Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Κάνω πλάκα στο Nick, φυσιολογικός είμαι για την προσπάθεια μου. Δεν ξέρω, πόσο το βλέπεις; Δε θα είναι 37-38 cm ;

Τι να σου πω.... ριξε μια μεζουρα... γιατι καμια φορα το μυώδες χέρι φαινεται μεγαλυτερο απο ενα άλλο..

Πχ αν ενα έχει λιπος και ειναι στα 37 αμα χάσεις και γραμμωσει στα 36 θα πεσει αλλα θα φαινεται μεγαλυτερο. Για αυτο δεν μπορω να σου πω στανταρ.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τι να σου πω.... ριξε μια μεζουρα... γιατι καμια φορα το μυώδες χέρι φαινεται μεγαλυτερο απο ενα άλλο..

Πχ αν ενα έχει λιπος και ειναι στα 37 αμα χάσεις και γραμμωσει στα 36 θα πεσει αλλα θα φαινεται μεγαλυτερο. Για αυτο δεν μπορω να σου πω στανταρ.
Μόλις βρω μια μεζούρα θα το δω. Ή ίσως το καλοκαίρι που θα έχω γραμμώσει. Τότε θα είναι πιο αξιόπιστη η μέτρηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μη φοβάσαι να βάλεις κρέας πάνω σου. Τα ίδια λάθη έκανα μικρότερος και δες τώρα που είμαι μπακαλιάρος. 😂
Εδώ έκανα 2 μήνες περίπου που έτρωγα πολύ (θόλωσαν λίγο οι κοιλιακοί) και άρχισα το cardio γρήγορα για να προλάβω να είναι φέτες το καλοκαίρι .....μετα από κάνα μήνα ήμουν έτοιμος 😂
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εδώ έκανα 2 μήνες περίπου που έτρωγα πολύ (θόλωσαν λίγο οι κοιλιακοί) και άρχισα το cardio γρήγορα για να προλάβω να είναι φέτες το καλοκαίρι .....μετα από κάνα μήνα ήμουν έτοιμος 😂
Νομίζω ότι θυμάσαι πως ήταν το χέρι μου στα τέλη της γράμμωσης σε σχέση με τώρα.
Θέλω να πω ότι το λίπος μπαινοβγαίνει εύκολα αν δεν παίζεις σε ακραία σημεία.
Πάντα με γνώμονα τη διατροφή, την προπόνηση και την ξεκούραση. 😉
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Εδώ έκανα 2 μήνες περίπου που έτρωγα πολύ (θόλωσαν λίγο οι κοιλιακοί) και άρχισα το cardio γρήγορα για να προλάβω να είναι φέτες το καλοκαίρι .....μετα από κάνα μήνα ήμουν έτοιμος 😂

Καλος ειναι και λιγος ογκος φιλε.... ετυχε μια στραβη στη δουλεια ειδα μεν ενας φωναζε ελεγε μαλακιες αλλα απο μακρυα και κρατουσε αποστασεις , καλα ειναι και τα 80-90 κιλα και ας εχεις κ λιγο λιπος δεν πειράζει να μην εισαι τέρμα φέτες. Προσωπικα 12-13% λιπος ειναι το ιδανικό. Νταξει απο εκει κ κατω αν θες να κατεβεις σε αγώνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω ότι θυμάσαι πως ήταν το χέρι μου στα τέλη της γράμμωσης σε σχέση με τώρα.
Θέλω να πω ότι το λίπος μπαινοβγαίνει εύκολα αν δεν παίζεις σε ακραία σημεία.
Πάντα με γνώμονα τη διατροφή, την προπόνηση και την ξεκούραση. 😉

Το λιπος χανεται ευκολα... οι μυς ειναι το δυσκολο να μπουν. Ο ογκος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα τυχει κάτι πρέπει να χεις κ λιγο δυναμη πάνω σου.... αλλιως οπως ελεγε κ ενας αμε να κανετε τα μοντελα στα περιοδικα χαχα

