγα προχθές το μεσημέρι αλλά δεν έφαγα σοκολάτα εκείνη τη μέρα και το βράδυ έφαγα σαλάτα με κοτόπουλο. Ούτε θεωρώ ότι έχω αυστηρή διατροφή όπως κάποιοι άλλοι εδώ. Προσπαθώ όμως να την βελτιωσω. Πχ βλέπω πολλές φορές τι ανεβάζει η @Agaphbou και καταλήγω να φτιάχνω και εγώ κάτι πιο υγιεινό αντί για κατι άλλο που σκόπευα να φάω. Επίσης το φακορυζο που ποσταραν κάποιοι δεν υπήρχε περίπτωση να το σκεφτώ.

Υπάρχει διαφορά όταν ποσταρεις φωτό με τυρόπιτα εδώ vs σε άλλο θέμα. Εδώ υποτίθεται θα ποσταρεις φαγητό για να ενθαρρύνεις κάποιον να συνεχίσει με την διατροφή του. Ή να ρωτήσεις αν το τάδε φαγητό βοηθάει ή όχι με το πρόγραμμα σου. Άλλοι πχ σαν εσένα κάνουν δίαιτα και θέλουν να χάσουν βάρος. Πιστεύεις ότι βλέπωντας τυρόπιτες και τούρτες θα ωφεληθεις;

Δεν σε διώχνει κανείς από εδώ και κανεις δεν τα έχει βάλει μαζί σου. Το αντίθετο μάλιστα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Οι τουρτες δεν ειναι τιποτα... πιο πολυ ζημιά μου έχουν κάνει οι μπάρες ! 1,70 την ημερα καμια φορά τρωω και 2 !!!! Κανα 50αρι φευγει εκει χαχα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οι τουρτες δεν ειναι τιποτα... πιο πολυ ζημιά μου έχουν κάνει οι μπάρες ! 1,70 την ημερα καμια φορά τρωω και 2 !!!! Κανα 50αρι φευγει εκει χαχα
Εγώ τις παίρνω σε συσκευασία των 20. Μου βγαίνει $16 το κουτί. Δεν τις θεωρώ υγιεινές να σου πω την αλήθεια οπότε τις έχω μόνο για περιπτώσεις που δεν προλαβαινω να φτιάξω γεύμα της προκοπής. Πχ αν έχω να πάω στην δουλειά στις 6 το πρωί και πρέπει να ξυπνήσω από τις 5. Πράγμα που δυσκολεύομαι οπότε ξυπναω στις 5.30 φτιάχνω καφε, παίρνω μια μπάρα και φευγω
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ημέρα AMRAP σήμερα και μάλλον θα κάνω διάλειμμα. Ξύπνησα με πονοκέφαλο και δεν έχει νόημα να κάνω 20 λεπτά γυμναστικής αν δεν μπορέσω να δώσω το 100% μου. Αυριο θα το κάνω πρωί πρωί και το μεσημέρι ποδήλατο.
Χθες έκανα ενα ωραίο ΗΙΙΤ 8x4, 40s on, 20s rest, 60s rest between rounds. Συμμαζέψα και την διατροφή μου.

Πρωινό: αυγά με κοτόπουλο και κόκκινη πιπερια και στην άκρη cottage cheese, 1 ποτήρι γάλα με ένα shot espresso.

Μεσημεριανό: φιλέτο κότας στο γκριλ με σαλάτα μαρούλι, τοματινια και πιπεριά (dressing: μια κουταλιά blue cheese, toppings: 1 κουταλακι τριμμένη παρμεζάνα, τριμμένα φουντούκια, κολοκυθοσπορους), 20γρ 75% σοκολατα

Βραδινό: γιαούρτι με ανανα

Σνακ: μισή κούπα φουντούκια
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδιά μαύρους κύκλους στα μάτια έχετε εσεις ?🤔
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ώπα καλός τον! Εγώ έχω 😭 Είναι καλύτερα με το caffeine serum της ordinary. Αλλά έχω θέμα ανέκαθεν. Αν βρεις λύση πες μου!
Δεν ξέρω ρε σι ,έχω δοκιμάσει κρέμες αλλά δεν αλλάζει κάτι

