Fitness Thread!

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
View attachment 82469
Γλυκές καλημέρες 🌹
Σαν γρήγορο σνακ που μπορώ να το πάρω παντού, έχω αρχίσει και φτιάχνω μια στο τόσο πρωτεϊνικά μπισκότα χωρίς ζάχαρη, αλεύρι, βούτυρο.
Βγήκαν πολύ τίμια, αν θέλετε λεπτομέρειες- πείτε μου να ανεβάσω συνταγή.
Έφτιαξα κι εγω χθες! Τα έχω για πριν την προπόνηση. Εννοείται θέλουμε συνταγή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Τα μπισκοτάκια πρωτεΐνης εγώ θα τα έφτιαχνα με κουακερ και σοκολάτα κομματάκια θα έπαιρνα να βάλω μέσα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Τα μπισκοτάκια πρωτεΐνης εγώ θα τα έφτιαχνα με κουακερ και σοκολάτα κομματάκια θα έπαιρνα να βάλω μέσα.
Μετά θα ήταν μπισκότα υδατάνθρακα, κι όχι πρωτεϊνης. Τα μεταστοιχείωσες. Η πυρηνική φυσική στο ζενίθ της. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Μετά θα ήταν μπισκότα υδατάνθρακα, κι όχι πρωτεϊνης. Τα μεταστοιχείωσες. Η πυρηνική φυσική στο ζενίθ της. :P

200μλ ασπράδι και κουακερ που βάζω θα έδιναν μαζί 30γρ πρωτεινης υψηλής βιολογικής αξίας.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
200μλ ασπράδι και κουακερ που βάζω θα έδιναν μαζί 30γρ πρωτεινης υψηλής βιολογικής αξίας.
Συμφωνώ, μπισκότα υψηλή βιολογικής αξίας με καθαρά υλικά.
Όμως, ο όρος "πρωτεϊνικό", συνήθως αναφέρεται μόνο σε ό,τι δίνει υψηλή πρωτεϊνη και ταυτόχρονα χαμηλότερο υδατάνθρακα, κι όχι και τα δύο ταυτόχρονα. Δε σχολιάζω τη συνταγή σου, που μου ακούγεται τίμια.
Σχολιάζω την κατηγοριοποίησή της.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εμένα πάντως αυτή είναι η συνταγή μου. Κλασσικά έκανα την δική μου παραλλαγή και έβαλα ερυθριτόλη αντί για ζάχαρη καρύδας. Έβαλα σχετικά λιγότερη απ' όσο έλεγε η συνταγή οπότε δεν ήταν πολύ γλυκά τα μπισκότα αλλά ήταν νόστιμα και χορταστικά.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Πρωινό στο γραφείο:

2BB798FD-D99B-4942-BC0B-436AB4964132.jpeg


50g δημητριακά ολικής με πικρή σοκολάτα, 50g BiotechUSA Zero Black Whey που θα μπει στα δημητριακά, 30g BiotechUSA protein cream και διπλός εσπρέσο σκέτος.

574 kCal —> 42.4 g C / 64.3 g P / 15.6 g F
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έφτιαξα κι εγω χθες! Τα έχω για πριν την προπόνηση. Εννοείται θέλουμε συνταγή.
View attachment 82469
Γλυκές καλημέρες
🌹

Σαν γρήγορο σνακ που μπορώ να το πάρω παντού, έχω αρχίσει και φτιάχνω μια στο τόσο πρωτεϊνικά μπισκότα χωρίς ζάχαρη, αλεύρι, βούτυρο.
Βγήκαν πολύ τίμια, αν θέλετε λεπτομέρειες- πείτε μου να ανεβάσω συνταγή.
Επιστρέφω με τη συνταγή πιο αναλυτικά :playboy:

Υλικά:

100 γρ πρωτεΐνης σε σκόνη

20 γρ αλεσμένη βρώμη

20 γρ αλεύρι αμυγδάλου

40 γρ κακάο

1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ

1/4 κ.γ. αλάτι

10 ml ελαιόλαδο

40 ml αβοκάντο (χτυπημένο στο μίξερ αρκετή ώρα μέχρι να αφρατέψει)

25 γρ ζαχαρίνη ή σιρόπι αγαύης (αν η πρωτεΐνη σας έχει ήδη γλυκιά γεύση, το παραλείπετε εντελώς)

1 βανίλια

20 ml γάλα υψηλής πρωτεΐνης ( τυχαία έβαλα αυτό-παίρνω της Δέλτα το ενισχυμένο με το 1,5%-τώρα, άλλη φορά είχα βάλει και γάλα φουντουκιού που άφηνε κ απίστευτη μυρωδιά)

Στα της εκτέλεσης:
μίγμα Α) χτυπάμε πρώτα το αβοκάντο και εκεί προσθέτουμε ζαχαρινη/ζάχαρη/σιρόπι ή ότι θέλετε-αν θέλετε, αμέσως μετά το ελαιόλαδο και το γάλα ( η δοσολογία είναι για μέτριας γλυκύτητας μπισκότα, αν τα θέλετε πολύ γλυκά τότε διπλασιάστε την ποσότητα)


μίγμα Β) βάζουμε πρωτεΐνη, βρώμη, αλεύρι αμυγδάλου, κακάο, μπέικιν, αλάτι, βανίλια και ανακατεύουμε με σύρμα(καλό θα ήταν να κοσκινιστούν-αλλά δεν είναι απαραίτητο).

