Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Καταρχάς πρέπει να καταλάβεις πως το πρόβλημα σου είναι κυρίως ορμονικό και γι αυτό το λόγο ξαναπαίρνεις γρήγορα τα κιλά που χάνεις. Εάν οι ορμόνες σου δεν επανέλθουν σε φυσιολογικά επίπεδα, θα βρίσκεσαι εφόρου ζωής σε αυτή τη κατάσταση, η οποία θα γίνεται όλο και χειρότερη.


3) Άσκηση. Ξέχνα τη γυμναστική προς το παρόν. Δεν θα έχεις ούτε την ενεργεία, ούτε την όρεξη να κάνεις σοβαρή γυμναστική αυτό το διάστημα, γιατί θα είσαι σε μια μεταβατική περίοδο, όπου ο οργανισμός φτιάχνει τις ορμόνες του. Αυτό που θα κάνεις είναι low intensity cardio, δηλαδή περπάτημα. Περπάτα όσο περισσότερο αντέχεις κάθε μέρα, και όχι 30 λεπτά. Η κέτοση λειτουργεί πάρα πολύ καλά με το περπάτημα (και όχι τόσο καλά με υψηλής έντασης γυμναστική), και θα δεις πως θα έχεις άπειρη ενέργεια να περπατάς.

Σορρυ φίλε αλλα αυτο ειναι μπούρδα. Δεν θα έχει ενέργεια εφοσον θα τρώει μια φορά την ημέρα οποτε ναι... αν πάει να κανει γυμναστική στις 10 το πρωι ενω έχει προγραμμα φαγητου στις 3 το μεσημερι που να βρει την ενεργεια ; :)

Γυμναστικη μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε στην οποιαδήποτε φάση βρισκεται. Το θέμα ειναι ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ γυμναστικη θα κάνει και εάν αυτη η γυμναστική ταιριαζει στην σωματικη του κατασταση εκεινη τη στιγμή... εάν δεν κάνει ειτε θα υπο προπονειται ειτε θα υπερ προπονειται... για αυτο πρέπει να προσλαμβανουμε κάποιες φορές εναν ειδικο να μας κοιτάζει για να μη κάνουμε τις βλακειες απο μονοι μας... ή να μην επηρεαζομαστε απο τον καθε ifluencer εκει εξω που εχει 10 φορες πιο καλη κατασταση απο εμάς.

Η στιγμη αυτη ειναι ισως η καταλληλοτερη για να κανει γυμναστική. Για να διατηρησει τους μυς του καθως χάνει κιλά ή και για να τους αυξησει λίγο.

Ξεκίνα να περπατάς σε νέα μέρη και στην εξοχή αν μπορείς έτσι ώστε να υπάρχει ένα novelty effect και να γίνεται η διαδικασία πιο ελκυστική. Πρέπει να δεις το περπάτημα σαν χαλάρωση και meditation και όχι σαν καταναγκαστική γυμναστική. Όσο περισσότερο περπατάς, τόσο πιο γρήγορα θα χάσεις τα κιλά.

Ένα ακομη λάθος. Οσο πιο γρηγορα περπατάς "τοσο πιο γρηγορα θα χάνεις τα κιλά..." αυτο μοιάζει με αυτο που ειχε πει ο Jeremy Ethier με το κάρδιο και τον έκραξε... ο Greg. Kai καλα τον εκανε... γιατι δεν μπορει να ζητάει 400 ευρω το μήνα για το πέρσοναλ και να λέει τέτοια.

Οσο πιο γρηγορα περπατάς... τοσο πιο πολλες θερμιδες θα καταναλωσεις κ άν το φαγητο αυξηθει τοτε ΔΕΝ θα χάσεις κιλά. Αν το φαγητο μεινει ίδιο τοτε ναι το ελλειμα θα μεγαλώσει και θα χάσεις πιο γρηγορα τα κιλά αλλα αυτο δεν μας ενδιαφέρει να τα χάσει γρηγορα και ΧΩΡΙΣ να κάνει γυμναστικη γιατι θα γινει ενας ανθρωπάκος με μικρους ώμους , μικρά χέρια και κοιλιτσα δηλαδη σκιννυ φάτ.