και αυτοι του GNTM κοιλιακους εχουν αλλα ....
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω και κάνα τρομερές τοπ γνώσεις ....από τότε που μπήκα εδώ τα μαθαίνω κάπως καλύτερα .
Π.χ τόσο καιρό έκανα recomp χωρίς να ξέρω τι είναι το recomp .Απλα έκανα PPL(και εδώ είχα κάνει βλακεία αν το θυμάσαι Ντεβίλ που έκανα δικέφαλους και πλάτη ξεχωριστά ) και ήμουν σε μια συμμετρία στο φαγητό ούτε πολύ ούτε λίγο ...οπότε έβλεπα σταδιακά την πρόοδο σε μύες μόνο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω και κάνα τρομερές τοπ γνώσεις ....από τότε που μπήκα εδώ τα μαθαίνω κάπως καλύτερα .
Π.χ τόσο καιρό έκανα recomp χωρίς να ξέρω τι είναι το recomp .Απλα έκανα PPL(και εδώ είχα κάνει βλακεία αν το θυμάσαι Ντεβίλ που έκανα δικέφαλους και πλάτη ξεχωριστά ) και ήμουν σε μια συμμετρία στο φαγητό ούτε πολύ ούτε λίγο ...οπότε έβλεπα σταδιακά την πρόοδο σε μύες μόνο

Δικεφαλα κ πλατη πανε μαζι ! Βασικα ο κοουτς μου ειπε ενα τιπ... προσοχη οταν τραβας τις κωπηλατικες αμα τραβας αποτομα υπαρχει κινδυνος να την φάει ο δικεφαλος. -.-
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημερινη προπονηση PULL ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΟΖΥΓΟ.

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ - ΧΕΡΙΑ - ΠΛΑΤΗ
ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΠΛΑΤΗ
1) ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

1ο σέτ 17 κιλά σε κάθε χέρι 12 επαναλήψεις.
2ο σέτ 19.3 κιλά σε κάθε χέρι 12 επαναλήψεις
3ο σέτ το ίδιο
Προοδος -> Νέα άσκηση.

2) SINGLE ARM ROW
1ο σέτ 17 κιλά (σε κάθε χέρι) για 12 επαναληψεις
2ο σέτ 19 kg για 12 reps δεξί και 11 αριστερό
3ο σέτ 19 κιλά για 10 επαν.
Προοδος ->Σταθερά.

3) ΑΡΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗ.
1o σέτ 14.5 κιλά σε κάθε χέρι 12 επαναλήψεις
2ο σετ 13 κιλά σε κάθε χέρι 12 επαναλήψεις
3ο σετ 13 κιλά σε κάθε χέρι 12 επαναλήψεις.
Προοδος -> Άυξηση στα 14.5 κιλά αλλα υπήρξε ενα σφίξιμο στον δεξί θωρακικό μάλλον ενεργοποιηθηκε ακούσια.

4) ΑΡΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΑΜΠΕΣ
1ο σέτ 30 επαναληψεις χωρις βάρος
2ο σέτ 20 επαναληψεις με 13 κιλά σε κάθε χέρι.
3ο σέτ 17 επαναληψεις με 13 κιλα σε κάθε χέρι
Προοδος -> Σέτ με 13 κιλά.

5) ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ

1ο σέτ 9.3 κιλα για 9 επαναλήψεις
2ο σέτ 8 επαναληψεις με αλτηρα 10 κιλών
3ο σέτ 7 κιλά μέχρι αποτυχιας.... 13 επαναλήψεις
Προοδος -> Με αλτηρα 10 κιλών σέτ - κάψιμο σο τελευταιο σέτ.

