Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Ε Νταξ δεν μπας να ανεβάσεις κιλά στο μπαμ μπαμ ...λίγα λίγα .Αλλά θέλω να πω ότι όταν ανεβάζεις κιλά γρήγορα χάνεις την τεχνική απτό προσθέτο βάρος νομίζω .Οπότε τα ανεβάσματα στα κιλά λίγα λίγα είναι πιο καλά νομίζω (και γρήγορα αν κ μυς έχει συνηθίσει αυτήν την τάση ) ....μέχρι ένα ορισμένο σημείο

Εγω οπως ξέρεις εκτος απο τον coach εχω και τον φυσικοθεραπευτη :P το ιδανικο ειναι ο coach να ειναι και φυσικοθεραπευτης αλλα εκει θα πληρώσεις πολλά οπως ειναι ο Athlean X.

Οπως σου ειπα και χθες αν εξαιρεσεις τον raw mad strength πλεον δεν παρακολουθω ΚΑΘΟΛΟΥ ελληνικο φιτνες κομιουνιτι. Τι περιεργο.... δεν παρακολουθω ελληνικο πρωταθλημα δεν παρακολουθω ελληνικη τηλεοραση , διαφωνω με τον τροπο λειτουργιας του ελληνικου δημοσιου και τέλος δεν παρακολουθω πλεον ουτε φιτνες. Τυχαια ολα αυτα ;

εν παση περιπτωση ασχετα απο τις δικες μου προσωπικές επιλογές η γνωμη των δικών μου ειδικων ειναι να μην ανεβάζεις 1-2 κιλα το πολύ το μήνα. Βλέπω να δουλευει αυτο σε μένα.... ;;; ασφαλώς. Και απο τη στιγμη που δεν ειμαι αθλητης που παιρνει και "αλλα" πραγματάκια δεν θα μπω στο κοπο να το ρισκαρω στη τελικη ουτε ζω απο αυτο ουτε σε αγωνες θα κατεβω.

Τωρα τελευταια εχω δει οτι απολαμβάνω καλυτερα τη προπονηση εάν πχ το μεγιστο μου ειναι 50 κιλα ξερω γω σε καποια ασκηση κ εγω κάνω 40-45. Με πιανει καλυτερα εχω πιο ωραια ενεργοποιηση , επειδη το βάρος δεν ειναι πολυ μεγάλο και δεν δουλευω στα ορια μου μπορω να πετυχω καλυτερη ενεργοποιηση μύ-μυαλού πράγμα που ειναι και πολυ σημαντικό αν θες να κανεις καλή δουλειά.

Βλέπω αποτελέσματα ; μ αρεσει το αποτελεσμα στο καθρέφτη ; έχω λιγοτερους πόνους ; εχω καλύτερη ανάρρωση και αρα καλυτερη ανάπτυξη... προφανως ... για ποιο λογο να το αλλαξω τότε. Και κάπου σε κάποια προπόνηση... θα κάνω ενα μπάμ σε 1-2 σέτ και θα παιξω λιγο οριακά και με προσοχή. Απλά τα πράγματα. Αυτα τα βλέπεις βεβαια μέσα απο την εμπειρια που έρχεται με την χρονια ενασχόληση.

Και ακριβως σε αυτο ηθελα να καταληξω οτι δεν ειναι μονο η τεχνικη ειναι και η κόπωση. Που μπορει να οδηγησει σε τραυματισμο πχ drop sets σε πολυαρθρικες για μενα οτι χειροτερο αν δεν εισαι τουλάχιστον... τουλάχιστον μέσος αθλουμενος εχεις δηλαδη στη πλάτη μια σταθερη 5 ετια στο γυμναστηριο. 5ετια μάχιμη ομως με αποτελεσματα και οχι να εισαι ίδιος με περυσι κ προπερσι. Μετά κακό προγραμμα.... οι πολυαρθρικές ασκησεις γινονται πάντα πρώτες γιατι η κουραση μπορει να φερει κακη τεχνικη κ η κακη τεχνική τραυματισμό.

Τωρα οποιος έχει αντιθετη γνωμη σε αυτο... ελευθερα.... εγω δεν τον κρατάω ουτε θα μπω στο κοπο να διαφωνησω για κάτι λογικο και πραγματικό. Μετα μη λέμε ομως για επικινδυνες ασκήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 298675

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης δεν είναι καν θέμα γεύσης. Το νευρικό σύστημα έχει υποδοχείς στο στομάχι οι οποίοι ενεργοποιούνται μόλις δούνε την ύπαρξη ζάχαρης και στέλνουν σήμα στον εγκέφαλο ο οποίος εκκρίνει τις αντίστοιχες ορμόνες που σε κάνουν να θέλεις περισσότερο από αυτό που έφαγες, ακόμη και αν στην γεύση δεν νιώθεις καθόλου το γλυκό. Γι αυτό και όλες σχεδόν οι επεξεργασμένες τροφές έχουν πλέον μέσα ζάχαρη ή πολύ αλάτι. Σε κάνει να θες να φας παραπάνω.
Άτιμες τροφες, σε κάνουν ότι θελουν..