 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, είναι πολύ πιθανό να λέω απλά μπούρδες. Άλλωστε έχεις κι εσυ μεγάλη εμπειρία με το να είσαι 40 κιλά υπέρβαρος και ξερεις εκ των έσω τι προβλήματα αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι, σωματικά, ορμονολογικα και ψυχολογικά οπότε δε θα γράψω περισσότερα. Ότι συμβουλές είχα να δώσω τις έδωσα έτσι κι αλλιώς με τεσταρισμενα πράγματα, οπότε η πολλή ανάλυση και οι θεωρίες όπως ορθά λες κι εσύ ο ίδιος είναι φτώχεια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ πιθανό να λέω απλά μπούρδες. Άλλωστε έχεις κι εσυ μεγάλη εμπειρία με το να είσαι 40 κιλά υπέρβαρος και ξερεις εκ των έσω τι προβλήματα αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι, σωματικά, ορμονολογικα και ψυχολογικά οπότε δε θα γράψω περισσότερα. Ότι συμβουλές είχα να δώσω τις έδωσα έτσι κι αλλιώς με τεσταρισμενα πράγματα, οπότε η πολλή ανάλυση και οι θεωρίες όπως ορθά λες κι εσύ ο ίδιος είναι φτώχεια.

Για τη γυμναστική σίγουρα είπες τα ίδια και με το κάρδιο. Και εγω έκανα μπούρδες σε κάποια φαση δεν ειναι κακο να το παραδεχτεις. Και εγω προπερσι εκανα μπουρδες στο γυμναστηριο γιατι δεν ήξερα... δεν ειχα κάποιον να μου δειξει. Πολλα απο αυτα που εκανα κ τα θυμαμαι τωρα ηταν για γέλια.

Έχανα το χρόνο μου. Εσυ δηλαδη για να μην το παραδεχτεις εχεις εγωισμο ; το ego lifting είναι κακή νοοτροπία στο γυμναστηριο.

Γυμναστικη μπορεις να κανεις ακομη και τραυματισμενος υπο όρους , βλεπεις εσυ λοιπον να υπάρχει καταλληλη και ακαταλληλη περιοδος για γυμναστικη ; Οσο για το κάρδιο... οσο περισσοτερο κάνεις τοσο περισσοτερο καις και αρα μεγαλωνει και το έλλειμα που βρισκεσαι αν δεν φάς παραπανω θα χασεις περισσοτερο δεν θα χάσεις περισσοτερο επειδη απλα κανεις περισσοτερο κάρδιο οτι λέει και ο Greg δηλαδη. Και ο Τζέρεμυ βγηκε και το παραδέχτηκε οτι έλεγε μπουρδες επειδη θα έχανε πελάτες... γιατι παιρνει 400-500 για το περσοναλ για να σε αναλάβει. Δεν σε αναλαμβάνει έτσι να σε μεταμορφωσει. Οι γνωσεις πληρώνονται.

Το μυστικο βρισκεται στις σχέσεις... τι σχέση εχει το ένα με το άλλο. Οπως ελεγαν και οι μαθηματικοι ολα ειναι συναρτησεις να που ειχαν δικιο... ειναι συναρτηση τι θα φάς ποσο θα φάς και ποσο κάρδιο θα κανεις... αι οχι ποσο κάρδιο θα κάνεις απο μονο του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με ενδιαφέρει σε αυτό το θρεντ να μη γράφουμε αστικούς μύθους κ μπορεί να γράψω κ εγώ κάποιον οπότε διορθώστε με να μη χάνω το χρόνο μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εντωμεταξυ τώρα έμαθα τί είναι το HIIT χαχαχαχ.

Δεν πειράζει, ένα ένα με τη σειρά θα τα μάθεις! Εμένα η γνώμη μου γι αρχή είναι αυτή, να μετράς θερμίδες για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει σκαμπανεβασματα η διατροφή σου και να κάνεις 1-2 φορές την εβδομάδα ανάμεσα στην υπόλοιπη άσκηση (που φαντάζομαι ότι κάνεις) ένα 15λεπτο - 20λεπτο ΗΙΙΤ. Στην αρχή θα νιώθεις ότι πεθαίνεις αλλά σιγά σιγά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει. Επίσης να αποφεύγεις τις τροφές σε υγρή μορφή γιατί σε γεμίζουν τις ίδιες θερμίδες αλλά πεπτονται γρηγορότερα και επίσης μπορεί εσύ να έχεις την αίσθηση ότι πίνεις ένα υγιεινό smoothie πχ αλλά αυτό με τα συστατικά που έχει μέσα να φτάνει και τις 500 θερμίδες. Μόνο καφέ και βότανα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο ευκολότερος τρόπος να χάσει κιλά είναι το περπάτημα. Αλλά όχι 50 λεπτά τη μέρα. 2-3 ώρες. Και μέτρημα θερμίδων. Όχι κάτω από 1600 την ημέρα. Αλλά ούτε πάνω από 2000. Το μειονεκτημα είναι ότι θα χάσει μυϊκή μάζα. Για αυτό πριν το περπάτημα κάνει ασκήσεις με βάρη. Η άλλη εναλλακτική είναι ΗΙΙΤ. Μισή ώρα την ημέρα και να δίνει το 100% του. Επίσης διατροφή υψηλή σε πρωτεινη αν είναι υγιής και δεν έχει θέματα με νεφρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Την καλησπερα μου από το μέτωπο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άλλοι στήνουν σουβλες εγώ αλτηρες.