ΠΛΑΤΗ -> 9
ΠΟΔΙΑ-> 6
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 3
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 9
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δικεφαλα κ πλατη πανε μαζι ! Βασικα ο κοουτς μου ειπε ενα τιπ... προσοχη οταν τραβας τις κωπηλατικες αμα τραβας αποτομα υπαρχει κινδυνος να την φάει ο δικεφαλος. -.-
Πλέον κάνω τις ασκήσεις αργά και σταθερά ...νομίζω πιάνουν καλύτερα και νιώθω περισσότερο πιάσιμο

Αύριο θα ανεβάσω ένα βίντεο του athleanx με κάποιες απορίες που εχω ....Νταξ δεν είναι απορίες ,απλά μπερδεύτηκα λίγο για παιζει να κάνω λάθος το πρόγραμμα που έχω και τώρα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Προσπαθησα να κανω κωπηλατικη με αλτηρες (σκυφτη) βεβαια να πω εδω πως δεν βολευτηκα καθολου ξεκινησα με 15 κιλα σε καθε χέρι..... ειδα οτι δεν ημουν βολικα κ κατεβασα στα 12.5 κιλα , ομως με 12.5 κιλα δεν μπορεις να κανεις αποδοτικη κωπηλατικη. Για τον απλο λογο οτι δεν κτυπάς τον μυ τοσο οσο θα επρεπε για να προκαλέσεις το καταλληλο ερέθισμα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Προσπαθησα να κανω κωπηλατικη με αλτηρες (σκυφτη) βεβαια να πω εδω πως δεν βολευτηκα καθολου ξεκινησα με 15 κιλα σε καθε χέρι..... ειδα οτι δεν ημουν βολικα κ κατεβασα στα 12.5 κιλα , ομως με 12.5 κιλα δεν μπορεις να κανεις αποδοτικη κωπηλατικη. Για τον απλο λογο οτι δεν κτυπάς τον μυ τοσο οσο θα επρεπε για να προκαλέσεις το καταλληλο ερέθισμα.
Κι εγώ με μπάρα την έκανα στο γυμναστήριο. Από τότε που έκλεισαν, σταμάτησα να την κάνω. Πλέον, την κάνω σε επικλινή πάγκο με αλτήρες και είναι πολύ τίμια προσέγγιση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Κι εγώ με μπάρα την έκανα στο γυμναστήριο. Από τότε που έκλεισαν, σταμάτησα να την κάνω. Πλέον, την κάνω σε επικλινή πάγκο με αλτήρες και είναι πολύ τίμια προσέγγιση.

Σε δυσκολευαν κ σενα οι αλτηρες ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Όχι, δε με δυσκόλευαν οι αλτήρες, ανάποδα. Επειδή χρησιμοποιώ χαμηλά φορτία, την κάνω πιο δύσκολη στον επικλινή πάγκο.

Lat pull down στο μηχανημα έπαιζα 40-50 κιλά με καλή τεχνική.... οποτε ποιο το νοημα να κάνω 25 συνολο με τους αλτηρες... το μυικο ερεθισμα δεν θα ειναι το ιδιο οσο καλα κ αν κάνεις την επαναληψη.

Επισης σκέψου αν εχεις φτάσει στο σημειο να τραβάς το βάρος σου στο μονοζυγο για 10 φορές και με πολυ καλη τεχνική.... το επομενο βημα ποιο πρέπει να ειναι ;

Οι άρσεις θανατου με 1.5 επι το βάρος σου. Πχ εγω που ειμαι 81 κιλα πρέπει να ποντάρω στα 120.

Προσοχη και πάλι .... μιλαω πάντα για σωστή τεχνική κατι που σημαινει οτι το επιπεδο σου ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θα επιχειρησεις.... ωστε να μπορει το σωμα να αναρρωσει κ να ανεβεις σιγα σιγα επιπεδο.

Το σωμα απο ενα σημειο κ μετα δεν θα αλλαξει αμα κκανεις τα ιδια κ τα ιδια πράγματα. Οι μυς δεν θα γινουν πιο πυκνοι... δεν θα δέσεις δεν θα γινεις πιο γομάρι. Πχ αυτος εδω....


ναι έχει 20% λίπος... αλλα ειναι κ φορτωμένος με ενα καρο μυς απο κάτω. Πιστευεις τον ενδιαφερει.... οποτε θελει χανει το λιπος με ενα απλο ελαφρό έλλειμα. 200 θερμιες κάτω... 1 γιαουρτι δηλαδη και μια μπανάνα. Λιγοτερο φαγητο.