Είναι όπως τα λες τώρα που ξαναδιαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή. Ότι είναι λευκό όπως το αλάτι ή ζάχαρη και το αλεύρι είναι ύπουλα και εθιστικα!

Δύσκολος ο αυτόέλεγχος και η αλλαγή πλεύσης και μυαλού με σκοπό να τα βγάλεις η να τα μειώσεις στην καθημερινότητα. Αλλά είναι θέμα αποφασης
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οπως σου ειπα και χθες αν εξαιρεσεις τον raw mad strength πλεον δεν παρακολουθω ΚΑΘΟΛΟΥ ελληνικο φιτνες κομιουνιτι. Τι περιεργο.... δεν παρακολουθω ελληνικο πρωταθλημα δεν παρακολουθω ελληνικη τηλεοραση , διαφωνω με τον τροπο λειτουργιας του ελληνικου δημοσιου και τέλος δεν παρακ
Οτι μυαλά έχει η κοινωνία αυτά προβάλουν αντίστοιχια σε ποιότητα σε τηλεόραση και youtube :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Οτι μυαλά έχει η κοινωνία αυτά προβάλουν αντίστοιχια σε ποιότητα σε τηλεόραση και youtube :P

Πολυ σαβούρα φίλε... ο άλλος ο κεφτές ανεβάζει στο Πάτρεον βιντεο κ τα έχει λεει με συνδρομη.

Δηλαδη να πληρωσω συνδρομη για ποιο λογο βρε ασόβαρε να του πει κανεις.... για να σε βλέπω να σηκωνεσαι στη 1 το μεσημερι να τρως μπανανα να παιζεις με τα σκυλογατιά σου κ να κανεις γυμναστικη ;;; τα επιδοματα της ελλαδας έχουν καταστρέψει το κοσμο. Οι μισοι καθονται κ αρπάζουν επιδοματα μετα τους βλέπεις στο Ιντερνετ ολη μερα να γράφουν μαλακιες.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
27E53A39-B11D-493F-88CF-D3AFF255F7E2.jpeg


Ένα μιξ ψιλοαταίριαστων πραγμάτων : φράουλες, αβοκάντο, λιναρόσπορο, βούτυρο αμυγδάλου, καρύδια και λίγο σιρόπι σφενδάμου μετά απο 2,5 ώρες περπάτημα.
Ακαθόριστο γεύμα , μάλλον κατι σαν απογευματινό :P
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Περπάτημα 14 km σήμερα, βόλτα κλπ. Δεν κράτησα θερμίδες, αλλά σύμφωνα με το app του κινητού, είμαι γύρω στις 1000 kCal.

Από σήμερα και με νέο σύμμαχο στο fitness lifestyle : Το νέο μου wearable. Ευελπιστώ ότι θα μου δείχνει ότι καίω παραπάνω θερμίδες απ'ό,τι το παλιό. :hehe:
 

Συνημμένα

  • Apple Series 6.jpeg
    Apple Series 6.jpeg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 101

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά :hello:

Μιας και είστε πιο ειδικοί από εμένα και δε ξέρω που αλλού να απευθυνθώ, έχει κάποιος την καλοσύνη να μου προτείνει κάποιο οικονομικό στατικό ποδήλατο γυμναστικής για αρχάριους;
Θα του ήμουν ευγνώμων! :give_rose:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Γιατι να πάρεις στατικο ποδηλατο όμως ; τωρα που καλοκαιριαζει ειναι καλυτερο το κανονικό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Περπάτημα 14 km σήμερα, βόλτα κλπ. Δεν κράτησα θερμίδες, αλλά σύμφωνα με το app του κινητού, είμαι γύρω στις 1000 kCal.