Μου έχουν πει ότι ίσως φταίει η απότομη πτώση βάρους ...σιγά την απότομη που είχα .... Αλλά δεν ψήνομαι να ανέβω για να δω αν θα είμαι κομπλέ
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ώπα καλός τον! Εγώ έχω 😭 Είναι καλύτερα με το caffeine serum της ordinary. Αλλά έχω θέμα ανέκαθεν. Αν βρεις λύση πες μου
Αα πολύ νερό, πολλή ενυδάτωση και για κάτι πιο δραστικό: δερματολόγος.
(και ύπνος φυσικά).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου έχουν πει ότι ίσως φταίει η απότομη πτώση βάρους ...σιγά την απότομη που είχα .... Αλλά δεν ψήνομαι να ανέβω για να δω αν θα είμαι κομπλέ
Αυτό δεν το έχω ξανακουσει.
Είχες από πάντα?
εννοω κάποιοι άνθρωποι λόγω κληρονομικότητας έχουν πάντα μαύρους κύκλους no matter what.
Αν σου παρουσιάστηκε πρόσφατα πάλεψε το πολύπλευρα(ύπνο, ενυδατική καλή -ποια βάζεις?- και πολύ νερό)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μια φίλη βρήκε λύση με fillers. Αλλά κοστίζουν $800 και θέλουν επανάληψη στους 6 μήνες.
Αν είσαι άσπρος σαν το γάλα όπως εγώ τότε μάλλον φταίει το δέρμα σου. Όταν μαυρίζω φαίνονται καλύτερα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αα πολύ νερό, πολλή ενυδάτωση και για κάτι πιο δραστικό: δερματολόγος.
(και ύπνος φυσικά).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό δεν το έχω ξανακουσει.
Είχες από πάντα?
εννοω κάποιοι άνθρωποι λόγω κληρονομικότητας έχουν πάντα μαύρους κύκλους no matter what.
Αν σου παρουσιάστηκε πρόσφατα πάλεψε το πολύπλευρα(ύπνο, ενυδατική καλή -ποια βάζεις?- και πολύ νερό)
Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός απ' το να ανέβω σε βάρος και να κοιμάμαι στις 11 το βράδυ αντί τις 1-2
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός απ' το να ανέβω σε βάρος και να κοιμάμαι στις 11 το βράδυ αντί τις 1-2
Χμ αυτό με το να πέφτω νωρίτερα για ύπνο με βοηθάει. Κατά καιρούς έχω μαύρους κύκλους, όχι έντονους-αλλά χρειάζεται κονσίλερ πχ για να μη φαίνονται.

Κοιτα από φίλη που έχει θέμα έχω ακούσει τα καλύτερα για την κρέμα της Mac για τους μαύρους κύκλους. Ωστόσο, εμένα με βοηθά κάπως το να βάζω πλούσια ενυδατική πρωί-βράδυ. Την προτείνω, αν δεν έχεις πολύ μεγάλο θέμα.


Δεν είμαι βέβαιη αλλά τα κιλά σου δε νομίζω να σχετίζονται-προσωπικά δεν εχω ακούσει κάτι τέτοιο. Αν θυμηθώ θα ρωτήσω το δερματολόγο που θα πάω τη Δευτέρα (μου κόλλησε να απαλλαχθώ από 2 σπυράκια που πέταξα λόγω κορωνομασκας και έκλεισα ραντεβού να μου προτείνει και νέα ρουτίνα περιποίησης).
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τα κιλά σου δε νομίζω να σχετίζονται-προσωπικά δεν εχω ακούσει κάτι τέτοιο. Αν θυμηθώ θα ρωτήσω το δερματολόγο που θα πάω τη Δευτέρα (μου κόλλησε να απαλλαχθώ από 2 σπυράκια που πέταξα λόγω κορωνομασκας και έκλεισα ραντεβού να μου προτείνει και νέα ρουτίνα περιποίησης).
Καλα και εγω θα κλείσω για να αποκλείσω την πιθανότητα να συμβαίνει κάτι άλλο
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αα πολύ νερό, πολλή ενυδάτωση και για κάτι πιο δραστικό: δερματολόγος.
(και ύπνος φυσικά).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό δεν το έχω ξανακουσει.
Είχες από πάντα?
εννοω κάποιοι άνθρωποι λόγω κληρονομικότητας έχουν πάντα μαύρους κύκλους no matter what.
Αν σου παρουσιάστηκε πρόσφατα πάλεψε το πολύπλευρα(ύπνο, ενυδατική καλή -ποια βάζεις?- και πολύ νερό)
Παιδιά μαύρους κύκλους στα μάτια έχετε εσεις ?🤔