Προσθέτουμε το μίγμα Α στο Β και ανακατεύουμε καλά με μία μαρίζ (σπάτουλα ζαχαροπλαστικής) ή μίξερ αν τα βρούμε σκούρα (το αβοκάντο πρέπει να ναι αρκετά ώριμο).

Ψήνονται σε καλά προθερμασμένο φούρνο, στον αέρα στους 220 βαθμούς περίπου για 20 λ ( εξαρτάται από το φούρνο σας και από το το μέγεθος των μπισκότων ).

Οπωσδήποτε λαδόκολλα στο ταψί και κατά προτίμηση σε ταψί λαμαρίνας, χαμηλό και σε χαμηλή σχάρα.

ΥΓ: ήθελα μια συνταγή που να μοιάζει αρκετά με τα κανονικά cookies και άρα να μην έχει πολύ μέλι ή φυστικοβούτυρο ή ταχίνι όπως οι περισσότερες πιο υγιεινές εκδοχές τους.
Μπορείτε να βάλετε και κομματάκια σοκολάτας αλλά το απέφυγα. Πάντως δεν μου έλειψε η σοκολάτα, ήταν ήδη αρκετά σοκολατένια λόγω της αναλογίας του κακάο.

————————————————————-

@meetmeinmontauk Χμμ ωραία φαίνονται και τα δικά σου ! 😋
Θα τα τσεκάρω στάνταρ.
Τώρα πειραματίζομαι και με παραλλαγές -όσο γίνεται- στο ποριτζ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Νέκρα το thread, ας γράψω. Σήμερα η φιλοσοφία της προπόνησης ήταν διαφορετική και θα εξηγήσω παρακάτω :
20.06.2021.png


A171B992-2927-4D53-A291-C49BFDDA5161_1_201_a.jpeg

Πριν ξεκινήσουν τα σχόλια περί υπερπροπόνησης, τραυματισμών και καταβολισμού, ας τονίσω μερικά πραγματάκια :

  • Σε καμία περίπτωση, δεν προτείνω αυτό το πρόγραμμα σε κάποιον αρχάριο ή μέσο. Για προχωρημένους μόνο και όχι για πάνω από 2 φορές την εβδομάδα.
  • Πριν εκτελέσω αυτό το πρόγραμμα, ήμουν ξεκούραστος και φορτωμένος με 4000 kCal καθαρό φαγητό γιατί γνώριζα ότι οι δαπάνες ενέργειας θα'ταν αρκετές.
  • Η προπόνηση αυτή ήταν κυρίως διαγνωστικού τύπου. Δηλαδή για να δω που βρίσκεται η φυσική μου κατάσταση, αν ανταπεξέρχεται καλά η καρδιά μου στο ρυθμό του προγράμματος, αν το ATP μου αναπαράγεται γρήγορα και δεν έχω κρεμάσματα, αν γαλακτώνω γρήγορα κλπ. Δε σκοπεύω να το κρατήσω και για επόμενες μέρες.
Το συμπέρασμα είναι ότι το πρόγραμμα αυτό με κούρασε. Άρχισα να κρεμάω προς τους πλάγιους κοιλιακούς, μετά τις 2:30 ώρες. Βέβαια το πήγα σφαίρα, με μικρά διαλείμματα οπότε δε μου φαίνεται παράλογο.
Γενικά όμως είμαι ευχαριστημένος. Βλέπω ότι αν ήθελα να χτυπάω διπλές προπονήσεις, θα μπορούσα με τη φυσική κατάσταση που διατηρώ. Όμως, ο χρόνος μου δεν είναι αρκετός για κάτι τέτοιο, οπότε θα μείνω στις μονές προπονήσεις, όπου και μπορώ να ανταπεξέλθω και με το παραπάνω. :P

Παρόλα αυτά, αν θέλετε να κράξετε για την υπερβολή του προγράμματος, ποιος είμαι εγώ που θα σας εμποδίσω;! :whistle:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Καλα κανεις και το τονιζεις αυτο με τους αρχαριους καθως οι περισσοτεροι αρχάριοι έχουν αποτρελαθει νομιζουν οτι για να βαλουν λιγη ποιοτική μάζα πανω τους πρέπει να κάνουν 150 κιλα κάθισμα 200 ντετ λιφτ και καμια 50αρια σετ σε κάθε προπονηση μέχρι εξάντλησης.

