Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To σιχαίνομαι.

Coming from yoga είμαι του downward facing dog.
Eπίσης τα τοπ αγαπημένα μου είναι squats & deadlifts.

Τhank you next plank.
i fucking hate plank :(
Αγαπάμε planks!
Οι αγαπημένες μου ασκήσεις είναι:
Squats (όλα τα είδη)
Deadlifts
Glute bridges
Lunge jumps
Planks (όλα τα είδη)
Side planks
Biceps curls

Μακράν η χειρότερη άσκηση είναι οι κάμψεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Οι κάμψεις Νέλλη ειναι ο βασιλιάς των ασκησεων στήθους. Ειναι μια τοπ πολυαρθρικη καλισθενικη άσκηση. Εγω με τις κάμψεις έκανα τη βελτιωση στο στηθος μου και το σχημάτισα ως ενα βαθμό.

Προφανως δεν εχω το στηθος του Σταλόνε (ακομα) :P αλλα η βελτιωση προηλθε με τις καμψεις που έκανα... δεν ειχα πάγκο.

Κακως τις σνομπάρεις... απλα θέλουν υπομονή.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οι κάμψεις Νέλλη ειναι ο βασιλιάς των ασκησεων στήθους. Ειναι μια τοπ πολυαρθρικη καλισθενικη άσκηση. Εγω με τις κάμψεις έκανα τη βελτιωση στο στηθος μου και το σχημάτισα ως ενα βαθμό.

Προφανως δεν εχω το στηθος του Σταλόνε (ακομα) :P αλλα η βελτιωση προηλθε με τις καμψεις που έκανα... δεν ειχα πάγκο.

Κακως τις σνομπάρεις... απλα θέλουν υπομονή.
Τις κανω αλλα δεν τρελαινομαι χαχα! Καλυτερα παω παντως. Βγαζω ανετα 3 σετ απο 15 στα γονατα. Στο στηθος δεν εχω μυες και θελω να βαλω. Ισως αυτον τον μηνα που θα κανω διακοπες να ξεκινησω να κανω μερα παρα μερα καψεις για να βελτιωθω περισσοτερο. Καποια στιγμη πιστευω να τα καταφερω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Τις κανω αλλα δεν τρελαινομαι χαχα! Καλυτερα παω παντως. Βγαζω ανετα 3 σετ απο 15 στα γονατα. Στο στηθος δεν εχω μυες και θελω να βαλω. Ισως αυτον τον μηνα που θα κανω διακοπες να ξεκινησω να κανω μερα παρα μερα καψεις για να βελτιωθω περισσοτερο. Καποια στιγμη πιστευω να τα καταφερω.

Αν κανεις 3 σετ με 15 επαναληψεις στα γονατα ηρθε η ωρα να δοκιμάσεις κανονικές. 15 επαναληψεις σε 40 δευτερολεπτα το λιγοτερο το time set για να παιρνεις επαρκές ερέθισμα απο το κάθε σέτ ....

οσο για τη συχνοτητα αν γυμναζεις τον ιδιο μυ 4 φορές την εβδομάδα δεν τον αφηνεις να αναρρωσει :P

Κάνε κάμψεις Δευτερα και Παρασκευη και καθάρισες μεσα σε ενα προγραμμα ενδυνάμωσης στηθους - ωμων με συνολικά εργάσιμα σέτ 10-15 την εβδομάδα για το στηθος. Γνωμη μου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ωραια, 2 φορες τη βδομαδα τοτε. Θα δοκιμασω κανονικες αλλα φοβαμαι :P Αν δεν βγαλω ουτε 2 θα απογοητευτω
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ωραια, 2 φορες τη βδομαδα τοτε. Θα δοκιμασω κανονικες αλλα φοβαμαι :P Αν δεν βγαλω ουτε 2 θα απογοητευτω
Θα βγάλεις βρε, δηλ τα σετ που κανεις οντας στα γόνατα δείχνουν ότι θα τα καταφέρεις. Βάλε και ανεβαστικη μουσική. Εμένα με βοηθάει όσο και αν ακούγεται σαν πλασιμπο φάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
το ελπιζω!!! Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να τις παρω στα σοβαρα και να σταματησω να τις φοβαμαι
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Τι ακούω εγώ όταν ...γυμναστική ?....στο 1:15 τα γ@@ όλα και μπαίνει το ego lift 😋
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
το ελπιζω!!! Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να τις παρω στα σοβαρα και να σταματησω να τις φοβαμαι
Η απομυθοποίηση μόνο θα βοηθήσει. Μια άσκηση είναι και να μην βγει αύριο θα βγει σε 7 μέρες που λέει ο λόγος.
Αλλά αν δεν το δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις.
Μην στηρίζεις την «αξία» και του τι μπορείς σε μια άσκηση.