Για να φτιαξει ομως αυτο το σώμα... φορτωσε δεν εμεινε πχ στα ιδια.... αυτο ειναι και το σημειο που κάποιοι αγνοουν. Ναι οκ θα πας σε ενα τρεντυ κοουτς.... και θα σε κάνει να φανουν οι κοιλιακοι σου. Σε ενα 6μηνο

ΟΥΑΟΥ... και ; εισαι δουλεμενος στη προπονηση.... εισαι δυνατος.... μπορεις να τραβηξεις το βαρος σου επι 1.5 ; μπορεις να κανεις κάθισμα με 100-120 κιλά ; κ αφου το κανεις μετα αν ξαναπιασει η καραντινα ελα να μου πεις ποσο θα σε πιάσουν.... οι παραλλαγες των καθισματων αλλα με το βαρος του σωματος χαχα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Lat pull down στο μηχανημα έπαιζα 40-50 κιλά με καλή τεχνική.... οποτε ποιο το νοημα να κάνω 25 συνολο με τους αλτηρες... το μυικο ερεθισμα δεν θα ειναι το ιδιο οσο καλα κ αν κάνεις την επαναληψη.
Κοίταξε, αυτές οι δύο ασκήσεις δεν πρέπει να ταυτίζονται. Το Lat Pulldown θα σε πιάσει σε ένα σημείο, τα φτερά (Latissimus Dorsi). Η κωπηλατική χτυπάει και τραπεζοειδείς (Trapezius), ρομβοειδείς (Minor και Major Rhomboid), καθώς επίσης και στα Minor και Major Teres (Τερέ στα ελληνικά, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η μετάφραση).
Οπότε κατά τη γνώμη μου, χρειάζεσαι περισσότερο effort για την κωπηλατική. Ίσως και να'χει νόημα λοιπόν να χτυπιέσαι με 25άρηδες αλτήρες.
Εγώ χτυπιέμαι με 20άρηδες σύνολο και με πιάνει πολύ καλά. Σε superset με λάστιχο βέβαια, για να πω την αλήθεια, αλλά με πιάνει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Κοίταξε, αυτές οι δύο ασκήσεις δεν πρέπει να ταυτίζονται. Το Lat Pulldown θα σε πιάσει σε ένα σημείο, τα φτερά (Latissimus Dorsi). Η κωπηλατική χτυπάει και τραπεζοειδείς (Trapezius), ρομβοειδείς (Minor και Major Rhomboid), καθώς επίσης και στα Minor και Major Teres (Τερέ στα ελληνικά, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η μετάφραση).
Οπότε κατά τη γνώμη μου, χρειάζεσαι περισσότερο effort για την κωπηλατική. Ίσως και να'χει νόημα λοιπόν να χτυπιέσαι με 25άρηδες αλτήρες.
Εγώ χτυπιέμαι με 20άρηδες σύνολο και με πιάνει πολύ καλά. Σε superset με λάστιχο βέβαια, για να πω την αλήθεια, αλλά με πιάνει.

Εννοεις την κωπηλατική που πιάνεσαι απο εναν πάγκο και γονατιζεις με ευθεια την μέση ; σε αυτη τη κωπηλατικη τραβάω με 19 κιλά και θα μπορουσα να κάνω και 22-23.

Ταυτιζονται απο την αποψη οτι στο μονοζυγο τραβας με λιγοτερους μυς απο οτι στις άρσεις. Η φορά της κινησης βεβαια ειναι διαφρετική αλλα αν σηκώνεις με λιγοτερους μυς το βάρος σου που ειναι 70 ή 80 κιλά έπεται οτι μια άρση με 90-100 την έχεις εύκολα σχετικά.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εννοεις την κωπηλατική που πιάνεσαι απο εναν πάγκο και γονατιζεις με ευθεια την μέση ; σε αυτη τη κωπηλατικη τραβάω με 19 κιλά και θα μπορουσα να κάνω και 22-23.