Δαιμόνιος Lifter ✌😄
 

Συνημμένα

  • IMG_20210425_073136.jpg
    IMG_20210425_073136.jpg
    1.7 MB · Εμφανίσεις: 121
  • IMG_20210425_071817.jpg
    IMG_20210425_071817.jpg
    1.9 MB · Εμφανίσεις: 99

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Την καλησπερα μου από το μέτωπο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άλλοι στήνουν σουβλες εγώ αλτηρες.

Δαιμόνιος Lifter ✌😄
Μια χαρά δουλίτσα κάνεις βλέπω με το home gym
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Μια χαρά δουλίτσα κάνεις βλέπω με το home gym

Οι αλτηρες ειναι απο τις πιο έξυπνες επενδυσεις σχετικα με το χοουμ gym. Kανεις πολυ καλη δουλειά σε ολες τις ασκήσεις. Αμα πάρεις και εναν πάγκο έκλεισες.... ειδικα για 2 χρονια μεσα στη καραντινα ειναι σαν να μην έκοψες ποτέ το γυμναστήριο. Εγω σημερα εκανα PR 14.5 κιλα σε κάθε χέρι πιέσεις ώμων.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Οι αλτηρες ειναι απο τις πιο έξυπνες επενδυσεις σχετικα με το χοουμ gym. Kανεις πολυ καλη δουλειά σε ολες τις ασκήσεις. Αμα πάρεις και εναν πάγκο έκλεισες.... ειδικα για 2 χρονια μεσα στη καραντινα ειναι σαν να μην έκοψες ποτέ το γυμναστήριο. Εγω σημερα εκανα PR 14.5 κιλα σε κάθε χέρι πιέσεις ώμων.
Με αφορμή την προηγούμενη μας συζήτηση με έψησες απίστευτα και ζήλεψα και παρήγγειλα αλτήρες βιδωτούς , μπάρα EZ και δίσκους, 5 kg , 2 kg , 1 kg και 0.5 kg ( Σύνολο δίσκων 60 kg). Οπότε κάθε αλτήρας πιάνει μέγιστο 32 kg. Πλέον αφού υπάρχει ο εξοπλισμός, μέχρι το Σεπτέμβρη θα αλλάξω σε πρόγραμμα δύναμης.

Κακή επιρροή ο Devil παιδιά. 😂
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Με αφορμή την προηγούμενη μας συζήτηση με έψησες απίστευτα και ζήλεψα και παρήγγειλα αλτήρες βιδωτούς , μπάρα EZ και δίσκους, 5 kg , 2 kg , 1 kg και 0.5 kg ( Σύνολο δίσκων 60 kg). Οπότε κάθε αλτήρας πιάνει μέγιστο 32 kg. Πλέον αφού υπάρχει ο εξοπλισμός, μέχρι το Σεπτέμβρη θα αλλάξω σε πρόγραμμα δύναμης.

Κακή επιρροή ο Devil παιδιά. 😂

χαχα ! Πρωτα για μενα ειμαι κακη επιρροη και μετα για άλλους -.-

σημερα να φανταστεις σηκωθηκα και με ενοχλουσε το χέρι δεξιά (ο παλιός τραυματισμος που μαλλον ενοχλειται απο το μονοζυγο) αλλα λεω χέστηκα σημερα θα κάνω PR στις πιεσεις ώμων ! Και οντως και τωρα νιώθω τέλεια ! Ουτε με ενοχλει... χαχα τελικα αυτη ειναι η αντιβιωση. Η προπονηση. ^-.-^
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
χαχα ! Πρωτα για μενα ειμαι κακη επιρροη και μετα για άλλους -.-