Λοιπόν, Νελλυ αύριο έχεις κάμψεις. Περιμένουμε :dwarf:
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
στο 1:15 τα γ@@ όλα και μπαίνει το ego lift 😋

…και μετά τραυματίζεσαι. Κύριος.
Ας ηρεμήσουμε λίγο με το ego lifting. Δε βγάζει πουθενά και τραυματίζει κιόλας.
Τελικά, ακόμη και το mindset έχει επίπεδα. Τι να τα κάνεις τα πολλά χρόνια μέσα σε ένα gym, αν συνεχώς σκέφτεσαι σαν αρχάριος;! 🤦🏻
Coach, δεν αναφέρομαι σε σένα. Μου έβγαλες assist για ένα ωραίο σουτάκι. Ελπίζω ότι βρήκα δίχτυα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
…και μεεκτά τραυματίζεσαι. Κύριος.
Ας ηρεμήσουμε λίγο με το ego lifting. Δε βγάζει πουθενά και τραυματίζει κιόλας.
Τελικά, ακόμη και το mindset έχει επίπεδα. Π.χΤι να τα κάνεις τα πολλά χρόνια μέσα σε ένα gym, αν συνεχώς σκέφτεσαι σαν αρχάρι ος;! 🤦🏻
Coach, δεν αναφέρομαι σε σένα. Μου έβγαλες assist για ένα ωραίο σουτάκι. Ελπίζω ότι βρήκα δίχτυα.
Θέλω να πω ότι π.χ εκεί που βγάζω 10 επαναλήψεις με το ζόρι ....ε με μουσική τα βγάζω άνετα και χωρις κούραση
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ωραια, 2 φορες τη βδομαδα τοτε. Θα δοκιμασω κανονικες αλλα φοβαμαι :P Αν δεν βγαλω ουτε 2 θα απογοητευτω

Το να μη βγάζεις 2 ειναι πρόβλημα.... οχι επειδη εισαι αδύναμη αλλα επειδη δεν σου κάνει απο αποψη υπερτροφιας .. τα σετ της υπερτροφιας πρεπει να ειναι 40 δευτερολεπτα το λιγοτερο για να βρισκεται ο μυς σε μια ελεγχομενη τάση. Οποτε συνεχισε με τα γονατα μέχρι να φτάσεις να κανεις 20 επαναληψεις σε κάθε σέτ.

Μην σε ενοχλει αν δουλευεις στο 70% της εντασης καμια φορα ειναι πιο αποτελεσματικο να δουλευεις στο 60-70 απο οτι στο 90-100 που πολλες φορες ειναι και επικινδυνο αν το κανεις συνέχεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

…και μετά τραυματίζεσαι. Κύριος.
Ας ηρεμήσουμε λίγο με το ego lifting. Δε βγάζει πουθενά και τραυματίζει κιόλας.
Τελικά, ακόμη και το mindset έχει επίπεδα. Τι να τα κάνεις τα πολλά χρόνια μέσα σε ένα gym, αν συνεχώς σκέφτεσαι σαν αρχάριος;! 🤦🏻
Coach, δεν αναφέρομαι σε σένα. Μου έβγαλες assist για ένα ωραίο σουτάκι. Ελπίζω ότι βρήκα δίχτυα.

Εν τω μεταξυ ολοι αυτοι που έβαλε δουλευουν στο 70% εγω εν τους βλεπω να βαζουν τρομερα κιλα για την μυικη υποδομη που έχουν. Ο άλλος εχει τεράστιους ώμους και παιζει πολυ συντηρητικα στο μηχανημα αλλα παιζει σωστα.... φτανει σε οριακα 2-3 reps αλλα το βαρος το ελέγχει σε ολη την εκτελεση της κινησης. Και εδω ακριβως φαινεται αυτος που ξερει να κανει προπονηση απο αυτον που δεν ξέρει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
το ελπιζω!!! Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να τις παρω στα σοβαρα και να σταματησω να τις φοβαμαι

Εντάξει το στήθος πάντως κι εμένα με ζοριζει πιο πολύ απ' όλα, σκέψου αυτό και οι πιέσεις ωμων στο μηχάνημα είναι οι μόνες ασκήσεις που εδώ και 1,5 μήνα που πάω γυμναστήριο δεν έχω ανεβάσει ακόμη βάρος (παρά μόνο επαναλήψεις) οπότε παίζει γενικά να είναι πιο δύσκολο, όχι μόνο για σένα.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Τι ακούω εγώ όταν ...γυμναστική ?....στο 1:15 τα γ@@ όλα και μπαίνει το ego lift 😋

Και εγώ παρόμοια φάση. Στο 0:44 τα *&%$%&# όλα και εγώ.

Πλάκα κάνω φυσικά αν και έχω κάνει τρέξιμο με αυτήν την κομματάρα :P .
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Και εγώ παρόμοια φάση. Στο 0:44 τα *&%$%&# όλα και εγώ.

Πλάκα κάνω φυσικά αν και έχω κάνει τρέξιμο με αυτήν την κομματάρα :P .