εγω το εχω ακουσει σε ατομα που εχουν λεπτο δερμα κατω απο τα ματια και γενικα στο προσωπο με αποτελεσμα να φαινονται οχι μονο ανεπαισθητοι οι μαυροι κυκλοι ναι αλλα και φλεβες/αγγεια,επειδη ακριβως εχουν λεπτο δερμα επιφανειακο.Οσο υπνο και αν κανουν εκει επειδη το δερμα ειναι λεπτο διακρινονται.
Εγω δεν το εντασσω στο προβλημα κατι τετοιο,ποσο μαλλον οπως ειπα οταν ειναι κατι που παρα την ενυδατωση και την ξεκουραση δεν φευγει.Αρα το αποδεχεσαι.
Εκτος αν ειναι να αποκλεισεις κατι αλλο οπως ανεφεραν και τα παιδια εδω.
Το εχω συναντησει σε υγιη ατομα που ηταν απλα το δερμα τους τιποτα αλλο,ουτε κρεμες βοηθησαν ουτε κατι αλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλα και εγω θα κλείσω για να αποκλείσω την πιθανότητα να συμβαίνει κάτι άλλο
χαλαρωσε κι εσυ,δεν ειναι κατι :thumbup: μην αγχωνεσαι θα πας να δεις και θα δεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλα και εγω θα κλείσω για να αποκλείσω την πιθανότητα να συμβαίνει κάτι άλλο
Πιστεύω το να είσαι πολλή ώρα σε μια οθόνη επιδεινώνει το πρόβλημα. Συνήθως οφείλονται σε έλλειψη σιδήρου αλλα αποκλείεται να έχεις τέτοιο θέμα. Πιστεύω ο ύπνος και η ξεκούραση είναι μονόδρομος.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΓ. Αναρωτιέμαι η τυρόπιτα αν είναι σπιτική γιατί να είναι κακή αλλά οκοκ, δεν το λέω να ανοίξει θέμα, το κραταω απλως σαν μικρή απορία. Οπως άλλη μου απιρια είναι όσοι κάνετε φίτνες δεν τρώτε ποτε τουρτα? Μόνο με μπαρες τη βγάζετε? Εγώ θα σκάσω αμα δεν φάω γλυκο. Θα μου τις λυσεις στο άλλο θέμα. ;) δεν τα λέω να ανοίξω θέμα, απλως...

Τα σπιτικά φαγητά μπορεί να το ίδιο ή και περισσότερο βλαβερά από τα αγορασμένα. Έχει κολλήσει στους ανθρώπους ότι σπιτικό ίσον υγιεινό αλλά δεν πάει έτσι, και ας σκεφτούμε λοιπόν γιατί. Πες για παράδειγμα πως θες να φτιάξεις μια σπιτική τυρόπιτα. Τι θα κάνεις? Θα πας να αρμέξεις την κατσίκα που έχεις στην αυλή και είναι ελευθέρας βοσκής για να πάρεις γάλα και να το κάνεις τυρί και μετά θα πας στο υπόγειο να πάρεις αλεύρι που το έφτιαξες από το βιολογικό στάρι στο χωράφι σου, τσουκνίδες που μάζεψες από το βουνό και λάδι από τις ελιές σου που δεν τις ραντίζεις? Άμα ζεις σε κανένα χωριό και έχεις και βιολογικές καλλιέργειες μπορεί. Αλλιώς τι θα κάνεις? Θα πας στο σουπερμάρκετ θα αγοράσεις τυρί, αλεύρι, χόρτο και λάδι και θα κάτσεις να φτιάξεις τυρόπιτα.
Το τυρί αυτό που αγόρασες είναι γεμάτο αντιβιοτικά και ορμόνες από την αγελάδα της φάρμας, το αλεύρι που αγόρασες είναι από επεξεργασμένο σιτάρι, τα χόρτα είναι ραντισμένα και το λάδι αν δεν αγόρασες βιολογικό παρθένο ελαιόλαδο έχει προσμίξεις με άλλα λάδια μέσα. Άμα είσαι και παλιά πουτανιάρα μαγείρισσα θα ρίξεις και την ζαχαρίτσα μέσα στην ζύμη σου και τσουπ να η τυρόπιτα. Ε πως είναι αυτή η τυρόπιτα υγιεινή ας πούμε και καλύτερη από αυτό που αγοράζεις απέξω από το φούρνο ή τη χρυσή ζύμη? Άντε γλιτώνεις λίγο τα συντηρητικά και ίσως να αγοράζεις καλύτερα υλικά (π.χ καλύτερης θρεπτικής αξίας τυρί από αυτό του φούρνου) αλλά πάλι υγιεινό πράγμα δεν έχεις φτιάξεις.