σημερα να φανταστεις σηκωθηκα και με ενοχλουσε το χέρι δεξιά (ο παλιός τραυματισμος που μαλλον ενοχλειται απο το μονοζυγο) αλλα λεω χέστηκα σημερα θα κάνω PR στις πιεσεις ώμων ! Και οντως και τωρα νιώθω τέλεια ! Ουτε με ενοχλει... χαχα τελικα αυτη ειναι η αντιβιωση. Η προπονηση. ^-.-^
Ωραίος, είδες η προπόνηση πάντα βοηθάει, αρκεί βέβαια να υπάρχουν όρια.
Εμένα με διορθώνει όταν έχω κακή ψυχολογία, μιας που έχω μερικά χρόνια να τραυματιστώ σωματικά. (Από το 2017).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ωραίος, είδες η προπόνηση πάντα βοηθάει, αρκεί βέβαια να υπάρχουν όρια.
Εμένα με διορθώνει όταν έχω κακή ψυχολογία, μιας που έχω μερικά χρόνια να τραυματιστώ σωματικά. (Από το 2017).

Καλα απο αποψη ψυχολογιας σε ανεβάζει αρκετά. Ειδικα οταν φτάνεις κοντά στα οριά σου. Ορια υπάρχουν οταν εχεις τον έλεγχο στην έκκεντρη φάση της κινησης :P αν εκει δεν αντέχεις που εισαι και 30% δυνατοτερος... τοτε πρεπει να κατεβάσεις κιλά. Πχ εκκεντρη φάση στις πιεσεις ωμων ειναι νομιζω το κατέβασμα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Καλα απο αποψη ψυχολογιας σε ανεβάζει αρκετά. Ειδικα οταν φτάνεις κοντά στα οριά σου. Ορια υπάρχουν οταν εχεις τον έλεγχο στην έκκεντρη φάση της κινησης :P αν εκει δεν αντέχεις που εισαι και 30% δυνατοτερος... τοτε πρεπει να κατεβάσεις κιλά. Πχ εκκεντρη φάση στις πιεσεις ωμων ειναι νομιζω το κατέβασμα.
Είναι συνδυασμός καταστάσεων. Από τη μια γιατί νιώθεις όμορφα που δυναμώνει το σώμα σου, από την άλλη γιατί ξεσπάς την πίεση που σου δημιουργεί η ρουτίνα, και φυσικά γιατί απολαμβάνεις την αγαπημένη σου μουσική κατά τη διάρκεια της προπόνησης. (Τουλάχιστον εγώ.)

Οι πιέσεις ώμων σαν άσκηση μου έχουν λείψει. Τώρα τις κάνω με αστεία κιλά, με πιάνουν αλλά θέλω να πάω κοντά στο PR μου για 6-8 επαναλήψεις, γιατί εκεί με πιάνουν καλά και βλέπω άμεσα τη διαφορά στον καθρέφτη. Μιας που γενετικά είμαι προικισμένος με τους ώμους, σε σημείο να φαίνονται μικρά τα δικέφαλα μου.
Και σωστά αναφέρεις, η έκκεντρη φάση της άσκησης είναι το κατέβασμα των αλτήρων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Είναι συνδυασμός καταστάσεων. Από τη μια γιατί νιώθεις όμορφα που δυναμώνει το σώμα σου, από την άλλη γιατί ξεσπάς την πίεση που σου δημιουργεί η ρουτίνα, και φυσικά γιατί απολαμβάνεις την αγαπημένη σου μουσική κατά τη διάρκεια της προπόνησης. (Τουλάχιστον εγώ.)

Οι πιέσεις ώμων σαν άσκηση μου έχουν λείψει. Τώρα τις κάνω με αστεία κιλά, με πιάνουν αλλά θέλω να πάω κοντά στο PR μου για 6-8 επαναλήψεις, γιατί εκεί με πιάνουν καλά και βλέπω άμεσα τη διαφορά στον καθρέφτη. Μιας που γενετικά είμαι προικισμένος με τους ώμους, σε σημείο να φαίνονται μικρά τα δικέφαλα μου.
Και σωστά αναφέρεις, η έκκεντρη φάση της άσκησης είναι το κατέβασμα των αλτήρων.