Ταυτιζονται απο την αποψη οτι στο μονοζυγο τραβας με λιγοτερους μυς απο οτι στις άρσεις. Η φορά της κινησης βεβαια ειναι διαφρετική αλλα αν σηκώνεις με λιγοτερους μυς το βάρος σου που ειναι 70 ή 80 κιλά έπεται οτι μια άρση με 90-100 την έχεις εύκολα σχετικά.
Όχι, εννοώ την κωπηλατική που ξαπλώνεις μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο και τραβάς. Σε αυτή την κωπηλατική που περιγράφεις δε ζορίζομαι ιδιαίτερα με μεγάλα φορτία. Είναι πιο εύκολη σε σχέση με την άλλη που περιγράφω. Πάλι βέβαια όλα εξαρτώνται από τα φορτία.
Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που λες, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Μονόζυγο δεν έκανα ποτέ να σου πω την αλήθεια, αλλά από κωπηλατική με μπάρα, άλλο τίποτα. Μακράν η αγαπημένη μου άσκηση για πλάτη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Η κωπηλατικη που κάνεις εσυ στον επικλινη είναι πιο δυσκολη γιατί απομονώνει περισσουερο την πλατη. Στη σκυφτη κωπηλατικη έχεις κ τα ποδια ποθ βοηθάνε. Όσο κ αν φανεί περιεργο.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Η κωπηλατικη που κάνεις εσυ στον επικλινη είναι πιο δυσκολη γιατί απομονώνει περισσουερο την πλατη. Στη σκυφτη κωπηλατικη έχεις κ τα ποδια ποθ βοηθάνε. Όσο κ αν φανεί περιεργο.
Δε μου φαίνεται περίεργο. Όντως βοηθάνε, στην ισορροπία. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα σηκώνουμε άπειρα κιλά επειδή έχουμε πόδια. :P
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχω μείνει πίσω 2 μέρες επειδή οι ηλίθιοι έκλεισαν την θέρμανση και παγώνω. Δεν με τραβάει καθόλου να γυμναστώ με 19C μέσα. Πόσο βλαμμένοι.
Αν κάνω 2 ασκήσεις σε μια μέρα πειράζει; Η μία ειναι βάρη (άνω σώμα) και η άλλη είναι ΗΙΙΤ full body. Ή είναι καλύτερα να κάνω τα βάρη αύριο και τις άλλες 2 ασκήσεις που μου έχουν απομείνει την Παρασκευή και το Σάββατο και να κάνω διάλειμμα την Κυριακή; Κανονικά το πρόγραμμα μου είναι Δευτέρα, Τρίτη βάρη, Πέμπτη, Παρασκευή ΗΙΙΤ και AMRAP. Οι υπόλοιπες μέρες είναι ξεκούραση και active rest.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μείνει πίσω 2 μέρες επειδή οι ηλίθιοι έκλεισαν την θέρμανση και παγώνω. Δεν με τραβάει καθόλου να γυμναστώ με 19C μέσα. Πόσο βλαμμένοι.
Αν κάνω 2 ασκήσεις σε μια μέρα πειράζει; Η μία ειναι βάρη (άνω σώμα) και η άλλη είναι ΗΙΙΤ full body. Ή είναι καλύτερα να κάνω τα βάρη αύριο και τις άλλες 2 ασκήσεις που μου έχουν απομείνει την Παρασκευή και το Σάββατο και να κάνω διάλειμμα την Κυριακή; Κανονικά το πρόγραμμα μου είναι Δευτέρα, Τρίτη βάρη, Πέμπτη, Παρασκευή ΗΙΙΤ και AMRAP. Οι υπόλοιπες μέρες είναι ξεκούραση και active rest.
Δεν θα σε βοηθήσει να ζεσταθείς αν κάνεις ΗΙΙΤ?
Αλλά οκ το καταλαβαίνω αν είναι παγωνιά δεν εχεις εξαρχής όρεξη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top