Τρέχεις ακόμη ρε θηρίο; Είσαι ωραίος.
Από βάρη, σηκώνεις τίποτα;

Πάρε εδώ μια epicίλα για το τρέξιμο σου :


Κάθε φορά που είναι να τρέξω πάνω από 5k, το βάζω στο τελευταίο km και με boostάρει απίστευτα.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Τρέχεις ακόμη ρε θηρίο; Είσαι ωραίος.
Από βάρη, σηκώνεις τίποτα;

Πάρε εδώ μια epicίλα για το τρέξιμο σου :


Κάθε φορά που είναι να τρέξω πάνω από 5k, το βάζω στο τελευταίο km και με boostάρει απίστευτα.
Ε το σταμάτησα για κάποιο διάστημα αλλά το ξανάρχισα φέτος. Περισσότερο μικρές αποστάσεις με ένταση, δεν πάω στα 10Κ.

Βάρη κάνω στο σπίτι με κάτι αλτήρες που έχω και μετά μονόζυγο και κάμψεις. Λίγο να προπονηθώ ακόμα και θα βάλω φώτο. Βασικά άντε πάρτε μια πρόσφατη από την εξόρμηση της Κυριακής.

aaa.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Βασικά άντε πάρτε μια πρόσφατη από την εξόρμηση της Κυριακής.
Πεζοπορία που;
Μου μοιάζει πολύ για Πάρνηθα, βέβαια όχι ότι μπορώ να καταλάβω και πολλά από τη ληψη. Αλλά έχει πολλή έντονη βλάστηση για Πάρνηθα τώρα που το ξανασκέφτομαι
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Πεζοπορία που;
Μου μοιάζει πολύ για Πάρνηθα, βέβαια όχι ότι μπορώ να καταλάβω και πολλά από τη ληψη. Αλλά έχει πολλή έντονη βλάστηση για Πάρνηθα τώρα που το ξανασκέφτομαι
Είμαι από τους βόρειους του φόρουμ. Η συγκεκριμένη τοποθεσία είναι στο Στρατωνικό Όρος στην Χαλκιδική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Eπιστρέφω από μια Push προπόνηση, απίστευτα ξενέρωτη. Με έπιασε ξανά το σκαφοειδές οστό στο δεξί χέρι που είχα σπάσει πριν 4 χρόνια και όλες οι πιέσεις πήγαν στο διάολο.
Τρομερή ενόχληση και ο πόνος αρκετός για να φορτώσω όπως θα ήθελα.

Ζέσταμα: 1 km στο διάδρομο με ρυθμό 4'28''.

Στήθος
  • Πιέσεις σε ίσιο πάγκο με μπάρα
1x12 60 kg
3x6 80 kg
  • Πιέσεις σε κατακλινή πάγκο με μπάρα
2x8 70 kg
2x4 80 kg
  • Πιέσεις σε πάγκο επικλινή με αλτήρες, ανά χέρι
1x10 25 kg
2x8 27.5 kg
1x6 30 kg
  • Pullover σε ίσιο πάγκο, με αλτήρα
3x8 20 kg
1x6 25 kg
  • Ανοίγματα στην τροχαλία, ψηλή θέση
1x12 46 kg
2x8 46 kg
1x6 66 kg
  • Ανοίγματα στην τροχαλία, μεσαία θέση
3x8 66 kg
1x6 86 kg
  • Ανοίγματα στην τροχαλία, χαμηλή θέση
3x8 46 kg
1x6 66 kg

Ώμοι
  • Πρέσα ωμών με ελεύθερα βάρη
1x12 30 kg
2x8 40 kg
1x6 60 kg
  • Πλαγιές εκτάσεις στην τροχαλία
3x8 9.1 kg
1x6 13.6 kg

  • Προτάσεις ωμών τροχαλία με EZ Bar
3x8 27.2kg
1x6 31.8kg
  • Οπισθολαιμιες εκτάσεις σε μηχάνημα
3x8 33 kg
1x6 54 kg

Τρικέφαλα
  • Πιέσεις στην τροχαλία με EZ Bar
3x8 55 kg
1x6 65 kg
  • Πιέσεις στην τροχαλία με σχοινί
3x8 35 kg
1x6 45 kg
  • Ανάστροφες εκτάσεις στην τροχαλία με ΕΖ Bar
1x10 35 kg
2x8 45 kg
1x6 55 kg

Πλάγιοι κοιλιακοί
  • Πλάγια ροκανίσματα όρθιος με αλτήρα
4x15 10 kg
  • Russian twists στο στρώμα με δίσκο
4x15 5 kg
  • Heel touches στο στρώμα
4x15
  • Πλάγια ροκανίσματα στο στρώμα
4x15

Αποθεραπεία: 10' στο διάδρομο, στα 6.0 km/h.

9ACD0BAA-8575-4EB2-8F92-17106EA426EB_1_201_a.jpeg2EA28726-A998-49DD-AEEE-31BD14CA482D_1_201_a.jpeg


Μεγάλη ξενέρα. :mad:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top