Επίσης θέλω να πω πως fitness δεν σημαίνει και υγιεινό. Αν και ομολογουμένως αυτές οι δύο έννοιες ταυτίζονται αρκετά, δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. fitness είναι μια δίαιτα η οποία σε βοηθάει να πετύχεις ένα αποτέλεσμα το οποίο συνήθως έχει να κάνει με κάποια αθλητική δραστηριότητα, όπως για παράδειγμα bodybuilding, στίβο κ.ο.κ. Μπορείς να κάνεις μια αθλητική διατροφή με σωστά μακροστοιχεία κτλ η οποία να είναι τέρμα ανθυγιεινή γιατί ας πούμε τρως κρέας του εμπορίου το οποίο είναι τίγκα στις ορμόνες, τα παρασιτοκτόνα και τα αντιβιοτικά και όλα αυτά να συσσωρεύονται στον δικό σου οργανισμό ως της κορυφή της τροφικής αλυσίδας. Αυτό είναι μάλιστα ένα μεγάλο πρόβλημα όσων ασκούνται καθημερινά και πρέπει να καταναλώνουν σε καθημερινή βάση κρέας και ζωικά προϊόντα και δεν το αντιλαμβάνονται κιόλας, γιατί τα οφέλη της άσκησης και της διατροφής σε σωστά μακροστοιχία σε κάνουν να αισθάνεσαι πολύ καλά στο τώρα, ενώ ο καρκίνος από την συσσώρεση παρασιτοκτόνων στους ιστούς σου θα κάνει χρόνια να δημιουργηθεί.

Γενικά πρέπει να ξέρεις πως αν δεν έχεις ένα ευκαταφρόνητο χρηματικό ποσό να διαθέσεις ώστε να τρέφεσαι μόνο με βιολογικά προϊόντα, οτιδήποτε τρως σήμερα είναι ένα ανθυγιεινό σκουπίδι, και οι επιλογές σου περιορίζονται στο αν θα φας τα εντελώς σκουπίδια όπως πατατάκια, μαρμελάδες, γλυκά κτλ ή αν θα φας κρέατα, ρύζια, λαχανικά κτλ τα οποία είναι μεν βλαβερά για τους λόγους που εξήγησα, αλλά τουλάχιστο σου προσφέρουν το πλεονέκτημα των σωστών μακροθρεπτικών συστατικών και ιχνοστοιχείων.

Επίσης, να ξέρεις ότι όλα τα τρόφημα που όσα αγοράζεις έτοιμα από το εμπόριο είναι τίγκα στο αλάτι και την ζάχαρη. Το αλάτι και η ζάχαρη όταν τα ρίχνεις στο φαγητό σε κάνουν να θέλεις να φας και άλλο από που τρως και αυτό δεν γίνεται απαραίτητα λόγο γεύσης όπως μπορεί να νομίζεις, αλλά λόγο του νευρικού συστήματος στο στομάχι σου. Αν ρίξεις ζάχαρη ας πούμε στην σαλάτα θα θες να φας και άλλη σαλάτα. Πάντα λοιπόν όταν τρως τέτοια καταλήγεις να τρως μεγαλύτερες ποσότητες απ'ότι πρέπει και ως εκ τούτου να παχαίνεις. Δεν γίνεται να φας ένα μπισκοτάκι, ούτε ένα πατατάκι. Θα φας όλο το κουτί.

Ο οργανισμός επίσης είναι φτιαγμένος να τρώει μέχρι να λάβει όλα τα αμινοξέα (πρωτεΐνες) που χρειάζεται και για αυτό όταν το γεύμα σου δεν έχει μέσα πρωτεΐνες αλλά είναι σκέτος υδατάνθρακας ο οργανισμός ζητάει να φάει κι άλλο. Μπορείς να φας μια ολόκληρη φραντζόλα ψωμί και να θες κι άλλο. Ίσως σταματήσεις αν τιγκάρει το στομάχι σου, αλλά μόλις πάει το φαΐ στο έντερο και έχεις χώρο ο οργανισμός σου θα σου λέει να φας κι άλλο. Αντίθετα αν φας 300γτ κοτόπουλο και 200γρ ρύζι ο οργανισμός θα έχει τα αμινοξέα που θέλει από το κοτόπουλο και δεν θα έχεις αυτό το αίσθημα του να φας κι άλλο. Το θέμα λοιπόν δεν είναι να τρως μέχρι να φουσκώσει το στομάχι, ούτε να τρως συνέχεια μικρά γεύματα, αλλά να τρως τις απαραίτητες πρωτεΐνες που χρειάζεσαι καθημερινά και γι αυτό φαγητά όπως ψωμιά και μαρμελάδες είναι τα απόλυτα σκουπίδια, καθώς δεν έχουν πρωτεΐνες και είναι τίγκα στον υδατάνθρακα και την ζάχαρη δίνοντας σου πολλές θερμίδες και ενισχύοντας το αίσθημα της πείνας σου. Δεν χορταίνεις λοιπόν όταν τρως ψωμί όπως μπορεί να νομίζεις, και το βγάλεις εντελώς από τη διατροφή σου και το αντικαταστήσεις με ρύζι, πατάτες, κρέας και λαχανικά μετά από κάποιες μέρες θα δεις τεράστια διαφορά.