Από σήμερα και με νέο σύμμαχο στο fitness lifestyle : Το νέο μου wearable. Ευελπιστώ ότι θα μου δείχνει ότι καίω παραπάνω θερμίδες απ'ό,τι το παλιό. :hehe:
Με γεια! Το δικό μου έρχεται σήμερα 🤩
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Mε γεια και σε σένα και καλές προπονήσεις. Αύριο θα πάω για τρέξιμο να το δοκιμάσω, οπότε θα επανέλθω με tracking. :P
Εγώ ελπίζω να το δοκιμάσω αργότερα το απόγευμα. Αρκεί να μη θέλει πολύ ώρα να το κάνω customize 🤣
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ωχ μου ήρθε το πακέτο και μου άφησαν αυτοκόλλητο. Πρέπει να πάω να το πάρω από το ταχυδρομείο. Πάλι θα ξεσκιστω στο περπάτημα σήμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Aα, εγώ ξεμπέρδεψα γρήγορα. Backup από το προηγούμενο και έτοιμος σε 10'. :P
Εγώ μάλλον δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί έκανα upgrade από το Fitbit charge 4 στο Fitbit sense
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ωχ μου ήρθε το πακέτο και μου άφησαν αυτοκόλλητο. Πρέπει να πάω να το πάρω από το ταχυδρομείο. Πάλι θα ξεσκιστω στο περπάτημα σήμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εγώ μάλλον δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί έκανα upgrade από το Fitbit charge 4 στο Fitbit sense
Το χαλβάδιαζα το Fitbit Sense αλλά διάβασα ασυμβατότητες στο iOS οπότε πήγα στα σίγουρα. Είσαι ευχαριστημένη από το Fitbit;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το χαλβάδιαζα το Fitbit Sense αλλά διάβασα ασυμβατότητες στο iOS οπότε πήγα στα σίγουρα. Είσαι ευχαριστημένη από το Fitbit;
Πάρα πολύ! Το πήρα πέρυσι μόνο και μόνο για να βλέπω τον σφυγμο μου και το λάτρεψα και σκεφτόμουν εδώ και καιρό να κάνω αναβάθμιση και μόλις μου είπαν για 50% μείωση στην τιμή δεν το σκέφτηκα και το πήρα. Στο fitness το βρίσκω πιο customizable από το apple watch. Μετράει και άγχος το sense. Θα πω εντυπώσεις το βραδυ. Ίσως φύγω νωρίτερα από την δουλειά για να το παραλάβω από το ταχυδρομείο 🤭
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πάρα πολύ! Το πήρα πέρυσι μόνο και μόνο για να βλέπω τον σφυγμο μου και το λάτρεψα και σκεφτόμουν εδώ και καιρό να κάνω αναβάθμιση και μόλις μου είπαν για 50% μείωση στην τιμή δεν το σκέφτηκα και το πήρα. Στο fitness το βρίσκω πιο customizable από το apple watch. Μετράει και άγχος το sense. Θα πω εντυπώσεις το βραδυ. Ίσως φύγω νωρίτερα από την δουλειά για να το παραλάβω από το ταχυδρομείο 🤭
Οι μετρήσεις πάντως στο apple smartwatch μου φαίνονται καλές και συμβαδίζουν με το ισοζύγιο ενέργειας μου και καταλαβαίνω ότι όντως είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Δεν είναι ιδιαίτερα παραμετροποιήσιμο όπως σωστά αναφέρεις, όμως θεωρώ ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο optimization εκεί στο Cupertino. Και της apple μετράει το άγχος, όπως και τον ύπνο, όμως δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.
Κι εγώ ανυπομονώ να βγω αύριο για το πρώτο Cardio Session της σεζόν. :P
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα το βράδυ έσπασα και έφαγα κάτι σούσι που είχα ψοφήσει να φάω πάρα πολύ καιρό τώρα.Δεν ήταν πολλά αλλά είχαν σόγια και βλακείες.
Αύριο μάλλον θα λιώσω στο ποδήλατο.
Έχει πάρα πολυ καλό καιρο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Aυριανή προπόνηση

ΠΛΑΤΗ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ NEUTRAL POSITION

1o σέτ 5 επαναλήψεις
2ο σέτ 4 επαναλήψεις
3ο σέτ 4 επαναλήψεις
4ο σέτ 4 επαναλήψεις
5ο σετ 3 επαναλήψεις
Προοδος -> (22 προηγούμενη) deload - 2 επαναλήψεις λιγότερες (20).

2) SINGLE ARM ROW

1ο σέτ 15 κιλά (σε κάθε χέρι) για 12 επαναληψεις
2ο σέτ 19 kg για ......
3ο σέτ 18 κιλά για 15 επαν. δεξι και 15 αριστερό
Προοδος -> Σέτ με 19 κιλά αλτήρα.

3) ΑΡΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗ.

1o σέτ super band κόκκινο λάστιχο (23) 15 επαν.
2ο σετ 10 κιλά σε κάθε χέρι
3ο σετ 12.5 κιλά σε κάθε χέρι.
Προοδος ->

4) ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ
1ο σέτ 15 καθισματα χωρις βάρος
2ο σέτ 12 καθισματα με 10 κιλά σε κάθε χέρι
3ο σέτ 12.5 κιλά για 12 επαν.
4ο σέτ 12.5 κιλά για 12 επαν.
Προοδος -> 3 παραπάνω επαναλήψεις.