Ναι 5-8 επαναληψεις ειναι για δύναμη. Απλα το κακο με τους αλτηρες ειναι πως στα μεγάλα κιλά θες προσοχη στο ανέβασμα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ναι 5-8 επαναληψεις ειναι για δύναμη. Απλα το κακο με τους αλτηρες ειναι πως στα μεγάλα κιλά θες προσοχη στο ανέβασμα.
Στο γυμναστήριο έκανα με εξάγωνους αλτήρες και δεν είχα πρόβλημα. Εδώ θα δυσκολευτώ για αρχή στα σίγουρα. Απλά μέχρι να πιάσω τη δύναμη στους ώμους θα ανεβάσω σταδιακά τα κιλά και θα έχω συνηθίσει στην κίνηση. Άλλωστε πιέσεις κάνω καθιστός σε πάγκο με πλάτη στις 90 μοίρες. Υπολογίζω να μου πάρει κανέναν μήνα να πιάσω τα κιλά που θέλω, αλλά θα το δούμε μόλις έρθει ο εξοπλισμός. 😛
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Στο γυμναστήριο έκανα με εξάγωνους αλτήρες και δεν είχα πρόβλημα. Εδώ θα δυσκολευτώ για αρχή στα σίγουρα. Απλά μέχρι να πιάσω τη δύναμη στους ώμους θα ανεβάσω σταδιακά τα κιλά και θα έχω συνηθίσει στην κίνηση. Άλλωστε πιέσεις κάνω καθιστός σε πάγκο με πλάτη στις 90 μοίρες. Υπολογίζω να μου πάρει κανέναν μήνα να πιάσω τα κιλά που θέλω, αλλά θα το δούμε μόλις έρθει ο εξοπλισμός. 😛

Τι κιλά ειναι ο στοχος σου σε κάθε χέρι ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τι κιλά ειναι ο στοχος σου σε κάθε χέρι ;
Τώρα κάνω με 7.5 kg σε κάθε χέρι. Ο στόχος μου είναι να πάω σταδιακά στα 20 με 23 kg σε κάθε χέρι, και να μείνω εκεί μέχρι να πιάσω 8αρι σετ. Είχα PR 25 kg σε κάθε χέρι, στις 6 επαναλήψεις μέσα στο Νοέμβρη, άρα είναι εφικτός ο στόχος μου.
Εσύ πως το βλέπεις; Τι θα πρότεινες;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τώρα κάνω με 7.5 kg σε κάθε χέρι. Ο στόχος μου είναι να πάω σταδιακά στα 20 με 23 kg σε κάθε χέρι, και να μείνω εκεί μέχρι να πιάσω 8αρι σετ. Είχα PR 25 kg σε κάθε χέρι, στις 6 επαναλήψεις μέσα στο Νοέμβρη, άρα είναι εφικτός ο στόχος μου.
Εσύ πως το βλέπεις; Τι θα πρότεινες;

Κοιταξε να δεις εξαρτάται , απο τι υπολοιπες ασκήσεις θα κάνεις για τους ώμους, αν κάνεις και άλλες θεωρώ οτι ειναι αρκετά τα κιλά. Αλλα αν παιζεις δυναμη τοτε θα φορτώσεις αναγκαστικα περισσοτερο απο υπερτροφια.