Το γιουτιουμπ και η βλακεια που λέει ο καθε ενας ειδικος του Ιντερνετ τους εχει κανει το μυαλο μίξερ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΧΘΕΣΙΝΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΛΑΤΗ - ΠΟΔΙΑ

ΠΛΑΤΗ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ NEUTRAL POSITION

1o σέτ 7 επαναλήψεις (27 sec time set)
2ο σέτ 7 επαναλήψεις (25 time set)
3ο σέτ 15 ΕΠΑΝ. LAT PULL down με 35 κιλά.
Προοδος -> Σταθερά +1 επαναληψη στο 2ο σέτ.

2) ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ (ρουμανικες)

1o σέτ 15 επαναληψεις 20 κιλά (ζεσταμα)
2ο σετ 6 επαναληψεις 40 κιλά (ζέσταμα)
3ο σετ 10 επαναλήψεις 70 κιλά
4ο σέτ 15 για 50 κιλά
5ο σέτ 11 επαν. 45 κιλά
Προοδος -> Τεχνική - 10 επαν. στα 70 κιλά.

3) SEATED ROW - KΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
1ο σέτ 30 κιλά 12 επαν.
2ο σέτ 35 κιλά 15 επαν.
3ο σέτ 35 κιλά 10 επαν.
Προοδος -> 10 επαναληψεις παραπανω στα 35 κιλά.

4) LAT PULL DOWN ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
1ο σέτ 40 κιλα 13 επαν.
2ο σέτ 40 επαν. με 12 επαν.
Πρόοδος -> Σταθερά

5) ΠΡΕΣΑ ΠΟΔΙΩΝ

1ο σέτ 60 κιλά 12 επαν.
2ο σέτ 100 κιλά 15 επαν.
3ο σέτ 80 κιλά 13 επαν.
Πρόοδος -> 100 κιλα για 15 επαναληψεις.

Χρονος προπονησης (μαζι με διαλειματα) 1 ώρα και 20 λεπτά.

ΠΛΑΤΗ -> 10 (εργάσιμα)
ΠΟΔΙΑ-> 6
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 6
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 8

> Μονοζυγο δεν ανεβαζω αλλη επαναληψη εάν δεν φτάσει το σέτ στα 40 δευτερολεπτα διάρκεια...
> Αρσεις δεν θα ανεβάσω άλλα κιλά ... Θεωρητικά εχω επαναληψεις και στα 100αρια αλλα δεν θα πιέσω περαιτερω αυτη τη περιοδο τον κορμο μου. Το ένιωθα το σέτ.
> Σε κάποια φάση θα κανω και ενα deload σε ώμους και χέρια.... αντε να βγαλω αλλη μια βδομαδα προπονήσεων.

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΩΣ ΤΩΡΑ

Στηθος -> Πιεσεις πάγκου με αλτηρες σε επικληνη , 21 κιλα σε κάθε χέρι για 12 επαναληψεις και χρονο σέτ 70 δευτερολεπτα - 20 κάμψεις με βάρος +10 κιλα στη πλάτη.

Ωμοι -> Πιέσεις ώμων με αλτηρες 15 κιλά σε κάθε χερι για 12 επαναληψεις - 45 δευτερολεπτα χρονος σέτ.

Πλάτη -> 7 έλξεις με neutral grip - 35-40kg κωπηλατικη (θα τα κανω σε επομενη προπονηση) μάλλον για 12 επαναληψεις καλές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Πολύ γλυκές καλημέρες , ανεβάζω πρωινάρα :playboy:
57C38A24-FBB0-41F8-97CB-3C32552A2B14.jpeg

Ποριτζ (βρώμη, γάλα με εξτρα πρωτεΐνη, 1 κουταλάκι φουντουκοβουτυρο με κακάο χωρίς ζάχαρη-βρίσκω καλό στα wild souls) και από πάνω μισό κόκκινο μηλο, flakes καρύδας, φιλέ αμυγδάλου,ινδοκαρυδο, λιναρόσπορος-κολοκυθοσπορος.

τα φιλιά μου και καλές προπονήσεις :weak:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ποδια σημερα και περπατημα. Καηκα. Κυριολεκτικα. Πηγα παραλια και με πηρε ο υπνος και εχω γινει κατακοκκινη. Θα εχουμε μια βδομαδα καυσωνα και θα παει μεχρι 31! Θα δυσκολευτω να κανω ασκησεις στο σπιτι. Ειτε ΗΙΙΤ εξω ειτε γυμναστηριο. Δεν γινεται αλλιως.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Πολύ γλυκές καλημέρες , ανεβάζω πρωινάρα :playboy:
View attachment 82586
Ποριτζ (βρώμη, γάλα με εξτρα πρωτεΐνη, 1 κουταλάκι φουντουκοβουτυρο με κακάο χωρίς ζάχαρη-βρίσκω καλό στα wild souls) και από πάνω μισό κόκκινο μηλο, flakes καρύδας, φιλέ αμυγδάλου,ινδοκαρυδο, λιναρόσπορος-κολοκυθοσπορος.