Βασικά ρώτησα τον άντρα μου και μου πε αγάπη μου φίτνες κάνουν τα παιδια , τι σχέση έχεις εσυ με αυτά? Οκκκκκ! Το πιασα! Ενταξει μωρε του λέω βρήκα ένα θέμα κ μπήκα. Άκυρο. :D
:P

Τώρα εδώ θα γίνω στενάχωρος αλλά θέλω να τα πω και θα τα πω. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε την τάση να περιφρονούμε εντελώς την υγεία μας όσο αυτή είναι καλή ή έστω μέτρια και δεν μας δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην καθημερινότητα. Τρώμε κάθε μέρα σκατά, πίνουμε, καπνίζουμε κτλ ενώ ξέρουμε πως είναι βλαβερό αλλά λέμε ε εντάξει έχω καιρό ακόμη. Εσείς λοιπόν είστε 30αριδες ακόμη και παρότι δεν είστε όπως στα 20 είστε ακόμη αρκετά νέοι για να μην πληρώνετε άμεσα στις συνέπειες του ανθυγιεινού lifestyle. Οπότε, το να μην κάνεις υγιεινή διατροφή και να κάνεις καταχρήσεις βρίσκεται ακόμη στην σφαίρα του "χαχαχα μωρέ, ε δεν είμαστε φιτ εμείς, έχουμε πιασιματάκια". Η χρόνια φλεγμονή όμως βρίσκεται ήδη μέσα στον οργανισμό σου και ας μην την νιώθεις ακόμη στα 34 σου. Οι αρθρώσεις σου έχουν ήδη αρχίσει να χαλάνε μόνιμα και οι καρκινικές προδιαθέσεις βρίσκονται ήδη διάσπαρτες. Και αυτά δεν θα τα δεις με εξετάσεις αίματος που κάνεις κάθε 3 χρόνια και λες, α καλά είμαστε από χοληστερίνη και τριγλυκερίδια, άρα έχουμε υγεία. Αυτά που ανέφερα μπορεί να κάνουν 20 και 30 χρόνια ώστε να φτάσουν σε σημείο να δημιουργήσουν εμφανή προβλήματα αλλά όταν το κάνουν μετά τρέχτε γειτόνοι. Ξυπνάς μια μέρα και ο γιατρός σου λέει πως έχεις καρκίνο και μετά σου κόβεται αμέσως το χαχαχα και η ζωή σου παίρνει αυτομάτως άλλα μονοπάτια. Και δεν χρειάζεται να είσαι 60αρης για να τα πάθεις αυτά, συμβαίνουν και πολύ πιο νωρίς αν έχεις προδιαθέσεις τις οποίες εκτρέφεις με το χάλια lifestyle. Ξέρω 30αριδες με κατεστραμμένους ώμους, μέσες , διαβητικούς , με καρδιοπάθειες , καρκίνους κ.ο.κ και όλα αυτά στο 99% των περιπτώσεων πηγάζουν από το lifestyle και είναι πράγματα απολύτως αποφευκταία.

Και ξέρω πως έχεις παιδιά που σε τρελαίνουν, άντρα που είναι μυστήριος στο φαΐ, γουστάρεις να τρως μαρμελάδα με ψωμί και γενικά άλλους δέκα λόγους για να μην κάνεις τίποτα, αλλά απλά να θυμάσαι πως από τις επιπτώσεις τον επιλογών μας δεν ξεφεύγουμε επειδή έχουμε μια καλή δικαιολογία. Κάθε μέρα λοιπόν που αποφεύγουμε να κάνουμε αυτό που πρέπει σήμερα και να ζοριστούμε είναι μια μέρα που θα την πληρώσουμε αύριο και κάθε φορά που η ζωή σου γίνεται πιο δύσκολη στο σήμερα, είναι μια μέρα που θα κάνει την ζωή σου πιο εύκολη σε 20 χρόνια. Και απλά τώρα τίθεται το θέμα του να κάτσεις να σκεφτείς αν θες η ζωή σου να γίνει λίγο πιο δύσκολη τώρα που είσαι 34 χρονών ή αν θες να γίνει πολύ πιο δύσκολη όταν θα είσαι 54 χρονών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top