Αλλα ειναι και το θεμα πως κάνεις την άσκηση αν πχ χαλάει η τεχνικη σου απο τα 20 κιλά και πάνω στον οποιονδηποτε απο εκει κ πέρα ειναι ego lifting. Εμενα το PR μου σε αλτήρες ειναι τα 14.5. Αλλα το έκανα σημερα για 10 επαναλήψεις. Επαιζα με μπάρα στρατιωτικές εκει ειχα κάνει 51 κιλά για 3 επαναλήψεις. Αλλα η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν χρειάζεται να μαξάρεις.... αντε να το κάνεις μια φορά το μήνα να κάνεις ενα μπάμ να εισαι εκει γυρω στα PR ΣΟΥ οπως ειπες και εσυ και ξαφνικά να δωσεις μια μέρα ενα καλο μπάμ και να δοκιμάσεις λιγο τα όρια. Αλλα οχι συνέχεια... για την υγεια των μυων και των τενόντων. Αλλιως θα μαζεψεις ενα καρο τραυματισμους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις εξαρτάται , απο τι υπολοιπες ασκήσεις θα κάνεις για τους ώμους, αν κάνεις και άλλες θεωρώ οτι ειναι αρκετά τα κιλά. Αλλα αν παιζεις δυναμη τοτε θα φορτώσεις αναγκαστικα περισσοτερο απο υπερτροφια.
Το πρόγραμμα μου θα το ελαφρύνω όταν θα κάνω δύναμη, δε θα έχει τόσα σετ, επαναλήψεις και ασκήσεις η κάθε μέρα.
Αλλα ειναι και το θεμα πως κάνεις την άσκηση αν πχ χαλάει η τεχνικη σου απο τα 20 κιλά και πάνω στον οποιονδηποτε απο εκει κ πέρα ειναι ego lifting
Στα 25 kg έχω πολύ καλή τεχνική. Η τεχνική μου χαλάει στα 27.5 kg γι αυτό και δεν τα ανέφερα σαν PR.
Εμενα το PR μου σε αλτήρες ειναι τα 14.5. Αλλα το έκανα σημερα για 10 επαναλήψεις. Επαιζα με μπάρα στρατιωτικές εκει ειχα κάνει 50 κιλά για 3 επαναλήψεις. Αλλα η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν χρειάζεται να μαξάρεις.... αντε να το κάνεις μια φορά το μήνα να κάνεις ενα μπάμ να εισαι εκει γυρω στα PR ΣΟΥ οπως ειπες και εσυ και ξαφνικά να δωσεις μια μέρα ενα καλο μπάμ και να δοκιμάσεις λιγο τα όρια. Αλλα οχι συνέχεια... για την υγεια των μυων και των τενόντων. Αλλιως θα μαζεψεις ενα καρο τραυματισμους.
Σίγουρα στις 6 επαναλήψεις θα χτυπάς παραπάνω kg, εκτός βέβαια αν χαλάει η τεχνική σου όπως, σωστά, αναφέρεις παραπάνω.
Περίπου το ίδιο σκεφτόμαστε στην εκτέλεση. Σταδιακό ανέβασμα μέχρι τα 20-23 kg για 6-8 επαναλήψεις και ίσως μετά το τρίμηνο, ένα σετ το μήνα με 25 kg.
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτομαι τώρα είναι μια μίξη υπερτροφίας και δύναμης.

Δηλαδή, δυο κύκλους P/P/L την εβδομάδα, ο ένας υπερτροφία κι ο άλλος δύναμη με αντίστοιχες επαναλήψεις, κιλά και σετ. Αλλά δεν ξέρω ποσό αποδοτικό μπορεί να είναι αφού θα έχω και αερόβιο 3 φορές την εβδομάδα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Το πρόγραμμα μου θα το ελαφρύνω όταν θα κάνω δύναμη, δε θα έχει τόσα σετ, επαναλήψεις και ασκήσεις η κάθε μέρα.

Στα 25 kg έχω πολύ καλή τεχνική. Η τεχνική μου χαλάει στα 27.5 kg γι αυτό και δεν τα ανέφερα σαν PR.

Σίγουρα στις 6 επαναλήψεις θα χτυπάς παραπάνω kg, εκτός βέβαια αν χαλάει η τεχνική σου όπως, σωστά, αναφέρεις παραπάνω.
Περίπου το ίδιο σκεφτόμαστε στην εκτέλεση. Σταδιακό ανέβασμα μέχρι τα 20-23 kg για 6-8 επαναλήψεις και ίσως μετά το τρίμηνο, ένα σετ το μήνα με 25 kg.
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτομαι τώρα είναι μια μίξη υπερτροφίας και δύναμης.

Δηλαδή, δυο κύκλους P/P/L την εβδομάδα, ο ένας υπερτροφία κι ο άλλος δύναμη με αντίστοιχες επαναλήψεις, κιλά και σετ. Αλλά δεν ξέρω ποσό αποδοτικό μπορεί να είναι αφού θα έχω και αερόβιο 3 φορές την εβδομάδα.

Το ποσο αποδοτικο ειναι ενα προγραμμα θα το δεις απο την ανάρρωση... αμα μετά απο 2-3 μέρες δεν έχεις αναρρωσει και πονάς ας πουμε... πηγαινεις να κκανεις μια προπονηση με ενα 30-50% - της εντασης που έκανες.
;)

Πχ αμα παιξεις με πιεσεις 25 κιλά τοτε θα κάνεις με 18... δεν ειναι κακο να πεσεις σε μια προπονηση απο την αποψη οτι κανεις ενα βημα πισω για να κανεις μετα δυο βήματα μπροστα. Εχει να κανει με τη διαχειριση των φορτιων. Το παν ειναι η αναρρωση. να δινεις χρονο στο σωμα σου να αναρρωνει φυσικα υπνος και σωστο φαγητο δεν τα αναφέρω καν ειναι δεδομένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top