τα φιλιά μου και καλές προπονήσεις :weak:

Βλέπω ξυπνησες με κέφια... Μπράβο!
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Βλέπω ξυπνησες με κέφια... Μπράβο!
Εγώ να δεις κέφια σήμερα. Που σηκώθηκα και είδα και τους 6 κοιλιακούς μου το πρωί στον καθρέφτη. Είμαι τόσο ενθουσιασμένος που δε μπορώ ούτε έναν αριθμό Prandtl να υπολογίσω στη δουλειά από τη χαρά μου, lol.

70.6 kg, γύρω στο 14% bf με το μάτι. Πόσο καλύτερα να ξεκινήσει η εβδομάδα μας; :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Εγώ να δεις κέφια σήμερα. Που σηκώθηκα και είδα και τους 6 κοιλιακούς μου το πρωί στον καθρέφτη. Είμαι τόσο ενθουσιασμένος που δε μπορώ ούτε έναν αριθμό Prandtl να υπολογίσω στη δουλειά από τη χαρά μου, lol.

70.6 kg, γύρω στο 14% bf με το μάτι. Πόσο καλύτερα να ξεκινήσει η εβδομάδα μας; :D

Α ναι; αντε ρε ωραίος. Μπράβο
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Α ναι; αντε ρε ωραίος. Μπράβο
Το κόβω ότι αρχές Αυγούστου θα'μαι 9-10%, και στις διακοπές μου στα μέσα Αυγούστου, θα πιάσω το πολυπόθητο 7%, για μια εβδομάδα.

Και χειμώνα σταδιακή αύξηση μέχρι τα 80 kg. Πάμε για ποιοτική μάζα σε βάθος χρόνου 6-8 μήνες. Του χρόνου μάλιστα σκέφτομαι να παραμείνω στο 15% όλο το καλοκαίρι για να μην στρεσάρω το σώμα μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Το κόβω ότι αρχές Αυγούστου θα'μαι 9-10%, και στις διακοπές μου στα μέσα Αυγούστου, θα πιάσω το πολυπόθητο 7%, για μια εβδομάδα.

Και χειμώνα σταδιακή αύξηση μέχρι τα 80 kg. Πάμε για ποιοτική μάζα σε βάθος χρόνου 6-8 μήνες. Του χρόνου μάλιστα σκέφτομαι να παραμείνω στο 15% όλο το καλοκαίρι για να μην στρεσάρω το σώμα μου.

Μια χαρά είναι το 15% χαρά στο κουράγιο σου να πας στο 7% αντε να έφτανα στο 12 στο 10 θα ένιωθα ότι είμαι να κατέβω σε αγώνες.

Εγώ εκεί αράζω 81 κιλα 15% έφαγα λίγο παραπανω αυτές τις μέρες 100 θερμίδες πανω αμέσως 80.7 με δείχνει η ζυγαριά πρωί νηστικός.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Μια χαρά είναι το 15% χαρά στο κουράγιο σου να πας στο 7% αντε να έφτανα στο 12 στο 10 θα ένιωθα ότι είμαι να κατέβω σε αγώνες.
Είμαι τελειομανής μέχρι αηδίας. Νομίζω ότι αυτό είναι η απάντηση σε όλες τις απορίες που έχετε όλοι κατά καιρούς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Είμαι τελειομανής μέχρι αηδίας. Νομίζω ότι αυτό είναι η απάντηση σε όλες τις απορίες που έχετε όλοι κατά καιρούς.

Κάτω από 10% θα λυσαξεις παντως. Να ξέρεις.... Ουτε μπάρες πρωτεινης ουτε σιρόπια ουτε σαλτα κυκνο στο φαγητό που μ αρέσει ουτε μπιφτέκι έτοιμο από το κρεωπολη.... Τίποτα φουλ στεγνά όλα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Κάτω από 10% θα λυσαξεις παντως. Να ξέρεις.... Ουτε μπάρες πρωτεινης ουτε σιρόπια ουτε σαλτα κυκνο στο φαγητό που μ αρέσει ουτε μπιφτέκι έτοιμο από το κρεωπολη.... Τίποτα φουλ στεγνά όλα.
Το γνωρίζω γιατί το έχω ξανακάνει. Αύγουστος 2019, 8-9%. Αλλά άξιζε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top