5) ΑΚΑΜΠΤΕΣ ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΜΟ - ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ
1ο σέτ με 10 κιλά σε κάθε χέρι
2ο σέτ με 12.5 κιλά σε κάθε χέρι
3ο σέτ με 10 κιλά σε κάθε χέρι.
Προοδος ->

ΠΛΑΤΗ -> 23
ΠΟΔΙΑ-> 11
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 8
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 20

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σήμερα το βράδυ έσπασα και έφαγα κάτι σούσι που είχα ψοφήσει να φάω πάρα πολύ καιρό τώρα.Δεν ήταν πολλά αλλά είχαν σόγια και βλακείες.
Αύριο μάλλον θα λιώσω στο ποδήλατο.
Έχει πάρα πολυ καλό καιρο.

Και εγώ σήμερα εφαγα 50γρ σοκολάτα ΙΟΝ με πρωτεινη ορου γάλακτος μέσα.... και αυριο έχω τριψει ενα μπισκοτάκι γιολαντα με γεμιση ταχινι στο μπωλάκι που θα παρω μαζι μου κατα τα αλλα περιέχει μεσα κουακερ καρυδια θα βαλω γιαουρτι το πρωι κ ανανά.... αυριο δεν εχει κουακερόπιτα.

Και τι έγινε ; σε ενδιαφέρει το 10% των θερμιδων της ημέρας εφοσον τα υπολοιπα γεύματα ειναι σωστά εάν προτιθεσαι να κατεβεις σε αγώνες. Απλα φροντιζεις να μη ξεπεράσεις το όριο αλλιώς δεν παιζει θέμα με 1-2 φορές ακομη κ μεσα στην εβδομάδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια διευκρινηση αυτη ειναι η 2η προπονηση PULL LEGS mesa σε μια εβδομάδα προφανως το 23 στα σέτ της πλάτης αναφέρεται στο άθροισμα των συνολικων σέτ που έγιναν μέσα στην εβδομάδα για τη πλάτη και τίποτε άλλο.

Επειδη σκοπευω να κάνω χρόνια πολλά προπονησεις.... επιλέγω να πάω πιο αργά και να αποφυγω άσκοπους τραυματισμους λογω υπερ χρησης.

Αυτη τη τελευταια συμβουλη οποιος νομιζει οτι του ειναι χρησιμη ας την σκεφτεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν πηγαινα γυμναστηριο θα επέλεγα 3 ασκήσεις..... για πλάτη για το αυριανό. Η μια θα ηταν PULL DOWN η άλλη άρσεις θανάτου (στην οποια θα γυμναζα και τα πόδια) και μια κωπηλατική ακόμη για τον πλατύ ραχιαίο... θα εκανα αλλη μια ασκηση για προσαγωγούς στα ποδια. 4 ασκήσεις σύνολο και γειά σας. Συνολικα δηλαδη 2 ασκησεις ποδια και 3 πλάτης. Στύλ προπόνησης -> Μινιμαλισμός.

Μονοζυγο θα έκανα τη μια απο τις 2 ημέρες πλάτης μεσα στην εβδομάδα και δεν θα εβαζα εκεινη τη μέρα άρσεις θανάτου αλλα πρέσα για τα ποδια.... ο λόγος ειναι αυτος που έχουμε πει... δεν χρειάζεται να ταλαιπωρεις το σωμα σου με πολλαπλες πολυαρθρικες ασκησεις σε μια ημέρα... τελικα οτι και να λέμε το γυμναστηριο ειναι τρελή ευκολία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γιατι να πάρεις στατικο ποδηλατο όμως ; τωρα που καλοκαιριαζει ειναι καλυτερο το κανονικό.
Σίγουρα, συμφωνώ. Θέλω όμως να πάρω κάποια στιγμή και ένα στατικό, να το χρησιμοποιεί και η μητέρα μου όποτε θέλει και γενικά για να μην εξαρτόμαστε κάθε φορά από τον καιρό :P.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σίγουρα, συμφωνώ. Θέλω όμως να πάρω κάποια στιγμή και ένα στατικό, να το χρησιμοποιεί και η μητέρα μου όποτε θέλει και γενικά για να μην εξαρτόμαστε κάθε φορά από τον καιρό :P.

Μπορείς να πάρεις προπονητήριο ποδηλάτου όπου στερεωνεις τη μία ρόδα σε μια βάση κι έτσι μετατρέπεις το κανονικό σου ποδήλατο σε στατικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top